Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατί να κάνεις και άλλα παιδιά,όταν είσαι τόσο εξουθενωμένος με τα 1 ή 2 που έχεις?


Recommended Posts

Αρθρο που αντέγραψα από κάποιο Blog...

μου φάνηκε ενθαρρυντικό για όλες τις τριτεκνες-πολύτεκνες μανούλες..

και ειδικά στις μέρες μας που ''μας την λένε'' όταν θέλουμε και άλλο παιδι!

 

Γιατί να κάνεις και άλλα παιδιά .. 'όταν είσαι τόσο εξουθενωμένος με τα 1 ή 2 που ήδη έχεις??

 

 

Έλα ντε....

Γιατί να κάνεις και άλλα παιδιά ..

'όταν είσαι τόσο εξουθενωμένος

με τα 1 ή 2 που ήδη έχεις??

 

 

Υπάρχουν τόσες πολλές απαντήσεις

που θα μπορούσαμε να δώσουμε,

αλλά για μένα, όλα συμπεριλαμβάνονται

στην παρακάτω φράση:

 

Οτιδήποτε έχει αξία...έχει κόπο..!.

 

 

 

από την

Φύτευση και διατήρηση ενός κήπου.

Την δημιουργία και συντήρηση μιας επιχείρησης.

Την σύνταξη και δημοσίευση ενός βιβλίου.

Την ανάπτυξη ισχυρών σχέσεων.

Η διατήρηση ενός υγιούς σώματος.

Την εκμάθηση οποιασδήποτε δεξιότητας..

Το χτίσιμο μιας καριέρας..

 

Και ναι, δυσκολία και κόπο έχει

και η ανατροφή των παιδιών!!!.

 

 

Όταν όμως κάτι το θεωρείς

πραγματικά πολύτιμο...

η κούραση

δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας

 

 

Όταν εκτιμούμε κάτι,

θα κάνουμε ό,τι και αν χρειάζεται...

Η εξάντληση δεν πρέπει να μας αποτρέπει

 

ΑΛΗΘΕΙΑ

ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ;

 

Για σας είναι ευλογία?

Είναι ότι πολυτιμότερο έχετε?

 

 

 

 

 

 

Άλλωστε σκεφτείτε...

Τότε που είχατε μόνο ένα..ή δύο..

Εγώ ναι..

ήμουν τόοοσο κουρασμένη και με το ένα!

Ήμουν πολύ κουρασμένη με τα δύο.

. Και τώρα, ναι, μάντεψε τι ?,

είμαι κουρασμένη με τα τέσσερα..

 

 

Ενώ όμως το σώμα μου είναι κουρασμένο...

η ψυχή μου είναι γαλήνια...

η καρδιά μου είναι γεμάτη...

και ευχαριστώ καθημερινά το Θεό!!

 

Γιατί είτε ένα..είτε δύο...

είται 12...(που λέει ο λόγος)

δεν ήταν υποχρεωμένος να μου τα στείλει!!

 

Είναι ΕΥΛΟΓΙΕΣ που μας παραχωρεί..

και είναι κρίμα και άδικο να τις αρνούμαστε!!

 

 

Πως σας φαίνεται κορίτσια? εμένα αυτό που λέει πως

Ότι αξίζει έχει κόπο ..πολύ με άγγιξε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν είναι έτσι... γιατί να σταματήσει κάποιος στα 3-4 ;;

Γιατί να μη φτάσει κανείς στα 5-6 ;;

στα 8-9;;

στα 14-15;;;

 

Δε νομίζω πως κάτι τέτοιο αποτελεί κίνητρο για κάποιον, ούτε "δικαιολογία" για να κάνει παιδιά.

Ούτε αυτός που κάνει 1-2 είναι λιγότερο ανθεκτικός. Απλά ο καθένας κάνει τις επιλογές του (ή πορεύεται με όσα του φέρνει η ζωή).

 

Ελπίζω να μη σου το χάλασα πολύ... ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι... γιατί να σταματήσει κάποιος στα 3-4 ;;

Γιατί να μη φτάσει κανείς στα 5-6 ;;

στα 8-9;;

στα 14-15;;;

 

Δε νομίζω πως κάτι τέτοιο αποτελεί κίνητρο για κάποιον, ούτε "δικαιολογία" για να κάνει παιδιά.

Ούτε αυτός που κάνει 1-2 είναι λιγότερο ανθεκτικός. Απλά ο καθένας κάνει τις επιλογές του (ή πορεύεται με όσα του φέρνει η ζωή).

 

Ελπίζω να μη σου το χάλασα πολύ... ;)

 

 

'Oxi βρε ..τι μου το χάλασες λες?

για συζήτηση είναι αυτά!

 

Για τα 8-9 και 14-15 που γράφεις έχω καλή δικαιολογία!

Τις περισσότερες δεν μας παίρνει ηλικιακά..χαχα..πρέπει να έχεις ξεκινήσει

πολύυυ νωρίς..

 

 

πάντως αυτό που λέει πως:

 

Όταν όμως κάτι το θεωρείς

πραγματικά πολύτιμο...

η κούραση

δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας

 

 

Όταν εκτιμούμε κάτι,

θα κάνουμε ό,τι και αν χρειάζεται...

Η εξάντληση δεν πρέπει να μας αποτρέπει

εγώ το χρησιμοποίησα σαν επιχείρημα και ''έπιασε''

 

πχ. και ένα μεταπτυχιακό έχει κούραση ..αλλά αν κάποιος το θέλει πολύ

θα βρει τρόπο να το κάνει!

 

(τον σύζυγο πάντως τον αποστόμωσα..;) )

Link to comment
Share on other sites

Αχ μπραβο mama-aga που το αντεγραψες, προσπαθουσα να το ανοιξω και δεν μπορουσα. Μου αρεσε πολυ κι εμενα.. Για καποιον που ετσι κι αλλιως δε θελει να κανει αλλα παιδια, οχι δεν ειναι κινητρο. Για καποιον που θελει να κανει, ομως δισταζει, φοβαται, τον αποτρεπει ο περιγυρος, ειναι πολυ ενθαρρυντικο!

 

Άλλωστε σκεφτείτε...

Τότε που είχατε μόνο ένα..ή δύο..

Εγώ ναι..

ήμουν τόοοσο κουρασμένη και με το ένα!

Ήμουν πολύ κουρασμένη με τα δύο.

. Και τώρα, ναι, μάντεψε τι ?,

είμαι κουρασμένη με τα τέσσερα..

Αν σας πω πως εγω ενω σωματικα ημουν πιο ξεκουραστη με το ενα, ενιωθα πιο εξαντλημενη ψυχολογικα ,απ οτι τωρα με τα τρια.. Και γκρινιαζα περισσοτερο. Ισως παιζει ρολο η συνηθεια και η εμπειρια. Η απλα τωρα δεν εχω χρονο να γκρινιαξω:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα παλι μαμα-αγκα μου μου αρεσε πολυ κι αυτο που λεει αλλου οτι η πολυτεκνια ειναι μαρτυρια κσι μαρτυριο....καποιες ισως τις ξενισει αλλα εμενα μου εδωσε πολυ κουραγιο....

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι... γιατί να σταματήσει κάποιος στα 3-4 ;;

Γιατί να μη φτάσει κανείς στα 5-6 ;;

στα 8-9;;

στα 14-15;;;

 

Δε νομίζω πως κάτι τέτοιο αποτελεί κίνητρο για κάποιον, ούτε "δικαιολογία" για να κάνει παιδιά.

Ούτε αυτός που κάνει 1-2 είναι λιγότερο ανθεκτικός. Απλά ο καθένας κάνει τις επιλογές του (ή πορεύεται με όσα του φέρνει η ζωή).

 

Ελπίζω να μη σου το χάλασα πολύ... ;)

 

θα διαφωνησω οτι αυτος που κανει ενα δεν ειναι λιγοτερο ανθεκτικος.φυσικα δε μιλαμε για περιπτωσεις οπου το να κανεις αλλο παιδι ειναι αδυνατο για το χ ψ ω ιατρικο λογο αλλα ως επιλογη....ναι εγω οσες ξερω με ενα παιδι ειχαν αλλες προτερσιοτητες η δεν ειχαν αλλες αντοχες- κατα δηλωση τους αυτο.

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μονο 2,σαφώς και τα θεωρώ ευλογία,θεωρώ ολα τα παιδάκια ευλογία και δώρο Θεού,

και φυσικά η κουραση είναι μεγαλύτερη(θυμάμαι πως κάποτε έλεγα οτι κουράζομαι με το ένα και τώρα γελάω) αλλά η ευτυχία και η πληρότητα που νιωθω μέσα μου στο τέλος κάθε μέρας τα ξεπερναει όλα...

δε θα ήθελα όμως να κάνω άλλα παιδιά (ίσως ενα τρίτο αλλά οχι συντομα)

δεν είναι θέμα κούρασης,προτεραιοτήτων ή οτιδήποτε αλλο(άλλωστε πιστέυω πως παίζουν πολλοι παραγοντες ρολο στο πόσα παιδιά θα κάνει ένα ζευγάρι),

απλά θεωρώ πως η οικογενεια μου ειναι πλήρης και θέλω να δώσω όλη την αγαπη και την προσοχή μου σε αυτά τα δύο παιδιά,

εννοείται όμως πως οποιοδήποτε παιδάκι έρθει θα είναι καλοδεχούμενο...

 

και αλήθεια κάποιος που κάνει 4 ή 5 γιατί να μην κάνει και 6 ή 7...?

Link to comment
Share on other sites

Παρούσα και παραξηγημένη!!!

Μαρουσκάκι μου, καλός ο baby fever, αλλά και οι μοναχομανούλες δεν είναι του πεταματού:evil:

Κανονικά αυτό θέλει Ελληνορωμαϊκή πάλη στη λάσπη για να ξεπλυθεί!!! :mrgreen:

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Παρούσα και παραξηγημένη!!!

Μαρουσκάκι μου, καλός ο baby fever, αλλά και οι μοναχομανούλες δεν είναι του πεταματού:evil:

Κανονικά αυτό θέλει Ελληνορωμαϊκή πάλη στη λάσπη για να ξεπλυθεί!!! :mrgreen:

 

ποιος ειπε βρε αγαπη οτι οι μοναχομανουλες ειναι του πεταματου;;;;εγω δεν το ειπα ποτε!αλλωστε αν θυμαμαι καλα κι εσυ ηθελες κι αλλο αλλα δεν θελει ο ανηρ;μιλαω με βαση τις μοναχομανουλες που ξερω κι οτι μου λενε...οτι δεν αντεχουν και δε θελουν ξανα απο την αρχη....ξερω και μανουλα με ενα που το απεκτησε μετα απο εξωσωματικη και δε μπορει να το ξαναπερασει....εκει τι να πω;οτι δεν εχει αντοχες;οχι φυσικα αυτες τις περιπτωσεις τις ξεχωριζουμε εννοειται οπως κι οταν δεν υπαρχει συνεργασια απο το συζυγο.ασε την παλη δεν ειμαστε για τετοια...συγνωμη αν ενιωσες θιγμενη αλλα πιστεψε με δεν ειχα εσενα στο νου μου:mrgreen: οταν το εγραψα....

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα δώσω μία άλλη οπτική (ίσως πολύ πεζή):

 

Ενώ θα ήθελα ένα τρίτο μωρό, σκέφτομαι ότι δεν μπορώ να ξαναπεράσω το άγχος "είναι καλά το έμβρυο; προχωράει η εγκυμοσύνη; κι αν γεννηθεί πρόωρο;" και τα λοιπά. Μετά, φυσικά και είναι τρισχαριτωμένα τα μικρά μωρά, αλλά τόσο ευάλωτα, οπότε καινούριο άγχος και εκεί, μέχρι να γίνουν 4-5 ετών!

 

Αν μπορούσε κάποιος να μου εγγυηθεί ότι τα παιδιά μου θα είναι γερά, μέχρι τα βαθιά τους γεράματα, ειλικρινά δε θα υπολόγιζα ούτε κούραση ούτε οικονομική κρίση...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα δώσω μία άλλη οπτική (ίσως πολύ πεζή):

 

Ενώ θα ήθελα ένα τρίτο μωρό' date=' σκέφτομαι ότι δεν μπορώ να ξαναπεράσω το άγχος "είναι καλά το έμβρυο; προχωράει η εγκυμοσύνη; κι αν γεννηθεί πρόωρο;" και τα λοιπά. Μετά, φυσικά και είναι τρισχαριτωμένα τα μικρά μωρά, αλλά τόσο ευάλωτα, οπότε καινούριο άγχος και εκεί, μέχρι να γίνουν 4-5 ετών!

 

Αν μπορούσε κάποιος να μου εγγυηθεί ότι τα παιδιά μου θα είναι γερά, μέχρι τα βαθιά τους γεράματα, ειλικρινά δε θα υπολόγιζα ούτε κούραση ούτε οικονομική κρίση...[/quote']

 

αυτο δυστυχως κανεις δε μπορει να στο εγγυηθει...:?

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα δώσω μία άλλη οπτική (ίσως πολύ πεζή):

 

Ενώ θα ήθελα ένα τρίτο μωρό' date=' σκέφτομαι ότι δεν μπορώ να ξαναπεράσω το άγχος "είναι καλά το έμβρυο; προχωράει η εγκυμοσύνη; κι αν γεννηθεί πρόωρο;" και τα λοιπά. Μετά, φυσικά και είναι τρισχαριτωμένα τα μικρά μωρά, αλλά τόσο ευάλωτα, οπότε καινούριο άγχος και εκεί, μέχρι να γίνουν 4-5 ετών!

 

Αν μπορούσε κάποιος να μου εγγυηθεί ότι τα παιδιά μου θα είναι γερά, μέχρι τα βαθιά τους γεράματα, ειλικρινά δε θα υπολόγιζα ούτε κούραση ούτε οικονομική κρίση...[/quote']

 

 

 

Αχ αυτό είναι μόνιμο άγχος για όλες τις μανούλες!!

όχι μόνο για τον ερχομό ενός νέου μωρού...αλλά και για αυτά που ήδη έχουμε!!

Δυστυχώς το μέλλον άγνωστο..μόνο να προσεύχεσαι μπορείς για τα παιδάκια σου!

Link to comment
Share on other sites

 

και αλήθεια κάποιος που κάνει 4 ή 5 γιατί να μην κάνει και 6 ή 7...?

 

 

 

 

Λοιπόν αυτό είναι , η μάλλον ήταν το βασικό μου επιχείρημα στον ανήρ

(που λέει και το marouskaki)..για επιπλέον παιδιά..

αλλά συν 1 κάθε φορά για αυτόν που τα σκέφτεται πρακτικά ..

κάνει μεγάλη διαφορά!..

οικονομικά- σε τι αυτοκίνητο θα χωράμε..σε τι σπίτι..πως θα τα κοιμίζεις

(ας πούμε στα 4 θες 2 κουκέτες, αν είναι να χωρέσει στο μέλλον και κάνα γραφείο) κλπ..

 

Εγώ από την άλλη συμφωνώ μαζί σου!

τι 4-5 ..τι 6-7..

νομίζω ότι σε κάθε παιδί που έρχεται βρίσκεις τις ισορροπίες από την αρχή,όλο και πιο εύκολα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια στις μερες μας το λογικο και το αναμενομενο ειναι το ενα αντε δυο παιδια βαρια βαρια. Λογοι για να μην κανουμε περισσοτερα απειροι.. Κουραση, ελλειψη χρονου, ενα σωρο πρακτικα θεματα, οικονομικα προβληματα, αγχη και αγωνιες.. Ας μη συνεχισω καλυτερα.

 

Γι αυτο εμεις οι παλαβες που παρολα αυτα θελουμε να συνεχισουμε, παιρνουμε κουραγιο απο τετοια κειμενα και νιωθουμε οτι καποιος καταλαβαινει ποσο σημαντικο ειναι αυτο που κανουμε για μας. Σε καμια περιπτωση δε θιγουμε οσους κανουν αλλες επιλογες. Και να σας πω κι εγω δε νιωθω οτι ειμαι αρκετα δυνατη για 5 η 6 ας πουμε. Οσες τα καταφερνουν ναι εναι πιο ανθεκτικες απο μενα στο θεμα παιδια αλλα δε νιωθω μειονεκτικα γι αυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια στις μερες μας το λογικο και το αναμενομενο ειναι το ενα αντε δυο παιδια βαρια βαρια. Λογοι για να μην κανουμε περισσοτερα απειροι.. Κουραση, ελλειψη χρονου, ενα σωρο πρακτικα θεματα, οικονομικα προβληματα, αγχη και αγωνιες.. Ας μη συνεχισω καλυτερα.

 

Γι αυτο εμεις οι παλαβες που παρολα αυτα θελουμε να συνεχισουμε, παιρνουμε κουραγιο απο τετοια κειμενα και νιωθουμε οτι καποιος καταλαβαινει ποσο σημαντικο ειναι αυτο που κανουμε για μας. Σε καμια περιπτωση δε θιγουμε οσους κανουν αλλες επιλογες. Και να σας πω κι εγω δε νιωθω οτι ειμαι αρκετα δυνατη για 5 η 6 ας πουμε. Οσες τα καταφερνουν ναι εναι πιο ανθεκτικες απο μενα στο θεμα παιδια αλλα δε νιωθω μειονεκτικα γι αυτο.

 

ακριβως!κι εγω δε νιωθω να εχω αντοχες για 5-6 η παραπανω και φυσικα το ποσα παιδια κανουμε δεν αποτελει σε καμια περιπτωση λογο να νιωθει καποια μανα μειονεκτικα εναντι καποιας αλλης.καθεμια ξερει τις ιδιαιτερες συνθηκες που επικρατουν στο μικροκοσμο της οικογενειας της και ποσα αυτος μπορει να σηκωσει...αλλη μπορει ενα αλλη εφτα κοκ...;)

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στο 5ο δεν προχώρησα από θέμα κούρασης.

Μου άρεσε. Το ήθελα. Κρατιόμουν με το ζόρι να μην προχωρήσω σε αυτό. Τώρα που ξεκουράστηκα, που μπήκα στο ρυθμό, δε θα έλεγα όχι.

 

Αλλά η κούραση είναι βασικός παράγοντας που αναστέλλει την αύξηση της οικογένειας.

Κούραση σημαίνει πως θα έχει επίπτωση στην έλλειψη διαθέσιμου χρόνου. Γιατί από τα παιδιά θα λείψει αυτός ο χρόνος.

 

Αν δούλευα, πριν κάνω παιδιά, ίσως να μην είχα τόσα. Το ότι δε χρειαζόταν να δουλεύω, μου έδωσε το κουράγιο να δώσω χρόνο και χώρο σε αυτή τη συγκεκριμένη οικογένεια. Τώρα εργάζομαι, γιατί θέλω να υπάρχω κι εγώ, παράλληλα με τα παιδιά. Και θέλω να υπάρχω και μετά τα παιδιά... Δε θέλω να υπάρχω μόνο μέσα από τα παιδιά.

 

Αν κάποιος λέει "κουράστηκα"... μπορεί να μη θέλει να δώσει την ανάλυση των λόγων που τον κάνουν να μην προχωρά σε ένα ακόμα ή απλά να μην το έχει στο πλάνο.

 

Στη δουλειά συναντώ κι άλλους πολύτεκνους. Δε μπορείς να φανταστείς πόσο εκνευρίζομαι όταν πολύτεκνος μου λέει (κι εγώ πολύτεκνη) πως... "εμείς οι πολύτεκνοι είμαστε ήρωες". Όχι ρε φίλε, δεν είμαστε ήρωες. Άνθρωποι είμαστε! Και δε μπορώ να καταλάβω ΓΙΑΤΙ δε θεωρεί ήρωες όλους τους γονείς;;; Ούτε ειδική μεταχείριση θέλω στη δουλειά. Ούτε καμάρι μπροστά στους άλλους γιατί εγώ έχω τόσα παιδιά ενώ ο άλλος όχι. Καμαρώνω τα παιδιά μου, όπως ο καθένας καμαρώνει τα παιδιά του. Ο αριθμός δεν κάνει ένα γονιό πιο περήφανο σε σχέση με άλλο, ούτε πιο άξιο.

 

Γι' αυτό είδα κάπως γλυκανάλατα αυτή την ανάρτηση του μπλογκ. Κινείται σε τέτοιο επίπεδο "ανωτερότητας" και το θεωρώ... υπεροπτικό (από αυτόν που το έγραψε).

 

Φυσικά καταλαβαίνω πως δεν ήταν αυτή η πρόθεση της ανάρτησης στο συγκεκριμένο θέμα από τη mama-aga... Ελπίζω να μη με παρεξηγήσει.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Alcyon μου δεν παρεξηγώ!!

 

δεν το είχα σκεφτεί ποτέ σαν ανωτερότητα που λες...

 

ισα ίσα που συνήθως το αντίθετο συμβαίνει , δηλ καλείσαι να υπερασπιστείς την επιλογή σου να κάνεις παιδιά..λες και είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις!

και πολλές φορές ακούς τα χίλια μύρια όσα για το πόσο ''ανευθυνο'' και

''εγωιστικό '' είναι να κάνεις παιδιά στην εποχή μας κλπ...

 

εγώ έχοντας ακούσει αρκετά τέτοια από το 3 ήδη θεώρησα αυτό που λέει και η freedom

 

'''.oτi εμεις οι παλαβες που παρολα αυτα θελουμε να συνεχισουμε, παιρνουμε κουραγιο απο τετοια κειμενα και νιωθουμε οτι καποιος καταλαβαινει ποσο σημαντικο ειναι αυτο που κάνουμε-για εμάς..

Σε καμια περιπτωση δε θιγουμε οσους κανουν αλλες επιλογες ''''

 

 

Αυτό με κάλυψε απόλυτα , έτσι αισθανόμουν και εγώ.

Κάπου κάπου θες ένα λόγο υποστήριξης σε μια κοινωνία που είναι ''ενάντια'' στους πολυτέκνους.Δεν είναι κακό αυτό .ε??

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, οι κοινωνία δεν είναι ενάντια στους πολύτεκνους. Είναι ενάντια σε όποιαδήποτε επιλογή δεν ακολουθεί κατά πόδας το μέσο όρο, αυτό που έχει συνηθίσει ως "κανονικό".

Στο θέμα των παιδιών, αυτό μεταφράζεται ότι αν έχεις ένα είσαι βολεψάκιας, αν έχεις από τρία και πάνω είσαι ανεύθυνος.

 

* Μαρουσκάκι, το ξέρω ότι δεν είχες εμένα κατά νου.

Καταλάβετέ με, όσο εσείς έχετε φρίξει να ακούτε τα συναφή, το αντίστοιχο βιώνω κι εγώ. Πιο πρόσφατη εμπειρία η καφετζού στη δουλειά του πεθερού μου, όπου πέρασα για μια τυρόπιτα. Με έβλεπε για δεύτερη φορά στη ζωή της (η προηγούμενη πριν 3 χρόνια) και θεώρησε καλό να με στριμώξει με το θεώρημα ότι δεν κάνω καθόλου καλά, μεγάλο λάθος που δεν κάνω κι άλλο παιδί.

Αλλά και πάλι όλα αυτά περιορίζονται στο επίπεδο του ανώδυνου κουτσομπολιού "να έχουμε κάτι να λέμε". Σε καμμία περίπτωση δεν είναι συνθήκη ικανή να κρίνει τις επιλογές μας.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Mama-aga, δεν παρεξήγησα τη δική σου πρόθεση. Φαίνεται από τον τρόπο που τοποθετήθηκες έτσι κι αλλιώς.

 

Αναρωτιόμουν κάποια στιγμή γιατί υπάρχει τέτοια επιθετικότητα προς τους πολύτεκνους. Τελικά, άκουσα "όμορφες" ατάκες πολυτεκνικές... και εεεε μετά κατάλαβα. Στην προσπάθεια να υπερασπιστεί κάποιος την επιλογή του (αλήθεια ΓΙΑΤΙ μπαίνει στον κόπο να την υπερασπιστεί σε έναν άγνωστο;; ), τελικά καταλήγει να λέει μεγαλύτερες χοντράδες, οπότε εκεί που ήταν θιγμένος, γίνεται ...κακός.

 

Το ίδιο γίνεται, όπως λέει και η Άννα24, με οτιδήποτε. Γιατί έκανες παιδιά; Γιατί ΔΕΝ έκανες παιδιά; Γιατί, έχεις μόνο ένα; Γιατί έχεις 6-7-8; Γιατί δε δουλεύεις και κάνεις οικιακά; Γιατί δουλεύεις και δε μένεις με τα παιδιά; Γιατί είσαι δημόσιος υπάλληλος; Γιατί δουλεύεις στον ιδ. τομέα; Γιατί δουλεύεις βάρδιες; κτλ κτλ κτλ Ατελείωτος ο κατάλογος. Ο κόσμος λέει και λέει... χωρίς λόγο... έτσι για να λέει.

 

Όταν επέλεξα να παντρευτώ δε ρώτησα το γείτονα. Ούτε περίμενα να μου πει μπράβο. Δεν περιμένω να ακούσω λοιπόν μπράβο ούτε για τα παιδιά μου, ούτε για τη δουλειά μου (από το γείτονα λέω). Έτσι δε μπορώ να καταλάβω -ειλικρινά- σε τι συμβάλει μια τέτοια "ενθαρρυντική" κουβέντα. Δηλαδή, αν ήθελε κάποιος παιδιά θα σταμάταγε γιατί ... οι άλλοι λένε το μακρύ και το κοντό τους; Ή μήπως αν δεν ήθελε, θα το έκανε για να ακούσει πως είναι "ήρωας";

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το αρχικό άρθρο διαφωνώ τελείως με την επιχειρηματολογία. Καταρχήν μας λέει ότι για κάτι που θεωρούμε ως αξία αξίζει να κοπιάσουμε, κάτι αυτονόητο , ούτως ή άλλως.

 

Ως αξία , θέτει και την πολυτεκνία. Να ενημερώσω τον συντάκτη του blog ότι η πολυτεκνία δεν θεωρείται από όλους αξία, πχ προσωπικά δεν θα μου άρεσε ούτε με το ρόλο του γονέα ούτε με το ρόλο του τέκνου να ανήκω σε πολύτεκνη οικογένεια και νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που θα συμφωνούν μαζί μου.

Σέβομαι την απόφαση κάποιου να γίνει πολύτεκνος, αλλά

προσωπικά, θεωρώ ότι υπάρχουν πολλά "προπαγανδιστικά" κείμενα υπέρ πολυτέκνων, που ίσως προέρχονται από την Εκκλησία, τα οποία κάνουν περισσότερο κατήχηση παρά που στηρίζονται σε κάποιες σοβαρές έρευνες. Για αυτό είμαι περίεργη ποια είναι η πηγή του συγκεκριμένου άρθρου.

Link to comment
Share on other sites

Mama-aga, δεν παρεξήγησα τη δική σου πρόθεση. Φαίνεται από τον τρόπο που τοποθετήθηκες έτσι κι αλλιώς.

 

Αναρωτιόμουν κάποια στιγμή γιατί υπάρχει τέτοια επιθετικότητα προς τους πολύτεκνους. Τελικά, άκουσα "όμορφες" ατάκες πολυτεκνικές... και εεεε μετά κατάλαβα. Στην προσπάθεια να υπερασπιστεί κάποιος την επιλογή του (αλήθεια ΓΙΑΤΙ μπαίνει στον κόπο να την υπερασπιστεί σε έναν άγνωστο;; ), τελικά καταλήγει να λέει μεγαλύτερες χοντράδες, οπότε εκεί που ήταν θιγμένος, γίνεται ...κακός.

 

Το ίδιο γίνεται, όπως λέει και η Άννα24, με οτιδήποτε. Γιατί έκανες παιδιά; Γιατί ΔΕΝ έκανες παιδιά; Γιατί, έχεις μόνο ένα; Γιατί έχεις 6-7-8; Γιατί δε δουλεύεις και κάνεις οικιακά; Γιατί δουλεύεις και δε μένεις με τα παιδιά; Γιατί είσαι δημόσιος υπάλληλος; Γιατί δουλεύεις στον ιδ. τομέα; Γιατί δουλεύεις βάρδιες; κτλ κτλ κτλ Ατελείωτος ο κατάλογος. Ο κόσμος λέει και λέει... χωρίς λόγο... έτσι για να λέει.

 

Όταν επέλεξα να παντρευτώ δε ρώτησα το γείτονα. Ούτε περίμενα να μου πει μπράβο. Δεν περιμένω να ακούσω λοιπόν μπράβο ούτε για τα παιδιά μου, ούτε για τη δουλειά μου (από το γείτονα λέω). Έτσι δε μπορώ να καταλάβω -ειλικρινά- σε τι συμβάλει μια τέτοια "ενθαρρυντική" κουβέντα. Δηλαδή, αν ήθελε κάποιος παιδιά θα σταμάταγε γιατί ... οι άλλοι λένε το μακρύ και το κοντό τους; Ή μήπως αν δεν ήθελε, θα το έκανε για να ακούσει πως είναι "ήρωας";

 

 

 

Εχεις δίκιο ότι ο κόσμος πάντα λέει! τι να κάνουμε?

 

και όντως η γνώμη του γείτονα θετική ή αρνητική δεν σε επιρεάζει.

Εγώ πιστεύω ότι όλη η επιχειρηματολογία υπάρχει για να υπερασπιστεί κάποιος τον ευατό του έναντι συγγενών και φίλων, γενικότερα ''δικών''

μας ανθρώπων.

Τώρα βέβαια αυτό πρέπει κάποιος να το έχει ζήσει για να το καταλάβει!

Προσωπικά το έχω βιώσει και είναι πρόβλημα.Δεν αλλάζει την τελική σου επιλογή, αλλά σε αποπροσανατολίζει, σε κουράζει και σε καθυστερεί.

Και δεν μπορείς να κάνεις κάτι , παρόλο που έχω ακούσει από πολλούς ότι :όσοι άνθρωποι ''δεν σου κάνουν'' βγάλτους από την ζωή σου.

Δεν είναι έτσι απλά αυτά όταν μιλάμε για συγγενείς..και συνήθως έχουν και επιπτώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το αρχικό άρθρο διαφωνώ τελείως με την επιχειρηματολογία. Καταρχήν μας λέει ότι για κάτι που θεωρούμε ως αξία αξίζει να κοπιάσουμε, κάτι αυτονόητο , ούτως ή άλλως.

 

Ως αξία , θέτει και την πολυτεκνία. Να ενημερώσω τον συντάκτη του blog ότι η πολυτεκνία δεν θεωρείται από όλους αξία, πχ προσωπικά δεν θα μου άρεσε ούτε με το ρόλο του γονέα ούτε με το ρόλο του τέκνου να ανήκω σε πολύτεκνη οικογένεια και νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που θα συμφωνούν μαζί μου.

Σέβομαι την απόφαση κάποιου να γίνει πολύτεκνος, αλλά

προσωπικά, θεωρώ ότι υπάρχουν πολλά "προπαγανδιστικά" κείμενα υπέρ πολυτέκνων, που ίσως προέρχονται από την Εκκλησία, τα οποία κάνουν περισσότερο κατήχηση παρά που στηρίζονται σε κάποιες σοβαρές έρευνες. Για αυτό είμαι περίεργη ποια είναι η πηγή του συγκεκριμένου άρθρου.

 

 

 

 

 

Αριέτα μου όλες οι γνώμες είναι σεβαστές!

 

Άλλωστε για αυτό έβαλα αυτό το κείμενο στην συγκεκριμένη κατηγορία

τρίτεκνοι-πολύτεκνοι και όχι σε κάποιο άλλο μέρος του φόρουμ.!

Δεν ήθελα να προκαλέσω, αλλά υπέθεσα πως οι πολύτεκνοι τουλάχιστον θεωρούν την πολυτεκνία ως αξία..

 

Και από αρκετούς που ξέρω ..έτσι θεωρούν..

 

Όπως και πολλούς φίλους που έχω ..που από άποψη έχουν ένα παιδί , θεωρούν αξία το να δώσουν τα πάντα στο ένα..και όσους έχουν παραπάνω , απλά ανεύθυνους.

 

Οσοι άνθρωποι , τόσες και γνώμες!!

 

Κατα τα άλλα το κείμενο το βρήκα σε Blog Που είναι υπέρ της πολυτεκνίας..

οπότε μάλλον εσένα δεν θα σε καλύπτει ..οπότε άστο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δε βρηκα σε κανενα σημειο του κειμενου υποτιμηση σε οσους δεν εχουν πολλα παιδια. Απλα λεει οτι ειναι δυσκολο να χεις πολλα, αλλα αξιζει τον κοπο. Εσεις καταλαβατε κατι αλλο;

Arieta φυσικα ο καθενας εχει τις δικες του αξιες αλλα οι σοβαρες ερευνες που λες δεν καταλαβαινω πανω σε τι θα πρεπε να γινουν.. Η δεχεσαι κατι ως αξια η οχι αναλογα με την προσωπικοτητα σου, πανω σε τι να γινουν ερευνες;

Αννα μη μασας, δεν ξερω τι ζορι μπορει να τραβουσε η καφετζου, αλλα κανε οσα παιδακια νομιζεις εσυ κοπελα μου, σιγουρα η αξια σου δε θα προσδιοριστει απο αυτο!

 

Παντως εγω οτι παραπονο και να κανω(δε φτανουν τα χρηματα, ειμαι κουρασμενη, μαλωσα με τον αντρα μου), η απαντηση που παιρνω ειναι τι τα θελατε τρια παιδια; Δεν πειραζει ομως με βοηθησε αυτο στο να μειωσω στο ελαχιστο τη γκρινια;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ένας πολιτισμός μας λείπει, λέω να παραδεχτώ!

Άκου τι τα θέλατε τα τρία!!!

Εντάξει, να διαλέξουμε ένα να το στείλουμε πίσω :evil::evil::evil:

Μα το λες αυτό όταν έχεις ήδη γνωρίσει τα παιδιά???

 

Η έννοια σεβασμός στο γείτονα/παιδί/αδερφό, μας είναι λιγάκι...ασυνήθιστη.

 

Πάντως, όσες το λέει η καρδιά σας...βουρ στον πατσά!!! Και ωτοασπίδες πουλάνε παντού!:rolleyes:

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...