Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

16 μηνών κάπως πίσω στην ανάπτυξη


Recommended Posts

Δεν τα συγχέω... Με ανησυχεί που είναι πίσω και στους δύο τομείς. Αν υπολειπόταν μόνο στον ένα, ίσως να μη με ανησυχούσε τόσο. Επίσης, όπως ανέφερα, νομίζω ότι κάποιες ελαφριές περιπτώσεις μπορούν εύκολα να ξεφύγουν από έναν παιδονευρολόγο σε τόσο μικρή ηλικία.

 

Ευλογες οι ανησυχιες και οι αποριες σου οντας μαμα, αλλα με βαση ποιο κριτηριο συνηγορεις στο οτι το μωρακι σου ειναι ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 2 ΤΟΜΕΙΣ πισω???

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αλλά παιδιά μιλάνε 18 μηνών, άλλα στα 2, στα 2,5....εγώ προσωπικά θα ανησυχούσα αν το παιδί μου δεν μιλούσε σχετικά κατανοητά στα 2,5.

 

Χαχα ο δικός μου 2,5 και ακομα δεν μιλάει κατανοητά πριν κανά δυο μηνες αρχισε να λέει λεξούλες αλλα και παλι δεν ανησυχώ... Ειναι αλλα τα κριτήρια που πρεπει να μας κάνουν να ανησυχούμε , μερικές καθυστερήσεις ειναι αναμενόμενες και συνηθισμένες.. Αρκει να υπαρχει κάποιου είδους πρόοδος :-)

Link to comment
Share on other sites

Αρκει να υπαρχει κάποιου είδους πρόοδος :-)

 

Ακριβως αυτο!!! Η λεξη "προοδος" ειναι η λεξη κλειδι, και μαλιστα πρεπει να ειναι σταθερη εως αυξουσα, και οχι φθινουσα, γιατι σε αυτη την περιπτωση πραγματικα ανησυχουμε...!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να μην ανησυχεις θα σου πω γιατι.

Ενα μωρο που μπουσουλάει είναι αυτονόητο πως θα περπατήσει.

Αργα η γρηγορα. Ο αδερφος μου χωρις κανένα πρόβλημα περπάτησε 20 μηνών. Πήγαινε με τον ποπό του. Μας λες πιάνει σηκώνεται, περπαταει στα έπιπλα...κοπέλα μου μην ανησυχεις. Τωρα με τις φυσιοθεραπειες όλα θα πάνε καλα!!!! Υπομονη.

Εγω γεννησα 29 εβδ τις διδυμες μου. Σημερα ειναι 22 μηνων. Και δεν περπατανε. Αλλα απο νόηση και ομιλία είναι σούπερ. Η μια λέει γύρω στις 50 λέξεις πραγματικά. Μπορεί και λέει και ξέρει τι είναι: το λουλούδι, το δαχτυλίδι, η μαντηλια κλπ. Τις λεει ολοκάθαρα. Και οι 2 ξέρουν τα μέρη του σώματος, ξέρουν να μιμηθούν ζώα, ξεχωρίζουν τα αγαπημένα τους τραγούδια, όπως τον κώνο και την πυραμίδα, φωνάζουν της Ακαντού και πολλά άλλα τραγούδια.... Η Μαρίνα έχει 1 μληνα άρχισε και μπουσουλάει και να πιάνει να σηκλωνεται. Η Μαρία μου όμως εχει νευρολογικο προβλημα.. Μόνο κάθετε. Δεν μπουσουλάει. Αλλά γυρνάει μπρούμυττα-ανάσκελα. Νοητικά άπταιστη. Παίζει με την αδερφή της, τρώει μόνη με το πιρούνι της, αλλά τα κάτω άκρα έχουν υπερτονια, υπερεκταση γονάτων και σφικτό αχείλλιο τένοντα.... οι νευρολογοι μου λένε θα περπατήσει, ισως να μην μπορει ομως να τρεξει ή δεν θα μπορεί να περπατήσει σε ανώμαλο δρόμο. Κανεις δεν ξερει όμως. Ίσως κ τίποτα απο αυτά. Είμαι όλη μέρα στη τσίτα, δεν δουλεύω τρέχω καθημερινά φυσιοθεραπειες εδω κ 20 μήνες, όλα για τα μωρά μου.. δεν τα παρατησα ποτέ. Όμως καποτε μου βγαινει η κολυραση σε θυμό...θέλουν να περπατήσουν και δεν μπορούν.

Σήμερα έχω τα γενέθλια μου, γίνομαι 23.

Η ευχη μου είναι να περπατήσουν τα μωρά μου. Και να περπατησουν καλα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έχω τα γενέθλια μου, γίνομαι 23.

Η ευχη μου είναι να περπατήσουν τα μωρά μου. Και να περπατησουν καλα.

 

Και το δωρο σου ευχομαι ολοψυχα να ειναι ...απλα αυτο το "φυσιολογικο" που επιθυμεις!!! :D

 

Να τα χαιρεσαι κουκλα μου!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προτείνω να μην ανησυχεις θα σου πω γιατι.

Ενα μωρο που μπουσουλάει είναι αυτονόητο πως θα περπατήσει.

Αργα η γρηγορα. Ο αδερφος μου χωρις κανένα πρόβλημα περπάτησε 20 μηνών. Πήγαινε με τον ποπό του. Μας λες πιάνει σηκώνεται, περπαταει στα έπιπλα...κοπέλα μου μην ανησυχεις. Τωρα με τις φυσιοθεραπειες όλα θα πάνε καλα!!!! Υπομονη.

Εγω γεννησα 29 εβδ τις διδυμες μου. Σημερα ειναι 22 μηνων. Και δεν περπατανε. Αλλα απο νόηση και ομιλία είναι σούπερ. Η μια λέει γύρω στις 50 λέξεις πραγματικά. Μπορεί και λέει και ξέρει τι είναι: το λουλούδι, το δαχτυλίδι, η μαντηλια κλπ. Τις λεει ολοκάθαρα. Και οι 2 ξέρουν τα μέρη του σώματος, ξέρουν να μιμηθούν ζώα, ξεχωρίζουν τα αγαπημένα τους τραγούδια, όπως τον κώνο και την πυραμίδα, φωνάζουν της Ακαντού και πολλά άλλα τραγούδια.... Η Μαρίνα έχει 1 μληνα άρχισε και μπουσουλάει και να πιάνει να σηκλωνεται. Η Μαρία μου όμως εχει νευρολογικο προβλημα.. Μόνο κάθετε. Δεν μπουσουλάει. Αλλά γυρνάει μπρούμυττα-ανάσκελα. Νοητικά άπταιστη. Παίζει με την αδερφή της, τρώει μόνη με το πιρούνι της, αλλά τα κάτω άκρα έχουν υπερτονια, υπερεκταση γονάτων και σφικτό αχείλλιο τένοντα.... οι νευρολογοι μου λένε θα περπατήσει, ισως να μην μπορει ομως να τρεξει ή δεν θα μπορεί να περπατήσει σε ανώμαλο δρόμο. Κανεις δεν ξερει όμως. Ίσως κ τίποτα απο αυτά. Είμαι όλη μέρα στη τσίτα, δεν δουλεύω τρέχω καθημερινά φυσιοθεραπειες εδω κ 20 μήνες, όλα για τα μωρά μου.. δεν τα παρατησα ποτέ. Όμως καποτε μου βγαινει η κολυραση σε θυμό...θέλουν να περπατήσουν και δεν μπορούν.

Σήμερα έχω τα γενέθλια μου, γίνομαι 23.

Η ευχη μου είναι να περπατήσουν τα μωρά μου. Και να περπατησουν καλα.

 

Happy birthday!!!!!!!

Με το καλο να περπατήσουν τα μπεμπακια!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα ο δικός μου 2,5 και ακομα δεν μιλάει κατανοητά πριν κανά δυο μηνες αρχισε να λέει λεξούλες αλλα και παλι δεν ανησυχώ... Ειναι αλλα τα κριτήρια που πρεπει να μας κάνουν να ανησυχούμε , μερικές καθυστερήσεις ειναι αναμενόμενες και συνηθισμένες.. Αρκει να υπαρχει κάποιου είδους πρόοδος :-)

 

Συμφωνώ:P ισως επειδή ο δικος μου στα 2,5 μιλουσε ,λέω ότι τότε θα ανησυχούσα....είναι εντελώς υποθετικό;)μπορεί και όχι......αλλωστε ποτέ δεν αγχώθηκα αν κάνει στην ''σωστή'' ηλικία , το ένα ή το άλλο. Πάντως για 16 μηνών δεν νομίζω να χρειάζεται τέτοια ανησυχία. Όπως πολύ σωστά αναφέρεις , αρκεί να υπάρχει κάποιου είδους πρόοδος;)

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

my twin roses σου ευχομαι τα καλυτερα για τις κουκλιτσες σου και για σενα.

Ο Μαριος μου ειναι 23 λεει μονο μπαμπα, δεν μιμιται, ακουει λιγες εντολες και περπαταει με μεγαλη στηριξη. Εχει καθυστερηση μυελινωσης και η αναπτυξη του ειναι παιδιου 13 μηνων.

 

Προσ την θεματοθετρια: Μην αγχωνεσαι και μην αγχωνεισ την μικρουλα σου! Ακουγεται φυσιολογικοτατη

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έχω τα γενέθλια μου, γίνομαι 23.

Η ευχη μου είναι να περπατήσουν τα μωρά μου. Και να περπατησουν καλα.

 

Χρόνια σου πολλά! Να χαίρεσαι τις γλυκούλες σου και σύντομα να πηγαίνετε βολτούλες πιασμένες χέρι-χέρι!

 

Κορίτσια, σας ευχαριστώ για τα καθησυχαστικά σας λόγια.

Να σας πω, επίσης, ότι εκδηλώνει έντονο άγχος αποχωρισμού ήδη από 9 μηνών (μπορεί και νωρίτερα) και γενικώς, είναι επιφυλακτική με τους ξένους, εκτός και αν κάποιος της κάνει κλικ (συνήθως γυναίκες που μου μοιάζουν!!!). Είναι επικοινωνιακή με θείους, παππού, νονά και πολύ διαχυτική με τη γιαγιά και τον νονό της (!). Με τα άλλα παιδιά δεν παίζει, όμως... Συνήθως, αλληλεπιδρά μαζί τους, όταν θέλει να πάρει κάποιο παιχνίδι που κρατάνε. Αλληλεπιδρά, όμως, με τους σκύλους μας!!! Τους ταϊζει, τους τραβάει τα αυτιά κτλ.

 

Και αυτό είναι κάτι που με βάζει σε σκέψεις!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ για τα καθησυχαστικά σας λόγια.

Να σας πω, επίσης, ότι εκδηλώνει έντονο άγχος αποχωρισμού ήδη από 9 μηνών (μπορεί και νωρίτερα) και γενικώς, είναι επιφυλακτική με τους ξένους, εκτός και αν κάποιος της κάνει κλικ (συνήθως γυναίκες που μου μοιάζουν!!!). Είναι επικοινωνιακή με θείους, παππού, νονά και πολύ διαχυτική με τη γιαγιά και τον νονό της (!). Με τα άλλα παιδιά δεν παίζει, όμως... Συνήθως, αλληλεπιδρά μαζί τους, όταν θέλει να πάρει κάποιο παιχνίδι που κρατάνε. Αλληλεπιδρά, όμως, με τους σκύλους μας!!! Τους ταϊζει, τους τραβάει τα αυτιά κτλ.

 

Και αυτό είναι κάτι που με βάζει σε σκέψεις!

 

Πολυ παρατηριτικη και μπραβο σου!!! Τα εχεις αναφερει αυτα στον γιατρο (παιδιατρο και παιδονευρολογο)??? Για να μας τα εκφραζεις ολα τα παραπανω, υπαρχει κατι συγκεκριμενο που σου κινει τις υποψιες ...υποθετω!!! Αν δεν θελεις να το αναφερεις εδω μπορεις να το αναφερεις στους γιατρους, και αυτοι αναλογα θα σε κατευθυνουν αν διαπιστωσουν κατι!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρόνια σου πολλά! Να χαίρεσαι τις γλυκούλες σου και σύντομα να πηγαίνετε βολτούλες πιασμένες χέρι-χέρι!

 

Κορίτσια, σας ευχαριστώ για τα καθησυχαστικά σας λόγια.

Να σας πω, επίσης, ότι εκδηλώνει έντονο άγχος αποχωρισμού ήδη από 9 μηνών (μπορεί και νωρίτερα) και γενικώς, είναι επιφυλακτική με τους ξένους, εκτός και αν κάποιος της κάνει κλικ (συνήθως γυναίκες που μου μοιάζουν!!!). Είναι επικοινωνιακή με θείους, παππού, νονά και πολύ διαχυτική με τη γιαγιά και τον νονό της (!). Με τα άλλα παιδιά δεν παίζει, όμως... Συνήθως, αλληλεπιδρά μαζί τους, όταν θέλει να πάρει κάποιο παιχνίδι που κρατάνε. Αλληλεπιδρά, όμως, με τους σκύλους μας!!! Τους ταϊζει, τους τραβάει τα αυτιά κτλ.

 

Και αυτό είναι κάτι που με βάζει σε σκέψεις!

 

Αποστολία μου ,

με φιλική διάθεση σε ρωτάω ...υπάρχει κάτι που δεν σε αγχώνει σε σχέση με το παιδί ?:P

9-10 μηνών που λες ,θυμάμαι τον γιο μου να είναι στο πάρκο και δεν τολμούσαμε να αλλάξουμε δωμάτιο , γιατί έκλαιγε μόλις μας έχανε από το οπτικό πεδίο του. Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω , τι είναι αυτό που σε αγχώνει τόσο πολύ ?:P

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολυ παρατηριτικη και μπραβο σου!!! Τα εχεις αναφερει αυτα στον γιατρο (παιδιατρο και παιδονευρολογο)??? Για να μας τα εκφραζεις ολα τα παραπανω, υπαρχει κατι συγκεκριμενο που σου κινει τις υποψιες ...υποθετω!!! Αν δεν θελεις να το αναφερεις εδω μπορεις να το αναφερεις στους γιατρους, και αυτοι αναλογα θα σε κατευθυνουν αν διαπιστωσουν κατι!!!

 

Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου. Αν εννοείς αυτισμό, όχι δεν παρουσιάζει καθόλου στοιχεία αυτισμού. Είμαι σίγουρη γι' αυτό.

 

Αυτό που με ανησυχεί είναι ακριβώς αυτό που έγραψα παρακάτω... μήπως η αντιληπτική της ικανότητα είναι πίσω. Αυτό μόνο με φοβίζει.

Link to comment
Share on other sites

Αποστολία μου ,

με φιλική διάθεση σε ρωτάω ...υπάρχει κάτι που δεν σε αγχώνει σε σχέση με το παιδί ?:P

9-10 μηνών που λες ,θυμάμαι τον γιο μου να είναι στο πάρκο και δεν τολμούσαμε να αλλάξουμε δωμάτιο , γιατί έκλαιγε μόλις μας έχανε από το οπτικό πεδίο του. Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω , τι είναι αυτό που σε αγχώνει τόσο πολύ ?:P

 

Νικόλ,

 

το έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμα. Φοβάμαι μήπως είναι πίσω αντιληπτικά. Θα με βοηθούσε πολύ αν μου λέγατε τι έκαναν τα παιδάκια σας σε αυτήν την ηλικία σε αυτόν τον τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου. Αν εννοείς αυτισμό, όχι δεν παρουσιάζει καθόλου στοιχεία αυτισμού. Είμαι σίγουρη γι' αυτό.

 

Αυτό που με ανησυχεί είναι ακριβώς αυτό που έγραψα παρακάτω... μήπως η αντιληπτική της ικανότητα είναι πίσω. Αυτό μόνο με φοβίζει.

 

Φανταζομαι γνωριζεις ομως πως η αντιληψη ωριμαζει και με την βοηθεια ερεθισματων, που ειμαι σιγουρη οτι τα δινεις στο μωρακι σου!!!

 

Εμενα για παραδειγμα η μικρουλα μου στην ηλικια σας (πριν ενα χρονο περιπου δλδ) δεν ελεγε καθολου λεξουλες, περπατουσε (για την ακρινεια ετρεχε) πολυ καλα. Οσον αφορα την αντιληψη, καταλαβαινε τι της ελεγα, τι της εδειχνα, επαιζε με τα παιχνιδακια της αλλα δεν μπορουσε ακομα να κατανοησει την εννοια της "παρεας" και της "ομαδικοτητας" σε ενα παιχνιδι. Δλδ ηταν αρκετα προσηλωμενη και αφοσιωμενη σε αυτο που της ενεργοποιουσε το ενδιαφερον, σε σημειο να σκεφτομαι ααααλλα...!!! Σιγα-σιγα ομως διαπιστωσα πως ηθελε να εχει παρεα, το επιδιωκε σταδιακα ομως.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι γνωριζεις ομως πως η αντιληψη ωριμαζει και με την βοηθεια ερεθισματων, που ειμαι σιγουρη οτι τα δινεις στο μωρακι σου!!!

 

Εμενα για παραδειγμα η μικρουλα μου στην ηλικια σας (πριν ενα χρονο περιπου δλδ) δεν ελεγε καθολου λεξουλες, περπατουσε (για την ακρινεια ετρεχε) πολυ καλα. Οσον αφορα την αντιληψη, καταλαβαινε τι της ελεγα, τι της εδειχνα, επαιζε με τα παιχνιδακια της αλλα δεν μπορουσε ακομα να κατανοησει την εννοια της "παρεας" και της "ομαδικοτητας" σε ενα παιχνιδι. Δλδ ηταν αρκετα προσηλωμενη και αφοσιωμενη σε αυτο που της ενεργοποιουσε το ενδιαφερον, σε σημειο να σκεφτομαι ααααλλα...!!! Σιγα-σιγα ομως διαπιστωσα πως ηθελε να εχει παρεα, το επιδιωκε σταδιακα ομως.

 

Πολύ βοηθητική η απάντησή σου. Και η δική μου παίζει με τα παιχνίδια της ωραιότατα. Κατανοεί σχέσεις αιτίου-αποτελέσματος στα παιχνίδια και στην καθημερινή ζωή (π.χ. καλώ το ασανσέρ, ανάβει φως στο θάλαμο, τραβάω την πόρτα), καταλαβαίνει απλές εντολές (φέρε μου αυτό, έλα να βάλουμε τα παπούτσια κτλ, έλα να πιεις γάλα).

 

Με τα άλλα παιδιά, βρίσκεται απλώς στο επίπεδο του παράλληλου παιχνιδιού ή του "βουτάω" το παιχνίδι του άλλου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ βοηθητική η απάντησή σου. Και η δική μου παίζει με τα παιχνίδια της ωραιότατα. Κατανοεί σχέσεις αιτίου-αποτελέσματος στα παιχνίδια και στην καθημερινή ζωή (π.χ. καλώ το ασανσέρ, ανάβει φως στο θάλαμο, τραβάω την πόρτα), καταλαβαίνει απλές εντολές (φέρε μου αυτό, έλα να βάλουμε τα παπούτσια κτλ, έλα να πιεις γάλα).

 

Με τα άλλα παιδιά, βρίσκεται απλώς στο επίπεδο του παράλληλου παιχνιδιού ή του "βουτάω" το παιχνίδι του άλλου!

 

Ναι, ειναι στη φαση που απλα εξωτερικευει το αισθημα της ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΗΣ (και μαλιστα θετει/χρησιμοποιει και το "μεσο" με το οποιο θα καταφερει να κανει δικο της το παιχνιδι), γιατι δεν μπορει να κατανοησει την ομαδικοτητα και το μοιρασμα στο παιχνιδι. Απο αυτες τις αντιδρασεις τις και μονο, εγω καταλαβαινω πως ειναι ενα μωρακι πανεξυπνο, δραστηριο και μαχιμο!!! ;)

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μη φανταστείς ότι τους δέρνει κιόλας!!! Μια φορά μόνο τσακώθηκε πραγματικά με ένα μεγαλύτερο αγοράκι γιατί διεκδικούσαν το ίδιο παιχνίδι... Εννοείται πως δε μου άρεσε.

 

Τι να πω; Μακάρι να φταίει το υπερβολικό άγχος μου και να είναι μια χαρά η μικρούλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μη φανταστείς ότι τους δέρνει κιόλας!!! Μια φορά μόνο τσακώθηκε πραγματικά με ένα μεγαλύτερο αγοράκι γιατί διεκδικούσαν το ίδιο παιχνίδι... Εννοείται πως δε μου άρεσε.

 

Τι να πω; Μακάρι να φταίει το υπερβολικό άγχος μου και να είναι μια χαρά η μικρούλα μου.

 

Σαφως και δεν σου αρεσε, σε οποιαδηποτε νορμαλ μαμα δεν θα αρεζε τετοιου ειδους συμπεριφορα (ασχετα που ειναι μωρακια και δεν καταλαβαινουν τι προκαλουν), αλλα δεν παυει να μην μενει "θεατης", και σιγουρα αυτο σε κανει να νιωθεις λιγοτερο ανασφαλης με το ενδεχομενο να εχει κατι το μωρακι σου!!! ;)

 

Οποτε, επικεντρωσου στη συμπεριφορα που εσυ κρινεις οτι θα πρεπει να σημειωθει, και την επομενη φορα που θα κανεις επισκεψη στο γιατρο σας το αναφερεις ...απλα προληπτικα!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Αποστολία καλησπέρα και συγνώμη που θα στο πω αλλά μάλλον το πρόβλημα το έχεις εσύ και όχι το μωρό σου που είναι 16 μηνών!!! και όχι 16 χρονών…. (τουλάχιστον σε ότι αφορά την ομιλία και την συμπεριφορά)

 

Συγνώμη αλλά θεωρώ ότι έχεις μεγάλες απαιτήσεις από ένα μωρό 16 μηνών!! Να φανταστώ είναι το πρώτο σου και είσαι τόσο μα τόσο αγχωμένη.

Τα μωρά δεν συναναστρέφονται μα άλλα μωρά και δεν παίζουν μαζί τους αυτός είναι ο γενικός κανόνας… η ομιλία την μπέμπας σου για μένα είναι πολύ προχωρημένη αν κάνει και λέει αυτά που μας λες.

Υπάρχει ιστορικό στη οικογένεια σας που να σε ανησυχεί τόσο μα τόσο πολύ που να αναρωτιέσαι αυτό :

 

Ίσως μία ψυχοκινητική ανωριμότητα, η οποία αργότερα μπορεί να έχει αντίκτυπο στη νοημοσύνη. Δεν ξέρω πραγματικά!

 

 

Για ένα μωρό 16 μηνών που κάνει αυτά????

 

 

 

 

 

Με προβληματίζει, όμως, το γεγονός ότι ούτε μιλάει. Εκτός από "μπαμπά" και "κιακιά"(=γιαγιά), δε λέει κάτι άλλο. Μπαμπαλίζει, παράγει τον ήχο "σσσσ.." κατ' εντολή, κάνει τον ήχο του αλόγου, επίσης κατ' εντολή, αλλά μέχρι εκεί. Αναγνωρίζει 8 σημεία του σώματος, πολλά ζωάκια, μέρη του σπιτιού, εκτελεί απλές εντολές: "βάλε", "δώσε", "πάμε", "κάνε παλαμάκια", "κάνε γεια σου" κτλ... Συνεργάζεται πολύ καλά στο ντύσιμο και έχει αρχίσει να κάνει προσπάθειες να τρώει μόνη της.

 

Θα ήθελα πραγματικά να ξέρω, αν γνωρίζετε παρόμοιες περιπτώσεις και τι εξέλιξη είχαν τα παιδάκια.

 

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ!

 

 

Πραγματικά κάτι δεν καταλάβένω?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είμαι πάρα πολύ αγχωμένη! Το γράφω ξανά... ότι αν περπατούσε, η ομιλία από μόνη της δε θα με απασχολούσε. Ο συνδυασμός των δύο είναι που με ανησυχεί.

 

Όχι, ιστορικό δεν υπάρχει... Και οι δύο γονείς περπατήσαμε και μιλήσαμε νωρίς με αποτέλεσμα να με ανησυχεί και αυτό, ότι δηλαδή δεν υπάρχει κληρονομικότητα στην καθυστέρηση της κινητικής και γλωσσικής ανάπτυξης. Μόνο ο πατέρας και ο αδελφός μου έχουν κάποιες μαθησιακές δυσκολίες.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είμαι πάρα πολύ αγχωμένη! Το γράφω ξανά... ότι αν περπατούσε, η ομιλία από μόνη της δε θα με απασχολούσε. Ο συνδυασμός των δύο είναι που με ανησυχεί.

 

Όχι, ιστορικό δεν υπάρχει... Και οι δύο γονείς περπατήσαμε και μιλήσαμε νωρίς με αποτέλεσμα να με ανησυχεί και αυτό, ότι δηλαδή δεν υπάρχει κληρονομικότητα στην καθυστέρηση της κινητικής και γλωσσικής ανάπτυξης. Μόνο ο πατέρας και ο αδελφός μου έχουν κάποιες μαθησιακές δυσκολίες.

 

Μα δεν υπάρχει καθυστέρηση στην γλωσσική ανάπτυξη !!!!!! Από που βγαίνει αυτό το συμπέρασμα ? Ειλικρινά , δεν καταλαβαίνω τι περίμενες να λέει ένα μωρό 16 μηνών.

Οσο για το περπάτημα , μόνη σου έγραψες ότι κάνετε φυσιοθεραπείες:P

Είσαι σίγουρη ότι αν περπατούσες , δεν θα ανησυχούσε η ομιλία ? εγώ πάλι πιστεύω ότι και τα 2 να έκανε ,κάτι άλλο θα σε έτρωγε.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γλυκια μου κοπέλα να ξερες ποσο σε καταλαβαινω!κ εγω αγχωνομαι πολυ σε οτι σχεση με το παιδι.κ εμενα οταν ηταν σαν την δικια σου τα ιδια εκανε ισως κ λιγοτερα το βαπτηστηρι μου ειναι δεκα μηνες μικροτερο κ ηταν 18 μηνων κ μιλαγε πολυ περισσοτερο απο τον δικο μου.ξερεις τι κλαμα εχω ριξει?τι αγχος?κ ολοι ελεγαν το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο.κ ετσι ειναι.ξεκινησε να μιλαει κ απο τοτε δεν σταματαςιλεπτο.μην φοβασαι γλυκεια μου.

Link to comment
Share on other sites

Νικόλ,

 

το έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμα. Φοβάμαι μήπως είναι πίσω αντιληπτικά. Θα με βοηθούσε πολύ αν μου λέγατε τι έκαναν τα παιδάκια σας σε αυτήν την ηλικία σε αυτόν τον τομέα.

 

τι έκανε 15-16 μηνών

-ανοιγόκλεινε μανιωδώς πόρτες και συρτάρια

-έβγαζε τα φορμάκια του από το συρτάρι και τα πέταγε στο κρεβάτι

-δεν έπαιζε ώρα με κάποιο παιχνίδι, κυρίως τα κοπανούσε

-δεν σκαρφάλωνε γιατί δεν τον αφήναμε

-έτρεχε στις κούνιες , κλωτσούσε μπάλα ΄

-δεν ανεβαινε μόνος του στην τσουλήθρα.Επειδή δεν μπουσούλησε και περπάτησε κατευθείαν ήθελε πάντα να είναι όρθιος και ανέβαινε στις σκάλες στηρίζοντας την πλάτη του στα πόδια μας.

-Εσκιζε βιβλία

-Ελεγε μα-μα , μπα-μπα, έκανε κάποιους ήχουν ζώων όπως τζι-τζι-τζι για το τζιτζίκι που άκουγε.Βουμ για το αυτοκινητο.

-Γράμματα από το όνομα και όχι ολόκληρο , είπε 19 μηνών

 

 

Σίγουρα μετα από 18-20 μηνών, άρχισε να λέει κάποιες λέξεις , και στην συνέχεια όλο και περισσότερες.

 

15 μηνών ήταν καλοκαίρι και δεν θυμάμαι κάτι συγκλονιστικό....μόνος έτρεχε περα δώθε στην παιδική χαρά , δεν μπορούν σε αυτή την ηλικία να κάνουν παρέα, πλατσούριζε στην θάλασσα και αυτά που έγραψα παραπάνω

 

Άλλο....

κοριτσάκι ίδιας ηλικίας με τον γιο μου , 18 μηνών μιλούσε σαν 3χρονο.19 μηνών γεννήθηκε ο αδερφός της και της εξηγούσαν ότι θα λείψει η μαμά κλπ.Ο μικρούλης προχθες έγινε 2 και λέει , μαμά,μπαμπά, γιαγιά,παππού , γεια,ναι και όλα τα άλλα μπερδεμένα

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Aφου το παιδί το έχει εξετασει παιδονευρολόγος και ΔΕΝ σου ανεφερε κάτι αρνητικο για την νοητική του ανάπτυξη τότε ειλικρινά ΔΕΝ υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Και θα σου απαντήσω ως γιατρός το γιατι.. Διότι να είσαι σίγουρη ότι αν ειχε διακρίνει έστω και το παραμικρό θα στο ανέφερε για να είναι καλυμμένος. ή θα ζητούσε να το ξαναδει σύντομα. Κανείς γιατρός δεν λέει "όλα καλά" αν εχει εστω και την παραμικρή αμφιβολία. Για να μην εκτεθεί...

Link to comment
Share on other sites

Aφου το παιδί το έχει εξετασει παιδονευρολόγος και ΔΕΝ σου ανεφερε κάτι αρνητικο για την νοητική του ανάπτυξη τότε ειλικρινά ΔΕΝ υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Και θα σου απαντήσω ως γιατρός το γιατι.. Διότι να είσαι σίγουρη ότι αν ειχε διακρίνει έστω και το παραμικρό θα στο ανέφερε για να είναι καλυμμένος. ή θα ζητούσε να το ξαναδει σύντομα. Κανείς γιατρός δεν λέει "όλα καλά" αν εχει εστω και την παραμικρή αμφιβολία. Για να μην εκτεθεί...

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Ο παιδονευρολόγος ζήτησε να την δει ξανά μετά από 4-5 μήνες. Ωστόσο, δε μου συνένστησε ειδικές εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...