Recommended Posts

Διαφημίσεις

Με τα πολλα (αρκετες ωοληψιες) εκανα μια εξωσωματικη σε φυσικο κύκλο, που δυστυχως απετυχε...Απλά θελει πολλη υπομονη γιατι τη μια φορα δεν ηταν ωριμο, την αλλη δε διαιρεθηκε ομαλα, την αλλη καθολου, τελικα μου βγηκε η πιστη! Βεβαια καθεμια εχει την τυχη της!Μπορει να εισαι τυχερη και να παρεις καλο με την πρωτη!Ολα γινονται!

Οποτε καλυτερα με την κλασσικη μεθοδο... εχω ηδη ενα παιδακι με εξωσωματικη απλα ελεγα μηπως γλιτωνα την ταλαιπωρια για ενα δευτερο.😞

Απ' οτι εχω καταλαβει ναι. Εντωμεταξυ κι αλλη μια κοπελα που ξερω,ουτε αυτη πετυχε. Δεν ξερω το λογο γιατι δεν εχουν επιτυχια. Μαλλον θα ειναι θεμα ωριμανσης.

δε νομίζω για την αποτυχία να ευθύνεται ο φυσικός κύκλος

αντιθέτως όπως μου είπε ο γιατρός μου, τα ωάρια που βγάζουμε χωρίς ορμόνες είναι πιο ποιοτικά

αλλά με ορμόνες βγάζεις περισσότερα κ έχεις περισσότερες πιθανότητες να έχεις κάποια καλά

Καλησπέρα κι από μένα!

Θα μπορούσε κάποια κοπέλα να με ενημερώσει για το κόστος του φυσικού κύκλου δεδομένου ότι συνήθως μαζεύεις κάποιους μήνες ωάρια?

Χωριστά λοιπόν δε χρεώνονται ωοληψία και εμβρυομεταφορά?

ο φυσικος ενδεικνυται σε περιπτωσεις που με διεγερση εχεις πολυ μικρο αριθμο ωαριων και μη ποιοτικα. απο κοστος εξαρταται απο το κεντρο. μπορει να ειναι το συνολικο αποτελεσμα οσο μια κανονικη εξωσωματικη η παραπανω. Γενικα εαν πας σε κεντρο θα εχεις καλυτερη τιμη απο ο,τι εαν πας σε ιατρο που συνεργαζεται με κεντρο.

Καλημερα κοριτσια.εγω εχω κανει φυσικο κυκλο και ειμαι στη 6η μερα απο την εμβρυομεταφορα 2 ωαριων. Ο φυσικος κυκλος ειναι παιχνιδακι σε σχεση με την υποβοηθουμενη με φαρμακα. Ειδα τεραστια διαφορα και στο σωμα μου και κυριως στην ψυχολογια μου χωρις φαρμακα. Ελπιζω να πανε ολα καλα σε ολες μας.

Καλημερα κοριτσια.εγω εχω κανει φυσικο κυκλο και ειμαι στη 6η μερα απο την εμβρυομεταφορα 2 ωαριων. Ο φυσικος κυκλος ειναι παιχνιδακι σε σχεση με την υποβοηθουμενη με φαρμακα. Ειδα τεραστια διαφορα και στο σωμα μου και κυριως στην ψυχολογια μου χωρις φαρμακα. Ελπιζω να πανε ολα καλα σε ολες μας.

Καλημέρα!!!

τα 2 ωάρια δηλαδή από διαφορετικό κύκλο;

σε ποιότητα ήταν όντως καλύτερα που λένε απ'ότι με τις ενέσεις;

Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά επειδή έχω θέμα με τις ωοθήκες υπάρχει ενδεχόμενο κάποια στιγμή να κάνω κ εγώ φυσικό κύκλο

κ μία τελευταία: με τις ενέσεις έκανες καθόλου ωοθυλάκια;

Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι!!!!

:P:p:p

Διαφημίσεις

Καλημέρα!!!

τα 2 ωάρια δηλαδή από διαφορετικό κύκλο;

σε ποιότητα ήταν όντως καλύτερα που λένε απ'ότι με τις ενέσεις;

Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά επειδή έχω θέμα με τις ωοθήκες υπάρχει ενδεχόμενο κάποια στιγμή να κάνω κ εγώ φυσικό κύκλο

κ μία τελευταία: με τις ενέσεις έκανες καθόλου ωοθυλάκια;

Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι!!!!

:P:p:p

Kαλημερα liana. Ειχα ενα κρυοσυντηρημενο απο την προηγουμενη πρωτη αποτυχημενη προσπαθεια με φαρμακα τον Γεναρη και μου πηρε και ενα απο τον κυκλο μου. Πηγα για μια χοριακη δευτερα, τριτη βραδυ πρεγκνιλ, πεμπτη ωοληψια, σαββατο εμβρυομεταφορα.ουτε φαρμακα ουτε ταλαιπωρια. Ηταν και τα δυο πολυ καλα και ειμαι στην αναμονη τωρα.εσυ τι σκεφτεσαι.

Και κατι ακομα κοριτσια. Οι πιθανοτητες με φαρμακα ειναι σαφως περισσοτερες διοτι εμφυτευονται περισσοτερα ωαρια. Πχ στην πρωτη εβαλα 4 ενω τωρα 2 . Η ποιοτητα των ωαριων ειναι θεμα τυχης για εμενα..αν δεν υπαρχει φυσικα προβλημα στην ποιοτητα τους λογω καποιου λογου

εγώ θα κάνω μία προσπάθεια με τις περισσότερες μονάδες που μπορώ να πάρω, αλλά δεν ξέρουμε πόσο θα ανταποκριθούν οι ωοθήκες γιατί τον προηγούμενο μήνα με 200 μονάδες έγινε 1 ωοθυλάκιο που δε μεγάλωσε κ σταμάτησα τη θεραπεία

και 1 βδομάδα μετά χωρίς ενέσεις μεγάλωσε μόνο του όπως έπρεπε

απλώς μου τη δίνει με τον φυσικό κύκλο επειδή παίρνει περισσότερους μήνες μέχρι τη μεταφορά

άντε κ βγάζεις 1 ωάριο..αν δεν είναι καλό κ δεν προχωρήσει πηγαίνεις πίσω

θέλει υπομονή...

Διαφημίσεις

αρελεν καλή επιτυχία!

Εγώ απλά δε θέλω να πάρω φάρμακα.

Ας παρει περισσότερους μήνες!!

Τα λεφτά όμως είναι ένα θέμα......

Καλησπερα, η τιμη ειναι σχετικη. Εγω πληρωσα τωρα γυρω στα 1300 με την αποψυξη του ωαριου.δεν ξερω τι γινεται αλλου. Βεβαια η τιμη πεφτει με την δευτερη προσπαθεια.

ο φυσικος θελει υπομονη. εγω με τα φαρμακα εκανα λιγα ωαρια 1-4 και οχι τοσο ποιοτικα, παντα μεταφεραμε εμβρυα 3 ημερων και ειχα 1 αρνητικο αποτελεσμα, 1 βιοχημικη και 1 παλινδρομη. με τους φυσικους σιγα σιγα μαζεψα 8 ωαρια και μετεφερα τα 4 που εγιναν βλαστοκυστεις. τωρα ειμαι 20 εβδ εγκυος σε πολυδιμη κυηση. προσοχη κ στο σπερμα καλυτερα να γινεται με μικρογονιμοποιηση. μακαρι να πανε σε ολες μας καλα τα πραγματα μεχρι τελους.

ο φυσικος θελει υπομονη. εγω με τα φαρμακα εκανα λιγα ωαρια 1-4 και οχι τοσο ποιοτικα, παντα μεταφεραμε εμβρυα 3 ημερων και ειχα 1 αρνητικο αποτελεσμα, 1 βιοχημικη και 1 παλινδρομη. με τους φυσικους σιγα σιγα μαζεψα 8 ωαρια και μετεφερα τα 4 που εγιναν βλαστοκυστεις. τωρα ειμαι 20 εβδ εγκυος σε πολυδιμη κυηση. προσοχη κ στο σπερμα καλυτερα να γινεται με μικρογονιμοποιηση. μακαρι να πανε σε ολες μας καλα τα πραγματα μεχρι τελους.

Με το καλο να παρεις αγκαλιτσα τα μωρακια σου κουκλιτσα.. Και εγω πιστευω πως αν εχει καποια υπομονη και χρημα ειναι καλυτερα με φυσικο κυκλο.

Καλημέρα!!!

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!! Αλήθεια πόσο πολύδιμη είναι;;

Τα 8 ωάρια τα μάζεψες σε 8 μήνες ή υπήρχαν κ μήνες που δε βγάλατε για κάποιο λόγο; Και με τον φυσικό κύκλο έκανες 1 εξωσωματική;

Συγνώμη για τις ερωτήσεις απλώς έχω κ εγώ αυτό το σενάριο στο μυαλό μου κ παίρνω πληροφορίες:P

3. τα μαζεψα σε ενα χρονο, ειχα 4 μηνες που ειχα ατυχιες (2 ειχε σπασει το ωοθυλακιο, 1 δεν ειχε ωαριο, 1 δεν γονιμοποιηθηκε-αυτα επεσαν και μαζεμενα και ειχα αποθαρρυνθει), 1-2 φορες που δεν μπορουσα να παω αθηνα η ηταν αυγουστος που κλεινει το κεντρο...το τελικο κοστος ηταν οσο μια κανονικη εξωσωματικη, γυρω στα 3000 και εξτρα οι εξετασεις (υπερηχοι ορμονολογικες). Λιανα τα αποψυξαμε τα 7 και το ενα το κυκλου και τα καλλιεργησανε για 6 ημερες, την 6η εφθασαν να γινουν βλαστοκυστεις τα 4 (τα 2 ηταν πολυ καλα) αυτα και βαλαμε, οποτε εκανα μια μεταφορα.

3. τα μαζεψα σε ενα χρονο, ειχα 4 μηνες που ειχα ατυχιες (2 ειχε σπασει το ωοθυλακιο, 1 δεν ειχε ωαριο, 1 δεν γονιμοποιηθηκε-αυτα επεσαν και μαζεμενα και ειχα αποθαρρυνθει), 1-2 φορες που δεν μπορουσα να παω αθηνα η ηταν αυγουστος που κλεινει το κεντρο...το τελικο κοστος ηταν οσο μια κανονικη εξωσωματικη, γυρω στα 3000 και εξτρα οι εξετασεις (υπερηχοι ορμονολογικες). Λιανα τα αποψυξαμε τα 7 και το ενα το κυκλου και τα καλλιεργησανε για 6 ημερες, την 6η εφθασαν να γινουν βλαστοκυστεις τα 4 (τα 2 ηταν πολυ καλα) αυτα και βαλαμε, οποτε εκανα μια μεταφορα.

Εχεις διδυμακια αν καταλαβα καλα;; ποσων μηνων εισαι τωρα;; με το καλο να τα υποδεχτεις!!αξιζε τελικα η ταλαιπωρια!!!😄😄

ελινα, τριδυμα ειναι. ειμαι 20 εβδομαδων. ευχαριστω για τις ευχες σου.

Εχεις διδυμακια αν καταλαβα καλα;; ποσων μηνων εισαι τωρα;; με το καλο να τα υποδεχτεις!!αξιζε τελικα η ταλαιπωρια!!!😄😄

Μπραβο βρε θηριο!!😄😄. Εχεις μαθει και το φυλο τους;

έκανες κουράγιο 1 χρόνο αλλά τουλάχιστον σου πέτυχε μπράβο!!!!!!!!!!!!

Τελειαααααα!!!! Με το καλο να σφιξεις τα τριδυμακια στην αγκαλια σου!!!!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Λεμονάκι μυρωδάτο,
        καλησπέρα, έκανα κάποιες ορμονικές και η FSH ήταν τον Ιούνιο 14.2 και τώρα 13.90 να προσθέσω οτι προσπαθώ για παιδάκι 4 χρόνια και έχω κάνει 3 σπερματεγχύσεις αποτυχημένες με κακή ανταπόκριση στα φάρμακα.
        Η γιατρός μου έδωσε τα χάπια cyclacur για τους επόμενους 3 κύκλους και στον τεταρτο κύκλο περιόδου μου θα ξεκινήσω εξωσωματική.
        Εχει κάνει κάποια κοπέλα παρόμοια θεραπεία με τα cyclacur πριν εξωσ. ;
        γνωρίζεται γενικά κάτι ;
      • Από yesiamtroubled,
        Κορίτσια καλησπέρα,
        Μόλις έκλεισα την 10 βδομάδα εγκυμοσύνης, μετά από εξωσωματική. Έως τώρα με παρακολουθούσαν από το κέντρο εξωσωματικής με υπερήχους και μέτρηση οιστραδιόλης και προγεστερόνης κάθε βδομάδα. Τα φάρμακα που παίρνω είναι cyclacur και vasclor (αντίστοιχο των ουτροτζεστάν).

Χθες είχα το πρώτο μου ραντεβού σε 'κανονικό' γυναικολόγο, ο οποίος μου είπε να σταματήσω σταδιακά τα cyclacur (μέσα σε 5 μέρες θα τα έχω σταματήσει). Ομως, από το κέντρο εξωσωματικής μου είχαν πει να ξανακάνω αύριο εξέταση αίματος για μέτρηση οιστραδιόλης / προγεστερόνης, εχοντας κατά νου να συνεχίσω να παίρνω cyclacur για κάποιο καιρό ακόμη.

Το ερώτημα είναι το εξής : Εσείς πότε τα σταματήσατε? Μήπως από το κέντρο εξωσωματικής είναι υπερβολικοί? Σημειωνω ότι τις οδηγίες για τα φάρμακα τις δίνουν απευθείας οι μαίες και όχι ο γιατρός...
      • Από vbrillis,
        Καλημέρα, οδευω προς εξωσωματική.
        Μενω Παγκράτι και μου είπε η γραμματέας του γυναικολόγου οτι υπάγομαι στο Μαρούσι.
        Πήρε τηλ. ο άντρας μου το πρωί και έκλεισε ραντεβού για επιτροπή στις 22 του Δεκέμβρη. Εγώ περίμενα σε κανενα διμηνο.
        Εχω μια λιστα με δικαιολογητικά και εξετάσεις ου απαιτούνται, είμαστε κομπλέ.
        Μόνο αυτά είναι; Νόμιζα ότι είναι πιο δύσκολο.
        Μου είπαν ότι πηγαινω, μέχρι τις 9.30 το πρωί του είπε η κυρία στο τηλέφωνο, περνάω από την επιτροπή (τυπικό είναι είπε η γραμματέας του γυναικολόγου) και αμέσως (εννοώ την ίδια μέρα) πηγαινω στο ίδιο μέρος που έχει φαρμακείο και παίρνω τις ενέσεις που κοστίζουν 900 ευρώ, χωρίς να δωσω τίποτα;
        Και επίσης, δίνει χρήματα ο ΕΟΠΥ για την εξωσωματική;
        Τα φώτα σας παρακαλω
        Βάσω
      • Από stavroula.47,
        Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια.
        Έχω μία ερώτηση στις κοπέλες που έχουν ήδη περάσει όλη αυτή τη διαδικασία. Βγήκαν όλα τα αποτελέσματα του άντρα μου και τα δικά μου και δείχνουνε ότι θα χρειαστούμε εξωσωματική. Σήμερα το πρωί με τον άντρα μου είχαμε μία κουβέντα για τον φάκελο του ΕΟΠΥΥ επειδή δεν έχω κλείσει ακόμα ραντεβού στο κέντρο που διαλέξαμε Ίσως μπορείτε να με βοηθήσετε εσείς.
        Τον φάκελο για τον ΕΟΠΥΥ των ετοιμάζει ο γυναικολόγος ο δικός μου? Η ο γυναικολόγος που είναι στο κέντρο εξωσωματικής????
        Μπορεί κάποιο από τα κορίτσια εδώ στην ομάδα να μου εξηγήσει λίγο τη διαδικασία?? 
        Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες. 

• Από Συντονιστής Περιεχομένου,
        Αγαπητά μέλη
        που βρίσκεστε σε προσπάθεια ή ήδη έχετε εγκυμοσύνη & παιδάκια με την βοήθεια της ιατρικής επιστήμης, 

Θα θέλαμε (και ελπίζουμε να βρεί ανταπόκριση αυτή η πρωτοβουλία) να δημιουργηθεί ένα θέμα στο οποίο να αναφέρονται τα κριτήρια (και όχι οι επωνυμίες) & ενδείξεις καλής πρακτικής, 
        και από την άλλη ενδείξεις κακής πρακτικής, από επαγγελματίες του κλάδου της υπογονιμότητας & υποβοηθούμενης αναπαραγωγής ( εξωσωματική, σπερματεγχύσεις κλπ )

Δυστυχώς εδώ και αρκετά χρόνια, είμαστε αναγκασμένοι να απομακρύνουμε τις αρνητικές κρίσεις που αφορούν επωνυμίες, εξαιτίας του νομικού πλαισίου περί δυσφήμισης δια του τύπου. 

Παράλληλα, εδώ και χρόνια, οι ίδιοι οι επαγγελματίες, δεν διστάζουν να δηλώνουν πρόθεση για νομικές κινήσεις προς γονείς-μέλη τα οποία φωτογραφίζουν ή φωτογραφίζονται σε συνδυασμό με αρνητικές κρίσεις με αυτούς, ή να προβούν σε νομικές κινήσεις ενάντια στην εταιρεία/σελίδα parents.org.gr  - ακόμα και εάν τα περιστατικά είναι απολύτως πραγματικά. 
        Φυσικά κάποιες φορές μπορεί να έχει λανθασμένη εντύπωση ο γονέας εξαιτίας του ότι ο γιατρός δεν εξήγησε επακριβώς κάποιες διαδικασίες ή την αιτία που δεν επέλεξε κάποια άλλη εξέταση ή μέθοδο - κάτι που επίσης θεωρούμε ότι είναι κακή πρακτική και δημιουργεί παρεξηγήσεις. 

Όπως και να έχει το αποτέλεσμα όλων αυτών είναι ότι η εικόνα που δημιουργείται για τον κλάδο είναι μια εντελώς ψεύτικη, καθώς φαίνονται μόνο τα θετικά σχόλια για τον εκάστοτε επαγγελματία, ενώ δεν είναι ορατά  (εάν αυτά υπάρχουν και έχουν αναρτηθεί) πραγματικά, αρνητικά σχόλια και κρίσεις, ή λεπτομερή περιστατικά καθώς το νομικό πλαίσιο δεν μας επιτρέπει κάτι τέτοιο, εκτός και εάν έχει υπάρξει καταδίκη.

Το μόνο που μένει να πραγματοποιηθεί είναι λίστα κριτηρίων με τα οποία παρατηρήσατε ότι υπήρξε όχι καλή αντιμετώπιση και από την άλλη λίστα κριτηρίων που σας έκανε να συνειδητοποιήσετε ότι ο χ γιατρός πράττει σωστότερα, 
        και να υπάρξει ευαισθητοποίηση των μελών μεταξύ τους (δηλαδή να διαδίδεται αυτή η λίστα) για την ύπαρξη αυτής της λίστας, αμέσως με την έναρξη αυτών των προσπαθειών.

Από πλευράς διαχείρισης θα μπορεί να υπάρχει αυτόματο μήνυμα με το που γράφει κάποιο μέλος στην ενότητα, που θα περιέχει αυτόν τον σύνδεσμο. 

Ακριβώς επειδή η διαδικασία της διερεύνησης της υπογονιμότητας ή της υποβοηθούμενης /εξωσωματικής γονιμοποίησης,  είναι εξαιρετικά χρονοβόρα και ακριβή, για την τσέπη αλλά και στον ψυχολογικό κόσμο της γυναίκας, του άντρα και του ζεύγους,
        σε εποχές ήδη δύσκολες σε όλα τα επίπεδα, πιστεύουμε ότι είναι υψίστης σημασίας να υπάρξει μια τέτοια λίστα. 

Θα θέλαμε να σημειώσουμε εδώ και να ζητήσουμε την προσοχή σας - πολλές φορές διαπιστώνουμε ότι τα μέλη μεταξύ τους ανταλλάσσουν πληροφορίες μέσω πμ και ξεχνούν ότι οι λογαριασμοί είναι ανώνυμοι  -  πίσω από τον οποιονδήποτε λογαριασμό μπορεί να κρύβεται ο οποιοσδήποτε και να αναζητεί επαγγελματικές πληροφορίες που δυσφημούν κάποιον. 

Ακριβως επειδή ο κλάδος αυτός περιέχει μεγάλες χρηματικές αμοιβές, υπάρχει μεγάλο οικονομικό κίνητρο για όσους βρίσκονται στον κλάδο, να αναζητούν όσους τους δυσφημούν και ενδεχομένως να προβαίνουν σε κινήσεις εξακρίβωσης στοιχείων για να μπορούν μετά να κινηθούν νομικά. 

Το νομικό πλαίσιο περι Δυσφήμισης ισχύει ΚΑΙ για μυνήματα που διαδίδονται ΜΕΣΩ ΠΜ !  

Μην δυσφημείτε ούτε μέσω πμ, & μην ανταλλάζετε μεταξύ σας στοιχεία που σας ταυτοποιούν  (όνομα, τηλέφωνο ) ή σας φωτογραφίζουν, είτε τηλέφωνα είτε λεπτομέρειες για το πότε κάνατε ραντεβού ή εξετάσεις και σε ποιόν γιατρό,  σε άτομα που δεν έχετε δεί ποτέ σας/δεν έχετε γνωρίσει, εάν πρόσφατα έχετε κρίνει αρνητικά δημόσια είτε σε πμ, άτομα του κλάδου, γιατί μπορεί να βρεθείτε στο στόχαστρο αυτών των ατόμων - και αντίστοιχα μην εμπιστεύεστε όλα όσα μπορεί να σας γράφει κάποιος που επίσης δεν γνωρίζετε. 

Όταν σας ρωτά κάποια/-ος επίμονα για αρνητικές ή γενικά εμπειρίες που είχατε με τον γιατρό σας, παραπέμπετέ την/τον στην λίστα αυτή.
        Τα δεδομένα αυτά είναι δικά σας προσωπικά ιατρικά δεδομένα.
        Αναρρωτηθείτε - θα τα λέγατε σε κάποιον άγνωστο στον δρόμο;
        Το διαδίκτυο πολλές φορές δημιουργεί την ψευδή αίσθηση ότι γνωρίζουμε το άτομο με το οποίο "συνομιλούμε" κάτι που όμως δεν ισχύει!

Σύμφωνα με τα παραπάνω λοιπόν, προσπαθούμε για την έναρξη αυτής της λίστας.

Είμαι επαγγελματίας, ή μή εγγεγραμμένο μέλος που απλώς διαβάζει - μπορώ να στείλω και εγώ; 

ΝΑΙ. Θα ζητηθεί και από έμπιστους επαγγελματίες του χώρου να μας στείλουν ενδείξεις κακής πρακτικής & είναι ευπρόσδεκτοι οι επαγγελματίες που θα θελήσουν να μας στείλουν δικές τους εκδοχές του τι σημαίνει κακή πρακτική στον κλάδο της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, τις οποίες μπορούμε κάλλιστα να δημοσιεύσουμε και ανώνυμα.   
        Αυτά τα κείμενα θα μπορούν να σταλούν στο εμαιλ  editor(at)parents.org.gr
        Φυσικά μπορούν να στείλουν και όσοι αναγνώστες επιθυμούν, κείμενα ή λίστα, στο ίδιο email, δεν είναι απαραίτητο να είναι κάποιος εγγεγραμμένο μέλος για να μας στείλει κάτι! 

Ποιά είναι τα πράγματα που σας έκαναν να καταλάβετε ότι ο γιατρός σας είχε καλή/δεν είχε καλή πρακτική;
        Πχ
        Εξετάσεις τάδε  χωρίς να έχει πρίν γίνει τάδε  και τάδε 
        προσπάθειες επαναλαμβανόμενες χωρίς περεταίρω διερεύνηση άλλων παραγόντων. 

Κριτήρια καλής πρακτικής  που γνωρίζω ότι συμβαίνουν ή βίωσα
        1.
        2.
        3.
        4.
        5.
        6.

Κριτήρια κακής πρακτικής που γνωρίζω ότι συμβαίνουν ή βίωσα
        1. 
        2.
        3.
        4.
        5.
        6.

Απαγορευτικά κριτήρια που γνωρίζω ότι συμβαίνουν ή βίωσα

1.  
        2.
        3.
        4.
        5.

ευχαριστούμε 
      • Από yulunga,
        Ειμαι στην 7η με 8η εβδομαδα της δευτερης εγκυμοσυνης μου με τριδυμα!οσοι εχετε αυτην την εμπειρεια ξερετε την στενοχωρια κ το αγχος για τις αποφασεις που πρεπει να παρθουν!εμπειρειες ειτε απο επιλεκτικη μειωση ειτε απο συνεχιση τριδυμης κυησης ειναι ευπροσδεκτες.
      • Από [email protected],
        Έχω κάνει ήδη τρεις αποτυχημένες σπερματεγχύσεις κι έχω απογοητευτεί και σκέφτομαι για εξωσωματική. Επειδή το πρόβλημα είναι ασθενοσπερμία του συζύγου ενώ εγώ έχω κανονικά ωορρηξια και δεν θέλω να πάρω φάρμακα χωρίς λόγο ,εχει κάνει καμία κοπέλα εξωσωματική σε φυσικό κύκλο και αν ναι είχε επιτυχία??