Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βλεμματική επαφή


Recommended Posts

Καλησπέρα. Ο δικός μου είναι 2 μηνών. Και μένα κολλάει το βλέμμα του σε πιο φωτεινά σημεία η σε κάποια σημεία που δεν μπορώ να καταλάβω τι κοιτάει. Το πρόσωπο μου το κοιτάει, όχι πάντα όμως. Θα πρέπει να τον έχω αγκαλιά πρόσωπο με πρόσωπο και κυρίως εστιάζει στο στόμα μου γιατί του αρέσει που κινείται καθώς του μιλάω. Με κοιτάει κ μέσα στα μάτια όμως. Αν τον έχω αγκαλιά και η πλάτη του ακουμπάει στο στήθος μου δεν θα γυρίσει να με κοιτάξει, ούτε θα με ψάξει. Λογικά φυσιολογικό είναι, είναι πολύ μικρούλια ακόμα. Όσο για τους ήχους κάνει διάφορους που πολλές φορές ακούγονται σαν γκρίνια και σαν παράπονο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νίκη 36 εβδομάδων και σήμερα 2'5 μηνών σημαίνει ότι αν γεννιόταν στην ώρα του στις 40+ τώρα θα είχατε σαραντίσει. Είναι μικρουλης και είναι φυσιολογικότατος. Σε ένα μήνα δεν θα πιστεύεις την διαφορά σε ολα όσα περιγράφεις και την εξέλιξη. Καμία ανησυχία να μην έχεις :)

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Lotus flower Valley είπε:

Τόσο είναι και ο γιος μου.  Εγώ ανησυχώ για υπερτονια άκρων αλλά τα έχω αφήσει στην άκρη να φτάσει 6 μηνών. Μέρα με την ημέρα τα μωράκια αναπτυσουν νέες δυνατότητες. Κάποιες μέρες πιο νωχελικά άλλες πιο δραστήρια.  Εάν τυχόν υπάρξει ενδεχόμενο φάσματος αυτισμού θα αντιμετωπιστεί. Προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά και φυσικά όταν θα μπορεί να εξεταστεί από αρμόδιο ιατρό μόνον εκείνος θα σε καθησύχασει. Πολλές φορές η αποστροφή βλέμματος είναι από την ανάγκη τους να επεξεργαστουν όλα τα άλλα. Όταν τον ταΐζεις έχετε βλεμματικη επαφή; 

Που και που. Συνήθως με κοιτάει όταν τον έχω απέναντι μου ξαπλωμενο και παίζω μαζί του. Εκεί βλέπω ότι με κοιτάει στα μάτια για παραπάνω ώρα, και επεξεργαζετε το πρόσωπο μου. 

Αλλά με ανησυχεί που έχει φτάσει 2.5 μηνών και κολλάει τόσο στις φωτεινές πηγές... 

Link to comment
Share on other sites

Μην διαβάζεις τίποτα στο νετ!!Αν συνεχίσεις έτσι θα χάσεις το μυαλό σου στο τέλος. Είναι βρέφος ακόμα, τι περίμενες να κάνει?

Δεν είναι τυχαίο το γεγονός πως τέτοιες διαγνώσεις δεν γίνονται πριν τα  2 1/2-3 έτη.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Νίκηη είπε:

Που και που. Συνήθως με κοιτάει όταν τον έχω απέναντι μου ξαπλωμενο και παίζω μαζί του. Εκεί βλέπω ότι με κοιτάει στα μάτια για παραπάνω ώρα, και επεξεργαζετε το πρόσωπο μου. 

Αλλά με ανησυχεί που έχει φτάσει 2.5 μηνών και κολλάει τόσο στις φωτεινές πηγές... 

Μήπως έχει να κάνει με την οραση;  όχι για κάτι αρνητικό. Αργεί να εξελιχθεί η όραση τους συν ότι οι αντιθέσεις αλλά και το έντονο χρώμα τους αρέσει/ τράβα τη προσοχή τους.    Εφόσον σε κοιτάζει στο πρόσωπο είναι πολύ ευχάριστο :):):) Μακάρι να σου απαντήσει κάποιος ειδικός επί του θέματος. Υπομονή. Υπομονή κάνω και εγώ να πιάσει 6 μήνες για να δω μια ολιστικη εικόνα ικανοτήτων. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι πολύ στενοχωρημένη. Το μωρό είναι σχεδόν 3 μηνών και είναι πολύ ήσυχο. Δύσκολα βγάζει φωνουλες. Δεν με αναγνωρίζει. Δεν ξεκίνησε να πιάνει πράγματα. Δεν κοιτάει τα χεράκια του. Κολλάει στο φως. Ολο κοιμάται. 

Το θετικό είναι ότι όταν ξεκολλαει το βλέμμα του, μπορεί και μας κοιτάει. Και μπορεί και μας παρακολουθεί. Και επίσης χτες γύρισε το κεφάλι του να με κοιτάξει. Και από κει που δεν τον ακουγες καν άρχισε να βγάζει φωνουλες αραιά και που. Αυτά. 

 

Τον πήγα σε οφθαλμιατρο και μου είπε ότι μάλλον έχει Νυσταγμο στα μάτια. Οκ αυτό. Και επίσης δεν πέρασε τον Ακουολογικο έλεγχο τον 1 μήνα,  στο 1 του αυτακι. Θαωτον ξαναπαμε σε 1 μήνα. 

 

Είμαι άσχημα ψυχολογικά γιατί βλέπω το παιδί μου να είναι πίσω σε αυτά που έπρεπε να κάνει. Ανησυχώ πολύ... 

Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2019 at 12:30 ΠΜ, λουκουμαδάκι είπε:

Νίκη 36 εβδομάδων και σήμερα 2'5 μηνών σημαίνει ότι αν γεννιόταν στην ώρα του στις 40+ τώρα θα είχατε σαραντίσει. Είναι μικρουλης και είναι φυσιολογικότατος. Σε ένα μήνα δεν θα πιστεύεις την διαφορά σε ολα όσα περιγράφεις και την εξέλιξη. Καμία ανησυχία να μην έχεις :)

Αυτό με την διορθωμενη ηλικία όντως ισχύει; Δηλαδή μένουν πίσω στα κατορθώματα τους; εμένα η Παιδίατρος μου δεν ανέφερε κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Νίκηη είπε:

Είμαι πολύ στενοχωρημένη. Το μωρό είναι σχεδόν 3 μηνών και είναι πολύ ήσυχο. Δύσκολα βγάζει φωνουλες. Δεν με αναγνωρίζει. Δεν ξεκίνησε να πιάνει πράγματα. Δεν κοιτάει τα χεράκια του. Κολλάει στο φως. Ολο κοιμάται. 

Το θετικό είναι ότι όταν ξεκολλαει το βλέμμα του, μπορεί και μας κοιτάει. Και μπορεί και μας παρακολουθεί. Και επίσης χτες γύρισε το κεφάλι του να με κοιτάξει. Και από κει που δεν τον ακουγες καν άρχισε να βγάζει φωνουλες αραιά και που. Αυτά. 

 

Τον πήγα σε οφθαλμιατρο και μου είπε ότι μάλλον έχει Νυσταγμο στα μάτια. Οκ αυτό. Και επίσης δεν πέρασε τον Ακουολογικο έλεγχο τον 1 μήνα,  στο 1 του αυτακι. Θαωτον ξαναπαμε σε 1 μήνα. 

 

Είμαι άσχημα ψυχολογικά γιατί βλέπω το παιδί μου να είναι πίσω σε αυτά που έπρεπε να κάνει. Ανησυχώ πολύ... 

Σας εξήγησε ο παιδοοφθαλμίατρος τι είναι ο νυσταγμός και πώς θα βοηθήσετε το μωρό σας; Αν όχι, καλό θα ήταν όταν ηρεμήσετε λίγο, να κλείσετε ένα ραντεβού σε ένα παιδιατρικό νοσοκομείο, να παρακολουθούν το παιδάκι τακτικά και να έχετε ένα πλάνο για το πώς να προχωρήσετε. 

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια επειδή και γω ανησυχώ για τον δικό μου, από πότε αρχίζουν τα μωρά να γίνονται πιο δραστήρια; να πιάνουν πράγματα, να βγάζουν φωνές, να καταλαβαίνουν; ο δικός μου είναι 2 μηνών και μιας εβδομάδας και δεν πιάνει πράγματα. Μερικές φορές βγάζει κραυγές, όχι πάντα. Και μένα κολλάει το βλέμμα του σε φως. Γενικά ποιο είναι το φυσιολογικό; όσες φορές του έχω βάλει κάποιο παιχνίδι δεν καταλαβαίνει. Με τα παιχνίδια από ποτέ ασχολούνται; 

20 ώρες πρίν, Νίκηη είπε:

Είμαι πολύ στενοχωρημένη. Το μωρό είναι σχεδόν 3 μηνών και είναι πολύ ήσυχο. Δύσκολα βγάζει φωνουλες. Δεν με αναγνωρίζει. Δεν ξεκίνησε να πιάνει πράγματα. Δεν κοιτάει τα χεράκια του. Κολλάει στο φως. Ολο κοιμάται. 

Το θετικό είναι ότι όταν ξεκολλαει το βλέμμα του, μπορεί και μας κοιτάει. Και μπορεί και μας παρακολουθεί. Και επίσης χτες γύρισε το κεφάλι του να με κοιτάξει. Και από κει που δεν τον ακουγες καν άρχισε να βγάζει φωνουλες αραιά και που. Αυτά. 

 

Τον πήγα σε οφθαλμιατρο και μου είπε ότι μάλλον έχει Νυσταγμο στα μάτια. Οκ αυτό. Και επίσης δεν πέρασε τον Ακουολογικο έλεγχο τον 1 μήνα,  στο 1 του αυτακι. Θαωτον ξαναπαμε σε 1 μήνα. 

 

Είμαι άσχημα ψυχολογικά γιατί βλέπω το παιδί μου να είναι πίσω σε αυτά που έπρεπε να κάνει. Ανησυχώ πολύ... 

Σε οφθαλμίατρο τον πηγές επειδή κολλάει το βλέμμα του; γιατί και μένα το κάνει αλλά δεν είχα δώσει σημασία, το θεωρούσα φυσιολογικό. Αν σου είναι εύκολο μπορείς να εξηγήσεις τι είναι ο νυστσγμος; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria_tweety είπε:

Ρε κορίτσια επειδή και γω ανησυχώ για τον δικό μου, από πότε αρχίζουν τα μωρά να γίνονται πιο δραστήρια; να πιάνουν πράγματα, να βγάζουν φωνές, να καταλαβαίνουν; ο δικός μου είναι 2 μηνών και μιας εβδομάδας και δεν πιάνει πράγματα. Μερικές φορές βγάζει κραυγές, όχι πάντα. Και μένα κολλάει το βλέμμα του σε φως. Γενικά ποιο είναι το φυσιολογικό; όσες φορές του έχω βάλει κάποιο παιχνίδι δεν καταλαβαίνει. Με τα παιχνίδια από ποτέ ασχολούνται

Καθε παιδι ειναι διαφορετικο. Αλλο μπορει να βγαζει φωνουλες απο ημερων, αλλο απο εβδομαδων. Αλλο μπορει να γυρισει στους 2 μηνες, αλλο στους 4. Αλλο μπορει να περπατησει 10 μηνων, αλλο 16. Υπαρχει σε ολα ενα ανωτατο οριο, οπου μετα το ψαχνουμε περισσοτερο αλλα ειναι κριμα να ανησυχουμε χωρις να υπαρχει πραγματικος λογος. Ο παιδιατρος υπαρχει για να αξιολογει την γενικη αναπτυξη του μωρου οποτε αν παρατηρησει κατι ο παιδιατρος θα μας το αναφερει και θα κινηθουμε αναλογως. Συγκρινοντας με αλλα παιδια που κατεκτησαν καποιες δεξιοτητες νωριτερα το μονο που καταφερνουμε ειναι να αγχωνομαστε και να σκεφτομαστε το χειροτερο. Πιστευω οτι καθε γονιος θα πρεπει να διαβασει καποιο επιστημονικο βιβλιο για την αναπτυξη του παιδιου για να μην "χανεται" στο διαδικτυο, αλλα το βασικο ειναι να υπαρχει εμπιστοσυνη στον παιδιατρο ωστε να γινεται η ενημερωση απο εκει. Παντως απο αυτα που περιγραφεις εγω βλεπω ενα φυσιολογικο νεογεννητο. Τι προσδοκιες εχουμε απο ενα μωρο 2 μηνων; Να πιανει πραγματα με τα χερια του; Αυτο ειναι αδικο για το ιδιο το μωρο, γιατι ο γονεας μη γνωριζοντας αμεσως βγαζει συμπερασμα οτι οι ικανοτητες του ειναι πισω. Καταλαβαινω οτι καποιοι γονεις δεν εχουν τις γνωσεις αλλα γιατι δεν ρωτατε τον παιδιατρο; Ειναι η δουλεια του να ελεγχει την ολιστικη αναπτυξη του παιδιου μας, να μας εξηγει, να μας αναλυει καθε πτυχη της αναπτυξης του και να αναφερει οτιδηποτε παθολογικο ή εστω ανησυχητικο. Ο παιδιατρος τι σας λεει;

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια όταν η μικρή μου ήταν 2μηνων κόντευα να τρελαθώ ! Δεν με κοίταζε δεν μου γέλαγε όχι σε εμένα μόνο σε κανέναν ! Έλεγα είναι δυνατόν να μην μου σκάει ούτε ένα γελακι ; Νόμιζα πως δεν καταλάβαινε καθόλου ότι είμαι η μαμά της !!!! Τελικά έσκαγα χωρίς λόγο διάβαζα συνέχεια μέσα στο internet άρθρα και μόνο που δεν αρρώστησα από την στεναχώρια μου . Φυσικά ήμουνα απλά μια νέα χαζομαμα! Το παιδάκι μου απλά ήτανε πολύ μωρό !!!! Τώρα που είναι 8 μηνών και από τον 6ο μήνα ουσιαστικά μου γελάει συνέχεια με ακουμπάει κάνει παιχνίδια καμία σχέση με το αγέλαστο μωράκι που ήταν μέχρι και 5 μηνών !!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Καθε παιδι ειναι διαφορετικο. Αλλο μπορει να βγαζει φωνουλες απο ημερων, αλλο απο εβδομαδων. Αλλο μπορει να γυρισει στους 2 μηνες, αλλο στους 4. Αλλο μπορει να περπατησει 10 μηνων, αλλο 16. Υπαρχει σε ολα ενα ανωτατο οριο, οπου μετα το ψαχνουμε περισσοτερο αλλα ειναι κριμα να ανησυχουμε χωρις να υπαρχει πραγματικος λογος. Ο παιδιατρος υπαρχει για να αξιολογει την γενικη αναπτυξη του μωρου οποτε αν παρατηρησει κατι ο παιδιατρος θα μας το αναφερει και θα κινηθουμε αναλογως. Συγκρινοντας με αλλα παιδια που κατεκτησαν καποιες δεξιοτητες νωριτερα το μονο που καταφερνουμε ειναι να αγχωνομαστε και να σκεφτομαστε το χειροτερο. Πιστευω οτι καθε γονιος θα πρεπει να διαβασει καποιο επιστημονικο βιβλιο για την αναπτυξη του παιδιου για να μην "χανεται" στο διαδικτυο, αλλα το βασικο ειναι να υπαρχει εμπιστοσυνη στον παιδιατρο ωστε να γινεται η ενημερωση απο εκει. Παντως απο αυτα που περιγραφεις εγω βλεπω ενα φυσιολογικο νεογεννητο. Τι προσδοκιες εχουμε απο ενα μωρο 2 μηνων; Να πιανει πραγματα με τα χερια του; Αυτο ειναι αδικο για το ιδιο το μωρο, γιατι ο γονεας μη γνωριζοντας αμεσως βγαζει συμπερασμα οτι οι ικανοτητες του ειναι πισω. Καταλαβαινω οτι καποιοι γονεις δεν εχουν τις γνωσεις αλλα γιατι δεν ρωτατε τον παιδιατρο; Ειναι η δουλεια του να ελεγχει την ολιστικη αναπτυξη του παιδιου μας, να μας εξηγει, να μας αναλυει καθε πτυχη της αναπτυξης του και να αναφερει οτιδηποτε παθολογικο ή εστω ανησυχητικο. Ο παιδιατρος τι σας λεει;

Θα τον ρωτήσω εννοείται την Παρασκευή έχω ραντεβού. Έχει να τον δει ένα μήνα και πριν ένα μήνα είχε κάνει την κλασική εξέταση. Πάντως πριν διαβάσω το συγκεκριμένο θέμα δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα, μου φαινονταν όλα φυσιολογικά. Επίσης, κάτι άλλο που κάνει τώρα τελευταία όταν τον κρατάμε πάνω μας είναι να τρίβει τη μούρη του πάνω μας. Ξέρει καμία γιατί το κάνει αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria_tweety είπε:

Θα τον ρωτήσω εννοείται την Παρασκευή έχω ραντεβού. Έχει να τον δει ένα μήνα και πριν ένα μήνα είχε κάνει την κλασική εξέταση. Πάντως πριν διαβάσω το συγκεκριμένο θέμα δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα, μου φαινονταν όλα φυσιολογικά. Επίσης, κάτι άλλο που κάνει τώρα τελευταία όταν τον κρατάμε πάνω μας είναι να τρίβει τη μούρη του πάνω μας. Ξέρει καμία γιατί το κάνει αυτό; 

Μαλλον εννοεις την κινηση που κανουν οταν ψαχνουν την θηλη.

 
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, maria_tweety said:

Ρε κορίτσια επειδή και γω ανησυχώ για τον δικό μου, από πότε αρχίζουν τα μωρά να γίνονται πιο δραστήρια; να πιάνουν πράγματα, να βγάζουν φωνές, να καταλαβαίνουν; ο δικός μου είναι 2 μηνών και μιας εβδομάδας και δεν πιάνει πράγματα. Μερικές φορές βγάζει κραυγές, όχι πάντα. Και μένα κολλάει το βλέμμα του σε φως. Γενικά ποιο είναι το φυσιολογικό; όσες φορές του έχω βάλει κάποιο παιχνίδι δεν καταλαβαίνει. Με τα παιχνίδια από ποτέ ασχολούνται; 

Σε οφθαλμίατρο τον πηγές επειδή κολλάει το βλέμμα του; γιατί και μένα το κάνει αλλά δεν είχα δώσει σημασία, το θεωρούσα φυσιολογικό. Αν σου είναι εύκολο μπορείς να εξηγήσεις τι είναι ο νυστσγμος; 

Εμένα αρχισε να πιάνει πραγματα (άτσαλα κ όλο της πέφταν) στους 3μιση μήνες. Πριν τους 3 δεν νομίζω ότι πρεπει να το περιμένεις. Και φωνούλες αναλογα με την όρεξη τους, άλλα βγαζουν περισσότερες άλλα λιγότερες, αρκεί που μπορεί κ βγάζει. Το βλέμμα στο φως ηταν πολύ στανταρ για 4 μήνες τουλάχιστον. Τωρα με τα παιχνίδια, εμένα στους 2,5 μήνες ψιλοέπαιξε πρώτη φορά με το γυμναστήριο. Πιο πριν δεν ασχολιόταν με τίποτα. Με φωτεινά, μουσικά παιχνίδια κλπ άργησε πολύ να ασχοληθεί. Κορίτσια χαλαρώστε πάντως. Γύρω στους 6 μήνες νομίζω γίνονται μεγάλες αλλαγές του τύπου να νιωθεις οτι το μωρό "καταλαβαίνει" κάποια πραγματα. Μην βιαζεστε και απολαύστε την κάθε ηλικία. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα. Έχω ένα αγοράκι σχεδόν τριών μηνών και κοιτάει όλους στα μάτια γελάει όταν του μιλάμε κοιτάει τις κουδουνιστρες αλλά δεν τα πιάνει μόνος του. Τα μεγάλα μου που είναι δίδυμα όταν ήταν σε αυτή την ηλικία δεν έκαναν τίποτα από αυτά. Σχεδόν πέντε μηνών συμπεριφερόταν όπως ο μπέμπης μου. Οποτε μην αγχώνεστε είναι πολύ νωρίς για να ανησυχείτε. Όταν κλείσουν πέντε μηνών τα μωρά σας και δεν ανταποκρίνονται σε ερεθίσματα τότε να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας!εχω ένα κοριτσάκι 6 μηνών και δεν έχει καλή βλεμματική επαφή.Προτιμαει να μη μας κοιτάει στο πρόσωπο ιδιαίτερα εμένα που είμαι η μαμα.Τον άντρα μου τον κοιτάει και του γελάει τις περισσότερες φορές και επίσης χαμογελάει όταν η μεγάλη μου κόρη χοροπηδάει ή κάνει έντονες κινήσεις.Δεν κάνει βα-βα-βα μόνο α-α-α κι αυτό όχι συχνά.Δεν της αρέσει να είναι κάπου περιορισμένη όπως σε κάθισμα αυτοκινήτου ή καρότσι.Είναι παρά πολύ εύκολη στον ύπνο και πηγαίνει σε οποιαδήποτε αγκαλιά.Είναι λίγο δύσκολη στο φαγητό γιατί για να πιει γάλα πρέπει να νυστάζει αλλιώς πίνει πολύ λίγο και το παρατάει.Επίσης έχει εμμονή με το να μας τραβάει τα μαλλιά με το που την παίρνουμε αγκαλιά.

Είναι φορές που δε μας κοιτάει καθόλου στα μάτια.Επισης έχει κάνει 4 φορές παράξενο ξέσπασμα με κλάμματα χωρίς λόγο και νομίζω ότι και τις 4 φορές ήμασταν σε σπίτι με κόσμο.

Πιστευετε είναι αυτιστική διαταραχή;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Agelinamother είπε:

Γεια σας!εχω ένα κοριτσάκι 6 μηνών και δεν έχει καλή βλεμματική επαφή.Προτιμαει να μη μας κοιτάει στο πρόσωπο ιδιαίτερα εμένα που είμαι η μαμα.Τον άντρα μου τον κοιτάει και του γελάει τις περισσότερες φορές και επίσης χαμογελάει όταν η μεγάλη μου κόρη χοροπηδάει ή κάνει έντονες κινήσεις.Δεν κάνει βα-βα-βα μόνο α-α-α κι αυτό όχι συχνά.Δεν της αρέσει να είναι κάπου περιορισμένη όπως σε κάθισμα αυτοκινήτου ή καρότσι.Είναι παρά πολύ εύκολη στον ύπνο και πηγαίνει σε οποιαδήποτε αγκαλιά.Είναι λίγο δύσκολη στο φαγητό γιατί για να πιει γάλα πρέπει να νυστάζει αλλιώς πίνει πολύ λίγο και το παρατάει.Επίσης έχει εμμονή με το να μας τραβάει τα μαλλιά με το που την παίρνουμε αγκαλιά.

Είναι φορές που δε μας κοιτάει καθόλου στα μάτια.Επισης έχει κάνει 4 φορές παράξενο ξέσπασμα με κλάμματα χωρίς λόγο και νομίζω ότι και τις 4 φορές ήμασταν σε σπίτι με κόσμο.

Πιστευετε είναι αυτιστική διαταραχή;

 

Δεν μπορείς να διαγνώσεις ένα παιδί με αυτισμό σε αυτή την ηλικία. Αν το συγκρίνεις με το άλλο σου παιδί και κάτι σε ανησυχεί, ρώτησε τον παιδίατρό σου, δεν χάνεις κάτι και αν όντως κάτι χρειάζεται διερεύνηση, όσο πιο νωρίς, τόσο πιο καλά. Δεν περιγράφεις πάντως κάτι περίεργο για την ηλικία της.

Link to comment
Share on other sites

On 6/23/2019 at 4:49 PM, Agelinamother said:

Γεια σας!εχω ένα κοριτσάκι 6 μηνών και δεν έχει καλή βλεμματική επαφή.Προτιμαει να μη μας κοιτάει στο πρόσωπο ιδιαίτερα εμένα που είμαι η μαμα.Τον άντρα μου τον κοιτάει και του γελάει τις περισσότερες φορές και επίσης χαμογελάει όταν η μεγάλη μου κόρη χοροπηδάει ή κάνει έντονες κινήσεις.Δεν κάνει βα-βα-βα μόνο α-α-α κι αυτό όχι συχνά.Δεν της αρέσει να είναι κάπου περιορισμένη όπως σε κάθισμα αυτοκινήτου ή καρότσι.Είναι παρά πολύ εύκολη στον ύπνο και πηγαίνει σε οποιαδήποτε αγκαλιά.Είναι λίγο δύσκολη στο φαγητό γιατί για να πιει γάλα πρέπει να νυστάζει αλλιώς πίνει πολύ λίγο και το παρατάει.Επίσης έχει εμμονή με το να μας τραβάει τα μαλλιά με το που την παίρνουμε αγκαλιά.

Είναι φορές που δε μας κοιτάει καθόλου στα μάτια.Επισης έχει κάνει 4 φορές παράξενο ξέσπασμα με κλάμματα χωρίς λόγο και νομίζω ότι και τις 4 φορές ήμασταν σε σπίτι με κόσμο.

Πιστευετε είναι αυτιστική διαταραχή;

Πραγματικά δεν περιγράφεις κάτι περίεργο. Αν δεν μπαμπαλιζει (μπα μπα κάνουν συνήθως όταν αρχίζουν το μπαμπαλισμα) όταν κλείσει τον 8ο μήνα ανάφερε το στον παιδίατρο. Όχι ότι απαραίτητα σημαίνει κάτι αυτό αλλά μέχρι τον 8 δεν χρειάζεται να σε απασχολεί. Η δική μου 6μιση μηνών εκανε πρώτη φορά μπα μπα αλλα παιδάκια κάνουν νωρίτερα και άλλα αργότερα χωρίς να σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Επίσης και εμένα στον 4ο-5ο μήνα θυμάμαι ότι αγριευοταν πολύ σε σπίτια με κόσμο και έκανε μεγάλα σκηνικά. Δεν θυμάμαι πότε της πέρασε αυτό το άγχος. Το τραβηγμα μαλλιών τελείως νορμάλ. Τι καθίσματακι αυτοκίνητου χρησιμοποιείτε? Αν είναι τύπου "αυγο" είναι λίγο αβολο, η δική μου πάντα εκλαιγε στο αυγο και μόλις αλλάξαμε περίπου στους 11 μήνες άρχισε να απολαμβάνει τις βόλτες με το αυτοκίνητο. Όπως και να έχει δεν είναι λόγος να ανησυχείς για αυτισμό το να μην της αρέσει να περιορίζεται σε καθίσματα!  Έχει αρχίσει να προσπαθεί να κάθεται το παιδάκι σου? Όχι απαραίτητα να κάθεται ακόμα αλλά αν πας να την βάλεις στην καθιστη θέση να προσπαθεί να στήσει το σωματακι της, την πλατουλα της βασικά, έστω και για λίγα δευτερόλεπτα έστω και με τα χεράκια να ακουμπάνε στο πάτωμα. Δοκίμασε σιγά σιγά να την βάλεις και σε ένα καθισματακι φαγητού αν δεν το έχεις κάνει ακόμα. Αστην να κοιτάει και να χαμογελάει στο μπαμπά της, τι να κάνουμε οι κόρες αδυναμία στους μπαμπάδες έχουν τις μαμάδες ούτε που να τις κοιτάξουν! Πέρα από την πλάκα, πιστευω πως ανησυχείς χωρίς λόγο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο γιος μου,  μέχρι 4 μηνών δεν μας κοιτούσε καθόλου στα μάτια και ούτε παρακολουθουσε παιχνίδια. Μόλις πάτησε 4 μηνών άρχισαν να του κεντριζουν το ενδιαφέρον τα παιχνίδια του και μας κοιτουσε και λίγο στα μάτια. Η ανησυχία μου είναι ότι έχει πολλά σκαμπανεβασματα. Δηλαδή άλλες μέρες ηρεμω γιατί βλέπω ότι αλληλεπιδραει και άλλες μέρες είναι εντελώς χαμένος στον κόσμο του και δεν αντιδραει στα ερέθισματα. Κολλάει το βλέμμα του κάπου και χάνεται.  

Επίσης δεν βρίσκω φυσιολογικό που δεν δείχνει να με αναγνωρίζει ως μαμά του. Με βλέπει μετά από πολλές ώρες όταν σχολαω απτην δουλειά και δεν κουνάει χεράκια ποδαράκια που είμαι μαζί του. Δεν δείχνει να νοιάζεται. Επίσης δεν μας χαμογελαει συχνά. Ανησυχώ είναι 5 μηνών (διορθωμενη 4). 

Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία; 

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Νίκηη είπε:

Ο γιος μου,  μέχρι 4 μηνών δεν μας κοιτούσε καθόλου στα μάτια και ούτε παρακολουθουσε παιχνίδια. Μόλις πάτησε 4 μηνών άρχισαν να του κεντριζουν το ενδιαφέρον τα παιχνίδια του και μας κοιτουσε και λίγο στα μάτια. Η ανησυχία μου είναι ότι έχει πολλά σκαμπανεβασματα. Δηλαδή άλλες μέρες ηρεμω γιατί βλέπω ότι αλληλεπιδραει και άλλες μέρες είναι εντελώς χαμένος στον κόσμο του και δεν αντιδραει στα ερέθισματα. Κολλάει το βλέμμα του κάπου και χάνεται.  

Επίσης δεν βρίσκω φυσιολογικό που δεν δείχνει να με αναγνωρίζει ως μαμά του. Με βλέπει μετά από πολλές ώρες όταν σχολαω απτην δουλειά και δεν κουνάει χεράκια ποδαράκια που είμαι μαζί του. Δεν δείχνει να νοιάζεται. Επίσης δεν μας χαμογελαει συχνά. Ανησυχώ είναι 5 μηνών (διορθωμενη 4). 

Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία; 

 

 

 Πρέπει να μιλήσετε με το γιατρό σας να σας καθοδηγήσει. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Νίκηη said:

Ο γιος μου,  μέχρι 4 μηνών δεν μας κοιτούσε καθόλου στα μάτια και ούτε παρακολουθουσε παιχνίδια. Μόλις πάτησε 4 μηνών άρχισαν να του κεντριζουν το ενδιαφέρον τα παιχνίδια του και μας κοιτουσε και λίγο στα μάτια. Η ανησυχία μου είναι ότι έχει πολλά σκαμπανεβασματα. Δηλαδή άλλες μέρες ηρεμω γιατί βλέπω ότι αλληλεπιδραει και άλλες μέρες είναι εντελώς χαμένος στον κόσμο του και δεν αντιδραει στα ερέθισματα. Κολλάει το βλέμμα του κάπου και χάνεται.  

Επίσης δεν βρίσκω φυσιολογικό που δεν δείχνει να με αναγνωρίζει ως μαμά του. Με βλέπει μετά από πολλές ώρες όταν σχολαω απτην δουλειά και δεν κουνάει χεράκια ποδαράκια που είμαι μαζί του. Δεν δείχνει να νοιάζεται. Επίσης δεν μας χαμογελαει συχνά. Ανησυχώ είναι 5 μηνών (διορθωμενη 4). 

Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία; 

 

Νομίζω σε προηγούμενα ποστ είχες γράψει ότι το μωρό έχει προβληματάκι με το αυτάκι του και τα ματάκια του. Εχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να οφείλεται εκεί? Ο παιδίατρος τι σας έχει πει? Πάντως δεν είμαι σίγουρη αν στους 4 μήνες εκδηλωνονται ιδιαίτερα όταν βλέπουν τη μαμά τους ή κάποιο αγαπημένο πρόσωπο. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά εγώ δεν θυμάμαι να κουνάει χεράκια ποδαράκια όταν με έβλεπε. Πάντως θυμάμαι και εγώ είχα διάφορες τέτοιες ανησυχίες στους 3-4 μήνες, θυμάμαι αυτό που λες με τα σκαμπανεβασματα. Δεν ανησυχουσα τόσο πολύ όμως. Πιστεύω πως δεν είναι σωστό να περνάς τόσο πολύ μεγάλο άγχος μονη σου, προτεινω να ρωτήσεις τον παιδίατρο για όλα όσα σε απασχολούν και εάν κι αυτός ανησυχεί τότε το ψάχνετε περισσότερο. Ελπίζω να μην υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το παιδάκι σου. Μετά τους έξι μήνες αρχίζουν και είναι πιο επικοινωνιακα τα μωρά και κάπως φεύγει αυτο το "χαμένο" των πολύ μωρων. Ελπίζω όλα να είναι καλά και να ηρεμήσεις σύντομα 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σε όλες κ ολους....

Αυτην τη στιγμη που ανοιγω αυτο το θεμα ειμαι τρομερα ανησυχη καθως σημερα διαβασα οτι ειναι σημαντικο το μωρο να εχει βλεμματικη επαφη με την μητερα κατα την διαρκεια του ταισματος,  εμενα δυστηχως δεν με κοιταζει οταν το ταιζω. ειναι στο πλαι ή εχει κλειστα ματακια. ειναι 4 μηνων, συνηθως χαρουμενο, γελαστο, ανταποκρινεται οταν του μιλαω και χαμογελαει σχεδον ευκολα.

Φοβαμαι για  συνδρομο αυτισμου, εχω ραντεβου με την παιδιατρο σε μερικες μερες για το 2ο εμβολιο και θα την ενημερωσω για τις ανησυχιες μου. 

Αλλα θελω να ρωτησω κι εσας μανούλες, πως ηταν η βλεμματικη επαφη με τον μωρο σας ειτε ταιζατε με μπιμπερο είτε με το στηθος σας! ειναι σημαντικη η απαντηση σας για μενα.

Σας ευχαριστω παρα πολύ εκ των προτερων μανούλες!!

2o4Jm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να σε ηρεμήσω...έχω τρία κοριτσάκια.Το τρίτο 12 μηνών.Απο την πρώτη στιγμή που γεννήθηκε και όσο θηλάζει δε με κοιτάει ποτέ!!!Ο παιδίατρος φυσικά γελούσε από τότε που του το είπα.γυρω στους τρεις μήνες άρχισα να ανησυχώ .Και ερχόμαστε στο σήμερα...Επικοινωνεί απίστευτα καλά ,λέει λεξουλες,και μικρές προτασουλες π.χ. μαμά τατα,

δείχνει τα παντα όση την γνωρίζουν τρελενονται με την επικοινωνία της  και την εξυπνάδα της και εξακολουθεί να μη με κοιτάει ούτε όταν θηλάζει,ούτε όταν τρώει φαγητο.Οποτε μη σκας γιατί εγώ τόσους μήνες τρελάθηκα και είναι και το τρίτο μου ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...