Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαιτεία


ekavi_

Recommended Posts

Μάλλον δε γράφτηκε ξεκάθαρα, ή αν γράφτηκε το έχασα μέσα στα διάφορα που γράφονται. Αν τους καλέσεις, τι κάνουν, ποια είναι τα επόμενα βήματα από εκεί και πέρα. Έγραψες σε παλιό ποστ για γυναικες με λιπόθυμα μωρά... Δηλαδή υπάρχουν κατηγορίες και κατηγορίες που αναλαμβάνουν; Γιατί πάλι δεν μοιάζει να υπάρχει και μεγάλο αποτέλεσμα, όσον αφορά το να μην κυκλοφορούν στους δρόμους παιδιά και να μην είναι αντικείμενα συναλλαγής από τα κυκλώματα εμπορίας ανθρώπων.

 

Οταν δω μαμα με παιδι αγκαλια που δεν ειναι ξυπνιο, καλω το Χαμογελο και δινω δ/ση, περιγραφω την κατασταση. Ερχονται, σε συνεννοηση με την αστυνομια. Αν υπαρξει θεμα, το παιδι μπορει να παει σε ξενωνα τους.

Η αστυνομια μεχρι να ερθει, μπορει να εχει φυγει η γυναικα. Επισης με το που δουν περιπολικο, φευγουν.

Δεν ειναι λυση 100%, ειναι ομως, κατι. Και μια ζωη να σωθει, για εμενα ειναι μεγαλο ζητημα. Επισης βλεπουν οτι καποιος ενδιαφερεται, ειδοποιει.

 

Για να λυθει εντελως, θα επρεπε να ΜΗΝ δινουν λεφτα οσοι περνουν απο τετοιες περιπτωσεις, ωστε να μειωθει το κερδος. Μονο με μειωση πελατων, μειωνονται τετοια φαινομενα (οπως και η πορνεια). Αλλα δυστυχως οι περισσοτεροι η δινουν λεφτα η αδιαφορουν. Ετσι διαιωνιζεται το φαινομενο. Η πολιτεια και οι ΜΚΟ, τι να σου κανουν, αν ειναι αμετρητα και ανακυκλωσιμα τα ατομα?

 

Αν ολη η κοινωνια σταματησει να δινει χρηματα και καταδικαζει ανοικτα το φαινομενο, και αν μπορει καλει οποιο φορεα θεωρει καταλληλο, τουλαχιστον θα μειωθει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 260
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν υπαρχει ρε παιδι μου κρατικη υποδομη.... Ειδες, τα μαζεψαν το 2004 και τα εξαφανισαν.... Για εμενα πρεπει να τιμωρειται ο γονιος πιυ αφηνει τα παιδια να ζητιανευουν. Να απομακρυνεται το ανηλικο απο αυτους που το ΄διαθετουν ΄ στην κυριολεξια....

Αλλα πρεπει να υπαρχει πολιτικη, κρατος που να εχει μηχανισμους και να προστατεψει αυτα τα παιδια και να τα εξασφαλισει....

Σε αυτο το σημειο, μαλλον, ερχεται το χαμογελο του παιδιου.... Προσφερει στεγη, φαι κλπ....καλυπτει ενα απο τα κομματια που υστερει το κρατος

Συγγνώμη, πιστεύεις πραγματικά ότι τα παιδιά που ζητιανεύουν δεν έχουν στέγη; Και πού μένουν τα βράδυα; Γιατί παιδί μες τη νύχτα δεν κυκλοφορεί κανένα.

 

Το περασμένο Πάσχα ήμουν σε επαρχιακή πόλη περίπου 2 ώρες απόσταση από την Αθήνα. Πήγαμε σούπερ μάρκετ και το πάρκιν ήταν γεμάτο από Ρομά, μεγάλους και παιδιά, που ζητούσαν να σου μεταφέρουν το καρότσι στο σταντ ώστε να πάρουν το 1? (μάλλον Ρομά ήταν, δεν παίρνω και όρκο). Εμείς είχαμε μόνο τσάντες, δεν είχαμε καρότσι. Μας πήρε από πίσω ένα κορίτσι γύρω στα 12-13, πολύ γλυκομίλητο, έπιασε κουβέντα με το γιο μου. Τη ρώτησα αν είναι από την περιοχή. Μου είπε όχι, από την Αθήνα. Μου είπε και σε ποια περιοχή μένει. Την ρώτησα αν ήρθαν στην πόλη αυτή για Πάσχα, μου λέει ναι. Τη ρώτησα αν πηγαίνει σχολείο, μου είπε όχι, σταμάτησε στην Ε Δημοτικού. Γιατί να δώσω χρήματα στο παιδί αυτό; Τι κερδίζει; Σπίτι έχει, φαΐ έχει. Γονείς έχει, να βγουν έξω να δουλέψουν ή να ζητιανέψουν. Εκείνο που δεν έχει είναι μόρφωση ώστε να μπορέσει να ξεφύγει από τη μοίρα της. Τι θα της προσφέρει το Χαμόγελο; Πού είναι η αστυνομία να κόψει ένα ξεγυρισμένο πρόστιμο στους γονείς της και να τους επιβάλει να τη στείλουν σχολείο; Τι δομές χρειάζονται για να επιβάλλεις στους πολίτες ενός κράτος να τηρούν τους νόμους;

 

Εννοείται ότι δεν της έδωσα χρήματα. Δεν δίνω ποτέ χρήματα σε παιδιά. Τη στιγμή που το παιδί γίνεται μέσο κερδοφορίας, γίνεται και αντικείμενο εκμετάλλευσης.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα εχουν σπιτια.... Απλα λεω οτι πρεπει να απομακρυνθουν απο τα σπιτια τους, απο τους γονεις τους ;)

Ουτε εγω δινω λεφτα ρε παιδια.... Ειδικα σε ρομα αποφευγω να δινω οτιδηποτε γιατι σαφως και ειναι επαγγελμα.

Εχω δωσει ομως ρουχα και φαι... Επιλεκτικα και συμφωνα με τη συνειδηση μου σε παιδια μεταναστων.... Συνηθως ομως αυτα ειναι με γονεις στον δρομο, οχι μονα τους.

Link to comment
Share on other sites

Σε πολυσύχναστο σημείο, που εκείνη τη στιγμή (βράδυ) για διάφορους λόγους είχε κατακλυστεί από κόσμο ήταν γυναίκα δήθεν θέατρο- δρόμου "άγαλμα" (ζητιανεύει όμως που είχε δίπλα της στο καρότσι ένα μωρό να κοιμάται.

Τι θα κάνατε;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήταν πολύ ξεκάθαρο ότι ήταν πρόσχημα για ζητιανιά αυτό. Έχω πολλούς φίλους που υπηρετούν αυτήν την τέχνη και εεεεε καμία σχέση.

 

Δεν έκανα κάτι, αλλά με στοιχειώνει.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το εγραψα και παραπανω...σε αυτη τη χωρα που ζουμε, που δεν εξασφαλιζει τους ανθρωπους της, Ελληνες και μη μην παρεξηγηθω, πως θα απαιτησουμε ιδανικες καταστασεις??

Ιδανικο θα ηταν να μην συνεβαινε....αλλα ο κοσμος πειναει...ειτε δουλευει , ειτε οχι πολλες φορες ;) οποτε οσο δεν εκθετουν τα παιδια τους, δειχνω μια ανοχη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με στεναχωρει επισης ειναι οταν χρησιμοποιουν τα παιδια τους, και για μεσο λυπησης.

Ενα ζευγαρι στο μετρο τωρα τελευταια, σερνει μαζι του ο ενας το ακορντεον, η αλλη το μωρακι με ενα μπιπερο στο στομα. Κατσε σπιτι, θηλασε αφου δεν εχεις και χρηματα να παρεις γαλα, και ας παει ο αλλος να δουλεψει/παιξει ακορντεον ο,τι θελει...το μωρακι τι το σερνουν μαζι? Για ποιο αλλο λογο παρα να προκαλεσουν τη λυπηση του κοσμου :(

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να δώσω χρήματα στο παιδί αυτό; Τι κερδίζει; Σπίτι έχει, φαΐ έχει. Γονείς έχει, να βγουν έξω να δουλέψουν ή να ζητιανέψουν. Εκείνο που δεν έχει είναι μόρφωση ώστε να μπορέσει να ξεφύγει από τη μοίρα της. Τι θα της προσφέρει το Χαμόγελο;

.

 

Εδω να πει μια διευκρινιση, το Χαμογελο, δεν εχει ιδρυθει για να μαζευει οποιο παιδι βλεπουμε για λιγο οπως λες κι εσυ, στο δρομο. Εχει σκοπο να προστατευει κυριως, κακοποιημενα παιδια/παιδια σε κινδυνο. Μακαρι να μπορουσαν δηλαδη.

Γι αυτο ειχαμε πει καλεις αν δεις να κρατανε παιδι που φαινεται λιποθυμο, γιατι προφανως υπαρχει κακοποιηση/κακομεταχειριση/κινδυνος ζωης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί πρέπει να είναι χρέος απλών ανειδίκευτων μαμάδων να προτείνουν αποτελεσματική λύση, αλλά θα βγάλω κάτι από το μυαλό μου, γιατί για αυτό άλλωστε υπάρχουν τα φόρουμς!

 

Φαντάζομαι λοιπόν ότι πρώτα χρειάζεται μια πολιτική βούληση, που προϋποθέτει και αρκετοι πολίτες να έχουν σχετική βούληση...

 

Μετά να δημιουργηθεί κάτι σαν συντονιστικό όργανο/παρατηρητήριο, γιατί φαντάζομαι υπάρχουν διάφορα θέματα που άπτονται διαφορετικών υπουργείων/υπηρεσιών...

 

Αυτό μπορει να ασχοληθεί με τη μελέτη του πού χωλαίνει ο μηχανισμός, να συγκεντρώσει βέλτιστες πρακτικές πχ από άλλες χώρες, να κάνει κάποιες εκστρατείες ενημέρωσης... να προτείνει πρόσθετα μέτρα πιθανόν και να παρακολουθήσει την εφαρμογή τους.

 

Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο πιστεύω θα οδηγηθούμε μεταξύ άλλων στις χώρες που μας ξαποστέλνουν δικούς τους πολιτες, έτσι ώστε να αντιμετωπισουν το θέμα αποτελεσματικά, αντί να λένε όφου μωρέ αφού τσιγκάνοι είναι ξες τώρα, τι να συζητάμε... Ίσως σε πανευρωπαϊκή κλίμακα, εφόσον είναι κανα-δυο χώρες που το κάνουν αυτό.

 

Φαντάζομαι το θέμα εμφανίστηκε στη Βρετανία, μετά την είσοδο της Ρουμανίας στον ενιαίο χώρο της ΕΕ/Βρετανίας, αρκετά πρόσφατα, γιατί πριν δεν υπηρχε θέμα. Και τώρα αμφιβάλλω αν είναι όπως το δικό μας. Είναι λοιπόν θέμα μιας χώρας, σε μεγάλο βαθμό.

 

Αυτά γιατί ζούμε στο 2015 και είμαστε, λέμε τώρα μια ευνομούμενη ευρωπαϊκή χώρα και το να απλώνει κάποιος το χέρι του θα έπρεπε να αποφεύγεται γιατί υπάρχουν άλλα μέτρα κοινωνικής συνοχής. Ή θα έπρεπε να υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

A και το συντονιστικό όργανο να έχει συγκεκριμένη διάρκεια ζωής ή καλύτερα να είναι στο πλαίσιο άλλων αρμοδιοτήτων, γιατί θα πρέπει να έχει ολοκληρώσει το έργο του σε εύλογο χρονικό διάστημα, δηλαδή να μην υπάρχουν παιδιά στους δρόμους!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα εχουν σπιτια.... Απλα λεω οτι πρεπει να απομακρυνθουν απο τα σπιτια τους, απο τους γονεις τους ;)

Για τα περισσότερα από αυτά τα παιδιά δεν υπάρχει λόγος να τα απομακρύνεις από τους γονείς τους, ούτε και πρέπει να τα απομακρύνεις (το κοριτσάκι με το οποίο μίλησα εγώ μια χαρά φροντισμένο ήταν). Αυτό που χρειάζεται είναι ως κοινωνία να θεωρήσουμε ότι τα παιδιά είναι πολύτιμο αγαθό και οι γονείς τους έχουν κάποιες υποχρεώσεις απέναντί τους π.χ. να τα στέλνουν στο σχολείο. Οι γονείς που δεν το κάνουν θα πρέπει να διώκονται νομικά. Ένα πρόστιμο, δύο πρόστιμα, στο τέλος θα λυθεί το πρόβλημα. Παράλληλα αν όλοι εμείς σταματήσουμε να δίνουμε χρήματα όταν βλέπουμε παιδί να ζητιανεύει, θα πιέσουμε με τη συμπεριφορά μας προς τη σωστή κατεύθυνση.

 

Όταν διαπιστωθεί κακοποίηση ή κίνδυνος ζωής, τότε σαφώς θα πρέπει η αντιμετώπιση να είναι διαφορετική. Πάντως και στις δύο περιπτώσεις, το βασικότερο ρόλο θα πρέπει να τον έχει η αστυνομία, όχι το Χαμόγελο.

 

Ούτε και είναι σωστό, κατά τη γνώμη μου, να περιμένουμε πρώτα να δημιουργηθούν οι κατάλληλες υποδομές για να παταχθεί η φτώχεια πριν επέμβουμε σε περιπτώσεις κακομεταχείρησης παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

Να σπομακρυνθουν εστω προσωρινα.... Και εφ οσον τους εχει γινει η συσταση πρωτα να μην εκθετουν τα παιδια σε κινδυνο. Οσο φροντισμενο και αν ειναι ειναι εκτεθιμενο σε κινδυνους.... Κατα τα αλλα συμφωνω σε ολα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προτείνεις είναι ουτοπικό και δεν εξυπηρετεί κανένα σκοπό. Το να απομακρύνεις ένα παιδί από το οικογενειακό του περιβάλλον προϋποθέτει μεγάλη διαθεσιμότητα δομών που μπορούν να φιλοξενήσουν παιδιά και να τα υποστηρίξουν κατάλληλα. Αν είχαμε τέτοιες δομές θα είχαμε λύσει άλλα προβλήματα, πιο σημαντικά. Επιπλέον τι νόημα έχει να πάρεις ένα παιδί από τους γονείς του; Αυτό είναι τιμωρία για το παιδί περισσότερο, παρά για τους γονείς. Συν ότι αν δεν μπορείς να φιλοξενήσεις το παιδί στην περιοχή κατοικίας του, δημιουργείς προβλήματα προσαρμογής στο σχολείο και όχι μόνο.

 

Μπορείς να φανταστείς να παίρνεις ένα πεντάχρονο από τους γονείς του "προσωρινά" για να το πας σε κάποιο ορφανοτροφείο?? Είπαμε να λύσουμε το πρόβλημα της παιδικής επαιτείας, όχι να δημιουργήσουμε μεγαλύτερα προβλήματα στην κοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αποψη σου, σεβαστη! Εγω θεωρω οτι αυτο πρεπει να συμβαινει και αυτο συμβαινει οπως εγραψες και στην Αγγλια :) στο #220 ποστ σου.

Οταν καποιος δεν μπορει να ειναι γονεας, να μην ειναι. Οταν η οικογενεια ειναι δυσλειτουργικη , δε μπορει να αντιμετωπιζεται ιδανικα.

Απλαοπως ειπεσχρειαζονται αλλες δομες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έγραψα ότι υπάρχουν περιπτώσεις που οι γονείς έχουν καταδικαστεί σε φυλάκιση, όχι ότι με το που βρίσκουν κάποιον να ζητιανεύει μαζί με το παιδί του τον ρίχνουν φυλακή. Έβαλα και λινκ που αναφέρεται σε συγκεκριμένη περίπτωση όπου υπήρχαν διάφοροι επιβαρυντικοί παράγοντες όπως παραμέληση και κακοποίηση ανηλίκων, η οποία όντως κατέληξε στα δικαστήρια. Συνήθως ακολουθείται η κλασική οδός, πρώτα γίνεται σύσταση, μετά πρόστιμο κλπ.

 

Το ποιος μπορεί να είναι γονέας και ποιος όχι δεν μπορείς να το κρίνεις τόσο επιφανειακά. Ένα παιδί που είναι φροντισμένο, χαρούμενο και δεν κακοποιείται, δεν είναι σωστό να το πάρεις από το περιβάλλον της οικογένειας και να το στείλεις σε ορφανοτροφείο μόνο και μόνο επειδή επαιτεί ή δεν πάει σχολείο. Γιατί εσύ μπορεί στο πρόσωπο του πατέρα του να βλέπεις έναν ζητιάνο, αλλά το παιδί βλέπει τον μπαμπά του. Και τον αγαπάει όσο αγαπάει και το δικό σου παιδί τον πατέρα του. Συνεπώς το να τους χωρίσεις, είτε μόνιμα είτε προσωρινά, μόνο καλό δεν κάνει στο παιδί. Αντίθετα ενδέχεται να το τραυματίσει μακροπρόθεσμα.

 

Η λύση είναι να αναγκάσεις τον γονιό να κάνει τα δέοντα μέσα από άλλες οδούς, που δεν περιλαμβάνουν τη διάσπαση της οικογενειακής μονάδας. Ούτε να αγνοήσεις το γεγονός ότι ένα παιδί ζητιανεύει, αλλά ούτε και να παρέμβεις με τρόπο που να θέτει την ψυχική του υγεία σε κίνδυνο.

 

Προσωπική μου άποψη πάντα, εννοείται σεβαστή και η δική σου :)

Link to comment
Share on other sites

OK τότε συμφωνούμε. Εγώ δεν κατάλαβα ότι αναφερόσουν συγκεκριμένα σε περιπτώσεις παιδιών που κακοποιούνται. Νόμιζα ότι εννοούσες οποιαδήποτε περίπτωση παιδιού που ζητιανεύει.

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδηποτε παιδι ζητιανευει εκτιθεται σε κινδυνο. Σε καθε περιπτωση αυτο δεν πρεπει να γινεται αποδεκτο ουτε απο την κοινωνια ουτε απο την πολιτεια. Δεν ειναι δυνατον ομως ελαφρα τη καρδια να το παιρνουν απο τους δικους του.... Θα πρεπει να υπαρχει ο μηχανισμος οπως ολοι συμφωνησαμε , να ερευνωνται οι περιπτωσεις, να γινονται συστασεις, να διασταυρωνονται τα στοιχεια για το αν οι γονεις ειναι σε θεση να το φροντισουν. Αν μπορουν, θα πρεπει κι ολας να το προστατεψουν.... Να μην εκτιθεται! Μεσω συστασεων, διωξεων η ακομη και προσωρινη αφαιρεςη κηδεμονιας.... Μεχρι να παγιωθει η λογικη στη χωρα μας οτι δεν αφηνουμε τα παιδια στους δρομους.

Γιατι δυστυχως υπαρχει αυτη η ΄λογικη ΄ του ΄οκ δεν θα γινει και τιποτα αν ερθει η αστυνομια ΄. Ξερουν πολυ καλα οτι δεν υπαρχει ο μηχανισμος αποτροπης ( ουτε φυσικα της προληψης).

Τωρα αν γινουν ολα αυτα, συσταση, διωξη κλπ, και παλι το παιδι ειναι στους δρομους, ε προφανως σημαινει οτι ο γονιος δεν ειναι σε θεση να το προστατεψει.... Και θεωρω οτι τετοιες ειναι οι περιπτωσεις που διασταυρωνονται και αλλα παραβατικα στοιχεια των γονεων.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λινκ για τη Βρετανία;

 

Τα παιδιά δεν είναι απαραιτήτως εκείνων που τα βγάζουν στους δρόμους. Η ιστορία της μικρής Αλβανίδας ήταν ότι την "υιοθέτησαν" = την αγόρασαν από τους πραγματικούς της γονείς. Πρέπει να είναι σε ένα από τα λινκς που έβαλα. Και εκείνη ήταν αρκετά μεγάλη ώστε να το θυμάται...

Link to comment
Share on other sites

Σε πολυσύχναστο σημείο, που εκείνη τη στιγμή (βράδυ) για διάφορους λόγους είχε κατακλυστεί από κόσμο ήταν γυναίκα δήθεν θέατρο- δρόμου "άγαλμα" (ζητιανεύει όμως που είχε δίπλα της στο καρότσι ένα μωρό να κοιμάται.

Τι θα κάνατε;

Καλημέρα! Αν θες διάβασε τα posts μου 56 & 99. Μπορεί να μιλάμε και για το ίδιο άτομο. Ειναι επιχείρηση κατα τη γνώμη μου και έχει μεταφερθεί και στο παρακάτω στενό με τον ίδιο ακριβώς τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ζητιανευει....προσφερει θεαμα :)

Εγω αφου ειχε το παιδι κοντα της και δεν το εμπλεκε σε ολο αυτο, δεν θα εκανα τιποτα....αν ειχα, θα εδινα και κατι.

 

Δε νομίζω να έδινες! Πιθανότατα θα σκεφτόσουν οτι το μωρό μπορεί να μην ειναι κάν δικό της! Ακόμα και ναρκωμένο μπορεί να ήταν και απλώς να το είχε για να προκαλεί τον οίκτο!

Link to comment
Share on other sites

Το ποιος μπορεί να είναι γονέας και ποιος όχι δεν μπορείς να το κρίνεις τόσο επιφανειακά. Ένα παιδί που είναι φροντισμένο, χαρούμενο και δεν κακοποιείται, δεν είναι σωστό να το πάρεις από το περιβάλλον της οικογένειας και να το στείλεις σε ορφανοτροφείο μόνο και μόνο επειδή επαιτεί ή δεν πάει σχολείο. Γιατί εσύ μπορεί στο πρόσωπο του πατέρα του να βλέπεις έναν ζητιάνο, αλλά το παιδί βλέπει τον μπαμπά του. Και τον αγαπάει όσο αγαπάει και το δικό σου παιδί τον πατέρα του. Συνεπώς το να τους χωρίσεις, είτε μόνιμα είτε προσωρινά, μόνο καλό δεν κάνει στο παιδί. Αντίθετα ενδέχεται να το τραυματίσει μακροπρόθεσμα.

 

Ακριβώς. Ας θυμηθούμε και τη Μαρία, που το κράτος την έκλεισε σε ίδρυμα χωρίζοντάς τη βίαια από τους γονείς της. Το ότι οι γονείς ήταν θετοί, δεν αλλάζει τίποτε.

 

Παιδιά, μπορεί να μη δίνω σε ζητιάνους και ειδικά σε επαγγελματίες, αλλά δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι νοιάζομαι τα παιδιά τους περισσότερο από τους ίδιους. Όπως οι περισσότεροι γονείς, έτσι κι αυτοί προσπαθούν να δώσουν στα παιδιά τους τα εφόδια που κατά τη γνώμη τους χρειάζονται στη ζωή τους. Εμείς θεωρούμε ότι η μόρφωση είναι σημαντικό εφόδιο, εκείνοι θεωρούν ότι η γνώση της πιάτσας θα τα βοηθήσει να επιβιώσουν. Κι εδώ που τα λέμε, ένας Ρομά ανεξαρτήτως μόρφωσης δεν έχει τις ίδιες προοπτικές στην μπαλαμοκρατούμενη αγορά εργασίας, άρα δεν είναι και εύκολο να πείσεις τους γονείς ότι έχουν άδικο.

Link to comment
Share on other sites

Στα φανάρια δεν βλέπεις κανένα να ζητιανεύει, να καθαρίζει τζάμια ή να δίνει παράσταση ζογκλέρ, είτε ενήλικα είτε παιδί, γιατί κάτι τέτοιο θα παρακώλυε την κυκλοφορία και θα αποτελούσε παράβαση του ΚΟΚ. Ο μηχανισμός που αποτρέπει αυτές τις ατασθαλίες λέγεται αστυνόμευση.

 

Η παιδική επαιτεία σαφώς δεν είναι αποδεκτή στην Αγγλία. Κάποτε δεν έβλεπες παιδί στο δρόμο ούτε για αστείο. Τώρα υπάρχουν κάποια, κυρίως Ρομά, και η αστυνομία αντιμετωπίζει σχεδόν τα ίδια προβλήματα που αντιμετωπίζουμε κι εμείς εδώ. Έχουν υπάρξει περιπτώσεις που οι γονείς δικάστηκαν και καταδικάστηκαν σε φυλάκιση επειδή τα παιδιά τους ζητιάνευαν. Τα παιδιά τα ανέλαβε η πρόνοια.

 

http://www.theguardian.com/uk/2010/jul/30/romanians-jailed-children-beg-steal

 

Το πρόβλημα είναι ότι στην Ελλάδα οι Ρομά και οι πρόσφυγες είναι περισσότεροι και συνέχεια έρχονται κι άλλοι, χωρίς να μπορούμε να τους αποτρέψουμε αφού τα σύνορά μας είναι διαπερατά. Όσο για το να πάμε τους γονείς στο δικαστήριο... δεν ξέρω καν αν αυτό προβλέπεται από τη νομοθεσία, ούτε κατά πόσο, αν προβλέπεται, είναι κάτι που μπορεί να εφαρμοστεί.

 

Πάντως στην Αγγλία δραστηριοποιούνται πάρα πολλές φιλανθρωπικές οργανώσεις (όπως ο Στρατός της Σωτηρίας) και δεν πέφτει όλο το βάρος για τη φροντίδα των αστέγων / ανέργων / αναξιοπαθούντων στο κράτος.

 

Ούτε στην Ελλάδα βλέπεις παιδιά στα φανάρια.

Στο τρένο μπαίνουν σε ομαδούλες παιδιά (8+ χρονών) που παίζουν υποτίθεται μουσική και, σε ορισμένα σημεία στο κέντρο, βλέπεις να ζητιανεύουν με μωρά στην αγκαλιά.

Διαχωρίζω τα "φαντάσματα"-στις παραστάσεις δρόμου, γιατί εκεί τα παιδιά (μωρά σε καρότσι αλλά και μεγαλύτερα) είναι συνήθως αρκετά φροντισμένα.

 

Πάντως διαβάζοντας το λινκ, νομίζω ότι και στην Ελλάδα κάνουμε ό,τι ακριβώς κάνουν και στην Αγγλία: επειδή δεν επαρκούν οι δομές, οι αρχές κάνουν τα "στραβά μάτια" όσο τις παίρνει, και σταματούν τον στρουμφοκαμηλισμό όταν τα πράγματα ξεφεύγουν σε ένταση κινδύνου ή προκλητικότητας.

 

Είναι χαρακτηριστικά τα ακόλουθα:

"Members of the Mihai family were stopped by law enforcement agencies for begging and theft 99 times, following their arrival in the UK in 2007.".

"She was warned repeatedly by the authorities not to beg, but that turned out to be pointless, the prosecution said.

One day she was stopped by police at Edgware Road and placed on a train at Paddington back to Slough. Three hours later she was found begging with her children outside Bayswater underground station in London.".

Σημείωση: Το άρθρο είναι του 2010. Δηλαδή 99 φορές, σε 3 χρόνια, οι αρχές διαπίστωσαν επαιτεία+κλοπές, αλλά έμειναν στις προειδοποιήσεις. Και ίσως δεν προχώρησαν ούτε καν στον έλεγχο της σωματικής υγείας των παιδιών: εκ των υστέρων αποδείχθηκε ότι η υγεία τους ήταν παραμελημένη και ορισμένα από τα μικράκια είχαν πληγές που έδειχναν "σωματική κακοποίηση".

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Ας θυμηθούμε και τη Μαρία, που το κράτος την έκλεισε σε ίδρυμα χωρίζοντάς τη βίαια από τους γονείς της. Το ότι οι γονείς ήταν θετοί, δεν αλλάζει τίποτε.

 

Παιδιά, μπορεί να μη δίνω σε ζητιάνους και ειδικά σε επαγγελματίες, αλλά δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι νοιάζομαι τα παιδιά τους περισσότερο από τους ίδιους. Όπως οι περισσότεροι γονείς, έτσι κι αυτοί προσπαθούν να δώσουν στα παιδιά τους τα εφόδια που κατά τη γνώμη τους χρειάζονται στη ζωή τους. Εμείς θεωρούμε ότι η μόρφωση είναι σημαντικό εφόδιο, εκείνοι θεωρούν ότι η γνώση της πιάτσας θα τα βοηθήσει να επιβιώσουν. Κι εδώ που τα λέμε, ένας Ρομά ανεξαρτήτως μόρφωσης δεν έχει τις ίδιες προοπτικές στην μπαλαμοκρατούμενη αγορά εργασίας, άρα δεν είναι και εύκολο να πείσεις τους γονείς ότι έχουν άδικο.

 

Τίποτε δεν είναι σίγουρο.

Οι συγκεκριμένοι άνθρωποι τη φρόντιζαν τη Μαρία και αποδείχθηκε ότι είχαν δαπανήσει χρήματα και για επέμβαση-αποκατάσταση της υγείας της.

Από την άλλη, όμως, μπορεί και να την πάντρευαν στα 11 της...

Οπότε; Πώς να σταθμίσεις τη φροντίδα που της έδειχναν με ένα "κακό" (έλλειψη μόρφωσης, γάμος σε εφηβική ηλικία) που θα της έκαναν λίγο αργότερα, χωρίς κακή πρόθεση αλλά νομίζοντας ότι πράττουν άριστα;

 

Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να σπάσει με κάποιον τρόπο αυτός ο κύκλος της ζωής στο περιθώριο της κοινωνίας.

Αν όμως συγκεκριμένες ομάδες δεν είναι διατεθειμένες να παρεκκλίνουν από τους κώδικές τους, π.χ. αποδεχόμενοι τη συνεργασία με κοινωνικούς λειτουργούς (...που δεν επαρκούν...) ή με ψυχολόγους-εκπαιδευτικούς (...που επίσης δεν επαρκούν...), τελικά οι αρχές καλούνται να επιλέξουν ανάμεσα στο α) να αφήσουν το αγοράκι που λέγεται Χ... και το κοριτσάκι που λέγεται Ψ... με τους γονείς τους, αποδεχόμενοι έτσι το ότι πιθανότατα τα παιδάκια αυτά θα αναπαράγουν στο μέλλον τον τρόπο ζωής τους και θα "θυματοποιήσουν" τα δικά τους παιδιά και στο β) να διαρρήξουν βίαια τους οικογενειακούς δεσμούς.

Πολύ δύσκολη επιλογή, σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...