Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Πετάει τις κουβερτες στον υπνο της και κρυώνει...τι να κανω;

ngeo23

Recommended Posts

Καλημέρα, είμαι η Ναταλία και έχω μια κόρη 7,5 μηνών. Από μικρή πετούσε τα σκεπάσματά της στον ύπνο της, το πρωι παντα τη βρίσκαμε ξεσκέπαστη. Κατανοώ οτι ζεστένεται και για αυτό της βάζω μια κουβερτούλα μαλακή και ελαφριά αλλά πάλι τα ίδια, και αυτό όταν εμείς σκεπαζόμαστε με 2!!!το θέμα είναι οτι τελευταία τη βρίσκω με κρύα χέρια και πόδια, να έχει κάνει πολλά στην πάνα της και με συνάχι. Είναι και ο καιρός περίεργος.

Τι να της φοράω στον ύπνο της; Τώρα είναι με πυτζάμες.Να βάλω κάποιο πιο ζεστό φορμάκι; Κάποιον υπνόσακο, με πόδια ή χωρίς;;; Τι κάνετε εσείς;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Διαφημίσεις

Είναι πολύ μικρό για να μην ξεσκεπάζεται.

Εγώ της είχα πάρει υπνόσακο και καλτσάκια την σκέπαζα ελαφρά, και στα πολλά τα κρύα -μένουμε ορεινά- της έβαζα ένα πλεκτό αμάνικο-

Επίσης φοβόμουνα μην χωθεί μέσα στα σκεπάσματα, φέτος άρχισε να κοιμάται σκεπασμένη αλλά για τα χοντρά τα κρύα πήρα υπνόσακο.

Είναι πολύ μικρό για να μην ξεσκεπάζεται.

Εγώ της είχα πάρει υπνόσακο και καλτσάκια την σκέπαζα ελαφρά, και στα πολλά τα κρύα -μένουμε ορεινά- της έβαζα ένα πλεκτό αμάνικο-

Επίσης φοβόμουνα μην χωθεί μέσα στα σκεπάσματα, φέτος άρχισε να κοιμάται σκεπασμένη αλλά για τα χοντρά τα κρύα πήρα υπνόσακο.

τι υπνόσακο πήρες, αυτόν με τα πόδια ή χωρίς. Σε αυτό με τα πόδια έβαζες και κάλτσες;;Δεν της βάζω κάλτσες για αυτό. Ψάχνω για παντελονάκια με ποδαράκι. Υπνόσακο τι ποιότητα;;;;

ομοιοπαθουσα.. μολις τον βαζω στο κρεβατακι του τι σβουρες κανει μεχρι να βολευτει δεν λεγεται!!

η λύση μου? μολις κοιμηθει του σφηνωνω την κουβερτα στο κρεβατακι, αναμεσα στο στρωμα και τα καγκελα ετσι ωστε ακομα κι αν γυρισει να μην ξεσκεπαστει.. φυσικα φροντιζω να ειναι ξεσκεπαστο το κεφαλι του και μεχρι τους ωμους, πραγμα το οποιο συνηθως δεν τηρει γιατι του αρεσει να "χουχουλιαζει" με την κουβερτα στη μουρη, ετσι την γωνια της κουβερτα την αφηνω χαλαρη για να μπορει να την φερει στη μουρη του.. προς το παρον τουλαχιστον βρηκα την υγεια μου! :wink:

Διαφημίσεις

κι εγώ υπνόσακο έχω πάρει αλλά ακόμη δεν έχει πολύ κρύο για να τον βάλω μέσα στο σάκο να κοιμηθεί...του έχω πάρει χωρίς χέρια!

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Εμένα επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτεί υπνόσακο, την ντύνω αρκετά βαριά (δηλ. πυζαμούλες, μακρυμάνικο εσωρουχάκι από μέσα και χοντρά καλτσάκια). Όταν αρχίσουν τα κρύα θα αφήνω ανοικτή τη θέρμανση το βράδυ στο χαμηλό (με θερμοστάτη).

Επίσης να προσέχεις να μην "μπάζει" το δωμάτιο.

Διαφημίσεις

Και εγώ ξεσκέπαστο τον βρίσκω!Και φυσικά δεν υπάρχει περίτπωση να δεχτεί τα χέρια του μέσα στην κουβέρτα. Από το μαιευτήριο ακόμη που ήταν τα χέρια έξω. Σήμερα θα πάω να του πάρω υπνόσακο χωρίς πόδια όμως να βρω την υγειά μου. Πάντως και μέσα από το φορμάκι ττου φοράω πάντα καλτάκια γιατί φοβάμαι μην κρυώσει.

Ειδικος υπνοσακος,γλυκεια μου.Ειναι σουπερ :!:

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

Αλβερτος Αινσταιν

Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 14 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΑΞΙΛΑΡΑΚΙ ΤΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΒΑΖΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ.ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΚΕΠΑΖΑ ΑΛΛΑ ΜΑΤΑΙΑ!

ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΒΑΖΩ ΤΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΣΤΟΥΣ 22ΒΑΘΜΟΥΣ![ΜΕ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ]

ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΤΕ ΚΑΝΕΙΣ! :D:D

Κι ο δικός μου από μικρή ηλικία ξεσκεπαζόταν!!

Πέρισυ του έβαλα κάποιες φορές υπνόσακο - μόνο με κοντομάνικο φανελάκι από μέσα - και ξύπνησε μούσκεμα στον ιδρώτα. Για αυτό προσοχή.

Τελικά παραιτήθηκα, τον έντυνα λίγο πιο χοντρά και του έβαζα ολόσωμα φορμάκια για να μην κρυώνουν τα ποδαράκια.

Μου είπανε ότι υπάρχουνε κι άλλες φόρμες που δεν είναι τόσο ζεστές όσο οι υπνόσακοι. Όταν αρχίσουν ξανά τα κρύα... θα το ψάξω.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Ειδικος υπνοσακος,γλυκεια μου.Ειναι σουπερ :!:

συγγνωμη αλλά τι είναι ο ειδικός...

χθες περασα την κουβερτα με το σεντονι στα πλαγια και το καρφιτσωσα με παραμάνες και οταν κοιμήθηκε έκανα το ιδιο με την αλλη μερια ωστε να εχει και χαλαρότητα και να μην την πιεζει και να μπορει να γυρίσει...Μόνο που δεν έσκασε στο προσκέφαλο απο το να ανεβαίνει!!!τι να πω...θα ξαναδοκιμάσω και σήμερα

Διαφημίσεις

Λοιπόν εγώ της είχα πάρει απο το Ήρα και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένη, να προσέξεις το φερμουάρ να μην ακουμπάει στον λαιμουδάκο του, να έχει ύφασμα με κουμπάκι στο τελείωμα δηλαδή.

Από 4 μηνών χρησιμοποίησα και στα τρία μου μωρά υπνόσακους χωρίς πόδια (με μανίκι για τα πολά κρύα και χωρις για άνοιξη-φθινόπωρο)και δεν είχα ποτέ το άγχος να κρυώσουν. Τώρα που τα δίδυμα είναι 3 περιμένω πρώτα να κοιμηθούν και μετα τους τον βάζω γιατί έχουν τη συνήθεια να παίζουν κανα μισάωρο στο κρεβάτι οπότε τους ενοχλούσε ο σάκος και τον έβγαζαν. Ακόμα και το καλοκάιρι τους έφτιαξα σάκο με σκέτο σεντόνι και είναι μια χαρά. (περιτώ να σας πω ότι αυτη τη στιγμή έχω 12 σάκους)

Από 4 μηνών χρησιμοποίησα και στα τρία μου μωρά υπνόσακους χωρίς πόδια (με μανίκι για τα πολά κρύα και χωρις για άνοιξη-φθινόπωρο)και δεν είχα ποτέ το άγχος να κρυώσουν. Τώρα που τα δίδυμα είναι 3 περιμένω πρώτα να κοιμηθούν και μετα τους τον βάζω γιατί έχουν τη συνήθεια να παίζουν κανα μισάωρο στο κρεβάτι οπότε τους ενοχλούσε ο σάκος και τον έβγαζαν. Ακόμα και το καλοκάιρι τους έφτιαξα σάκο με σκέτο σεντόνι και είναι μια χαρά. (περιτώ να σας πω ότι αυτη τη στιγμή έχω 12 σάκους)

μηπως μπορειτε να μου προτείνετε καποιον καλο υπνόσακο, που σας βολεψε εσας; προτιμω να ειναι με ποδαρακια αλλα να εχει και πατουσακια για να μη της βαζω καλτσες

Εγώ έχω δοκιμάσει να βάλω χοντρό (φλις) φορμάκι και όλα πήγαν καλά. Τις άφηνα ξεσκέπαστες (μόνο ένα σεντόνι έβαζα). Αλλά δε μου άρεσε η ιδέα του συνθετικού ρούχου για τον βραδινό ύπνο. Θεωρώ πως δεν "αναπνέει" το κορμάκι τους.

Τώρα στον μικρό μου, πήρα ένα μικρό ηλεκτρικό σώμα καλοριφέρ και το βάζω πολύ χαμηλά. Φτιάχνει μια γλυκιά και ζεστή ατμόσφαιρα και έτσι κοιμάται σαν πουλάκι :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Natalia moy dokimases ton ypnosako telika?

μου εδωσε μια φιλη μου εναν φλις απο τα Mothercare αλλά δε ξερω...φλις;;;;μου ειπε οτι τη βολεψε εξαιρετικά. Παντως σε μια ερευνα αγορας που εκανα σε βαμβακι εχουν μονο τους χοντρους για πολλα κρυα...

παλι το πρωι τη βρηκαμε ψηλα στο κρεβατι και να φανταστειτε οτι τη βαζω στο πιο χαμηλο σημείο...τι να πω. Μολις τον επλυνα τον υπνοσακο και θα τον δοκιμασω σημερα ή αυριο θα το δωσω στην πεθερα να της το βαλει που εχει πιο κρυο σπιτι

θα σας ενημερωσω αν βρω κατι αλλο.

• 3 weeks later...

εψαξα παντου για υπνοσακους, δεν θελω με μανικια γιατι το σπίτι μας είναι αρκετα ζεστο και σκεφτομαι οτι απο τη μια μερια η μικρη εχει την παντα και απο την αλλη διπλωνω ενα κουβερτακι για να μην περναει τα ποδια της στο καγκελο και πρεπει να ζεστενεται αρκετα...θελω να παω και απο mothercare να δω αυτους που εχει χωρις μανικια.προς το παρον στερεωνω το σεντονι τουλαχιστον με παραμανες στα πλαγια για να μην πεταει αυτο και της βαζω ένα ελαφρύ (σε βαρος) κασμιρ πλεκτο κουβερτακι απο πανω...

Το πρωι η πανα της ειναι αρκετα γεματη οποτε εχω την υποψια οτι κρυώνει αλλά παλι σηκωνόμαστε συχνα να τη σκεπασουμε και παντα τη βρισκουμε ξεσκεπαστη. τι να πω

εμεις εχουμε βολευτει πολυ με του υπνόσακους. Ο φιλιππος φοραει κανονικα με χεράκια και ποδαράκια αρκετα χοντρό.

Η μπεμπα μου φοράσει με χεράκια αλλα ενωμενο με φερμουαρ. Στη μπεμπα φοράσω και ενα ελαφρυ φορμάκι από μεσα. Ετσι, σωθηκαμε :lol: