Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙ Η ΒΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ....


Recommended Posts

Κάνε ότι σε φωτίσει ο Θεός, αλλά εδώ μέσα το χουμε εξαντλήσει. ξέρω ότι θες να μοιράζεσαι τις σκέψεις σου αλλά δεν θα σου λύσουμε εμείς τα προβλήματα.

 

KonstantinaDimitris συγνώμη γι αυτό που θα πω και δε θέλω να σε προσβάλλω, θα μπορούσες απλά, αν έχεις κουραστεί με το θέμα (δεν ειρωνεύομαι, ειλικρινά μιλάω) να μην το ξαναδιαβάσεις, να μην ξαναμπείς... εγώ δεν μπαίνω εδώ για να περνάω την ώρα μου, είναι μια σημαντική ανάσα για μένα και επίσης πηγή πολλών πληροφοριών, καθώς επικοινωνώ με ανθρώπους που γνωρίζουν τι πρέπει και τι δικαιούμαι να κάνω, έχω βοηθηθεί εξαιρετικά, και δημοσίως αλλά ακόμη περισσότερο με πμ, με έχουν βοηθήσει και νομικοί, και οι ψυχολόγοι του φορουμ, και πολλοί εκπαιδευτικοί που δε θέλουν να γράψουν δημοσίως.

Δεν αναμασάμε τα ίδια, τα γεγονότα τρέχουν, και μπορεί για έναν αναγνώστη να είναι εύκολο το "κάνε μια μήνυση, εγώ αν ήμουν θα είχα κάνει το ένα ή το άλλο" αλλά ξέρετε ότι η πραγματικότητα απ τα λόγια απέχει πολύ.

Παρόλα αυτά, αν θεωρείτε ότι έχω κουράσει, ειλικρινά να το σταματήσω εδώ, ότι και αν σημαίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 743
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

la Latina καλημέρα.

Φυσικά παρανοήθηκε αυτό που είπα.

Οταν είπα ότι το εξαντλήσαμε, εννοώ ότι δεν υπάρχει τίποτα πια να σε συμβουλεύσουμε.

Εχεις απευθυνθεί σε κάθε υπεύθυνο κ πάνω κάτω ξέρεις πως θα κινηθείς.

Αν το θέμα δεν με ενδιέφερε φυσικά κ δεν θα το διάβαζα.

Για να μαι εδώ όμως , σημαίνει ότι προβληματίζομαι με όλα αυτά που συμβαίνουν Γιατί τώρα είναι το δικό σου παιδί, αύριο ίσως να ναι το δικό μου.. Την μήνυση δεν την αναφέρω ελαφριά την καρδία.Ούτε θεωρητικά. Εγώ αυτό θα έκανα. Ο νόμος αυτήν την έννοια έχει. Να μας υπερασπίζεται όταν ό άνθρωπος έχει εξαντλήσει κάθε άλλο μέσο επικοινωνίας.

Φιλιά πολλά κ εύχομαι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

la Latina καλημέρα.

Φυσικά παρανοήθηκε αυτό που είπα.

Οταν είπα ότι το εξαντλήσαμε, εννοώ ότι δεν υπάρχει τίποτα πια να σε συμβουλεύσουμε.

Εχεις απευθυνθεί σε κάθε υπεύθυνο κ πάνω κάτω ξέρεις πως θα κινηθείς.

Αν το θέμα δεν με ενδιέφερε φυσικά κ δεν θα το διάβαζα.

Για να μαι εδώ όμως , σημαίνει ότι προβληματίζομαι με όλα αυτά που συμβαίνουν Γιατί τώρα είναι το δικό σου παιδί, αύριο ίσως να ναι το δικό μου.. Την μήνυση δεν την αναφέρω ελαφριά την καρδία.Ούτε θεωρητικά. Εγώ αυτό θα έκανα. Ο νόμος αυτήν την έννοια έχει. Να μας υπερασπίζεται όταν ό άνθρωπος έχει εξαντλήσει κάθε άλλο μέσο επικοινωνίας.

Φιλιά πολλά κ εύχομαι το καλύτερο.

 

Nα είσαι καλά και που ασχολείσαι σε ευχαριστώ πολύ από καρδιάς. Σας αφήνω γιατί έχουμε να πάμε στο γιατρό με τον μικρούλη μου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το παιδί μου, που μέχρι χτες βράδυ έκλαιγε για τα χτυπήματά του, ήρθε χαρούμενο απ΄ το σχολείο, και μου είπε ότι σήμερα πήγαν όοοολα καλά (εννοείται αφού ο άλλος πατέρας ενημερώθηκε χτες, σήμερα όλα καλά θα πήγαιναν) και ότι "δεν πειράζει κι αν τον χτυπήσει το παιδάκι, και τι έγινε, παιδάκια είναι και παίζουν, καμιά φορά μπορεί κάποιος να χτυπήσει, δεν έγινε και τίποτα σοβαρό, εξάλλου τα αγόρια έτσι παίζουν, δεν είναι ανάγκη να το κάνουμε τόσο μεγάλο θέμα"-----ποιος του τα είπε να μην πω καλύτερα, πάντως δεν ήταν δικά του λόγια...και όσες παρακολουθείτε το θέμα ξέρετε και ποιανού λόγια είναι.

 

 

το ψυχολογικο κοστος του δικου σου παιδιου δυο χρονια τωρα?? δεν καταλαβαινω τι ακριβως φοβασαι και τοσο μα τοσο καιρο δεν εχεις προβει στην οποια δραστικη ενεργεια ωστε να προστατευτει το παιδι σου...εισαι ευγενικη,το πηγες ευγενικα,το πηγες λιγο πιο αυστηρα,το πηγες ετσι,το πηγες αλλιως...στο διαταυτα ομως δεν εχει γινει κατι...προς θεου δεν εννοω οτι αδιαφορεις ως γονεας, ειμαι σιγουρη οτι υποφερεις, αλλα με τις ευγενικες σου αποψεις εχεις αφησει το παιδι σου αβοηθητο...δεν θα υπηρχε δευτερη φορα που θα μου γυριζε το παιδι μου χτυπημενο,να το βλεπω να υποφερει και να μην ειχα γυρισει τον κοσμο αναποδα με τον οποιο τροπο,ωστε τριτη φορα να μην υπαρξει...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως στα σχολεια ατυχηματα και καυγαδες συμβαινουν. Και οντως καποια αγορια παιζουν πιο βιαια απο τα αλλα. Και εμεις εχουμε ραγισμενα κεφαλια, ραμματα, σπασμενο δοντι, σπασμενα γυαλια (σε 2 παιδια). Ομως η συχνοτιτα που συμβαινει αυτο στον γιο σου Latina και το γεγονος οτο συμβαινει απο ενα παιδι ξεπερναει το τι συμβαινει στην πλειοψιφια των σχολειων και εκει και εξω.

Νομιζω οτι την επομενη φορα που θα συμβει κατι στο παιδι σου θα πρεπει να κανεις μυνηση στο σχολειο για αμελια. Εκτως αν το σχολειο λειτουργει σαν παρκινγκ που δεν εχει καμια ευθυνη για την κατασταση που θα παραλαβεις το παιδι σου.

Δεν νομιζω οτι θα βγαλεις ακρη μυνιωντας τους γονεις του αλλου παιδιου γιατι την ουσια θα ειναι ο λογος του ενος εναντια στον λογο του αλλου. Δεν νομιζω οτι κανενας απο τους αλλους γονεις θα σε υποστηριξει. Αν ηταν θα ειχαν κινηθει ηδη οταν θυματα ηταν τα παιδια τους και δεν θα σε εβαζαν μπροστα να βγαλεις το φιδι απο την τρυπα.

Το οτι το παιδι βασανιζεται γιατι πρεπει να ειναι μια δικαιολογια για να κανει οτι κανει? Αν ξερει κατι ο διευθυντης γιατι δεν απευθυνεται στην προνοια αλλα κουτσομπολευει μια οικογενεια σε τριτους. Τι μπορει να εχει εκμυστηρευει ο πατερας (που ειναι αφαντος? παρμενος? συναδελφος?) και ανεχεται αυτη την κατασταση ο διευθυντης. Εχεις στοιχεια να πας στην προνοια? Πηγαινε - αλλα με στοιχεια, οχι με το τι ακουσες απο τριτους...

 

Συμφωνώ μέχρι κεραίας.... Τις υπηρεσίες προστασίας του παιδιού πρέπει να τις ειδοποιήσει το σχολείο. Εσύ μάρτυρας δεν ήσουν σε κανένα περιστατικό βίας της οικογένειας προς αυτό το παιδί. Και να τη βράσω την κακώς νοούμενη συναδελφική αλληλεγγύη, όταν ένα παιδί υποφέρει έτσι και συμπαρασύρει και όλα τα άλλα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ μέχρι κεραίας.... Τις υπηρεσίες προστασίας του παιδιού πρέπει να τις ειδοποιήσει το σχολείο. Εσύ μάρτυρας δεν ήσουν σε κανένα περιστατικό βίας της οικογένειας προς αυτό το παιδί. Και να τη βράσω την κακώς νοούμενη συναδελφική αλληλεγγύη, όταν ένα παιδί υποφέρει έτσι και συμπαρασύρει και όλα τα άλλα.

 

Aυτό λέω κι εγώ!

Link to comment
Share on other sites

το ψυχολογικο κοστος του δικου σου παιδιου δυο χρονια τωρα?? δεν καταλαβαινω τι ακριβως φοβασαι και τοσο μα τοσο καιρο δεν εχεις προβει στην οποια δραστικη ενεργεια ωστε να προστατευτει το παιδι σου...εισαι ευγενικη,το πηγες ευγενικα,το πηγες λιγο πιο αυστηρα,το πηγες ετσι,το πηγες αλλιως...στο διαταυτα ομως δεν εχει γινει κατι...προς θεου δεν εννοω οτι αδιαφορεις ως γονεας, ειμαι σιγουρη οτι υποφερεις, αλλα με τις ευγενικες σου αποψεις εχεις αφησει το παιδι σου αβοηθητο...δεν θα υπηρχε δευτερη φορα που θα μου γυριζε το παιδι μου χτυπημενο,να το βλεπω να υποφερει και να μην ειχα γυρισει τον κοσμο αναποδα με τον οποιο τροπο,ωστε τριτη φορα να μην υπαρξει...

 

Δεν ήμουν πάντα ευγενική, έχω ταράξει πολύ τα νερά τους, συμβούλια ξεσήκωσα, φώναξα, τσίριξα, προσέβαλλα.....η σύμβουλος ήρθε απ τον πανικό που δημιούργησα...τώρα και το παρατηρητήριο...και στέλνω και έγγραφα προς τους ανώτερους φορείς. Η δικηγόρος μου είπε ότι πρώτα ειδοποιείς γραπτώς και μετά κάνεις μήνυση, γιατί όλα όσα έκανα ήταν προφορικά και δεν έχουν καμιά ισχύ.

Τι να πω ρε παιδιά, κι εγώ στη θέση σας τα ίδια ακριβώς θα έλεγα . Αν πας στον διευθυντή και του πεις για μένα τη λέξη ευγενική, δεν το γλυτώνει το εγκεφαλικό......

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή "οφείλω" να σας πω τουλάχιστον τι απέγινε, θα πω μόνο αυτό:

 

Όσες βρεθείτε στη θέση μου,

ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ποτέ έγγραφο!

Μόνο στη σύμβουλο έστειλα, ΕΓΙΝΕ ΠΑΝΙΚΟΣ!

Θα έρθει το Παρατηρητήριο μεν, αλλά το παιδί μου ήδη από την ώρα που λάβανε την επιστολή ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ

ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΓΕΣ ΠΟΥ ΔΕ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ όπως τα χτυπήματα...

 

Εκκρεμεί συμβούλιο και δε μπορώ να πω άλλα, πάντως ειλικρινά και με το χέρι στην καρδιά, όσοι το διαβάζετε αυτό το θέμα και όσοι θα το διαβάσετε......

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑΡΑ........ΜΗΝ ΑΓΓΙΖΕΤΕ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι παρακολουθώ το θέμα σου με μεγάλη προσοχή.

 

Φαντάζομαι όταν ηρεμήσεις θα μας εξηγήσεις τι εννοείς.

 

Όμως αν δεν ακολουθηθούν οι διαδικασίες εγγράφως , η ΒΙΑ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ.

 

Καταλαβαίνω ότι ζείτε σε μια κλειστή κοινωνία (εμείς εδώ στη Αθήνα είμαστε και λίγο άγνωστοι μεταξύ μας), όμως αυτο που έκανες ήταν μονόδρομος.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eπειδή "οφείλω" να σας πω τουλάχιστον τι απέγινε, θα πω μόνο αυτό:

 

Όσες βρεθείτε στη θέση μου,

ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ποτέ έγγραφο!

Μόνο στη σύμβουλο έστειλα, ΕΓΙΝΕ ΠΑΝΙΚΟΣ!

Θα έρθει το Παρατηρητήριο μεν, αλλά το παιδί μου ήδη από την ώρα που λάβανε την επιστολή ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ

ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΓΕΣ ΠΟΥ ΔΕ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ όπως τα χτυπήματα...

 

Εκκρεμεί συμβούλιο και δε μπορώ να πω άλλα, πάντως ειλικρινά και με το χέρι στην καρδιά, όσοι το διαβάζετε αυτό το θέμα και όσοι θα το διαβάσετε......

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑΡΑ........ΜΗΝ ΑΓΓΙΖΕΤΕ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ!

 

Ολα αυτά που λες δυστυχώς ισχύουν στην Ελλάδα, ίσως και σε άλλες χώρες....

Στη δική σου περίπτωση πάντως, νομίζω στο έχω πει κι εγώ και όλες οι άλλες, ή βγαίνεις στα κανάλια ή αλλάζεις σχολείο.

 

Το παιδί σου θα αποκτήσει τόσα ψυχολογικά (μόνη σου το παραδέχεσαι) που νομίζω ότι κάποτε.... που θα κοιτάς πίσω και θα βλέπεις πώς θα έχει τότε η κατάσταση πλέον, θα το μετανοιώνεις οικτρά που δεν έκανες κάτι πιο δραστικό, προκειμένου να μην ξεβολευτείτε οικογενειακώς.

Πες... ότι δεν υπήρχε σχολείο κοντά στο σπίτι σου. Απλά. Δεν υπήρχε. Τι θα έκανες? Δεν θα τον έστελνες??? Δες το έτσι, προκειμένου να σώσεις το παιδί σου. Θα βάλλεται συνεχώς σωματικά και ψυχολογικά δια παντός. Αν καταφέρει και τη γλυτώσει και δεν του βγάλουνε κανένα μάτι.... και μετά αυτά είναι πράγματα που δεν διορθώνονται..... θα του μείνουν τραγικά συναισθήματα σε κάθε περίπτωση. Ποτέ δεν θα μπορέσει να συγκεντρωθεί στα μαθήματά του, μεγαλώνοντας και καταλαβαίνοντας ακριβώς τι παίζεται πίσω από την πλάτη του και ότι αποτελεί μόνιμο στόχο. Θα απασχολεί το μυαλό του μονίμως με αυτά και θα μείνει πίσω μαθησιακά. Είχες ένα πρόβλημα σοβαρό εσύ, ο.κ. Αλλά τώρα περπατάς, δεν είσαι κατάκοιτη! Βοήθησε αυτό το παιδί να μην οδηγηθεί στην καταστροφή. Το σχολείο αυτό έκλεισε για εσάς. Πάρτε το απόφαση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι παρακολουθώ το θέμα σου με μεγάλη προσοχή.

 

Φαντάζομαι όταν ηρεμήσεις θα μας εξηγήσεις τι εννοείς.

 

Όμως αν δεν ακολουθηθούν οι διαδικασίες εγγράφως , η ΒΙΑ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ.

 

Καταλαβαίνω ότι ζείτε σε μια κλειστή κοινωνία (εμείς εδώ στη Αθήνα είμαστε και λίγο άγνωστοι μεταξύ μας), όμως αυτο που έκανες ήταν μονόδρομος.

 

Θα σας εξηγήσω όταν έρθει η ώρα...σε ευχαριστώ για την στήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Latina μου το μηνυμα σου φαινεται οτι εχει γραφτει παρορμητικα, προφανως εισαι φορτισμενη, το ξερουμε οτι ζοριστηκες να κανεις την εγγραφη καταγγελια και φοβοσουν την αντιμετωπιση που θα εχει το παιδακι σου απο το σχολειο μετα οποτε τωρα που εισπρατεις τις πρωτες αντιδρασεις σου βγαινει αυτη η ηττοπαθεια.

Μην μετανιωνεις καθολου ομως, χιλιες φορες να σηκωνεις το κεφαλι και να διεκδικεις το καλυτερο παρα να κανεις το κοροιδο, ειμαι σιγουρη οτι μακροπροθεσμα θα εισαι περηφανη για τις κινησεις σου. Και πολυ το αργησατε! Τωρα ερχεσαι αντιμετωπη με τους φοβους σου αλλα συνεχισε μαχητικα και δεν θα το μετανιωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή "οφείλω" να σας πω τουλάχιστον τι απέγινε, θα πω μόνο αυτό:

 

Όσες βρεθείτε στη θέση μου,

ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ποτέ έγγραφο!

Μόνο στη σύμβουλο έστειλα, ΕΓΙΝΕ ΠΑΝΙΚΟΣ!

Θα έρθει το Παρατηρητήριο μεν, αλλά το παιδί μου ήδη από την ώρα που λάβανε την επιστολή ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ

ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΓΕΣ ΠΟΥ ΔΕ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ όπως τα χτυπήματα...

 

Εκκρεμεί συμβούλιο και δε μπορώ να πω άλλα, πάντως ειλικρινά και με το χέρι στην καρδιά, όσοι το διαβάζετε αυτό το θέμα και όσοι θα το διαβάσετε......

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑΡΑ........ΜΗΝ ΑΓΓΙΖΕΤΕ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ!

 

Λατίνα μου, είναι αναμενόμενο να υπάρχουν αντιδράσεις, πιο πολύ όχι για το έγγραφο στη σύμβουλο, αλλά για να μην υπάρξουν άλλου είδους έγγραφα και καταγγελίες.

 

Μην μασάς, μην δείχνεις ότι το μετάνιωσες ή ότι φοβάσαι και να απειλείς και με άλλου είδους καταγγελίες αν ενοχληθεί με οποιονδήποτε τρόπο το παιδί. Επίσης μην μπαίνεις άλλο πια σε αέναες συζητήσεις (συμβούλια και αηδίες). Πες πως ότι είχες να πεις το είπες.

Μόνο αν περάσεις στην επίθεση θα βρεις άκρη. Σταμάτα πια να απολογείσαι, να εξηγείς τα αυτονόητα και να αμύνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχολείο είναι αυτό; Το σχολείο του εκφοβισμού; Μην αφήσεις κανέναν να σε αποτρέψει απ' το να κάνεις αυτό που θεωρείς εσύ σωστό και είναι σωστό. Πιάστους και εξήγησέ τους ότι τώρα που ξεκίνησες δε θα σταματήσεις πουθενά. Από δω και μπρος τη μια έγγραφη καταγγελία μετά την άλλη θα στέλνεις και αν τολμήσουν να "ξεσπάσουν" στο παιδί σου θα περάσουν ακόμα και από ΕΔΕ. Όχι ρε φίλε να κάνω το μ@λ@κα τόσο καιρό, να με κοροϊδεύεις στα μούτρα, να έχεις το παιδί μου απροστάτευτο επειδή δε θές (γιατί αν ήθελε ας καθόταν ο ίδιος ο διευθυντής κάθε μέρα όλη μέρα μαζί με το παιδί για να αποφύγει καταστάσεις, εφόσον δεν είχε άλλη λύση - τραβηγμένο; ναι, αλλά μπροστά στο καλό του παιδιού μου δε λογαριάζω ΤΙΠΟΤΑ) και μετά να μου ζητάς και τα ρέστα επειδή παίρνω την υπόθεση στα χέρια μου και ακολουθώ διαδικασίες που έχω το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να ακολουθήσω.................

 

ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΣΩ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΠΕΙΛΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσι μου άνοιξα να διαβάσω και περίμενα ευχάριστα νέα, αλλά βλέπω οτι σε αυτό το σχολείο οι άνθρωποι τελικά δε θέλουν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους... Αν υπάρχει πλέον εμπάθεια ως προς το παιδί αυτό δείχνει πόσο "καλοί" είναι οι δάσκαλοί του. Δείξε δύναμη και μην κάνεις πίσω, όπως σου είπαν και τα άλλα κορίτσια. Χάρη τους έκανες κιόλας που δεν έστειλες ακόμη έγγραφπ προς την πρωτοβάθμια και αυτό ας το καταλάβουν. Τώρα αν είναι πλέον αυστηροί προς το παιδάκι σου εξήγησέ του οτι πρέπει να ακολουθεί τους κανόνες και μίλα με τη δασκάλα ενημερώνοντας οτι δε θα δεχτείς εκδικητικές συμπεριφορές προς το παιδί σου και αν είναι σωστή θα πρέπει να κρατήσει το παιδάκι έξω απο αυτό. Στη θέση σου δε θα συζητούσα τις κινήσεις μου με άλλους γονείς, αυτοί περίμεναν να βγάλει άλλος το φίδι απο την τρύπα, άστους καλύτερα στην άγνοια. Άν σε προσεγγίσουν οι γονείς του άλλου παιδιού(αν έχουν μάθει δηλαδή) πές τους οτι εσύ στράφηκες κατα του σχολείου γιατί δε φρόντιζε τη σωματική ακαιρεότητα του παιδιού.

Καλή δύναμη

Link to comment
Share on other sites

 

Το παιδί σου θα αποκτήσει τόσα ψυχολογικά (μόνη σου το παραδέχεσαι) που νομίζω ότι κάποτε.... που θα κοιτάς πίσω και θα βλέπεις πώς θα έχει τότε η κατάσταση πλέον, θα το μετανοιώνεις οικτρά που δεν έκανες κάτι πιο δραστικό, προκειμένου να μην ξεβολευτείτε οικογενειακώς.

Πες... ότι δεν υπήρχε σχολείο κοντά στο σπίτι σου. Απλά. Δεν υπήρχε. Τι θα έκανες? Δεν θα τον έστελνες??? Δες το έτσι, προκειμένου να σώσεις το παιδί σου. Θα βάλλεται συνεχώς σωματικά και ψυχολογικά δια παντός. Αν καταφέρει και τη γλυτώσει και δεν του βγάλουνε κανένα μάτι.... και μετά αυτά είναι πράγματα που δεν διορθώνονται..... θα του μείνουν τραγικά συναισθήματα σε κάθε περίπτωση. Ποτέ δεν θα μπορέσει να συγκεντρωθεί στα μαθήματά του, μεγαλώνοντας και καταλαβαίνοντας ακριβώς τι παίζεται πίσω από την πλάτη του και ότι αποτελεί μόνιμο στόχο. Θα απασχολεί το μυαλό του μονίμως με αυτά και θα μείνει πίσω μαθησιακά. Είχες ένα πρόβλημα σοβαρό εσύ, ο.κ. Αλλά τώρα περπατάς, δεν είσαι κατάκοιτη! Βοήθησε αυτό το παιδί να μην οδηγηθεί στην καταστροφή. Το σχολείο αυτό έκλεισε για εσάς. Πάρτε το απόφαση.

 

 

νομιζω οτι δεν εχεις πια αλλη επιλογη...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

http://www.protothema.gr/greece/article/449975/protofanes-epeisodio-se-dimotiko-tis-veroias-goneas-xulokopise-ki-esteile-sto-nosokomeio-ton-dieuthudi/

Μόλις το διάβασα, τον οξύθυμο πατέρα του παιδιού που χτυπά σκέφτηκα!

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι παραπάνω από λογικό να αντιδρούν. Γιατί τώρα δεν τους φτάνει το ότι τόσο καιρό είχαν τα περιστατικά στο σχολείο τους και τη μάνα να ωρύεται, αλλά πρέπει να εξηγήσουν και γιατί δεν το αντιμετώπισαν. Οπότε έχουν στραβώσει. Όμως

1) Έχεις υποχρέωση απέναντι στο παιδί σου.

2) Έχεις υποχρέωση απέναντι στο παιδί που χτυπάει

3) Έχεις υποχρέωση απέναντι στα άλλα παιδιά

4) Έχεις υποχρέωση απέναντι στο μικρότερο παιδί σου.

 

Γιατί η δασκάλα και ο διευθυντής θα είναι εκεί και του χρόνου. Και ζορισμένα παιδιά μπορεί να ξαναέλθουν. Μην πτοείσαι και αν τυχόν δημιουργούν πρόβλημα στο παιδί σου οι ενήλικες πια, τον τρόπο τον ξέρεις.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το κουράγιο........να είσαι καλά.

 

Απέναντι στα δικά μου παιδιά ναι, έχω υποχρέωση.

Απέναντι στο παιδί που χτυπάει, θα δεις πως θα μου φερθούν οι γονείς του!

Απέναντι στα άλλα παιδιά, των οποίων οι γονείς ξέρουν τα πάντα και δεν ανακατεύονται για να μη γίνουν κακοί και να μη στιγματιστούν τα παιδιά τους.....ίσως.

 

Θα πάω μιρικι. Αφού μπήκα στο χορό, τώρα θα πάω.

Στο κάτω κάτω χτυπημένοι είμαστε, δε θα μας την πούνε κι από πάνω.....

 

Τώρα μόλις είδα ότι η πρώτη φορά που πήγα να παραπονεθώ στο διευθυντή για τη βία, ήταν στις 21/2 πέρυσι. ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ στο μπλα μπλα με έχουν, και τώρα θύμωσαν.......:confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι:

 

Ενώ έχεις κάνει χαμό, έχουν έρθει στο σχολείο πόσος κόσμος, έχεις μιλήσει, έχεις παραπονεθέι, πώς είναι δυνατόν να κάνουν τους ανήξερους.

 

Είναι τόση η ευθυνοφοβία ή ή αδιαφορία πού έπρεπε να κάνεις έγγραφη καταγγελία;;;

 

Αυτό επίσης που αναφέρθηκε παραπάνω ότι "αν δεν έχεις κανει κάτι εγγράφως είναι σαν να μην έχεις κάνει τίποτα", με ξεπερνάει. Δηλαδή όλοι οι "αρμόδιοι" που σε άκουσαν και έχουν θέση ευθύνης δεν έχουν καμία υποχρέωση ;;;

 

Βάστε γερά, σου στέλνουμε θετική ενέργεια από μακριά.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έγινε ακόμα ο χαμός........

σε δασκάλους και διευθυντή "παραπονιόμουν" ως τώρα.

Μια φορά μίλησα με τη σύμβουλο.

Μετά το έγγραφο έχουν πάρει άλλη τροπή τα πράγματα.

 

Ευχαριστώ για τη θετική ενέργεια, μακάρι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχολείο είναι αυτό; Το σχολείο του εκφοβισμού; Μην αφήσεις κανέναν να σε αποτρέψει απ' το να κάνεις αυτό που θεωρείς εσύ σωστό και είναι σωστό. Πιάστους και εξήγησέ τους ότι τώρα που ξεκίνησες δε θα σταματήσεις πουθενά. Από δω και μπρος τη μια έγγραφη καταγγελία μετά την άλλη θα στέλνεις και αν τολμήσουν να "ξεσπάσουν" στο παιδί σου θα περάσουν ακόμα και από ΕΔΕ. Όχι ρε φίλε να κάνω το μ@λ@κα τόσο καιρό, να με κοροϊδεύεις στα μούτρα, να έχεις το παιδί μου απροστάτευτο επειδή δε θές (γιατί αν ήθελε ας καθόταν ο ίδιος ο διευθυντής κάθε μέρα όλη μέρα μαζί με το παιδί για να αποφύγει καταστάσεις, εφόσον δεν είχε άλλη λύση - τραβηγμένο; ναι, αλλά μπροστά στο καλό του παιδιού μου δε λογαριάζω ΤΙΠΟΤΑ) και μετά να μου ζητάς και τα ρέστα επειδή παίρνω την υπόθεση στα χέρια μου και ακολουθώ διαδικασίες που έχω το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να ακολουθήσω.................

 

ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΣΩ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΠΕΙΛΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!

 

Συμφωνώ 100%.

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Bobonela εγώ δεν συμφωνώ με το να αλλάξει σχολείο. Πρώτον γιατί έχει σοβαρό πρόβλημα υγείας και αυτό δεν είναι κάτι που μπορούμε να προσπεράσουμε ελαφρά τη καρδία. Δεύτερον γιατί το άλλο σχολείο έχει ακόμα σοβαρότερα προβλήματα. Και τρίτον γιατί αυτό είναι ένα σημαντικό μάθημα και για το παιδί της. Ότι στη ζωή δεν είναι όλα ρόδινα, και όταν δεν μπορούμε για οποιοδήποτε λόγο να φύγουμε από μια δύσκολη κατάσταση τότε πρέπει να παλέψουμε με νύχια και με δόντια για να την ανατρέψουμε.

 

Λα Λατίνα έχω καταλάβει από τις καταχωρίσεις σου γενικά στο φόρουμ ότι είσαι ένας πολύ ευαίσθητος άνθρωπος. Γι'αυτό θέλω να σου πω ότι σε θαυμάζω που έχεις υψώσει τόσο το ανάστημα σου γιατί μου φαίνεται ότι έχεις ξεπεράσει τη φυσική σου τάση να κρατάς ήπιους τόνους. Συνέχισε έτσι, το παιδί σου αξίζει μια καλή σχολική ζωή.

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...