Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξωσωματικη με φυσικο κυκλο


Recommended Posts

Sisifaki μου μεχρι τωρα ολες οι εξωσωματικες ηταν αποτυχιες με εμβρυα τριτης μερας. Και αριστης ποιοτητας. Ετσι αποφασισε ο γιατρος αρκετα με εμβρυα τριτης μερας, θα παμε για βλαστοκυστη.

 

Το ίδιο συνέβη και σε μένα, οι εξωσωματικές με άριστα έμβρυα 3ης μέρας απέτυχαν. Οπότε αν καταφέρουμε να πάρουμε ένα καλό εμβρυάκι θα το πάμε για βλαστοκύστη κι ο Θεός βοηθός. Μήπως έτσι πετύχουμε και το παράθυρο εμφύτευσης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 563
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το ίδιο συνέβη και σε μένα, οι εξωσωματικές με άριστα έμβρυα 3ης μέρας απέτυχαν. Οπότε αν καταφέρουμε να πάρουμε ένα καλό εμβρυάκι θα το πάμε για βλαστοκύστη κι ο Θεός βοηθός. Μήπως έτσι πετύχουμε και το παράθυρο εμφύτευσης.

Μαρσια μου, εσυ τωρα σε ποια φαση εισαι και τι ηλικία έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Μαρσια μου, εσυ τωρα σε ποια φαση εισαι και τι ηλικία έχεις?

 

Ηλικιακά είμαι λίγο "σιτεμένη"!!! Βέβαια δεν είμαι και σαν την Ακρόπολη :lol: σε λίγες μέρες κλείνω τα 45.

Ευτυχώς οι ωοθήκες μου κι οι ορμόνες μου μέχρι τώρα τουλάχιστον, επιτρέπουν στον γιατρό μου- οπαδό του φυσικού κύκλου- ν' ασχοληθεί σοβαρά μαζί μου.

Αύριο πάω για υπέρηχο και μέτρηση E2 & LH.

Για να δούμε, θα ναι ο τυχερός μας μήνας αυτός; Μπαίνει κι η άνοιξη και τα κέφια ανεβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!δε ξερω που μενετε αλλα αν ειστε κοντα στη λαρισα ....... μια πολυ καλη λυση για εξωματικη σε φυσικο κυκλο ειναι και το πανεπιστημιακο νοσοκομειο της λαρισας!!!!δεν εχω ακομα πολυ μεγαλη εμπειρια αλλα μεχρι στιγμης η αντιετωπιση και ολα ειναι πολυ καλυτερα απο τα ιδιωτικα!!!!

την τριτη που μας περασε εκανα την ωοληψια (χωρις πρεγκνυλ γιατι ειχα καλη οιστραδιολη και λη),την τεταρτη μου ειπαν οτι γονιμοποιηθηκε και την παρασκευηη εκανα την εμβρυομεταφορα...... και τωρα ειμαι στην αναμονη για το αποτελεσμα τη δευτερα 31/3.οτι πληροφοριες θελετε .....πολυ ευχαριστως!!!!!!ααα και καλυπτει η ασφαλεια!!

 

προσπαθώ να επικοινωνήσω mpoukaki2 μαζι σου αλλα μάλλον δεν βλέπεις τα προσωπικά μνμ

iFzbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες

 

τα νέα μου:

To Σάββατο ο υπέρηχος έδειξε ένα ωοθυλάκιο 20μμ στην δεξιά ωοθήκη όπου και το περιμέναμε και για μεγάλη μας έκπληξη ακόμα ένα πάλι 20μμ στην αριστερή.

Η αιματολογική μέτρηση των Ε2 και LH όμως ήταν απογοητευτική.

Η LH=19 και Ε2=198.

Αυτές οι τιμές έδειχναν πως η ωορρηξία ήταν κοντά και πως είχα α) ένα κυστικό κι ένα καλό ώριμο ωάριο ή β) δύο εντελώς ανώριμα ωάρια. Το ενδομήτριο ώς συνήθως σούπερ.

Ο γιατρός, προς τιμή του, πρότεινε να φέρει όλο το team την Κυριακή για ωοληψία με ρίσκο να μην πάρουμε ούτε ένα καλό ωάριο.

Τελικά μετά από συζήτηση με τον σύζυγο αποφασίσαμε να μην χαλάσουμε την Κυριακή του καλού μας του γιατρού , ούτε φυσικά και την δική μας για αμφίβολο αποτέλεσμα.

Βέβαια το εκμεταλλευτήκαμε με αγκαλίτσες ;) το Σ/Κ και αναμένουμε τον επόμενο κύκλο με πιο ξεκάθαρο τοπίο.

Συμπέρασμα: Ου εκ το πολλώ το ΕΥ. Ένα και καλό θέλουμε!!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια,

 

Εκανα ακομα μια προσπαθεια σε φυσικο κυκλο αλλα δυστυχως δεν προχωρησε καν σε γονιμοποιηση. Και παμε για τον επομενο μηνα. Το καλο ειναι πως δεν περνεις καθολου φαρμακα ακομα ουτε ναρκωση για ωοληψια. Εσεις κανενα νεοτερο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,

 

Εκανα ακομα μια προσπαθεια σε φυσικο κυκλο αλλα δυστυχως δεν προχωρησε καν σε γονιμοποιηση. Και παμε για τον επομενο μηνα. Το καλο ειναι πως δεν περνεις καθολου φαρμακα ακομα ουτε ναρκωση για ωοληψια. Εσεις κανενα νεοτερο?

 

Γειά σου Τίτι,

Εμείς δεν κάναμε τίποτα τούτο το μήνα γιατί με το που αδιαθέτησα κόλλησα ίωση με πολύ πυρετό, βήχα κλπ που με ταλαιπώρησε πάνω από 10 μέρες και το αφήσαμε για τον επόμενο μήνα που οι συνθήκες θα είναι ελπίζω, καλύτερες.

 

Δεν γονιμοποιήθηκε ούτε με μικρογονιμοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας κ από μενα. Ούτε εγώ έκανα κάτι αυτόν τον μήνα, αν κ έλεγα ότι θα ξεκινήσω με φάρμακα. Τελικα πάω για τον επόμενο μήνα. Titi, κ εγώ όπως σου έχω πει έχω κάνει 2 προσπάθειες σε φυσικό κύκλο και τα ωαριάκια μου δεν προχώρησαν, δεν γονιμοποιήθηκαν σωστά για την ακριβεια. Γι αυτό κ αποφάσισα να προχωρήσω με φάρμακα μπας κ με τα πολλά ωάρια δω πιο άμεσα αποτελέσματα. Όμως, η διαδικασία του φυσικού κύκλου μου φάνηκε πολύ απλή, και αν ήμουν μικρότερη σε ηλικία θα συνέχιζα να το παλεύω με φυσικούς κύκλους.

Marsia, πότε περιμένεις περίοδο τώρα? Μακάρι να μην σου έρθει και να εκπλαγείς πολύ πολύ ευχάριστα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες

 

τα νέα μου:

To Σάββατο ο υπέρηχος έδειξε ένα ωοθυλάκιο 20μμ στην δεξιά ωοθήκη όπου και το περιμέναμε και για μεγάλη μας έκπληξη ακόμα ένα πάλι 20μμ στην αριστερή.

Η αιματολογική μέτρηση των Ε2 και LH όμως ήταν απογοητευτική.

Η LH=19 και Ε2=198.

Αυτές οι τιμές έδειχναν πως η ωορρηξία ήταν κοντά και πως είχα α) ένα κυστικό κι ένα καλό ώριμο ωάριο ή β) δύο εντελώς ανώριμα ωάρια. Το ενδομήτριο ώς συνήθως σούπερ.

Ο γιατρός, προς τιμή του, πρότεινε να φέρει όλο το team την Κυριακή για ωοληψία με ρίσκο να μην πάρουμε ούτε ένα καλό ωάριο.

Τελικά μετά από συζήτηση με τον σύζυγο αποφασίσαμε να μην χαλάσουμε την Κυριακή του καλού μας του γιατρού , ούτε φυσικά και την δική μας για αμφίβολο αποτέλεσμα.

Βέβαια το εκμεταλλευτήκαμε με αγκαλίτσες ;) το Σ/Κ και αναμένουμε τον επόμενο κύκλο με πιο ξεκάθαρο τοπίο.

Συμπέρασμα: Ου εκ το πολλώ το ΕΥ. Ένα και καλό θέλουμε!!! :D

 

Μαρσια, εγω αυτό που βλεπω είναι ότι εισαι σε καλο γιατρό. Σου κανει εξετασεις Ε2 κι LH και δεν το παιρνει στα τυφλα μονο και μονο για να σε χρεωσει. Ετσι παρθηκε και η σωστη αποφαση. Να μην κανετε καθόλου ωοληψια.

Και γω να ξερεις το 70 είμαι και με φυσικό κύκλο πέτυχα. Εχε υπομονη και καποια στιγμη θα γινει. Τωρα μου χει περασει απ΄το μυαλό και για αδερφακι με φυσικο κυκλο αλλα μαλλον χλωμο το βλεπω. Ειδωμεν!!!

Link to comment
Share on other sites

πραγματι οι ορμονες δειχνουν οτι η ωορηξια επικειται! το ενα απο τα δυο ωαρια σιγουρα θα ειναι καλο με βαση την οιστραδιολη αλλα μπορει να μην το προλαβαινατε.

σημασια εχει οτι εχεις κυκλο φυσιολογικο κ πολυ καλο ενδομητριο κ θα τα καταφερετε την επομενη φορα.

και εγω με φυσικο τα καταφερα, με πολλες προσπαθειες βεβαια. με τις διεγερσεις πηγαινα τοσο ασχημα που ολοι μου ελεγαν για δανεικα. θελει υπομονη αλλα με προσεκτικο γιατρο κ πεισμα, θα τα καταφερεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησοεπερα κορίτσια. Μετα από μια αποτυχημενη προσπαθεια εξωσωματικης ειπαμε με το γιατρο να προσπαθήσουμε και με φυσικο κυκλο αφου πρωτα κανω υστεροσκοπηση. Ποσο πρεπει να εινα ε2 prg για να θεωρούνται καλες τιμες στον φυσικο κυκλο.

Link to comment
Share on other sites

MarianS & Isis73

σας ευχαριστώ για τα σχόλιά σας, μου δίνετε κουράγιο γιατί είχα ψιλοαπογοητευτεί τις τελευταίες μέρες μετά και την ίωση -όλο εμπόδια ένιωθα πως έμπαιναν κι είχα αρχίσει να κάνω σκέψεις ότι κυνηγάω κάτι το ανέφικτο.

Ευτυχώς τούτη τη φορά φαίνεται πως έχουμε πολύ καλό γιατρό.

Βλέπετε δεν έχουμε πια ούτε τα κουράγια και τον ενθουσιασμό που είχαμε το 2007 όταν ξεκινήσαμε σπερματεγχύσεις και στη συνέχεια εξωσωματικές και φυσικά ούτε και τα χρήματα. Είμαστε πάρα πολύ "στριμωγμένοι" οικονομικά και το τελευταίο που χρειαζόμασταν ήταν να πέσουμε σε αδιάφορο γιατρό που κάθε μήνα θα μου έκανε "τυφλές" ωοληψίες.

Να είστε καλά, να χαίρεστε τα παιδάκια σας.

 

Sisifaki, αρχές Μαίου περιμένω την ακατανόμαστη :lol: και μετά πρώτα ο Θεός πάω για τον πρώτο υπέρηχο.

 

Έχω συνέλθει και από την ίωση, ζεσταίνει κι ο καιρός, η γη ανθίζει και γεμίζει χορτάρι ....άντε να δούμε, θα μας βρει ο πελαργός;:lol:

Link to comment
Share on other sites

καλησοεπερα κορίτσια. Μετα από μια αποτυχημενη προσπαθεια εξωσωματικης ειπαμε με το γιατρο να προσπαθήσουμε και με φυσικο κυκλο αφου πρωτα κανω υστεροσκοπηση. Ποσο πρεπει να εινα ε2 prg για να θεωρούνται καλες τιμες στον φυσικο κυκλο.

 

Η οιστραδιόλη Ε2 πρέπει να είναι 180 τουλάχιστον για να βγάλει το συμπέρασμα ο γιατρός ότι είναι ώριμο . Προσοχή δεν φτάνει μόνο ο υπέρηχος, γιατί μπορεί να δείχνει ένα ωοθυλάκιο 20μμ και αυτό να είναι κυστικό. Η τιμή της Ε2 καθορίζει την ωριμότητά του.

Link to comment
Share on other sites

Η οιστραδιόλη Ε2 πρέπει να είναι 180 τουλάχιστον για να βγάλει το συμπέρασμα ο γιατρός ότι είναι ώριμο . Προσοχή δεν φτάνει μόνο ο υπέρηχος, γιατί μπορεί να δείχνει ένα ωοθυλάκιο 20μμ και αυτό να είναι κυστικό. Η τιμή της Ε2 καθορίζει την ωριμότητά του.

 

ευχαριστω πολύ για την απαντηση:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
πραγματι οι ορμονες δειχνουν οτι η ωορηξια επικειται! το ενα απο τα δυο ωαρια σιγουρα θα ειναι καλο με βαση την οιστραδιολη αλλα μπορει να μην το προλαβαινατε.

σημασια εχει οτι εχεις κυκλο φυσιολογικο κ πολυ καλο ενδομητριο κ θα τα καταφερετε την επομενη φορα.

και εγω με φυσικο τα καταφερα, με πολλες προσπαθειες βεβαια. με τις διεγερσεις πηγαινα τοσο ασχημα που ολοι μου ελεγαν για δανεικα. θελει υπομονη αλλα με προσεκτικο γιατρο κ πεισμα, θα τα καταφερεις.

Ισις73, τα καταφερες με φυσικο? πες μας λιγο για τις προσπαθειες και τα αποτελεσματα καθε φορα. Εαν πηρες καθολους ορμονες κτλ. Πολυ σημαντικο για μενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια, παλι εχθες πηγα για ωοληψια μετα απο δυο αποτυχιες σε φυσικο κυκλο. Δυστυχως δεν ειχε μεσα ωαριο, ομως ειχα στην αλλη πλευρα μια ενδομητρικη κυστη και την αφαιρεσε. Παλι απογοητευση. Ασε που τα περασα ολα χωρις αναισθητικο διοτι ετσι ηθελα. Περασε κι αυτο. Τι να κανουμε δεν ειναι στο χερι μας.

Link to comment
Share on other sites

Titi78 μην απογοητεύεσαι!!!

Και εγώ προσπαθώ με φυσικούς 4 μήνες τώρα.

Τους 2 μήνες είχα κύστη, τον 1 μήνα,ωάριο μικρό και κακής ποιότητας

και τον προηγούμενο τίποτα!!!

Είμαι 40 και λέω να το παλέψω ακόμα μερικούς μήνες .

 

Isis πες μας λεπτομέρειες για τις προσπάθειες σου, να παίρνουμε κουράγιο...

Link to comment
Share on other sites

Titi78 μην απογοητεύεσαι!!!

Και εγώ προσπαθώ με φυσικούς 4 μήνες τώρα.

Τους 2 μήνες είχα κύστη, τον 1 μήνα,ωάριο μικρό και κακής ποιότητας

και τον προηγούμενο τίποτα!!!

Είμαι 40 και λέω να το παλέψω ακόμα μερικούς μήνες .

 

Isis πες μας λεπτομέρειες για τις προσπάθειες σου, να παίρνουμε κουράγιο...

Αρα καταλαβαινομαστε απολυτα. Και μενα σε φυσικο ηταν η τριτη συνεχομενη. Παλαιοτερα εκανα ξανα αλλα ηταν κουφιο παλι. Τι να κανουμε, συνεχιζουμε. Περιμενουμε την Ισις να μας δωσει θαρρος και ελπιδες. Πες μου, σε ποιο γιατρο πας?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εκανα πολλους φυσικους κυκλους, 1 χρονο, μαζεψα 8 εμβρυα με μικρογονιμοποιηση, και απο αυτα τα 4 προχωρησαν σε βλαστοκυστεις κ τα εβαλα. εγιναν 3εμβρυακια...ειμαι εγκυος σε τριδυμα.

ειχα 4-5 κυκλους που ειτε ειχε γινει ωορρηξια, ειτε δεν ειχε ωαριο το ωοθυλακιο, ειτε δεν γονιμοποιηθηκε.

ειμαι41-42, βεβαια οι εξετασεις E2 kai FSH ηταν καλες τη 2η-3η ημ του κυκλου, ειχα κανονικο κυκλο, μονο η AMH ηταν χαμηλη. και δεν ειχα καθολου ανταποκριση στα φαρμακα διεγερσης.

νομιζω εαν εχετε κανονικο κυκλο, και καλες E2 kai FSΗ τη 2η-3η κ βρειτε εναν γιατρο προσεκτικο, ο φυσικος ειναι η καλυτερη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας κι απο μένα,

κι εμένα δεν είναι καλά τα νέα μου. Χθες 7η μέρα στις 11 πμ πήγα για υπέρηχο κι ενώ είδαμε ένα υπέροχο ωοθυλάκιο 17χ15 οι ορμονικές ήταν χάλια.

Ε2=103 και LH=55. Δηλαδή το σώμα ήταν έτοιμο για ωορρηξία και θα απελευθέρωνε ένα μικρό κι ανώριμο ωάριο.

Φυσικά η προσπάθεια ματαιώθηκε. Ο γιατρός σύστησε να συνεχίσω τις βιταμίνες και να κάνω υπομονή , να το παρακολουθούμε μέχρι να πετύχουμε έναν καλό κύκλο.

Ο φυσικός είναι ψυχοφθόρος αλλά στην ηλικία μου δεν έχω άλλη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εκανα πολλους φυσικους κυκλους, 1 χρονο, μαζεψα 8 εμβρυα με μικρογονιμοποιηση, και απο αυτα τα 4 προχωρησαν σε βλαστοκυστεις κ τα εβαλα. εγιναν 3εμβρυακια...ειμαι εγκυος σε τριδυμα.

ειχα 4-5 κυκλους που ειτε ειχε γινει ωορρηξια, ειτε δεν ειχε ωαριο το ωοθυλακιο, ειτε δεν γονιμοποιηθηκε.

ειμαι41-42, βεβαια οι εξετασεις E2 kai FSH ηταν καλες τη 2η-3η ημ του κυκλου, ειχα κανονικο κυκλο, μονο η AMH ηταν χαμηλη. και δεν ειχα καθολου ανταποκριση στα φαρμακα διεγερσης.

νομιζω εαν εχετε κανονικο κυκλο, και καλες E2 kai FSΗ τη 2η-3η κ βρειτε εναν γιατρο προσεκτικο, ο φυσικος ειναι η καλυτερη επιλογη.

 

isis συγχαρητήρια!Η υπομονή και η επιμονή σου ανταμείφθηκαν!

Θα μπορούσες να μου στειλεις το όνομα του γιατρού σου?

Ενδιαφέρομαι για φυσικό κύκλο άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

σου εστειλα προσωπικο μηνυμα.

 

isis συγχαρητήρια!Η υπομονή και η επιμονή σου ανταμείφθηκαν!

Θα μπορούσες να μου στειλεις το όνομα του γιατρού σου?

Ενδιαφέρομαι για φυσικό κύκλο άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θα μπορούσες να μου στείλεις κι εμένα το όνομα του γιατρού σου? Είμαι στα 37, έχω υποβληθεί σε πολλές προσπάθειες, πλέον δεν ανταποκρινομαι στα φάρμακα... Ο γιατρός μου μου πρότεινε τη διαδικασία δανεικου ωαριου, αλλά όπως φαίνεται δεν είμαι έτοιμη για μια τέτοια απόφαση...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...