Recommended Posts

Τις εχουμε  κανει ολες τις εξετασεις που προανεφερες εκτος απο καρυοτυπο και κιστικη ινωση.Για την κυστικη ινωση ηδη με ειχε ενημερωσει ο γιατρος και εχω κλεισει ραντεβου στο λαικο.Μονο εκει τις κανουν συνταγογραφημενες.Το σπερμα του αντρα μου ειναι μια χαρα και οι σαλπιγγες μου διαβατες.Μιλησα και με τον εξωσωματικο και με τον γυναικολογο μου και μου ειπαν και οι δυο πως δεν χανω κατι να το δοκιμασω.Δεν μου ανεφεραν οτι επηρεαζει καπου αρνητικα τον οργανισμο.Τα dhea τα επαιρναν για αντιγηρανση καποτε και βρεθηκε πως βοηθαει τα ωοθηλακια να μην αποπιπτουν,δηλαδη στις ωοθηκες μας καθε μηνα κανουμε περισσοτερα ωοθηλακια απο ενα,απλα ενα θα ωριμασει.τα dhea βοηθανε και τα υπολοιπα.Επισης διαβασα πως βοηθαει και στο να μην κανει μια γυναικα αποβολες.Τωρα τι να πω κι εγω δεν ξερω.θα κανω οτι ειναι δυνατον και βλεπουμε.Κατιουσκα εσυ σε τι φαση εισαι εισαι τωρα??Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου.Ευχομαι και σε σενα και σε ολα τα κοριτσια που προσπαθουν να πανε ολα καλα μεσα απο την καρδια μου.

Διαφημίσεις

Σοφία, με διαβατές σάλπιγγες, καλό σπέρμα και 34 χρονών ελπίζω ότι δε θα αργήσετε πολύ για μωράκι, είτε με σπερματέγχυση, είτε με φυσικό τρόπο, είτε με φυσικούς και εξωσωματική. Απλώς μην αναβάλετε τις προσπάθειές σας. Έχεις κάποια εγχείριση στις ωοθήκες, κάποιο αυτοάνοσο; είναι νωρίς νομίζω για κακές ορμονολογικές. Κάθε οργανισμός βέβαια είναι διαφορετικός, καλή τύχη σου εύχομαι, νομίζω θα τον βρείτε το δρόμο σας.

Για τις εξετάσεις, που έλεγα, βρήκα ακόμα στο φάκελό μου, εκτός όσες προανέφερα, κάποιες πιο αρχικές: γενική αίματος, βιταμίνη Β12, 25-ΟΗ βιταμίνη D, ομάδα αίματος και ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης για το στίγμα της μεσογειακής αναιμίας, παπ τεστ και εξέταση κολπικού υγρού. Εμείς έχουμε εντοπίσει πρόβλημα στην καμπύλη σακχάρου (αντίσταση στην ινσουλίνη) και παίρνω glucophage, συμπλήρωμα d3 και κάποιες βιταμίνες. Νομίζω, ότι η ρύθμιση του θυρεοειδούς και της αντίστασης στην ινσουλίνη είναι από τα πιο σημαντικά ζητήματα, επιβεβλημένες εξετάσεις, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι κάθε κοπέλα θα βρει πρόβλημα.. :)

Εμείς προσπαθούμε με φυσικούς κύκλους τώρα και με τροποποιημένους φυσικούς με λήψη μικρής διέγερσης, θα συλλέξουμε και θα καταψύξουμε ωάρια, ελπίζω να έχουμε δυνατότητα για περισσότερες από μία εμβρυομεταφορές. Δε θέλω με κανένα τρόπο να πω ότι όλα είναι απλά και εύκολα, αλλά θα συνεχίσουμε. Ακόμα, δεν ξέρω πόσης αξίας είναι ακριβώς και δε θα σου συνιστούσα να εφησυχάσεις, πάντως οι ορμονολογικές μου και η περίοδός μου είναι όπως και πέρυσι, παρόλο που έχει περάσει ένας χρόνος, δεν μπαίνουμε τόσο ξαφνικά στην εμμηνόπαυση. Οι γιατροί λένε ότι η ποιότητα των ωαρίων πέφτει με το χρόνο, το καταλαβαίνω, αλλά, ως ζευγάρι θα προσπαθήσουμε έως ότου μπορούμε, με δικό μας γεννετικό υλικό.

Εμενα το προβλημα ειναι γονιδιακο μαλλον.Η μητερα μου μπηκε στην κλιμακτηριο στα 38 της.Στιγμα εχω κανει και ειναι αρνητικο.Τις βιταμινες που λες δεν τις εχω κανει,αλλα δεν νομιζω οτι  παιζουν ιδιαιτερο ρολο στις ορμονες μου.Ο γιατρος μου ειπε πως το προβλημα μου ειναι μονο τα ωαρια.Εμενα η αντιμυλερια μου μεσα σε 8 μηνες απο 0,3 πηγε 0,2.Αυτο το 0,1 για μενα ειναι πολυ σημαντικο.Σιγουρα η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και εχει το δικο της βαθμο δυσκολιας.Εσυ ειχες προβλημα με την fsh και την αντιμμυλερια εκτος απο την καμπυλη ζαχαρου?

Εμ, αν δεν είχα πρόβλημα amh k fsh στο ποστ της εξωσωματικής - φυσικοί κύκλοι θα έγραφα; :) Να το ελαφρύνουμε λίγο, αρχίζεις συνειδητοποιημένα, αυτό νομίζω βοηθάει στην επιλογή του γιατρού και του κέντρου. Έχω πει, που πάω εγώ, δες λίγο και τα μηνύματα άλλων κοριτσιών για προσπάθειες, κέντρα και γιατρούς. Κανένας γιατρός δεν είναι μάγος αλλά κάποιοι γιατροί είναι πιο προσεκτικοί και περισσότερο γνώστες από άλλους και κάποια εργαστήρια λειτουργούν καλύτερα από άλλα. Κάνε κι εσύ την αναζήτησή σου, τόσες περιπτώσεις εδώ δείχνουν ότι γίνεται, ίσως όχι από την πρώτη φορά, αλλά κάποια φορά. Η κατάσταση είναι ακόμα διαχειρίσιμη, όσο παράγονται ωάρια, που γονιμοποιούνται, θα δούμε μετά αν εμφυτεύονται. Είναι απόφαση προσωπική κάθε ζευγαριού τι δρόμο θέλει να ακολουθήσει και για πόσο, σεβαστές όλες οι απόψεις, καθένας επιλέγει για τη δική του τη ζωή. Θα μου επιτρέψεις να σου πω πάντως, ότι όταν πρωτομαθαίνουμε για τις ορμονολογικές υπάρχει μια τάση να επικεντρωνόμαστε σ' αυτές και το περίεργα κακό ριζικό μας... και σου μιλάω για μένα μου έβλεπα να αναφέρεται ως πάτος το 1 στην ΑΜΗ και εγώ στην πρώτη μέτρηση την είδα στο 0,06. Τώρα, μετά από ένα χρόνο, λέω: ε, ναι, κακές είναι, δεν θα έχω φοβερά αποτελέσματα στη διέγερση, δε θα πάρω ξαφνικά 6-7 ωάρια, θα πάμε σιγά σιγά με φυσικούς και δεν ξανασκέφτομαι πόσο είναι οι ορμόνες, δε θα καλυτερεύσουν (αλλάζουν λίγο κάποιες φορές από εργαστήριο σε εργαστήριο, από μήνα σε μήνα αλλά έχουν περάσει πλέον στο υπογόνιμο επίπεδο). Ας κάνουμε ότι μπορούμε στο εξής. Όλα αυτά είναι η δική μου άποψη, αν κάπου βοηθά ο ένας χρόνος που ψάχνομαστε σχετικά... :)

Εχεις δικιο!!!Ειμαι αρκετα ευχαριστημενη απο τον γυναικολογο μου και απο  τον εξωσωματικο αν και τον εχω δει μια φορα ηταν μετρημενος και μου εκανε καλη εντυπωση.Τωρα θα δουμε!!!Ελπιζω να πανε ολα καλα και να τα καταφερουμε!!!

χαίρεται. Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω για την κατάψυξη ωαρίων. Αλλά είμαι 41 χρονών με υψηλή FSH και χαμηλή Οιστραδιόλη. Οι γιατροί μου συστήνουν να κάνω τη μεγάλη δόση ορμονών ώστε να δδούμε την αντίδραση του οργανισμού μου και έπειτα βλέπουμε για το φυσικό κύκλο. Εγώ όμως νιώθω πως πρέπει να πάω απ ευθείας σε φυσικό κύκλο γιατι στην ηλικία μου νομίζω πως δε θα μπορέσω να ανταποκριθώ στις ορμόνες και θα τις έχω παρει τζάμπα. Απο την εμπειρία σας η ηλικία παίζει ρόλο στην ανταπόκριση των ορμονων ; Σε ποιο δημόσιο νοσοκομείο μπορώ να πάω ; γνωρίζεται γιατρούς του δημοσίου ; να είστε όλες καλά.

Καλησπερα και παλι! Υπαρχουν αλλες κοπελες που εχουν προγραμματισει τροποποιημενο φυσικο κυκλο? Θα κανω τον πρωτο μου το σεπτεμβριο και θα ηθελα να μαθω αλλες εμπειριες,προετοιμασια κτλ. Ειμαι 45 κσι με χαμηλο  amh!

Καλησπερα,

Αρχησαμε και εμεις να ψαχνουμε τις επιλογες μας λογο χαμηλης ΑΜΗ και μεχρι τωρα εχουμε μιλησει μονο με το embio και μας προτειναν να κανω φυσικο κυκλο (ισως ειναι τροποποιημενος γιατι μου ειπε οτι θα κανω 3 ενεσεις, αλλα δεν το διευκρινησε). Απ'οτι διαβαζω θα επρεπε να ειναι πιο φθηνη η διαδικασια αλλα μας ειπαν οτι κοστιζει 2800 οσο δηλ IVF εχω παραλληψει κατι? αρχικα προτεινε να γινετε εμβρυομεταφορα σε καθε κυκλο την ρωτησα αν γινετε να μαζεψουμε ωαρια και να κανουμε μια εμβρυομεταφορα, δεν ηταν αρνητικη αλλα δεν μιλησε για αλλαγη κοστους.

οποιαδηποτε γνωμη καλοδεχουμενη

Επικοινωνησα και με αλλα κεντρα αλλα επειδη ζουμε εξωτερικο δεν ειναι ευκολη η ολη διαδικασια

ευχαριστω

On 7/11/2019 at 12:48 ΜΜ, lia39 είπε:

Καλησπερα,

Αρχησαμε και εμεις να ψαχνουμε τις επιλογες μας λογο χαμηλης ΑΜΗ και μεχρι τωρα εχουμε μιλησει μονο με το embio και μας προτειναν να κανω φυσικο κυκλο (ισως ειναι τροποποιημενος γιατι μου ειπε οτι θα κανω 3 ενεσεις, αλλα δεν το διευκρινησε). Απ'οτι διαβαζω θα επρεπε να ειναι πιο φθηνη η διαδικασια αλλα μας ειπαν οτι κοστιζει 2800 οσο δηλ IVF εχω παραλληψει κατι? αρχικα προτεινε να γινετε εμβρυομεταφορα σε καθε κυκλο την ρωτησα αν γινετε να μαζεψουμε ωαρια και να κανουμε μια εμβρυομεταφορα, δεν ηταν αρνητικη αλλα δεν μιλησε για αλλαγη κοστους.

Επικοινωνησα και με αλλα κεντρα αλλα επειδη ζουμε εξωτερικο δεν ειναι ευκολη η ολη διαδικασια

ευχαριστω

Εγω τωρα θα αρχισω να ψαχνομαι για κεντρο μιας και θελω να αλλαξω γιατρο.Αν μαθεις τιμες κλπ ενημερωσε σε παρακαλω.

Lilypie Kids Birthday tickers
    3231580x15ta1yz3w.gif

On 7/11/2019 at 12:48 ΜΜ, lia39 είπε:

Καλησπερα,

ευχαριστω

Τσέκαρε και στον Μπομπότη.Είναι πολύ καλός στους φυσικούς κύκλους και κάνει ετ 1 εμβρυου που θα προκύψει.Κόστος περιπου 1200 για ολοκληρωμένηβροσπάθεια αλλιως μόνο ωοληψία 600.Πολλές επιτυχίες.

Διαφημίσεις

On 18/11/2019 at 8:32 ΜΜ, loralora είπε:

Τσέκαρε και στον Μπομπότη.Είναι πολύ καλός στους φυσικούς κύκλους και κάνει ετ 1 εμβρυου που θα προκύψει.Κόστος περιπου 1200 για ολοκληρωμένηβροσπάθεια αλλιως μόνο ωοληψία 600.Πολλές επιτυχίες.

Ευχαριστω πολυ θα τον κοιταξω, βεβαια μιλησα με τον Νατση στο Γεννημα (συστησε κλομιφαινη και  μια ενεση οβιτρελ) και τον Κανακα που εδωσε menopur. Ακομα δεν ξερω απο πρωτοκολλα αλλα μου φαινονται διαφορετικα, δεν ξερω εχω μπερδευτει τελειος

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από ANNETA-THES,
        Ξέρει καμιά σας εαν επηρεάζει η ενδομητρίωση στην εξωσωματική?
        Δεν εχει διαγνωστεί σε εμένα ενδομητρίωση αλλά είναι το μόνο που δεν έχω κάνει απο εξετάσεις.
        Οι γνώμες των γιατρών πάνω σε αυτό διίστανται.
        Η αιτία που έχουμε φτάσει στην εξωσωματική είναι ανεξήγητη υπογονιμότητα αλλά δυστυχώς χωρίς επιτυχία.
        Μήπως έχετε καμιά σας αντίστοιχη εμπειρία?
        Να μην πετυχαίνανε οι εξωσωματικές λόγω ενδομητρίωσης και μετά την επέβαση να πέτυχαν?
      • Από Olgita,
        Καλημέρα κορίτσια! ηθελα να μοιραστώ μαζί σας ενα ερωτημα.

Εχω κάνει δυο αποτυχημένες εξωσωματικές και μια πετυχημενη σπερματεγχυση η οποία παλλινδρόμησε. Τωρα σκεπτομαι αμεσως μετα την δευτερη αποτυχ εξωσωματική να κανω μία σπερματεγχυση σε φυσικό κύκλο(δεν μπορώ να πάρω φάρμακα). Ξερω ότι τα ποσοστά επιτυχίας είναι πολύ λίγα.
        Δεν υπάρχει καποιο προβλημα, με σπερμα, σαλπιγγες, εκτός της ηλικίας μου , που εχω κλείσει τα 40, και όπως είναι γνωστό (μου το είπε και ο γιατρός) τα ωάρια δεν εχουν καλή ποιότητα.
        Πετυχε καποια κοπελα με σπερματεγχυση μετα απο αποτυχημενη εξωσωματική?
        Οι ωοθήκες θα δουλεψουν μετα απο ενα κύκλο εξωσωματικής?

Καλη μέρα σε όλες τις κοπέλες και καλή επιτυχία!!
      • Από sissy_geo,
        Καλησπέρα σας! Θα ήθελα όσες κοπέλες έχουν κάνει βιοψία ενδομητρίου αν έχουν την καλοσύνη, να μου δώσουν μερικές πληροφορίες για να ξέρω τι να περιμένω. Έχω κάνει εξωσωματική. Είχα 8 βλαστοκύστες, έμεινα έγκυος με την πρώτη εμβρυομεταφορά, αλλά δυστυχώς παλλινδρόμησε. Μετά ακολούθησαν ακόμη δύο αποτυχημένες εμβρυομεταφορές. Έχουμε κάνει ότι υπάρχει και δεν υπάρχει απο εξετάσεις. Και εγώ και ο άντρας μου. Όλες οι ειδικότητες που έχουμε επισκεφθεί σηκώνουν τα χέρια ψηλά. Αλλάζουμε κέντρο και γιατρό. Ο γιατρός που επιλέξαμε για τα επόμενα βήματα είναι πολύ γνωστός στη Θεσσαλονίκη και διευθυντής πολύ γνωστής μονάδας. Μας κέρδισε αμέσως και επειδή πρόκειται για πολύ έμπειρο εξειδικευμένο επιστήμονα, αλλά και επειδή ήταν πολύ ήρεμος και ταπεινός. Όσο για το κέντρο θεωρώ ότι αν εξ αρχής η προσπάθειά μας γινόταν εκεί, ίσως είχαμε ήδη το μωρό μας στην αγκαλιά μας. Όταν σου ζητούν ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο το πρώτο ραντεβού, τότε ξέρεις ότι ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν. Αν είχα κάνει όλες αυτές τις εξετάσεις πριν ξεκινήσω, τότε αν μη τι άλλο θα βαδίζαμε σε λιγότερο ομιχλώδες τοπίο. Απο μόνος του ο δρόμος της εξωσωματικής έχει εκπλήξεις και καταστάσεις που προκύπτουν κ δεν περίμενες, αλλά τουλάχιστον κάποια βασικά ουσιώδη πραγματα καλό είναι να τα γνωρίζουμε πριν ξεκινήσουμε. Τέλος πάντων, πάλι λέω πολλά. Ο γιατρός λοιπόν εντοπίζει το πρόβλημα στο ενδομήτριο (και όχι στην ατυχία μου όπως οι προηγούμενοι). Η μήτρα μου είχε διάφραγμα. Το οποίο αφαίρεσα πριν ένα χρόνο, πριν ξεκινήσω εξωσωματική. Μετά την αποβολή λοιπόν, έκανα απόξεση. Μετά την απόξεση, στις επόμενες προσπάθειες ΕΜ δεν μεγάλωνε το ενδομήτριο με τιποτα... Κάναμε δεύτερη υστεροσκόπηση και ο προηγουμενος γιατρός μου είπε πως το διάφραγμα είχε ξεκινήσει να επανεμφανίζεται. Ο νέος μου γιατρός λοιπόν, μου μίλησε για ενδομήτριες συμφύσεις και όχι για διάφραγμα. Τέλος μου είπε πως σε αυτό το σημείο θα εστιάσει μόνο στο ενδομήτριο, εφόσον όλα τα άλλα είναι οκ. Θα ξεκινήσουμε με βιοψία ενδομητρίου που την θεωρεί αναγκαία, και απορεί πώς δεν έγινε μαζί με την υστεροσκόπηση. ( το είχα ζητήσει, αλλά κλασσικα ο γιατρός μου δεν το θεώρησε απαραίτητο). Λοιπόν ο νέος μου γιατρός θεωρεί ότι ίσως οι αποτυχίες εμφύτευσης οφείλονται σε ενδομητρίτιδα, όπως επίσης και το γεγονός ότι δυσκολευόμουν να χτίσω ενδομήτριο. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε αν κάνατε βιοψία ενδομητρίου, αρχικά για ποιο λόγο την κάνατε, πώς ήταν σαν διαδικασία, μετά απο πόσες μέρες βγαίνουν τα αποτελέσματα, και αν ήταν παθολογικά τα αποτελέσματα, τι θεραπείες ακολουθήσατε.. Γενικά τα πάντα θέλω να μάθω!  Θα περιμένω πληροφορίες!  
      • Από ANNETA-THES,
        Γειά σας κορίτσια.
        Εχω κάνει μια ανεπιτυχης προσπαθεια στο γεννεσις και τωρα σκεφτομαι σκεφτομαι να παω στην εμβρυολαβ.
        Πες τε μου την αποψη σας για το συγκεκριμενο κεντρο.
        Υπαρχει καμια που εχει μεινει εγκυος στην εμρυολαβ?

Βοηθηστεεεεεεεεεεεεεεεε με
      • Από Anna ana,
        Κοριτσια καλησπερα!
        Εδω θεσσαλονικη!
        Πρωτη εξωσωματικη...
        Ξεκινησα ενεσουλες 27/01..
        Ειμαστε πολλες σε αυτην την παρεα?

• Από Huanaki,
        Γεια σας κοριτσακια !
        Διαφωτιστε με οσες εχετε κανει εξωσωματικη για τον αριθμο των εμβρυων που σας προτεινε ο γιατρος σας για μεταφορα .Ειναι να κανω εμρυομεταφορα αυριο η μεθαυριο και ειμαι αναμεσα στα δυο και στα τρια.Απο τη μια προτιμω τα δυο αλλα η επιθυμια μου για μωρακι με κανει να σκεφτομαι τα τρια για πιο σιγουρα αποτελεσματα.Η γνωμη σας θα με βοηθουσε πολυ.
      • Από Titti,
        Καλησπέρα, ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητήσω με άτομα που απέκτησαν το πρώτο παιδί με εξωσωματική κι έχουν στην κατάψυξη.....τα επόμενα! Η περίπτωση είναι κάπως ιδιαίτερη δεδομένου ότι ακόμα θηλαζω την πρώτη μου κόρη και δε μας βλέπω να το κόβουμε σύντομα. Δεν ξερω τι θα μου πει ο εξωσωματιστής μου αν ζητήσω εμβρυομεταφορα στην παρούσα φάση, οποτε ήθελα να δω τις εμπειρίες των άλλων μελών. Είναι πρόβλημα τα επίπεδα της προλακτινης λόγω θηλασμού; Οι συσπάσεις που γίνονται στη μήτρα; Μήπως τελικά είναι ανάλογα το γιατρό; Όσες προβηκατε σε εμβρυομεταφορα ενώ θηλαζατε, πήρατε το πολυπόθητο θετικό ή θα καταλήξει το όλο εγχείρημα σε ψυχολογικό βατερλό;