Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

16 μηνών κάπως πίσω στην ανάπτυξη


Recommended Posts

Just now, Annitamik είπε:

Να σας πω κάτι να γελάσετε και να δείτε τι κακό κάνει ο κοινωνικός περίγυρος. Γέννησα ταυτόχρονα με συγγενικό πρόσωπο του άντρα μου. Ε λοιπόν οι συγκρίσεις πάνε σύννεφο. Πότε χαμογέλασε η μία, πότε η άλλη, πότε έκανε τούμπα, πότε άρχισε να κάθεται. Με ρωτούν: η κόρη σας έκανε το τάδε, έκανε το δείνα, η άλλη τα έκανε. Τις προάλλες η πεθερά μου με ρωτούσε αγχωμενη δε λέει μπαμπά μαμά ακόμα; Ένα σας λέω η μικρή είναι 9 μηνών :-D ε ημαρτον πια ( μπαμπαλιζει, αλλά τι περιμένουν να πει ποίημα; ) Έχω κλείσει τα αυτιά μου και ότι με απασχολεί σε σχέση με το παιδί το συζητάω με τον παιδίατρο και μόνο

Όντως ο κοινωνικός περίγυρος μπορεί να σε τσακίσει, ειδικά αν είναι το πρώτο σου παιδί και κυνηγάς τα ορόσημα. Είμαι σίγουρη ότι αν έκανα και 2ο θα έδινα πολύ λιγότερη προσοχή. Θυμάμαι ότι όταν η κόρη μου ήταν 13-14 μηνών περίπου είχε έρθει για Χριστούγεννα από το εξωτερικό η ξαδέρφη του άντρα μου με την κόρη της που ήταν μόλις 15 μέρες μεγαλύτερη από τη δικιά μου. Οι διαφορές τους μου φαίνονταν απίστευτες. Εκείνη περπατούσε και σκαρφάλωνε και η δικιά μου καθόταν σαν το Βούδα και στο τσακίρ κέφι μπουσούλαγε λίγο. Από την άλλη η δικιά μου είχε ήδη αρχίσει να λέει λέξεις, έκανε ήχους ζώων κτλ ένω το άλλο κοριτσάκι δεν έλεγε ούτε μαμά. Πρόσφατα που τους είδαμε, κοντά 3 ετών πια, οι διαφορές είναι ελάχιστες. Η μικρούλα της ξαδέρφης μας συνεχίζει βέβαια να είναι πιο δραστήρια κινητικά και η δικιά μου είναι σαφέστατα πιο γλωσσού, φαντάζομαι όμως ότι εδώ παίζει ρόλο και η ιδιοσυγκρασία του κάθε παιδιού. Κατά τα λοιπά βλέποντας τα παρέα αναγνωρίζεις δύο 3χρονα που συμβαδίζουν με την ηλικία τους. Κρίμα το άγχος και ο καημός μου που δεν περπάτησε γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, vicky86 είπε:

Ε κάντε το σε μορφή "εντολής" για να το ελέγξετε. Που είναι η κοιλιτσα σου; έλα να χτενισεις τα μαλλιά μου

Παρόλα αυτά, νομιζω εκτελεί εντολές, απλα δ καταλαβαίνεις ότι πολλά από αυτά είναι πράγματι εντολες

 

Εννοώ ότι ακόμα και ως εντολή να το πούμε, αν ακούσει τη λέξη "κοιλίτσα" θα πιάσει την κοιλίτσα. Οπότε δεν ξέρω αν όντως καταλαβαίνουν την εντολή ή μαθαίνουν μηχανικά ότι όταν ακούμε την τάδε λέξη κάνουμε το τάδε πράγμα. Όχι συγκεκριμένα η δικιά μου, όλα τα παιδάκια εννοώ. Και το έχω γενικά απορία αυτό, όχι μόνο για τις εντολές. Πχ τους ήχους ζώων καταλαβαίνουν ότι είναι όντως η φωνή των ζώων; Ή απλά συνδυάζουν μηχανικά ότι βλέποντας σκύλο ή ακούγοντας τη λέξη "σκυλάκι" λέμε βαβα και βλέποντας γάτα ή ακούγοντας τη λέξη γάτα λέμε νιάου; Ή ας πούμε το έχω μεγάλη απορία όταν μαθαίνουν αριθμούς, που λέμε "ξέρει να μετράει μέχρι το 20", καταλαβαίνουν τι είναι ο αριθμός ή απλά λένε παπαγαλια τα νούμερα στη σειρά; 

 

Πάντως γενικά συμφωνώ με την Chrysoum. Γι'αυτό κι εγώ δεν είχα ασχοληθεί να τσεκαρω αν εκτελεί ή όχι εντολές, γιατί αφού βλέπω ότι γενικά αλληλεπιδρά, παίζει, μιμείται, κάνει συμβολικό παιχνίδι, μας κοροϊδεύει, κάνει πονηριές κ ζαβολιες κ γενικώς είναι ζουζούνα, θεωρώ ότι είναι οκ. Δεν χρειάζεται να κάνουν όλη τη λίστα των οροσήμων, ενδεικτικά είναι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Εννοώ ότι ακόμα και ως εντολή να το πούμε, αν ακούσει τη λέξη "κοιλίτσα" θα πιάσει την κοιλίτσα. Οπότε δεν ξέρω αν όντως καταλαβαίνουν την εντολή ή μαθαίνουν μηχανικά ότι όταν ακούμε την τάδε λέξη κάνουμε το τάδε πράγμα. Όχι συγκεκριμένα η δικιά μου, όλα τα παιδάκια εννοώ. Και το έχω γενικά απορία αυτό, όχι μόνο για τις εντολές. Πχ τους ήχους ζώων καταλαβαίνουν ότι είναι όντως η φωνή των ζώων; Ή απλά συνδυάζουν μηχανικά ότι βλέποντας σκύλο ή ακούγοντας τη λέξη "σκυλάκι" λέμε βαβα και βλέποντας γάτα ή ακούγοντας τη λέξη γάτα λέμε νιάου; Ή ας πούμε το έχω μεγάλη απορία όταν μαθαίνουν αριθμούς, που λέμε "ξέρει να μετράει μέχρι το 20", καταλαβαίνουν τι είναι ο αριθμός ή απλά λένε παπαγαλια τα νούμερα στη σειρά; 

 

Πάντως γενικά συμφωνώ με την Chrysoum. Γι'αυτό κι εγώ δεν είχα ασχοληθεί να τσεκαρω αν εκτελεί ή όχι εντολές, γιατί αφού βλέπω ότι γενικά αλληλεπιδρά, παίζει, μιμείται, κάνει συμβολικό παιχνίδι, μας κοροϊδεύει, κάνει πονηριές κ ζαβολιες κ γενικώς είναι ζουζούνα, θεωρώ ότι είναι οκ. Δεν χρειάζεται να κάνουν όλη τη λίστα των οροσήμων, ενδεικτικά είναι αυτά.

Ρώτα βρε που είναι η κοιλίτσα της μαμάς η της κούκλας. Ξέρει και το μαμά και το κοιλιά άρα τσεκαρεις το που. Η το ποιά. Τα νούμερα όχι ακόμα παπαγαλια στην αρχή αλλά μετά λες ένα πιάτο ένα ποτήρι ένα γατάκι η δύο τέτοια τρία από τα άλλα και πιάνουν το νόημα. Και ναι κάνει νιάου η γάτα το καταλαβαίνουν. Γαβ γαβ ο σκύλος κλπ ειδικά αν έχει και κανένα βιβλίο παιχνίδι με ήχους. Όλα τέλεια πάντως μου ακούγονται. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Εννοώ ότι ακόμα και ως εντολή να το πούμε, αν ακούσει τη λέξη "κοιλίτσα" θα πιάσει την κοιλίτσα. Οπότε δεν ξέρω αν όντως καταλαβαίνουν την εντολή ή μαθαίνουν μηχανικά ότι όταν ακούμε την τάδε λέξη κάνουμε το τάδε πράγμα. Όχι συγκεκριμένα η δικιά μου, όλα τα παιδάκια εννοώ. Και το έχω γενικά απορία αυτό, όχι μόνο για τις εντολές. Πχ τους ήχους ζώων καταλαβαίνουν ότι είναι όντως η φωνή των ζώων; Ή απλά συνδυάζουν μηχανικά ότι βλέποντας σκύλο ή ακούγοντας τη λέξη "σκυλάκι" λέμε βαβα και βλέποντας γάτα ή ακούγοντας τη λέξη γάτα λέμε νιάου; Ή ας πούμε το έχω μεγάλη απορία όταν μαθαίνουν αριθμούς, που λέμε "ξέρει να μετράει μέχρι το 20", καταλαβαίνουν τι είναι ο αριθμός ή απλά λένε παπαγαλια τα νούμερα στη σειρά; 

 

Πάντως γενικά συμφωνώ με την Chrysoum. Γι'αυτό κι εγώ δεν είχα ασχοληθεί να τσεκαρω αν εκτελεί ή όχι εντολές, γιατί αφού βλέπω ότι γενικά αλληλεπιδρά, παίζει, μιμείται, κάνει συμβολικό παιχνίδι, μας κοροϊδεύει, κάνει πονηριές κ ζαβολιες κ γενικώς είναι ζουζούνα, θεωρώ ότι είναι οκ. Δεν χρειάζεται να κάνουν όλη τη λίστα των οροσήμων, ενδεικτικά είναι αυτά.

Μα εφόσον λες κοιλίτσα μέσα στη πρόταση κ πιάνει την κοιλιά σημαίνει πως έχει κατανόηση τη λέξη άσχετα αν το λες σαν εντολή η μέσα σε μια πρόταση..θα έπρεπε να σε ανησυχεί αν έλεγες κοιλίτσα κ έπιανε το κεφάλι η απλά αδιαφορούσε τελείως κ δε σου έδινε σημασία  Στον ήχο των ζώων ο μικρός μου γιος σε όλα τα ζώα που έβλεπε μέχρι 20 με 25  μηνών έκανε γαβ γαβ.. Αυτό σήμαινε πως δεν είχε ακόμα κατανόηση των ήχων των ζώων ακόμα η κ τα ζώα ενώ αν του έλεγες η γατούλα κάνει νιου μετά σου έλεγε νιάου όταν του έλεγες όμως πως κάνει η γατούλα σου έλεγε γαβ γαβ.... Πλέων βέβαια τα έχει κατακτήσει κ τα λέει σωστά κ τα ξεχωρίζει... 

Σε αυτές τις ηλικίες όταν τα παιδιά κατανοούν κάτι το καταλαβαίνουμε επειδή το παπαγαλιζουν αυτό μας το είπε η κυρία του παιδικού σταθμού που πάει ο γιος μου αν δεν το παπαγαλιζαν δε το έχουν καταλάβει κατακτήσει ακόμα..! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Να σας πω κάτι να γελάσετε και να δείτε τι κακό κάνει ο κοινωνικός περίγυρος. Γέννησα ταυτόχρονα με συγγενικό πρόσωπο του άντρα μου. Ε λοιπόν οι συγκρίσεις πάνε σύννεφο. Πότε χαμογέλασε η μία, πότε η άλλη, πότε έκανε τούμπα, πότε άρχισε να κάθεται. Με ρωτούν: η κόρη σας έκανε το τάδε, έκανε το δείνα, η άλλη τα έκανε. Τις προάλλες η πεθερά μου με ρωτούσε αγχωμενη δε λέει μπαμπά μαμά ακόμα; Ένα σας λέω η μικρή είναι 9 μηνών :-D ε ημαρτον πια ( μπαμπαλιζει, αλλά τι περιμένουν να πει ποίημα; ) Έχω κλείσει τα αυτιά μου και ότι με απασχολεί σε σχέση με το παιδί το συζητάω με τον παιδίατρο και μόνο

Ύψος βάρος; Α εμάς άλλαξε τρία νούμερα εσάς όχι; και ξέρεις εμάς πέντε μηνών είπε ξεκάθαρα μαμά! Εσάς; Όχι; (Και το συγκαταβατικό) ε δεν πειράζει κάθε παιδάκι τα δικά του! :lol:

Βρε αιντεεεεεεε 

 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, xaroumenh mama είπε:

Μα εφόσον λες κοιλίτσα μέσα στη πρόταση κ πιάνει την κοιλιά σημαίνει πως έχει κατανόηση τη λέξη άσχετα αν το λες σαν εντολή η μέσα σε μια πρόταση..θα έπρεπε να σε ανησυχεί αν έλεγες κοιλίτσα κ έπιανε το κεφάλι η απλά αδιαφορούσε τελείως κ δε σου έδινε σημασία

 

Βασικά δεν ανησυχώ, απλά αναρωτιέμαι. Οι γιατροί πάντως ρωτάνε αν ακολουθούν εντολές, όχι αν καταλαβαίνουν λέξεις, γι'αυτο κόλλησα με τις εντολές.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , λουκουμαδάκι είπε:

Ύψος βάρος; Α εμάς άλλαξε τρία νούμερα εσάς όχι; και ξέρεις εμάς πέντε μηνών είπε ξεκάθαρα μαμά! Εσάς; Όχι; (Και το συγκαταβατικό) ε δεν πειράζει κάθε παιδάκι τα δικά του! :lol:

Βρε αιντεεεεεεε 

 

Μη γελάς καθόλου και για το βάρος είχαμε σύγκριση. Ευτυχώς το ύψος ήταν παρόμοιο. Τι να πεις, αθάνατη ελληνική οικογένεια :-D

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Βασικά δεν ανησυχώ, απλά αναρωτιέμαι. Οι γιατροί πάντως ρωτάνε αν ακολουθούν εντολές, όχι αν καταλαβαίνουν λέξεις, γι'αυτο κόλλησα με τις εντολές.

Το κατάλαβα πως δεν  ανησυχείς Αλλα αναρωτιέσαι... Αλλά κ πάλι αν δε κατανοήσουν τη λέξη δε θα μπορέσουν να την εκτελέσουν..... Κ γιαυτό σε μικρές ηλικίες θέλουμε πολύ μικρές λέξεις η εντολές δλδ σε μικρές ηλικίες μαθαίνει τη λέξη τουβλάκι αν το πεις κ το πιάσει η το δείξει σημαίνει πως το έχει καταλάβει... Μετά θα μάθει το δώσε μου το τουβλάκι, αν στο δώσει σημαίνει πως κατάλαβε τη λέξη και στο έδωσε αν το πιάσει στα χέρια της και το παίζει σημαίνει πως δεν έχει κατανοήσει ακόμα τη λέξη.. Μετα θα μάθει δώσε μου το μεγάλο η κόκκινο τουβλάκι πχ μετά πάμε σε δυπλες εντολές δώσε μου πρώτα ένα μεγάλο τουβλάκι  κ μετά ένα μικρό τουβλάκι που εκεί φαίνεται κ η μνήμη κ αν θυμάται κατάλαβες τι είπες κ πάει λέγοντας...... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Μη γελάς καθόλου και για το βάρος είχαμε σύγκριση. Ευτυχώς το ύψος ήταν παρόμοιο. Τι να πεις, αθάνατη ελληνική οικογένεια :-D

15 μέρες μετά από μένα γέννησε μια φίλη κ άλλες 15 μέρες μετά, μια άλλη φίλη. το πρώτο τετράμηνο ή κ παραπάνω μιλούσαμε συνέχεια κ ανταλλασσαμε πληροφορίες για όλα κ εγω αγχωνόμουν για κάθε μέτρηση που έβγαιναν μεγαλύτερα τα αλλά (τέλειομήνα των 42 εβδομάδων, ενώ εμένα ήταν οριακό κ με χαμηλό βάρος κ προβλήματα σίτισης). το ένα από τα παιδάκια, κοριτσάκι, καθόταν περί τους 5 μήνες κ 6,5 πια όταν στο πάρκο όρθια κ 8 -9 περπατούσε κ 12 ελεγε καμία 20αρια λέξεις οπότε καταλαβαίνετε κατάθλιψη στην πορεία. έχω σταματήσει να ρωτάω τι κάνει γιατί θα ειναο σαν τρία χρόνια μεγαλύτερη από τον δικό μου. Το άλλο επίσης 15 μηνών είχε κάποιες δεκάδες λέξεις κ επειδή μια φορά έκανε τσίσα στο γιογιό κατά τύχη, η μαμα του το θεώρησε επιτυχία ότι θα βγάλουν την πάνα, οπότε εκεί έπαθα τεράστιο σοκ, από τότε μέχρι τα δυο ήμουν σίγουρη ότι το παιδί μου έχει στην καλύτερη αυτισμό, στη χειρότερη κάποια σοβαρή καθυστέρηση. Τελικά το άλλο παιδάκι ακόμα δεν έβγαλε την πάνα κ ενώ είναι προφανώς πολύ πιο εξελιγμένος στην ομιλία αφού μιλάει από τότε, η μαμα του ζηλεύει τον δικό μου που ξέρει την αλφαβητα κλπ!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

15 μέρες μετά από μένα γέννησε μια φίλη κ άλλες 15 μέρες μετά, μια άλλη φίλη. το πρώτο τετράμηνο ή κ παραπάνω μιλούσαμε συνέχεια κ ανταλλασσαμε πληροφορίες για όλα κ εγω αγχωνόμουν για κάθε μέτρηση που έβγαιναν μεγαλύτερα τα αλλά (τέλειομήνα των 42 εβδομάδων, ενώ εμένα ήταν οριακό κ με χαμηλό βάρος κ προβλήματα σίτισης). το ένα από τα παιδάκια, κοριτσάκι, καθόταν περί τους 5 μήνες κ 6,5 πια όταν στο πάρκο όρθια κ 8 -9 περπατούσε κ 12 ελεγε καμία 20αρια λέξεις οπότε καταλαβαίνετε κατάθλιψη στην πορεία. έχω σταματήσει να ρωτάω τι κάνει γιατί θα ειναο σαν τρία χρόνια μεγαλύτερη από τον δικό μου. Το άλλο επίσης 15 μηνών είχε κάποιες δεκάδες λέξεις κ επειδή μια φορά έκανε τσίσα στο γιογιό κατά τύχη, η μαμα του το θεώρησε επιτυχία ότι θα βγάλουν την πάνα, οπότε εκεί έπαθα τεράστιο σοκ, από τότε μέχρι τα δυο ήμουν σίγουρη ότι το παιδί μου έχει στην καλύτερη αυτισμό, στη χειρότερη κάποια σοβαρή καθυστέρηση. Τελικά το άλλο παιδάκι ακόμα δεν έβγαλε την πάνα κ ενώ είναι προφανώς πολύ πιο εξελιγμένος στην ομιλία αφού μιλάει από τότε, η μαμα του ζηλεύει τον δικό μου που ξέρει την αλφαβητα κλπ!!!! 

Κατσε...πως περπατούσε?μόνο του?χωρις να το πιανουν?

Κ λίγο μπερδεύτηκα γιατί δεν διαβάζω όλα τα σχόλια ισως.Ο δικος σου λεειβτην αλφάβητο απ έξω?γιατί κ απο μεσα δυσκολο είναι με όλα τα γραμματα.Προφανως εννοεις οτι αναγνωριζει κάποια γραμματα φωτογραφικα.Γιατι συνειδητά ουτε αυτο ουτε η απαριθμιση πολλών αριθμών παιζει σε αυτη την ηλικια .Την εννοια του δυο ομως την κατεχουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κατσε...πως περπατούσε?μόνο του?χωρις να το πιανουν?

Κ λίγο μπερδεύτηκα γιατί δεν διαβάζω όλα τα σχόλια ισως.Ο δικος σου λεειβτην αλφάβητο απ έξω?γιατί κ απο μεσα δυσκολο είναι με όλα τα γραμματα.Προφανως εννοεις οτι αναγνωριζει κάποια γραμματα φωτογραφικα.Γιατι συνειδητά ουτε αυτο ουτε η απαριθμιση πολλών αριθμών παιζει σε αυτη την ηλικια .Την εννοια του δυο ομως την κατεχουν.

Απ έξω τη λέει όλη. και ανάποδα καμία φορά. αναγνωρίζει όλα τα γράμματα κεφαλαία κ μικρά κ τα έξτρα γράμματα της αγγλικής. και ανάποδα μετράει από το 20. γενικα έχει φοβερή μνήμη γιατί ξέρει απ έξω κ κομμάτια από έμμετρα παραμύθια κ πολλούς στίχους τραγουδιών. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

 

Εννοώ ότι ακόμα και ως εντολή να το πούμε, αν ακούσει τη λέξη "κοιλίτσα" θα πιάσει την κοιλίτσα. Οπότε δεν ξέρω αν όντως καταλαβαίνουν την εντολή ή μαθαίνουν μηχανικά ότι όταν ακούμε την τάδε λέξη κάνουμε το τάδε πράγμα. Όχι συγκεκριμένα η δικιά μου, όλα τα παιδάκια εννοώ. Και το έχω γενικά απορία αυτό, όχι μόνο για τις εντολές. Πχ τους ήχους ζώων καταλαβαίνουν ότι είναι όντως η φωνή των ζώων; Ή απλά συνδυάζουν μηχανικά ότι βλέποντας σκύλο ή ακούγοντας τη λέξη "σκυλάκι" λέμε βαβα και βλέποντας γάτα ή ακούγοντας τη λέξη γάτα λέμε νιάου; Ή ας πούμε το έχω μεγάλη απορία όταν μαθαίνουν αριθμούς, που λέμε "ξέρει να μετράει μέχρι το 20", καταλαβαίνουν τι είναι ο αριθμός ή απλά λένε παπαγαλια τα νούμερα στη σειρά; 

 

Πάντως γενικά συμφωνώ με την Chrysoum. Γι'αυτό κι εγώ δεν είχα ασχοληθεί να τσεκαρω αν εκτελεί ή όχι εντολές, γιατί αφού βλέπω ότι γενικά αλληλεπιδρά, παίζει, μιμείται, κάνει συμβολικό παιχνίδι, μας κοροϊδεύει, κάνει πονηριές κ ζαβολιες κ γενικώς είναι ζουζούνα, θεωρώ ότι είναι οκ. Δεν χρειάζεται να κάνουν όλη τη λίστα των οροσήμων, ενδεικτικά είναι αυτά.

Το λες όπως λέει το λουκουμαδακι. Που είναι η κοιλιά της μαμας;τα μαλλιά της κούκλας; κλπ

Για τα ζωακια νομιζω 1,5-2χρ το αντιλαμβανονται. Γτ εμενα συνηθως κανανε κ ζώα που είχαμε δει από κοντα

Μέχρι τα 3θεωρω είναι παπαγαλια. Ο μικρος πχ είναι μεγάλος παπαγάλος, ελεγε από τα 2κ αγγλικά κ φυσικα τα ξεχνουσε εύκολα. Στα 3αρχισε να αναγνωρίζει αριθμούς, κάποια γράμματα. Να μετράει πχ 1-2-3σκαλοπατια

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

15 μέρες μετά από μένα γέννησε μια φίλη κ άλλες 15 μέρες μετά, μια άλλη φίλη. το πρώτο τετράμηνο ή κ παραπάνω μιλούσαμε συνέχεια κ ανταλλασσαμε πληροφορίες για όλα κ εγω αγχωνόμουν για κάθε μέτρηση που έβγαιναν μεγαλύτερα τα αλλά (τέλειομήνα των 42 εβδομάδων, ενώ εμένα ήταν οριακό κ με χαμηλό βάρος κ προβλήματα σίτισης). το ένα από τα παιδάκια, κοριτσάκι, καθόταν περί τους 5 μήνες κ 6,5 πια όταν στο πάρκο όρθια κ 8 -9 περπατούσε κ 12 ελεγε καμία 20αρια λέξεις οπότε καταλαβαίνετε κατάθλιψη στην πορεία. έχω σταματήσει να ρωτάω τι κάνει γιατί θα ειναο σαν τρία χρόνια μεγαλύτερη από τον δικό μου. Το άλλο επίσης 15 μηνών είχε κάποιες δεκάδες λέξεις κ επειδή μια φορά έκανε τσίσα στο γιογιό κατά τύχη, η μαμα του το θεώρησε επιτυχία ότι θα βγάλουν την πάνα, οπότε εκεί έπαθα τεράστιο σοκ, από τότε μέχρι τα δυο ήμουν σίγουρη ότι το παιδί μου έχει στην καλύτερη αυτισμό, στη χειρότερη κάποια σοβαρή καθυστέρηση. Τελικά το άλλο παιδάκι ακόμα δεν έβγαλε την πάνα κ ενώ είναι προφανώς πολύ πιο εξελιγμένος στην ομιλία αφού μιλάει από τότε, η μαμα του ζηλεύει τον δικό μου που ξέρει την αλφαβητα κλπ!!!! 

Λυπάμαι που στεναχωριοσουν λόγω των συγκρίσεων :-( Νομίζω ότι και εμείς οι γονείς λίγο πρέπει να χαλαρώσουμε. Έχει γίνει πια ολυμπιακό άθλημα, ποιος θα μεγαλώσει καλύτερα τα παιδιά του και ποιανού το παιδί θα ξέρει τα περισσότερα. Ας τα αφήσουμε να είναι παιδιά και να πάνε με το ρυθμο τους και ας μην είμαστε τόσο ενοχικοι και εμείς. Το θέμα είναι να είμαστε εμείς καλά, γιατί το παιδί αντιλαμβάνεται το άγχος μας. Κι αν στεναχωριομαστε για κάτι, να μιλάμε με κάποιον ειδικό, όχι με σόγια και φίλους. Το λέω για να τα ακούσω και εγώ. Η μικρή μου άρχισε να κάνει τούμπες στον έβδομο και με είχαν ζωσει τα φίδια μέχρι να το κάνει γιατί τα άλλα παιδάκια στον περίγυρο το κάνανε από τον τέταρτο μήνα. Αυτό ήταν το θέμα συζήτησης με τον άντρα μου.Την έβαζα να κάνει ασκήσεις , μπρούμυτα που το σιχαινοταν και το παιδί αντιδρούσε και έκλαιγε. Η παιδίατρος μου είχε πει μην το ζοριζω το παιδί. Σταμάτησα και εγώ και κάποια στιγμή το έκανε μόνη της και τώρα στριφογυρίζει στο κρεβάτι σαν βαρελάκι. Αποφάσισα για το περπάτημα και την ομιλία να μην αγχωθω και να αφήσω το παιδί να τα κάνει όποτε νιώσει έτοιμη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Απ έξω τη λέει όλη. και ανάποδα καμία φορά. αναγνωρίζει όλα τα γράμματα κεφαλαία κ μικρά κ τα έξτρα γράμματα της αγγλικής. και ανάποδα μετράει από το 20. γενικα έχει φοβερή μνήμη γιατί ξέρει απ έξω κ κομμάτια από έμμετρα παραμύθια κ πολλούς στίχους τραγουδιών. 

Η αληθεια ειναι οτι μου κανει μεγαλη εντυπωση αλλα όπως κ να χει αυτο δεν είναι συνειδητό σεψαυτη την ηλικια.Η κοπελα η ο συζυγος του τα μαθαίνει?

 

Link to comment
Share on other sites

Για το αν είναι συνειδητά τα γράμματα που ξέρει: νομίζω όχι. αν του πω μια λέξη κ τον ρωτήσω από ποιο γράμμα αρχίζει, δεν το καταλαβαίνει. όμως του αρέσει οταν παίζουν με την κοπέλα να λένε λέξεις που αρχίζουν από κάθε γράμμα. απλώς τις ξέρει παπαγαλία. 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Η αληθεια ειναι οτι μου κανει μεγαλη εντυπωση αλλα όπως κ να χει αυτο δεν είναι συνειδητό σεψαυτη την ηλικια.Η κοπελα η ο συζυγος του τα μαθαίνει?

 

Επειδή είναι καθαρή παπαγαλία δεν εντυπωσιάζομαι με το επίτευγμα. ούτε χρειάστηκε ιδιαίτερος κόπος από τη μεριά μας για να πω ότι το δουλέψαμε πολύ κ είμαι ικανοποιημένη. Απλώς έχει εξαιρετική μνήμη. δεν του κάνουμε τίποτα δασκαλίστικο, αλλά μαθαίνει γρήγορα κ του αρέσει κ κάπως έτσι καταλήγουμε να ασχολούμαστε πολύ μ αυτά. θα προτιμούσα να έπαιζε πιο πολύ κάτι φανταστικό ή ρόλων ή να κάνει πιο συνθέτες ιστορίες με τα ζώα ή τα κουκλάκια, αλλά ούτε εμείς ούτε η κοπέλα έχουμε καταφέρει να τον δελεάσουνε να ασχοληθεί πολύ μ αυτό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να το πω πάρα πάρα πολύ απλά, όπως μου το είχε πει παιδίατρος. Όταν κοιτάμε αν ένα παιδί ακολουθεί οδηγίες, εξετάζει ο γιατρός δύο ενδεχόμενα: να μην ακούει ή να μην καταλαβαίνει. Αν η πρόταση θα είναι "δείξε μου το χέρι σου" ή αν θα τραγουδάμε "χαρωπά τα δυο μου χέρια τα χτυπώ", καμία σημασία δεν έχει. Το θέμα είναι αν το παιδί επικοινωνεί. Αν το φωνάζουμε ή του τραγουδάμε ή μιλάμε για πράγματα που ξέρει και του αρέσουν (παιχνίδια, φαγητό, αγκαλιές κλπ) και αυτό ατάραχο κοιτά το κενό ή παίζει με κάτι άσχετο, εκεί ανησυχούμε.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι εννοούσαν να καταλαβαίνει και τα ρήματα πχ δώσε, φέρε, πέτα, πήγαινε και όχι απλά τα μπάλα, τουβλάκι, ζωάκι, κοιλίτσα κλπ. Έτσι όπως το έλεγαν "εντολές" δηλαδή με μπερδευαν. Εμάς πάντως η παιδίατρος μας κάνει χωριστή ερώτηση για το αν δείχνει τα ζωάκια και χωριστή αν ακολουθεί εντολές. 

 

Χτες η μικρή μας κουφανε: έχω σε ένα σημείο τα βιβλία της και σε ένα άλλο σημείο βιβλία κανονικά που σκίζονται, στα οποία έχει μεγάλη αγάπη να πηγαίνει επειδή είναι και "απαγορευμένα". Ήμασταν λοιπόν κοντά στα δικά της κ της λέω για να δοκιμάσω εντολή "θα μου φέρεις ένα βιβλίο;" και τη βλέπω ότι φεύγει κ πάει αλλού γι'αλλου. Και συνειδητοποιώ ότι πάει στα άλλα, τα κανονικά βιβλία! Και όταν της είπα ότι δεν εννοούσα αυτά γέλασε πονηρά!

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Νόμιζα ότι εννοούσαν να καταλαβαίνει και τα ρήματα πχ δώσε, φέρε, πέτα, πήγαινε και όχι απλά τα μπάλα, τουβλάκι, ζωάκι, κοιλίτσα κλπ. Έτσι όπως το έλεγαν "εντολές" δηλαδή με μπερδευαν. Εμάς πάντως η παιδίατρος μας κάνει χωριστή ερώτηση για το αν δείχνει τα ζωάκια και χωριστή αν ακολουθεί εντολές. 

 

Χτες η μικρή μας κουφανε: έχω σε ένα σημείο τα βιβλία της και σε ένα άλλο σημείο βιβλία κανονικά που σκίζονται, στα οποία έχει μεγάλη αγάπη να πηγαίνει επειδή είναι και "απαγορευμένα". Ήμασταν λοιπόν κοντά στα δικά της κ της λέω για να δοκιμάσω εντολή "θα μου φέρεις ένα βιβλίο;" και τη βλέπω ότι φεύγει κ πάει αλλού γι'αλλου. Και συνειδητοποιώ ότι πάει στα άλλα, τα κανονικά βιβλία! Και όταν της είπα ότι δεν εννοούσα αυτά γέλασε πονηρά!

Είδες? Μια χαρά καταλαβαίνει κ εκτελεί εντολές!

 

Πάντως κορίτσια ένα ωραίο παιχνιδάκι για μικρές ηλικίες γύρω στον χρόνο (για να μαθαίνουν λίγο τις εντολές) είναι το παρε-δωσε. Έχεις ένα παιχνιδάκι του λες πάρε, το παίρνει (του λες μπράβο κλπ για να καταλάβει ότι αυτό ήθελες να κάνει) κ μετά απλώνεις το χέρι κ λες δώσε.. κ συνεχίζεις μέχρι να βαρεθεί. Αρέσει στα μικρά κ χαίρονται να το κάνουν

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Νόμιζα ότι εννοούσαν να καταλαβαίνει και τα ρήματα πχ δώσε, φέρε, πέτα, πήγαινε και όχι απλά τα μπάλα, τουβλάκι, ζωάκι, κοιλίτσα κλπ. Έτσι όπως το έλεγαν "εντολές" δηλαδή με μπερδευαν. Εμάς πάντως η παιδίατρος μας κάνει χωριστή ερώτηση για το αν δείχνει τα ζωάκια και χωριστή αν ακολουθεί εντολές. 

 

Χτες η μικρή μας κουφανε: έχω σε ένα σημείο τα βιβλία της και σε ένα άλλο σημείο βιβλία κανονικά που σκίζονται, στα οποία έχει μεγάλη αγάπη να πηγαίνει επειδή είναι και "απαγορευμένα". Ήμασταν λοιπόν κοντά στα δικά της κ της λέω για να δοκιμάσω εντολή "θα μου φέρεις ένα βιβλίο;" και τη βλέπω ότι φεύγει κ πάει αλλού γι'αλλου. Και συνειδητοποιώ ότι πάει στα άλλα, τα κανονικά βιβλία! Και όταν της είπα ότι δεν εννοούσα αυτά γέλασε πονηρά!

Άρα μια χαρά καταλαβαινει και εκτελεί εντολές!!!! :)

On 16/10/2020 at 12:37 ΠΜ, Annitamik είπε:

Λυπάμαι που στεναχωριοσουν λόγω των συγκρίσεων :-( Νομίζω ότι και εμείς οι γονείς λίγο πρέπει να χαλαρώσουμε. Έχει γίνει πια ολυμπιακό άθλημα, ποιος θα μεγαλώσει καλύτερα τα παιδιά του και ποιανού το παιδί θα ξέρει τα περισσότερα. Ας τα αφήσουμε να είναι παιδιά και να πάνε με το ρυθμο τους και ας μην είμαστε τόσο ενοχικοι και εμείς. Το θέμα είναι να είμαστε εμείς καλά, γιατί το παιδί αντιλαμβάνεται το άγχος μας. Κι αν στεναχωριομαστε για κάτι, να μιλάμε με κάποιον ειδικό, όχι με σόγια και φίλους. Το λέω για να τα ακούσω και εγώ. Η μικρή μου άρχισε να κάνει τούμπες στον έβδομο και με είχαν ζωσει τα φίδια μέχρι να το κάνει γιατί τα άλλα παιδάκια στον περίγυρο το κάνανε από τον τέταρτο μήνα. Αυτό ήταν το θέμα συζήτησης με τον άντρα μου.Την έβαζα να κάνει ασκήσεις , μπρούμυτα που το σιχαινοταν και το παιδί αντιδρούσε και έκλαιγε. Η παιδίατρος μου είχε πει μην το ζοριζω το παιδί. Σταμάτησα και εγώ και κάποια στιγμή το έκανε μόνη της και τώρα στριφογυρίζει στο κρεβάτι σαν βαρελάκι. Αποφάσισα για το περπάτημα και την ομιλία να μην αγχωθω και να αφήσω το παιδί να τα κάνει όποτε νιώσει έτοιμη.

Εγώ αυτό με τη στεναχώρια και το "σκάσιμο" με τις συγκρίσεις μεταξύ παιδιών ποτέ δεν το κατάλαβα... Δηλαδή, οκ, κάποια παιδιά είναι πιο γρηγορα και κάποια κάνουν κάποια πράγματα πιο αργά... Γιατί πρέπει ένας γονιός να ασχολείται??! Δηλαδή αν η κόρη μου εμένα δεν βάζει ζακέτα και ο ξάδερφος της που είναι ίσα τη φοράει μόνος του, εγώ θα πρέπει να στεναχωρηθω??? Δεν το λέω επικριτικά, απλά επειδή έχω βιώσει αυτή τη δυσαρέσκεια από την ανάποδη θα ήθελα πολύ κάποιος να μου εξηγήσει αυτή τη λογική (η κόρη μου γενικά είναι ένα πολύ ενεργητικό μωρό από την κοιλιά και τα έκανε όλα σχεδον πολύ πιο νωρίς από την ηλικία της και έχει παιχτεί παρεξήγηση με πρώην φίλη η οποία είχε ένα αγοράκι γεννημένο ίδια μέρα με τη δικιά μου και ενοχλούνταν κάθε φορά που με ρωταγε κάτι και της έλεγα πως η μικρή το κάνει ήδη... Είχα φτάσει σε  σημείο να μην αναφέρω τίποτα από ένα σημείο και μετά γιατί ένιωθα άσχημα και τη δυσαρέσκεια της)

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Άρα μια χαρά καταλαβαινει και εκτελεί εντολές!!!! :)

Εγώ αυτό με τη στεναχώρια και το "σκάσιμο" με τις συγκρίσεις μεταξύ παιδιών ποτέ δεν το κατάλαβα... Δηλαδή, οκ, κάποια παιδιά είναι πιο γρηγορα και κάποια κάνουν κάποια πράγματα πιο αργά... Γιατί πρέπει ένας γονιός να ασχολείται??! Δηλαδή αν η κόρη μου εμένα δεν βάζει ζακέτα και ο ξάδερφος της που είναι ίσα τη φοράει μόνος του, εγώ θα πρέπει να στεναχωρηθω??? Δεν το λέω επικριτικά, απλά επειδή έχω βιώσει αυτή τη δυσαρέσκεια από την ανάποδη θα ήθελα πολύ κάποιος να μου εξηγήσει αυτή τη λογική (η κόρη μου γενικά είναι ένα πολύ ενεργητικό μωρό από την κοιλιά και τα έκανε όλα σχεδον πολύ πιο νωρίς από την ηλικία της και έχει παιχτεί παρεξήγηση με πρώην φίλη η οποία είχε ένα αγοράκι γεννημένο ίδια μέρα με τη δικιά μου και ενοχλούνταν κάθε φορά που με ρωταγε κάτι και της έλεγα πως η μικρή το κάνει ήδη... Είχα φτάσει σε  σημείο να μην αναφέρω τίποτα από ένα σημείο και μετά γιατί ένιωθα άσχημα και τη δυσαρέσκεια της)

Νομίζω έχεις δει μόνο την κορυφή του παγόβουνου, κάτσε να πάνε σχολείο. Να επιμένουν ότι ο καλός μαθητής έχει λυσάρι, να αγοράζουν λυσάρια στα οκτάχρονα παιδιά τους για να μην κάνουν λάθη, να πετάνε και καλά αυθόρμητα Αγγλικά στην κουβέντα στην παιδική χαρά με το πεντάχρονο να δείξουν ότι ξέρει, και δε συζητώ καν για γυμνάσιο, με τις ουρές γονιών να κλαίγονται στο γραφείο των καθηγητών γιατί προφανώς αδικήθηκε το παιδί και έβγαλε μόνο 19 και 3/14 και μετά να σε πιάνουν στο δρόμο "Αχ αυτή η Μαρία δεν παίρνει το 19μιση με το σπαθί της, όλο κλαίγεται η μάνα της και όλο τσουρέκια κερνά ο πατέρας της τη φιλόλογο, εμένα η Αννούλα μου είναι πολύ καλύτερη αλλά αδικείται". Κάποιοι γονείς είναι σαν να ζουν για να πιέζουν τα παιδιά τους να ανταγωνίζονται τα άλλα. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει σχέση η βαθμοθηρία με το να ανησυχείς για το αν το παιδί σου μεγαλώνει σωστά και αν πρέπει να κανεις κάτι παραπάνω.

 

Εγω είμαι από τους γονείς που αγχώνονται με οτιδήποτε κάνει οποιοδήποτε άλλο παιδάκι, αλλά οι βαθμοί δεν μ απασχολούν καθολου, είμαι και κατά της βαθμολογίας έτσι κ αλλιώς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Δεν νομίζω ότι έχει σχέση η βαθμοθηρία με το να ανησυχείς για το αν το παιδί σου μεγαλώνει σωστά και αν πρέπει να κανεις κάτι παραπάνω.

 

Εγω είμαι από τους γονείς που αγχώνονται με οτιδήποτε κάνει οποιοδήποτε άλλο παιδάκι, αλλά οι βαθμοί δεν μ απασχολούν καθολου, είμαι και κατά της βαθμολογίας έτσι κ αλλιώς. 

Κάτι όμως μου λέει ότι όταν το παιδί πάει σχολείο αν παίρνει χαμηλους βαθμούς πάλι θα ανησυχεις!

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Κάτι όμως μου λέει ότι όταν το παιδί πάει σχολείο αν παίρνει χαμηλους βαθμούς πάλι θα ανησυχεις!

θα ανησυχώ αν έχει κάποια δυσκολία που θέλει υποστήριξη ή αν τεμπελιάζει. άλλο αυτό όμως. μετά από τόσα χρόνια καταλαβαίνεις τι είναι νορμαλ κ τι όχι. όταν είναι μωρό αναγκαστικά θα συγκρίνεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν νομίζω ότι έχει σχέση η βαθμοθηρία με το να ανησυχείς για το αν το παιδί σου μεγαλώνει σωστά και αν πρέπει να κανεις κάτι παραπάνω.

 

Εγω είμαι από τους γονείς που αγχώνονται με οτιδήποτε κάνει οποιοδήποτε άλλο παιδάκι, αλλά οι βαθμοί δεν μ απασχολούν καθολου, είμαι και κατά της βαθμολογίας έτσι κ αλλιώς. 

Επειδη δ πατε σχολειο ακομη;)

Just now, Έσπερος είπε:

θα ανησυχώ αν έχει κάποια δυσκολία που θέλει υποστήριξη ή αν τεμπελιάζει. άλλο αυτό όμως. μετά από τόσα χρόνια καταλαβαίνεις τι είναι νορμαλ κ τι όχι. όταν είναι μωρό αναγκαστικά θα συγκρίνεις. 

Ισα ισα, όσο είναι μωρο είναι ακόμη πιο "παράλογο" στα μάτια μου να συγκρίνεις 

Κατά τα άλλα συμφωνώ με την αργκ 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

θα ανησυχώ αν έχει κάποια δυσκολία που θέλει υποστήριξη ή αν τεμπελιάζει. άλλο αυτό όμως. μετά από τόσα χρόνια καταλαβαίνεις τι είναι νορμαλ κ τι όχι. όταν είναι μωρό αναγκαστικά θα συγκρίνεις. 

Nαι, αλλά αν έχει χαμηλό βαθμό , θα θεωρείς οτι ή δεν διαβάζει αρκετά, τεμπελιάζει δηλαδή, ή αν διαβάζει,  οτι έχει κάποια δυσκολία, πρόβλημα αντίληψης κτλ. Οπότε πάλι θα αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...