Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΙΕΣ ΓΕΝΑΝΕ ΑΠΡΙΛΙΟ ΜΕ ΜΑΙΟ??


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 617
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπον μολις γυρισα απο τον γιατρο

Απο την προηγουμενη φορα πριν 3 βδομαδες που πηγαμε βρησκει ο γιατρος τον ενα μηρο της μικρης 1 χιλιοστο πιο κοντο απο τον αλλο.

Με λιγα λογια ενω ολα τα υπολοιπα σημερα εδειχναν 27+4 ο μηρος αυτος εδειξε 26+4.

Δεν ξερω τι σημαινει αυτο αλλα μου ειπε και το εξης:

Λογο την ισχυαλγια που εχω κατα πασα πιθανοτητα θα παμε για καισαρικη...

Η μπεμπα ειναι πλεον 980 γρ πηρε 330 σε 3 βδομαδες :D:D:D

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις χθες πηγαμε στον γιατρο και Δοξα τω Θεω, ολα καλα. Ειμαστε τωρα 29 εβδομαδων και προχωραμε....Απλα ως γνησια θηλυκα που ειμαστε, εχουμε μεση δαχτυλιδι!!!! Δηλαδη ειναι 27 εβδομαδων η μεσουλα μας, αλλα δεν εχουμε κανενα προβλημα, αλλα μωρα γεννιουνται ετσι, αλλα γεννιουνται με μεγαλυτερο κεφαλι, αλλα με μακρια ποδια κτλ, ολα ειναι καλα. Οποτε αστερουλα μου, μην φοβασε, ολα θα πανε καλα! Εμεις ακομα, ειμαστε πολυ ζωηρες και θεση δεν πηραμε....ειμαστε με το κεφαλι πανω....περιμενουμε να γινουμε φρονημα κοριτσια μεχρη την επομενη επισκεψη....αλλιως.....θα λαβουν μερος, στην παρασταση, τα ψαλιδια!!!!! ΑΑΑ!!! Ειμαστε 1.207 γραμμαρια!!! Μεγαλώνουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΤΙ ΣΩΣΤΑ ΧΘΕΣ Κ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΗ.

Ο ΕΝΑΣ Ο ΜΗΡΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ 1 ΧΙΛΙΟΣΤΟ.

ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΗΡΟ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ 1 ΧΙΛΙΟΣΤΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ (1 ΒΔΟΜΑΔΑ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ)

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Και εγώ πήγα χτες στο γιατρό και κάναμε υπέρηχο και καμπύλη ζαχάρου όπως είχα ξαναγράψει. Ευτυχώς όλα καλά. Και η καμπύλη μια χαρά είναι και μου έφυγε ένα άγχος. όσο για την μπεμπούλα είναι μια χαρά και είναι 1606 γρ στην 30 βδομάδα.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια...

βλεπω χθες ηταν η μερα του γιατρου για πολλες απο μας. Να πω στην asteroyla να μη στενοχωριεται αδικα γιατι οι μετρησεις αυτες ειναι σχετικες κ δεν αποδιδουν τη πραγματικοτητα και αν υπηρχε προβλημα δε πιστευω να περιμενε ο γιατρος να φτασεις στον 7ο για να σου το πει.

Εμεις τωρα συνεχιζουμε με την ουρολοιμωξη σημερα εκανα παλι καλλιεργεια, μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα παιρνω augmentin θα επισκεφθω ουρολογο για περαιτερω εξετασεις. Μου εγραψε να κανω καμπυλη ζαχαρου και γενικες. Το bebe μας ζυγιζει 890 γραμμαρια ειναι καλα στην υγεια του. Στα κιλα ειμαι στα +7 πιεση οκ. Απο υπνο αρχιζω και εχω προβλημα κοριτσια...Υποφερω και το βραδυ απο καουρες ειμαι με ενα λιτρο γαλα στο χερι και ξυπναω απο τις 4 τα ξημερωματα και ξανακοιμαμαι στις 8....ετσι θα παει μεχρι το τελος???????????? :roll::roll:

8LVep3.png

ZxQWp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κι απο εμενα. εκανα χθες καμπυλη καμπυλη ζαχαρου και ειναι τελεια. και ο αιματοκριτης εδω και 3 μηνες σταθερος στο 36.

asteroyla πιστευω πως δεν πρεπει να στεναχωριεσαι. να δεις που ολα θα ειναι μια χαρα και θα κρατας σε λιγο καιρο μια ομορφη και γερη μπεμπα στην αγκαλια σου.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΣΚΑΣΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ

 

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ:

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΧΕΤΙΧΕΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΜΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ...

 

ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΕΝΝΗΟΥΝΤΕ ΨΗΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΟΝΤΟΙ...

ΑΥΤΟ ΥΠΗΡΧΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕ ΤΩΡΑ!!!

 

ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ???

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ρώτησες τι εννοεί?... πάντως όπως και να το εξήγησε :? αφου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα να ξέρεις!

Α και μας κάποιες φορές βγάζει ότι είναι μικρότερες από την εβδομάδα κύησης που βρίσκομαι και με ρώτησε αν είχα σταθερό κύκλο (που είχα)εκτός από τους τελευταίους μήνες πριν μείνω εγκυος...Ελπίζω να βοήθησα κάπως

Εμείς πήγαμε και είμαστε 1116 κιλά και 32 πόντους μάλλον χιχι..περιμενω την Δευτέρα να πάω στο Ικα να μου γράψουν την καμπύλη ζαχάρου γιατί είναι σε άδεια η γιατρός 2 βδομάδες που την ψαχνω... :twisted::twisted:

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aστερουλα μου, εγω ετσι οπως το λες καταλαβα οτι, αυτο που νομιζεις εσυ οτι εχει το μπεμπε σου, ειναι αυτο που σχετιζεται με το συνδρομο down και την ανατομια του παιδιου, ενω δεν εχει καμια σχεση με την ολη αυτη κατασταση που εσυ νομιζεις! Αλλα εχει σχεση με το οτι καποιοι γεννιουνται οπως σου ειπε, πιο ψηλοι, πιο κοντοι διαφορετικοι απο ολους, ο καθενας με το καλουπι του! Οπως κι εμεις που σου ειχα πει για την μεσουλα μας! Δεν νομιζω οτι ειναι να ανησυχεις, αλλιως θα σου ελεγε αλλα. Γιατι να σου πει οτι δεν υπαρχει προβλημα ενω υπαρχει; Πιστευω θα σου ελεγε την αληθεια, ο,τι κι αν ηταν αυτη! Οποτε καλη μου, τζαμπα ανησυχεις!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω καλη μου αυτο που ξερω ειναι οτι απο το πρωι εχω ενα σφηξιμο στο στηθος κ η πιεση μου ειναι στα υψη.

Η μπεμμπα δεν εχει σταματησει να κλοτσαει απο την ωρα που σηκωθηκα και εγω ειμαι συνεχεια κλαμενη αλλα δεν μπορω να κλαψω...

Δεν μπορω να ηρεμισω με τιποτα :cry::cry::cry:

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ αστερουλα μολις διάβασα αυτα που γράφεις και ξέρω οτι δε βοηθάει ιδιαίτερα, αλλά προσπάθησε να μη στεναχωριέσαι, η μπεμπούλα σου το καταλαβαίνει γι'αυτο σε έχει ταράξει στην κλοτσιά. Μήπως να πάρεις το γιατρό σου να τον ρωτήσεις να σου πει με λεπτομέρειες ακριβως τι συμβαίνει για να μην αναστατώνεσαι και κάνεις σενάρια? (δεν ξερω αν το κανεις εγω πάντως σε μια παρόμοια κατάσταση αυτό έκανα, το σκεφτόμουν όλη μερα πλάθοντας τα πιθανα σενάρια με το τι μπορεί να συμβεί τώρα, στο μέλλον κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια έχω ΠΗΤ 25/4/09 και ο β΄επιπέδου μου βγάζει 28/4/09.

Αλλά αν λάβουμε υπ΄όψη την προηγούμενη εγκυμοσύνη θα γεννήσω 1 εβδομάδα νωρίτερα.

 

Με το καλό να γεννηθούνε όλα τα μωράκια και όλες οι έγκυες να γεννάνε εύκολα τα παιδάκια τους.

:)Τρίτεκνη μαμά:)

Link to comment
Share on other sites

Αστερουλα συνελθε να μην σε πλακωσω στις σφαλιαρες!!!!!! Καλα κανει η μπεμπα που σε κλοτσαει συνεχεια!!!!!!! Λοιπον, επειδη δεν προκειται να ηρεμισεις, πανε το απογευμα βολτα στον γιατρο, χωρις ραντεβου, και πες του τα ΟΛΑ, τι ακριβως σκεφτεσε, τι σημαινει αυτο, τι και τι και τι..... απο το τηλεφωνο δεν βγαζεις ακρη!!! Πανε εκει να τα συζητησετε!!!! Αυτο που κανεις τωρα κουκλα μου, δεν κανει καλο σε κανεναν!!! Ουτε στην μπεμπουλα σου, ουτε σε σενα, ουτε στον αντρουλη σου!!! Πανε σε παρακαλω απο κοντα να τα πειτε!!! Για να σου φυγει και απο το μυαλο! Αλλιως δεν υπαρχει περιπτωση να το βγαλεις απο μεσα σου!!!! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ! Ολα θα πανε καλα, μην ανησυχεις!

 

ΑΑΑΑ!!!!! Και μην μπαινεις στο ιντερνετ και διαβαζεις χιλια πραγματα, για το τι μπορει να εχει το παιδι!!!! Αυτοι (οι γιατροι) θα σε ζαλισουν περισσοτερο και θα γινεις πιο χαλια!!!!!

 

ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ!!!!!

 

Περιμενω το βραδυ απαντηση θετικη στο οτι πηγες και οτι ολα πανε καλα!!!! Τις καλυτερες ευχες μου! Φιλακια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αστερούλα εγώ νομίζω (όπως σου λένε και οι άλλες κοπέλες) ότι άδικα ανησυχείς. Μην ξεχνάς ότι στον υπέρηχο οι μετρήσεις όλες γίνονται με κάτι σαν ποντίκι. Σίγουρα θα υπάρχει κάποια απόκλιση. Ένα κλίκ με διαφορά ενός χιλιοστού να έκανε "να τη η διαφορά".

Ηρέμησε και με τη βοήθεια του Θεού και της Παναγίας όλα θα πάνε καλά.

Και μείς στην πρώτη εγκυμοσύνη είχαμε κάποιο πρόβλημα με ένα ασβέστωμα που βρέθηκε στη καρδούλα του Κωνσταντινάκου μας, αλλά Δόξα τω Θεό όλα πήγαν καλά.

Έτσι θα γίνει και με σένα!!!!

:)Τρίτεκνη μαμά:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια

Να σας ρωτησω κατι αλλο?

Σας πιανει που κ που εκει που καθεστε στα καλα καθουμενα χωρις να υπαρχει αιτια να θελετε να κλαψετε,να νιωθετε οτι ολα στη ζωη ερχονται "αναποδα" και αν θα τα καταφερετε με τοσες δυσκολιες????

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια

Να σας ρωτησω κατι αλλο?

Σας πιανει που κ που εκει που καθεστε στα καλα καθουμενα χωρις να υπαρχει αιτια να θελετε να κλαψετε,να νιωθετε οτι ολα στη ζωη ερχονται "αναποδα" και αν θα τα καταφερετε με τοσες δυσκολιες????

 

γιατι κοπελα μου??? ερχετε το μπαμπακι σου μην στεναχωριεσαι.. :cry:

εχεις τον αντρουλη σου τι αλλο..? δυσκολιες θα υπαρχουν παντα με την αγαπη θα τα ξεπερνας ολα!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε στον γιατρό χθες (επιτέλους!) και είδαμε πάλι τη μπεμπούλα μας! Είναι μια χαρά, έφτασε τα 1680 γρ. αλλά μου είπε ότι ο πλακούντας κατεβαίνει λίγο χαμηλά. Τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει? Είμαι κάπως από την ώρα που μου το είπε. Να μην κουράζομαι, να μη σηκώνω βάρη, να μην κάνω απότομες κινήσεις μου είπε αλλά εξακολουθώ να φοβάμαι...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ραβ

Τωρα ακουω στην μενεγακη εναν παιδιατρο κ απ'οσο καταλαβα σχετικα με τον πλακουντα ειναι οτι μπορει να γεννησει λιγο προωρα οταν κατεβαινει ο πλακουντας,δεν το λεω βεβαια με σιγουρια!!!!!

Ο γιατρος σου τι σου ειοπε σχετικα με το θεμα????

Καθε ποτε πατε στον γιατρο?

Εμεις απο δω και περα παμε ανα 2 βδομαδες

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

Κάθε μήνα πηγαίνουμε. Τώρα θα ξαναπάμε στις 16 Μαρτίου. Δεν μου είπε τίποτα για προώρο... Εγώ έτσι κι αλλιώς θα κάνω καισαρική 5-10 Απριλίου κι ας έχω ΠΗΤ 22/4. Το μόνο που τον ρώτησα ήταν αν υπάρχει περίπτωση η μπέμπα να βιάζεται και να θέλει να γεννηθεί νωρίτερα και μου είπε πως υπάρχει και πως δεν χρειάζεται να αγχώνομαι ή να πιέζομαι. Αν θελήσει να βγεί, θα βγεί και πάλι με καισαρική.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το μωρο αν δεν κλεισει 36 βδομαδων θεωρειτε προωρο αν και στη βδομαδα που εισαι το νινακι σου ειναι μια χαρα.

Σιγουρα δεν ειναι τιποτα ολα θα πανε καλα να ακους τι σου λεει ο γιατρος σου και να μη κουραζεσαι και ν αμη σηκωνεις βαρος.

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

Στην 37η θα είμαι σίγουρα όταν μπω για γέννα, μπορεί να την έχω κλείσει κιόλας. Πάντα όταν είναι για προγραμματισμένη καισαρική σε βάζουν 15 μέρες νωρίτερα. Σε ευχαριστώ!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έκανα την πολυβόητη καμπύλη ζαχάρου...ένα δεν μπορώ να καταλάβω πως έιναι δυνατόν να κατεβάζω του κόσμου τα γλυκά και το ζάχαρο μου ΄να είναι κάτι λιγότερο από το φυσιολογικό πάντα???? Σαν να σου λέει φάε και άλλα δεν πειράζει ίσα ίσα...

asteroyla έχω και γω που και που τέτοια αίσθηση που με κάνει χάλια και ανήμπορη ικαι νιώθω χαμένη σε όλα αυτά που σκέφτομαι άλλα μόλις μου περνάει σκέφτομαι πόσο φυσιολογική είναι η αντίδραση αυτή στις αλλαγές που δεχόμαστε κάθε μέρα..το ΄σώμα μας αλλάζει, το μωρό μεγαλώνει και είναι πλέον αντιληπτό καθημερινά ,οι ευθυνες για το μετά , ότι θα έχεις πάντα έναν άνθρωπο που θα εξαρτιέται από σενα και δεν θα μπορείς να σκεφτεις ποτέ πια μόνο το εγω σου (όχι είναι κακό αυτό δηλεδή) κόκαι όλα αυτα τα βρίσκω άκρως μα άκρως φυσιολογικά...γιατί να μην είναι άλλωστε η χαρά και η "λύπη" πάνε μαζί !!!

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ??ΧΑΘΗΚΑΜΕ ΒΡΕ...

ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΓΚΥΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΜΕ ΜΑΖΙ???

ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ ΚΑΛΑ???

ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΤΡΙΠΑΚΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ 15 ΜΕΡΕΣ ΠΛΕΟΝ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΓΙΑΤΙ.ΝΩΡΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΣΤΕΝΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ??

ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΠΕΜΠΤΗ ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΠΛΕΟΝ 980γρ ΣΕ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ 330γρ ΚΑΙ ΑΠ'ΟΤΙ ΛΕΕΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΝΕΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ!!

ΓΟΥΡΟΥΝΙΤΣΙΑ ΘΑ ΒΓΕΙ ΜΑΛΛΟΝ :lol::lol::lol:

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΙΛΙΟΣΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΙ ΜΗΡΟΙ ΤΗΣ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

ΕΣΕΙΣ????

ΑΑΑΑΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 7,5 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΟΔΕΥΩ ΑΠΟΤΟΜΑ ΤΟΝ ΑΝΗΦΟΡΟ :lol::lol::lol::lol:

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...