Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαιτεία


ekavi_

Recommended Posts

Έλα ντε; Πιέζουμε σε πρώτη φάση την πολιτεία, ειδοποιούμε τους όποιους αρμόδιους φορείς ...

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση των 4 παιδιών, αλλά και τόσες πολλές άλλες που δεν προσλαμβάνουν διαστάσεις δημοσιότητας, έγινε η πρώτη φάση... Πράγματι, ειδοποιήθηκαν η Πολιτεία και οι αρμόδιοι φορείς.

Και κατέληξαν σε αδιέξοδο.

 

Ποια είναι κατά τη γνώμη σου η δεύτερη φάση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 260
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μιλάω συγκεκριμένα, γιατί μερικές φορές στα λόγια είναι όλα απλά και εύκολα καταφεύγουμε σε αφορισμούς.

Με μια δεύτερη ματιά, έχουν γραφτεί ήδη πολλά αφοριστικά σε αυτό το θέμα: υπάρχουν δομές-υπάρχουν λύσεις-να πάνε να εργαστούν-κατ΄επάγγελμα ζητιανεύουν κλπ....

 

Αφορισμός θα ήταν αν λέγαμε ότι όλοι το κάνουν κατ΄επιλογή ή ότι μπορούν να βρουν λύση και δεν το κάνουν.

 

Δεν είπε κανείς κάτι τέτοιο. Μιλώντας γενικά, πιάνεις διάφορα ενδεχόμενα και διάφορες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πώς το συμπεραίνεις;

 

Από πού ξέρεις ότι οι γονείς -και λόγω της φτώχειας- δεν βάζουν τα παιδιά τους να επαιτούν ή να δουλεύουν;

 

Και σε κάθε περίπτωση, πού είναι το κράτος; Πού είναι οι δομές; Πού είναι οι εθελοντικές οργανώσεις; Πού είναι οι άνθρωποι;

 

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση των 4 παιδιών, αλλά και τόσες πολλές άλλες που δεν προσλαμβάνουν διαστάσεις δημοσιότητας, έγινε η πρώτη φάση... Πράγματι, ειδοποιήθηκαν η Πολιτεία και οι αρμόδιοι φορείς.

Και κατέληξαν σε αδιέξοδο.

 

Ποια είναι κατά τη γνώμη σου η δεύτερη φάση;

 

Δυστυχώς μόνο η πολιτεία μπορεί να παρέμβει σε τέτοιες περιπτώσεις... Εσύ σαν πολίτης τι ακριβώς θα κάνεις; Θα πάρεις το παιδί από τους γονείς; Αν το έχουν βγάλει στη ζητιανιά θα του δίνεις λίγα ευρώ κάθε μέρα; Πως ακριβώς θα βοηθηθεί με αυτόν τον τρόπο; Αντίθετα αν δουν οι γονείς εκμεταλλευτές ότι έχουν και κέρδος, θα το βγάζουν ακόμη περισσότερο να ζητιανεύει...

 

Δεν ξέρω λεπτομέρειες αυτής της υπόθεσης. Αφού υπάρχει εισαγγελική παρέμβαση, γιατί δεν απομακρύνθηκαν τα παιδιά; Επειδή δεν έχει χώρο συγκεκριμένα το χαμόγελο του παιδιού; Δεν καταλαβαίνω... Και οι γονείς δεν είχαν κάποια επίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πώς το συμπεραίνεις;

 

Από πού ξέρεις ότι οι γονείς -και λόγω της φτώχειας- δεν βάζουν τα παιδιά τους να επαιτούν ή να δουλεύουν;

Και σε κάθε περίπτωση, πού είναι το κράτος; Πού είναι οι δομές; Πού είναι οι εθελοντικές οργανώσεις; Πού είναι οι άνθρωποι;

 

Συμφωνω για το κρατος, διαφωνω για το ότι οι γονεις αναγκάζονται να βαζουν τα παιδια τους να ζητιανευουν στους δρομους...ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ....να δουλευουν οκ, να επαιτουν , οχι

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση των 4 παιδιών, αλλά και τόσες πολλές άλλες που δεν προσλαμβάνουν διαστάσεις δημοσιότητας, έγινε η πρώτη φάση... Πράγματι, ειδοποιήθηκαν η Πολιτεία και οι αρμόδιοι φορείς.

Και κατέληξαν σε αδιέξοδο.

 

Ποια είναι κατά τη γνώμη σου η δεύτερη φάση;

να βρουν τροπο οι ενηλικες που εφεραν στον κοσμο 4 παιδια Aimee μου...γιατι να πρεπει να βρει η Εκαβη??

ΠΑντως τροπος δεν είναι να κανει αποδεκτο η κοινωνια το να βγαινουν τα παιδια στους δρομους...να επαιτουν....

εσυ θα το εκανες?? αν δεν ειχες τιποτα, ουτε δουλεια ουτε σπιτι...θα το εκανες? ΟΧΙ, στο υπογραφω..

Ουτε εγω....

θα εφευγα από αυτή τη χωρα ισως, θα εκανα οποιαδήποτε δουλεια για ένα ξεροκομματο...αλλα να την πληρωσουν τα παιδια μου? Ποτε! ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω για το κρατος, διαφωνω για το ότι οι γονεις αναγκάζονται να βαζουν τα παιδια τους να ζητιανευουν στους δρομους...ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ....να δουλευουν οκ, να επαιτουν , οχι

 

να βρουν τροπο οι ενηλικες που εφεραν στον κοσμο 4 παιδια Aimee μου...γιατι να πρεπει να βρει η Εκαβη??

ΠΑντως τροπος δεν είναι να κανει αποδεκτο η κοινωνια το να βγαινουν τα παιδια στους δρομους...να επαιτουν....

εσυ θα το εκανες?? αν δεν ειχες τιποτα, ουτε δουλεια ουτε σπιτι...θα το εκανες? ΟΧΙ, στο υπογραφω..

Ουτε εγω....

θα εφευγα από αυτή τη χωρα ισως, θα εκανα οποιαδήποτε δουλεια για ένα ξεροκομματο...αλλα να την πληρωσουν τα παιδια μου? Ποτε! ;)

 

Ακριβώς, γι΄αυτό και τους ονόμασα γονείς-εκμεταλλευτές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς μόνο η πολιτεία μπορεί να παρέμβει σε τέτοιες περιπτώσεις... Εσύ σαν πολίτης τι ακριβώς θα κάνεις; Θα πάρεις το παιδί από τους γονείς;

 

Είναι πολύ λίγες οι δυνατότητες που έχουμε ως πολίτες.

Ό,τι μπορεί να κάνει ο καθένας σε ατομικό επίπεδο, ας το κάνει.

Πάντως σίγουρα δεν βοηθάει το να λέμε ότι υπάρχουν δομές και υπάρχουν λύσεις...

 

 

Δεν ξέρω λεπτομέρειες αυτής της υπόθεσης. Αφού υπάρχει εισαγγελική παρέμβαση, γιατί δεν απομακρύνθηκαν τα παιδιά; Επειδή δεν έχει χώρο συγκεκριμένα το χαμόγελο του παιδιού; Δεν καταλαβαίνω... Και οι γονείς δεν είχαν κάποια επίπτωση;

 

Επειδή δεν υπάρχει χώρος σε ΚΑΜΙΑ δομή, ούτε δημόσια ούτε ιδιωτική.

Μπορεί να μην υπάρχει επίπτωση στους γονείς, γιατί ενδεχομένως παρουσιάζουν στοιχεία μειωμένου καταλογισμού. Για παράδειγμα, προβλήματα νοητικά, ψυχολογικά...

Επεξεργάστηκαν by Aimee
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω για το κρατος, διαφωνω για το ότι οι γονεις αναγκάζονται να βαζουν τα παιδια τους να ζητιανευουν στους δρομους...ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ....να δουλευουν οκ, να επαιτουν , οχι

 

να βρουν τροπο οι ενηλικες που εφεραν στον κοσμο 4 παιδια Aimee μου...γιατι να πρεπει να βρει η Εκαβη??

ΠΑντως τροπος δεν είναι να κανει αποδεκτο η κοινωνια το να βγαινουν τα παιδια στους δρομους...να επαιτουν....

εσυ θα το εκανες?? αν δεν ειχες τιποτα, ουτε δουλεια ουτε σπιτι...θα το εκανες? ΟΧΙ, στο υπογραφω..

Ουτε εγω....

θα εφευγα από αυτή τη χωρα ισως, θα εκανα οποιαδήποτε δουλεια για ένα ξεροκομματο...αλλα να την πληρωσουν τα παιδια μου? Ποτε! ;)

 

Ήδη τους χαρακτήρισαν "γονείς - εκμεταλλευτές". Αυτό εννοώ ως εύκολους αφορισμούς.

 

Οι επιλογές που αναφέρεις, Λαϊδα μου, είναι οι επιλογές ενός σώφρονος γονιού. Δεν είναι οι επιλογές ενός γονιού με νοητική αναπηρία ή με ψυχιατρικά προβλήματα.

Επίσης, θα έλεγα ότι ένας γονιός λογικός δεν αυτοκτονεί. Και όμως υπάρχουν τόσες δημοσιευμένες περιπτώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ λίγες οι δυνατότητες που έχουμε ως πολίτες.

Ό,τι μπορεί να κάνει ο καθένας σε ατομικό επίπεδο, ας το κάνει.

Πάντως σίγουρα δεν βοηθάει το να λέμε ότι υπάρχουν δομές και υπάρχουν λύσεις...

 

Μα εσύ μιλάς αφοριστικά. Δηλαδή δεν υπάρχει για κανέναν καμία δομή που να μπορεί να βοηθήσει ή καμία λύση που να μπορεί να βρει πλην επαιτείας, πορνείας, εγκληματικότητας;

Ναι ό,τι μπορώ θα κάνω σε ατομικό επίπεδο. Προσπαθώ όμως η βοήθεια που θα δώσω να πιάσει τόπο και να μην τη δώσω στον πρώτο τυχόντα ή στον ζητιάνο στο μετρό που λέει το ποιηματάκι του ή στον τεμπέλη που του προσφέρεις δουλειά αλλά βρίσκει χίλιες δυο δικαιολογίες για να μην την κάνει (αλλά ζητάει και κλαίγεται σε όποιον βρει μπροστά του).

 

Για αυτά τα 4 παιδιά που λες δεν έχω ακούσει τίποτα (αν έχεις κάποιο λινκ δώστο μου για να διαβάσω) και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Ήδη τους χαρακτήρισαν "γονείς - εκμεταλλευτές". Αυτό εννοώ ως εύκολους αφορισμούς.

 

Βρε Αιμέε έχεις στο μυαλό σου κατι πολύ συγκεκριμένο και δεν μπορείς να καταλάβεις ότι μιλάω γενικά και υποθετικά...

Μου είπες "που ξέρεις ότι οι γονείς λόγω φτώχειας δεν βάζουν τα παιδιά τους να επαιτούν;" και απαντώ ότι σε αυτή την περίπτωση -όποιος βάζει το παιδί του να επαιτεί- το εκμεταλλεύεται!!! Δεν είναι δικαιολογία η φτώχεια για να βγάλεις τα παιδιά σου στη ζητιανιά... (τώρα αν υπάρχει κάποια ιστορία που ξέρεις που πραγματικά δεν υπήρχε άλλη επιλογή, τι να πω. Δεν είναι ο κανόνας).

Δεν ξέρω για τη συγκεκριμένη ιστορία. Το είπα τόσες φορές!!

Link to comment
Share on other sites

Μα εσύ μιλάς αφοριστικά. Δηλαδή δεν υπάρχει για κανέναν καμία δομή που να μπορεί να βοηθήσει ή καμία λύση που να μπορεί να βρει πλην επαιτείας, πορνείας, εγκληματικότητας;

Ναι ό,τι μπορώ θα κάνω σε ατομικό επίπεδο. Προσπαθώ όμως η βοήθεια που θα δώσω να πιάσει τόπο και να μην τη δώσω στον πρώτο τυχόντα ή στον ζητιάνο στο μετρό που λέει το ποιηματάκι του ή στον τεμπέλη που του προσφέρεις δουλειά αλλά βρίσκει χίλιες δυο δικαιολογίες για να μην την κάνει (αλλά ζητάει και κλαίγεται σε όποιον βρει μπροστά του).

 

Για αυτά τα 4 παιδιά που λες δεν έχω ακούσει τίποτα (αν έχεις κάποιο λινκ δώστο μου για να διαβάσω) και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

 

Δεν είπα ότι δεν υπάρχει καμία δομή. Είπα ότι δεν επαρκούν οι δομές.

Και για όποιον μένει έξω από τις δομές, οι επιλογές είναι περιορισμένες.

 

Για τα 4 αδελφάκια: http://www.eleftheria.gr/index.asp?cat=21&aid=104840#.VVR9q6HRodV

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται ότι δεν επαρκούν οι δομές.

 

Για την υπόθεση αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ενώ μπορεί να βρεθεί κάποια προσωρινή λύση (κρατικό ίδρυμα, η να φιλοξενηθούν από εθελοντές ή να χωριστούν τα παιδιά) , περιμένουν να δημιουργηθεί κάποιος μόνιμος χώρος φροντίδας παιδιών... Αν είναι τόσο τραγική η κατάστασή τους δεν έπρεπε να χρησιμοποιηθεί ή όποια λύση;

Επίσης αφού έχουν σπίτι, γιατί δεν τους δίνεται βοήθεια στο σπίτι τους; Είναι ακατάλληλο το σπίτι ή ακατάλληλοι οι γονείς τους;

Δεν καταλαβαίνω πως αφού υπάρχει εισαγγελική παρέμβαση, αυτή δεν έχει τεθεί σε εφαρμογή... Έχω πολλες απορίες από το άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως το άρθρο είναι πολύ ξεκάθαρο. Το περιβάλλον όπου ζουν είναι προβληματικό και ακατάλληλο και δεν υπάρχουν θέσεις φιλοξενίας, αντίστοιχες με τις ανάγκες αυτών των 4 παιδιών πουθενά, οπότε και παραμένουν στο σπίτι τους. Κι όλα αυτά στη Λάρισα, μία από τις πλουσιότερες πόλεις της Ελλάδας.

 

Θα το πω και πάλι ότι συμφωνώ με την Aimee. Μου φαίνεται παράξενο να ακούω προτάσεις του τύπου οι άστεγοι να βρούνε στήριξη από τη γειτονιά, από εθελοντές κλπ. Ας πούμε λοιπόν ότι η οικογένεια κάποιου γείτονα που έχασε τη δουλειά του, δεν είχε να πληρώσει το ενοίκιο και βρισκόταν στο δρόμο. Θα τους παίρνατε εσείς στο σπίτι σας, ως καλές γειτόνισσες; Θα προσφερόσασταν εθελοντικά να φιλοξενήσετε αυτά τα παιδιά;

 

Γιατί δηλαδή φανταζόμαστε απραγματοποίητες κι ανύπαρκτες λύσεις, για να ωραιοποιήσουμε την κατάσταση και δε βλέπουμε την πραγματικότητα; Γιατί ζητάμε από τους άλλους περισσότερα από ότι είμαστε πρόθυμοι να κάνουμε εμείς οι ίδιοι;

 

Α και για τη Θεσσαλονίκη, υπάρχουν περίοδοι που οι άστεγοι/επαίτες εξαφανίζονται ως δια μαγείας και περίοδοι που δε μπορείς να περπατήσεις στις κεντρικές οδούς, γιατί στην κυριολεξία σκοντάφτεις πάνω τους, σε περικυκλώνουν από παντού. Φυσικά η συντριπτική πλειοψηφία από τους συγκεκριμένους είναι επαγγελματίες, δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά η συντριπτική πλειοψηφία από τους συγκεκριμένους είναι επαγγελματίες, δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό.

 

Άρα δεν βλέπω που ακριβώς διαφωνούμε...

 

Αυτό που λέω είναι να γίνεται ορθολογική επιλογή στο που θα δώσει κανείς τη βοήθεια που μπορεί να δώσει και να μην πιστεύει όλες τις δακρύβρεχτες ιστορίες γιατί οι περισσότερες είναι από επαγγελματίες επαίτες. Επίσης δεν το θεωρώ τόσο φυσικό να βγάλει κανείς τα παιδιά του στη ζητιανιά, ειδικά εάν δεν έχει δοκιμάσει οποιαδήποτε άλλη πιθανή λύση στο πρόβλημά του.

 

Σε όλα τα υπόλοιπα έχουμε μπερδευτεί. Απαντάω σε κάτι συγκεκριμένο και κάποιοι το εκλαμβάνουν σαν γενική τοποθέτηση. Κάνω μια γενική τοποθέτηση και κάποιοι το μεταφράζουν ότι κρίνω συγκεκριμένες περιπτώσεις.

 

Επίσης, στο ίδιο το άρθρο γράφει ότι ενώ υπάρχουν άλλες λύσεις δεν τις προτίμησαν γιατί δεν είναι ιδανικές και τα παιδιά παραμένουν όπως ήταν πριν ενώ υπάρχει εισαγγελική παρέμβαση... Και αυτό μου δημιουργεί απορία. Εϊναι δυνατόν;;; δεν είπα εθελοντές να βοηθούν τους αστέγους... Έλεος... Στο ίδιο το άρθρο γράφει ότι έχουν προσφερθεί εθελοντικά κάποιοι να φιλοξενήσουν τα παιδιά, αλλά δεν τους τα έδωσαν γιατί χρειάζεται ολοκληρωμένη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω από το άρθρο:

 

σον αφορά στη λύση της φιλοξενίας αυτών των παιδιών σε κρατικά ιδρύματα ανηλίκων που λειτουργούν σε διάφορες περιοχές της χώρας, δυστυχώς η άποψη για τις συνθήκες που επικρατούν σε αυτά δεν είναι και οι καλύτερες (καθώς πιθανόν να χωρίσουν τα αδέλφια, ή να μην μπορούν να τους στηρίξουν ψυχολογικά) με αποτέλεσμα, ο Οργανισμός να δέχεται συνεχείς εκκλήσεις ανθρώπων να φιλοξενήσει παιδιά στα σπίτια του.Για άλλου είδους ιδρύματα, πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου, επίσης μπαίνουν όροι και εμπόδια, όπως για παράδειγμα ότι κάποια δέχονται μόνο κορίτσια!«Τα παιδιά αυτά δεν χρειάζονται απλά έναν χώρο να τα κοιμίζεις και να τα ταΐζεις. Χρειάζονται ψυχολογική στήριξη, εργοθεραπεία, ψυχοθεραπεία, να τα βοηθήσεις με όλα τα τραύματα που κουβαλούν στη ψυχούλα τους», τονίζει κατηγορηματικά ο κ. Γιαννόπουλος

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή υπάρχει εισαγγελική παρέμβαση να απομακρυνθούν τα παιδιά και έρχεται το χαμόγελο να πει ότι δεν είναι ιδανικές οι συνθήκες στα κρατικά ιδρύματα, στα ιδιωτικά χωρίζουν τα αδέρφια, εκείνοι δεν έχουν χωρο να στεγάσουν, ο κόσμος που προσφέρεται να τα φιλοξενήσει δεν τους παρέχει εργοθεραπεία και ψυχοθεραπεία, άρα τα παιδιά παραμένουν στο σπίτι τους; και ποιος το αποφασίζει αυτό;

 

Αυτό δεν έχω καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πώς είναι δηλαδή;

Υπάρχουν δουλειές; Άρα είναι αναληθή τα ποσοστά ανεργίας;

 

Και βέβαια, ποιος θα προσλάβει κάποιον που δεν έχει στέγη; Που φαίνεται ότι μένει στους δρόμους;

Αν περιμένει να χάσει τη στέγη του πρώτα, σαφώς τα πράγματα δυσκολεύουν. Αλλά δεν χάνεις το σπίτι σου τη μέρα που χάνεις τη δουλειά σου, έτσι δεν είναι;

 

Άλλωστε εσύ δεν είπες "για όποιον δεν έχει στέγη" είπες "για όποιον δεν έχει δουλειά". Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

 

Όσο για τις δουλειές που υποτίθεται ότι δεν υπάρχουν, γνωρίζω πολύ κόσμο που βρήκε δεύτερη δουλειά ή που απολύθηκε από τη δουλειά του και βρήκε άλλη - τους τελευταίους 12 μήνες. Σαφώς δεν υπάρχουν πολλές, καλές δουλειές, αλλά μια δουλίτσα να βγάλεις 450 ευρώ το μήνα για να μην καταφύγεις στην επαιτεία ή στην πορνεία ή στην εγκληματικότητα, σαφώς θα μπορέσεις να βρεις. Μην τρελαθούμε κιόλας.

 

Εδώ δουλεύουν τόσοι ξένοι που καλά-καλά δεν ξέρουν τη γλώσσα, είναι δυνατόν οι ντόπιοι να έχουν ως μοναδική διέξοδο την πορνεία ή την επαιτεία;

Link to comment
Share on other sites

Ήδη τους χαρακτήρισαν "γονείς - εκμεταλλευτές". Αυτό εννοώ ως εύκολους αφορισμούς.

 

Οι επιλογές που αναφέρεις, Λαϊδα μου, είναι οι επιλογές ενός σώφρονος γονιού. Δεν είναι οι επιλογές ενός γονιού με νοητική αναπηρία ή με ψυχιατρικά προβλήματα.

Επίσης, θα έλεγα ότι ένας γονιός λογικός δεν αυτοκτονεί. Και όμως υπάρχουν τόσες δημοσιευμένες περιπτώσεις...

μα ειναι εκμεταλλευτες οι περισσοτεροι!!! Το οτι δεν εχουν σωας τας φρενας σε γενικες γραμμες, δεκτο. Εχουν ομως τη λογικη να βγαλουν το παιδι τους να ζητιανευει.... Ειναι παρτακηδες φιλη μου και αυτο με κανει αρνητικη απεναντι τους.

Αυτο βεβαια δεν σημαινει πως σαν κρατος δεν υποχρεουται να μπορει να καλυψει και αυτες τις περιπτωσεις.... Αλλο το ενα, αλλο το αλλο.

Αν αναλαβει το κρατος να ΄παιρνει ΄ τα παιδια απο τετοθους ανθρωπους εξαρχης ξερεις τι θα γινει;; Θα αρχισουμε μετα με τα περι μητρικης και πατρικης αγαπης και περι θεσμων της οικογενειας και θα ειμαστε εναντια και σε αυτη την πρακτικη.

Οποτε;; Πρεπει εσαει να λυπαμαι και να στηριζω εναν ανθρωπο που γενναει παιδια και δεν τα προστατευει;; Τον λυπαμαι... Αλλα πιο πολυ λυπαμαι τα παιδια του , οποια και αν τελικα η σταση του κρατους.

Συμφωνω και με little monkey... Θεωρω τον εαυτο μου ευαισθητο σε τετοια θεματα αλλα οταν βλεπω γονεις να εκμεταλλευονται τα παιδια τους, μπορω να γινω και γαιδαρα!!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια διευκρίνηση, το να βάλει κάποιος τα παιδιά του να ζητιανεύει, δεν το αποδέχομαι κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες. Χίλιες φορές καλύτερα στο όποιο ίδρυμα.

 

Η προσωπική μου ένσταση έγκειται στην αντίθεσή μου με τη νοοτροπία "όλοι οι ζητιάνοι είναι επαγγελματίες ή φυγόπονοι, αφού στην Ελλάδα του 2015 δε μένει κανείς άστεγος/άνεργος αν δεν το θέλει, γιατί υπάρχουν λύσεις για όλους κι αν δεν υπάρχουν, ε τι να κάνουμε, ας ενδιαφερθεί το κράτος, η εκκλησία, οι εθελοντικές οργανώσεις, οι γείτονες, οι περαστικοί, τα νεφελίμ, πάντως δεν είναι δική μου υπόθεση". Αυτό είναι το ρεζουμέ που εισέπραξα από τα περισσότερα μέλη και με το οποίο διαφωνώ.

 

Γιατί, θα τα πω ακόμη μια φορά, έχω δει γυναίκες με μικρά παιδιά σε έσχατη ένδεια και σε απόλυτη απόγνωση, επειδή ο πατέρας πέθανε/ αυτοκτόνησε/ τους εγκατέλειψε, έγκυο φοιτήτρια που εκδιώχθηκε από το σπίτι της γιατί αρνήθηκε να κάνει έκτρωση, εφήβους που προτίμησαν το δρόμο από τη συστηματική σωματική και σεξουαλική κακοποίηση που υφίσταντο στο σπίτι τους. Μελοδραματισμός και κλισέ με το καντάρι και στις δικές τους ιστορίες, ekavi_. Αυτό όμως δεν τις έκανε αναληθείς. Θα ήθελα να έκανα κι εγώ μια άλλη δουλειά και να μην τις είχα καν ακουστά.

 

'Ολοι οι παραπάνω, που ανέφερα και συνάντησα, δεν έμειναν κατά κανόνα άστεγοι ή για πολύ λίγο. Κι αυτό, πιστεύω, επειδή σε μια μικρή πόλη, οι συγγενείς απλώνουν πιο εύκολα χείρα βοηθείας. Αλλού, δεν ξέρω αν και για πόσο θα απέφευγαν το δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή υπάρχει εισαγγελική παρέμβαση να απομακρυνθούν τα παιδιά και έρχεται το χαμόγελο να πει ότι δεν είναι ιδανικές οι συνθήκες στα κρατικά ιδρύματα, στα ιδιωτικά χωρίζουν τα αδέρφια, εκείνοι δεν έχουν χωρο να στεγάσουν, ο κόσμος που προσφέρεται να τα φιλοξενήσει δεν τους παρέχει εργοθεραπεία και ψυχοθεραπεία, άρα τα παιδιά παραμένουν στο σπίτι τους; και ποιος το αποφασίζει αυτό;

 

Αυτό δεν έχω καταλάβει.

 

Να μην πω για τον ύποπτο και απόλυτα ανεπαρκή ρόλο της εν λόγω οργάνωσης στην παιδική επαιτεία.

 

Δεν έχω καταλάβει κιόλας, η συγκεκριμένη οργάνωση γιατί υποκαθιστά, αν το κάνει, τις δομές που θα έπρεπε να υπάρχουν σε ένα οργανωμένο κράτος;

 

Είχαμε παλιότερο τόπικ, προσπαθώ να το βρω, γιατί καθόλου αναίσθητη δεν είμαι, είχα ασχοληθεί. Κρίση, ή όχι κρίση, το βρίσκω εντελώς απαράδεκτο να συντηρείται αυτή η κατάσταση, για να νιώθουν μεταξυ άλλων κάποιοι από εμάς ότι κάποιος εκεί πάνω τα βλέπει και βάζει πόντους για την άλλη ζωή! Γιατί για αυτά τα παιδιά καλή ζωή δεν είναι, ούτε βάζει καλές βάσεις για το μέλλον. Με κρίση ή χωρίς, δεν έγιναν αρκετά πράγματα, σιγά μην γίνουν τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Να μην πω για τον ύποπτο και απόλυτα ανεπαρκή ρόλο της εν λόγω οργάνωσης στην παιδική επαιτεία.

 

Δεν έχω καταλάβει κιόλας, η συγκεκριμένη οργάνωση γιατί υποκαθιστά, αν το κάνει, τις δομές που θα έπρεπε να υπάρχουν σε ένα οργανωμένο κράτος;

 

Είχαμε παλιότερο τόπικ, προσπαθώ να το βρω, γιατί καθόλου αναίσθητη δεν είμαι, είχα ασχοληθεί. Κρίση, ή όχι κρίση, το βρίσκω εντελώς απαράδεκτο να συντηρείται αυτή η κατάσταση, για να νιώθουν μεταξυ άλλων κάποιοι από εμάς ότι κάποιος εκεί πάνω τα βλέπει και βάζει πόντους για την άλλη ζωή! Γιατί για αυτά τα παιδιά καλή ζωή δεν είναι, ούτε βάζει καλές βάσεις για το μέλλον. Με κρίση ή χωρίς, δεν έγιναν αρκετά πράγματα, σιγά μην γίνουν τώρα...

 

Πάρα πολύ βαριά κατηγορία για τη συγκεκριμένη Οργάνωση.

Να παραθέσεις άμεσα τα σχετικά στοιχεία, παρακαλώ.

 

 

Συμφωνώ με κάθε λέξη του μηνύματος της Αγγελίνας- θα μπορούσα να το είχα γράψει κι εγώ.

Πολλές φορές έχω ευχηθεί οι τραγικές ιστορίες που έχω ακούσει να είναι αναληθείς. Το βάρος που νιώθω θα ήταν πολύ μικρότερο. Αλλά δεν είναι...

 

Και είναι αλήθεια ότι στις μικρές πόλεις και στα χωριά, είτε από τον φόβο του τι θα πει η γειτονιά είτε επειδή είναι πιο φιλάνθρωποι από εμάς τους κατοίκους των μεγάλων πόλεων, περιμαζεύουν τους αναγκεμένους

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή υπάρχει εισαγγελική παρέμβαση να απομακρυνθούν τα παιδιά και έρχεται το χαμόγελο να πει ότι δεν είναι ιδανικές οι συνθήκες στα κρατικά ιδρύματα, στα ιδιωτικά χωρίζουν τα αδέρφια, εκείνοι δεν έχουν χωρο να στεγάσουν, ο κόσμος που προσφέρεται να τα φιλοξενήσει δεν τους παρέχει εργοθεραπεία και ψυχοθεραπεία, άρα τα παιδιά παραμένουν στο σπίτι τους; και ποιος το αποφασίζει αυτό;

 

Αυτό δεν έχω καταλάβει.

 

Μα δεν αποφασίζει το Χαμόγελο ή ο όποιος ιδιώτης πού θα φιλοξενηθούν τα παιδιά. Οι κρατικοί υπάλληλοι (εισαγγελέας/κοινωνικοί λειτουργοί) αποφασίζουν. Εν προκειμένω, δεν υπήρχε θέση σε κανένα δημόσιο ίδρυμα.

Οι ιδιωτικές οργανώσεις δήλωσαν επίσης αδυναμία, γιατί δεν τους το επιτρέπει το καταστατικό τους (είτε δέχονται μόνο κορίτσια, είτε τους απαγορεύεται να χωρίζουν τα αδελφάκια). Οι εθελοντές - γείτονες για κάποιον λόγο δεν ενέπνευσαν εμπιστοσύνη στους υπαλλήλους.

Οπότε μένουν στο σπίτι τους, γιατί δεν υπάρχει πουθενά αλλού να πάνε αυτά τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ βαριά κατηγορία για τη συγκεκριμένη Οργάνωση.

Να παραθέσεις άμεσα τα σχετικά στοιχεία, παρακαλώ.

 

 

Συμφωνώ με κάθε λέξη του μηνύματος της Αγγελίνας- θα μπορούσα να το είχα γράψει κι εγώ.

Πολλές φορές έχω ευχηθεί οι τραγικές ιστορίες που έχω ακούσει να είναι αναληθείς. Το βάρος που νιώθω θα ήταν πολύ μικρότερο. Αλλά δεν είναι...

 

Και είναι αλήθεια ότι στις μικρές πόλεις και στα χωριά, είτε από τον φόβο του τι θα πει η γειτονιά είτε επειδή είναι πιο φιλάνθρωποι από εμάς τους κατοίκους των μεγάλων πόλεων, περιμαζεύουν τους αναγκεμένους

 

Έψαχνα στο αρχείο, για να μην τα ξαναγράφω. Τους πηρα τηλέφωνο για ένα περιστατικό και με συμβούλεψαν να μην ανακατεύομαι, γιατί τα κυκλώματα είναι ύποπτα και επικίνδυνα. Έχουν περάσει και χρόνια και μπορει να μην τα θυμάμαι καλά, για αυτό έψαχνα το τόπικ. Με λίγα λόγια δήλωσαν αναρμόδιοι, απρόθυμοι να κάνουν κάτι και δεν ήξεραν να παραπέμψουν κάπου αλλού! Φαίνεται και απο το αποτέλεσμα, εξάλλου.

 

Σε ένα άλλο ντοκιμαντέρ που είχα δει, με τρόπο είπε κάποιος, ότι υπάρχουν φορείς που χωρίς αυτή την κατάσταση δεν θα είχαν λογο ύπαρξης, οπότε φροντίζουν να κρατιούνται οι αριθμοί των αναξιοπαθουντων σε κάποιον χ αριθμό, για να έχουν απασχόληση αυτοί που τους βοηθούν! Η κατάσταση που είναι εμφανής και εκτός κρίσης, δεν αποδεικνύει ότι αυτός ο ισχυρισμός δεν είχε κάποια βάση...

 

Και τέλος πάντων, είμαστε από τις ελάχιστες δυτικές χώρες που η κατάσταση αυτή ήταν ποτέ αποδεκτή και ένα συνηθισμένο θέαμα.

Link to comment
Share on other sites

Στο Λονδίνο, που έχω πάει, είχε πολλούς άστεγους/επαίτες, κυρίως στις περιοχές γύρω από τους σταθμούς του μετρό. Σε πολλές αμερικανικές πόλεις, ο αριθμός των άστεγων είναι τρομακτικός κι αποτελεί σταθερό, απόλυτα συνηθισμένο και μη επαρκώς αντιμετωπίσιμο κοινωνικό φαινόμενο εδώ και δεκαετίες, παρά τους πάμπολλους οργανισμούς, κρατικούς και μη, που ασχολούνται. Ειδικά στη Νέα Υόρκη θα έλεγε κανείς πως οι άστεγοι αποτελούν μέρος της εικόνας της. Οι περισσότεροι εκεί είναι αυτόχθονες κι όχι μετανάστες.

 

Οι ρομά και τα παιδιά τους είναι άλλο ζήτημα εντελώς, το οποίο νομίζω πως έχει συζητηθεί εκτενέστατα σε πολλά threads. Άστεγοι πάντως δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Στο Λονδίνο, που έχω πάει, είχε πολλούς άστεγους/επαίτες, κυρίως στις περιοχές γύρω από τους σταθμούς του μετρό. Σε πολλές αμερικανικές πόλεις, ο αριθμός των άστεγων είναι τρομακτικός κι αποτελεί σταθερό, απόλυτα συνηθισμένο και μη επαρκώς αντιμετωπίσιμο κοινωνικό φαινόμενο εδώ και δεκαετίες, παρά τους πάμπολλους οργανισμούς, κρατικούς και μη, που ασχολούνται. Ειδικά στη Νέα Υόρκη θα έλεγε κανείς πως οι άστεγοι αποτελούν μέρος της εικόνας της. Οι περισσότεροι εκεί είναι αυτόχθονες κι όχι μετανάστες.

 

.

Πολυ σωστα....θεωρεις οτι και εκει ειναι ανθρωποι που εχουν πραγματικη αναγκη λογω της ατυχιας τους?? η εστω λογω της κακης δομης της κοινωνιας?? ΟΧΙ.....εχουν επιλεξει οι περισσοτεροι να ζουν ετσι, εξασφαλιζοντας τα benefits απο το κρατος....παλια βεβαια....τερμα τωρα τα benefits.

 

Να κάνω μια διευκρίνηση, το να βάλει κάποιος τα παιδιά του να ζητιανεύει, δεν το αποδέχομαι κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες. Χίλιες φορές καλύτερα στο όποιο ίδρυμα.

 

Η προσωπική μου ένσταση έγκειται στην αντίθεσή μου με τη νοοτροπία "όλοι οι ζητιάνοι είναι επαγγελματίες ή φυγόπονοι, αφού στην Ελλάδα του 2015 δε μένει κανείς άστεγος/άνεργος αν δεν το θέλει, γιατί υπάρχουν λύσεις για όλους κι αν δεν υπάρχουν, ε τι να κάνουμε, ας ενδιαφερθεί το κράτος, η εκκλησία, οι εθελοντικές οργανώσεις, οι γείτονες, οι περαστικοί, τα νεφελίμ, πάντως δεν είναι δική μου υπόθεση". Αυτό είναι το ρεζουμέ που εισέπραξα από τα περισσότερα μέλη και με το οποίο διαφωνώ.

 

.

θεωρω πως ολες συμφωνουμε οτι η επαιτεια απο παιδια δεν θα πρεπει να ειναι αποδεκτη! Τελος!

Εγω απο το συγκεκριμενο θεμα εισεσπραξα οτι ενα πιατο φαι ολοι θα το δωσουμε αλλα πολλες φορες αυτο δεν φτανει. Επισης εισεσπραξα οτι οι περισσοτεροι θεωρουν οτι μεγαλο μερος των ζητιανων ειναι οντως κατ επαγγελμα επαιτες και συμφωνω με αυτο.

Σαφως και υπαρχουν οι εξαιρεσεις....ο κανονας ο μως ειναι αλλος.

 

 

..

 

Και είναι αλήθεια ότι στις μικρές πόλεις και στα χωριά, είτε από τον φόβο του τι θα πει η γειτονιά είτε επειδή είναι πιο φιλάνθρωποι από εμάς τους κατοίκους των μεγάλων πόλεων, περιμαζεύουν τους αναγκεμένους

επισης επειδη ειναι λιγοτερος ο κοσμος και διασταυρωνουν τα πραγματικα περιστατικα....
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...