Recommended Posts

Συνέχεια της απορίας μου για το τι καταλαβαίνουν και τι παπαγαλιζουν: μου δείχνει στο βιβλίο ένα παιδάκι που κοιμάται και μου λέει "νάνι". Καταλαβαίνει όντως ότι κοιμαται ή απλά το θυμάται από κάποια φορά που της το είπα κ ξέρει μηχανικά ότι το δείχνουμε και λέμε νάνι;

Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Συνέχεια της απορίας μου για το τι καταλαβαίνουν και τι παπαγαλιζουν: μου δείχνει στο βιβλίο ένα παιδάκι που κοιμάται και μου λέει "νάνι". Καταλαβαίνει όντως ότι κοιμαται ή απλά το θυμάται από κάποια φορά που της το είπα κ ξέρει μηχανικά ότι το δείχνουμε και λέμε νάνι;

δεν ειναι ακριβως παπαγαλια αυτο. δηλαδη δεν καταλαβαινει ακριβως  οτι καποιος κοιματε αλλα δημιουργει μια εικονα για την λεξη νανι δηλαδη ενα παιδακι ξαπλωμενο με κλειστα ματια. αυτο αν το.δει κ πραγματικα μια εικονα που να μοιαζει πολυ με του βιβλιου  παλι θα στο πει. βεβαια δεν ξερει τι ειναι ο υπνος αλλα δεν.ειναι παπαγαλια ακριβως . 

• Μου αρέσει 1

Συνέχεια της απορίας μου για το τι καταλαβαίνουν και τι παπαγαλιζουν: μου δείχνει στο βιβλίο ένα παιδάκι που κοιμάται και μου λέει "νάνι". Καταλαβαίνει όντως ότι κοιμαται ή απλά το θυμάται από κάποια φορά που της το είπα κ ξέρει μηχανικά ότι το δείχνουμε και λέμε 

Δεν νομίζω πως παπαγαλιζει,αν δει εσένα ξαπλωμένη στο κρεβάτι με κλειστά μάτια δε θα πει νανι;Εγώ πιστεύω πως θα πει άρα έχει καταλάβει ότι όταν κάποιος είναι ξαπλωμένος με κλειστά μάτια κάνει νανι 

• Μου αρέσει 1

16 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Γιατί όπως έγραψα, δεν είναι καλό να παίζεις με τον πόνο του άλλου. Πονάει, μην τον πατάμε να πονέσει κι άλλο. Γι αυτο! Δίκαιο ξεδικαιο δεν είναι όλα πάντα ζήτημα δικαιοσύνης. Και πρέπει και λογικό... Η άλλη υποφέρει, δε χρειάζεται να  ξυνονται πληγές..!! 

Καλα χαλάρωσε, συζήτηση κάνουμε. Δεν παλεύουμε να βρούμε ποια έχει δίκιο και ποια άδικο... Εγώ πάντως εξακολουθω να μην το κατανοώ πλήρως όλο αυτό... Ο άλλος δεν είναι μαντης, να μυρίσει τα νύχια του και να ξέρει τι αγχωνει κάποια ή αν έχει ανησυχίες για το παιδί της ή όχι... Αν κάποιος ανησυχει, απευθύνεται σε ειδικούς. Αν δεν θέλει να ακούει λεπτομέρειες, αποφεύγει να ρωτήσει ή αν κάτι τον ενοχλεί αλλάζει θέμα συζήτησης. Αν έχει θέμα αυτοπεποίθησης ή θεωρεί πως το μεγάλωμα παιδιού είναι ανταγωνισμός, πάει στον ψυχιατρο ή ψυχολόγο ΚΟΚ... Δε γίνεται μονίμως να κατηγορουμε κάποιον άλλο επειδή το παιδί μας πχ υστερεί κάπου ή φοβόμαστε αδικαιολόγητα ότι υστερεί... Κάποια στιγμή εμείς οι μαμάδες θα πρέπει να γίνουμε ρεαλιστικές και να αποδεχτούμε πως τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως τα βλέπει η "μαμά κουκουβάγια"... Το κουκουβαγιακι δεν είναι πάντα το πιο όμορφο, το πιο έξυπνο ή το μεγαλύτερο ταλέντο. Αν δεν καταφέρουμε να το "χωνέψουμε" θα έρθει η μέρα που θα μείνει νηστικό, όπως λέει και το γνωστό παραμύθι, αφού η πραγματικότητα δεν είναι πάντα όπως τη βλέπουν τα δικά μας μάτια...

Στο μυαλουδακι του, όταν κάποιος έχει κλειστά μάτια κοιμάται... Άρα βλέποντας ένα παιδάκι με κλειστά μάτια στο βιβλίο, κάνει αυτόματα τη σύνδεση ότι κάνει νάνι!!!! :)

Μια χαρά καταλαβαινει λοιπόν το παιδάκι σου!!!

12 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Καλα χαλάρωσε, συζήτηση κάνουμε. Δεν παλεύουμε να βρούμε ποια έχει δίκιο και ποια άδικο... Εγώ πάντως εξακολουθω να μην το κατανοώ πλήρως όλο αυτό... Ο άλλος δεν είναι μαντης, να μυρίσει τα νύχια του και να ξέρει τι αγχωνει κάποια ή αν έχει ανησυχίες για το παιδί της ή όχι... Αν κάποιος ανησυχει, απευθύνεται σε ειδικούς. Αν δεν θέλει να ακούει λεπτομέρειες, αποφεύγει να ρωτήσει ή αν κάτι τον ενοχλεί αλλάζει θέμα συζήτησης. Αν έχει θέμα αυτοπεποίθησης ή θεωρεί πως το μεγάλωμα παιδιού είναι ανταγωνισμός, πάει στον ψυχιατρο ή ψυχολόγο ΚΟΚ... Δε γίνεται μονίμως να κατηγορουμε κάποιον άλλο επειδή το παιδί μας πχ υστερεί κάπου ή φοβόμαστε αδικαιολόγητα ότι υστερεί... Κάποια στιγμή εμείς οι μαμάδες θα πρέπει να γίνουμε ρεαλιστικές και να αποδεχτούμε πως τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως τα βλέπει η "μαμά κουκουβάγια"... Το κουκουβαγιακι δεν είναι πάντα το πιο όμορφο, το πιο έξυπνο ή το μεγαλύτερο ταλέντο. Αν δεν καταφέρουμε να το "χωνέψουμε" θα έρθει η μέρα που θα μείνει νηστικό, όπως λέει και το γνωστό παραμύθι, αφού η πραγματικότητα δεν είναι πάντα όπως τη βλέπουν τα δικά μας μάτια...

Στο μυαλουδακι του, όταν κάποιος έχει κλειστά μάτια κοιμάται... Άρα βλέποντας ένα παιδάκι με κλειστά μάτια στο βιβλίο, κάνει αυτόματα τη σύνδεση ότι κάνει νάνι!!!! :)

Μια χαρά καταλαβαινει λοιπόν το παιδάκι σου!!!

Δεν έχω έντονο ύφος χαλαρά έγραψα αλλά μάλλον φταίει ο γραπτός λόγος. 

Κοίτα οκ μάντης δεν είσαι αλλά να εδώ γράφεις ότι ξέρεις πως ενοχλεί αυτό, άρα το κατάλαβες, το ψυχανεμιστηκες.. Οπότε την επόμενηφορα είσαι πιο προσεκτικη.. 

Δεν είναι θέμα πάντως κατανόησης και λογικής αυτός.. Είναι συναισθαντικο κυρίως. Σα να βλέπεις ας πούμε έναν αγαπημένο σου άρρωστο στο κρεβάτι κι αντί να αφήνεις να σου λέει τον πόνο του, τον πιάνεις και του λες μονίμως πόσο χαίρεσαι που έχεις την υγεία σου. Κάπως έτσι. 

Πιθανόν να μην είστε φίλες και ίσως γιαυτό σου βγαίνει έτσι. Αλλά καλό είναι σε τέτοιες περιπτώσεις να αποφεύγουμε τα πολλά πολλά. Δε θα μπορέσει να σου πει όλα αυτά που λες γιατι δεν μπορεί. Δεν πάνε όλα βάσει λογικής... 

Just now, diane2020 said:

Σα να βλέπεις ας πούμε έναν αγαπημένο σου άρρωστο στο κρεβάτι κι αντί να αφήνεις να σου λέει τον πόνο του, τον πιάνεις και του λες μονίμως πόσο χαίρεσαι που έχεις την υγεία σου

Καλά εντάξει, καμία σχέση.. Εγώ δεν κατάλαβα ότι το παιδάκι της φίλης της @anemoni1989 είχε κάποιο θέμα, απλά δεν ήταν από τα παιδάκια που έκαναν νωρίς κάποια πράγματα και αγχωνόταν. Άλλο η συζήτηση να είναι "μωρέ είναι ενάμιση η μικρή μου και ακόμη δεν κάνει βήμα", "σοβαρά?? Η δική μου 10 μηνών περπατούσε και στα 1,5 έκανε κατακόρυφο!" και άλλο "η δική μου περπάτησε νωρίς, αλλά ξέρω πολλά παιδάκια που καθυστέρησαν, δεν νομίζω να συντρέχει λόγος ανησυχίας, ο παιδίατρος σας τι λέει?" Στη δεύτερη περίπτωση το βρίσκω εντελώς παράλογο να ενοχληθεί κάποιος. Το παράδειγμα που έφερες δείχνει χαιρεκακία και αναισθησία.

• Μου αρέσει 1

3 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Δεν έχω έντονο ύφος χαλαρά έγραψα αλλά μάλλον φταίει ο γραπτός λόγος. 

Κοίτα οκ μάντης δεν είσαι αλλά να εδώ γράφεις ότι ξέρεις πως ενοχλεί αυτό, άρα το κατάλαβες, το ψυχανεμιστηκες.. Οπότε την επόμενηφορα είσαι πιο προσεκτικη.. 

Δεν είναι θέμα πάντως κατανόησης και λογικής αυτός.. Είναι συναισθαντικο κυρίως. Σα να βλέπεις ας πούμε έναν αγαπημένο σου άρρωστο στο κρεβάτι κι αντί να αφήνεις να σου λέει τον πόνο του, τον πιάνεις και του λες μονίμως πόσο χαίρεσαι που έχεις την υγεία σου. Κάπως έτσι. 

Πιθανόν να μην είστε φίλες και ίσως γιαυτό σου βγαίνει έτσι. Αλλά καλό είναι σε τέτοιες περιπτώσεις να αποφεύγουμε τα πολλά πολλά. Δε θα μπορέσει να σου πει όλα αυτά που λες γιατι δεν μπορεί. Δεν πάνε όλα βάσει λογικής... 

Προφανώς και δεν μιλάω για παιδί που είχε πρόβλημα... Δεν είμαι γαιδουρα και δεν νομίζω γενικά να έχω δώσει αυτή την αίσθηση με τα λεγόμενα μου... Αλλά σε συζήτηση του στυλ "ρε συ, ο μικρός είναι Χ μηνών και δεν σηκωνεται ακόμα, εσένα πότε σηκώθηκε"? Προφανώς και θα πω την αλήθεια και αναλόγως την ηλικία του παιδιού θα την καθησυχάσω ή θα της πω να απευθυνθεί γρήγορα σε γιατρό, μιας και λόγω επαγγέλματος μπορεί να ξέρω κάτι παραπάνω... Δεν το θεωρώ κακό, ούτε επίδειξη ικανοτήτων του δικού μου παιδιού... Προφανώς δεν θα πάρουμε σβαρνα τους γονείς να ρωτάμε "το δικό σου τι κάνει??? Η δικιά μου 8 μηνών χόρευε ζεϊμπέκικο ή έλεγε την ΑΛΦΑ -βητα", αλλά πάνω στη συζήτηση δεν είναι κακό ένας γονιός που το παιδί του είχε κάποια επιτευγματα σε μικρότερη ηλικία του αναμενόμενου να τα αναφερει... Τώρα αν η άλλη παρεξηγείται ή νιώθει άσχημα που ένα παιδί κάνει κάποια πράγματα πιο γρήγορα ή πετυχαίνει κάποιους στόχους πιο εύκολα από το δικό της, για εμένα είναι κομπλεξισμος... Γιατί όπως ανέφερα και πιο πάνω, όλοι χαίρονται για τα παιδιά τους. Όπως λοιπόν μια μάνα που άργησε το παιδάκι της έστω κι ένα μήνα να κατακτήσει μια δεξιότητα, έχει δικαίωμα να το πει και να χαρεί, το ίδιο δικαίωμα έχει και ο γονιός που το παιδί του αποκτάει κάποιες δεξιότητες νωρίτερα... Δε γίνεται να στερουμε από κάποιον το δικαίωμα να χαρεί, επειδή κάποιος ίσως νιώσει άσχημα...

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Καλά εντάξει, καμία σχέση.. Εγώ δεν κατάλαβα ότι το παιδάκι της φίλης της @anemoni1989 είχε κάποιο θέμα, απλά δεν ήταν από τα παιδάκια που έκαναν νωρίς κάποια πράγματα και αγχωνόταν. Άλλο η συζήτηση να είναι "μωρέ είναι ενάμιση η μικρή μου και ακόμη δεν κάνει βήμα", "σοβαρά?? Η δική μου 10 μηνών περπατούσε και στα 1,5 έκανε κατακόρυφο!" και άλλο "η δική μου περπάτησε νωρίς, αλλά ξέρω πολλά παιδάκια που καθυστέρησαν, δεν νομίζω να συντρέχει λόγος ανησυχίας, ο παιδίατρος σας τι λέει?" Στη δεύτερη περίπτωση το βρίσκω εντελώς παράλογο να ενοχληθεί κάποιος. Το παράδειγμα που έφερες δείχνει χαιρεκακία και αναισθησία.

Αυτό ακριβώς εννοώ...!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα