Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλημερα μανουλες!θα ηθελα τη βοηθεια σας τις αποψεις σας,εμπειριες γνωμες κλπ.λοιπον διανυω πλεον την 37 βδομαδα της κυησης μου.ειμαι 23 ετων δεν ειχα ποτε θεμα με τον διαβητη μου (εκανα παντα chek up) και ξεκινησα την κυηση με περιπου 7 κιλα παραπανω.βεβαια επειδη ειμαι πολλη ψηλη δεν φαινοταν.μεχρι τωρα πηρα μολις 9.

αρχικα εκανα μια καμπυλη ζαχαρου στις 22 εβδομαδες(νωρις νωρις ) ηταν απολυτα φυσιολογικη μου ειπε ο γιατρος μου.

επειτα εκανα ξανα στις 30 περιπου εβδομαδες γιατι το μωρο φανηκε να παιρνει 350-450 γρ ανα εβδομαδα!

ετσι με 100 γρ γλυκοζης οι τιμες ηταν

0'89

60' 184

120' 137

180' 110

*εκτος δηλαδη απο το 184 που το οριο ηταν 180 ολες οι αλλες τιμες ηταν νορμαλ οπως και η γλυκοζηλιωμενη αιμοσφαιρινη στα 4,7

 

καναμε τον doppler ηταν καλος 32w4d 2162gr φυσιολογικα ολα!

 

και παλι ομως απο εκει και περα που με εβλεπε ο γιατρος και ενδοκρινολογος πλεον το μωρο παιρνει σταθερα 400γρ την εβδομαδα.

στο σπιτι που μετραω με μηχανακι οι μετρησεις νηστειας ειναι γυρω στο 75 και μια ωρα μετα απο τα 3 κυριως γευματα κατω απο 110.τρωγοντας ισσοροπημενα υδατανθρακες και προτεινες οσες εχει το προγραμμα μου.επισης περπαταω μια ωρα την ημερα!η ερωτηση μου ειναι η εξης πως γινεται αφου οι τιμες ειναι απολυτα ρυθμισμενες το μωρο να εχει μεγαλη αναπτυξη στο βαρος του?θα μπω με προκληση στις 38 και3 μερες περιπου και φοβαμαι μην δεν εχει αναπτυχθει κατι σωστα στο μωρακι επειδη θα γεννησω νωριτερα.και φυσικα μηπως επηρεαζεται απο ενδεχομενο διαβητη!πολυ αγχος!σας εχει τυχει κατι παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχεις καλο ρυθμισμενο σακχαρο αφου κανεις σωστη διατροφη και μετριεσαι κιολας.

Εισαι 37η εβδομαδα και αρα ανα πασα στιγμη μπορει να γεννησεις ακομη και φυσιολογικα. Μην ανησυχεις λοιπον!

Δεν ξερω βεβαια γιατι προγραμματισατε την γεννα στις 38+ αλλα ολα να πανε καλα!!!

Εγω γεννησα με σπασιμο νερων και απρογραμματιστη καισαρικη στις 37+κατι εβδομαδες και με διαβητη κυησης...

 

Καλη λευτερια και με το καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καλο ρυθμισμενο σακχαρο αφου κανεις σωστη διατροφη και μετριεσαι κιολας.

Εισαι 37η εβδομαδα και αρα ανα πασα στιγμη μπορει να γεννησεις ακομη και φυσιολογικα. Μην ανησυχεις λοιπον!

Δεν ξερω βεβαια γιατι προγραμματισατε την γεννα στις 38+ αλλα ολα να πανε καλα!!!

Εγω γεννησα με σπασιμο νερων και απρογραμματιστη καισαρικη στις 37+κατι εβδομαδες και με διαβητη κυησης...

 

Καλη λευτερια και με το καλο!!!

 

θα μπω 38+ γιατι τωρα στις 37(36wκαι2d)το μωρακι εχει βαρος περιπου 3200 αρα σε 12 μερες περιπου που θα γεννησω θα παει πανω απο 4 κιλα και αυτο επιφερει δυστοκια οποτε θα μπω με ραντεβου!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό! Διαβήτη κύησης' date=' πάντως, δεν έχεις. Οι τιμές σου είναι σούπερ![/quote']

 

λες ε?μα να σου πω κατι??εφαγα μεχρι και συνδιασμενο υδατανθρακα που εννοειται οτι απαγορευεται απλα με προσοχη θελαμε να δουμε αν ανεβαζω το ζαχαρο και τρωω κατι λαθος..τιποτα ρυζι σε κοτοσουπα και 30 γρ ψωμακι για παραδειγμα συν σαλατα και τυρακι εννοειται και το ζαχαρο μια ωρα μετα 97....δεν εχω δηλαδη κανα ζαχαρο με υψηλες τιμες και ομως το μωρακι παιρνει 400 γρ τι να σκεφτω δε ξερω που οφειλεται αυτο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαστε σίγουροι για αξιοπιστία γιατρού και μηχανήματος γιατρού; ;)

 

στο γιατρο μου εχω εμπιστοσυνη σε μεγαλο ποσοστο και δεν λεω απολυτα γιατι στην ιατρικη 1και1 δεν κανει παντα 2 και γενικα πιστευω οτι το απολυτο δεν υπαρχει.ομως ειναι εξαιρετικος επιστημον και ανθρωπος σηκωνει τηλεφωνα αμεσως παιρνει να ρωτησει τι κανω ενημερωνει 100% για ολα τα θεματα δεν εχω παραπονο.απο την αρχη μου ειχε πει οτι το θεμα της διατροφης ειναι εξαιρετικα σημαντικο και ποσο μαλλον για εσενα που αρχιζεις με καποια κιλα παραπανω!γενικα μονο σε αυτο με διατροφη και βαρος ηταν αυστηρος.ο μετρητης ζαχαρου ειναι αξιοπιστος πηγα σε μικροβιολογικο και ειχε ακριβως τις ιδιες τιμες με το φλεβικο.παντως και στον doppler 400γρ ειχε παρει περιπου και εκει ο εμβρυολογος μας ειπε τα ιδια πραγματα.και η ενδοκρινολογος μου απορουσε δηλαδη με τετοιες τιμες και τοση προσοχη στο φαγητο γιατι να παιρνει τοσο πολυ βαρος το παιδακι.δε ξερω τι να πω θα ηθελα πολυ να φτασω τις 40 εβδομαδες οπως η μητερα μου και φιλες και γνωστες αλλα αν φτασει στις 40 βδομαδες 4900 το παιδι πως να το γεννησεις υπαρχουν κινδυνοι πολλοι...ειμαι στεναχωρημενη! :(

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας ομως οτι στις ενδειξεις των μηχανηματων υπαρχουν παντα οι αποκλισεις....

Θεωρητικα θα φτασει το μωρο σου πανω απο 4 κιλα στις 40 εβδομαδες....

Εμενα μου το προσδιοριζαν πατημενα 3500 την 37η , αλλα το γεννησα 3370 την 37η εβδομαδα!

Link to comment
Share on other sites

Πένυ, είχα και εγώ διαβήτη κύησης, γέννησα στις 40 +1 μέρα εβδομάδες ένα μωρό με βάρος 4700. Φυσιολογικά και χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία, ο γιατρός μου στο δημόσιο νοσοκομείο και με τεράστια εμπειρία ούτε καν ανέφερε ότι πρέπει με τον διαβήτη να πάω στη λύση της καισαρικής στις 38 εβδομάδες. Η συσπάσεις ξεκίνησαν φυσικά, απλά με βοήθησε λίγο και με το τζελ της προσταγλαδίνης για να μην καθυστερήσει ο τοκετός. Βασικά, στο μέγεθος του μωρού παίζουν μεγάλο ρόλο και τα δικά σας μεγέθη, δηλαδή μια ψηλή μητέρα και ένας ψηλός πατέρας είναι αδύνατον να βγάλουν ένα μωράκι κοντοστούπι. Εμείς οι ίδιοι γεννήθηκαμε εγώ 4850 και ο άντρας μου 4900 και δεν είμαστε παχύσαρκοι.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πένυ, είχα και εγώ διαβήτη κύησης, γέννησα στις 40 +1 μέρα εβδομάδες ένα μωρό με βάρος 4700. Φυσιολογικά και χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία, ο γιατρός μου στο δημόσιο νοσοκομείο και με τεράστια εμπειρία ούτε καν ανέφερε ότι πρέπει με τον διαβήτη να πάω στη λύση της καισαρικής στις 38 εβδομάδες. Η συσπάσεις ξεκίνησαν φυσικά, απλά με βοήθησε λίγο και με το τζελ της προσταγλαδίνης για να μην καθυστερήσει ο τοκετός. Βασικά, στο μέγεθος του μωρού παίζουν μεγάλο ρόλο και τα δικά σας μεγέθη, δηλαδή μια ψηλή μητέρα και ένας ψηλός πατέρας είναι αδύνατον να βγάλουν ένα μωράκι κοντοστούπι. Εμείς οι ίδιοι γεννήθηκαμε εγώ 4850 και ο άντρας μου 4900 και δεν είμαστε παχύσαρκοι.

 

εμενα 38κ3 38κ4 μου ειπε προκληση οχι καισσαρικη.αρχισα και εντατικα το περπατημα οπως μ ειπε για να κατεβει το μωρακι.δε ξερω τι να πω..σε γνωστη με διαβητη την εβαλε ενας αλλος γιατρος 37κ1 αλλοι φοβουνται και βαζουν νωριτερα αλλοι αφηνουν απο οσο εχω καταλαβει.ας ελπισουμε στο καλυτερο.παντως ειναι πολυ ψηλος και ο μπαμπας μας ειναι αληθεια :Pεντωμεταξυ δεν θελω καθολου καισσαρικη ουτε να το σκεφτομαι και αυτο που φοβαμαι παντα γινεται....ας ειναι γερο το μωρακι φυσικα αλλα η καισσαρικη ειναι ζορι

Link to comment
Share on other sites

Να περπατάς οπωσδήποτε όσο σου επιτρέπει ο οργανισμός σου, και αφού σου κάνει πρόκληση, θα περπατάς μέσα στο νοσοκομείο για όση ώρα μπορείς... εμένα οι μαίες στην Ευτοκία μας συμβούλευαν να πίνουμε και τσαι με πολλά μπαχάρια - κανελογαρύφαλλο και τζίντζερ, βοηθάει να αιματώνεται η μήτρα και προκαλεί συσπάσεις. (Και επίσης, οι επαφές βοηθάνε, δεν ξέρω αν σου το είπανε και αυτό - κυρίως, η εκσπερμάτιση μέσα γιατί το σπέρμα έχει την προσταγλαδίνη. Πάντως, πολύ δύσκολο να το ευχαριστηθείς σε αυτή την κατάσταση.) Με το καλό να έρθει στον κόσμο το παιδάκι σου γερό και υγιές!

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σας.περπαταω 1 μιση ωρα σιγα σιγα φυσικα οσο αντεχω φροντιζοντας να μην λαχανιαζω και να κουραζομαι.και επειδη ειμαι της αποψης οτι μας απασχολει να το λεμε με τον γιατρο μας.του εκμηστηρευτικα της ανησυχιες μου και μου ειπε οτι εφ οσων προσεχεις και εχουμε το ζαχαρο υπο ελεγχο αν μπορουμε να φτασουμε και τις 39 εβδομαδες ειναι μεγαλη δουλεια.πολυ σημαντικο.αλλα η καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη και θελει ειδικη και συχνη παρακολουθηση δεν ακολουθουμε το ιδιο σε ολες τις εγκυους.εμεις εχουμε στοχο τις 39 εβδομαδες.απο εκει και περα περπατημα και πολυ προσοχη στο φαγητο :) .....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα moms

Είμαι στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου. Στην πρώτη είχα διαβήτη κύησης που το ρύθμιζα με τη διατροφή και γέννησα στις 39 εβδομάδες φυσιολογικά. Τώρα είμαι 20 εβδομάδων και ξεκίνησα από την αρχή καμπύλες λόγω ιστορικού. Η καμπύλη με 75 mgood γλυκόζη ήταν φυσιολογικότα τη. Η γλυκοζυλιωμενη η 5.9 (τσιμπημενη). Πριν μια εβδομάδα έκανα καμπύλη με το πρωινό μου 2 φρυγανιές μια φέτα τυρί του τοστ και γάλα 1 ποτήρι πλήρες και βγήκε νηστική 0.78 ενώ μια ώρα μετά 0.62.Το θέμα είναι ότι η διαβήτη λόγος μου αρρώστησε και δεν μπορεί να μου πει τι σημαίνει. Σε παθολόγο με ειδίκευση στο διαβήτη που πήγα λόγω ίωσης και τυχαία έδειξα την καμπύλη μου μίλησε για υπερβολική παραγωγή ινσουλίνης και να ακολουθήσω διατροφή. Σας έχει τύχει κάτι αντιστοιχο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα moms

Είμαι στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου. Στην πρώτη είχα διαβήτη κύησης που το ρύθμιζα με τη διατροφή και γέννησα στις 39 εβδομάδες φυσιολογικά. Τώρα είμαι 20 εβδομάδων και ξεκίνησα από την αρχή καμπύλες λόγω ιστορικού. Η καμπύλη με 75 mgood γλυκόζη ήταν φυσιολογικότα τη. Η γλυκοζυλιωμενη η 5.9 (τσιμπημενη). Πριν μια εβδομάδα έκανα καμπύλη με το πρωινό μου 2 φρυγανιές μια φέτα τυρί του τοστ και γάλα 1 ποτήρι πλήρες και βγήκε νηστική 0.78 ενώ μια ώρα μετά 0.62.Το θέμα είναι ότι η διαβήτη λόγος μου αρρώστησε και δεν μπορεί να μου πει τι σημαίνει. Σε παθολόγο με ειδίκευση στο διαβήτη που πήγα λόγω ίωσης και τυχαία έδειξα την καμπύλη μου μίλησε για υπερβολική παραγωγή ινσουλίνης και να ακολουθήσω διατροφή. Σας έχει τύχει κάτι αντιστοιχο;;;;

 

Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω. Μήπως να άλλαζες διαβητολόγο; Δε λέω, άνθρωποι είμαστε κ φυσικά όλοι έχουν δικαίωμα να αρρωστήσουν αλλά στη φάση που είσαι κ λόγω του ιστορικού σου για εμένα είναι φάουλ που σε αφήνει ξεκρέμαστη. Δεν μπορεί ούτε να σε παραπέμψει σε κάποιον άλλο όπως είθισται να γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Εύχομαι να βγάλεις άμεσα άκρη. Με το καλό!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν υπαρχει δικαιολογια γι αυτο.χρειαζεσαι αμεσα διαβητολογο ειδικο στην κυηση.οχι τον οποιοδηποτε.προφανως χρειαζεσαι ινσουλινη.δρασε ακεσα κ ολα καλα θα πανε.ειναι απο τα πραγματα που δεν σηκωνουν αναβολη.ο γυναικολογος σου τι λεει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα moms

Είμαι στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου. Στην πρώτη είχα διαβήτη κύησης που το ρύθμιζα με τη διατροφή και γέννησα στις 39 εβδομάδες φυσιολογικά. Τώρα είμαι 20 εβδομάδων και ξεκίνησα από την αρχή καμπύλες λόγω ιστορικού. Η καμπύλη με 75 mgood γλυκόζη ήταν φυσιολογικότα τη. Η γλυκοζυλιωμενη η 5.9 (τσιμπημενη). Πριν μια εβδομάδα έκανα καμπύλη με το πρωινό μου 2 φρυγανιές μια φέτα τυρί του τοστ και γάλα 1 ποτήρι πλήρες και βγήκε νηστική 0.78 ενώ μια ώρα μετά 0.62.Το θέμα είναι ότι η διαβήτη λόγος μου αρρώστησε και δεν μπορεί να μου πει τι σημαίνει. Σε παθολόγο με ειδίκευση στο διαβήτη που πήγα λόγω ίωσης και τυχαία έδειξα την καμπύλη μου μίλησε για υπερβολική παραγωγή ινσουλίνης και να ακολουθήσω διατροφή. Σας έχει τύχει κάτι αντιστοιχο;;;;

 

Κάτι παίζει με τέτοιες τιμές είναι περίεργο το 78 πρωινό και το 62 και να έχεις γλυκοζυλιωμένη 5.9! Εγώ με διατροφή διαβήτη είχα γλυκοζυλιωμένη 5.3, μήπως δεν κάνεις διατροφή; είναι πολύ....μήπως ανεβάζεις ζάχαρο στο δίωρο;

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν φταιει η γυναικα αρρωστησε σοβαρα και με ενημέρωσε η γραμματεας της οτι μπορει να μην ξανακανει ιατρειο και να παρω τηλεφωνο 20/02 να μου πουν. Τελοσπαντων εγω εχω σκοπο την Πέμπτη που θα παω στο γυναικολογο μου να του ζητησω να μου συστησει καποιον αλλον. Η τιμη της γλυκοζυλιωμενης ειναι πριν ξεκινησω διατροφη. Δεν ακολουθω κατα γραμμα τη διατροφη ομως γιατι πειναω πολυ και ξεφευγω. Παρολα αυτα εχω τοσο χαμηλο ζαχαρο. Αυτο ειναι που με προβληματιζει.

Link to comment
Share on other sites

ειναι απλα τα πραγματα.ανεβαζεις σακχαρο κ γινεται υπερεκριση ινσουλινης.αυτο ειναι επικυνδυνο.το να γινεται που κ που δεν πειραζει γιατι ο οργανισμος δεν προλαβαινει να το συνειδητοποιησει.αν γινεται ομως συχνα?η πεμπτη ειναι μακρια.έικοινωνησε αμεσα με το γυναικολογο σου.αυτη ειναι η γνωμη μου.καλυτερα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Εγώ έκανα διαβήτη κύησης και στις 2 εγκυμοσύνες μου και έκανα αυστηρή διατροφή και ινσουλίνη. Στη πρώτη εγκυμοσύνη από το 4ο μήνα και στη δεύτερη στον 7ο μήνα. Λόγω ιστορικότητας και εγώ ο γυναικολόγος μου με παρέπεμψε από την αρχή της δεύτερης κύησης σε Διαβητολογος ο οποίος με έβαζε να κάνω καμπύλες για να το παρακολουθώ. Τους πρώτους μήνες κάποια νούμερα έδειχναν υπογλυκαιμία και εγώ είχα χαρεί νομίζοντας ότι δε θα κάνω διαβήτη αυτή τη φορα:lol:. Ο Διαβητολογος μου όμως με προσγείωσε ενημερώνοντας με ότι όταν κανείς κάποιες υπογλυκαιμίες (οι οποίες δε κάνουν πουθενά κακό στη κύηση) είναι ένδειξη αριθμιστου Ζαχαρου και σημαίνει ότι σύντομα θα εμφανίσω διαβήτη. Έτσι και έγινε! Να θυμάσαι ότι ο διαβήτης κύησης αν είναι πάντα ρυθμισμένος με υγειηνη διατροφή και ελαφριά άσκηση, είναι στα να μην υπάρχει! Αν όμως δε προσέξεις είναι ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα στη κύηση με φοβερές επιπλοκες! Συγνώμη αν σε τρομάζω αλλά εδώ πρόκειται για το παιδί σου και είμαι σίγουρη ότι θέλεις να ξέρεις τι σου γίνεται, όπως όλες μας! Σε κρίσεις πείνας μπορείς να τρως άφθονες σαλάτες και για γλυκό στέβια (σε οποιαδήποτε μορφή, όπως, γιαούρτι με στέβια, σοκολάτα με στέβια και πολλά αλλά....). Μη πάρεις βάρος στην εγκυμοσύνη σου,πίστεψε με γίνεται, και μάλιστα τρώγοντας! Αρκεί να τρως σωστά και να μετράς το ζάχαρο σου μια ώρα μετά να μην ξεπερνά το 130. Ζάχαρο νηστείας όχι πάνω από 95. Δε θέλω να σε κουράσω απλά μετά από δυο εγκυμοσύνες, τρεις Διαβητολογος γιατί ήθελα να διασταυρώνω αυτά που μου λένε και δάχτυλα σουροτυρια, έχω κάνει πια διδακτορικό!:lol: Αν θες κάτι άλλο ρωτά με.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Sevmana για τη διεξοδικη σου απαντηση! Τα ξερω πολυ καλα απο την πρωτη μου εγκυμοσυνη. Εκανα αυστηροτατη διατροφη και πηρα μονο 8 κιλα ενω ο γιος μου γεννηθηκε 2.800. Ολα μια χαρα δηλαδή. Σε αυτη την εγκυμοσυνη ομως εχω παρει αερα και πρεπει να συμμαζευτω. Ίσως επειδη η καμπυλη γλυκοζης δεν ηταν παθολογικη και οι μετρησεις μου μεχρι τωρα ποτέ πανω απο 126. Παρολα αυτα απο τον τριτο μηνα με εβαλε σε διαιτα πεινας. Οσο για τη στεβια μου την απαγορευει. Δεν εχει απιδειχτει μου ειπε οτι δε βλαπτει το εμβρυο και να χρησιμοποιω ζαχαρινη πχ στον καφε.

Οταν τρωω μεσημεριανο 13:00 το μεσημερι και στις 4-5 μπορω να φαω ενα γιαουρτι άσπρο 2% ή ενα ποτηρι γαλα δεν μου φτανει. Το γαλα δεν με χορταινει και το γιαουρτι το εχω σιχαθει πια. Τουλαχιστον να μπορουσα να φαω το 2% με φρουτα να αλλαξει λιγο η γευση. Εσυ τι ετρωγες;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Sevmana για τη διεξοδικη σου απαντηση! Τα ξερω πολυ καλα απο την πρωτη μου εγκυμοσυνη. Εκανα αυστηροτατη διατροφη και πηρα μονο 8 κιλα ενω ο γιος μου γεννηθηκε 2.800. Ολα μια χαρα δηλαδή. Σε αυτη την εγκυμοσυνη ομως εχω παρει αερα και πρεπει να συμμαζευτω. Ίσως επειδη η καμπυλη γλυκοζης δεν ηταν παθολογικη και οι μετρησεις μου μεχρι τωρα ποτέ πανω απο 126. Παρολα αυτα απο τον τριτο μηνα με εβαλε σε διαιτα πεινας. Οσο για τη στεβια μου την απαγορευει. Δεν εχει απιδειχτει μου ειπε οτι δε βλαπτει το εμβρυο και να χρησιμοποιω ζαχαρινη πχ στον καφε.

Οταν τρωω μεσημεριανο 13:00 το μεσημερι και στις 4-5 μπορω να φαω ενα γιαουρτι άσπρο 2% ή ενα ποτηρι γαλα δεν μου φτανει. Το γαλα δεν με χορταινει και το γιαουρτι το εχω σιχαθει πια. Τουλαχιστον να μπορουσα να φαω το 2% με φρουτα να αλλαξει λιγο η γευση. Εσυ τι ετρωγες;;;;

Ποσό σε καταλαβαίνω! Είναι πρόσφατες οι εγκυμοσύνες μου και ακόμα δεν έχω ξεπεράσει το να σκέφτεσαι τα πάντα πριν φας κατι:shock: εγώ έτρωγα στέβια. Την είχαν επιτρέψει και οι Διαβητολογοι και ο γυναικολόγος μου. Έφτιαχνα τεράστια μπολ με σαλάτες και έβαζα μέσα γαλοπούλα και κρουτόν για να τρώω στα ενδιάμεσα, έτρωγα αρκετά ψητά κρέατα,(προτιμούσα να φάω παραπάνω κρέας παρά κάτι άλλο) έτρωγα αρκετά άγουρα φρούτα (ευτυχώς έτσι κι'αλλιως μου αρέσουν άγουρα). Όταν ήθελα οπωσδήποτε ζυμαρικά έτρωγα ολικής κάτι μαύρα που έχει στο εμπόριο. Είχα τσεκάρει κάποιες τροφές που ενώ θεωρούνται υγειηνες εμένα μου ανέβαζαν ζάχαρο όπως, το ρύζι,η βρώμη και οι πατάτες και τις είχα αποκλείσει από τη διατροφή μου. Σε ώρες κρίσης έτρωγα 50gr μαύρη σοκολάτα υγείας. Από όσπρια μόνο φακή γιατί έβαζα ξύδι και μου ερειχνε το ζάχαρο (βέβαια θέλει λίγη ποσότητα ξυδιού γιατί είναι επικίνδυνο στη κύηση η μεγάλη ποσότητα ξυδιού). Όπου ήθελα σως έβαζα μουστάρδα με ελαιόλαδο και λεμόνι (για σαλάτες,κοτόπουλο κτλ). Επίσης όταν έβγαινα έξω είχα πάντα στη τσάντα μου μαύρες φρυγανιές,γαλοπούλα και κάποιο φρούτο ώστε να μην αναγκαστώ να πάρω κάτι από έξω και φάω κάτι που δεν πρέπει. Κάθε 2 ώρες έτρωγα κατι οπωσδήποτε και μετά τα τρία μεγάλα γεύματα και το πρωί που ξύπναγε πάντα μετρούσα το ζάχαρο! Εμένα με βοήθησε τρέλα και το περπάτημα. Ειδικά αν έτρωγα λίγο παραπάνω περπατούσα κατευθείαν για 20" και η μέτρηση στη μια ώρα έβγαινε οκ. Αααα έτρωγα και πολλά αυγά βραστά η ομελέτα σε αντικολλητικό τηγάνι και έβαζα και λαχανικά μέσα και με κράταγε αρκετά! Σε πιο μαιευτήριο θα γεννήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Sevmana πλακα κανεις;;; σε αφηνε να τρως καθε 2 ωρες;;; εμενα καθε 4 και οχι ολα αυτα που λες.... μιλάμε για πείνα!!! Θα γεννησω στο Αλεξάνδρα εκει ειναι ο γιατρός μου.

Ποιος ειναι ο διαβητολογος σου; θα μου δωσεις τα στοιχεια;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...