jenny_v

Γυμναστικη και θηλασμος

Recommended Posts

Πάντως δεν ισχύει το ίδιο για όλες όσες θηλάζουν.Παίζει ρόλο ο μεταβολισμός της κάθε γυναίκας,οι ορμόνες της και άλλοι παράγοντες που δεν γνωρίζουμε.

Ξέρω φίλες μου που όσο θήλαζαν αποκλειστικά δεν έχαναν γραμμάριο.Τα έχασαν μετά τους έξι μήνες όπως λέει και η φίλη μας παραπάνω.

Εγώ ανήκω στην αντίθετη κατηγορία.Στην πρώτη εγκυμοσύνη έχασα τα 25 κιλά που είχα πάρει μέσα σε 5 μήνες.Ξαναπήρα 4 μόλις το μωρό ξεκίνησε στερεές τροφές.Τώρα δεν την ξαναπαθαίνω.Θέλω να χάσω άλλα τρία κιλάκια οπωσδήποτε και θα προσέξω πάρα πολύ μόλις σταματήσω τον αποκλειστικό θηλασμό.Σημειωτέον ότι έχω και εγώ θυροειδή (υπό) και παίρνω χάπια για να τον ρυθμίσω.

Όπως και να έχει όμως ο θηλασμός είναι αναντικατάστατος.

Το σώμα θα το ξαναφτιάξουμε κορίτσια,τα μωράκια μας όμως ποτέ ξανά δεν θα ξαναβρούν τόσο πολύτιμη τροφή όσο αυτή που τους προσφέρουμε τώρα θηλάζοντάς τα.;)

Διαφημίσεις

εχεις δικιο βρε Λυτω μου ειναι πολυτιμος ο θηλασμος και αναντικαταστατος....και οσο γιαα το σωμα θα φτιαξει που θα παει......

Κορίτσια ξεκίνησα χτες gym, πάλι. Χαλαρά, 30' διάδρομο γρήγορο περπάτημα και μετά κοιλιακούς-ραχιαίους. Αυτά.

Να σας ρωτήσω κάτι? Σ'αυτή τη γέννα το στήθος πολύ σπάνια το νιώθω πρησμένο. Και μάλιστα (μετά την 1η απόπειρα για gym) για να βγει το γάλα θέλει το χρόνο του, του κάνω μασάζ πριν και το μωρό ρουφάει αρκετά πριν πιεί. Πάντως αυξάνει τα κιλά του μια χαρά. Είναι φυσιολογικό? Στις άλλες γέννες το γάλα έρρεε με άνεση και γινόταν αυτό όταν έβλεπα περίοδο. (Παρεπιμπόντως δεν έχω δει ακόμα περίοδο.)

8jPDp3.pngmAB8p3.png

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ΕΙΜΑΙ Η ΝΑΝΣΥ Κ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ 3 ΜΗΝΩΝ. ΜΟΛΙΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ Κ ΕΠΕΙΔΗ ΘΗΛΑΖΩ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ Ή ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙ ΑΥΤΟ

Νάνσυ να σου ζήσει το μωράκι σου!

Καλή αρχή με το γυμναστήριο! Μπορείς να κάνεις και πρωταθλητισμό αν θέλεις. Θα προσέχεις ότι προσέχει και ο υπόλοιπος κόσμος που δεν θηλάζει. Ο θηλασμός δεν επηρεάζεται από τη γυμναστική

και εγω μετα τις 40 ημερες πηγα γυμναστηριο...και εκανα φουλ αεροβια και βαρη...

κανενα προβλημα...........

καλο ξεκινημα και αν σου πουν καμια μπαρουφα οτι δεν κανει η ασκηση ενω θηλαζεις......να το γραψεις στο τοπικ τι αλλο θα ακουσω να γελασουμε!!!!

καλο ξεκινημα!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κορίτσια γεια σας και πάλι. Τα νέα μου...

Λοιπόν εδώ και 1 μήνα (γιατί το Καλοκαίρι διαφόρων λόγων το σταμάτησα) πάω γυμναστήριο εντατικότατα (κάθε μέρα χτυπιέμαι 2 ώρες αερόβια κυρίως) και το γάλα δεν έπαθε τίποτα. Είμαστε 9 1/2 μηνών και θηλάζουμε ακόμα :D.

Τον θηλάζω πριν πάω και πάλι όταν γυρίσω -αφού πιώ όλο το Βόσπορο-.

Οπότε ναι, γυμναστείτε άφοβα! :D

Εγώ το πήρα απόφαση γιατί δεν πάει άλλο, Γενάρη γυρνάω δουλειά και τότε δε θα προλαβαίνω να κλ... όχι να γυμναστώ! Οπότε ή τώρα ή ποτέ!

Καλή προπόνηση!

8jPDp3.pngmAB8p3.png

Γενάρη γυρνάω δουλειά και τότε δε θα προλαβαίνω να κλ... όχι να γυμναστώ! Οπότε ή τώρα ή ποτέ! QUOTE]

:lol::lol::lol::lol::lol:

δεν υπαρχεις....και εγω τωρα το αφησα(κακως)αλλα το καλοκαιρι ορκιστικα οτι θα ειμαι φετες!!!(λεμε τωρα...:mrgreen:)

Σου άρεσε η διατύπωση, έ? Κι όμως είναι η αλήθεια! Με τα 4 και δουλειά...

Αυτό το μυγάκι με τρόμαξε αρχικά! Το είχα δει στο φυστικάκι αριστερά και τώρα πιο κάτω και σκιάχτηκα! αποσυντονίστηκα! Ωραίο είναι, δε λέω.

Άντε σου εύχομαι να το πάρεις ζεστά και το Καλοκαίρι να είσαι θεοκουκλάρα! Νασ ου ζήσει και το μωρούλι! Καληνύχτα...

8jPDp3.pngmAB8p3.png

Γενάρη γυρνάω δουλειά και τότε δε θα προλαβαίνω να κλ... όχι να γυμναστώ! Οπότε ή τώρα ή ποτέ! QUOTE]

:lol::lol::lol::lol::lol:

δεν υπαρχεις....και εγω τωρα το αφησα(κακως)αλλα το καλοκαιρι ορκιστικα οτι θα ειμαι φετες!!!(λεμε τωρα...:mrgreen:)

silia84;καλα μα ειναι δυνατον να ψαχνω να σκοτωσω το μαμουνι!!!τοση ωρα...... ειμαι και ξανθια!!καλα πολυ πλακα!!! εξακολουθω βεβαια να θελω να το πατησωωωωωωω με ενοχλει!!!!!!!!!!!!!:D:D:D

κοριτσια και γω το κολυμπι το συνεχιζω με ενα διαλειμα καλοκαιρινο και μαι χαρα το γαλατακι!!τα κιλα βεβαια βασανιστικα αργα...........πολυ δυσκολα!!1

Διαφημίσεις

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΔΟΣΗΣΕΩΝ (ΓΝΩΣΤΟ ΩΣ POWER PLATE), ΛΙΠΟΔΙΑΛΥΣΗ Ή ΜΑΣΑΖ ΕΝΩ ΘΗΛΑΖΩ??? ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ Ή ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΠΆΥΤΟΥ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ??

Ρlate δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, αλλά δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Ρώτα και τη γυμνάστρια. Μασάζ σώματος γιατί να πειράζει; Κι αν δεν μπορείς στην πρηνή θέση δηλ μπρούμητα, λόγω στήθους -εμένα βασικά έως 8 μηνών δε με βόλευε η θέση καθόλου (τώρα κάτι γίνεται)- κάνε από καθιστή. Λιποδιάλυση, δεν ξέρω, τί εννοείς με μασάζ ή είναι κάποιο μηχάνημα?

Πάντως από καιρό ονειρεύομαι κι εγώ ένα μασαζάκι (έως να με πατήσουν κάτω) για να ισιώσω βρε παιδί μου! Θα κάνω κάποια στιγμή πού θα μου πάει! (Δεν μου έχουν κάνει ποτέ, μόνο εγώ μαλάζω, είμαι φυσικοθεραπεύτρια βλέπεις.)

8jPDp3.pngmAB8p3.png

εχω κανει power plate....alla δεν ημουν σε φαση θηλασμου....πριν μεινω εγγυος

παντως τωρα πλεον οι περισσοτεροι γυμναστες μου λενε να το αποφευγω....ο αντρας μου ειναι αθλητης και εχει τελειωσει τεφαα και οταν εκανα ηταν κατα.

δεν υπαρχει καλυτερη γυμναστικη απο την αεροβια με λιγα βαρη σε συνδιασμο, για εμας τις γυναικες....και τα λαστιχα

παντως με το power plate...ειδα αποτελεσμα αλλα ειναι και αυτο πολυ ζορικο!

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ...ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΒΓΕΙ..ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 30 ΚΙΛΑ ΜΕ ΥΨΟΣ 1.78

ΕΙΜΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΗΣΜΕΝΗ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΠΙΝΩ 2 ΛΙΤΡΑ ΝΕΡΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΛΕΥΚΩΜΑ ΕΜΦΑΝΙΣΑ

ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΛΙΓΑΚΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝ ΘΑ ΧΑΣΩ ΤΑ ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕς ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗΣ

ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΕ ΟΙ ΑΛΟΙΦΕΣ ΣΥΣΦΙΞΗΣ,ΑΔΥΝΑΤΙΣΜΑΤΟΣ ΤΟΠΙΚΑ ΚΟΙΛΙΑ-ΜΗΡΟΙ,ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟ ΕΣΩΡΟΥΧΟ ΚΟΡΣΕ ΓΙΑ ΜΑΖΕΜΑ ΚΟΙΛΙΑΣ.

ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΣ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΕΝΝΗΣΩ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΘΗΛΑΣΜΟ (ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ) ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΑΠΩΛΕΙΑ...ΑΠΛΑ ΕΙΜΑΙ ΑΓΧΩΜΕΝΗ,ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΑΣ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

λένα μου, με το καλό να γεννήσεις ένα υγιέστατο μωρουλίνι!

μη φοβάσαι όλα είναι εφικτά. βλέπω έχεις και τον διαιτολόγο σου, μια χαρά.

εγώ να σου πω ξεπρήστηκα όταν μου ήρθε η περίοδος, 8 μηνών (βέβαια κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός). ακόμα δεν έχω χάσει όλα τα κιλά μου (33) που μάζεψα από τις 4 εγκυμοσύνες σε 5 χρόνια, αλλά είμαι σε καλό δρόμο. θέλω άλλα 15, άντε άλλα 10 για να είμαι εντάξει. προχωράω λίγο αργά γιατί δε λέω να κόψω το φαγητό. ό,τι έχασα ήταν λόγω θηλασμού και γυμναστικής.

για να μην κάνεις τα λάθη μου, σε συμβουλεύω να τα χάσεις όλα και μετά να πας για 2ο παιδί (αν θες).

κρεμούλες εννοείται να βάλεις, εγώ έβαζα και βάζω την terproline body cream (elasticising-firming) της synchroline. και ο κορσές κάνει, αλλά εγώ δεν χρησιμοποίησα. στο μητέρα που γέννησα μας έδωσαν προσπέκτους με κορσέδες. ρώτα και το γιατρό σου.

τώρα για γυμναστική, καλό είναι στην αρχή να ξεκουράσεις τον οργανισμό σου κανά 20ήμερο ή και παραπάνω και μετά ξεκινάς χαλαρά και πας βλέποντας και κάνοντας.

μην αγχώνεσαι

8jPDp3.pngmAB8p3.png

Διαφημίσεις

λένα μου, με το καλό να γεννήσεις ένα υγιέστατο μωρουλίνι!

μη φοβάσαι όλα είναι εφικτά. βλέπω έχεις και τον διαιτολόγο σου, μια χαρά.

εγώ να σου πω ξεπρήστηκα όταν μου ήρθε η περίοδος, 8 μηνών (βέβαια κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός). ακόμα δεν έχω χάσει όλα τα κιλά μου (33) που μάζεψα από τις 4 εγκυμοσύνες σε 5 χρόνια, αλλά είμαι σε καλό δρόμο. θέλω άλλα 15, άντε άλλα 10 για να είμαι εντάξει. προχωράω λίγο αργά γιατί δε λέω να κόψω το φαγητό. ό,τι έχασα ήταν λόγω θηλασμού και γυμναστικής.

για να μην κάνεις τα λάθη μου, σε συμβουλεύω να τα χάσεις όλα και μετά να πας για 2ο παιδί (αν θες).

κρεμούλες εννοείται να βάλεις, εγώ έβαζα και βάζω την terproline body cream (elasticising-firming) της synchroline. και ο κορσές κάνει, αλλά εγώ δεν χρησιμοποίησα. στο μητέρα που γέννησα μας έδωσαν προσπέκτους με κορσέδες. ρώτα και το γιατρό σου.

τώρα για γυμναστική, καλό είναι στην αρχή να ξεκουράσεις τον οργανισμό σου κανά 20ήμερο ή και παραπάνω και μετά ξεκινάς χαλαρά και πας βλέποντας και κάνοντας.

μην αγχώνεσαι

ALEX4 να σου ζησουν και τα 4!!! απλα εωσ τον 8ο ΗΜΟΥΝ ΜΕ 20 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΗΡΑ ΑΛΛΑ 10 , ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΟ ΕΡΙΞΑ ΛΙΓΟ ΕΞΩ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΠΑΡΩ 10 ΚΙΛΑ ΔΗΛ.ΝΑ ΠΛΑΚΩΘΩ ΣΤΟ ΦΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΩ...ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΑΤΡΑΒΑΩ.ΑΠΛΑ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ...

ΕΣΥ ΘΗΛΑΖΕΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ;ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ;ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΑ;

ALEX4 να σου ζησουν και τα 4!!! απλα εωσ τον 8ο ΗΜΟΥΝ ΜΕ 20 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΗΡΑ ΑΛΛΑ 10 , ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΟ ΕΡΙΞΑ ΛΙΓΟ ΕΞΩ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΠΑΡΩ 10 ΚΙΛΑ ΔΗΛ.ΝΑ ΠΛΑΚΩΘΩ ΣΤΟ ΦΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΩ...ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΑΤΡΑΒΑΩ.ΑΠΛΑ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ...

καλημερα λενα μετα τον 8ο 10!κιλα κατακρατηση πρεπει να νε δεν εξηγειτε αλλιως πιστευω θα χασεις αρκετα οταν γεννησεις και λιγες μερες μετα...

αν γεννησεις φυσιολογικα μπορεις σχεδον αμμεσος να γυμναστεις (αν και δεν σου κριβω τις πρωτες μερες θα εισαι αρκετα κουρασμενη και αποροφημενη απο το μωρακι σου που δεν θα εχεις και τοοοσο χρονο για γυμναστικη)καλυτερα οπως λεει και η αλεχ4 να ξεκουραζεσε....μην ανχωνεσε αν θες πραγματικα θα χαθουν ολα σιγα σιγα ..

αν τωρα γεννησεις με καισαρικη(οπως εγω)μετα απο ενα τριμηνο μπορεις ..

ετσι εκανα κι εγω (να σου πω δεν ειχα το κουραγιο και νωριτερα...

τη συχνοτητα την καθοριζεις εσυ ξεκινασ σιγα σιγα παντα εγω ξεκινησα 2 με τ3 φορεσ τωρα κανω και 4...

βεβαια τα κιλα τα εχω ακομα ...πηρα 22 και εχω 9 ακομα ...τρωω ομως και γω οπως ειπε και η αλεχ και χανω και δυσκολα..

ενω περνω πανευκολα!!!

ξεκινησα με ποδηλατο στατικο,περπατημα και τωρα κανω κολυμπι

ευχομαι να γεννηθει με το καλο το μωρο σου να πανε ολα καλα και ολα τα αλλα μην σε ανυσηχουν....

λένα (δεν άργησα να σου απαντήσω!!!)

μετά το 6μηνο άρχισα εντατικά γιατί φοβόμουν για το γάλα, κάτι το οποίο δεν ισχύει τελικά. στην αρχή θα δεις λίγο μείωση (όχι τραγική, δεν έδωσα δηλ συμπλήρωμα), αλλά σιγά σιγά θα πάρει τα πάνω του πάλι (το γαλατάκι) καθώς συνηθίσει ο οργανισμός τη "νέα τάξη πραγμάτων"!

εμένα μου πήρε κανά μήνα δηλαδή και δε μιλάω μόνο για το γάλα. στην αρχή με τη γυμναστική φουσκώνεις (εγώ τουλάχιστον) και μπορεί να πάρεις και 1-2 κιλά. αλλά μην πτοηθείς, μετά βλέπεις τα επιθυμητά αποτελέσματα. και όταν λέω εντατική γυμναστική, πάω 2 ώρες το πρωί/5φορές τη βδομάδα και κάνω προγράμματα αερόμπικ, τάε μπο, στεπ, δυναμικό με ή χωρίς βαράκια, κοιλιακούς, γιόγκα, πιλάτες κτλ. επίσης πάω και 5 1/2ώρες μπαλέτο / την βδομάδα πλέον. αυτά μέχρι να γυρίσω δουλειά, μετά δύσκολο να προλαβαίνω (μόνο Σ/Κ και αν).

και τέλος .... ακόμα θηλάζω :D

μην αγχώνεσαι όλα θα τα καταφέρεις με τη βοήθεια του χρόνου.

καλή λευτεριά με ένα υγιέστατο μωράκι! και αν γέννησες (πολύ πιθανών)

να σου ζήσει, πάντα γερό και ευτυχισμένο!

8jPDp3.pngmAB8p3.png

Καλησπέρα:)

Ξεκίνησα πριν λίγες μέρες να πηγαίνω στο γυμναστήριο και μέσα στην τιμή είναι και κάποιες συνεδρίες με μηχάνημα παθητικής γυμναστικής (σύσφιξη και λιποδιάλυση με χρήση ηλεκτρισμού) καθώς και με μηχάνημα δόνησης. Ξέρει κάποια κοπέλα αν αυτά επηρρεάζουν το θηλασμό?

6qjVp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα