Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξωσωματικη με φυσικο κυκλο


Recommended Posts

Κρυσταλλία,δεν ξέρω αν έχεις σταθερό κύκλο αλλά υποτίθεται ότι όλη αυτή η παρακολούθηση γίνεται ακριβώς για αυτό.:evil:

Υπόλοιπες συναγωνίστριες του φυσικού μοιραστειτε τις εμπειρίες σας!;)

Ποιά ημέρα σας έβαζαν το εμβρυακι??

Αν υπάρχει καμιά που έκανε μεταφορά 1-1.

 

Ο κύκλος μου ειναι καθε 23-24 μερες. ακριβως σταθερός δεν ειναι. τους ελεγα ότι εχω νωρίς ωορρηξία κ με εγραφαν. εφτασα 13η μερα να μου πουν ότι εγινε.

στον επομενο κύκλο καθε μερα στην κλινική!!

καλο κουραγιο κ στις υπολοιπες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 563
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θάλασσα,εσύ μαζεύεις ωαριάκια,ίσως γι αυτό.

Εγώ που ο γιατρός που πάω βάζει ένα δεν είναι καλύτερα να δούμε τη δυναμική του πριν το βάλουμε?

Εγώ έτσι πιστεύω.

Επίσης δεν ξέρω τελικά αν αυτή η μέθοδος είναι τόσο επιτυχημένη όσο το μάζεμα.

Όπως και να χει,λογικά Δευτέρα πάω για ωοληψία,ελπίζω δηλαδή.

Σ ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!

Κι εσύ αυτές τις μέρες δεν ξεκινάς??:)

 

Φίλη μου πραγματικά δεν ξέρω να σου απαντήσω και απο οτι εχω καταλάβει ούτε οι ιδιοι οι γιατροί μας δεν έχουν σαφεις απαντήσεις. Οπως λεει και ο γιατρος μου η γυναικεία φύση ειναι απροβλεπτη..χρηαζομαστε τυχη και πιστη!!επειδη το αποτελεσμα ειναι που μετραει τελικα ας εχουμε υπομονη και ας μας βοηθησει ο θεος!!καλη σου τυχη και παλ!!εγω κανω ενα διαλειμμα αυτό το μήνα μιας και δεν ειχα καλες ορμονολογικες τη 3η μερα του κυκλου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου πραγματικά δεν ξέρω να σου απαντήσω και απο οτι εχω καταλάβει ούτε οι ιδιοι οι γιατροί μας δεν έχουν σαφεις απαντήσεις. Οπως λεει και ο γιατρος μου η γυναικεία φύση ειναι απροβλεπτη..χρηαζομαστε τυχη και πιστη!!επειδη το αποτελεσμα ειναι που μετραει τελικα ας εχουμε υπομονη και ας μας βοηθησει ο θεος!!καλη σου τυχη και παλ!!εγω κανω ενα διαλειμμα αυτό το μήνα μιας και δεν ειχα καλες ορμονολογικες τη 3η μερα του κυκλου.

 

Εχεις απόλυτο δίκιο!Η τύχη και η καλή ψυχολογία παίζουν τεράστιο ρόλο!

Κάνεις κάθε μήνα ορμόνες 3ης μέρας?

Εμένα δε μου κάνει τότε,μόνο τις τελευταίες μέρες.:confused:

Πάω για ωοληψία μάλλον Δευτέρα,όπως είχα υπολογίσει.

Κύκλος ρολόι και πάλι.

Για να δουμε τί θα μας λάχει....

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απόλυτο δίκιο!Η τύχη και η καλή ψυχολογία παίζουν τεράστιο ρόλο!

Κάνεις κάθε μήνα ορμόνες 3ης μέρας?

Εμένα δε μου κάνει τότε,μόνο τις τελευταίες μέρες.:confused:

Πάω για ωοληψία μάλλον Δευτέρα,όπως είχα υπολογίσει.

Κύκλος ρολόι και πάλι.

Για να δουμε τί θα μας λάχει....

 

Ναι κανω ορμονολογικες παντα τη 3η μερα και απο την 5η υπερηχο..αυτο το μηνα ειχα υψηλη fsh και ο υπερηχος δεν μας εδωσε την εικονα που θα θελαμε..προσωπικα εκτυμησα ακομα περισοτερο το γιατρο μου γιατι θα μπορουσε να με ταλαιπωρησει αυτο το μηνα με εμφίβολα αποτελεσματα..αλλα δεν το εκανε!κανω ακομα μετρησεις οιστραδιολης και προγεστερωνης τη μερα της ovitrelle!και εγω εχω κυκλο ρολοι οπως εσενα και συνηθως υπολογιζω σωστα τη μερα της ωοληψιας και βαζω λιγοτερη δουλεια εκοινη τη μερα!!μονο μην απογοητευεσαι εχουμε ξαναμιλησει και σου χω πει τη δικη μου ιστορια τον πρωτο μηνα βρηκαμε ενα τελειο ωαριο απο εκει και περα τιποτα..περιμενω να μας πεις καλα νεα αυτο το μηνα!!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απόλυτο δίκιο!Η τύχη και η καλή ψυχολογία παίζουν τεράστιο ρόλο!

Κάνεις κάθε μήνα ορμόνες 3ης μέρας?

Εμένα δε μου κάνει τότε,μόνο τις τελευταίες μέρες.:confused:

Πάω για ωοληψία μάλλον Δευτέρα,όπως είχα υπολογίσει.

Κύκλος ρολόι και πάλι.

Για να δουμε τί θα μας λάχει....

 

miss sunshine οι γιατροι εχουν διαφορετικη προσεγγιση, δεν ειναι απαραιτητο να σε αγχωνει αυτο. το σημαντικο στον φυσικο κυκλο ειναι να εισαι "αγκαλια" με τον γιατρο στην παρακολουθηση :) ειδα ειχατε 1-2 απωλειεσ στους προηγουμενους κυκλους. αλλαξατε κατι σην προσεγγιση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

miss sunshine οι γιατροι εχουν διαφορετικη προσεγγιση, δεν ειναι απαραιτητο να σε αγχωνει αυτο. το σημαντικο στον φυσικο κυκλο ειναι να εισαι "αγκαλια" με τον γιατρο στην παρακολουθηση :) ειδα ειχατε 1-2 απωλειεσ στους προηγουμενους κυκλους. αλλαξατε κατι σην προσεγγιση?

 

Και τις δυο προηγούμενες φορές όπως και τωρα κάνω 2 υπερήχους πριν και μία φορά LH και οιστραδιόλη.

Ωορρηξία και τις τρεις φορές 12ημέρα κύκλου όπως πάντα.

Ελπίζω τη Δευτέρα να μου πάρει ωάριο και προχωρήσουμε επιτέλους στο δεύτερο στάδιο.:rolleyes:

Τωρα με προβληματίζει αν θα δεχτει ο γιατρός να αφήσουμε το ωάριάκι να δούμε αν θα εξελιχθεί σε βλαστοκύστη γιατί ενώ στο πρώτο ραντεβού μας είχε πει αυτό,στη συνέχεια μας το άλλαξε και μου είπε να μου το βάλει 2ημέρα.

Εσύ τί εμπειρία ειχες ως τωρα στους φυσικούς?

Link to comment
Share on other sites

Και τις δυο προηγούμενες φορές όπως και τωρα κάνω 2 υπερήχους πριν και μία φορά LH και οιστραδιόλη.

Ωορρηξία και τις τρεις φορές 12ημέρα κύκλου όπως πάντα.

Ελπίζω τη Δευτέρα να μου πάρει ωάριο και προχωρήσουμε επιτέλους στο δεύτερο στάδιο.:rolleyes:

Τωρα με προβληματίζει αν θα δεχτει ο γιατρός να αφήσουμε το ωάριάκι να δούμε αν θα εξελιχθεί σε βλαστοκύστη γιατί ενώ στο πρώτο ραντεβού μας είχε πει αυτό,στη συνέχεια μας το άλλαξε και μου είπε να μου το βάλει 2ημέρα.

Εσύ τί εμπειρία ειχες ως τωρα στους φυσικούς?

 

Ομολογω δεν μου εχει τυχει να το χασουμε. εχω κανει 3 φορες. Την μια φορα ηταν κενο και τις 2 το βρηκαμε, γονιμοποιηθηκε και καταψυχθηκε. κανενας κυκλος μου δεν εμοιαζε με τον αλλο, ειχα μεγαλες διαφορες. Οταν το ωαριο εφθανε σε καταλληλο μεγεθοσ εκανα λιγες ενεσεις orgalutran οι οποιε συγκρατουν την αναπτυξη του. Την προγουμενη η την προ- προηγουμενη εκανα την ενεση πρεγκνυλ και την τελευταια ημερα ωοληψια. Καπως ετσι ηταν το προγραμμα μου. Ενδιαμεσως, ενας κυκλος με διεγερση.

Link to comment
Share on other sites

3oς κύκλος φυσικού.

Αποτέλεσμα.

2η φορά που δεν προλαβαίνουμε την ωορρηξία!:evil::evil::evil:

Kαι ούτε ένα ωάριο δεν έχει συλλεχθεί!

Πήγα σημερα για υπέρηχο είδε ωοθυλάκιο17επί15 χιλ,μου έκανε και μια orgalutran ,έκανα LH και οιστραδιόλη και το απόγευμα μου είπε ότι δεν την προλαβαίνουμε την ωορρηξία!

Συμπεραίνεται λοιπόν ότι κάνω πρόωρες ωορρηξίες και να πάρω φάρμακα στον επόμενο κύκλο για να μεγαλώσει κι άλλο το ωάριο και να το πάρει,τροποποιημένο δηλαδή μου είπε,με 2-3 μέρες φάρμακα για να προλάβω το ένα ωάριο.

Δεύτερη επιλογή να πάρω φάρμακα 15 μέρες!!!:rolleyes:

Είχα πάει και πριν 2 μέρες,έκανα υπέρηχο αλλά όχι ορμόνες.

Μετά και από αυτό,κατευθείαν σκέφτηκα μήπως η ωοληψία θα έπρεπε να γίνει αύριο Κυριακή και θέλησε να την αποφύγει.

Οχι ότι δε θα μπορούσε να μου κάνει τη Δευτέρα ωοληψία οπότε και θα χε γίνει η ωορρηξία(αν και αυτό το σενάριο το υποψιάστηκα τον προηγούμενο μήνα,έτσι όπως έγιναν τα πράγματα).

Και πρόκειται για γιατρό έμπειρο στους φυσικούς.:shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

3oς κύκλος φυσικού.

Αποτέλεσμα.

2η φορά που δεν προλαβαίνουμε την ωορρηξία!:evil::evil::evil:

Kαι ούτε ένα ωάριο δεν έχει συλλεχθεί!

Πήγα σημερα για υπέρηχο είδε ωοθυλάκιο17επί15 χιλ,μου έκανε και μια orgalutran ,έκανα LH και οιστραδιόλη και το απόγευμα μου είπε ότι δεν την προλαβαίνουμε την ωορρηξία!

Συμπεραίνεται λοιπόν ότι κάνω πρόωρες ωορρηξίες και να πάρω φάρμακα στον επόμενο κύκλο για να μεγαλώσει κι άλλο το ωάριο και να το πάρει,τροποποιημένο δηλαδή μου είπε,με 2-3 μέρες φάρμακα για να προλάβω το ένα ωάριο.

Δεύτερη επιλογή να πάρω φάρμακα 15 μέρες!!!:rolleyes:

Είχα πάει και πριν 2 μέρες,έκανα υπέρηχο αλλά όχι ορμόνες.

Μετά και από αυτό,κατευθείαν σκέφτηκα μήπως η ωοληψία θα έπρεπε να γίνει αύριο Κυριακή και θέλησε να την αποφύγει.

Οχι ότι δε θα μπορούσε να μου κάνει τη Δευτέρα ωοληψία οπότε και θα χε γίνει η ωορρηξία(αν και αυτό το σενάριο το υποψιάστηκα τον προηγούμενο μήνα,έτσι όπως έγιναν τα πράγματα).

Και πρόκειται για γιατρό έμπειρο στους φυσικούς.:shock::shock:

 

Όπως είπε και η ansilia στο φυσικό χρειάζεται πολύ στενή παρακολούθηση και κάθε φορά που κανεις υπέρηχο είναι σκόπιμο να γίνονται να γίνονται ορμονικές εξετασεις (fsh, lh, prog τη 2η μερα & e2, lh, prog στους επόμενους υπερήχους).

 

Δηλαδή, Miss Sunshine μου η orgalutran δε σε "φρενάρει" καθολου; Σε ποια μερα του κύκλου εισαι σήμερα;

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και η ansilia στο φυσικό χρειάζεται πολύ στενή παρακολούθηση και κάθε φορά που κανεις υπέρηχο είναι σκόπιμο να γίνονται να γίνονται ορμονικές εξετασεις (fsh, lh, prog τη 2η μερα & e2, lh, prog στους επόμενους υπερήχους).

 

Δηλαδή, Miss Sunshine μου η orgalutran δε σε "φρενάρει" καθολου; Σε ποια μερα του κύκλου εισαι σήμερα;

 

Eμένα ο γιατρός έκανε κάθε φορά 2 υπερηχους και μία φορά LH e2.:-(.

Αυτά.Και τους τρεις μήνες.

Σήμερα με είδε 10η μέρα με ωορρηξία υπολογισμένη για Δευτέρα,12ημέρα.

Εκανα στη συνέχεια orgalutran.

Στον προηγούμενο κύκλο είχα κάνει οιστραδιόλη 8ημέρα και μου είπε βάσει αυτής έπρεπε να κάνω ωορρηξία 3 μέρες μετά αλλά εγώ έκανα πιο πριν.

Σε αυτον τον κύκλο δεν έκανα ορμονικές,μόνο τον υπέρηχο 8η μέρα.

Ουφ!:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eμένα ο γιατρός έκανε κάθε φορά 2 υπερηχους και μία φορά LH e2.:-(.

Αυτά.Και τους τρεις μήνες.

Σήμερα με είδε 10η μέρα με ωορρηξία υπολογισμένη για Δευτέρα,12ημέρα.

Εκανα στη συνέχεια orgalutran.

Στον προηγούμενο κύκλο είχα κάνει οιστραδιόλη 8ημέρα και μου είπε βάσει αυτής έπρεπε να κάνω ωορρηξία 3 μέρες μετά αλλά εγώ έκανα πιο πριν.

Σε αυτον τον κύκλο δεν έκανα ορμονικές,μόνο τον υπέρηχο 8η μέρα.

Ουφ!:?

 

Με προβληματιζουν ολα αυτα....Δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα ομολογω οτι προβληματιζομαι...Πολυ συχνα απαιτειται να γινεται ωοληψια και την Κυριακη. Σε καθε περιπτωση μην στεναχωριεσαι ιδιαιτερα για τις ορμονικεσ εξετασεις, μου εχουν εξηγησει οτι η ορμονικη παρακολουθηση δεν ειναι παντοτε απαραιτητη, δεν θελω να προχωρησω σε λεπτομερειες γιατι δεν υποκαθιστω τον γιατρο. Απο την αλλη χρειαζεται μια επιμονη στο ζητημα ελεγχου της ωορηξιας απο πλευρας σου, διοτι ο κυκλος αποδεικνυεται σταθερος και με ελεγχομενη συμπεριφορα. Δεν αισθανομαι οτι πρεπει να δικαιολογησεις τριτη φορα με τα ιδια αποτελεσματα....

Link to comment
Share on other sites

3oς κύκλος φυσικού.

Αποτέλεσμα.

2η φορά που δεν προλαβαίνουμε την ωορρηξία!:evil::evil::evil:

Kαι ούτε ένα ωάριο δεν έχει συλλεχθεί!

Πήγα σημερα για υπέρηχο είδε ωοθυλάκιο17επί15 χιλ,μου έκανε και μια orgalutran ,έκανα LH και οιστραδιόλη και το απόγευμα μου είπε ότι δεν την προλαβαίνουμε την ωορρηξία!

Συμπεραίνεται λοιπόν ότι κάνω πρόωρες ωορρηξίες και να πάρω φάρμακα στον επόμενο κύκλο για να μεγαλώσει κι άλλο το ωάριο και να το πάρει,τροποποιημένο δηλαδή μου είπε,με 2-3 μέρες φάρμακα για να προλάβω το ένα ωάριο.

Δεύτερη επιλογή να πάρω φάρμακα 15 μέρες!!!:rolleyes:

Είχα πάει και πριν 2 μέρες,έκανα υπέρηχο αλλά όχι ορμόνες.

Μετά και από αυτό,κατευθείαν σκέφτηκα μήπως η ωοληψία θα έπρεπε να γίνει αύριο Κυριακή και θέλησε να την αποφύγει.

Οχι ότι δε θα μπορούσε να μου κάνει τη Δευτέρα ωοληψία οπότε και θα χε γίνει η ωορρηξία(αν και αυτό το σενάριο το υποψιάστηκα τον προηγούμενο μήνα,έτσι όπως έγιναν τα πράγματα).

Και πρόκειται για γιατρό έμπειρο στους φυσικούς.:shock::shock:

 

 

Φίλη μου από τη μικρή εμπειρία που έχω και από αυτά που έχω διαβάσει αλλά και από την επικοινωνία μου με άλλες κοπέλες που είναι στη θέση με μας εχω συμπεράνει πως ακομα και ο αμιγώς φυσικος (χωρις καθόλου φάρμακα)δεν ταιριάζει παντα σε ολες..κα μένα ο γιατρος μου μου ειπε πως την επομενη φορά θα κανουμε τροποποιημένο γιατι μπορεί να είναι πιο αποτελεσματική αυτή η θεραπεία σε μενα..αρα μην προκαταβάλλεσαι. Λες πως ο γιατρός σου είναι έμπειρος στους φυσικούς, ειμαι σίγουρη πως ψάχτηκες πολύ πριν πας σε αυτόν..δωσε του τη ευκαιρία να δοκιμάσατε σε τροποποιημένο και μην απογοητεύεσαι.. αν διαβάσεις και εδώ στο forum θα δεις πολλες περιπτώσεις που απέτυχαν σε φυσικούς και είχαν αποτελεσματα σε τροποπιημενους!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα marian ηθελα να σε ρωτησω εαν ξερεις εαν στο κυκλο που πετυχες εγκυμοσυνη σου ειχαν κανει γονιμοποιηση με τη κλασσικη ivf ή με μικρογονιμοποιηση (icsi).Eυχαριστω να εισαι καλα,καλη επιτυχια σε ολες τις κοπελες

Link to comment
Share on other sites

3oς κύκλος φυσικού.

Αποτέλεσμα.

2η φορά που δεν προλαβαίνουμε την ωορρηξία!:evil::evil::evil:

Kαι ούτε ένα ωάριο δεν έχει συλλεχθεί!

Πήγα σημερα για υπέρηχο είδε ωοθυλάκιο17επί15 χιλ,μου έκανε και μια orgalutran ,έκανα LH και οιστραδιόλη και το απόγευμα μου είπε ότι δεν την προλαβαίνουμε την ωορρηξία!

Συμπεραίνεται λοιπόν ότι κάνω πρόωρες ωορρηξίες και να πάρω φάρμακα στον επόμενο κύκλο για να μεγαλώσει κι άλλο το ωάριο και να το πάρει,τροποποιημένο δηλαδή μου είπε,με 2-3 μέρες φάρμακα για να προλάβω το ένα ωάριο.

Δεύτερη επιλογή να πάρω φάρμακα 15 μέρες!!!:rolleyes:

Είχα πάει και πριν 2 μέρες,έκανα υπέρηχο αλλά όχι ορμόνες.

Μετά και από αυτό,κατευθείαν σκέφτηκα μήπως η ωοληψία θα έπρεπε να γίνει αύριο Κυριακή και θέλησε να την αποφύγει.

Οχι ότι δε θα μπορούσε να μου κάνει τη Δευτέρα ωοληψία οπότε και θα χε γίνει η ωορρηξία(αν και αυτό το σενάριο το υποψιάστηκα τον προηγούμενο μήνα,έτσι όπως έγιναν τα πράγματα).

Και πρόκειται για γιατρό έμπειρο στους φυσικούς.:shock::shock:

 

 

Λυπάμαι πολύ πραγματικά. υπομονή. δοκίμασε με φαρμακα την επόμενη φορα για να το ελέγξεις καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλη την κοριτσοπαρέα!!!

 

ήθελα να μοιραστώ και εγώ μαζί σας την έναρξη της 3ης προσπάθειας μου!!!

Αυτή τη φορά σε εντελώς φυσικό κύκλο.

Οι προηγούμενες προσπάθειες μου απέτυχαν γιατί δεν είχα ανταπόκριση στα φάρμακα.

Έχω ξεκινήσει να κάνω υπέρηχους και αναμένουμε να δούμε πότε θα αρχίσει να ωριμάζει το ωοθυλάκιο μου.

Πρός το παρόν κάνω μέτρηση οιστραδιόλης και υπέρηχο σε κάθε επισκεψη.

Ο γιατρός μου μου είπε ότι στο τέλος θα μου δώσει κάτι για ώθηση.

Μακάρι να έχει καλό αποτέλεσμα αυτή η προσπάθεια μου.

Πιστεύω πολύ στον φυσικό κύκλο για την δική μου περίπτωση.(υψηλή fsh & ΠΩΑ).

Θα προσπαθήσω με φυσικούς και ότι βγεί...

Μακάρι να μπορόυσα να βοηθήσω περισσότερο.

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες τις κοπέλες!!!

Αισιοδοξία, πίστη στο σώμα μας και δύναμη!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την κοριτσοπαρέα!!!

 

ήθελα να μοιραστώ και εγώ μαζί σας την έναρξη της 3ης προσπάθειας μου!!!

Αυτή τη φορά σε εντελώς φυσικό κύκλο.

Οι προηγούμενες προσπάθειες μου απέτυχαν γιατί δεν είχα ανταπόκριση στα φάρμακα.

Έχω ξεκινήσει να κάνω υπέρηχους και αναμένουμε να δούμε πότε θα αρχίσει να ωριμάζει το ωοθυλάκιο μου.

Πρός το παρόν κάνω μέτρηση οιστραδιόλης και υπέρηχο σε κάθε επισκεψη.

Ο γιατρός μου μου είπε ότι στο τέλος θα μου δώσει κάτι για ώθηση.

Μακάρι να έχει καλό αποτέλεσμα αυτή η προσπάθεια μου.

Πιστεύω πολύ στον φυσικό κύκλο για την δική μου περίπτωση.(υψηλή fsh & ΠΩΑ).

Θα προσπαθήσω με φυσικούς και ότι βγεί...

Μακάρι να μπορόυσα να βοηθήσω περισσότερο.

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες τις κοπέλες!!!

Αισιοδοξία, πίστη στο σώμα μας και δύναμη!!!:D

 

Καλησπερα!!! Ηθελα να σου ευχηθω καλη επιτυχια σε τουτη την προσπαθεια.

Και εμενα θα ειναι η τριτη μου προσπαθεια μετα απο μια αποτυχημενη σπερματεγχυση κ αλλη μια αποτυχημενη εξωσωματικη. Ο γιατρος μου προτεινε να προσπαθησουμε σε φυσικο κυκλο την επομενη φορα κ ειλικρινα το σκεφτομαι πολυ σοβαρα.

Σου εξηγησε τι ειναι αυτο που θα σου δωσει για ωθηση? Οταν ξερεις πες μου κ εμενα

Οπως κ να χει ευχομαι ολοψυχα να σου πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποια κοπέλα να μου εξηγήσει τι σημαίνει τροποποιημένος κύκλος. Ο δικός μου γιατρός μετά από αποτυχημένη διέγερση δηλ. μόνο ένα ωάριο είχα, λέι να κάνουμε νέα προσπάθεια διέγερσης σε βάθος χρόνου με τα ίδια φάρμακα και μάλλον ίδιες δόσεις. Στο μεταξύ προτείνει να κάνουμε μερικούς φυσικούς κύκλους χωρίς καθόλου φάρμακα (υποθέτω μόνο με pregnyl). Τι άποψη έχετε από την εμπειρία σας; Σας ευχαριστώ και καλή επιτυχία στην προσπάθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

Eμένα τροποποιημένος φυσικός μου ειπε ότι θα είναι φάρμακα 2-3 μέρες πριν την ωορρηξία για να την ελεγξουμε ώστε να μεγαλωσει το ωάριο και να μη χασουμε την ωορρηξία.

Θέλω ωστόσο να του προτείνω μηπως πάρω κάτι παραπάνω ώστε να βγάλω 2-3 ωάρια.Υπάρχει και αυτός ο τροποποιημένος απ'οτι έχουν γράψει κοπέλες.

Ας μας γράψει όποια έχει τέτοια εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!! Ηθελα να σου ευχηθω καλη επιτυχια σε τουτη την προσπαθεια.

Και εμενα θα ειναι η τριτη μου προσπαθεια μετα απο μια αποτυχημενη σπερματεγχυση κ αλλη μια αποτυχημενη εξωσωματικη. Ο γιατρος μου προτεινε να προσπαθησουμε σε φυσικο κυκλο την επομενη φορα κ ειλικρινα το σκεφτομαι πολυ σοβαρα.

Σου εξηγησε τι ειναι αυτο που θα σου δωσει για ωθηση? Οταν ξερεις πες μου κ εμενα

Οπως κ να χει ευχομαι ολοψυχα να σου πανε ολα καλα

Καλησπέρα,

 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω τι θα μου δώσει για ώθηση.

Νομίζω πως ο κύκλος λέγεται τροποποιημένος φυσικός δηλ.με λίγα φάρμακα στο τέλος αλλά δεν ξέρω περισσότερα.Υποθέτω για να κρατήσουν το ωάριο γιατί την τελευταία φορά το χάσαμε...

Επίσης να πώ κάτι τελευταίο για όσες έχουν υψηλή fsh, με έχει βοηθήσει πραγματικά πάρα πολύ η λυγαριά.Είναι ένα βότανο το οποίο μπορείς να βρείς σε κατάστημα με βιολογικά προϊόντα, το βράζεις και το πίνεις σαν τσάϊ (ένα κουταλάκι του γλυκού).Βοηθάει στην εξισορρόπηση των ορμονών και φτιάχνει τον κύκλο.Με έχει βοηθήσει στις εξάψεις και τις εφιδρώσεις.

Δεν το πίστευα αλλά πραγματικά κάνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Miss sunshine, τι κανεις; Αν επιτρεπεται, ποιος ειναι ο γιατρός σου; Εχω αρχισει κι εγω και θυμωνω με αυτα που διαβαζω , αυτα που γραφεις. Στειλε μου π.μ

Ο,τι δεν σε σκοτωνει, σε κανει πιο δυνατό!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποια κοπέλα να μου εξηγήσει τι σημαίνει τροποποιημένος κύκλος. Ο δικός μου γιατρός μετά από αποτυχημένη διέγερση δηλ. μόνο ένα ωάριο είχα, λέι να κάνουμε νέα προσπάθεια διέγερσης σε βάθος χρόνου με τα ίδια φάρμακα και μάλλον ίδιες δόσεις. Στο μεταξύ προτείνει να κάνουμε μερικούς φυσικούς κύκλους χωρίς καθόλου φάρμακα (υποθέτω μόνο με pregnyl). Τι άποψη έχετε από την εμπειρία σας; Σας ευχαριστώ και καλή επιτυχία στην προσπάθειά σας!

 

Καλημέρα συναγωνίστριες φυσικού κύκλου. καλή τύχη στις καινούργιες κοπέλες.

υπάρχουν πολλά είδη τροποποιημένων κύκλων.

π.χ. 1) από την 2η μερα του κύκλου κλομιφαίνη προκειμένου να εχουμε παραπανω από ενα ωοθηλάκια.

2) λιγη διέγερση με λίγα φάρμακα. π.χ. Menopour 3η-5η-8η για να μεγαλώσουν τα ωοθηλάκια ελεγχόμενα.

 

Eμένα τροποποιημένος φυσικός μου ειπε ότι θα είναι φάρμακα 2-3 μέρες πριν την ωορρηξία για να την ελεγξουμε ώστε να μεγαλωσει το ωάριο και να μη χασουμε την ωορρηξία.

Θέλω ωστόσο να του προτείνω μηπως πάρω κάτι παραπάνω ώστε να βγάλω 2-3 ωάρια.Υπάρχει και αυτός ο τροποποιημένος απ'οτι έχουν γράψει κοπέλες.

Ας μας γράψει όποια έχει τέτοια εμπειρία.

 

2-3 μερες πριν φαρμακα;τι είδους φαρμακα σου είπε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συναγωνίστριες φυσικού κύκλου. καλή τύχη στις καινούργιες κοπέλες.

υπάρχουν πολλά είδη τροποποιημένων κύκλων.

π.χ. 1) από την 2η μερα του κύκλου κλομιφαίνη προκειμένου να εχουμε παραπανω από ενα ωοθηλάκια.

2) λιγη διέγερση με λίγα φάρμακα. π.χ. Menopour 3η-5η-8η για να μεγαλώσουν τα ωοθηλάκια ελεγχόμενα.

 

 

 

2-3 μερες πριν φαρμακα;τι είδους φαρμακα σου είπε;

 

 

 

Σ έυχαριστουμε krystalia για την κατάθεση των γνώσεών σου!

Από εμπειρία, πιστεύεις ότι έχει αποτέλεσμα κάτι από όλα αυτά; Ειδικά όταν η κανονική διέγερση δεν είχε αποτέλεσμα;

Ξέρω ότι κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, αλλά συνήθως τι συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

ειναι παρομοια αλλα δεν ξερω που διαφερουν.εχουν fsh κ lh λογικα μεσα.μαλλομ σου ειπε merional γιατι πωλουνται μεμονωμενα κ κοστιζουν περιπου 12,5 ? το ενα ενω τα menopur ειναι μεγαλη συσκευασια κ αρα ακριβα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...