Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδέες για εκκλησια -catering


Petrina31

Recommended Posts

(και τι cocktail, δηλαδή... μέρα μεσημέρι! Άσε που εμάς ο παπάς τελικά απαγόρευσε τα αλκοολούχα...μόνο οίνο..! Μπορείς να γράψεις σκέτο buffet, γιατί στην τελική τέτοιο θα είναι)

 

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:Ούτε μια μπυρίτσα βρε παιδί μου;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι... μας είχε προβληματίσει κι εμάς γιατί είναι λίγο "αγαρμπο" στα ελληνικά, και καταφύγαμε στα ξένα...

"Μετα το μυστήριο θα ακολουθήσει buffet-cocktail στον προαύλιο χώρο της εκκλησίας."

(και τι cocktail, δηλαδή... μέρα μεσημέρι! Άσε που εμάς ο παπάς τελικά απαγόρευσε τα αλκοολούχα...μόνο οίνο..! Μπορείς να γράψεις σκέτο buffet, γιατί στην τελική τέτοιο θα είναι)

Αν δεν θες να ζητήσεις να σου απαντήσουν, μπορείς να κάνεις από μόνη σου έναν υπολογισμό κατ' εκτίμηση για το πόσοι θα έρθουν.

Αυτό θα χρειαστεί να το κάνεις, άλλωστε, όταν θα μιλήσεις με το catering, που θα σου ζητήσει τάξη μεγέθους καλεσμένων για να σου δώσει προσφορά.

Και τελικά δεν πέσαμε και πολύ έξω από τους αρχικούς μας υπολογισμούς. Άλλωστε, βάζεις σίγουρα καμια 10αριά άτομα επιπλέον στο τελικό σου νούμερο για να είσαι μεσα.

Μπορεί να γίνει κι αυτό που λέει το λέει το λουκουμαδάκι, βέβαια. Αν και άμα προσφέρθει, τελικά, κανονικό γεύμα (έστω και στο όρθιο) καλύτερα να το ξέρει ο καλεσμένος.

 

Αγαρμπο δεν λες τιποτα!:lol:

 

buffet-cocktail , χωρις ποτο? :rolleyes: Αλλα δεν πειραζει, ωραια ακουγεται!

 

Εγω σκεφτομαι μαλλον απογευμα γιατι το μεσημερι θα περιμενουν καλο φαγητο.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

buffet-cocktail , χωρις ποτο? :rolleyes: Αλλα δεν πειραζει, ωραια ακουγεται!

Εγω σκεφτομαι μαλλον απογευμα γιατι το μεσημερι θα περιμενουν καλο φαγητο.

Nαι...τα προσκλητήρια τυπώθηκαν πριν τις απαγορεύσεις...

Δεν ξέρω τι θα περίμεναν οι καλεσμένοι... ελπίζω ότι μοχίτο!!! :-D

 

Στο φαγητό δεν έβαλε περιορισμούς;;:mrgreen::mrgreen:

όχι, αλλά έβαλε περιορισμούς στα μαρτυρικά, στο βαπτιστικό φόρεμα, στο στολισμό, κλπ. Τους είχε εκτυπωμένους και σε βιβλιαράκι μην ξεχάσουμε κανέναν! :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι, αλλά έβαλε περιορισμούς στα μαρτυρικά, στο βαπτιστικό φόρεμα, στο στολισμό, κλπ. Τους είχε εκτυπωμένους και σε βιβλιαράκι μην ξεχάσουμε κανέναν! :roll:

 

Αχ θέλω να σχολιάσω, αλλά μην ανοίξω το καυτό θέμα με τους παπάδες και την εκκλησία...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ασ' τα, και θα ήταν σωτήρια μες στο κατακαλόκαιρο...

όχι, τίποτα! Μόνο αναψυκτικά και κρασάκι επέτρεψε!:?

σαμπάνια; έχει και φτηνές καλές και μπορείς να κάνεις καλοκαιρινά κοκτέιλ με χυμούς! η λες να έχει θέμα γενικά με τις μπουρμπουλίθρες; :lol:

Κράτα το

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

σαμπάνια; έχει και φτηνές καλές και μπορείς να κάνεις καλοκαιρινά κοκτέιλ με χυμούς! η λες να έχει θέμα γενικά με τις μπουρμπουλίθρες; :lol:

Εγώ, πάει την έκανα τη βάπτιση...αα

χωρίς σαμπάνιες, χωρίς μπύρες, χωρίς κοκτέιλ...

αλλά είμαι σίγουρη ότι θα είχε πρόβλημα ΚΑΙ με τις μουρμπουλήθρες!!!

 

Βέβαια, για να είμαι δίκαιη, ενω μας "τρόμαξε" λίγο με όλες αυτές τις απαγορεύσεις που έθεσε, την ώρα της βάπτισης ήταν άλλος άνθρωπος. Ευδιάθετος, με χιούμορ, χαλαρός

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, για να είμαι δίκαιη, ενω μας "τρόμαξε" λίγο με όλες αυτές τις απαγορεύσεις που έθεσε, την ώρα της βάπτισης ήταν άλλος άνθρωπος. Ευδιάθετος, με χιούμορ, χαλαρός

 

χαχαχαχ, ήπιε και το κρασάκι του ε;:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα κορίτσια.....
χρειάζομαι την βοήθεια σας....
αρχές Σεπτέμβρη ετοιμάζουμε τον θρησκευτικό μας γάμο και την βάφτιση της μπουμπούς  μας....Έχουμε καταλήξει στην ιδέα του Catering στον προαύλιο χώρο της εκκλησίας...
Από τις προσφορές που πήραμε απο διάφορα catering καταλήξαμε στο LA RIVA στο Ίλιον....Είναι πολύ καλή η τιμή του και πολύ ωραίες οι παροχές του...... Έχει συνεργαστεί καμία μαζί του???? Φοβάμαι μην μου ''βγει μάπα το καρπούζι'' χαχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγώ έχω φάει 2 φορές φαγητό από το La Riva σε βάφτιση και ήταν όλα εξαιρετικά!

Εχουν όντως χαμηλές αλλά μη σε προβληματίζει. Είναι μια χαρά, και αξιόπιστοι. Οι φίλοι μας που βάφτιζαν δεν είχαν κανένα παράπονο απ' όσο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου....η αληθεια ειναι οτι η τιμη του ειναι απαιχτη και  οσες συναντησεις εχουμε κανει με τους υπευθυνους ειναι εξυπηρετικοτατοι ανθρωποι και αυτος ηταν και ενας απο τους λογους που επιλεξαμε το συγκεκριμενο κετερινγκ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια και παλι.....!!!
ηρθε η ωρα να τυπωσουμε τα προσκλητηρια.....
για πειτε καμια ιδεα για το πως να γραψουμε στο προσκλητηριο οτι μετα τα μυστηρια θα εχει κετερινγκ εξω απο την εκκλησια???
θα ειναι τυπου μπουφε με φαγητα γλυκα και αναψυκτικα - κρασι....
επισης λεγαμε να βαλουμε και εναν  ενα dj να παιζει απαλη μουσικη ισα ισα να μην ακουγεται οχλαγωγια απο τις ομιλιες....(πως σας φαινεται σαν ιδεα???)

ελεγα να το γραψω οπως αναφερει και η OSIN παραπανω δλδ θα οτι θα ακολουθησει buffet - cocktail αλλα φοβαμαι μην περιμενουν κανονικα cocktail χαχαχα....

Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα....!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ το έχω δει ως εξής σε προσκλητήριο  "Μετά το μυστήριο θα ακολουθήσει ένα ευχαριστήριο κέρασμα στο προαύλιο του ναού"

Και να σου πω την αλήθεια μου άρεσε σαν διατύπωση, μου φάνηκε πολύ πιο απλή, λιτη και σεμνη.

 

Ο DJ είναι όμορφη ιδέα. Είχα κι εγώ στο γάμο μου και έκανε ωραία εντύπωση

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση σου.... 

 

Τελικα επειδη βιαζοντουσαν απο το τυπογραφείο γραψαμε οτι μετα τα μυστήρια θα ακολουθησεο buffet-cocktail party στον. Προαύλιο χωρο. Της εκκλησίας...... Ελπιζω να είναι κατανοητό κ. Μη. Παρεξηγήσιμο απο. Τους καλεσμένος...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα ( έστω και μετά από πολύ καιρό που έχει ανοίξει το θέμα ). Ψάχνω εκκλησία για τη βάπτιση της μικρούλας μου στην Αθήνα ( όχι μόνο κέντρο απαραιτητα) για το μυστήριο κ μπουφέ.  Διάβασα αρκετές ενδιαφέρουσες επιλογές, αλλά ή απορια μου είναι η εξης: επειδή εκείνη την ημέρα ενδέχεται ν βρέχει, γνωρίζετε κάποια εκκλησία που να έχει κάποιο κλειστό ή έστω στεγασμένο χώρο για τον μπουφέ για να μην ταλαιπωρηθουμε Ούτε εμείς αλλά ούτε κ οι καλεσμένοι μας???

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά η Παλαιοπαναγιά στην Κάντζα έχει κάποια υπόστεγα δίπλα της. Είναι γνωστή εκκλησία, θα τη βρεις στο ίντερνετ.

Συγγνώμη άκυρο, ήμουν αφηρημένη και έγραψα βλακεία... Είναι μικρό ξωκκλήσι και το μυστήριο γίνεται έξω! 

Σκέφτομαι ότι όλες οι "κανονικές" εκκλησίες (αυτές που δεν είναι ξωκκλήσια δηλαδή) έχουν μια μεγάλη αίθουσα όπου κάνουν διάφορες εκδηλώσεις. Δεν ξέρω αν τις δίνουν και για τραπέζια βάφτισης (συνήθως κάνουν τον καφέ των μνημοσύνων) . Δεν μου έρχεται κάτι άλλο σχετικά με κλειστούς χώρους σε εκκλησίες...

Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2019 at 1:56 ΜΜ, Elisavet18 είπε:

Καλησπέρα ( έστω και μετά από πολύ καιρό που έχει ανοίξει το θέμα ). Ψάχνω εκκλησία για τη βάπτιση της μικρούλας μου στην Αθήνα ( όχι μόνο κέντρο απαραιτητα) για το μυστήριο κ μπουφέ.  Διάβασα αρκετές ενδιαφέρουσες επιλογές, αλλά ή απορια μου είναι η εξης: επειδή εκείνη την ημέρα ενδέχεται ν βρέχει, γνωρίζετε κάποια εκκλησία που να έχει κάποιο κλειστό ή έστω στεγασμένο χώρο για τον μπουφέ για να μην ταλαιπωρηθουμε Ούτε εμείς αλλά ούτε κ οι καλεσμένοι μας???

Δες την αγια Σοφία στο μεροπειο ίδρυμα, σίγουρα έχει χώρο για δεξίωση αλλά δε θυμάμαι αν έχει κ εσωτερικό. Είναι κ πολύ όμορφη. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Υπάρχει κάποιος που έκανε πρόσφατα βάφτιση με catering σε προαύλιο εκκλησίας και του επιτράπηκε; Αν ναι,ποια εκκλησία ήταν;Στην εκκλησία που ρώτησα μου είπαν απαγορεύεται.σας ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2020 at 5:58 PM, Anastasia18919 said:

Υπάρχει κάποιος που έκανε πρόσφατα βάφτιση με catering σε προαύλιο εκκλησίας και του επιτράπηκε; Αν ναι,ποια εκκλησία ήταν;Στην εκκλησία που ρώτησα μου είπαν απαγορεύεται.σας ευχαριστω πολύ

Έκανα εγώ τον περασμένο Σεπτέμβρη καθιστό τραπέζι με μπουφέ στην Μονή Πεντέλης.

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2020 at 5:58 ΜΜ, Anastasia18919 είπε:

Υπάρχει κάποιος που έκανε πρόσφατα βάφτιση με catering σε προαύλιο εκκλησίας και του επιτράπηκε; Αν ναι,ποια εκκλησία ήταν;Στην εκκλησία που ρώτησα μου είπαν απαγορεύεται.σας ευχαριστω πολύ

Πριν από δύο χρόνια πήγα σε βάπτιση με μπουφέ στο προαύλιο της Φανερωμένης στο Χολαργό. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που έκανε πρόσφατα βάφτιση με catering σε προαύλιο εκκλησίας και του επιτράπηκε; Αν ναι,ποια εκκλησία ήταν;Στην εκκλησία που ρώτησα μου είπαν απαγορεύεται.σας ευχαριστω πολύ

 

 

Μήπως  γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει καμία εκκλησία που να κάνει στον Πειραιά ή σε τριγύρω περιοχή;

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...