Recommended Posts

Κοριτσια Καλη Χρονια! Πειτε μου τις εμπειριες σας κ την αποψη σας στην περιπτωση μου: Ο κυκλος μου απο τοτε που γεννησα δεν ειναι σταθερος σε συνδυασμο με το οτι θηλαζω. Η περιοδος ερχεται απο 27 μερες εως 38 (μια φορα εκανε 38 μερες) αλλα παντα καταλαβαινω την ωορρηξια λογω πονων και υγρων. Τον προηγουμενο μηνα ειδε και ο γιατρος την ωορρηξια, ειχαμε ελευθερες επαφες κ μεχρι να ερθει περιοδος ειχα εντονους πονους οπως στην πρωτη μου εγκυμοσυνη αλλα τελικα αδιαθετησα. Τον επομενο μηνα (δεκεμβριος) υπολογισα τις γονιμες στο περιπου αλλα εκει που αρχισα να απογοητευομαι γιατι δεν ειχα καταλαβει ωορρηξια εντελει εκανα αρκετα καθυστερημενη, δηλαδη 22 μερες μετα απο την πρωτη μερα περιοδου. Ειχαμε ελευθερες επαφες κ σημερα ειναι η πρωτη μερα καθυστερησης. Στην πρωτη εγκυμοσυνη οπως προανεφερα ειχα εντονους πονους περιοδου. Τωρα τιποτα! Κανενα τσιμπηματακι που και που. Το στηθος εχει πρηστει λιγο, τελος παντων ας μην αναφερω συμπτωματα αφου ετσι και αλλιως σε καθε γυναικα και καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικα. Εκανα το τεστ της hometest κ βγηκε αρνητικο. Αρνητικο ειχε βγει και στην πρωτη μου εγκυμοσυνη. Το θεμα μου ειναι το εξης: εαν προκειται για καθυστερημενη συλληψη, εχει καποιο νοημα να κανω χοριακη ή να περιμενω? Ή να μην κανω καν χοριακη κ μπω τσαμπα στη διαδικααια και να περιμενω την περιοδο. Συγγνωμη για το μυθιστορημα!!!

Διαφημίσεις

Να τονισω εδω οτι ωορρηξια εκανα περιπου στις 22/12 αρα εχουν περασει 10 μερες μεχρι σημερα.

Καλησπέρα και καλή χρονιά, νομίζω είναι λίγο νωρίς ακόμα να κάνεις χοριακή, εμένα στην εγκυμοσύνη μου ο γιατρός μου είχε πεί να πάω μετά την 5η εβδομάδα απο την ημερομηνία της τελευταίας περιόδου, όπου θα έχουν ανέβει και οι μονάδες και θα δείξει πιο σωστά. Άν αντέχεις κάνε λίγο υπομονή, και θα δείς σου εύχομαι να τα κατάφερες και να έχεις μια πολύ καλή χοριακή!!!

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Αν μπορείς περίμενε κάνα δύο μέρες ακόμα για να είναι σίγουρο το αποτέλεσμα της εξέτασης. Νομίζω δείχνει δέκα μέρες μετά την ωορρηξια.

FM9Ep2.pngNAdlp2.png

Χοριακη την δευτερυ μερα καθυστερησης ( και 10 απο την ωορρηξια ή τουλαχιστον απο τα υγρα ωορρηξιας) με τιμη 2, αρα αρνητικον. Ωστοσο σημερα 7η μερα καθυστερησης. Εκανα ενα ακομα hometest εχθες, αρνητικο. Στο διαστημα αυτο κανενα συμπτωμα εγκυμοσυνης ή περιοδου. Προχθες ειχα πονους περιοδου αλλα τελικα δεν ηρθε. Δεν πηρα τη γιατρο γιατι θα μου πει να κανω παλι χοριακη κ δε.μπορω να τρεχω. Κυριως γιατι δεν πιστευω οτι ειμαι εγκυος.Τι συμβαινει ομως?Εχω γεμισει τεραστια σπυρακια :-(

Χοριακη την δευτερυ μερα καθυστερησης ( και 10 απο την ωορρηξια ή τουλαχιστον απο τα υγρα ωορρηξιας) με τιμη 2, αρα αρνητικον. Ωστοσο σημερα 7η μερα καθυστερησης. Εκανα ενα ακομα hometest εχθες, αρνητικο. Στο διαστημα αυτο κανενα συμπτωμα εγκυμοσυνης ή περιοδου. Προχθες ειχα πονους περιοδου αλλα τελικα δεν ηρθε. Δεν πηρα τη γιατρο γιατι θα μου πει να κανω παλι χοριακη κ δε.μπορω να τρεχω. Κυριως γιατι δεν πιστευω οτι ειμαι εγκυος.Τι συμβαινει ομως?Εχω γεμισει τεραστια σπυρακια :-(

Μήπως είναι τίποτα ορμονικό ή από το άγχος; Τελικά αδιαθέτησες;

Σου εύχομαι πάντως σε κάθε περίπτωση το 2015 να έχεις ένα μωράκι στην κοιλίτσα σου!!!!

M7X9p2.png OvOqp2.png

Δεν αδιαθετησα. Μπα απο το αγχος δεν ειναι. Φοβαμαι μην ειναι ορμονικο κ μπω σε κανενα κυκλο εξετασεων...

Μπορεί να είναι και τυχαίο, συμβαίνουν κι αυτά σε κάποιους κύκλους. Μη φοβάσαι, θα περάσει...

M7X9p2.png OvOqp2.png

Ενταξει, συνεβη ΤΟ κουλο κ ειμαι πολυ χαρουμενη!!!! Ειμαι εγκυος!! Για αυτο κοριτσια μη βιαζεστε με τις χοριακες, θελει υπομονη!!!! Ειχα καθυστερημενη ωορρηξια! Σημερα 8η μερα καθυστερησης κ χοριακη 153!

Διαφημίσεις

Ενταξει, συνεβη ΤΟ κουλο κ ειμαι πολυ χαρουμενη!!!! Ειμαι εγκυος!! Για αυτο κοριτσια μη βιαζεστε με τις χοριακες, θελει υπομονη!!!! Ειχα καθυστερημενη ωορρηξια! Σημερα 8η μερα καθυστερησης κ χοριακη 153!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!! Μπράβο κορίτσι μου!!!! Όλα να σου πάνε καλά και να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά!!

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Καλησπέρα!

Βρίσκομαι στις αρχές της δεύτερης μου εγκυμοσύνης, που όπως πολλές ξέρετε, το θέλαμε καιρό! Κάτι που με προβλημάτισε όμως, είναι ότι όταν είχα το θετικό τεστ και πήγα στον γιατρό που διαπίστωσε την εγκυμοσύνη υπερηχογραφικά (5μισι εβδομάδων τότε) και τον ρώτησα να κάνω χοριακη μου είπε ότι δεν χρειάζεται εφόσον το βλέπει. Έχει τύχει σε κάποια ή όλες κάνατε και χοριακη; Στο πρώτο παιδί την είχα κάνει πριν πάω στο γιατρό, επειδή έτσι μου είχε πει μια φίλη, οπότε δεν ξέρω τι θα μου είχε πει αν δεν είχα κάνει. Πάντως ξαναπήγαμε στις 7μισι βδομάδες και είχε μεγαλώσει κανονικά, άκουσε και καρδιά, συμβάδιζε η ανάπτυξη με τον αριθμό εβδομάδων κλπ κλπ. Τωρα είμαι στις 9 βδομάδες αλλά η απορία για τη χοριακη μου έχει μείνει.

Χοριακή συνήθως κάνουμε για να διαπιστωθεί η εγκυμοσύνη όταν ακόμη είναι πολύ νωρίς για να φανεί υπερηχογραφικά. Καμία φορά οι γιατροί ζητούν κ διαδοχικές χοριακές ανά 2 ημέρες για να δουν από την διαφορά των τιμών αν εξελίσσεται όπως πρέπει.

Όταν φτάσεις 5-6 βδομάδες δεν έχει νόημα γιατί ο γιατρός έχει εικόνα από τον υπέρηχο.

5 εβδομάδων εγώ σήμερα κ δεν έκανα καθόλου τεστ φαρμακείου, πήγα κατευθείαν για χοριακή κ περιμένω να περάσουν οι μέρες να πάω για υπέρηχο.

Με το καλό εύχομαι!

• Μου αρέσει 1

Η χοριακή είναι για να πιστοποιήσει την εγκυμοσύνη. Και η επαναμέτρηση της 2-3 μέρες μετά, το βαίνειν καλώς.

Και έχει χρησιμότητα στις πολύ αρχές, όταν έχουμε θετικό τεστ αλλά υπολογίζουμε οτι είναι πολύ νωρίς για να φανεί κάτι υπερηχογραφικά. Οπότε ο ιατρός προτείνει να μετρήσουμε 1-2 χοριακές κι αναλόγως αποτελεσμάτων, μετά από 1εβδομάδα - 10 μέρες - ή παραπάνω που θεωρεί κάτι θα φαίνεται, προτείνει να πάμε στο ιατρείο για υπέρηχο.

Εφόσον με το θετικό τέστ, και υπολογίζοντας ΤΕΡ, ο ιατρός πρότεινε απευθείας ραντεβού. Και στο ραντεβού είδε υπερηχογραφικά ασκό κλπ. Όντως γιατί να ζητήσει χοριακή; Και το βαίνειν καλώς το έλεγξε με υπέρηχο 7-10 μέρες μετά πχ. Οπότε και πάλι δεν χρειάστηκε.

Πολύ όμορφα νέα! Συγχαρητήρια!

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Καλημέρα. Τι ωραία νέα! Με το καλό!

Νομίζω ότι η χοριακή γίνεται στις αρχές, για να επιβεβαιωθεί ότι δεν είναι βιοχημική. Ξεκινάει από πολύ χαμηλά γύρω στις μέρες της καθυστέρησης, κι αν είναι όλα ΟΚ διπλασιάζεται καθημερινά.

Εγώ έκανα από μόνη μου την πρώτη μέρα καθυστέρησης, επειδή το τεστ ήταν ληγμένο και δεν το πίστευα. :D Πήρα τον γιατρό και μου είπε να κάνω ακόμα μία σε τρεις μέρες, για να δούμε πώς θα εξελιχθεί η τιμή. Αν εσύ πήγες όταν ήσουν 5,5 εβδομάδων, λογικά θα ειχε ήδη σχηματιστεί ο σάκος, τα πράγματα δηλαδή πήραν τον δρόμο τους και δεν χρειάζεται χοριακή για να σου επιβεβαιώσει χημικά αυτό που βλέπεις. 

• Μου αρέσει 1

On 13/5/2022 at 10:37 ΜΜ, little lamb είπε:

Καλησπέρα!

Βρίσκομαι στις αρχές της δεύτερης μου εγκυμοσύνης, που όπως πολλές ξέρετε, το θέλαμε καιρό! Κάτι που με προβλημάτισε όμως, είναι ότι όταν είχα το θετικό τεστ και πήγα στον γιατρό που διαπίστωσε την εγκυμοσύνη υπερηχογραφικά (5μισι εβδομάδων τότε) και τον ρώτησα να κάνω χοριακη μου είπε ότι δεν χρειάζεται εφόσον το βλέπει. Έχει τύχει σε κάποια ή όλες κάνατε και χοριακη; Στο πρώτο παιδί την είχα κάνει πριν πάω στο γιατρό, επειδή έτσι μου είχε πει μια φίλη, οπότε δεν ξέρω τι θα μου είχε πει αν δεν είχα κάνει. Πάντως ξαναπήγαμε στις 7μισι βδομάδες και είχε μεγαλώσει κανονικά, άκουσε και καρδιά, συμβάδιζε η ανάπτυξη με τον αριθμό εβδομάδων κλπ κλπ. Τωρα είμαι στις 9 βδομάδες αλλά η απορία για τη χοριακη μου έχει μείνει.

Μπραβο! Συγχαρητηρια! Με το καλο!!

Φανταζομαι οτι εφοσον το βλεπει,δεν χρειαζεται χοριακη! Θα σε ξαναδει συντομα για να ακουσετε καρδουλα κλπ;

Ευχαριστούμε πολύ κορίτσια!

Απ'ο,τι καταλαβαίνω μάλλον και που έκανα χοριακη την πρώτη φορά τζάμπα ηταν, γιατί τότε είχα κάνει τεστ με πάνω από 10 μέρες καθυστέρηση, την άλλη μέρα έκανα χοριακη και την άλλη μέρα είχα πάρει τον γιατρό για ραντεβου και ήμουν ήδη πάνω από 6 βδομάδων, τόσο που είχε ακούσει και καρδιά κατ'ευθειαν. Τώρα έκανα τεστ και πήγα στο γιατρό στη μία βδομάδα καθυστέρησης, δηλαδή 5 και κάτι, οπότε δεν άκουσε καρδιά στο πρώτο ραντεβού και φοβόμουν πολύ, αλλά στις 7μιαι βδομάδες που ξαναπήγαμε την άκουσε.

• Μου αρέσει 1

16 ώρες πρίν, Zuchi είπε:

Χοριακή συνήθως κάνουμε για να διαπιστωθεί η εγκυμοσύνη όταν ακόμη είναι πολύ νωρίς για να φανεί υπερηχογραφικά. Καμία φορά οι γιατροί ζητούν κ διαδοχικές χοριακές ανά 2 ημέρες για να δουν από την διαφορά των τιμών αν εξελίσσεται όπως πρέπει.

Όταν φτάσεις 5-6 βδομάδες δεν έχει νόημα γιατί ο γιατρός έχει εικόνα από τον υπέρηχο.

5 εβδομάδων εγώ σήμερα κ δεν έκανα καθόλου τεστ φαρμακείου, πήγα κατευθείαν για χοριακή κ περιμένω να περάσουν οι μέρες να πάω για υπέρηχο.

Με το καλό εύχομαι!

Με το καλό και σε εσένα!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα