Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στο όριο της φτώχειας πάνω από ένας στους τρεις Έλληνες


summer wine

Recommended Posts

Δεν πιστευω ότι τίθεται θέμα πατριωτισμού γι αυτους που εγκαταλείπουν την χώρα...ενδέχεται απλώς αυτοί που μένουν να είναι πιο "βολεμένοι" ή να μην τους ενοχλεί η νοοτροπία που έχει επικρατήσει...για μένα πατριώτης είναι αυτος που αγωνίζεται για να ΑΛΛΑΞΕΙ την χώρα...είτε ζει εντός είτε ζει εκτός...μπορεί και κάποιος που ζει στο εξωτερικό να βοηθά την χώρα υποστηρίζοντάς την με πολλους τρόπους...μια φίλη που μετανάστευσε σε χώρα της Μεσης Ανατολής έκανε καμπάνια στον χώρο εργασίας της για τις ομορφιες της Ελλάδας και "ξεσήκωσε" πολλους συναδέλφους της να έρθουςν στα νησιά για διακοπές...βρήκε προιόντα που λείπουν εντελώς από την τοπική αγορά και έπεισε τον σύζυγό της να τα εισαγάγουν οι ιδιοι από την Ελλάδα χωρις να είναι κανείς από τους δυο μέχρι τότε στον αντιστοιχο χώρο δραστηριοποιημένος...για μένα η γυναίκα αυτή βοηθάει περισσοτερο την χώρα έτσι από το να παρέμενε στην θέση της στην Ελλάδα οπου αμοιβόταν με 1600 ευρω μετα από 30 χρονια προυπηρεσίας και με τεράστιες ευθύνες στους ώμους της και με υπερωριακή απασχόληση...τωρα αμοιβεται με 12000 δολάρια τον μήνα, ξεπλήρωσε το στεγαστικό της στην Ελλάδα, εξάγει ελληνικα προιόντα και στέλνει τουρίστες στην χώρα...αγαπά λιγότερο την Ελλάδα από εμάς?? Δεν νομιζω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 676
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

συμφωνω ότι είναι βολεμα σε κάθε περιπτωση. Απλα αυτος που μενει ενώ εχει την επιλογή και την δυνατοτητα να φυγει , το κανει συν τοις αλλοις επειδή αγαπάει τον τοπο του....και από την αγαπη του μπορει να πηγασει οποιαδήποτε μορφη πατριωτισμου ;)

 

Δεν θεωρω ότι φευγει καποιος εξω που είναι το ΜΥΑΛΟ, και να εφευγε δεν θα πηγαινε ΑΓΓΛΙΑ θα πηγαινε στη ΝΑΣΑ :P, αλλα αυτό δε σημαινει ότι η προσφορα του στην παραγωγη είναι αμελητεα.....αποψη μου και μονο!

 

Σε κάθε περιπτωση όμως, οποιος φευγει καλα κανει και φευγει και οποιος μενει καλα κανει και μενει...επιλογή τους....

 

 

Λαΐδα, συμφωνώ με κάθε λέξη, για να μην επαναλαμβάνομαι...

Αrgini, σαφώς η φίλη σου βοηθάει την πατρίδα με τον τρόπο της, και είναι προς τιμήν της, αλλά δεν είναι όλοι έτσι...

 

Δε γενικεύουμε πως όλοι όσοι έφυγαν είναι "λιποτάκτες"...είπαμε εκατό φορές, καλά κάνουν και κοιτούν την ευημερία της οικογένειάς τους! Απλά σε κάποια ποστ διαφάνηκε πως πατριωτισμός είναι να "την κάνεις" απ το πλοίο που βουλιάζει, και όσο και να διαλαλείς μετά σε τι ωραίες θάλασσες έπλεε το πλοίο αυτό, πατριώτη δε σε λες! Ωραίο το πλοίο, ωραία τα πελάγη, αλλά εγκατέλειψες...;););)

Link to comment
Share on other sites

για μένα πατριώτης είναι αυτος που αγωνίζεται για να ΑΛΛΑΞΕΙ την χώρα...

Ναι, όταν την αλλάζει προς το καλύτερο. Και ποιο είναι το καλύτερο σηκώνει πολλή κουβέντα, γιατί "πατριώτες" ήταν και οι συνταγματάρχες της δικτατορίας και πολλοί άλλοι έκτοτε και στο μέλλον.

 

Οπότε γενικά εμένα δεν μου αρέσει ο όρος "πατριώτης". Προτιμώ να κρίνω με οικονομικά κριτήρια, μιας και αυτή τη στιγμή πάσχει πάνω από όλα η οικονομία μας. Και να χωρίζω τους ανθρώπους σε αυτούς που βοηθάνε περισσότερο και σε αυτούς που βοηθάνε λιγότερο - γιατί από μία άποψη όλοι βοηθάνε και επιπλέον δεν έχουμε και υποχρέωση να βοηθάμε ντε και καλά. Ό,τι μπορεί ο καθένας.

 

Από αυτή την άποψη, η φίλη σου όντως βοήθησε παραπάνω από ό,τι θα βοηθούσε αν είχε μείνει στην Ελλάδα.

 

Το να μείνεις στο πλοίο που βουλιάζει ενώ έχεις την επιλογή να φύγεις, μπορεί να δείχνει πολλά πράγματα, πέραν και εκτός από πατριωτισμό. Και όχι, δεν θα σας πω τι μπορεί να δείχνει, όποιος κατάλαβε κατάλαβε :)

Link to comment
Share on other sites

Το να μείνεις στο πλοίο που βουλιάζει ενώ έχεις την επιλογή να φύγεις, μπορεί να δείχνει πολλά πράγματα, πέραν και εκτός από πατριωτισμό. Και όχι, δεν θα σας πω τι μπορεί να δείχνει, όποιος κατάλαβε κατάλαβε :)

 

Little monkey, απλά, κάποιες κοπέλες, προσπαθούμε να σου πούμε πως κι εσύ δεν καταλαβαίνεις το δικό μας σκεπτικό...τα περαιτέρω είναι απλά προς τέρψιν του φιλοθεάμονος κοινού...

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν. Λέω απλά την άποψή μου. Τι προτείνεις δηλαδή, να μην μιλάω επειδή δεν συμφωνώ μαζί σου; :roll:

 

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου - καθόλου όμως - αν θα πειστείς. Ειλικρινά στο λέω. Ούτε σε ξέρω, ούτε με ξέρεις, ούτε να πολιτευτώ σκοπεύω, ούτε πουλάω κάτι, με άλλα λόγια δεν έχω να κερδίσω τίποτα από το να σε πείσω. Και ο μόνος λόγος που σου διπλοαπαντούσα χθες βράδυ ήταν για να διευκρινίσω τι εννοούσα επειδή δεν φαινόταν να έχεις καταλάβει τι έλεγα. Όχι για να σε πείσω ντε και καλά να δεχτείς την άποψή μου.

 

Στην κουβέντα μέχρι στιγμής βλέπω να υπάρχουν πολλά σκεπτικά. Δεν είναι μόνο το δικό "σας" (ποιοι είσαστε δηλαδή "εσείς"??) και το δικό μου. Μια χαρά τα καταλαβαίνω τα σκεπτικά, απλά διαφωνώ. Και δεν βλέπω να υπάρχουν πολλοί που ταυτίζονται 100%. Σε μερικά συμφωνούμε σε άλλα διαφωνούμε. Φυσιολογικό δεν είναι αυτό?

 

Όσο και να το θέλεις, δεν γίνεται να φτάνουμε πάντα σε συμφωνία μέσα στο φόρουμ. Ούτε και χρειάζεται να συμφωνήσουμε όλοι και συνέχεια σε όλα. Κουβέντα κάνουμε. Ρηλάξ.

 

τα περαιτέρω είναι απλά προς τέρψιν του φιλοθεάμονος κοινού...

 

Υ.Γ. Δεν ήξερα ότι έχω (έχουμε) κοινό, αλλά αν υπάρχει κοινό που τέρπεται από τέτοιες ψιλοανούσιες συζητήσεις, τι να πω, μαγκιά τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε εγώ πολυκατάλαβα αν βοηθάει κανείς περισσότερο φεύγοντας, αλλά το παράδειγμα της Argini ομολογουμένως είναι αφοπλιστικό. Μπράβο σε αυτή τη γυναίκα, σίγουρα ειναι από τους λίγους.

 

Εγώ στενοχωριέμαι που βλέπω ανθρώπους με όρεξη να δημιουργήσουν, να φεύγουν έξω, γιατί αυτό σημαίνει ότι μέσα μένουν λίγο πιο ό,τι να ναι... Και εντείνεται το κλίμα του ο,τι να'ναι.

 

Δεν είμαι σίγουρη αν αυτοί που έφυγαν κάτι ήξεραν καλύτερα για το μέλλον αυτής της χώρας. Ή απλά το έκαναν καθαρά με οικονομικούς όρους, για να έχουν χρήματα σε έναν λογαριασμό... Η ποιοτητα ζωής μετριέται και σε διαφορετικούς όρους, πχ χρειάζεται κανείς στη Βρετανία για να μένει Λονδίνο άπειρα λεφτά για να μένει σε ένα σπίτι που να χωράει μια οικογένεια. Με πολύ λιγότερα εδώ έχει καλύτερη ποιοτητα ζωής, μέσα στο σπίτι του. Αν είσαι έως 30, η ζωή είναι τέλεια στο Λονδινο, αλλά μέχρι εκείνη την ηλικία δεν σε ενδιαφέρει και πολύ να κάθεσαι μέσα στο σπίτι σου.

 

Εμένα ο άντρας μου είναι πιο απρόθυμος να φύγουμε. Βασικά είναι μαμάκιας και δεν θέλει να αφήσει τους δικούς του να γεράσουν μόνοι τους. Οπότε δεν το σκέφτομαι ούτε εγώ. Θα φεύγαμε, σε περίπτωση που υλοποιηθούν τα πιο σκοτεινά σενάρια και με τις δουλειές που θα βρίσκαμε εμείς στη δύση του εργασιακού μας βίου, κάπου στο εξωτερικό, θα ζούσαμε κάπως ικανοποιητικά εμείς και τα λεφτά που θα στέλναμε εδώ σε παππουδογιαγιάδες θα ήταν περιουσίες, για να ζουν και εκείνοι άνετα...

 

Απλά έρχονται φάσεις που κάθε μέρα γίνεται κάτι και μου φαίνεται ότι ήταν λάθος που δεν φύγαμε πιο νωρίς, με πιο καλούς όρους, γιατί κατά διαστήματα βλέπω πράγματα που ούτε στην Ουγκάντα... Όπως έλεγε κάποιος, ούτε μπ..έλο μπορείς να το πεις, γιατί εκεί είναι οργανωμένα, καθαρά και ο καθένας πληρώνει στην ώρα του.

Link to comment
Share on other sites

Η ποιοτητα ζωής μετριέται και σε διαφορετικούς όρους, πχ χρειάζεται κανείς στη Βρετανία για να μένει Λονδίνο άπειρα λεφτά για να μένει σε ένα σπίτι που να χωράει μια οικογένεια. Με πολύ λιγότερα εδώ έχει καλύτερη ποιοτητα ζωής, μέσα στο σπίτι του. Αν είσαι έως 30, η ζωή είναι τέλεια στο Λονδινο, αλλά μέχρι εκείνη την ηλικία δεν σε ενδιαφέρει και πολύ να κάθεσαι μέσα στο σπίτι σου.

Έτσι είναι, ακριβώς.

 

Εγώ για να πω την αλήθεια γύρισα επειδή το ήθελε ο άντρας μου. Ούτε από πατριωτισμό το έκανα, ούτε από βόλεμα. Δε νομίζω ότι βάζει κανένας την πατρίδα πάνω απ' όλα, όλοι παίρνουν αποφάσεις ανάλογα με τα προσωπικά τους δεδομένα. Τώρα το πώς ερμηνεύουν τις αποφάσεις τους κατόπιν εορτής και με τι μανδύα τις ντύνουν.... αυτό είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια καλό Πάσχα να έχουμε. Και εκτός και εντός Ελλάδος. Ο καθένας μας ας κάνει την επιλογή που του ταιριάζει και το κυριότερο ας μπορέσει να την υποστηρίξει. Μετά το Πάσχα προφανως θα υπάρχουν εξελίξεις...ειδικά μέχρι τον Ιουνιο θα ξεκαθαρίσει το τοπίο...Ας είμαστε όλες υγιείς , το ίδιο και τα παιδάκια μας και οι δικοί μας άνθρωποι και ό,τι και αν συμβεί θα το αντιμετωπίσουμε...

"Όμορφη και παραξενη πατριδα ωσαν αυτή που μου έλαχε δεν είδα..."

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι! Ο Θεος βοηθος.

 

Σημερα παρακολουθησα στο youtube αλλη μια εκπομπη του zdf οπου σατιριζαν την Τροικα...ε...σορρυ τους θεσμους, ολα τα ειπαν και κυριως το ξεπουλημα της δημοσιας περιουσιας. Απο κατω σχολια Γερμανων "ευτυχως υπαρχουν και σκεπτομενοι ανθρωποι στη Γερμανια".

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια καλό Πάσχα να έχουμε. Και εκτός και εντός Ελλάδος. Ο καθένας μας ας κάνει την επιλογή που του ταιριάζει και το κυριότερο ας μπορέσει να την υποστηρίξει. Μετά το Πάσχα προφανως θα υπάρχουν εξελίξεις...ειδικά μέχρι τον Ιουνιο θα ξεκαθαρίσει το τοπίο...Ας είμαστε όλες υγιείς , το ίδιο και τα παιδάκια μας και οι δικοί μας άνθρωποι και ό,τι και αν συμβεί θα το αντιμετωπίσουμε...

"Όμορφη και παραξενη πατριδα ωσαν αυτή που μου έλαχε δεν είδα..."

 

Καλο Πασχα και πολλες ευχες για ολους!

Ναι και εμεις τον Ιουνιο ακουμε οτι θα φανει...

 

ΥΓ γενικο σχολιο σε οσα λετε στα τελευταια ποστ: ο Wordsworth δεν ειχε πει "I travelled among unknown men, In lands beyond the sea; Nor, England! did I know till then What love I bore to thee."? Οι περισσοτεροι αν οχι ολοι οι ανθρωποι αγαπουν την πατριδα τους και πιστευουν ακραδαντα, οτι ειναι η ομορφοτερη του κοσμου...καλο ειναι αυτο, αλλα οχι πραγματικο κατα τη γνωμη μου. Η καθε γωνια του κοσμου εχει τις ομορφιες της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσοι μενουν εδω απο πατριωτισμο ειναι αξιο θαυμασμου αλλα χωρις να θελω να φανω ειρωνικη απλα ρεαλιστρια οταν το 90% οσων ειναι εδω ειναι ανεργοι, αεργοι, συνταξιουχοι, φοιτητες/παιδια/μαθητες, μεταναστες χωρις νομιμη εργασια, τοτε πως ακριβως βοηθαμε τη χωρα. Αν ο αλλος ειναι εδω ανεργος βαρος ειναι εξω θα βρει δουλεια θα γυρισει μετα ισως θα φερει χρημα.

Link to comment
Share on other sites

Ο πατριωτισμος ειναι που κρατα δυνατη και ενωμενη μια χωρα. Ιδιως αν μιλαμε για μια χωρα πολυπαθη σαν τη δικη μας. Εξαλλου εχουμε πολλα πραγματα για να ειμαστε υπερηφανοι.

Ομως κατανοω αυτο που λες, αν εισαι πχ ανεργος, και βρεις εργασια εξω παιρνεις μια καλη αποφαση και για εσενα και για τη χωρα σου. Οι μακροχρονια ανεργοι ειναι η πλειοψηφια των ανεργων δυστυχως.

Περισυ βασει επισημων στοιχειων, οι εργαζομενοι στην Ελλαδα (ακομα και μερικης απασχολησης, σε προγραμματα, δηλωμενοι αγροτες κλπ) ηταν 3,5 εκ απο τα 11 που ειμαστε, ενω το εργατικο δυναμικο ειναι γυρω στα 4,9 αν δεν απατωμαι (επισημη ανεργια 27,5%).

Link to comment
Share on other sites

χωρις να θελω να φανω ειρωνικη απλα ρεαλιστρια οταν το 90% οσων ειναι εδω ειναι ανεργοι, αεργοι, συνταξιουχοι, φοιτητες/παιδια/μαθητες, μεταναστες χωρις νομιμη εργασια, τοτε πως ακριβως βοηθαμε τη χωρα.

Τη βοηθάμε γιατί είμαστε πατριώτες :P

Link to comment
Share on other sites

Οντως αυτο με τον πατριωτισμο μου ακουγεται καπως αστειο...τουλαχιστον εγω, μεχρι τωρα , δεν εχω ακουσει ουτε ΕΝΑΝ να μου πει πως εφυγε/εκατσε απο/στην ελλαδα επειδη ειναι πατριωτης:rolleyes::rolleyes:

 

Ειναι αληθεια πως ολοι αποφασιζουν υπολογιζοντας πολλα και διαφορα....αλλα οχι την πατριδα!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ ανέφερα για πατριώτες να ξεκαθαρίσω κάτι.

Φυσικά για όλους το πιο σημαντικό είναι η οικογένεια τους.

Αν πεινάς δεν θα κάτσεις να σκεφτείς τίποτα άλλο πέρα από την οικογένεια σου.

Ο μόνος λόγος που αναφέρθηκα στο θέμα πατριωτισμού είναι επειδή διάβασα πως είναι πιο πατριωτικό να φύγει κανείς. Ότι πρέπει να ευχαριστουμε όσους φεύγουν για τις κενές θέσεις εργασίας/ σχολείων/ νοσοκομείων. ..Πάνω σε αυτό και μόνο, είπα πως καθένας μας κάνει ό,τι μπορεί για το σπίτι του, αλλά δεν νιώθω να χρωστάω ευχαριστίες σε κανέναν. Όπως όσοι μένουν δεν το κάνουν όλοι για την Ελλάδα, συμφωνώ, έτσι και όσοι φεύγουν... Γιατί θα τους δούμε και ως ευεργέτες σε λίγο.Κατά τα άλλα ο όρος πατριώτες δεν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι αληθεια πως ολοι αποφασιζουν υπολογιζοντας πολλα και διαφορα....αλλα οχι την πατριδα!!!

Καλά, εννοείται. Ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του για τους δικούς του λόγους. Ο πατριωτισμός είναι η ερμηνεία που έρχεται μετά. Π.χ. μένεις επειδή δεν μπορείς να φύγεις, αλλά λες "δεν είναι πιο πατριωτικό να μην εγκαταλείπεις το καράβι που βουλιάζει?" υπονοώντας πως το να μην φύγεις είναι καλό ή τέλος πάντων με κάποιο μαγικό τρόπο βοηθάει τη χώρα.

 

Επειδή έχω ζήσει την κρίση και από τις δυο πλευρές, πιστεύω πως έχεις ασυζητητί καλύτερη αντιμετώπιση όταν είσαι εδώ. Έχεις το moral high ground, όπως και να το κάνουμε. Βράζεις στο ίδιο καζάνι με αυτούς που υποφέρουν αντί να περνάς ζωή και κότα στα εξωτερικά. Άλλο που αν ήσουν έξω δεν θα επιβάρυνες το κράτος κάνοντας δωρεάν εμβόλια στο παιδί σου ή παίρνοντας επίδομα θέρμανσης ή πληρώνοντας τον ΕΝΦΙΑ και την εφορία σε 1000 δόσεις... για να μην πω για την προώθηση που θα μπορούσες να κάνεις όπως η φίλη της Αργίνη. Η κοινή γνώμη σε βλέπει πιο θετικά. Αυτό λέει τουλάχιστον η δική μου εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται πως αν μπορείς να φύγεις,είναι πιο πατριωτικό να φεύγεις, δεδομένων των συνθηκών. Κατ' αρχήν με τόση ανεργία που υπάρχει, αν φύγει μια οικογένεια μένουν 1 ή 2 ή μπορεί και 3 δουλειές παραπάνω γι' αυτούς που έχουν ανάγκη. ......Επιπλέον αφήνεις ελεύθερες θέσεις σε δημόσια σχολεία, στο εθνικό σύστημα υγείας κλπ.

 

......... εμένα μου φαίνεται πως αν ενδιαφέρεσαι να στηρίξεις τη χώρα, είναι καλύτερα να φύγεις. ........πρακτικά όλοι αυτοί που φεύγουν προσφέρουν την καλύτερη στήριξη στη χώρα.

 

 

Σε αυτά απάντησα...τα οποία μετά η συνομιλήτρια επεξήγησε και ανασκεύασε και ξεκαθάρισε...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ ανέφερα για πατριώτες να ξεκαθαρίσω κάτι.

Φυσικά για όλους το πιο σημαντικό είναι η οικογένεια τους.

Αν πεινάς δεν θα κάτσεις να σκεφτείς τίποτα άλλο πέρα από την οικογένεια σου.

Ο μόνος λόγος που αναφέρθηκα στο θέμα πατριωτισμού είναι επειδή διάβασα πως είναι πιο πατριωτικό να φύγει κανείς. Ότι πρέπει να ευχαριστουμε όσους φεύγουν για τις κενές θέσεις εργασίας/ σχολείων/ νοσοκομείων. ..Πάνω σε αυτό και μόνο, είπα πως καθένας μας κάνει ό,τι μπορεί για το σπίτι του, αλλά δεν νιώθω να χρωστάω ευχαριστίες σε κανέναν. Όπως οσοι μένουν δεν το κάνουν όλοι για την Ελλάδα, συμφωνώ, έτσι και όσοι φεύγουν... Γιατί θα τους δούμε και ως ευεργέτες σε λίγο. Κατά τα άλλα ο όρος πατριώτες δεν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα.

Σωστό Latina!!

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια καλό Πάσχα να έχουμε. Και εκτός και εντός Ελλάδος. Ο καθένας μας ας κάνει την επιλογή που του ταιριάζει και το κυριότερο ας μπορέσει να την υποστηρίξει. Μετά το Πάσχα προφανως θα υπάρχουν εξελίξεις...ειδικά μέχρι τον Ιουνιο θα ξεκαθαρίσει το τοπίο...Ας είμαστε όλες υγιείς , το ίδιο και τα παιδάκια μας και οι δικοί μας άνθρωποι και ό,τι και αν συμβεί θα το αντιμετωπίσουμε...

"Όμορφη και παραξενη πατριδα ωσαν αυτή που μου έλαχε δεν είδα..."

 

Να σαι καλα argini!

Τα μικρά μας να έχουν υγεία πανω απο ολα!

Link to comment
Share on other sites

Το να ζουν οι κάτοικοι στη χώρα τους είναι επιβάρυνση; :shock:

Να φύγουμε όλοι να σωθεί η χώρα μήπως; :confused:

 

Ζω στη χώρα που με γέννησε...στη γη που είναι θαμμένος ο πατέρας μου...

μεγαλώνω Έλληνες και παλεύω...πληρώνω τους φόρους μου...

 

Και είτε φύγω είτε μείνω εδώ δεν θέλω να με θεωρεί κανείς ευεργέτη του όπως κι εγώ δεν θεωρώ ότι κανείς με ευεργετεί με τις προσωπικές του επιλογές.;)

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος που αναφέρθηκα στο θέμα πατριωτισμού είναι επειδή διάβασα πως είναι πιο πατριωτικό να φύγει κανείς.

Πριν από αυτό, είχες διαβάσει και την άποψη που έλεγε ότι είναι πατριωτικό μην φεύγεις; Εκεί πήγαινε το δικό μου σχόλιο. Ήταν απάντηση στην συνομιλήτρια που έλεγε ότι είναι πατριωτικό μένεις στην Ελλάδα. Με αυτή την άποψη συμφωνείς δηλαδή;

 

Σε αυτά απάντησα...τα οποία μετά η συνομιλήτρια επεξήγησε και ανασκεύασε και ξεκαθάρισε...

Δεν ανασκεύασα τίποτα. Σου εξήγησα απλά τι δεν είχες καταλάβει. Ότι δηλαδή το σχόλιό μου ήταν απάντηση σε ένα προηγούμενο σχόλιο (που πολύ βολικά το έκανες γαργάρα).

 

Το να ζουν οι κάτοικοι στη χώρα τους είναι επιβάρυνση; :shock:

Να φύγουμε όλοι να σωθεί η χώρα μήπως;

Δεν είπε κανείς να φύγεις από τη χώρα που σε γέννησε. Εσύ αυτό καταλαβαίνεις από την κουβέντα που γίνεται; Ότι προσπαθούμε πείσουμε ο ένας τον άλλο να φύγει;

 

Ετοιμάστε βαλίτσες, το βαπόρι σαλπάρει :P

 

Και είτε φύγω είτε μείνω εδώ δεν θέλω να με θεωρεί κανείς ευεργέτη του

Ευεργέτη δεν σε θεωρεί κανένας, μην χάνεις τον ύπνο σου.

 

Ούτε εσένα, ούτε και κανέναν άλλο.

 

Άντε, και Καλό Πάσχα.

 

Υ.Γ. Ααααααα και μην αρχίσεις τώρα να λες ότι είπα αυτό ή εκείνο για τους ευεργέτες, τους ανέφερα μόνο επειδή τους ανέφερες πρώτη εσύ. Όπως και τον πατριωτισμό κάποιος άλλος τον ανέφερε πριν από εμένα.

 

Το διευκρινίζω επειδή απαντούν 3-4 άτομα που λίγο πολύ λένε αυτό που λέω εγώ, αλλά εσύ φιξάρεις μόνο στα δικά μου λεγόμενα - και όλο αυτό αρχίζει να γίνεται κουραστικό.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από αυτό, είχες διαβάσει και την άποψη που έλεγε ότι είναι πατριωτικό μην φεύγεις; Εκεί πήγαινε το δικό μου σχόλιο. Ήταν απάντηση στην συνομιλήτρια που έλεγε ότι είναι πατριωτικό μένεις στην Ελλάδα. Με αυτή την άποψη συμφωνείς δηλαδή;

 

 

Δεν ανασκεύασα τίποτα. Σου εξήγησα απλά τι δεν είχες καταλάβει. Ότι δηλαδή το σχόλιό μου ήταν απάντηση σε ένα προηγούμενο σχόλιο (που πολύ βολικά το έκανες γαργάρα).

 

 

Δεν είπε κανείς να φύγεις από τη χώρα που σε γέννησε. Εσύ αυτό καταλαβαίνεις από την κουβέντα που γίνεται; Ότι προσπαθούμε πείσουμε ο ένας τον άλλο να φύγει;

 

Ετοιμάστε βαλίτσες, το βαπόρι σαλπάρει :P

 

 

Ευεργέτη δεν σε θεωρεί κανένας, μην χάνεις τον ύπνο σου.

 

Ούτε εσένα, ούτε και κανέναν άλλο.

 

Άντε, και Καλό Πάσχα.

 

Υ.Γ. Ααααααα και μην αρχίσεις τώρα να λες ότι είπα αυτό ή εκείνο για τους ευεργέτες, τους ανέφερα μόνο επειδή τους ανέφερες πρώτη εσύ. Όπως και τον πατριωτισμό κάποιος άλλος τον ανέφερε πριν από εμένα.

 

Το διευκρινίζω επειδή απαντούν 3-4 άτομα που λίγο πολύ λένε αυτό που λέω εγώ, αλλά εσύ φιξάρεις μόνο στα δικά μου λεγόμενα - και όλο αυτό αρχίζει να γίνεται κουραστικό.

 

Scripta manent.

Καλό Πάσχα και σε σένα.

Link to comment
Share on other sites

Scripta manent.

 

Απειλή είναι αυτό τώρα? :lol::lol::lol:

 

Τεσπά... κι εγώ για να μείνουν τα γράφω. Τρέφω την ελπίδα ότι ίσως κάποιος να διαβάζει και να καταλαβαίνει τι λέμε :P

Link to comment
Share on other sites

Απειλή είναι αυτό τώρα? :lol::lol::lol:

 

Τεσπά... κι εγώ για να μείνουν τα γράφω. Τρέφω την ελπίδα ότι ίσως κάποιος να διαβάζει και να καταλαβαίνει τι λέμε :P

 

Λατίνων ρήση.

Κι εγώ την ίδια ελπίδα τρέφω. ..ειλικρινά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...