Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βλεμματική επαφή


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Thean είπε:

Λοιπόν για να σε ηρεμήσω...έχω τρία κοριτσάκια.Το τρίτο 12 μηνών.Απο την πρώτη στιγμή που γεννήθηκε και όσο θηλάζει δε με κοιτάει ποτέ!!!Ο παιδίατρος φυσικά γελούσε από τότε που του το είπα.γυρω στους τρεις μήνες άρχισα να ανησυχώ .Και ερχόμαστε στο σήμερα...Επικοινωνεί απίστευτα καλά ,λέει λεξουλες,και μικρές προτασουλες π.χ. μαμά τατα,

δείχνει τα παντα όση την γνωρίζουν τρελενονται με την επικοινωνία της  και την εξυπνάδα της και εξακολουθεί να μη με κοιτάει ούτε όταν θηλάζει,ούτε όταν τρώει φαγητο.Οποτε μη σκας γιατί εγώ τόσους μήνες τρελάθηκα και είναι και το τρίτο μου ...

 

Σε ευχαριστω πολύ!! Να χαιρεσαι τα θαυματάκια σου!!!  δεν ξερεις ποση ανακουφιση παίρνω, ρωτησα και την μητερα μου (4 μας μεγαλωσε), φιλες μου και μου λενε αυτα που μόλις μου προανεφερες!! θα μιλησω και με τον παιδιατρο βεβαια, κι εύχομαι να επιβεβαιωσει  και αυτος οτι όλα καλα,    καθε τοσο μπαινει κατι στο μυαλο μου.......ότι διαβαζω στο ιντερνετ νομιζω πως μας συμβαινει. ετσι θα ειμαστε παντα αραγε!!?? 

Καλή σου μέρα και πάλι ευχαριστω πολύ!! <3

2o4Jm5.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ σου λέω είναι τρίτο μωρό και δεν μπόρεσα να το χαρώ από το άγχος μου....Και ο παιδιατρος που είναι φίλος μας γελούσε.Αφου χαμογελάει το μωράκι σου όλα είναι καλά μην ανησυχείς.Να το χαιρεσαι.Για να καταλάβεις ότι το parents το ανακάλυψα ψάχνοντας τι μπορεί να έχει το μωρό.Τωρα βέβαια στο χρόνο βλέπω ένα φυσιολογικό μωράκι αλλά τα άγχη της μαμάς δεν τελειώνουν ποτέ ....

Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2019 at 1:13 ΠΜ, Neraidoula86 είπε:

Γεια σε όλες κ ολους....

Αυτην τη στιγμη που ανοιγω αυτο το θεμα ειμαι τρομερα ανησυχη καθως σημερα διαβασα οτι ειναι σημαντικο το μωρο να εχει βλεμματικη επαφη με την μητερα κατα την διαρκεια του ταισματος,  εμενα δυστηχως δεν με κοιταζει οταν το ταιζω. ειναι στο πλαι ή εχει κλειστα ματακια. ειναι 4 μηνων, συνηθως χαρουμενο, γελαστο, ανταποκρινεται οταν του μιλαω και χαμογελαει σχεδον ευκολα.

Φοβαμαι για  συνδρομο αυτισμου, εχω ραντεβου με την παιδιατρο σε μερικες μερες για το 2ο εμβολιο και θα την ενημερωσω για τις ανησυχιες μου. 

Αλλα θελω να ρωτησω κι εσας μανούλες, πως ηταν η βλεμματικη επαφη με τον μωρο σας ειτε ταιζατε με μπιμπερο είτε με το στηθος σας! ειναι σημαντικη η απαντηση σας για μενα.

Σας ευχαριστω παρα πολύ εκ των προτερων μανούλες!!

Να σου πω την αλήθεια ούτε εμένα με κοιτάει ποτε το μωρό μου όταν θηλάζω !!!!! Είναι τώρα Σχεδόν 6 μηνών και αν θυμάμαι καλά με κοίταξε έτσι λίγο όσο έτρωγε για πρώτη φορά στους 5 μήνες. 

Just now, Irina095 είπε:

Να σου πω την αλήθεια ούτε εμένα με κοιτάει ποτε το μωρό μου όταν θηλάζω !!!!! Είναι τώρα Σχεδόν 6 μηνών και αν θυμάμαι καλά με κοίταξε έτσι λίγο όσο έτρωγε για πρώτη φορά στους 5 μήνες. 

Αλλά ποτε δεν σκέφτηκα ότι μπορεί κάτι να πάει στραβά :) το θεωρώ εντάξει δεν είναι όλα τα μωρά το ίδιο 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Thean είπε:

Εγώ σου λέω είναι τρίτο μωρό και δεν μπόρεσα να το χαρώ από το άγχος μου....Και ο παιδιατρος που είναι φίλος μας γελούσε.Αφου χαμογελάει το μωράκι σου όλα είναι καλά μην ανησυχείς.Να το χαιρεσαι.Για να καταλάβεις ότι το parents το ανακάλυψα ψάχνοντας τι μπορεί να έχει το μωρό.Τωρα βέβαια στο χρόνο βλέπω ένα φυσιολογικό μωράκι αλλά τα άγχη της μαμάς δεν τελειώνουν ποτέ ....

Αυτο μου λεει και μενα η μανα μου....να ευχαριστηθω το μωρο μου και να αφησω τις βλακειες...να το χαρω!!! Σε ευχαριστω. Εγω το Parents καπως ετσι το ανακαλυψα, προσπαθουσα 1 χρονο για παιδακι και ετσι εμπαινα στο google να βρω αιτιες και λυσεις....καπου βοηθαει αν ξερεις να το χειριστεις σωστα χωρις να ξεφευγεις. εγω για παραδειγμα ξεφευγω. οπως λες και εσυ τα αγχη της μαμας δεν τελειωνουν ποτε!!! 

και εχεις 3 παιδακια ε?? Μπραβο σου....ειναι ευτυχια τοσα παιδάκια στο σπιτι σου....ποσο χρονων ειναι? <3

2o4Jm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

Να σου πω την αλήθεια ούτε εμένα με κοιτάει ποτε το μωρό μου όταν θηλάζω !!!!! Είναι τώρα Σχεδόν 6 μηνών και αν θυμάμαι καλά με κοίταξε έτσι λίγο όσο έτρωγε για πρώτη φορά στους 5 μήνες. 

Αλλά ποτε δεν σκέφτηκα ότι μπορεί κάτι να πάει στραβά :) το θεωρώ εντάξει δεν είναι όλα τα μωρά το ίδιο 

Να σου ζησει!! ειναι το πρώτο σου?

και εγω @irina095 ποτε δεν το ειχα βαλει στο μυαλο μου το συγκεκριμενο. καπου το διαβασα κ με επιασε πανικος. ολα καλα ομως!! :) Σήμερα με κοιταξε για λιγο ενω την ταιζα. τι να πω ...αυτο το πλασματακι θα με τρελανει!! 

2o4Jm5.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Neraidoula86 είπε:

Αυτο μου λεει και μενα η μανα μου....να ευχαριστηθω το μωρο μου και να αφησω τις βλακειες...να το χαρω!!! Σε ευχαριστω. Εγω το Parents καπως ετσι το ανακαλυψα, προσπαθουσα 1 χρονο για παιδακι και ετσι εμπαινα στο google να βρω αιτιες και λυσεις....καπου βοηθαει αν ξερεις να το χειριστεις σωστα χωρις να ξεφευγεις. εγω για παραδειγμα ξεφευγω. οπως λες και εσυ τα αγχη της μαμας δεν τελειωνουν ποτε!!! 

και εχεις 3 παιδακια ε?? Μπραβο σου....ειναι ευτυχια τοσα παιδάκια στο σπιτι σου....ποσο χρονων ειναι? <3

Είναι 9,7 και 12 μηνών η μικρότερη..Να σου ζήσει το αγγελούδι σου..Έχουν δίκιο οι μαμάδες πρέπει να τα χαρούμε.Για πότε έγινε 9 η μεγάλη μου ούτε που το κατάλαβα. ...

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Neraidoula86 είπε:

Να σου ζησει!! ειναι το πρώτο σου?

και εγω @irina095 ποτε δεν το ειχα βαλει στο μυαλο μου το συγκεκριμενο. καπου το διαβασα κ με επιασε πανικος. ολα καλα ομως!! :) Σήμερα με κοιταξε για λιγο ενω την ταιζα. τι να πω ...αυτο το πλασματακι θα με τρελανει!! 

Ναι το πρώτο μου είναι και εσένα να σου ζήσει !!!! Γερό και δυνατό !! Εγώ ας πούμε θηλάζω και ξαπλωτά τις πιο πολλές φορές και εκεί δεν υπάρχει καν βληματική επαφή :p 

Just now, Irina095 είπε:

Ναι το πρώτο μου είναι και εσένα να σου ζήσει !!!! Γερό και δυνατό !! Εγώ ας πούμε θηλάζω και ξαπλωτά τις πιο πολλές φορές και εκεί δεν υπάρχει καν βληματική επαφή :p 

*βλεμματικη 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας καλές μου....τελικα δεν κρατηθηκα να περιμενω μεχρι την Δευτερα που ειχα ραντεβου με τον παιδιατρο, πηγα σημερα. 

Δεν μπορω να πω οτι με καθυσηχασε η αληθεια ειναι......μου ειπε απλα οτι ειναι πολυ μικρη για να βγαλουμε καποιο συμπερασμα απο τωρα. προς το παρον παει καλα....δεν μου ειπε κατι για αυτο, σαν συμπτωμα...τι να πω...την Δευτρεα που εχωραντεβου για το 2ο εμβολιο θα του ξανακανω συζητηση.... 

Ειμαι παλι σημερα...οχι και τοσο ηρεμη. Σας ζαλιζω κ εσας.... ππφφφφφ.......

2o4Jm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Neraidoula86 είπε:

Γεια σας καλές μου....τελικα δεν κρατηθηκα να περιμενω μεχρι την Δευτερα που ειχα ραντεβου με τον παιδιατρο, πηγα σημερα. 

Δεν μπορω να πω οτι με καθυσηχασε η αληθεια ειναι......μου ειπε απλα οτι ειναι πολυ μικρη για να βγαλουμε καποιο συμπερασμα απο τωρα. προς το παρον παει καλα....δεν μου ειπε κατι για αυτο, σαν συμπτωμα...τι να πω...την Δευτρεα που εχωραντεβου για το 2ο εμβολιο θα του ξανακανω συζητηση.... 

Ειμαι παλι σημερα...οχι και τοσο ηρεμη. Σας ζαλιζω κ εσας.... ππφφφφφ.......

Εκτός από αυτό έχεις δει εσυ και κάποια αλλά συμπτώματα ; 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Neraidoula86 είπε:

Γεια σας καλές μου....τελικα δεν κρατηθηκα να περιμενω μεχρι την Δευτερα που ειχα ραντεβου με τον παιδιατρο, πηγα σημερα. 

Δεν μπορω να πω οτι με καθυσηχασε η αληθεια ειναι......μου ειπε απλα οτι ειναι πολυ μικρη για να βγαλουμε καποιο συμπερασμα απο τωρα. προς το παρον παει καλα....δεν μου ειπε κατι για αυτο, σαν συμπτωμα...τι να πω...την Δευτρεα που εχωραντεβου για το 2ο εμβολιο θα του ξανακανω συζητηση.... 

Ειμαι παλι σημερα...οχι και τοσο ηρεμη. Σας ζαλιζω κ εσας.... ππφφφφφ.......

Μέχρι το παιδάκι να γίνει 2 με 3 χρόνων κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά ότι το παιδάκι έχει η δεν έχει κάτι.Η δικιά μου εκτός του ότι δεν με κοιτούσε όταν έτρωγε δεν καθόταν ούτε σε καρεκλακι φαγητού ούτε σε καρεκλακι αυτοκινήτου,που επίσης με είχαν ανησυχήσει.Στο χρόνο ομως τα πράγματα αρχίζουν και ξεκαθαρίζουν .Πλέον φαίνεται ότι το παιδάκι επικοινωνεί ,δειχνει,μιλάει κτλ.Και πάλι μπορεί οποιοδήποτε παιδάκι ανά πάσα στιγμή να παλινδρομησει.Εσυ θα σκέφτεσαι θετικά.Αν σε ανησυχεί μόνο το τάισμα σου λέω ότι ούτε εμένα με κοιτούσε ούτε με κοιτάει.Σου χαμογελάει;Αν περάσει κάτι που κινείται μπροστά της το παρακολουθεί;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Εκτός από αυτό έχεις δει εσυ και κάποια αλλά συμπτώματα ; 

Όχι δεν εχω δει αλλα συμπτωματα προς το παρον!! δειχνει μια χαρα. χαρουμενο, ζωηρο, τρωει με ορεξη.....ολα καλα δειχνουν. μονο αυτο.

2o4Jm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Εκτός από αυτό έχεις δει εσυ και κάποια αλλά συμπτώματα ; 

Όχι δεν εχω δει αλλα συμπτωματα προς το παρον!! δειχνει μια χαρα. χαρουμενο, ζωηρο, τρωει με ορεξη.....ολα καλα δειχνουν. μονο αυτο.

2o4Jm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Thean είπε:

Μέχρι το παιδάκι να γίνει 2 με 3 χρόνων κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά ότι το παιδάκι έχει η δεν έχει κάτι.Η δικιά μου εκτός του ότι δεν με κοιτούσε όταν έτρωγε δεν καθόταν ούτε σε καρεκλακι φαγητού ούτε σε καρεκλακι αυτοκινήτου,που επίσης με είχαν ανησυχήσει.Στο χρόνο ομως τα πράγματα αρχίζουν και ξεκαθαρίζουν .Πλέον φαίνεται ότι το παιδάκι επικοινωνεί ,δειχνει,μιλάει κτλ.Και πάλι μπορεί οποιοδήποτε παιδάκι ανά πάσα στιγμή να παλινδρομησει.Εσυ θα σκέφτεσαι θετικά.Αν σε ανησυχεί μόνο το τάισμα σου λέω ότι ούτε εμένα με κοιτούσε ούτε με κοιτάει.Σου χαμογελάει;Αν περάσει κάτι που κινείται μπροστά της το παρακολουθεί;

 

Ναι μου χαμογελαει συνεχεια...και αντιλαμβανεται οτιδηποτε περασει απο μπροστα της. της αρεσει γενικα να παρατηρει πραγματα, αντιλαμβανεται οτι καποιος ειναι στο δωματιο ακομα και αν δεν ειναι σε οπτικη επαφη, γουρλωνει τα ματια της οταν υψωνεις την φωνη σου και μετα χαμογελαει μολις καταλαβει οτι αστειευεσαι, βέβαια δεν χαχανιζει ακομα, το εκανε μια φορα και με συγκλονισε το γελιο της, αλλα αυτο μια φορα πριν μια 10ρια μερες.

Ασε το καθισματακι ουτε εμεις το συμπαθουμε, κλαιμε συνηθως ενα 5λεπτο μεχρι να το αποδεχτεί. 

Μου δινεις τοσο θαρρος, ειλικρινα!! 

2o4Jm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Neraidoula86 είπε:

Ναι μου χαμογελαει συνεχεια...και αντιλαμβανεται οτιδηποτε περασει απο μπροστα της. της αρεσει γενικα να παρατηρει πραγματα, αντιλαμβανεται οτι καποιος ειναι στο δωματιο ακομα και αν δεν ειναι σε οπτικη επαφη, γουρλωνει τα ματια της οταν υψωνεις την φωνη σου και μετα χαμογελαει μολις καταλαβει οτι αστειευεσαι, βέβαια δεν χαχανιζει ακομα, το εκανε μια φορα και με συγκλονισε το γελιο της, αλλα αυτο μια φορα πριν μια 10ρια μερες.

Ασε το καθισματακι ουτε εμεις το συμπαθουμε, κλαιμε συνηθως ενα 5λεπτο μεχρι να το αποδεχτεί. 

Μου δινεις τοσο θαρρος, ειλικρινα!! 

Συνεπώς το παιδάκι σου επικοινωνεί κανονικότατα.Τα παιδάκια με αυτισμό δυσκολεύονται αρκετά να επικοινωνήσουν ακόμη και από πολύ μικρή ηλικία.Δυστυχως το παιδάκι μια φίλης μου 2 χρόνων πρόσφατα διαγνώστηκε με αυτιστικά χαρακτηριστικά και επειδή πραγματικά το έζησα από μωρό κάποια πράγματα ήταν πολύ εμφανή.Οπως πχ ότι δεν χαμογελούσε σε κανεναν,δεν ήθελε να το κοιτας,δεν έβγαζε φωνουλες και δεν παρακολουθούσε ποτέ κάτι που κινούνταν .Εμένα εξακολουθεί να μη με κοιτάει όταν τρώει αλλά μου μιλάει πλεον με λεξουλες,δείχνει,και επικοινωνεί κανονικα.Η αδερφή μου έχει δύο παιδάκια και το δεύτερο επίσης δεν την κοιτούσε ποτέ στο θηλασμό.Τωρα είναι 5 χρόνων και μας πουλάει και μας αγοράζει.Οποτε κοίτα να χαρείς το μωράκι σου και να του μιλάς συνέχεια.Εγω στην τρίτη τώρα καταλαβαίνω ότι έχασα κάποιες στιγμές επειδή με έτρωγε το άγχος.Αλλα επειδή πλέον ξέρουμε και βλέπουμε πολλά είναι φυσιολογικό.Το νηπιαγωγείο που πήγαιναν οι μεγάλες μου συστεγάζεται με ειδικό νηπιαγωγειο.Απο αυτά που είδα τόσα χρόνια φοβάμαι τα πάντα πλέον .

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Neraidoula86 said:

Ναι μου χαμογελαει συνεχεια...και αντιλαμβανεται οτιδηποτε περασει απο μπροστα της. της αρεσει γενικα να παρατηρει πραγματα, αντιλαμβανεται οτι καποιος ειναι στο δωματιο ακομα και αν δεν ειναι σε οπτικη επαφη, γουρλωνει τα ματια της οταν υψωνεις την φωνη σου και μετα χαμογελαει μολις καταλαβει οτι αστειευεσαι, βέβαια δεν χαχανιζει ακομα, το εκανε μια φορα και με συγκλονισε το γελιο της, αλλα αυτο μια φορα πριν μια 10ρια μερες.

Ασε το καθισματακι ουτε εμεις το συμπαθουμε, κλαιμε συνηθως ενα 5λεπτο μεχρι να το αποδεχτεί. 

Μου δινεις τοσο θαρρος, ειλικρινα!! 

Για το χαχανισμα μην ανησυχείς πάντως, ξέρω ότι είναι στα ορόσημα 4-5 μηνών αλλά η δική μου άρχισε να χαχανιζει στους 7 μήνες και ο παιδίατρος μας συνεχώς μας έλεγε να μην ανησυχούμε. Κ δίκιο είχε γιατί τώρα είναι μια γελαστη γλωσσοκοπάνα! Το καθίσματακι σχεδόν κανένα παιδάκι δεν το συμπαθεί. Όλα καλά θα είναι, το παιδάκι σου αποσα λες φαίνεται μια χαρά φυσιολογικό, να σου ζήσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Thean είπε:

Συνεπώς το παιδάκι σου επικοινωνεί κανονικότατα.Τα παιδάκια με αυτισμό δυσκολεύονται αρκετά να επικοινωνήσουν ακόμη και από πολύ μικρή ηλικία.Δυστυχως το παιδάκι μια φίλης μου 2 χρόνων πρόσφατα διαγνώστηκε με αυτιστικά χαρακτηριστικά και επειδή πραγματικά το έζησα από μωρό κάποια πράγματα ήταν πολύ εμφανή.Οπως πχ ότι δεν χαμογελούσε σε κανεναν,δεν ήθελε να το κοιτας,δεν έβγαζε φωνουλες και δεν παρακολουθούσε ποτέ κάτι που κινούνταν .Εμένα εξακολουθεί να μη με κοιτάει όταν τρώει αλλά μου μιλάει πλεον με λεξουλες,δείχνει,και επικοινωνεί κανονικα.Η αδερφή μου έχει δύο παιδάκια και το δεύτερο επίσης δεν την κοιτούσε ποτέ στο θηλασμό.Τωρα είναι 5 χρόνων και μας πουλάει και μας αγοράζει.Οποτε κοίτα να χαρείς το μωράκι σου και να του μιλάς συνέχεια.Εγω στην τρίτη τώρα καταλαβαίνω ότι έχασα κάποιες στιγμές επειδή με έτρωγε το άγχος.Αλλα επειδή πλέον ξέρουμε και βλέπουμε πολλά είναι φυσιολογικό.Το νηπιαγωγείο που πήγαιναν οι μεγάλες μου συστεγάζεται με ειδικό νηπιαγωγειο.Απο αυτά που είδα τόσα χρόνια φοβάμαι τα πάντα πλέον .

΄Βάλσαμο τα λογια σου....νιωθω οτι με καταλαβαινεις απολυτα, μιας και ειχες και εσυ τις ιδιες ανησυχιες!! Έχουμε τωρα πια πρόσβαση σε τοσες πληροφοριες, τοσο ευκολα που λογικο ειναι να φοβομαστε τοσα πολλα!! τις τελευταιες μερες παρατηρω τα παντα πανω της, όλες τις αντιδρασεις ..τα παντα κυριολεκρικα, καμια φορα ολα μου φαινονται φυσιολογικα και αλλες φορες λες και μπαινει αυτο το μυγάκι που λενε στον μυαλο μου και λες και ολα ειναι προβληματικα!! εχω αρχισει να της τραγουδαω ενω την θυλασc τωρα, πριν δεν το εκανα γτ ειχα συνδυασει τον θηλασμο με τον υπνο κ μπορω να πω οτι της εκλαιψα μερικες ματιες σημερα. !! 

Τι λεξουλες λέτε?? εχει πει Μαμα? πως ενιωσες οταν πρωτοακουσες το Μαμα? :) 

2o4Jm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Για το χαχανισμα μην ανησυχείς πάντως, ξέρω ότι είναι στα ορόσημα 4-5 μηνών αλλά η δική μου άρχισε να χαχανιζει στους 7 μήνες και ο παιδίατρος μας συνεχώς μας έλεγε να μην ανησυχούμε. Κ δίκιο είχε γιατί τώρα είναι μια γελαστη γλωσσοκοπάνα! Το καθίσματακι σχεδόν κανένα παιδάκι δεν το συμπαθεί. Όλα καλά θα είναι, το παιδάκι σου αποσα λες φαίνεται μια χαρά φυσιολογικό, να σου ζήσει!

maripoz μου, σε ευχαριστώ πολύ κ εσυ να χαιρεσαι την γλωσσοκοπάνα σου!!!!!! <3 <3  πόσο μηνων ειστε τώρα??   :-D

προσπαθω πολυ...χαχανίζω σαν τρελή κάθε φορα που της κανω αστεια, ο αντρας μου ξεκαρδίζεται με εμενα οπως φερομαι η μικρή όμως συγκρατημενη, απλα χαμογελαει με ενα πλατυ χαμογελο και λεω τωρα θα  γελασει αλλα..... !!

όντως καπου εχω διαβασει οτι πολλα παιδακια καθυστερουν το χαχανισμα, οποτε κανω υπομονη, ενα, δυο φορες την καταφερα, ενω παιζαμε αεροπλανάκι!! 

Σε ευχαριστω πολύ ετσι ελπιζω και εγω να ειναι!!

2o4Jm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

On 12/15/2019 at 7:35 AM, Neraidoula86 said:

maripoz μου, σε ευχαριστώ πολύ κ εσυ να χαιρεσαι την γλωσσοκοπάνα σου!!!!!! <3 <3  πόσο μηνων ειστε τώρα??   :-D

προσπαθω πολυ...χαχανίζω σαν τρελή κάθε φορα που της κανω αστεια, ο αντρας μου ξεκαρδίζεται με εμενα οπως φερομαι η μικρή όμως συγκρατημενη, απλα χαμογελαει με ενα πλατυ χαμογελο και λεω τωρα θα  γελασει αλλα..... !!

όντως καπου εχω διαβασει οτι πολλα παιδακια καθυστερουν το χαχανισμα, οποτε κανω υπομονη, ενα, δυο φορες την καταφερα, ενω παιζαμε αεροπλανάκι!! 

Σε ευχαριστω πολύ ετσι ελπιζω και εγω να ειναι!!

Βρε είναι μικρούλα η δικια σας έχεις να ακούσεις πολύ χαχανισμα μην αγχώνεσαι καθόλου. Η αλήθεια είναι πως κι εγώ έτσι έκανα όπως εσύ αλλά τώρα μετανιώνω που ήμουν έτσι αγχωμενη και το προσπαθούσα. Εμείς είμαστε μεγάλες τώρα 20 μηνών :)

Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2019 at 7:29 ΠΜ, Neraidoula86 είπε:

΄Βάλσαμο τα λογια σου....νιωθω οτι με καταλαβαινεις απολυτα, μιας και ειχες και εσυ τις ιδιες ανησυχιες!! Έχουμε τωρα πια πρόσβαση σε τοσες πληροφοριες, τοσο ευκολα που λογικο ειναι να φοβομαστε τοσα πολλα!! τις τελευταιες μερες παρατηρω τα παντα πανω της, όλες τις αντιδρασεις ..τα παντα κυριολεκρικα, καμια φορα ολα μου φαινονται φυσιολογικα και αλλες φορες λες και μπαινει αυτο το μυγάκι που λενε στον μυαλο μου και λες και ολα ειναι προβληματικα!! εχω αρχισει να της τραγουδαω ενω την θυλασc τωρα, πριν δεν το εκανα γτ ειχα συνδυασει τον θηλασμο με τον υπνο κ μπορω να πω οτι της εκλαιψα μερικες ματιες σημερα. !! 

Τι λεξουλες λέτε?? εχει πει Μαμα? πως ενιωσες οταν πρωτοακουσες το Μαμα? :) 

Λέει μαμα και με κοιτάει ,μπαμπά και τον δείχνει,τις αδερφές τις-Τιτατα την Κατερίνα και Ατετ την Ελισάβετ,μαμ όταν πεινάει,ντα για να χτυπήσει κάποιον,τατα για τη βόλτα και επίσης λέει και μαμά τατα όταν φεύγω και μπαμπά τατα .Και γιαγιά καθαρά.Κανει τη γατούλα νιάου,το παπάκι παπαπα και την κοτούλα κακακα.Επίσης δείχνει αν τη ρωτήσεις το κεφαλάκι,τη μυτούλα,τα μαλλάκια ,την κοιλιτσα,τη γλωσσιτσα,το ποδαράκι,το χεράκι της.Η εξέλιξη η ραγδαία έγινε τους τελευταιους δύο μήνες βέβαια.Επισης τώρα άρχιζε να χαχανιζει πολύ.Μεχρι τώρα αρσια και που.Εξακολουθει βέβαια να μη με κοιτάει όταν τρώει .Το παιδάκι σου είναι μια χαρά μην αγχώνεσαι .Να του μιλάς συνέχεια και να του τραγουδας.Ειναι σαν σφουγγάρια τα μωρά.Εμας ο παιδιατρος είναι φίλος μας και μου είπε ότι στην ηλικία του μωρού σου πρέπει να παρακολουθεί αντικείμενα και να σου χαμογελαει.Οσον αφορά όταν πρωτοειπε το μαμά απλά ανακουφιστηκα γιατί ένα μήνα ολόκληρο έλεγε μόνο μπαμπά.Αλλα στην πρώτη μου κόρη κόντεψαν να λιποθυμήσω...Όταν σε διαβάζω πάντως είναι λες και ακούω τον εαυτό μου πριν λίγους μήνες που έχανα τον ύπνο μου γιατί ήμουν σίγουρη ότι το παιδί είχε κάτι ..Πάγωνε το αίμα μου ..Τώρα ηρέμησα πραγματικά .

Link to comment
Share on other sites

On 17/12/2019 at 8:46 ΜΜ, maripoz είπε:

Βρε είναι μικρούλα η δικια σας έχεις να ακούσεις πολύ χαχανισμα μην αγχώνεσαι καθόλου. Η αλήθεια είναι πως κι εγώ έτσι έκανα όπως εσύ αλλά τώρα μετανιώνω που ήμουν έτσι αγχωμενη και το προσπαθούσα. Εμείς είμαστε μεγάλες τώρα 20 μηνών :)

Να την χαιρεσαι!! Ανυπομονω @maripoz μου...!! Αν κ ειμαι πολυ πιο ηρεμη διαβαζοντας και ξαναδιαβαζοντας αυτα που μου γραφετε!! ναι οταν παει να μαυρισει το μυαλο μου, μπαινω και σας διαβαζω!! :grin:  Πιστευω και εγω τωρα, καλα πηγαινουμε!! ας ειναι καλα τα παιδακια μας.....και όλου του κοσμου τα ζουζουνακια!!! <3  εχω μια ανιψουλα 19 μηνων και πιστευω οτι ειναι μια ηλικια που λες τρεχω πραγματικα κ δεν φτανω ετσι? Βασικα καθε ηλικια εχει τα δικα της, αλλα οσο μεγαλωνουν γινονται και πιο ζιζανιάκια!! χαχαχαχ

 

@Thean αααχχ! τι ομορφα, λεει τοσα πολλα!!!! μπραβο σας <3 πραγματι οταν της τραγουδάω καθετε κ παρακαλουθει μες τα ματια, χαμογελώντας κ εχω παρατηρησει οτι καμια φορα ανοιγοκλεινει το στοματακι της σαν να θελει να τραγουδησει μαζι μου....εκει απλα την ερωτευομαι ακομα πιο πολυ.  Να λιποθυμησεις ε? φανταζομαι!! χαχαχα εμενα εχει χαχανισει μεχρι τωρα 3 φορες. οταν πρωτοχαχανισε....λες και με αγκαλιασε ολο το συμπαν!! ο αντρας μου κοιμοταν και εγω χοροπηδησα πανω στο κρεβατι και τον ξυπνησα να του το πω!!! αχ!!  

 

παντως ποσο χαιρομαι βρε κοριτσια που με καταλαβενετε!!!  Φιλάκια και καλημέρα!!!

(Υ.Γ δεν ξερω αλλα αυτα που γραφω εμφανιζονται μετα απο 1 με 2 μερες. μου λεει πρεπει να εγκριθει απο τον συντονιστή!! )

2o4Jm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Neraidoula86 είπε:

Γεια σας Κοριτσια!!

Χρόνια πολλά, Καλές γιορτες!!  Υγεια Τυχη Χαρά κ Ευλογία στα σπίτάκια μας κ σε όλον τον κόσμο!!!

Σας φιλώ!! :)

Χρόνια πολλά κοριτσάρα καλές γιορτές με υγεία !!!!! :) φιλάκια 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Neraidoula86 είπε:

Γεια σας Κοριτσια!!

Χρόνια πολλά, Καλές γιορτες!!  Υγεια Τυχη Χαρά κ Ευλογία στα σπίτάκια μας κ σε όλον τον κόσμο!!!

Σας φιλώ!! :)

Χρόνια πολλά με υγεία!!!Καλές γιορτές σε όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας....καλη χρονια, μονο χαρες σε ολο το κοσμο!!      το ξερω οτι ισως γινομαι φορτικη..

Αλλα ηθελα παλι την γνωμη σας για κατι που με απασχολει ξανα....συγνωμη, ντρεπομαι πολυ...

 

λοιπον η μικρη μου τωρα ειναι σχεδον 5 μηνων, δεν εχουμε κανει και τεραστια προοδο στο θεμα με το χαχανισμα, το χει κανει καποιες φορες.  αλλα ας πουμε οτι ενταξει σιγα σιγα θα μπορει να το κανει πιο συχνα.

αυτο που με απασχολει τελευταια ειναι οτι τις περισοτερες φορες οταν την αφηνω στο γυμναστηριακι της γκρινιαζει αν πειναει, αν ειναι βρεγμένη κτλ με αναζητα και ειναι ηρεμη μονο οταν παω απο πανω της ή τη σηκωσω να κανουμε βολτες στο σπιτι, ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ την βαζω στο γυμναστηριακι της ενω μολις εχει φαει και την εχω αλλαξει και ειναι ηρεμη και παιζει μονη της, δεν με αναζητα τριγυρω της, πολυ σπανια!!  δεν πρεπει ενω παιζει τα παιχνιδακια της να με αναζητα γυρω της?? μολις ομως βαρεθει, στο 10 λεπτο συνηθως αρχιζει παλι την γκρινια και με φωναζει να παω, αυτο εχω παρατηρησει. .....αυτο κατα την διαρκεια που ειναι ηρεμη με τα παιχνιδια της......δεν ξερω....ποια εσας η γνωμη σας κοπέλες μου??  

 

και κατι τελευταιο. ειναι λογικο τη μια μερα να βλεπει το μπαμπα της να την πλησιαζει κ να χοροπηδαει απο χαρα και την αλλη μερα απλα να αδιαφορει?

 

ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ αν σας κουραζω!!

 

καλη σας μερα <3 !!!

2o4Jm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά, ειλικρινά όλα όσα λες είναι φυσιολογικα είναι πολύ μικρό το μωράκι σου για να ανησυχείς αν δεν σε αναζηταει τακτικά. Το ότι σε αναζηταει όταν σε χρειάζεται είναι πάρα πολύ σημαντικό και αυτο που πρέπει να κάνει στην ηλικία της. Τώρα σχετικά με το μπαμπά της, μην μου πεις πως εσύ κάθε μέρα έχεις τα ίδια κέφια και χοροπηδας όταν γυρνάει ο άντρας σου από την δουλειά πχ? Ε έτσι και το μωρό μια έχει τα κέφια του και εκδηλώνεται περισσότερο και την άλλη δεν έχει τόσα κέφια ή έχει εστιασει σε κάτι άλλο και και δεν είναι για πολλά πολλά βρε παιδί μου. Άνθρωπος είναι κι αυτό έχει τις ώρες του. Για το χαχανητο σου είπα, το δικό μου, πλην μερικών περιστασιακων χαχανων νωρίτερα, άρχισε πραγματικά να χαχανιζει στους 7 μήνες και δεν έχει σταματήσει από τότε να ξεκαρδιζεται. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...