Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαιτεία


ekavi_

Recommended Posts

Θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές με την Aimee.

 

1) Δεν υπάρχουν αρκετοί χώροι υποδοχής αστέγων και δεν είμαι καθόλου βέβαιη για την καταλληλότητα ακόμη και αυτών που υπάρχουν.

 

2) Το πρόβλημα των αστέγων διογκώνεται συνεχώς και δεν αφορά πλέον μόνο ναρκομανείς και παράνομους μετανάστες, όπως κάποτε. Πόσοι Έλληνες έμειναν άνεργοι και πόσοι αυτοκτόνησαν, τα τελευταία χρόνια; Τι γίνονται οι οικογένειές τους, αν δεν έχουν άλλη πηγή εισοδήματος, ούτε ένα σπίτι, ούτε συγγενείς και φίλους πρόθυμους να τους βοηθήσουν; Μόλις πέρυσι αυτοκτόνησε ένας οικογενειάρχης με 4 παιδιά, στη γειτονιά της γιαγιάς μου. Ήταν εργάτης κι έπαιρνε καλό μεροκάματο, αλλά, μετά από ένα ατύχημα, έμεινε άνεργος για μεγάλο διάστημα. Η γυναίκα του είναι αλλοδαπή κι άνεργη επίσης. Ευτυχώς φιλοτιμήθηκε η πεθερά της και τους πήρε στο σπίτι. Αν δεν τους έπαιρνε, πού θα πήγαιναν; Ευτυχώς στην περίπτωσή της κινητοποιήθηκε η τοπική κοινωνία και της έδωσε σύντομα δουλειά ένας ιδιοκτήτης αλυσίδας σούπερ μάρκετ, να είναι καλά ο άνθρωπος. Αν αυτή τη ρημάδα τη δουλειά, την είχε βρει ο άντρας της, τα παιδιά δε θα ήταν ορφανά σήμερα.

 

Επίσης ξέρω κι εγώ περίπτωση στην πόλη μου, όπου οι γονείς σκοτώθηκαν σε τροχαίο, άφησαν χρέη και οι παππούδες μεγάλωσαν τα 2 ανήλικα παιδιά με πολλές δυσκολίες και ταπεινώσεις. Και πού είμαστε ακόμα. Τι θα γίνει, όταν αυτοί οι παππούδες, που συντηρούν ολόκληρα σπίτια, πάψουν να ζουν και βρεθούν ολόκληρες οικογένειες επί ξύλου κρεμάμενες;

 

Γι' αυτό και διαφωνώ με την άποψη, ότι οι άστεγοι είναι θέμα της πολιτείας κι όχι δικό μας. Αν όλοι σκεφτόντουσαν έτσι, αλίμονο. Τι θα σου κάνει η πολιτεία; Θα σε βάλει σε έναν ξενώνα και τα παιδιά σου στο ίδρυμα. Αυτό θα θέλαμε εμείς, αν είχαμε πέσει στην ανάγκη της πολιτείας, χωρίς δικό μας φταίξιμο; Έχουμε διαβεί ποτέ την πόρτα αυτών των ευαγών ιδρυμάτων, για να έχουμε εικόνα για ποιο πράγμα μιλάμε;

 

Θυμήθηκα τώρα τον Σκρούτζ στην "Χριστουγεννιάτικη Ιστορία", που κλείνει την πόρτα σε κάποιους που κάνουν έρανο για τους φτωχούς, με τη σύσταση να τους στείλουν στο φτωχοκομείο κι ύστερα το πνεύμα τον πηγαίνει στην άστεγη οικογένεια κι ακούει γιατί δεν θέλουν να χτυπήσουν εκείνη την πόρτα και προτιμάν να κάνουν Χριστούγεννα στους δρόμους...:(

 

Ας μην ξεχνάμε πως το Χαμόγελο του Παιδιού, από τους πιο κοινωφελείς οργανισμούς στη χώρα μας, είναι προϊόν ατομικής πρωτοβουλίας. Πόσα παιδιά θα είχαν καταστραφεί, αν ο πρόεδρός του, έμενε κλεισμένος στο πένθος του, μετά την απώλεια του δικού του παιδιού - που θα ήταν και απόλυτα φυσιολογικό και δεν θα τον κατηγορούσε κανείς; Αντί για αυτό, επέλεξε να δώσει ελπίδα στα παιδιά των άλλων...

 

Η "Αγκαλιά" επίσης, που απευθύνεται κυρίως σε ανύπαντρες μητέρες και νεαρά ζευγάρια με οικονομικά προβλήματα, υλοποιήθηκε από τη σύζυγο (πρεσβυτέρα) του πατρός Μεταλληνού. Ιερέας είναι και ο δημιουργός της "Κιβωτού του κόσμου". Και η οργάνωση στην πόλη μου, που ανέφερα παραπάνω, από ιδιώτες πολίτες δημιουργήθηκε και λειτουργεί.

 

Οπότε, όχι, κατά τη γνώμη μου, δεν πρέπει να επαναπαυόμαστε στο κράτος, το οποίο ανέκαθεν ήταν ανάλγητο κι ανεπαρκές σε αυτόν τον τομέα, πολύ περισσότερο τώρα, με την κρίση. Οι πολίτες με φιλότιμο έχουν πολύ περισσότερη αποτελεσματικότητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 260
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οι αστεγοι άλλο μεγάλο θέμα. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από αυτό. Και στους ξενωνες αν δεν κάνω λάθος δεν μπορούν να φιλοξενούνται για πάρα πολύ καιρό οπότε αργά η γρήγορα καταλήγουν πάλι στο δρόμο. Είναι φαυλος κύκλος όλα αυτά ανεργία αστεγοι κτλ.. έστω και προσωρινές λύσεις είναι καμία φορά ανακουφιστικες γι αυτούς, μια κουβερτα, φαγητο.. άλλο αυτοί και άλλο οι επαγγελματιες επαιτες.

Link to comment
Share on other sites

εγω θεωρω ότι πολλες οργανώσεις βοηθουν για να εχουν και λογω υπαρξης αλλα δεν βοηθουν στο μεγιστο. Εκμεταλλεύονται ποσα από τα εσοδα για προσωπικο οφελος.

Θα μπορουσαν να δωσουν δηλαδή 10 δραχμες και δινουν 7....σε τετοιο ποσοστο...οι άλλες 3 δραχμες χανονται στην μεταφραση :)

Για αυτό θεωρω μεγιστη προσφορα την απευθειας .... και μαλιστα προσπαθω να μοιρασω την προσφορα μου σε πιο πολλες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οσο και να μη θέλουμε να το δεχτούμε (γιατί είναι σκληρό πραγματικά) υπάρχουν πραγματικά άστεγοι και επαίτες.

Και μπορεί κάποιοι να είναι επαγγελματίες όπως λέτε αλλά δε παύει να υπάρχουν άνθρωποι που έχουν πραγματικά ανάγκη. Εμένα με πιάνει η καρδιά με όλες τις ιστορίες που διαβάζω, μακάρι να μπορούσαμε να βοηθήσουμε όλους τους και να μη βρεθούμε ποτέ μα ποτέ στη θέση τους (ή αγαπημένοι μας άνθρωποι όπως σωστά είπε η aimee νομίζω).

10 ευρώ την ημέρα σε ξενώνα δίνουν; Δεν είναι και λίγα, 300 ευρώ το μήνα δηλαδή; απίστευτο μου φαίνεται, πρώτη φορά το ακούω, τελικά είμαστε τελείως στον μικροκόσμο μας ε; Θλιβερό...

 

υγ. συγνώμη εκάβη άσχετη η ερώτηση αλλά είσαι ταύρος ή αιγώκερος ε;; το πέτυχα; Μου θυμίζεις τον άντρα μου και την κολλητή μου όπως γράφεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι πάντα εύκολο, Λαϊδα. Υπάρχει πολύς κόσμος που ντρέπεται και δε θέλει να ξέρουν οι άλλοι τι παίρνει. Για παράδειγμα, όταν σαν Συλλογος Γονέων μαζέψαμε τρόφιμα, δωροεπιταγές από σούπερ μάρκετ και σχολικά είδη για τις άπορες οικογένειες του σχολείου μας, ανέλαβε ο διευθυντής να τα μοιράσει. Ούτε τότε ήξερα σε ποιες οικογένειες θα πάνε, ούτε τώρα - με μοναδική εξαίρεση μια οικογένεια που μένει σχεδόν απέναντί μας κι έβλεπα το κοριτσάκι να γυρίζει από το σχολείο με μια από τις τσάντες που είχαμε πάρει εμείς. Αυτές οι οικογένειες δε θα σου χτυπήσουν την πόρτα να ζητήσουν, ούτε θα βγουν στο δρόμο να ζητιανέψουν. Σε οργανωμένους φορείς απευθύνονται, όπου υπάρχει ανωνυμία.

 

Επίσης, και στην περίπτωση των κέντρων μεταναστών, δε μπορείς φυσικά να πας στη Μυτιλήνη ή στη Χίο και να τους τα δώσεις με τα χέρια σου, γι' αυτό και πάλι επαφίεσαι στην καλή διάθεση της οργάνωσης.

Link to comment
Share on other sites

εγω θεωρω ότι πολλες οργανώσεις βοηθουν για να εχουν και λογω υπαρξης αλλα δεν βοηθουν στο μεγιστο. Εκμεταλλεύονται ποσα από τα εσοδα για προσωπικο οφελος.

Θα μπορουσαν να δωσουν δηλαδή 10 δραχμες και δινουν 7....σε τετοιο ποσοστο...οι άλλες 3 δραχμες χανονται στην μεταφραση :)

Για αυτό θεωρω μεγιστη προσφορα την απευθειας .... και μαλιστα προσπαθω να μοιρασω την προσφορα μου σε πιο πολλες περιπτώσεις.

 

Συμφωνώ, απευθείας κατόπιν ορθολογικής επιλογής... Γιατί συνηθίζουμε να δίνουμε σε εκείνους που φάτσα φόρα ζητιανεύουν ή κλαίγονται (έχουν δεν έχουν πραγματική ανάγκη) και ξεχνάμε εκείνους που ναι μεν έχουν ανάγκη αλλά λόγω αξιοπρέπειας διστάζουν-ντρέπονται να ζητήσουν βοήθεια.

 

υγ. συγνώμη εκάβη άσχετη η ερώτηση αλλά είσαι ταύρος ή αιγώκερος ε;; το πέτυχα; Μου θυμίζεις τον άντρα μου και την κολλητή μου όπως γράφεις

 

Δεν το πέτυχες! Καμία σχέση! Υπάρχει εξήγηση όμως για αυτό. :P Τα ζώδια δεν επηρεάζουν στο παραμικρό το χαρακτήρα κάποιου.:P

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να βοηθησουμε και να σωσουμε όλον τον κόσμο προφανώς, ας είμαστε ρεαλιστες, το αντίθετο εξάλλου θα ήταν εντελώς ουτοπικο, όμως για περιπτώσεις που γνωριζουμε αν μπορούμε να κάνουμε 5 πράγματα ας τα κάνουμε. Και μην ξεχνάμε ότι εκτός από την οικονομική είναι και η ηθική στήριξη εξίσου σημαντική σε κάποιον που περνάει δύσκολα και βιώνει άσχημες καταστάσεις. Και συμφωνώ ότι αυτοί που υπομενουν και παλευουν σιωπηλα είναι πολύ περισσότεροι από αυτούς που βγαίνουν δημόσια και εκλιπαρουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πέτυχες! Καμία σχέση! Υπάρχει εξήγηση όμως για αυτό. :P Τα ζώδια δεν επηρεάζουν στο παραμικρό το χαρακτήρα κάποιου.:P

Τώρα το μόνο που χρειάζεται να κάνουμε για να βρούμε το ζώδιο της Εκάβης είναι να δούμε ποιο είναι το ζώδιο που δεν πιστεύει στα ζώδια :D

 

Κατά τ' άλλα συμφωνώ με την linaki10. Αν βοηθούσε ο καθένας τους κοντινούς του, θα είμασταν όλοι πολύ καλύτερα γενικώς.

 

Επίσης θα ήταν χρήσιμο από τις κοπέλες που έχουν σχέση με ΜΚΟ ή έχουν βοηθηθεί από ΜΚΟ να έχουμε 2-3 ονόματα αυτών που κατά τη γνώμη τους κάνουν καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πολύς κόσμος που ντρέπεται και δε θέλει να ξέρουν οι άλλοι τι παίρνει.

 

Αυτό ξαναπέστο.

Παιδιά, επειδή τυχαίνει να έχω σχέση με τον εκκλησιαστικό χώρο, γνωρίζω απίστευτες ιστορίες που δεν φαίνονται απ΄έξω. Πιστέψτε με, μπορεί να κάθεστε για μια μπίρα με μια παρέα και να μην ξέρετε ποιοι αναγκάζονται να ζητήσουν βοήθεια. Και μπορεί κι οι ίδιοι που κάθονται δίπλα σας να μην ξέρουν ότι τα 3 ευρώ που τους έδωσε η μάνα τους για να πιουν μια μπιρίτσα στο εξάμηνο τα ζήτησε από το φιλόπτωχο της ενορίας. Δεν είναι εξωτικές ιστορίες, είμαστε εσύ κι εγώ.

 

εγω θεωρω ότι πολλες οργανώσεις βοηθουν για να εχουν και λογω υπαρξης αλλα δεν βοηθουν στο μεγιστο. Εκμεταλλεύονται ποσα από τα εσοδα για προσωπικο οφελος.

Θα μπορουσαν να δωσουν δηλαδή 10 δραχμες και δινουν 7....σε τετοιο ποσοστο...οι άλλες 3 δραχμες χανονται στην μεταφραση :)

 

Φαντάζομαι ότι υπάρχουν κι αυτά. Αλλά σκέφτομαι και το εξής: καλά οι ενορίες που δουλεύουν σε μικρή κλίμακα (του τύπου πακέτα με τρόφιμα, ρούχα, καμμιά πενηνταριά ευρώ για έκτακτα έξοδα), εκεί εργάζονται εθελοντές. Αλλά οι μεγάλες δράσεις, όπως ξενώνες, ιατρεία κτλ., χρειάζονται σχεδιασμό και διαχείριση από επαγγελματίες. Κι αυτοί δεν έχουν πάντα την πολυτέλεια να εργάζονται τζάμπα. Δεν το θεωρώ κακό από τα 10 ευρώ που δίνω, τα 3 να πάνε στη διαχείριση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το θεωρώ κακό από τα 10 ευρώ που δίνω, τα 3 να πάνε στη διαχείριση.

Όχι μόνο δεν είναι κακό, είναι και απόλυτα λογικό. Μην σκέφτεστε μόνο την αμοιβή των εργαζόμενων, οι οποίοι μπορεί να είναι και εθελοντές στην τελική. Πρέπει να πληρωθεί ενοίκιο, φως, νερό, τηλέφωνο, να αγοραστεί γραφική ύλη, μηχανήματα (αν μιλάμε για γιατρούς, ξέρετε πόσο στοιχίζει ένα στηθοσκόπιο?), να γίνουν επιδιορθώσεις στα μηχανήματα που χαλάνε κλπ. Αναγκαστικά κάποια από τα χρήματα που δίνεις σε μια οργάνωση θα πάνε σε πάγια έξοδα και όχι όλα στους δικαιούχους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πάντα εύκολο, Λαϊδα. Υπάρχει πολύς κόσμος που ντρέπεται και δε θέλει να ξέρουν οι άλλοι τι παίρνει.
και ειναι και τοσοι πολλοι αυτοι που γνωριζει ο καθε ενας μας που πραγματικα εχει προβλημα, που νομιζω οτι καποιος θα εδινε ευκολοτερα σε καποιον απευθειας.

 

Συμφωνώ, απευθείας κατόπιν ορθολογικής επιλογής... Γιατί συνηθίζουμε να δίνουμε σε εκείνους που φάτσα φόρα ζητιανεύουν ή κλαίγονται (έχουν δεν έχουν πραγματική ανάγκη) και ξεχνάμε εκείνους που ναι μεν έχουν ανάγκη αλλά λόγω αξιοπρέπειας διστάζουν-ντρέπονται να ζητήσουν p

Συνφωνω

 

Δεν μπορούμε να βοηθησουμε και να σωσουμε όλον τον κόσμο προφανώς, ας είμαστε ρεαλιστες, το αντίθετο εξάλλου θα ήταν εντελώς ουτοπικο, όμως για περιπτώσεις που γνωριζουμε αν μπορούμε να κάνουμε 5 πράγματα ας τα κάνουμε. Και μην ξεχνάμε ότι εκτός από την οικονομική είναι και η ηθική στήριξη εξίσου σημαντική σε κάποιον που περνάει δύσκολα και βιώνει άσχημες καταστάσεις. Και συμφωνώ ότι αυτοί που υπομενουν και παλευουν σιωπηλα είναι πολύ περισσότεροι από αυτούς που βγαίνουν δημόσια και εκλιπαρουν.

Αυτο ακριβως!! Πολυ σωστα!!

 

Επίσης θα ήταν χρήσιμο από τις κοπέλες που έχουν σχέση με ΜΚΟ ή έχουν βοηθηθεί από ΜΚΟ να έχουμε 2-3 ονόματα αυτών που κατά τη γνώμη τους κάνουν καλή δουλειά.

Εγω δεν ξερω απο μκο αλλα θεωρω οτι οι γιατροι του κοσμου, σε γενικοτερο επιπεδο, κανουν εξαιρετικη δουλεια.

 

 

 

Φαντάζομαι ότι υπάρχουν κι αυτά. Αλλά σκέφτομαι και το εξής: καλά οι ενορίες που δουλεύουν σε μικρή κλίμακα (του τύπου πακέτα με τρόφιμα, ρούχα, καμμιά πενηνταριά ευρώ για έκτακτα έξοδα), εκεί εργάζονται εθελοντές. Αλλά οι μεγάλες δράσεις, όπως ξενώνες, ιατρεία κτλ., χρειάζονται σχεδιασμό και διαχείριση από επαγγελματίες. Κι αυτοί δεν έχουν πάντα την πολυτέλεια να εργάζονται τζάμπα. Δεν το θεωρώ κακό από τα 10 ευρώ που δίνω, τα 3 να πάνε στη διαχείριση.

φυσικα!!! Σαφως και σε ολες τις μκο δεν παει το 70 ./· στις δωρεες αλλα πολυ λιγοτερο για τους λογους που αναγραφετε. Να καλυπτουν ολα τα εξοδα και οι υποχρεωσεις. Το 30 ./·που ανεφερα θεωρω οτι ειναι ποσοστο καθαρα που εκμεταλλευονται καποιοι.

Ισως τις μερες μας, που η κριση εχει παει παντου :) , να εχει μειωθει λιγο αυτο το ποσοστο.

Παντου βεβαια υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις.... Ελαχιστες.

για εκκλησιες θεωρω οτι αν πραγματικα ο παπας της ενοριας ειναι καλος, μπορει να κανει πολλα. Και θα εκανε περισσοτερα αν προσφερε η θρησκευτικη κοινοτητα απο την περιπυσια της στους φτωχους.... Το κανουν.... Αλλα οχι οσο απαιτουν οι καιροι

Link to comment
Share on other sites

και ειναι και τοσοι πολλοι αυτοι που γνωριζει ο καθε ενας μας που πραγματικα εχει προβλημα, που νομιζω οτι καποιος θα εδινε ευκολοτερα σε καποιον απευθειας.

 

Τίθεται όμως το εξής ζήτημα: εσύ ξέρεις ότι ο γείτονας έχει πρόβλημα, μπορείς όμως να του χτυπήσεις την πόρτα στο άσχετο και να του πεις, να πάρτε αυτά, γιατί ξέρω ότι σας λείπουν; Πρέπει να έχεις πολύ θάρρος με τον άλλον, για να κάνεις τέτοια κίνηση.

 

Εγώ, ας πούμε, δίνω ρούχα, παιχνίδια κλπ των παιδιών μου, μόνο σε άτομα όμως, που μου έχουν εκφράσει αυτή την επιθυμία (πχ στην καθαρίστρια για το εγγόνι της). Όμως στους απέναντι, που ξέρω πως έχουν πολύ μεγαλύτερη ανάγκη από την καθαρίστρια και με τους οποίους έχω μόνο μια καλημέρα, δε μπορώ να βοηθήσω. Εκεί είναι που βοηθάνε οι σχετικές οργανώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πας κρυφά τη νύχτα και τα αφήνεις στην πόρτα τους.

Στις ΜΚΟ βάλτε και την ΚΛΙΜΑΚΑ για τους άστεγους. Μέχρι και κουπόνια για σούπερ μάρκετ τους είχα πάει και φυσικά τα δέχτηκαν. Πετσέτες, σεντόνια, ρούχα, τα πάντα.

 

Σε επαίτες ποτέ δε δίνω. Μόνο όταν ζητούν φαγητό (π.χ. πήρα σε μια κοπέλα κοτόπουλο για να το μαγειρέψει από το σούπερ μάρκετ). Ειδικά αν έχουν παιδιά μαζί δε δίνω ποτέ, εκτός από κανένα παιχνιδάκι για το παιδάκι. Μεγάλο στραβόξυλο είμαι....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πας κρυφά τη νύχτα και τα αφήνεις στην πόρτα τους.

Βέβαια το πρόβλημα με αυτή την τακτική είναι ότι μπορεί να μην τους δώσεις πράγματα που χρειάζονται, αφού κάνεις την επιλογή ερήμην τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πας κρυφά τη νύχτα και τα αφήνεις στην πόρτα τους.

 

Βέβαια το πρόβλημα με αυτή την τακτική είναι ότι μπορεί να μην τους δώσεις πράγματα που χρειάζονται, αφού κάνεις την επιλογή ερήμην τους.

 

Να πω την αλήθεια, δε θα το έκανα καθόλου. Αν τα αφήσω στο πεζοδρόμιο, το πιθανότερο είναι να τα κλέψουν άλλοι, πριν προλάβουν να τα βρουν. Άσε που, αν μένουν, όπως οι συγκεκριμένοι, σε πολυκατοικία, πώς θα ξέρουν ότι τα πράγματα που άφησα στην πόρτα της εισόδου, προορίζονται γι' αυτούς; Ξέρω πως οι άνθρωποι βασίζονται στο κοινωνικό παντοπωλείο της εκκλησίας και στο αντίστοιχο κατάστημα για δωρεάν ένδυση-υπόδηση και τα ενισχύω όσο μπορώ. Προτιμώ δηλαδή να τους βοηθάω με αυτόν τον τρόπο. Εγώ προσωπικά, πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι αν τα αφησεις απ έξω το πιθανότερο είναι να τα προλαβουν άλλοι η να χαθουν.

 

Για οργανώσεις που λέτε, εκτός από μκο και εκκλησίες, υπάρχουν και αλληλεγγυες δράσεις που είναι πιο αυτοοργανωμενες και φυσικά μπορεί να συμμετέχει κανεις ενεργά. Πχ τα κοινωνικά ιατρεια- φαρμακεια όπου μπορεί κάποιος να αφήνει φάρμακα και είδη πρώτης ανάγκης, βρεφικα είδη, ρούχα κτλ, η και να συμμετέχει πιο ενεργά ως μέλος από το να πηγαινει μια στο τόσο και να αφήνει φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια το πρόβλημα με αυτή την τακτική είναι ότι μπορεί να μην τους δώσεις πράγματα που χρειάζονται, αφού κάνεις την επιλογή ερήμην τους.

 

Αυτή είναι μια πολύ σημαντική παράμετρος που πρέπει πάντα να την έχουμε στο μυαλό μας. Φυσικά υπάρχουν και περιπτώσεις που για διάφορους λόγους, ψυχολογικούς ή κοινωνικούς, οι άνθρωποι δεν είναι σε θέση να διαχειριστούν τη ζωή τους. Αλλά οι περισσότεροι άνθρωποι που έχουν ανάγκη θέλουν και μπορούν να αποφασίζουν οι ίδιοι τι θα μαγειρέψουν, τι θα δώσουν στα παιδιά τους για κολατσιό, τι θα φορέσουν κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν έχεις πράγματα που δεν τα χρειάζεσαι, δεν είναι άσχημη ιδέα να τα βγάλεις στο δρόμο και να αφήσεις όποιον νομίζει να πάρει ό,τι του λείπει. Δεν ξέρω πόσο πιθανό είναι να κλαπούν π.χ. για να μεταπωληθούν. Το πιο πιθανό είναι να πάρει ο κάθε περαστικός ό,τι χρειάζεται. Έτσι και εσύ αδειάζεις το σπίτι σου από τη "σαβούρα" και οι γείτονες επωφελούνται. Ας μην ξεχνάμε πως δεν έχουν ανάγκη μόνο οι άστεγοι, αλλά μπορεί και ο άνθρωπος στο διπλανό διαμέρισμα να ζορίζεται οικονομικά.

 

Στην Αγγλία είναι αρκετά συνηθισμένο αυτό και το έχω δει να γίνεται και στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Little Monkey, από ό,τι έχω δει, οι μόνοι που μαζεύουν πράγματα έτσι στην Ελλάδα, είναι οι τσιγγάνοι - γι' αυτό και θα τους δεις πολλές φορές να κουβαλάνε καρότσια. Ο γείτονας δε θα πάει να πάρει πράγματα αφημένα δίπλα στον κάδο των σκουπιδιών, πρώτον γιατί είναι 99% πράγματι σαβούρα και δεύτερον για να μην τον πάρει κανένα μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Little Monkey, από ό,τι έχω δει, οι μόνοι που μαζεύουν πράγματα έτσι στην Ελλάδα, είναι οι τσιγγάνοι - γι' αυτό και θα τους δεις πολλές φορές να κουβαλάνε καρότσια. Ο γείτονας δε θα πάει να πάρει πράγματα αφημένα δίπλα στον κάδο των σκουπιδιών, πρώτον γιατί είναι 99% πράγματι σαβούρα και δεύτερον για να μην τον πάρει κανένα μάτι.

Μην το λες. Εμείς έχουμε πάρει πράγματα που έχουν αφήσει άλλοι δίπλα σε κάδους σκουπιδιών (συγκεκριμένα ένα ποδηλατάκι για τον γιο μου) και δεν είμαστε τσιγγάνοι. Και άλλα πράγματα έχω δει να τα παίρνουν γείτονες γιατί φεύγουν λίγα-λίγα.

 

Τσιγγάνοι δεν περνάνε συνήθως από την περιοχή μας, εκτός από τον παλιατζή και αυτούς που ψάχνουν για μεταλλικά αντικείμενα στους κάδους ανακύκλωσης.

 

Μια φίλη μου που πρόσφατα ανακαίνησε το σπίτι της, ότι έπιπλο και διακοσμητικό δεν ήθελε, το έβγαλε στο πεζοδρόμιο και το πήραν οι γείτονές της. Μέρα μεσημέρι, όχι στα κρυφά. Μάλιστα μερικοί ήταν από την ίδια πολυκατοικία και την βρήκαν και την ευχαρίστησαν.

 

Πέραν της οικονομικής βοήθειας είναι και θέμα οικολογικής συνείδησης. Γιατί να καταλήγουν πράγματα στις χωματερές (ή να μαζεύουν σκόνη στις αποθήκες) όταν μπορεί να τα χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος;

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια; Στην Αθήνα αυτό; Ομολογώ πως δεν το ήξερα, γι' αυτό και είπα τα παραπάνω. Εδώ υπάρχει το αφήνω δίπλα στους κάδους των σκουπιδιών τη σαβούρα για τους τσιγγάνους και χαρίζω σε γνωστούς ή σε οργανώσεις τα καλά πράγματα. Όχι και πολύ ωραία εικόνα, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.

 

Δε λέω ότι δεν είναι καλή τακτική, απλά ότι δε συνηθίζεται εδώ. Ένας πολύ πιθανός λόγος είναι ότι περνάνε κάθε μέρα τσιγγάνοι με καρότσια και παλιατζήδες, αποκλείεται δηλαδή να προλάβει να τα πάρει κάποιος άλλος. Εκτός αν έχεις συνεννοηθεί με τους γείτονες της πολυκατοικίας πως θα αφήσεις στο διάδρομο της εισόδου ό,τι έχεις για δόσιμο, κάπως έτσι μπορεί να γίνει φαντάζομαι, σε φάση μετακόμισης ή ανακαίνισης, αλλά δε μου έτυχε ποτέ. Αν τα αφήσεις απλά στο πεζοδρόμιο, είναι ζήτημα μίας ώρας, μη σου πω και μισής, να εξαφανιστούνε.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δε νομίζω πως γίνεται συστηματικά, αλλά σίγουρα συμβαίνει. Ειδικά σε γειτονιές με αρκετούς ξένους, όπως είναι αυτή που μένει η φίλη μου. Οι Έλληνες είναι λίγο πιο διστακτικοί σε τέτοια θέματα. Δεν ξέρω γιατί όμως. Το ποδηλατάκι που πήραμε εμείς ήταν μια χαρά, μόνο η κόρνα του ήταν σπασμένη και είχε και ένα ραγισματάκι στην πλάτη που το επιδιορθώσαμε πολύ εύκολα. Κρίμα δεν ήταν να καταλήξει σε χωματερή πριν την ώρα του? Εμείς το ευχαριστηθήκαμε για ένα χρόνο ακόμα μέχρι που διαλύθηκε :-)

 

Γενικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στην Ελλάδα δεν έχουμε πιο πολλά μαγαζιά με μεταχειρισμένα. Στην Αγγλία όλες οι φιλανθρωπικές οργανώσεις έχουν μαγαζιά με μεταχειρισμένα και μπορείς να πάρεις τα πάντα: βιβλία, παιχνίδια, DVD, τηλεοράσεις, κουζίνες, ψυγεία, ρούχα, παπούτσια, μέχρι και νυφικά! Εδώ ο κόσμος δεν το κάνει. Ντρέπεται; Δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά που γράφετε κορίτσια, αλλά δεν ξέρω, στην εποχή μας υπάρχουν ένα σωρό τρόποι να βοηθηθεί κανείς χωρίς να επαιτεί.

 

Δεν είμαστε 2015 χρόνια πριν, στις περισσότερες χώρες τουλάχιστον, υπάρχουν ένα σωρό δομές.

 

Πήγα εχθές στο Κέντρο και έμεινα πάλι με την παρατημένη εικόνα του. Όχι τόσοι πολλοί επαίτες, αλλά παιδιά-μουσικοί, ναρκομανείς και γενικότερα μοιαζει να είναι αποδεκτός ένας τρόπος ζωής που υποβαθμίζει την αξιοπρέπεια όποιου τον ασκεί... Και οι περισσότεροι σε συγκεκριμένες κατηγορίες underground εισοδήματος και τρόπου ζωής σήμερα είναι εισαγωγής! Δηλαδή είναι ένα θέμα, αν τους αφησεις, έρχονται, δεν έχουν πρόβλημα...

 

Πριν λίγο καιρό ελεγα ότι το Κέντρο ειναι πια για βόλτα με παιδιά, τώρα το παίρνω πίσω... Πριν λίγο καιρό δεν είχε τοσα επτάχρονα παιδάκια να παίζουν και καλά μουσική, τώρα πάλι εξαπλώνεται αυτό το φαινόμενο. Δεν θέλω να τρώω εκεί και τα παιδιά μου να βλέπουν αυτή την εικόνα.

 

Περιπολίες της αστυνομίας είδα αρκετές. Δεν έχω καταλάβει, ποιος είναι ο ρόλος τους στο θέμα; Τους μιλησα για δύο άλλα θέματα και βαρέθηκα στο τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά που γράφετε κορίτσια, αλλά δεν ξέρω, στην εποχή μας υπάρχουν ένα σωρό τρόποι να βοηθηθεί κανείς χωρίς να επαιτεί.

Συμφωνώ και με το παραπάνω και με τα υπόλοιπα που είπες.

 

Όσο για το κέντρο, εγώ πλέον κατεβαίνω μόνο για δουλειές, δηλαδή σπάνια και (εννοείται) χωρίς το παιδί.

 

Ο ρόλος της αστυνομίας στο κέντρο φαντάζομαι πως είναι ο ίδιος με το ρόλο της αστυνομίας της περιοχής μου που επιτρέπει σε τεράστιο τζηπ να βρίσκεται μόνιμα κάθετα παρκαρισμένο σε πεζοδρόμιο μπροστά στο σπίτι του ιδιοκτήτη χωρίς ούτε μια φορά να έχει πάρει μια κλήση (έτσι για τα μάτια του κόσμου). Με άλλα λόγια διακοσμητικός.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...