Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΑ ΧΑΛΑΚΙΑ


Recommended Posts

Εγω αυτο το χαλι-μοκετα δεν το βρηκα εδω που μενω :twisted: Πηρα τελικα 2 χαλακια της Warner που ειναι υποαλλεργικα,δεν χνουδιαζουν κλπ και καλυψα το μεγαλυτερο κομματι του δωματιου.Σε καποια σημεια που εμειναν εβαλα αυτα τα παζλ δαπεδου (μονιμα) ωστε να μην παιζει πανω στα πλακακια.

 

Παντως το χαλι αυτο οντως δεν βγαζει καθολου χνουδι και προσπαθω βεβαια να μην το λερωνω (δεν φοραμε ουτε παντοφλες στο παιδικο δωματιο,μονο με καλτσες κυκλοφορουμε :D )

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω θα σου πω κατι ασχετο.... πηρα προσφατα χαλια απο το http://www.e-tapis.gr

φοβερες τιμες, τεραστια ποικιλια.....

 

Μαριλένα,εγώ πήρα πέρυσι το πορτοκαλί Νew York σαν το δικό σου και το προηγούμενο που έχει στο site,

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1072&postdays=0&postorder=asc&start=75

το εκρου δηλαδή,μόνο που αντί για την κόκκινη ρίγα μέσα έχει λαχανι!Εγώ τα πήρα από ένα κατάστημα εδώ και όντως τα πήρα αρκετά ακριβότερααααααααααα.Πολύ ακριβότεραααααααααα θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Λητώ τι κουκλί είναι το μωρό σου Να σου ζήσει. Υποψήφια νύφη για τον μπεμπάκο μου που είναι 6 μηνών. Λοιπόν εγώ επειδη΄δεν ήθελα να φορτώσω το δωμάτιο με χαλί με παιδικές φιγούρες αφού υπάρχουν ήδη τόσα διακοσμητικά επέλξα ένα χαλί από το ΙΚΕΑ μάλλινο 160 ευρώ σε χρώμα οινοπνευαμτί με κύκλους μικρούε με διάφορα χρώματα ποτροκαλί, κίτρινους κλπ. Είναι πολύ ωραίο και ταίριαξε. Δεν ξέρω για την μπεμπούλα που είναι κορίτσι αλλά έχει ωραία χαλιά και υπάρχουν και προδιαγραφές στην ετικέτα.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΕΛΙΝΑΚΙ μου,

το μωράκι που φαίνεται στα posts μου δεν είναι το καμάρι μου :!:

Προς το παρον σέβομαι την επιθυμία του πατέρα της και δεν έχω δημοσιεύσει φωτογραφία της :) Αυτό το μωράκι μου άρεσε πολύ αλλά είναι ένα μωρό μοντέλο που το βρήκα στα άβαταρς :lol::lol::lol:

Πάντως κι η δικιά μου πίστεψέ με είναι πολύ κουκλίτσα οπότε αν θες το προξενιό ισχύει :):):)

Όσο για το ΙΚΕΑ,το χω σκεφτεί κι εγώ κι είναι στα άμεσα σχεδιά μου να το επισκεφτώ..βέβαια μου άρεσαν πολύ και τα χαλιά του e-tapis που λέει η Marilena...και μάλλον πρέπει να βιαστώ γιατί έρχονται κι οι γιορτές και θέλω να είναι τέλειο το δωμάτιό της.. :D

Link to comment
Share on other sites

Λητώ δεν πειράζει που δεν είναι αυτό το προξενιό ισχύει άλλωστε αυτό που μετράει δεν είναι η εξωτερική εμφάνιση. Ελπίζω να βρείς ένα ωραίο χαλάκι για την μπεμπούλα σου αλλά βιάσου τα Χριστούγεννα κοντεύουν. Δεν είναι ωραία που θα κάνουμε Πρώτα Χριστούγεννα με τα παιδάκια μας? Είμαι ενθουσιασμένη παρά την κουρασή μου.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που εχουμε ξυλο κατω (που απο οτι μας ειπε η παιδιατρος ειναι ιδανικο) εχθες αγορασαμε χαλι υποαλλεργικο που δεν χνουδιαζει και εχει επανω τον Sylvester και την γιαγια που τον κυνηγαει με μια ομπρελα κι εχει πολυ πλακα!

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που εχουμε ξυλο κατω (που απο οτι μας ειπε η παιδιατρος ειναι ιδανικο) εχθες αγορασαμε χαλι υποαλλεργικο που δεν χνουδιαζει και εχει επανω τον Sylvester και την γιαγια που τον κυνηγαει με μια ομπρελα κι εχει πολυ πλακα!

 

Με γειά το καινούργιο χαλάκι...

Εγώ ακόμη δεν αξιώθηκα....προς το παρόν έχω βολευτεί με κάτι χοντρά πάζλ από αφρολέξ που έχω αγοράσει από το Jumbo, τα οποία έχουν έντονα χρώματα και φιγούρες,πχ χιονάτη,πριγκήπισες,πυργους κτλ,τα οποία τα στρώνω κάτω και παίζει εκεί..είναι μαλακά και δεν υπάρχει φόβος να χτυπήσει...άσε που περιεργάζεται συνεχώς τις εικόνες και τα χρώματα...

για χαλί με βλέπω μετά τις γιορτές...μη σου πώ έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα κι αφού έχω ήδη καθυστερήσει θα περιμένω τελικά τις εκπτώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω Λητω μου.

Οταν το διαλεγα ειχα και τον μπουμπουκο μου μαζι και κατα καποιο το διαλεξε αυτος (μολις το ειδε απο οοοοοολα τα χαλια αρχισε να γελαει!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε κα΄ποιο φυλλάδιο που κοίταζα το μεσημέρι είδα ότι το carpetpalace μέχρι τις 31/12/2007 έχουν έκπτωση 20% στα παιδικά χαλιά και από το φυλλάδιο είδα ότι είναι πολύ ωραία

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Είχα διαβάσει σ'ένα site για χαλιά και μοκέτες ότι στο παιδικό δωμάτιο είναι προτιμότερο να τοποθετούμε χαλί και όχι μοκέτες που καλύπτουν όλο το πάτωμα γιατί κάτω από τη μοκέτα μαζεύονται πολλά μικρόβια καθώς είναι πιο δύσκολο να βγάλουμε την μοκέτα για τίναγμα από το χαλί. Κατά πόσο ισχύει αυτό;

Εγώ πάντως θέλω να βάλω μοκέτα που να καλύπτει όλο το πάτωμα του παιδικού δωματίου.

Link to comment
Share on other sites

μην βάλεις μοκέτα θα δεινοπαθήσεις χώρια ότι μαζέυονται περισσότερα μικρόβια και δεν καθαρίζονται΄εύκολα ενώ το χαλάκι το βγάζεις κιόλας για να το αερ΄σεις .Δεν ξέρω είμαι κατά της μοκέτας.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παραπάνω θα ξέρεις εσύ. Εγώ ήμουν υπέρ της μοκέτας γιατί δεν θέλω να το βάζω στο πάρκο μέσα να παίζει κ να έχει περιορισμένο χώρο αλλά κάτω στο πάτωμα κ όταν αρχίσει να μπουσουλάει λογικό είναι να πατάει και στα πλακάκια... αυτό ήθελα να αποφύγω... Αφού τίθεται θέμα καθαριότητας υποχωρώ.

Link to comment
Share on other sites

m4ri4, κι εγω ήμουν υπερ της μοκετας - μάλιστα είχα για καποιο διάστημα μοκετα στο παιδικο αλλα αποφασισα να τη βγαλω οριστικα όχι μονο για λογους υγειινης αλλα και για αλλους εντελως πεζους και πρακτικους: ειναι μπελας να την καθαρίσεις μετα απο¨"ατυχηματα":

σκεψου ότι ενα μωρό θα κανει εμετο (μου εχει τυχει - δεν προλαβα να το αρπαξω και να τρεξουμε στο μπανιο....), να κατουρηθει (στη φαση που βγαζει την πανα - κι αυτο, προφανως, μας εχει τυχει...), θα του πεσει απο την κουνια το μπιμπερο και θα γεμισει ο τοπος γαλατα...

Και καθε φορα, πρεπει να τη βγαλεις ολη τη μοκετα και να την πλυνεις...

Μ' ένα χαλι είναι ευκολότερα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα η μοκετα με εχει σωσει :D

εχω βαλει στο παιδικο που ειναι και αρκετα μεγαλο, 2εκ παχος και οοοοσες τουμπες και να φαγαμε στο διαστημα μπουσουλιμα-περπατημα δεν χτυπησαμε ποτε.

Παιζει ο μικρος με την ανεση του και δεν ανησυχω για ατυχηματα....

οσο για την καθαριωτητα δεν εχουμε ακομα προβλημα....

Μια λυση για τα τσισα ειναι το γιο-γιο μετο που βγαζουμε την πανα του δινω το γιο-γιο και αν εχουμε τσισα ολα καλα και ημαστε και 15μηνων :D

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καποια μαγαζια έχουν παιδικα μάλλινα 100% και κάποια συνθετικα, που υποτιθεται ότι δεν βγαζουν χνουδι. Ολοι οι μαγαζάτορες λένε βέβαια ότι τα δικα τους είναι υποαλλεργικά. Τελικά διαλεξα σημερα ένα συνθετικό, γιατι ήταν από τα λιγα σχεδια που μου αρεσαν (ειμαι και λιγο περιεργη!!!). Εχει παρουσιασει κανένα παιδακι αλλεργια από το χαλί???

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Το δωμάτιο της μπέμπας είναι βορινό και τώρα πια μου δίνει την αίσθηση ενός πολύ ψυχρού χώρου (το πάτωμα είναι ξύλινο). Σκέφτομαι να βάλω μοκέτα, αλλά υπάρχουν αρκετοί που θεωρούν οτι είναι επικίνδυνο για το αναπνευστικό του μωρού - μέσα σε αυτούς και ο μπαμπάς που θεωρεί οτι είναι εξαιρετικά ανθυγιεινή επιλογή.

 

Ξέρετε κάτι πιο συγκεκριμένο; Εσείς τι έχετε βάλει στα παιδικά δωμάτια; Τι άλλες εναλλακτικές υπάρχουν;

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο προβληματισμό έχω και εγώ και δεν έχω καταλήξει ...

 

Πέρυσι είχα στρώσει στο δωμάτιο της μικρής ένα χαλί από κοκοφοίνικα πλεκτό και αδιαβροχοποιημένο (αυτό επειδή καθαρίζεται πανεύκολα με έσωσε από πολλές καταστροφές ... ρουκέτες κάθε είδους .... μπορείτε να φανταστείται τι εννοώ :lol: ).

Είναι όμορφο πολύ αλλα έχει ένα βασικό μειονέκτημα ... δεν είναι ζεστό όπως όλα τα άλλα ... μπορεί πάλι να είναι η ιδέα μου τι να πω και να μου φαίνεται ετσι στο μάτι ...

 

Φέτος μια θεία μου θελει να μας πάρει ενα χαλί δώρο για το δωμάτιο της μικρής και μου ειπε να διαλέξω ότι θέλω ...

Σαν επιλογές είδα τα βαμβακερά, τα μάλλινα και τα συνθετικά .... πιο όμορφα σε χρώματα ειναι τα συνθετικά αλλα θέλω να τα αποφύγω ... τα βαμβακερά έχουν κάπως πιο ξεθωριασμένα χρώματα και μάλλινα δεν έχω δει πολλά ...

Βασικά θα το προτιμούσα χωρίς παιδικές παραστάσεις, απλά σε έντονα χρώματα με αφηρημένα σχέδια, οπότε οι επιλογές περιορίζονται ...

 

Οι μοκέτες τι σύνθεση έχουν;;; Φαντάζομαι πως και εκεί θα υπάρχουν κατηγορίες σαν τα χαλιά... Εσύ Ηρώ θέλεις να την περάσεις τοιχο τοιχο ή να πάρεις μία στις διαστασεις χαλιού;

 

Υπάρχει άραγε κανένα site με χαλιά για να πάρουμε καμιά ιδέα;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω συνθετικο πήρα. Πολλοι λεγανε ότι τα μαλλινα μπορει να προκαλεσουν αλλεργια. Για μοκετα ποτε δεν το σκεφτηκα. Δεν νομιζω όμως ότι ειναι καλη επιλογη...

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

το ΙΚΕΑ εχει όμορφα χαλάκια 100% βαμβακερά με αντιολισθητικό από κάτω αλλά πολύ μικρή ποικιλία

αν σου αρέσουν όμως είναι μια πολύ καλή και οικονομικότατη λύση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...