Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Γιατι θα πρεπει να απολογηθω που δεν ειμαι εγκυος?

Recommended Posts

ιδιο ονομα ιδια προβληματα ποπη μου!!πωπω κοριτσια "φουντωσα" με τη συζητηση σας!2 χρονια ειμαι παντρεμενη (27 χρονων τωρα) και οοοοοοοοοολοι το ιδιο πραγμα!"εχουμε τιποτα???ολοι εκανα πια παιδι εσεις ποτε?" εχουμε πεσει και στη περιπτωση που εδω και 2 χρονια σχεδον ολοι οι φιλοι κ γνωστοι εγιναν ή θα γινουν γονεις κ εμεις τελευταιοι στα ματια των αλλων.εν τω μεταξυ οι περισσοτεροι δεν εχουν δουλεια λεφτα κτλ (επειδη δε θελουν οχι επειδη δε βρισκουν δουέια)και τα παιδια τους τα μεγαλωνουν οι παππουδες!ετσι λοιπον εγω δινω την απαντηση οτι εμεις δουλευουμε 8.00-20.00 καθε μερα και οταν θα μπορεσουμε θα κανουμε παιδια/μικροι ειμαστε ακομη.εεεεεεμα πια!!και ειδικα μια γνωστη καθε φορα που με βλεπει ρωταει¨εχουμε τιποτα??πολλα της λεω τι ακριβως θες?στην οικογενεια μας λεμε δεν θελουμε ακομη παιδι και οχι οτι προσπαθουσαμε 2,5 χρονια ακαρπα...τωρα αφαιρεσα τα ινομυωματα που ειχα και για 4-5 μηνες δε πρεπει να μεινω εγκυος κι ετσι σταματησαν να ασχολουνται και αυτοι...μονο αγχος και στεναχωρια προκαλουν ολοι αυτοι που "απο ενδιαφερον" ρωτανε.προσωπικα μου ερχεται να βαλω τα κλαμμματα οταν με ρωτανε γιατι μονο εγω κι ο αντρας μου ξερουμε ποσο λαχταραμε να κανουμε παιδακια και οι πιθανοτητες ειναι λιγες.υπαρχουν αλλα λογω μετριου σπαρματος ειναι λιγο μειωμενες...ας περασουν αυτοι οι μηνες αποχης απο τις προσπαθειες και ας ελπισουμε να ερθει και το παιδακι μας!!! :(:(

[sIGPIC][/sIGPIC]

I'm in LOVE with two babies I haven't yet met...

Διαφημίσεις

Προσκηνώ φοβερη καλα της εκανες.

Προσφατα παντρευτηκε το αδερφακι μου και το τι ακουσα κοπελα μου στο γαμο δεν παιζεται και φαντασου εχω και ενα παιδι. Ολο το σοϊ να ρωταει καλα δευτερο ακομα? Γιατι υπαρχει κανενα προβλημα αμα εγω θελω να ειμαι με ενα της λεω.(παντα με χαμογελο γιατι οι χαζοι ειναι χαζοι) Ε οχι μου απανταει δεν θα του κανεις ενα αδερφακι? Πω ρε περιεργεια...... Και μη σε δουνε με κανενα πιο αερατο φορεματακι. "Εγκυος εισαι?" (Και αντε και να ειμαι γιατι μαρη να το μαθεις πρωτη εσυ? Σε σενα θα το πω πρωτη δεν εχω οικογενεια? ). Μα αυτη η περιεργεια κοριτσι μου νομιζω και 15 παιδια να εχεις κατι αλλο θα πουν θα ρωτησουν.

Ειναι πολυ σπαστικο και το κανουν αυτοι που δεν εχουν με τι να ασχοληθούν. Ενα θα σου πω της αλλης η κορη ειναι ανηπαντρη και ασχοληται με το ποτε θα κανω δευτερο και το ποσα κιλα μου εμειναν μετα την εγκυμοσηνη και πως δεν μπορεσα να τα χασω αλλα ενεκα ο γαμος που δεν μπορουσα να βρισω αλλιως......

Τελος παντων αληθεια σου λεω απλα μετα απο ενα διαστημα επειδη δεν καταλαβαινουν αλλαζεις σηζητηση και την πας αναποδα.Π.χ Μου ελεγε για το ποτε θα κανω κι αλλο? και εγω ολο χαμογελλο της ελεγα " αχ η κορη σας τι κανει παντρευτηκε? Τι κριμα ακομα? " Και δεν της απανταω και της δειχνω οτι οπως μου φερεσαι σου φερομαι." Ξερω δεν ειναι σωστο αλλα και εμενα με πειραζει αυτη η αδιακρισια που προσπαθουν να την περασουν σαν ενδιαφερον.

ΑΦΟΥ ΝΜΠΟΡΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΣ ΤΗΝ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΣΟΥ, ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ.

ΕΓΩ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΕΛΙΚΑ, ΚΑΙ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΣΟ ΤΟΥς ΕΧΕΙΣ ΣΤΑ ΟΠΑ ΟΠΑ, ΣΕ ΘΑΒΟΥΝ, ΟΣΟ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΚΑΡΦΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΕΤΑΛΟ ΣΕ ΕΚΤΙΜΑΝΕ ΚΙΟΛΑΣ

Προσπάθησε να μην δίνεις σημασία.

Εγώ έκανα παιδί μετά από 10 χρόνια γάμου & φαντάζεσαι τι είχα ακούσει.... όλοι για "κανα-παιδάκι" μου μιλούσαν & απαντούσα : & καναπεδάκι έχουμε & καρεκλίτσες & τραπεζάκι, όλα κομπλέ...

Πραγματικά έρχεσαι σε δύσκολη θέση αλλά δεν υπάρχει λόγος να απαντάς. Λες ένα γενικό "όλα θα γίνουν.." & το τελειώνεις εκεί.

Να ξέρεις πάντως ότι πολλοί δεν το λένε από κακία ή από κουτσομπολιό, αλλά ως ευχή, ή ως ενδιαφέρον, ή ως παρότρυνση... νομίζουν ότι άμα το πουν οι ίδιοι θα γίνει κιόλας!!!

Προσπάθησε να μην στραβώνεις γιατί τότε δίνεις στόχο για κουτσομπολιό, οπότε πέρνα το ντούκου....

Τώρα αν κάποιος είναι τόσο αδιάκριτος, τότε ναι, να του το ξεκόψεις όπως λέει η ekavi: όταν το κάνω θα είσαι η πρώτη που θα ενημερώσω..!!

το ποσο καταλαβαίνω τι πέρασες πιστευω να το ξερεις.

ekavi κανε λιστα

ιδιο ονομα ιδια προβληματα ποπη μου!!πωπω κοριτσια "φουντωσα" με τη συζητηση σας!2 χρονια ειμαι παντρεμενη (27 χρονων τωρα) και οοοοοοοοοολοι το ιδιο πραγμα!"εχουμε τιποτα???ολοι εκανα πια παιδι εσεις ποτε?" εχουμε πεσει και στη περιπτωση που εδω και 2 χρονια σχεδον ολοι οι φιλοι κ γνωστοι εγιναν ή θα γινουν γονεις κ εμεις τελευταιοι στα ματια των αλλων.εν τω μεταξυ οι περισσοτεροι δεν εχουν δουλεια λεφτα κτλ (επειδη δε θελουν οχι επειδη δε βρισκουν δουέια)και τα παιδια τους τα μεγαλωνουν οι παππουδες!ετσι λοιπον εγω δινω την απαντηση οτι εμεις δουλευουμε 8.00-20.00 καθε μερα και οταν θα μπορεσουμε θα κανουμε παιδια/μικροι ειμαστε ακομη.εεεεεεμα πια!!και ειδικα μια γνωστη καθε φορα που με βλεπει ρωταει¨εχουμε τιποτα??πολλα της λεω τι ακριβως θες?στην οικογενεια μας λεμε δεν θελουμε ακομη παιδι και οχι οτι προσπαθουσαμε 2,5 χρονια ακαρπα...τωρα αφαιρεσα τα ινομυωματα που ειχα και για 4-5 μηνες δε πρεπει να μεινω εγκυος κι ετσι σταματησαν να ασχολουνται και αυτοι...μονο αγχος και στεναχωρια προκαλουν ολοι αυτοι που "απο ενδιαφερον" ρωτανε.προσωπικα μου ερχεται να βαλω τα κλαμμματα οταν με ρωτανε γιατι μονο εγω κι ο αντρας μου ξερουμε ποσο λαχταραμε να κανουμε παιδακια και οι πιθανοτητες ειναι λιγες.υπαρχουν αλλα λογω μετριου σπαρματος ειναι λιγο μειωμενες...ας περασουν αυτοι οι μηνες αποχης απο τις προσπαθειες και ας ελπισουμε να ερθει και το παιδακι μας!!! :(:(

popi φουντωσες ξεφουντωσες, δεν τους καιγεται καρφι. σκεψου οτι εγω σου ριχνω και 7 χρονια. ποσους καφεδες να εχουν πιει αραγε στην υγεια μου προσπαθωντας να λυσουν το μυστηριο: γιατι δεν κανουν, και ποιος εχει το προβλημα, και τι προβλημα, και τι περιμενουν.

τοσα πολλα ερωτηματα, ποσα φαγητα να καηκαν μεχει να βρουν αποτελεσμα :D:D:D

Να ξέρεις πάντως ότι πολλοί δεν το λένε από κακία ή από κουτσομπολιό, αλλά ως ευχή, ή ως ενδιαφέρον, ή ως παρότρυνση... νομίζουν ότι άμα το πουν οι ίδιοι θα γίνει κιόλας!!!

Ναι, αυτό πιστεύω κι εγώ.

Διαφημίσεις

Ναι, αυτό πιστεύω κι εγώ.

δεν θα συμφωνησω. τι ευχηη παροτρυνση? δηλ η καθε μια περιμενει καποιον απο τονπεριγυρονα της πει τι θα κανει δενξερει μονη της? και τι ευχη? ευχη ποιου? αυτηνης που ασχολειται μαζι μου χωρις λογο? και αν εγω δεν θελω γιατι να πιασει η δικη της ευχη για το τι θα γινει στην κοιλια τη δική μου?

οχι δεν συμφωνω καθολου, αλλωστε αυτο λενε και ολες: εγω ευχη σου εδωσα απο αγαπη. γιατι κυρα μου στη ζητησα? μα να μην μπορεις εσυ να κοιμηθεις εσυ επειδη εγω δεν κανω παιδί? ελεος πια.

Κορίτσια συμφωνώ απόλυτα. Υπάρχει μία κινέζικη παροιμία που λέει "αλάτι στο φαγητο και τη συμβουλή σου, αμα δε στα ζητήσει ο άλλος μην τα δίνεις", και το ακολουθώ παντα στη ζωή μου.

Για να μην έχει κάνει ένα ζευγάρι παιδιά συμβαίνουν τα εξής πράγματα:

1. Δεν θέλουν και οι δύο ακόμα - οπότε στη γνωστή ερώτηση-παρότρυνση τους βάζεις να "απολογηθούν" για κάτι το οποίο δεν έχουν αποφασίσει ακόμα ούτε οι ίδιοι

2. Δεν θέλει ο ένας από τους δύο - οπότε στη γνωστή ερώτηση-παρότρυνση τους βάζεις να τσακωθούν μεταξύ τους, γιατί τους σκαλίζεις ένα θέμα στο οποίο ακόμα δεν έχουν συμφωνήσει μεταξύ τους

3. Δεν μπορούν για λόγους οικονομικούς, γονιμότητας, κλπ - οπότε η γνωστή ερώτηση-παρότρυνση είναι κακοηθέστατη, απάνθρωπη και ανάγωγη, γιατί τους θυμίζεις ότι δε μπορούν να πραγματοποιήσουν κάτι το οποίο δυστυχώς δεν εξαρτάται απλά και μόνο από την επιθυμία τους, αλλά από πολλούς παράγοντες, που δεν εξαρτώνται απαραίτητα από αυτούς, και συνεπώς δεν μπορούν πάντα να τους ελέγξουν.

Επειδή έχω περάσει και από τα τρία αυτά στάδια οι προσωπικές ερωτήσεις (παντός τύπου, και ειδικά για το θέμα του παιδιού) είναι αισχρές.

POPAKI, ανθρώπους που είναι αδιάκριτοι γενικώς, κουτσομπόληδες κτλ να τους βγάλεις από τη ζωή σου.

Εάν αυτό δεν γίνεται (πχ είναι συγγενείς, γείτονες κτλ), μείωσε τη συχνότητα των επαφών και όταν γίνονται αδιάκριτοι να τους το ξεκόβεις.

Δεν θα απαντάς στις αδιάκριτες ερωτήσεις, δεν θα απολογείσαι κτλ.

Θα απαντάς είτε με χιούμορ (είπαμε θα σε ειδοποιήσω πρώτη όταν θα γίνει, μην με ξαναρωτήσεις, μην αγχώνεσαι και πάθεις τίποτα κτλ) ή θα απαντάς γενικά (θα δούμε, δεν ξέρω, κτλ). Και αν το παρακάνουν θα τους βάζεις στη θέση τους όπως έκανες με την άλλη.

Τώρα αν κάποιος άγνωστος ή κάποιος που έχεις να δεις χρόνια σε ρωτήσει κάτι, μην θυμώσεις αμέσως. Να θυμώσεις μόνο αν αρχίσει τις ερωτήσεις τύπου ανάκρισης, όπου και πάλι σταματάς να απαντάς.

popi φουντωσες ξεφουντωσες, δεν τους καιγεται καρφι. σκεψου οτι εγω σου ριχνω και 7 χρονια. ποσους καφεδες να εχουν πιει αραγε στην υγεια μου προσπαθωντας να λυσουν το μυστηριο: γιατι δεν κανουν, και ποιος εχει το προβλημα, και τι προβλημα, και τι περιμενουν.

τοσα πολλα ερωτηματα, ποσα φαγητα να καηκαν μεχει να βρουν αποτελεσμα :D:D:D

Εχεις πολυ χιουμορ :D χρησιμοποιησε το εναντιον τους. Εγω εχω βγάλει το συμπερασμα οτι αμα τους επιτεθεις στα ισα τους δινεις ψωμι να φανε και να κουβεντιαζουν και να σε ρωτανε πιο πολυ γιατι καταλαβαν οτι αυτο που ειπαν σε ενοχλει ενω αμα το γυρισεις εκει που πονανε αυτοι δεν ξανα ασχολουνται μαζι σου. Τωρα στην περιπτωση που δεν υπαρχει κατι τετοιο απλα αλλαξε τη συζητηση γιατι ειναι πολοι και ειναι παντου :shock: και δεν θα κλειστεις εσυ μεσα στο σπιτι για να μην δινεις εξηγησεις (εγω τους εχω και στη δουλεια). Μια θα το κανουν δευτερη θα το κανουν θα βαρεθουν πιστεψεμε.

Κορίτσια συμφωνώ απόλυτα. Υπάρχει μία κινέζικη παροιμία που λέει "αλάτι στο φαγητο και τη συμβουλή σου, αμα δε στα ζητήσει ο άλλος μην τα δίνεις", και το ακολουθώ παντα στη ζωή μου.

1. Δεν θέλουν και οι δύο ακόμα - οπότε στη γνωστή ερώτηση-παρότρυνση τους βάζεις να "απολογηθούν" για κάτι το οποίο δεν έχουν αποφασίσει ακόμα ούτε οι ίδιοι

2. Δεν θέλει ο ένας από τους δύο - οπότε στη γνωστή ερώτηση-παρότρυνση τους βάζεις να τσακωθούν μεταξύ τους, γιατί τους σκαλίζεις ένα θέμα στο οποίο ακόμα δεν έχουν συμφωνήσει μεταξύ τους

3. Δεν μπορούν για λόγους οικονομικούς, γονιμότητας, κλπ - οπότε η γνωστή ερώτηση-παρότρυνση είναι κακοηθέστατη, απάνθρωπη και ανάγωγη, γιατί τους θυμίζεις ότι δε μπορούν να πραγματοποιήσουν κάτι το οποίο δυστυχώς δεν εξαρτάται απλά και μόνο από την επιθυμία τους, αλλά από πολλούς παράγοντες, που δεν εξαρτώνται απαραίτητα από αυτούς, και συνεπώς δεν μπορούν πάντα να τους ελέγξουν.

Επειδή έχω περάσει και από τα τρία αυτά στάδια οι προσωπικές ερωτήσεις (παντός τύπου, και ειδικά για το θέμα του παιδιού) είναι αισχρές.

Μα ποσο,ποσο δικιο εχεις!!!!!

επισης επειδη μου ετυχε προσφατα και δευτερη παλινδρομη να συμπληρωσω οτι στην ιδια ερωτηση τους θυμιζεις οτι εφτασαν τοσο κοντα στο να αποκτησουν ενα παιδακι και να στεναχωριουνται ακομα πιο πολυ.

Διαφημίσεις

xazomama2010, και από αυτό το στάδιο έχω περάσει δυστυχώς (αποβολή), και έτσι έχω εμπειρία και από αυτό... Απ' όλα έχει ο μπαξές!

Μάλλον, το θεώρησα υποκατηγορία του τρίτου :P

xazomama2010, και από αυτό το στάδιο έχω περάσει δυστυχώς (αποβολή), και έτσι έχω εμπειρία και από αυτό... Απ' όλα έχει ο μπαξές!

Μάλλον, το θεώρησα υποκατηγορία του τρίτου :P

ωχ συγγνωμη ναι ετσι ειναι.:D

Υπάρχει και η περίπτωση των ανθρώπων που ανήκουν στην κατηγορία "λόγια του αέρα". Λένε δηλαδή κάτι, έτσι για να το πουν χωρίς πραγματικά να έχουν κάτι στραβό στο νου τους.

π.χ. Είχα βρεθεί μπροστά στο εξής περιστατικό ως θεατής:

Σε κάποιο γκρουπ επαγγελματικής φύσης, βρέθηκαν μια παρέα γονιών. Ορισμένοι από αυτούς γνωρίζονταν και είχαν καιρό να ειδωθούν. Αντάλλασσαν τα νέα τους:

-Άντε ρε θηρίο! Έκανες το 3ο!! Πότε πρόλαβες!

-Εμ κι εσύ... έμαθα παντρεύτηκες και έχεις ήδη στα χέρια το μωρό! Μας κυνηγάς κατά πόδας!

(γέλια)

-Εσύ; (αναφορά σε άλλον της παρέας)

-Κι εγώ τρία!

-Ιιιι εσύ ήσουν στο ένα!

-Είδες!!

-Καλά, αυτόν που δεν πιανουμε είναι το Ταδόπουλος με τα 7!! Απέχει μακράν!!

.... (γέλια και εύθυμο κλίμα)...

συνεχίζει η συζήτηση για τα καμάρια... και γυρίζει σε πιο "σοβαρή" διαπαιδαγώγισης και αντιδράσεων όταν είναι μικρά ή όταν γίνονται έφηβοι. Συμμετέχουν κι άλλοι στην παρέα, χωρίς να φαίνεται η οικογενειακή τους κατάσταση.

...

-Αλήθεια εσύ πόσα παιδάκια έχεις;

-Δεν έχω παιδάκια.

...(πριν προλάβει να πει κάτι ο συνομιλητής, συνεχίζει)..

-δεν έχω καν άντρα!!

...(αιφνιδιασμός. Τι εννοεί; Μάλλον εννοεί δεν έχει σύζυγο; Δεν έχει μόνιμη σχέση; Δεν έχει αυτές τις σεξουαλικές προτιμήσεις;; ! Γιατί ακριβώς ανέφερε το θέμα του άντρα τώρα;; !)

Οπότε έρχεται κάπως αμήχανα να καλύψει το θέμα:

- Α, δηλαδή δεν παντεύτηκες ακόμα...

(Έξαλη η άλλη):

- Αυτό το ΑΚΟΜΑ τι το ήθελες τώρα!!!!!

- ...?????........

Και ξεκινάει ένα λογίδριο από την εποχή του Αδάμ και της Εύας....Ξαφνική σιγή στην παρέα.... και όλοι θυμήθηκαν πως είχαν δουλειά, αφήνοντάς την να τσιτώνεται γιατί όπως νόμιζε της "μπαίνουν" για την επιλογή της κτλ κτλ

Καμιά φορά δηλαδή η συναισθηματική φόρτιση που έχουμε μπορεί να μας κάνει να παρερμηνεύσουμε ορισμένες κουβέντες, χωρίς να έχει αυτή την πρόθεση ο συνομιλητής μας.

Φυσικά υπάρχουν και περιπτώσεις κακοήθεις κτλ που ήδη αναφέρθηκαν. Όμως ας μην γινόμαστε άδικοι προς όλους.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Osin είπες μεγάλη κουβέντα!

Εμένα μου έλεγαν "άντε και το δεύτερο σύντομα" όταν ήμουν στις μέρες μου να γεννήσω τον μπέμπη... αφήστε ρε παιδιά να δούμε τι μας περιμένει πρώτα και βλέπουμε! τόση πρεμούρα πια μερικοί....

27pzp3.png

qIUIp2.png

Επίσης μια ατάκα που λέω συχνά πχ στο αν θα κάνω τρίτο παιδί : αν τυχόν κάνω θα σε ειδοποιήσω πρώτη. Στο ενδιάμεσο, μην με ρωτάς συνέχεια...

Χα χα χα έτσι και άγχος δεν θα έχει και θα έχει και την αποκλειστικότητα της πρωτιάς!!!!!

Διαφημίσεις

Συμφωνώ με όσα λες! Εγώ ήμουνα κοντά 10 χρονιά χωρίς παιδιά και μία καλοθελήτρια-φίδι γειτόνισα είχε πει στη μαμά μου!

Τι έγινε η κόρη σου ακόμα να σε κάνει γιαγιά, εμένα οι ανηψιές μου (γιατί παιδιά η ίδια δεν είχε), μπορεί να μην έχουν δικό τους σπίτι αλλά έχουν τα παιδάκια τους!

Τωρα τι να της πεις? η κακία της έμεινε κι εμένα το σπίτι με τα δύο αγγελούδια μου μέσα!

Ο κακοπροαίρετος και κακός άνθρωπος είναι αισχρός από μόνος του πριν ανοίξει το στόμα του!

Οπότε έρχεται κάπως αμήχανα να καλύψει το θέμα:

- Α, δηλαδή δεν παντεύτηκες ακόμα...

(Έξαλη η άλλη):

- Αυτό το ΑΚΟΜΑ τι το ήθελες τώρα!!!!!

- ...?????........

Και ξεκινάει ένα λογίδριο από την εποχή του Αδάμ και της Εύας....Ξαφνική σιγή στην παρέα.... και όλοι θυμήθηκαν πως είχαν δουλειά, αφήνοντάς την να τσιτώνεται γιατί όπως νόμιζε της "μπαίνουν" για την επιλογή της κτλ κτλ

Καμιά φορά δηλαδή η συναισθηματική φόρτιση που έχουμε μπορεί να μας κάνει να παρερμηνεύσουμε ορισμένες κουβέντες, χωρίς να έχει αυτή την πρόθεση ο συνομιλητής μας.

Φυσικά υπάρχουν και περιπτώσεις κακοήθεις κτλ που ήδη αναφέρθηκαν. Όμως ας μην γινόμαστε άδικοι προς όλους.

Απίστευτο!

Γι' αυτό έλεγα πριν πως αν ρωτήσει κάτι προσωπικό, κάποιος που δεν μας ξέρει καλά ή είναι τελείως άγνωστος ή έχει να μας δει χρόνια, δεν θυμώνουμε αμέσως απλώς και μόνο επειδή μας έχουν πρήξει οι γνωστοί μας ή επειδή άγγιξε ευαίσθητη χορδή. Θυμώνουμε μόνο αν γίνουν φορτικοί.

A, popaki ΔΥΣΤΥΧΩΣ ο πελάτης έχει πάντα δίκιο... :P

θα πρέπει να συμπεριφερθείς όπως σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις που σε σκοτίζει μία πελάτισσα, κοινώς να βάλεις το πιο καλό σου χαμόγελο, να κρατήσεις την ψυχραιμία σου και να της απαντήσεις απλά ότι δεν βιάζεστε ακόμα. Κι αν επιμείνει, με το ίδιο ψύχραιμο ύφος: το σκεφτόμαστε σιγά-σιγά!

Ψυχραιμία και υπομονή, και προπάντων διπλωματία...