Recommended Posts

Στο βαθμό που βλέπεις φανερά αυτό το χάλι στους δρόμους, είναι σαφώς πολύ ανώτερες Γαλλια, Ολλανδία, Ηνωμένο Βασίλειο, όπου έχω ζήσει, Γερμανία, Δανία, που έχω επισκευτεί... Τι να σου πω, οι άλλοι είναι οι παράξενοι και εμείς είμαστε οι σωστοί...

Και ναι, είδα κάποιες φορές πολύ σποραδικά κάποιον άστεγο μπεκρή ξεκάρφωτο έξω από κάποιο σταθμό στην Αγγλια, αλλα δεν λέει κατι και δεν συγκρίνεται με την κατάσταση εδώ, ούτε συγκρινόταν ποτέ. Δείχνει ότι πλέον ότι αυτό το θέμα το βλέπει κάποιος οπαδικά και αγνοει ηθελημένα την πραγματικότητα.

Διαφημίσεις

Φυσικα και οι αλλες χωρες , οι αναπτυγμενες , εχουν πιο καλη πολιτικη γιατι αν δουν παιδακι ατον δρομο δε θα σκεφτουν ΄ααα το καυμενο, δεν θα χε λεφτα ο πατερας του ΄ θα αναλαβουν να δωσουν λυση ;) .... Και για αυτο δεν βλεπεις και παιδακια στους δρομους. Τουλαχιστον οσο εδω....

Το παιδομαζωμα δεν ηταν σωστος τρόπος και ειναι το ιδιο νοσηρο με το να αφηνουν τα ανηλικα εξω, σε δρομους και φαναρια... Αναμεσα στις δυο εκδοχες δηλαδη δεν υπαρχει καλη λυση... Θα πρεπει να υπαρξει ομως.

Λαΐδα μου, σε ποιες ακριβώς χώρες αναφέρεσαι; Συγκεκριμένα;

Θα ήταν πράγματι ελπιδοφόρο το ότι κάπου στη γη εφαρμόζεται ένα πρόγραμμα που λύνει το πρόβλημα, τουλάχιστον για τα μικρά παιδιά.

Αν γνωρίζεις εσύ ή ο οποιοσδήποτε συμμετέχει σε αυτόν τον διάλογο κάποιο πρόγραμμα που εφαρμόζει η Χ χώρα, θα ήταν πολύ χρήσιμο να κατατεθεί. Γιατί η γνώση βοηθάει όσους πολίτες θέλουν να είναι ενεργοί.

* Σε σχέση με τις κρατικές δομές, η ανεπάρκεια των κοινωνικών υπηρεσιών της Αγγλίας και των ΗΠΑ ήταν παραπάνω από πρόδηλη στην υπόθεση του BabyP (για την πρώτη) και στις διακρατικές υιοθεσίες με παιδάκια από τη Ρωσία (για τη δεύτερη).

AthinaP, δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το ΕΣΠΑ...

Δεν καταλαβαίνω επίσης σε ποια χώρα αναφέρεσαι: ποια είναι αυτή η χώρα που δεν αντιμετωπίζει προβλήματα με πορνεία, ναρκωτικά, επαιτεία;;;

Ούτε καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ασήμαντο το ότι υπάρχουν αυτά τα σπίτια.

Όπως έχει ήδη ειπωθεί, τη λύση την οριστική μόνο η Πολιτεία θα τη δώσει. Εμείς, ως πολίτες, μπορούμε μόνο να ανακουφίσουμε σε έναν ορισμένο βαθμό τον πόνο που έχουν κάποιοι άνθρωποι. Και, έτσι, να δώσουμε όχι μια γενική λύση αλλά μια κάποια λύση στο πρόβλημα της Μαίρης Παπαδοπούλου, του Γιάννη Γιαννάκη, του Παναγιώτη Πέτρου (τυχαία ονόματα...).

Δεν καθόμαστε όλοι.

Απλώς δεν θεωρούμε "λύση" τις επιχειρήσεις σκούπα.

Δεν ειναι εύκολο να καταλάβει κάποιος το περιβάλλον και την κουλτούρα μόνο από δημοσιεύματα. Και εγώ που τους έχω ζήσει και παρακολουθώ καθημερινά σχεδόν το σφυγμό τους, δεν θέλω να βγάζω συμπεράσματα.

Το Ηνωμένο Βασίλειο είναι καταρχήν μια χώρα εξαπλάσια από την Ελλάδα και οι ΗΠΑ μια χώρα 32πλάσια, όπου σαφώς θα συμβαίνουν περισσότερα "κουλά" με θύματα παιδιά που θα γίνονται γνωστά σε σχέση με εδώ.

Πραγματικά όμως παρά το κράτος πρόνοιας που έχουν, υπάρχουν φαινόμενα όπου οι γηγενείς τους φέρονται με τρόπο που εδώ φαίνεται ότι δεν θα συνέβαινε, απλώς.

Το δεχομαστε όμως για τα ξένα παιδάκια, έναν τρόπο ζωής που αφήνει περιθώρια για κάθε είδους ανομία και εκμετάλλευση.

Πραγματικά σκεφτείτε. Αφήνουμε μόνο σε έναν πολυσύχναστο δρόμο δικό μας επτάχρονο παιδί και γιατί δεν το κάνουμε; Τι μπορεί να του συμβεί; Γιατί έχουμε άλλα κριτήρια για τα καφέ παιδιά;

Στο βαθμό που βλέπεις φανερά αυτό το χάλι στους δρόμους, είναι σαφώς πολύ ανώτερες Γαλλια, Ολλανδία, Ηνωμένο Βασίλειο, όπου έχω ζήσει, Γερμανία, Δανία, που έχω επισκευτεί... Τι να σου πω, οι άλλοι είναι οι παράξενοι και εμείς είμαστε οι σωστοί...

Και ναι, είδα κάποιες φορές πολύ σποραδικά κάποιον άστεγο μπεκρή ξεκάρφωτο έξω από κάποιο σταθμό στην Αγγλια, αλλα δεν λέει κατι και δεν συγκρίνεται με την κατάσταση εδώ, ούτε συγκρινόταν ποτέ. Δείχνει ότι πλέον ότι αυτό το θέμα το βλέπει κάποιος οπαδικά και αγνοει ηθελημένα την πραγματικότητα.

Κι εγώ έχω ζήσει στη Γαλλία (Παρίσι), πριν 10 χρόνια, και Ηνωμένο Βασίλειο (Λονδίνο), πριν 5 χρόνια.

Η κατάσταση ΙΔΙΑ με τη σημερινή κατάσταση του κέντρου της Αθήνας: συνοικίες "αδιάβατες" ακόμα και τη μέρα με σχολεία στα οποία οι δάσκαλοι αρνούνταν διορισμό και με αστυνομικούς να κάνουν από καιρό σε καιρό "επιδρομές". Ειδικά ως φοιτήτρια στο Παρίσι, το ΠΡΩΤΟ που κοιτούσαμε όταν ψάχναμε να νοικιάσουμε σπίτι ήταν το arrondissement. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με την Αθήνα που το πρόβλημα είναι περισσότερο εντοπισμένο σε συγκεκριμένα-περιορισμένα στον αριθμό και στην έκταση τμήματα του κέντρου της πόλης.

Tώρα για Λονδίνο, υπάρχουν στο ίντερνετ εικόνες από πολυκατοικίες που φύτεψαν καρφιά στα τμήματα της εισόδου τους που είναι προφυλαγμένα από τη βροχή, ακριβώς για να μην βρίσκουν καταφύγιο οι άστεγοι. Άστεγους και επαίτες έχω συναντήσει κατ΄επανάληψη.

Επαίτες έχω επίσης συναντήσει συχνά στις Βρυξέλλες.

Η ΜΟΝΗ διαφορά που έχω εντοπίσει με τις παραπάνω χώρες είναι ότι πράγματι το ιστορικό κέντρο της πόλης είναι "καθαρό", προφανώς για τουριστικούς λόγους.

Για να μην αγνοούμε ηθελημένα την πραγματικότητα, όπως είπες, χρειάζεται να παραδεχθούμε πρώτα ότι η εμπορία ανθρώπων (trafficking) γίνεται για την "εξυπηρέτηση" των "αναγκών" των πολιτών αυτών των πολύ ανώτερων -κατά τον χαρακτηρισμό σου- χωρών.

Για αυτές τις χώρες διακινούν τους ανθρώπους και όχι για την Ελλάδα, ώστε να αποδείξουμε πόσο παράξενοι, πονετικοί και υπερήφανοι είμαστε.

Ε, τι να σου πω, δεν τα πρόλαβα τότε... Είχα περάσει από συνοικίες που ήταν ολίγον αντεργκραουντ, που δεν ήταν ευχάριστο να ζεις πράγματι, που είχε γκράφιτι και εγκατάλειψη. Παιδάκια να ζητιανεύουν δεν είδα ΠΟΤΕ και δεν θυμάμαι ούτε ενήλικες να κάνουν αισθητή την παρουσία τους κάπου συγκεκριμένα. Άκουσα μόνο κάποιον που τα είχε δει/ακούσει;;; για παιδάκια στην Αγγλία, που τα στελναν οι Άγγλοι γονείς τους.

Εγώ θυμάμαι ακόμα τα δημοσιεύματα όταν οι πρώτες γύφτισσες με μωρά πατήσαν το ποδι τους στην Αγγλία, πριν καμιά δεκαετία. Δεν νομιζω ότι το είδε κανείς ως that's life, deal with it. Προσωπικά δεν είδα πουθενά, μόνο διάβασα για αυτές και για το πόσο είχε αντιδράσει το δημόσιο αίσθημα των βρετανών με αυτή την εικονα.

Α και πες μας και μια χώρα, μια που έζησες στο εξωτερικό και θα ξέρεις, από όπου εκλείπουν παντελώς τα φαινόμενα έλλειψης στέγης, πορνείας, επαιτείας, εμπορίας ναρκωτικών κι εγκληματικότητας, να ψαχτούμε για μετανάστευση...

Αγγελίνα, η μόνη χώρα που γνωρίζω που είναι πολύ περιορισμένα τα παραπάνω προβλήματα είναι η Ελβετία. Και έχοντας ζήσει εκεί κοντά 2 χρόνια, το αποδίδω στους παρακάτω λόγους:

1) Έχει σύνορα. Και ευτυχεί να συνορεύει με ευνομούμενες χώρες, οπότε υπάρχει εκ των πραγμάτων ένα φίλτρο στους ανθρώπους που καταφτάνουν.

2) Δεν χορηγείται καμία άδεια διανομής (ούτε καν προσωρινή), αν δεν προσκομίζεται σύμβαση εργασίας ή τραπεζικός λογαριασμός με ποσό καλύπτον το όριο της φτώχειας. Το 2001 το όριο αντιστοιχούσε σε 12.000 ?.

3) Πρόκειται για πλούσιο κράτος, οπότε αντικειμενικά υπάρχουν περισσότερες δυνατότητες.

4) Υπάρχει στην πράξη περισσότερη ελευθεριότητα, απ' ότι υποθέτει κανείς. Ακόμα και στις εφημερίδες δημοσιεύονται αγγελίες για βραδιές ανταλλαγών ζευγαριών.

5) Τα ναρκωτικά χορηγούνται στους ναρκομανείς από τα νοσοκομεία. Έτσι, έχουν "σπάσει" τα κυκλώματα. (Αυτή τη χώρα είχε υπόψιν του ο ΓΑΠ).

6) Η χρήση μαριχουάνας είναι απο-ποινικοποιημένη και πλήρως απενεχοποιημένη. Εμένα με ξένιζαν η χρήση της στα πανεπιστήμια (βεβαίως στα προβλεπόμενα "σημεία" για τους καπνιστές), όπως επίσης και η ευκολία με την οποία έκαναν περιστασιακή χρήση άλλων ("μη μαλακών") ναρκωτικών άνθρωποι σε περιόδους στρες (π.χ. γιατροί, τραπεζίτες, δικηγόροι, φοιτητές προ εξετάσεων κλπ.). Στην Ελλάδα, δεν είμαι σίγουρη αν υπάρχει -μπορεί. Πάντως δεν ομολογείται... Δεν ξέρω αν αυτά τα μέτρα είναι σωστά... Ίσως, μόνο από τη σκοπιά της "απομυθοποίησης του απαγορευμένου";;; Δεν ξέρω...

7) Για τους άστεγους υπάρχει ο Στρατός της Σωτηρίας (l' Armee de Salut). Προσφέρει πρωινό και βραδινό, ντους και κρεβάτι σε όσους δεν έχουν στέγη. ΑΛΛΑ λειτουργεί από τις 19:00 έως τις 07:00. Κατά τη διάρκεια της ημέρας, οι εγκαταστάσεις είναι κλειστές, ακριβώς για να ωθείται ο κόσμος να εργαστεί.

:cool: Μηδέν ανεργία.

9) Πολλά προγράμματα για την επανένταξη των ανθρώπων στην κοινωνία, που προβλέπουν ταυτόχρονα δυνατότητα εκπαίδευσης-ψυχολογική στήριξη σε ομάδες-προσφορά εργασίας.

Αυτά τουλάχιστον, από τότε...

...

Εγώ θυμάμαι ακόμα τα δημοσιεύματα όταν οι πρώτες γύφτισσες με μωρά πατήσαν το ποδι τους στην Αγγλία, πριν καμιά δεκαετία. Δεν νομιζω ότι το είδε κανείς ως that's life, deal with it. Προσωπικά δεν είδα πουθενά, μόνο διάβασα για αυτές και για το πόσο είχε αντιδράσει το δημόσιο αίσθημα των βρετανών με αυτή την εικονα.

Τι κρίμα που δεν υπήρχε η ίδια αντίδραση για τα παραπάνω από 1400 σεξουαλικά κακοποιημένα παιδιά του Rotherham...

Για τα οποία γνώριζαν ΟΛΟΙ οι φορείς της Πολιτείας.

Και τι κρίμα που αυτή η ετοιμότητα των φορέων λειτούργησε μετά από δεκαετίες... Τόσα παιδιά θύματα αστέρων του BBC... Τόσα κυκλώματα εμπορίας παιδιά ακόμα και στη Βουλή των Λόρδων...

Και η μπάλα στην εξέδρα.

Ξαναρωτάω, γιατί μπορεί να μην το διάβασες.

Πραγματικά σκεφτείτε. Αφήνουμε μόνο σε έναν πολυσύχναστο δρόμο δικό μας επτάχρονο παιδί και γιατί δεν το κάνουμε; Τι μπορεί να του συμβεί; Γιατί έχουμε άλλα κριτήρια για τα καφέ παιδιά;

Και η μπάλα στην εξέδρα.

Ξαναρωτάω, γιατί μπορεί να μην το διάβασες.

Άναυδη...

Εσύ λοιπόν εντοπίζεις το πρόβλημα στο χρώμα του δέρματος...

Και στο ρητορικό ερώτημά σου, απαντώ ότι δεν υπάρχουν κριτήρια ανάλογα με την απόχρωση του δέρματος του γονιού ή του παιδιού.

Όλα ξεκινούν από το πόσο νοητικά/ψυχικά καλά είναι κάθε γονιός και πόση στοργικότητα έχει η ψυχή του για το παιδί του.

Εντέλει, ποια είναι η λύση που προτείνεις;

Και τι έχεις κάνει ΕΣΥ στην κατεύθυνση που προτείνεις;

ΥΓ: Νόμιζα ότι η φράση "η μπάλα στην εξέδρα" χρησιμοποιείται για γενικές και ατεκμηρίωτες φράσεις. Όχι όταν δίνονται απτά στοιχεία και παραδείγματα. Όχι;

Διαφημίσεις

Άναυδη...

Εσύ λοιπόν εντοπίζεις το πρόβλημα στο χρώμα του δέρματος...

Και στο ρητορικό ερώτημά σου, απαντώ ότι δεν υπάρχουν κριτήρια ανάλογα με την απόχρωση του δέρματος του γονιού ή του παιδιού.

Όλα ξεκινούν από το πόσο νοητικά/ψυχικά καλά είναι κάθε γονιός και πόση στοργικότητα έχει η ψυχή του για το παιδί του.

Εντέλει, ποια είναι η λύση που προτείνεις;

Και τι έχεις κάνει ΕΣΥ στην κατεύθυνση που προτείνεις;

ΥΓ: Νόμιζα ότι η φράση "η μπάλα στην εξέδρα" χρησιμοποιείται για γενικές και ατεκμηρίωτες φράσεις. Όχι όταν δίνονται απτά στοιχεία και παραδείγματα. Όχι;

Και εγώ νόμιζα ότι η μπάλα στην εξέδρα είναι για όταν αποφεύγει κανείς να απαντήσει και δίνει άσχετες απαντήσεις, είτε είναι τεκμηριωμένες είτε όχι. Οι Βρετανοί δεν ανέχονται παιδιά στο δρόμο συμφωνήσαμε ή όχι;

Το καφέ το λέω για τους ευαίσθητους, γιατί εγώ νιώθω πάρα πολύ άσχημα που ένα παιδί είναι στο δρόμο ανεξαρτήτως χρώματος, είναι λίγο πιο ξεκάθαρο τώρα; Ανησυχώ πάρα πολύ για τη μοίρα του.

Πιστεύω ότι μπορεί να μην το έχουν σκεφτεί έτσι, όσοι "βοηθούν" αυτά τα παιδιά, ότι δεν κάθονται να σκεφτούν τι κινδύνους διατρέχουν αυτά τα παιδιά και τα δικά τους και τα λευκά τα ξένα ακόμα, δεν θα τα άφηναν ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ στο δρόμο μόνα τους.

1) Έχει σύνορα. Και ευτυχεί να συνορεύει με ευνομούμενες χώρες, οπότε υπάρχει εκ των πραγμάτων ένα φίλτρο στους ανθρώπους που καταφτάνουν.

2) Δεν χορηγείται καμία άδεια διανομής (ούτε καν προσωρινή), αν δεν προσκομίζεται σύμβαση εργασίας ή τραπεζικός λογαριασμός με ποσό καλύπτον το όριο της φτώχειας. Το 2001 το όριο αντιστοιχούσε σε 12.000 ?.

Άρα η Ελβετία δεν έχει βρει λύση στο πρόβλημα των μεταναστών, απλά τους κλείνει την πόρτα στα μούτρα. Με άλλα λόγια, δεν φταίω εγώ που είσαι μαύρος. Απόδειξη πως ο ρατσισμός φέρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα :rolleyes:

Το ερώτημα τώρα είναι εμείς τι κάνουμε που δεν έχουμε την τύχη να έχουμε κλειστά σύνορα? Βγαίνουμε από την ΕΕ και όσους ξένους περάσουν τα σύνορά μας τους προωθούμε στην Ιταλία? Να δεις ποιος το πρότεινε αυτό, ποιος το πρότεινε...

Υ.Γ. Την έκφραση "η μπάλα στην εξέδρα" πρώτη φορά την ακούω!

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)
    Άρα η Ελβετία δεν έχει βρει λύση στο πρόβλημα των μεταναστών, απλά τους κλείνει την πόρτα στα μούτρα. Με άλλα λόγια, δεν φταίω εγώ που είσαι μαύρος. Απόδειξη πως ο ρατσισμός φέρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα :rolleyes:

Το ερώτημα τώρα είναι εμείς τι κάνουμε που δεν έχουμε την τύχη να έχουμε κλειστά σύνορα? Βγαίνουμε από την ΕΕ και όσους ξένους περάσουν τα σύνορά μας τους προωθούμε στην Ιταλία? Να δεις ποιος το πρότεινε αυτό, ποιος το πρότεινε...

Υ.Γ. Την έκφραση "η μπάλα στην εξέδρα" πρώτη φορά την ακούω!

Προφανώς και έχεις δίκιο στο ότι η Ελβετία δεν έχει λύσει τα αναφερθέντα προβλήματα (επαιτεία, πορνεία, άστεγοι, ναρκωτικά). Άλλωστε ήδη είπα ότι δεν ξέρω καμία χώρα που να έχει λύσει τα αναφερθέντα προβλήματα.

Αυτό που αναφέρεις στη δεύτερη παράγραφό σου, είναι σίγουρα μια λύση, κάπως ψεκασμένη. Χαμηλού κόστους.

Μια άλλη λύση είναι να τους ξαναστείλουμε στην Αλβανία, ώστε να μπορούμε να βολτάρουμε στο Κέντρο της Αθήνας, χωρίς να βλέπουν τα παιδιά μας την παρακμή. Χωρίς κόστος --> Μόνο το Χαμόγελο θα διαμαρτυρηθεί.

Μια άλλη λύση είναι να κάτσουμε στον καναπέ μας και να ανησυχήσουμεεεεεε. Χωρίς κόστος.

Μια τέταρτη να ομολογήσουμε την αδυναμία μας και την αποτυχία μας. Και να συνδράμουμε όσους ανθρώπους ξέρουμε να χρειάζονται τη βοήθειά μας και όσους φορείς εμπιστευόμαστε. Πάντα, βάσει των δυνατοτήτων μας. Κόστος σε χρήμα, χρόνο, ψυχή, αντοχή αλλά μόνο προσωπικό, δεν θα επιβαρυνθεί ο κρατικός προϋπολογισμός.

Όποιος γνωρίζει κάποιο πρόγραμμα που εφαρμόστηκε σε ένα οποιοδήποτε κράτος της γης μας που να λύνει με ανθρώπινους όρους αυτά τα προβλήματα, ας το καταθέσει (παρακαλώ, για δεύτερη φορά σήμερα). Αυτή θα είναι η 5η λύση. Και μάλιστα, η ιδανική (για μένα τουλάχιστον). Θα είναι πολύ χρήσιμο να ξέρουμε ότι υπάρχει ΚΑΤΙ. Γιατί ΑΝ υπάρχει, θα μπορέσει να διεκδικηθεί.

ΥΓ: AthinaP, από όσα έγραψα (βλ. και Rotherham), εσύ κατάλαβες ότι συμφωνήσαμε ότι οι Βρετανοί δεν ανέχονται παιδιά στο δρόμο; :shock::shock::shock:

Κάθε άλλο!

Επεξεργάστηκαν by Aimee
    Προσθήκες

Και εγώ νόμιζα ότι η μπάλα στην εξέδρα είναι για όταν αποφεύγει κανείς να απαντήσει και δίνει άσχετες απαντήσεις, είτε είναι τεκμηριωμένες είτε όχι. Οι Βρετανοί δεν ανέχονται παιδιά στο δρόμο συμφωνήσαμε ή όχι;

Look who 's talking...:lol::lol::lol:

Το καφέ το λέω για τους ευαίσθητους, γιατί εγώ νιώθω πάρα πολύ άσχημα που ένα παιδί είναι στο δρόμο ανεξαρτήτως χρώματος, είναι λίγο πιο ξεκάθαρο τώρα; Ανησυχώ πάρα πολύ για τη μοίρα του.

Πιστεύω ότι μπορεί να μην το έχουν σκεφτεί έτσι, όσοι "βοηθούν" αυτά τα παιδιά, ότι δεν κάθονται να σκεφτούν τι κινδύνους διατρέχουν αυτά τα παιδιά και τα δικά τους και τα λευκά τα ξένα ακόμα, δεν θα τα άφηναν ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ στο δρόμο μόνα τους.

Θα μπαναριστώ για το χατήρι σου. :P

Φαίνεσαι πόσο πολύ ανησυχείς...είμαι βέβαιη πως κοντεύει να σου ισιώσει η περμανάντ από την ανησυχία. :lol:

sK6ep3.pngEnQrp3.png

Αγγελίνα, η μόνη χώρα που γνωρίζω που είναι πολύ περιορισμένα τα παραπάνω προβλήματα είναι η Ελβετία. Και έχοντας ζήσει εκεί κοντά 2 χρόνια, το αποδίδω στους παρακάτω λόγους:

3) Πρόκειται για πλούσιο κράτος, οπότε αντικειμενικά υπάρχουν περισσότερες δυνατότητες.

4) Υπάρχει στην πράξη περισσότερη ελευθεριότητα, απ' ότι υποθέτει κανείς. Ακόμα και στις εφημερίδες δημοσιεύονται αγγελίες για βραδιές ανταλλαγών ζευγαριών.

5) Τα ναρκωτικά χορηγούνται στους ναρκομανείς από τα νοσοκομεία. Έτσι, έχουν "σπάσει" τα κυκλώματα. (Αυτή τη χώρα είχε υπόψιν του ο ΓΑΠ).

6) Η χρήση μαριχουάνας είναι απο-ποινικοποιημένη και πλήρως απενεχοποιημένη. Εμένα με ξένιζαν η χρήση της στα πανεπιστήμια (βεβαίως στα προβλεπόμενα "σημεία" για τους καπνιστές), όπως επίσης και η ευκολία με την οποία έκαναν περιστασιακή χρήση άλλων ("μη μαλακών") ναρκωτικών άνθρωποι σε περιόδους στρες (π.χ. γιατροί, τραπεζίτες, δικηγόροι, φοιτητές προ εξετάσεων κλπ.). Στην Ελλάδα, δεν είμαι σίγουρη αν υπάρχει -μπορεί. Πάντως δεν ομολογείται... Δεν ξέρω αν αυτά τα μέτρα είναι σωστά... Ίσως, μόνο από τη σκοπιά της "απομυθοποίησης του απαγορευμένου";;; Δεν ξέρω...

7) Για τους άστεγους υπάρχει ο Στρατός της Σωτηρίας (l' Armee de Salut). Προσφέρει πρωινό και βραδινό, ντους και κρεβάτι σε όσους δεν έχουν στέγη. ΑΛΛΑ λειτουργεί από τις 19:00 έως τις 07:00. Κατά τη διάρκεια της ημέρας, οι εγκαταστάσεις είναι κλειστές, ακριβώς για να ωθείται ο κόσμος να εργαστεί.

:cool: Μηδέν ανεργία.

9) Πολλά προγράμματα για την επανένταξη των ανθρώπων στην κοινωνία, που προβλέπουν ταυτόχρονα δυνατότητα εκπαίδευσης-ψυχολογική στήριξη σε ομάδες-προσφορά εργασίας.

Αυτά τουλάχιστον, από τότε...

Κάποια ακούγονται πολύ ωραία...αλλά, στο σύνολο, δε νομίζω πως θα μου άρεσε να ζω και να μεγαλώνω παιδιά εκεί.

Σε ευχαριστώ που έκανες τον κόπο να τα γράψεις.

sK6ep3.pngEnQrp3.png

Διαφημίσεις

Όποιος γνωρίζει κάποιο πρόγραμμα που εφαρμόστηκε σε ένα οποιοδήποτε κράτος της γης μας που να λύνει με ανθρώπινους όρους αυτά τα προβλήματα, ας το καταθέσει (παρακαλώ, για δεύτερη φορά σήμερα). Αυτή θα είναι η 5η λύση. Και μάλιστα, η ιδανική (για μένα τουλάχιστον). Θα είναι πολύ χρήσιμο να ξέρουμε ότι υπάρχει ΚΑΤΙ. Γιατί ΑΝ υπάρχει, θα μπορέσει να διεκδικηθεί.

ΥΓ: AthinaP, από όσα έγραψα (βλ. και Rotherham), εσύ κατάλαβες ότι συμφωνήσαμε ότι οι Βρετανοί δεν ανέχονται παιδιά στο δρόμο; :shock::shock::shock:

Κάθε άλλο!

Δεν γνωρίζω κάποιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα και δεν φαίνεται να γνωρίζουν όσοι πληρώνονται για να το γνωρίζουν! Ίσως δεν βλέπουν τη σκοπιμότητα και αυτοί να μη ζουν στο δρόμο τα παιδιά, γιατί έτσι μεγάλωσαν και εκείνοι να τα βλέπουν.

Φυσικά και θα είναι πιο δύσκολο σε μια χώρα που τα ανεχόταν αυτά για 20 χρόνια να αλλάξει γραμμή, αλλά δεν υπάρχει βούληση να γίνει αυτό!

Στο Rotherham δεν ήταν 7χρονα παιδιά του δρόμου, ήταν κοπελίτσες σε ηλικία που ο Προφήτης έβλεπε μια χαρά τα κοριτσόπουλα να έχουν επισκέψεις από μεγάλους άντρες. Και σε μια ηλικία που και τα δικά μας παιδιά κυκλοφορούν μόνα τους, γυρνώντας από το σχολείο, για αυτό άργησαν να πάρουν οι τοπικές αρχές χαμπάρι τι γινόταν. Δεν βρίσκω μεγάλη σχέση ανάμεσα στα 7χρονα που επαιτούν και στα μεγαλύτερα που βρίσκουν αγαπητικούς...

Απλά έβρισκα αυτό το θέμα άσχετο, όπως σου είπα, για αυτό δεν απάντησα.

Και τελικά πότε είδες με τα μάτια σου 7χρονο στη Βρετανία ή στη Γαλλια ή στην Ολλανδία ή σε τέτοια χώρα τέλος πάντων να επαιτεί, γιατί θα τρελαθούμε τελείως εδώ μέσα...

Τα συμβαλλόμενα κράτη καλούνται να θεσπίσουν μέτρα που αποσκοπούν στην πρόληψη και την καταπολέμηση της εμπορίας ανθρώπων, σε συνεργασία με τις αρμόδιες οργανώσεις της κοινωνίας των πολιτών. Τα μέτρα αυτά μπορούν να συμπεριλαμβάνουν εκστρατείες ενημέρωσης, εκστρατείες στα μαζικά μέσα επικοινωνίας καθώς και κοινωνικές και οικονομικές πρωτοβουλίες.

Επίσης, είναι σημαντικό να αντιμετωπιστούν οι παράγοντες που καθιστούν τα άτομα ευάλωτα στην εμπορία, όπως η φτώχεια, η υπανάπτυξη και η ανισότητα των ευκαιριών, μέσω της διμερούς και πολυμερούς συνεργασίας.

http://europa.eu/legislation_summaries/justice_freedom_security/fight_against_trafficking_in_human_beings/l33700_el.htm

Εφόσον είσαι νομικός και δεν μοιάζει κανείς στο τόπικ να είναι πιο σχετικός, μπορείς να βρεις ποια μέτρα πήρε η χώρα μας; Εγώ πάντως δεν ξέρω ούτε για εκστρατείες ούτε για τίποτα τέτοιο.

Οι πόροι και τα μέσα που δόθηκαν στην πρόληψη και στην καταπολέμηση δεν μοιάζουν να φαίνονται και πολύ.

Δεν ειπα οτι ξερω την πολιτικη πιυ ακολουθει η Αγγλια πχ , ξερω ομως οτι στα φαναρια δεν ζητιανευουν παιδια... Ουτε στους δρομους.... Ελαχιστα μπορει να δεις, υπαρχει μηχανισμος ομως που προλαμβανει και αποτρεπει.... Και σας το κεω με σιγουρια γιατι μοιραζω το χρονο μου εδω και εκει...

Τα καρφια κλπ σιγουρα δεν ηταν για homeless.... Ηταν για παραβατικους ;)

Προφανως εχουμε μεταθεσει την κουβεντα στην εγκληματικοτητα.... Εγω μιλαω παντα για παιδικη επαιτεια. Κατα τα αλλα εγκληματικοτητα υπαρχει σε ολες τις χωρες....

Δεν ειπα οτι ξερω την πολιτικη πιυ ακολουθει η Αγγλια πχ , ξερω ομως οτι στα φαναρια δεν ζητιανευουν παιδια... Ουτε στους δρομους.... Ελαχιστα μπορει να δεις, υπαρχει μηχανισμος ομως που προλαμβανει και αποτρεπει....

Στα φανάρια δεν βλέπεις κανένα να ζητιανεύει, να καθαρίζει τζάμια ή να δίνει παράσταση ζογκλέρ, είτε ενήλικα είτε παιδί, γιατί κάτι τέτοιο θα παρακώλυε την κυκλοφορία και θα αποτελούσε παράβαση του ΚΟΚ. Ο μηχανισμός που αποτρέπει αυτές τις ατασθαλίες λέγεται αστυνόμευση.

Η παιδική επαιτεία σαφώς δεν είναι αποδεκτή στην Αγγλία. Κάποτε δεν έβλεπες παιδί στο δρόμο ούτε για αστείο. Τώρα υπάρχουν κάποια, κυρίως Ρομά, και η αστυνομία αντιμετωπίζει σχεδόν τα ίδια προβλήματα που αντιμετωπίζουμε κι εμείς εδώ. Έχουν υπάρξει περιπτώσεις που οι γονείς δικάστηκαν και καταδικάστηκαν σε φυλάκιση επειδή τα παιδιά τους ζητιάνευαν. Τα παιδιά τα ανέλαβε η πρόνοια.

http://www.theguardian.com/uk/2010/jul/30/romanians-jailed-children-beg-steal

Το πρόβλημα είναι ότι στην Ελλάδα οι Ρομά και οι πρόσφυγες είναι περισσότεροι και συνέχεια έρχονται κι άλλοι, χωρίς να μπορούμε να τους αποτρέψουμε αφού τα σύνορά μας είναι διαπερατά. Όσο για το να πάμε τους γονείς στο δικαστήριο... δεν ξέρω καν αν αυτό προβλέπεται από τη νομοθεσία, ούτε κατά πόσο, αν προβλέπεται, είναι κάτι που μπορεί να εφαρμοστεί.

Πάντως στην Αγγλία δραστηριοποιούνται πάρα πολλές φιλανθρωπικές οργανώσεις (όπως ο Στρατός της Σωτηρίας) και δεν πέφτει όλο το βάρος για τη φροντίδα των αστέγων / ανέργων / αναξιοπαθούντων στο κράτος.

Το προβλημα ειναι οτι σε καθε θεμα, βρισκουμε ασχετα σημεια/λεπτομερειες να διαφωνουμε, και χανεται η ουσια...εξαλλου ειναι φυσικο να εχουμε διαφορετικες αποψεις εφοσον εχουμε διαφορετικες εμπειριες.

Πχ μια λεπτομερεια, Αιmee: εγω οταν ημουν Γαλλια και Γερμανια, περνουσα τα Ελβετικα συνορα χωρις καν να το καταλαβω, απ οπου και να πηγαιναμε ηταν ανεβασμενη η μπαρα και κανενας δεν υπηρχε εκει για ελεγχο! Οποτε αν ειχε μπει απο αλλη ευρωπαικη χωρα, πηγαινε οπου ηθελε μεσα στην Ελβετια. Οταν πηγαιναμε αναποδα, προς Γερμανια μονο, ηταν αλλη ιστορια. Φυσικα αυτο δεν ισχυει για αφιξη απο τριτη χωρα με αεροπλανο, αν και εκει ο ελεγχος τους δεν ειχε καμμια σχεση με των Γερμανων.

Το θεμα με τα παιδια ειναι για εμενα πολυ σημαντικο, μας λειπει η παιδεια. Δε δινουμε λεφτα σε παιδια, δεν τα αγνοουμε, το εχω πει και παραπανω, ενημερωνουμε για το περιστατικο. Πχ χαμογελο. Το εχω κανει, ερχονται.

Το θεμα με τα παιδια ειναι για εμενα πολυ σημαντικο, μας λειπει η παιδεια. Δε δινουμε λεφτα σε παιδια, δεν τα αγνοουμε, το εχω πει και παραπανω, ενημερωνουμε για το περιστατικο. Πχ χαμογελο. Το εχω κανει, ερχονται.

Μάλλον δε γράφτηκε ξεκάθαρα, ή αν γράφτηκε το έχασα μέσα στα διάφορα που γράφονται. Αν τους καλέσεις, τι κάνουν, ποια είναι τα επόμενα βήματα από εκεί και πέρα. Έγραψες σε παλιό ποστ για γυναικες με λιπόθυμα μωρά... Δηλαδή υπάρχουν κατηγορίες και κατηγορίες που αναλαμβάνουν; Γιατί πάλι δεν μοιάζει να υπάρχει και μεγάλο αποτέλεσμα, όσον αφορά το να μην κυκλοφορούν στους δρόμους παιδιά και να μην είναι αντικείμενα συναλλαγής από τα κυκλώματα εμπορίας ανθρώπων.

Το προβλημα ειναι οτι σε καθε θεμα, βρισκουμε ασχετα σημεια/λεπτομερειες να διαφωνουμε, και χανεται η ουσια...εξαλλου ειναι φυσικο να εχουμε διαφορετικες αποψεις εφοσον εχουμε διαφορετικες εμπειριες.

αυτο,αυτο,αυτοοο!!!

Υπαρχουν χιλιοι τροποι για να διαφωνησουμε η για να πουμε ολες το ιδιο πραγμα με αλλα λογια ;)

Ξεκιναει η κουβεντα και οταν φτασει στο σημειο που ιςως ο αλλος τα λεει ωραια, τσουπ! Το γυριζουμε εκει που τα λεγε ασχημα :)

Η επαιτεια στην Ελλαδα δυσκολα γινεται κατ΄ αναγκη.... Δυσκολα αυτος που εχει αναγκη θα βγει στους δρομους. Εχουμε σογια, οικογενειες, φιλους και γειτονους.... Υπαρχει κοσμος που θα σου σταθει σε μια δυσκολη στιγμη.

Στο δρομο δυςκολα βγαινει κάποιος λογο δυσκολης στιγμης.... Βγαινει συνηθως γιατι ετσι εχει μαθει.

Απο την αλλη ευτυχως που υπαρχουν οι ιδιωτικοι φορεις αλλιως τα πραγματα θα ταν πολυ χειροτερα.

Η παιδική επαιτεία σαφώς δεν είναι αποδεκτή στην Αγγλία. Κάποτε δεν έβλεπες παιδί στο δρόμο ούτε για αστείο. Τώρα υπάρχουν κάποια, κυρίως Ρομά, και η αστυνομία αντιμετωπίζει σχεδόν τα ίδια προβλήματα που αντιμετωπίζουμε κι εμείς εδώ. Έχουν υπάρξει περιπτώσεις που οι γονείς δικάστηκαν και καταδικάστηκαν σε φυλάκιση επειδή τα παιδιά τους ζητιάνευαν. Τα παιδιά τα ανέλαβε η πρόνοια.

.

Ακριβως αυτο. Και στα αλλα που εγραψες συμφωνω , απομονωνω Αυτο που ηταν η ενσταση μου.

Η αθηνα φωναζει έπειδη εδω και 20 χρονια που υπαρχει τοχαμογελο, δεν εχει εκλειψει το φαινομενο της παιδικης επαιτειας... Αν αθηνα μου δεν αναλαβει το κρατος να τιμωρησει ολους αυτους τους γονεις που τα εκμεταλλευονται , τι να κανει και το χαμογελο;; Απο υην αλλη το κρατος ειναι ανικανο να αποτρεψει και να προσφερει, πως θα τιμωρησει;; ;) φαυλος κυκλος!!

Για αυτους ακριβως τους λογους ειπα παραπανω οτι πολλες φορες, αν και νοωθω οτι με κοροιδευουν, οτι ο αλλος ειναι τεμπελης με λιγα λογια, θα προσφερω ο,τι μπορω.... Πχ, ο πατερας ζηυιανευει , ξερω πως εχει παιδια , ξερω πως δεν θελει και δουλεια ;) τι κανω;; Δινω ρουχαλακια για παιδια, παιχνιδακια, κουβερτουλες.... Ο,τι μπορω για χαρη των παιδιων ακομη και αν ξερω οτι αυτος ο αχρειος θεωρει οτι με κοροιδευει ;)

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω τι δουλειά έχει το Χαμόγελο να λύσει το φαινόμενο της παιδικής επαιτείας. Το Χαμόγελο είναι φιλανθρωπική οργάνωση, σωστά; Δεν είναι κρατικός φορέας. Εκτός αν εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι. Συνεπώς αν βλέπουμε κάποιον να επαιτεί μαζί με ανήλικα παιδιά θα έπρεπε να φωνάζουμε την αστυνομία, και η αστυνομία να επικοινωνεί με την Πρόνοια ή το Χαμόγελο αναλόγως. Που δεν χρειάζεται δηλαδή να καλέσουμε την αστυνομία, αφού οι άνθρωποι αυτοί δεν κρύβονται. Μια βόλτα να βγει η αστυνομία, τους μάζεψε όλους. Συνεπώς... μήπως απλά δεν θέλουμε (ή έχουμε αποφασίσει ότι δεν μπορούμε) να λύσουμε το πρόβλημα, όλοι συνολικά ως κοινωνία και γι' αυτό υπάρχουν ακόμα παιδιά στους δρόμους;

Δεν υπαρχει ρε παιδι μου κρατικη υποδομη.... Ειδες, τα μαζεψαν το 2004 και τα εξαφανισαν.... Για εμενα πρεπει να τιμωρειται ο γονιος πιυ αφηνει τα παιδια να ζητιανευουν. Να απομακρυνεται το ανηλικο απο αυτους που το ΄διαθετουν ΄ στην κυριολεξια....

Αλλα πρεπει να υπαρχει πολιτικη, κρατος που να εχει μηχανισμους και να προστατεψει αυτα τα παιδια και να τα εξασφαλισει....

Σε αυτο το σημειο, μαλλον, ερχεται το χαμογελο του παιδιου.... Προσφερει στεγη, φαι κλπ....καλυπτει ενα απο τα κομματια που υστερει το κρατος

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα