Recommended Posts

+

Eπειδή όταν βάζω το Dettol σημαίνει ότι θέλω να παραμείνει στα ρούχα και να τα απολυμάνει, αποφεύγω να βάζω ταυτόχρονα μαλακτικό. Αν θέλω να βάλω μαλακτικό, τότε δεν βάζω καθόλου Dettol. Τα αφήνω και μισή ώρα ++ στον κάδο και μετά στο στεγνωτήριο. Οπότε μιλάμε για "κλίβανο" πλέον:D

Δεν έχω δει κι εγώ να απαγορεύεται, απλά για σιγουριά. Φοβάμαι μήπως του χαλάσει την απολυμαντική δράση. Μπορεί να κάνω λάθος. Αλλωστε.... δεν χωράει στη θήκη του μαλακτικού 2 καπάκια Dettol και 1 συμπυκνωμένου μαλακτικού! Μόνο τα 2 καπάκια από το πρώο χωράνε. Οπότε ....μονόδρομος. Πάντως εγώ στην κυρίως πλύση (στη θήκη απορυπαντικού) ρίχνω και μία μεγάλη κουταλιά μαγειρική σόδα. Αρα είναι απολυμασμένα όλα τα ρούχα με το που τελειώνει η κυρίως πλύση. Γιαυτό έχω περιθώριο καμιά φορά να μην βάλω Dettol στο τέλος.

Κατάλαβα τι εννοείς.

Όμως ξεπλένεται το dettol, δεν παραμένει στα ρούχα.

Στο δικό μας πλυντήριο χωράνε άνετα και διπλές και τριπλές δόσεις. To πλυντήριο έχει εσωτερικές θήκες που "ρουφάνε" τα απορρυπαντικά, οπότε αυτά δεν μένουν στην εξωτερική θήκη.

Επομένως, είναι ασφαλές dettol+μαλακτικό.

Kαλό και βολικό το στεγνωτήριο bobonela μου. Αλλά ο καλύτερος κλίβανος είναι ο ΗΛΙΟΣ. Το άπλωμα των ρούχων κάτω από τον ήλιο εξοντώνει τα μικρόβια καλύτερα από κάθε απορρυπαντικό που αναζητούμε...

Πώς να γίνει όμως... Όταν φεύγεις τόσο πρωί από το σπίτι σου και πρόκειται να δουλέψεις τόσες ώρες..

Διαφημίσεις

Το κανονικό dettol μου έχει πει, το κλασσικό παλιό πρώτο που υπάρχει στα φαρμακεία! Ενα καπάκι στην θήκη του απορρυπαντικού - μυρίζει βέβαια φαρμακίλα έντονα και κάνει το νερό σαν λευκό, αλλά απολυμαίνει τα πάντα.

Οπως έχω καταλάβει, η ουσία είναι να απολυμαίνονται τα ρούχα μας όταν πλένονται μαζί ρούχα που έχουν έρθει σε επαφή με πάτωμα (κάλτσες) ή ζώα (παντελόνια κλπ) και ασφαλώς πάνω απ' όλα να απολυμαίνεται το πλυντήριο, ιδίως όταν έχει πλύνει χαλιά.

Και το οποίο θα πλύνει στην συνέχεια παιδικά ρούχα αν και μετά τα χαλιά πάντα μεσολαβεί δική μας πλύση με ντετόλ και μετά των παιδιών.

Για τα παιδιά ειδικά εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ πολλά χημικά, προτιμώ το αρκάδι εκτός κι αν έχουν έντονους λεκέδες, οπότε βάζω προδέρμ.

Ούτε ντετόλ στα παιδιά, σαπουνάκι κανονικό. Δεν ξέρω, νομίζω πως είναι υπερβολή - μιας και βγαίνουν έξω και τρώνε στην κυριολεξία χώματα, εδώ έπιασα την μεγάλη τις προάλλες να δαγκώνει το αυτί του σκύλου... :shock::shock::shock:

+

Κατάλαβα τι εννοείς.

Όμως ξεπλένεται το dettol, δεν παραμένει στα ρούχα.

Στο δικό μας πλυντήριο χωράνε άνετα και διπλές και τριπλές δόσεις. To πλυντήριο έχει εσωτερικές θήκες που "ρουφάνε" τα απορρυπαντικά, οπότε αυτά δεν μένουν στην εξωτερική θήκη.

Επομένως, είναι ασφαλές dettol+μαλακτικό.

Kαλό και βολικό το στεγνωτήριο bobonela μου. Αλλά ο καλύτερος κλίβανος είναι ο ΗΛΙΟΣ. Το άπλωμα των ρούχων κάτω από τον ήλιο εξοντώνει τα μικρόβια καλύτερα από κάθε απορρυπαντικό που αναζητούμε...

Πώς να γίνει όμως... Όταν φεύγεις τόσο πρωί από το σπίτι σου και πρόκειται να δουλέψεις τόσες ώρες..

Σίγουρα ο καλύτερος απολυμαντής είναι ο ήλιος και ευτυχώς στην Ελλάδα τον έχουμε άπλετο....

Ομως όσον αφορά τα ρούχα, φοβάμαι ότι μαζί με τα ρούχα που θα αφήσεις έξω να λιαστούν..... θα φέρεις μετά μέσα στο σπίτι και μερικά ζουζούνια που θα έχουν κολλήσει πάνω στα φρεσκοπλυμένα ρούχα.... και μερικές τρίχες και ψίχουλα από τους από πάνω που θα έχουν τινάξει..... και χώμα από το ψιλόβροχο που έπιασε ξαφνικά και έριξε λάσπη.... και τέλος πάντων μετά θα πρέπει να τα τινάξεις και (αν δεν τα ξαναπλύνεις κάποιες φορές π.χ. λόγω λασποβροχής) τουλάχιστον να τα σιδερώσεις. Φυσικά όλη αυτή η διαδικασία θέλει 2 ημέρες. Με το στεγνωτήριο δεν ασχολείσαι καθόλου (ειδικά αν δουλεύεις), σε μία ώρα έχεις τα ρούχα πλυμένα / στεγνωμένα / απολυμασμένα και δεν σιδερώνεις. :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Εχουμε όμως ξεφύγει από το θέμα με τα χαλάκια.... και θα μας κράξουν:-P

...Ούτε ντετόλ στα παιδιά, σαπουνάκι κανονικό. Δεν ξέρω, νομίζω πως είναι υπερβολή - μιας και βγαίνουν έξω και τρώνε στην κυριολεξία χώματα, εδώ έπιασα την μεγάλη τις προάλλες να δαγκώνει το αυτί του σκύλου... :shock::shock::shock:

Όμως xena μου, τα μωρουδιακά ρούχα έχουν συχνά ίχνη κοπράνων...

Το μικροβιακό τους φορτίο ΕΙΝΑΙ συχνά μεγαλύτερο από τα ρούχα των ενηλίκων...

Τουλάχιστον τα δικά μου παιδιά, παρόλο που φοράνε πάνα, συχνά λερώνονται τα ρουχαλάκια τους. Αυτά τα πλένουμε στο χέρι πρώτα, με το ειδικό σαπούνι (πλάκα) και μετά τα βάζουμε στο πλυντήριο.

Κατά τα άλλα, το χώμα δεν το φοβάμαι και τόσο. Φοβάμαι πολύ περισσότερο τα ρούχα που φοράω στα μέσα μαζικής μεταφοράς...

Όμως xena μου, τα μωρουδιακά ρούχα έχουν συχνά ίχνη κοπράνων...

Το μικροβιακό τους φορτίο ΕΙΝΑΙ συχνά μεγαλύτερο από τα ρούχα των ενηλίκων...

Τουλάχιστον τα δικά μου παιδιά, παρόλο που φοράνε πάνα, συχνά λερώνονται τα ρουχαλάκια τους. Αυτά τα πλένουμε στο χέρι πρώτα, με το ειδικό σαπούνι (πλάκα) και μετά τα βάζουμε στο πλυντήριο.

Κατά τα άλλα, το χώμα δεν το φοβάμαι και τόσο. Φοβάμαι πολύ περισσότερο τα ρούχα που φοράω στα μέσα μαζικής μεταφοράς...

Εχεις δίκιο για τα ΜΜΜ, και γενικά όπου ακουμπά πολύς κόσμος, εγώ τα τρέμω. Σπίτι αλλάζουμε ρούχα μπαίνοντας, βγάζουμε παπούτσια και πλένουμε χέρια, όλοι.

Τα κακά βρε όλες θαρρώ τα πλένουμε πριν μπει το ρούχο πλυντήριο. Αυτό που δεν πλένω είναι οι πάνινες οικολογικές πάνες που έχουν τσίσα. Οταν όμως τις βάζω πλένω με προδέρμ. Αν όχι, μόνο αρκάδι.

Δεν ξέρω κορίτσια, είναι πολύ μωρά... νιώθω πως τα χημικά τα επιβαρύνουν τόσο πολύ...

Αγαπητή elenigial, είχα κι εγώ την ίδια απορία όταν ο γιος μου άρχισε να μπουσουλάει. Έγώ προτείνω να μην πάρεις μοκέτα γιατί δεν καθαρίζει εύκολα. μαζεύει ακάραια και άλλα μικρόβια που είναι βλαβερά για τα μικράκια. Εγώ επέλεξα και στα δύο παιδιά μου ειδικά παιδικά χαλιά ασφαλείας. Είναι φτιαγμένα από ειδικό υλικό που παρέχει ασφάλεια, ειναι υποαλεργικά και καθαρίζουν με τη σφουγγαρίστρα τέλεια. Δυστυχώς το μόνο κακό ειναι πως δεν υπάρχουν σε πολλά καταστήματα. Εγώ τα αγόρασα από ένα site με παιχνίδια. Δες τα εδω

http://www.trampolino.gr/index.php?act=viewCat&catId=9

Καλημέρα,

έχω ένα αγοράκι 7 μηνών και σκέφτομαι τώρα που αρχίζει και μπουσουλάει οτι θα πρέπει να στρώσω. Δεν ξέρω όμως τι να στρώσω. Μοκέτα ή χαλί? Ποιά από τα δύο είναι ποιό καλά για το μωρό.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα