Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στο όριο της φτώχειας πάνω από ένας στους τρεις Έλληνες


summer wine

Recommended Posts

Κι έχεις χάσει και τόσα χρόνια επεισόδια, monkey!!

Συνεχίζω να τα χάνω ΝΑ24 :P

 

(σου κόβω το μισό όνομα όπως κόβεις εσύ το μισό δικό μου) :lol:

 

Έχω αλλεργία στις ελληνικές ειδήσεις και γενικότερα στην ελληνική τηλεόραση. Μόλις βλέπω παράθυρα κλείνω τη συσκευή. Ακόμα και τώρα, ειδήσεις βλέπω από το ΒΒC. Δεν αντέχω ελληνικές φωνές, ελληνικές βλακείες και ελληνική μίρλα.

 

Κοίτα εγώ θυμάμαι ότι είχαμε διαφωνήσει σε θέματα του γιατί ανακατεύονται οι ψυχολόγοι στο θηλασμό, έτσι δεν ειναι;

Δεν έχω ιδέα, απλά μου έχει μείνει η εντύπωση ότι έχουμε διαφωνίσει πολλές φορές. Μπορεί όμως να ήταν και σε ένα μόνο θέμα.

 

Οι ψυχολόγοι καλά κάνουν και ανακατεύονται στο θηλασμό :P

 

Με μια πρόχειρη αναζήτηση είδα ότι υπάρχει και στην Ινδία και στο Πακιστάν.

 

Ε, εντάξει, ανήκουμε στο ανθρώπινο είδος όλοι after all.

Χαχαχαχαχαχαχαχα

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 676
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάντως εμένα μου κάνει εντύπωση που στη γενιά μου με μεταπτυχιακά στο εξωτερικό και ένα λόουερ βρε αδερφέ, ενημερώνονται μόνο από τα ελληνικά κανάλια που κάθε τόσο πετάνε, οι ίδιοι που τα παρακολουθούν και ότι είναι κατευθυνόμενα...

 

Έτσι προκύπτει ότι ο Ολλάντ θα άλλαζε το παιχνίδι ως συμμαχία του Νότου ήδη από τότε που πρωτοβγήκε, ότι υπάρχει η συμμαχία του Νότου σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή, ότι ο Σαμαράς ήταν (όταν το δήλωνε) αντιμνημονιακός, ότι δεν έτρεξε και τίποτα το σπουδαίο στην Αργεντινή όταν χρεωκόπησε, σιγά μωρέ...

 

Οπότε σου λέει, φτάνει το λέγε λέγε στα ελληνικά κανάλια και μπλογκς και κάτι θα μείνει. Αφού δεχτήκανε από τους προηγούμενους να λέμε άλλα εδώ και κάπως αλλιώς να είναι έξω...

 

Για το πώς μας βλέπει η Μέρκελ πχ και το αν υπάρχει διάθεση σύμπραξης και το τι εντύπωση δίνουμε τελικά με τους χειρισμούς μας οι συνομήλικοι το διαβάζουν ή το ακούνε από τα ελληνικά κανάλια και μόνο. Ή από τα μπλογκς, το διαδίκτυο...

Link to comment
Share on other sites

Για το πώς μας βλέπει η Μέρκελ πχ και το αν υπάρχει διάθεση σύμπραξης και το τι εντύπωση δίνουμε τελικά με τους χειρισμούς μας οι συνομήλικοι το διαβάζουν ή το ακούνε από τα ελληνικά κανάλια και μόνο. Ή από τα μπλογκς, το διαδίκτυο...

Καλά αυτό με τα μπλογκς πού το πας? Απίστευτη μούφα. Γράφει ένας μια βλακεία και την αντιγράφουν σε χρόνο dt 150 άλλοι. Η ηλιθιότητα στο βωμό της ενημέρωσης, κυριολεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια μιλάς; Οχι μωρε ξεφτίλα; Που καταντήσαμε ρε συ; Χτυπάει άντρας γυναίκα μπροστά σε όλους, την γελοιοποιεί και εχει fun club? έκλαιγα ρε γμτ οταν το είδα.. Δεν μπορεί πια να ειναι έτσι ο μέσος Έλληνας, δεν ειναι δυνατόν!!

 

Αν δεν τους μπουζουριάζανε πέρσυ, το ρεύμα τους είχε νομιμοποιηθεί πάρα πολύ επικίνδυνα. Πιστεύω ότι έχουν πέσει πια οι τόνοι.

Δυστυχώς είναι και αυτό μέρος της έλλειψης αυτοκριτικής μας. Μας φταίγανε οι μετανάστες για το κατάντημά μας, και θα μας έσωζαν τούτοι.:? Κρίση ρατσισμού, ως κομμάτι της άρνησης.

Ευτυχώς νομίζω ότι έχουν βγει λίγο από τη "μόδα".

 

* Little monkey, αν σε ενόχλησε συγνώμη, δεν το είχα καταλάβει ότι κάνεις "αντίποινα", όλα τα νικ νειμς τα έχω τσακίσει, δεν ήταν για να σε πειράξω.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τους μπουζουριάζανε πέρσυ, το ρεύμα τους είχε νομιμοποιηθεί πάρα πολύ επικίνδυνα. Πιστεύω ότι έχουν πέσει πια οι τόνοι.

Δυστυχώς είναι και αυτό μέρος της έλλειψης αυτοκριτικής μας. Μας φταίγανε οι μετανάστες για το κατάντημά μας, και θα μας έσωζαν τούτοι.:? Κρίση ρατσισμού, ως κομμάτι της άρνησης.

Ευτυχώς νομίζω ότι έχουν βγει λίγο από τη "μόδα".

 

Ο Θεός φυλάξει τιποτα άλλο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό τώρα το πρόσεξα:

 

...

 

Η ομορφιά είναι όντως υποκειμενική. Αντικειμενικά πάντως, η Ελλάδα δεν είναι η ωραιότερη χώρα στον κόσμο.

 

Τι εννοείς αντικειμενικά;

Έχει γίνει κάποια μελέτη που αξιολογεί το φυσικό κάλλος της κάθε χώρας;

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι αλίμονο στην κυβέρνηση αν δεν ήταν μιας και είμαστε Ευρώπη.. Αλλα εφαρμόζεται; Αν μπω σε αστυνομικό τμήμα να κάνω μυνηση για τον γείτονα που μου έβαλε χέρι εισαι 100% σίγουρη ότι δεν θα γελάσουν μαζι μου :wink:

 

Για να μην μιλήσω για τους συνταξιούχους έξω στα καφενεία που βλέπουν τα 15χρονα και κάνουν χειρονομίες (ντρέπομαι να πω λεπτομέρειες ) .. Και εδώ υπάρχει παιδεραστία αλλα πίσω απο τις κάμερες :wink:

 

Ναι, εφαρμόζεται.

 

Babycute, το Rotherham δεν ήταν πίσω από τις κάμερες. Ούτε τα σκάνδαλα της παιδεραστίας με τους stars του bbc και τους Βουλευτές και Λόρδους.

 

Αν μια χώρα παίρνει άριστα στη συγκάλυψη είναι η Αγγλία.

Ευτυχώς (;) οι Ελληνες είμαστε ακόμα ερασιτέχνες.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ αλλά πώς στηρίζεις αυτό που αγαπάς; Αν σε μια χώρα με μεγάλη ανεργία διατηρείς τη δουλειά σου ενώ θα μπορούσες να φύγεις στο εξωτερικό και να αφήσεις κάποιον άλλο να εργαστεί στη θέση σου, δεν στηρίζεις τη χώρα. Αν σε μια χώρα που έχει ανάγκη από έσοδα αφήνεις απλήρωτους φόρους επειδή δεν έχεις λεφτά, πάλι δεν τη στηρίζεις. Δεν ξέρω, εμένα μου φαίνεται πως αν ενδιαφέρεσαι να στηρίξεις τη χώρα, είναι καλύτερα να φύγεις. Αν ενδιαφέρεσαι να στηρίξεις την οικογένειά σου, ίσως να είναι καλύτερα να μείνεις.

 

Συναισθηματικά καταλαβαίνω ότι μπορεί να έχεις την αίσθηση ότι στηρίζεις την Ελλάδα με το να μένεις εδώ, αλλά πρακτικά όλοι αυτοί που φεύγουν προσφέρουν την καλύτερη στήριξη στη χώρα.

 

Little Monkey, έχουμε εντελώς διαφορετική φιλοσοφία, οπότε δεν έχει νόημα και η ανάλυση. Θα είναι σαν ένας άπιστος να προσπαθεί να προσηλυτίσει κάποιον πιστό, ή και το αντίστροφο. Μάταιο, ακόμα κι αν η συζήτηση μπορεί να έχει ενδιαφέρον. Είμαστε όμως εκτός θέματος.

Πάντως αυτά που είπα δεν ακούγονται ξένα σε όλους. Έτσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον. Βγάζει νόημα ο ... σύζυγος της Χαράς. :-P

Link to comment
Share on other sites

.....................

Εμένα μου φαίνεται πως αν μπορείς (και θέλεις φυσικά) να φύγεις, είναι πιο πατριωτικό να φεύγεις, δεδομένων των συνθηκών. Κατ' αρχήν με τόση ανεργία που υπάρχει, αν φύγει μια οικογένεια μένουν 1 ή 2 ή μπορεί και 3 δουλειές παραπάνω γι' αυτούς που έχουν ανάγκη. ...........Επιπλέον αφήνεις ελεύθερες θέσεις σε δημόσια σχολεία, στο εθνικό σύστημα υγείας κλπ.

 

 

ΟΚ αλλά πώς στηρίζεις αυτό που αγαπάς; Αν σε μια χώρα με μεγάλη ανεργία διατηρείς τη δουλειά σου ενώ θα μπορούσες να φύγεις στο εξωτερικό και να αφήσεις κάποιον άλλο να εργαστεί στη θέση σου, δεν στηρίζεις τη χώρα. .............Δεν ξέρω, εμένα μου φαίνεται πως αν ενδιαφέρεσαι να στηρίξεις τη χώρα, είναι καλύτερα να φύγεις.

 

Συναισθηματικά καταλαβαίνω ότι μπορεί να έχεις την αίσθηση ότι στηρίζεις την Ελλάδα με το να μένεις εδώ, αλλά πρακτικά όλοι αυτοί που φεύγουν προσφέρουν την καλύτερη στήριξη στη χώρα.

 

 

Συγνώμη, μήπως θα έπρεπε να τους ευχαριστήσουμε κιόλας που μας "άδειασαν" θέσεις εργασίας/ θέσεις σε σχολεία/ θέσεις σε νοσοκομεία?

 

Όποιος έφυγε, ή θα φύγει, ξέρει πολύ καλά και γιατί το κάνει και τι σημαίνει αυτό. Σε λίγο θα ακούσουμε ότι το κάνουν και από πατριωτισμό...

 

Κι όσοι μένουν, ξέρουν γιατί το κάνουν, και ίσως και κάποιοι δεν το κάνουν από πατριωτισμό αλλά γιατί δε μπορούν να φύγουν, για να είμαι και δίκαιη και να μην πέσει να με φάει Μεγαλοτριτιάτικα η φίλη....

 

Πάντως, σε μια ναυαγισμένη χώρα, πατριώτης θεωρείται λογικά αυτός που μένει στο πλοίο ως το τέλος...κοινή λογική.....αν παραγίνει κοινή στο τέλος καταντάει περιπεσούσα γυνή...(ένεκα της ημέρας).

 

Λαΐδα, που είσαι κοπελιά τόσο καιρό? Μας έλειψες!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Little Monkey, έχουμε εντελώς διαφορετική φιλοσοφία, οπότε δεν έχει νόημα και η ανάλυση. Θα είναι σαν ένας άπιστος να προσπαθεί να προσηλυτίσει κάποιον πιστό, ή και το αντίστροφο. Μάταιο, ακόμα κι αν η συζήτηση μπορεί να έχει ενδιαφέρον. Είμαστε όμως εκτός θέματος.

Πάντως αυτά που είπα δεν ακούγονται ξένα σε όλους. Έτσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον. Βγάζει νόημα ο ... σύζυγος της Χαράς. :-P

 

Αυτοι που φευγπυν προσφετουν την οαραγωγικοτητα τους επισης, τις ιδεες τους, τις ικανοτητες τους, τις επιτυχιες τους σε μια αλλη χωρα ;)

 

RESPECT...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εφαρμόζεται.

 

Babycute, το Rotherham δεν ήταν πίσω από τις κάμερες. Ούτε τα σκάνδαλα της παιδεραστίας με τους stars του bbc και τους Βουλευτές και Λόρδους.

 

Αν μια χώρα παίρνει άριστα στη συγκάλυψη είναι η Αγγλία.

Ευτυχώς (;) οι Ελληνες είμαστε ακόμα ερασιτέχνες.

 

Ενννοεις το Rochdale? ναι εχεις δικιο, ειναι χάλια κατάσταση, φοβάσαι μέχρι και τον πεθερο σου εδώ ! Προςωπικα καταντηςα να μην εμπιστεύομαι κανενα

Απλα αυτο που ήθελα να θίξω ειναι ότι στην Ελλάδα φαινεται αστείο να κανεις αυτο που περιέγραψα εξου και το κάνουν φανερά !

Εδώ περα απο τις τραγικές φιγούρες των 80s που βγαίνουν ολα στη φορα τώρα, οποίος τολμάει να κανει κατι ξέρει ότι θα βρει τον μπελά του!

Τεσπα αυτά ειναι παντού, απλα εξαρτάται αν ειναι 'αποδεκτό' η οχι!

Link to comment
Share on other sites

Ενννοεις το Rochdale? ναι εχεις δικιο, ειναι χάλια κατάσταση, φοβάσαι μέχρι και τον πεθερο σου εδώ ! Προςωπικα καταντηςα να μην εμπιστεύομαι κανενα

Απλα αυτο που ήθελα να θίξω ειναι ότι στην Ελλάδα φαινεται αστείο να κανεις αυτο που περιέγραψα εξου και το κάνουν φανερά !

Εδώ περα απο τις τραγικές φιγούρες των 80s που βγαίνουν ολα στη φορα τώρα, οποίος τολμάει να κανει κατι ξέρει ότι θα βρει τον μπελά του!

Τεσπα αυτά ειναι παντού, απλα εξαρτάται αν ειναι 'αποδεκτό' η οχι!

 

Όχι το Rotherham. http://en.m.wikipedia.org/wiki/Rotherham_child_sexual_exploitation_scandal

 

Και ο Κάμερον αναγκάστηκε σε συγγνώμη.

Και τα θύματα δεν είναι της δεκαετίας του 80 αλλά ακόμη και του 2013.

 

Δεν είναι πάντως καθόλου αποδεκτή η παιδεραστία στην Ελλάδα. Και οι νόμοι της φυλακής έχουν υπάρξει αδυσώπητοι.

 

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά, αμφισβητείς το ότι στην Ελλάδα η οποιαδήποτε παρενόχληση γίνεται περισσότερο "ανεκτή" από ό,τι στην Αγγλία; Γιατί κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Ούτε από άποψη νομικής ούτε κοινωνικής.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βρίσκετε σουβλάκια; Βρυξέλλες δεν είσαι ή κάνω λάθος; Εγώ όταν ήμουν Αγγλία το πρώτο πράγμα που έκανα όποτε ερχόμουν Βρυξέλλες ήταν να πάω για σουβλάκι :lol:

 

 

Δεν εννοεις το durum βεβαια... Οταν ηρθαμε σαν τουριστες δεν πηγαμε σε ελληνικα μαγαζια στο τουριστικο κεντρο και οταν γιναμε "ντοπιοι" σταματησαμε να πηγαινουμε σε τουριστικα μερη..

 

Για την γκρινια εχω κατα νου 2 παλιους (απο το 2000) συναδελφους που ηρθαν στην "γειτωνια" για λιγο. Ηταν γκρινιαρουληδες απο τοτε οποτε οι συνθηκες που τους συναντησα (δηλαδη μακρια απο τις οικογενειες τους) τους εκαναν ακομη πιο γκρινιαριδες

Link to comment
Share on other sites

Όχι το Rotherham. http://en.m.wikipedia.org/wiki/Rotherham_child_sexual_exploitation_scandal

 

Και ο Κάμερον αναγκάστηκε σε συγγνώμη.

Και τα θύματα δεν είναι της δεκαετίας του 80 αλλά ακόμη και του 2013.

 

Δεν είναι πάντως καθόλου αποδεκτή η παιδεραστία στην Ελλάδα. Και οι νόμοι της φυλακής έχουν υπάρξει αδυσώπητοι.

 

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά, αμφισβητείς το ότι στην Ελλάδα η οποιαδήποτε παρενόχληση γίνεται περισσότερο "ανεκτή" από ό,τι στην Αγγλία; Γιατί κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Ούτε από άποψη νομικής ούτε κοινωνικής.

 

Ναι το θυμάμαι όντως, έγινε πρόσφατα και στο Rochdale.. Ένας χαμός γενικά ειδικά ότι εχει να κανει με τη σύστημα !

Βέβαια εννοείται ότι δεν ειναι νομικά αποδεκτό παντού, αλλα το να γίνονται συγκεκριμένες χειρονομίες σε 12-15χρονα ανοιχτά μπροστά σε όλους, το έχω δει ουκ ολίγες φορές... Δεν συμβαίνει μονο στην Ελλάδα αλλα σιγουρα δεν συμβαίνει δυτική Ευρώπη !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να πάμε ένα βήμα μπροστά, χρειάζεται να εξελίξουμε τη νοοτροπία μας. Είναι μεν βολικό να επιρρίπτουμε όλες τις ευθύνες στους βαρβάρους (είτε λέγονται διεθνές καπιταλιστικό σύστημα, είτε ΕΕ, είτε Γερμανοί, είτε πολιτικοί) αλλά χρειάζεται να κοιταχτούμε στον καθρέφτη και να παραδεχθούμε ότι εμείς -ως λαός- δεν είμαστε αλάθητοι.

 

 

Άλλο θέμα είναι η διαχείριση της χρεοκοπίας (γιατί χρεοκοπήσαμε το 2010),για την οποία όλοι σχεδόν συμφωνούμε ότι είναι κάκιστη σε ύποπτο βαθμό και οι ευθύνες εντοπίζονται πράγματι σε συγκεκριμένα άτομα και συμφέροντα, και άλλο το γιατί φτάσαμε να χρεοκοπήσουμε.

 

Καταρρεύσαμε όχι μόνο λόγω των τραπεζών αλλά για την τραγική δημοσιονομική κατάσταση. Αυτή ήταν η διαφορά της χώρας μας από Ισλανδία, Ιρλανδία, Ισπανία, Πορτογαλία. Οι τελευταίες χώρες είχαν να αντιμετωπίσουν μόνο το τραπεζικό σύστημα. Και πράγματι, με εξαίρεση την Ισλανδία, η "λύση" ήταν να πληρώσει ο λαός τα σφάλματα των τραπεζιτών. Εμείς, όμως, φτάσαμε στα μνημόνια, γιατί τα διαθέσιμα χρήματα δεν επαρκούσαν για να πληρωθούν οι δόσεις των δανείων μας. Και το δίλημμα ήταν χρεοκοπία ή τοκογλυφικός δανεισμός.

 

Σε εμάς, όμως, χρειάζεται να λύσουμε τον γόρδιο δεσμό.

Εκτός αν θεωρούμε ότι οι μαϊμού τυφλοί της Ζακύνθου, και οι χιλιάδες άλλοι που έπαιρναν παρανόμως αναπηρικά επιδόματα, όσοι καταπατούσαν δασικές εκτάσεις και παραλίες, όσοι αυθαιρετούσαν με κάθε ευκαιρία, όσοι δεν έκοβαν αποδείξεις, όσοι μετέτρεψαν τις κοινοτικές επιδοτήσεις σε πόρσε, όσες με ευκολία παίρνανε άδειες επαπειλούμενης κύησης, όσοι υπογράφανε ψευδείς δηλώσεις και βεβαιώσεις, όσοι διεκδικούσαν παράνομες αποσπάσεις-μετατάξεις-άδειες, όσοι αφήνανε τα παιδιά τους να καταστρέφουν τα σχολεία τους στις καταλήψεις, να ζωγραφίζουν τους τοίχους και τα θρανία λες και δεν αποτελούν ΞΕΝΗ περιουσία και να καίνε τα σχολικά βιβλία, όλοι αυτοί λοιπόν δεν ευθύνονται καθόλου για το ΠΩΣ φτάσαμε ως εδώ;

 

Η χώρα μας είχε σκληρές όψεις αλλά και ΠΟΛΥ γενναιόδωρες. Και εμείς καταχραστήκαμε ακόμα και τις πιο γενναιόδωρες:

Στο δημόσιο τομέα, η άδεια μετά τη γέννα είναι 3+9 μήνες. Η Ελλάδα είναι πολύ γενναιόδωρη σε αυτό το θέμα. Πολύ πιο γενναιόδωρη από ό,τι η Γαλλία, η Αγγλία κλπ. Και όμως, τόσοι πολλοί δεν αρκέστηκαν σε αυτό το διάστημα.

Η δημόσια υγεία έχει ένα σωρό αρνητικά αλλά και πολλά θετικά. Όσοι ατύχησαν να έχουν εμπειρία από σύστημα δημόσιας υγείας σε άλλες χώρες (μεταξύ των οποίων και η Αγγλία), νομίζω ότι λένε "Ελλαδίτσα και πάλι Ελλαδίτσα", που έχεις την άνεση να απαιτείς γιατρό και να λαμβάνεις εσύ αποφάσεις.

Ωρυόμαστε για δημόσια παιδεία αλλά καμιά άλλη χώρα δεν διαθέτει απολύτως δωρεάν σύστημα παιδείας και στις 3 βαθμίδες. Ακόμα και οι χώρες που δεν επιβάλλουν δίδακτρα για τις πανεπιστημιακές σπουδές, θεωρούν αδιανόητο να μοιράζονται δωρεάν τα συγγράματα. Οι Άγγλοι πληρώνουν υψηλά δίδακτρα. Οι Ιταλοί πληρώνουν δίδακτρα ανάλογα με το εισόδημά τους. Γάλλοι, Βέλγοι, Γερμανοί δεν πληρώνουν δίδακτρα αλλά αγοράζουν βιβλία ή φωτοτυπίες ή διαβάζουν ώρες στις βιβλιοθήκες.

Ακόμα και στα δημοτικά σχολεία, τουλάχιστον της Γαλλίας, όπου είχα φοιτήσει, μας μοιράζανε στην αρχή της χρονιάς τα βιβλία μας αλλά είχαμε υποχρέωση να τα επιστρέψουμε στο τέλος χωρίς να τα έχουμε αλλοιώσει στο παραμικρό. Σε διαφορετική περίπτωση, χρεωνόμασταν ένα σεβαστό ποσό. Θυμάμαι ακόμη με πόση άνεση, στην Ελλάδα, πετούσαμε το βιβλίο στην τσάντα ή το ξεφυλλίζαμε, μιλώντας ταυτόχρονα με τον διπλανό μας, ή ζωγραφίζαμε κάτι... Αντιθέτως, τα δεκάχρονα Γαλλάκια με προσοχή και προσηλωμένη φροντίδα βάζανε-βγάζανε-ξεφυλλίζανε το βιβλίο, σημειώνανε με αχνό μολύβι, αν ήταν απολύτως αναγκαίο (είχαμε το "πρόχειρο" τετράδιο για τις σημειώσεις), και στο τέλος της χρονιάς επιμελώς σβήνανε όλες τις σημειώσεις, ώστε να παραδοθεί "σαν καινούριο" στους επόμενους μαθητές.

 

Εν ολίγοις, εκτός από τις αδιαμφισβήτητες ευθύνες των πολιτικών και των πολυπλόκαμων συμφερόντων, φταίμε ως πολίτες.

Υπήρξαμε αχάριστοι και σπάταλοι. (Δηλαδή, οι γονείς μας. Η δική μας γενιά, όσοι είμαστε περίπου στα 30, απλώς δεν προλάβαμε ...:roll:).

Ας ελπίσουμε ότι ανατρέφουμε σωστότερα τα παιδιά μας.

 

 

Πρακτικά, στο τι μέλλει γενέσθαι, δυστυχώς τα πράγματα μοιάζουν απλά.

Ή θα αποδεχθούμε τις ξένες εντολές, και θα υποθηκεύσουμε το μέλλον μας για πάντα και υπό καταστροφικούς όρους, ή θα αποδεχθούμε να μείνουμε όλοι απλήρωτοι για κάποιους (λίγους) μήνες.

Νομίζω ότι σε αυτό το σημείο είμαστε. Στο παρελθόν, η Ψωρωκώσταινα είχε προσφέρει και τον τελευταίο οβολό της "για την πατρίδα", για να αποκτήσει "ελεύθερο κράτος" ο λαός που έβγαινε από την Επανάσταση του 1821.

Εμείς είμαστε έτοιμοι για τέτοιες θυσίες;

 

Θεωρώ την ανάρτηση αυτή της Aimee μακράν τη σωστότερη τοποθέτηση και περιγραφή της κατάστασης της Ελλάδας τα τελευταία 5 χρόνια. Θα μπορούσε κάλλιστα να δημοσιευτεί σε σοβαρό περιοδικό ή εφημερίδα και να προβληματίσει τους έλληνες και να δοθεί από τους καθ/τές ανώτερης εκπαίδευσης στις νεώτερες γενιές προς προβληματισμό και σκέψη...

 

Αν τέτοια άτομα με τόσο μεστή σκέψη αναλάμβαναν τη διακυβέρνηση κάποιων τομέων, θα είχε πάει πολύ καλύτερα η Ελλάδα.

Μπράβο κοπέλα μου και .....κρίμα για το λαό μας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι που φευγπυν προσφετουν την οαραγωγικοτητα τους επισης, τις ιδεες τους, τις ικανοτητες τους, τις επιτυχιες τους σε μια αλλη χωρα ;)

Αυτό θα ήταν πρόβλημα αν οι ιδέες τους και οι ικανότητές τους ήταν πρωτότυπες ή μοναδικές και οι επιτυχίες τους ήταν κάτι που μας το στερούσαν με τη φυγή τους.

 

Αυτό όμως (κατά τη γνώμη μου) δεν συμβαίνει. Ο περισσότερος κόσμος που φεύγει είναι ένας φυσιολογικός μέσος άνθρωπος, που δεν διαφέρει πολύ από αυτούς που μένουν πίσω.

 

Αν οι Έλληνες στο εξωτερικό διαπρέπουν (που δεν διαπρέπουν, αλλά λέμε τώρα) ο λόγος που διαπρέπουν είναι επειδή εκεί υπάρχουν οι κατάλληλες ευκαιρίες, με τη μορφή δομών, υπηρεσιών, ερευνητικών προγραμμάτων κλπ. Φεύγοντας από την Ελλάδα δεν στερούν τις επιτυχίες τους από τους Έλληνες, απλά γιατί στην Ελλάδα το πιθανότερο είναι να μην είχαν επιτυχίες - ακριβώς επειδή δεν έχουμε τις κατάλληλες δομές. Όταν φεύγουν, το μόνο που στερείται η χώρα είναι άλλον έναν δυνητικά ικανό άνθρωπο που μαραζώνει και μιζεριάζει.

 

Αυτό που ακούγεται, ότι η κρίση και το μνημόνιο έχουν οδηγήσει πολλά μυαλά στη φυγή, παρότι ακούγεται καταστροφικό στην πραγματικότητα δεν είναι. Τι να κάνουν τα μυαλά αυτά στην Ελλάδα; Να βγουν στην αγορά εργασίας με τι? Με ιδέες που δεν μπορούν να υλοποιήσουν επειδή δεν υπάρχει χρηματοδότηση και στήριξη από πουθενά; Και άντε και τις υλοποίησαν, έφτιαξαν μια μικρή εταιρία - πόσο θα αντέξουν με τα χαράτσια και την εξουθενωτική φορολόγηση; Τι άλλο υπάρχει να κάνουν στην Ελλάδα; Να περιμένουν το διορισμό στο δημόσιο; Να παρακαλάνε να βρουν δουλειά σε μια από τις ελάχιστες ιδιωτικές εταιρίες; Να ανοίξουν καφετέρια ή σουβλατζίδικο; Κινείται κάτι άλλο στην Ελλάδα και δεν το έχω καταλάβει;

 

Έχετε εσείς υπόψιν σας κάποιο λαμπρό μυαλό που θα μπορούσε να διαπρέψει στην Ελλάδα σε κάποιο συγκεκριμένο τομέα - στη μόδα, στην έρευνα, στην τεχνολογία, στην αεροναυπηγική, στον χώρο των επιχειρήσεων - αλλά έφυγε και τώρα έχει μείνει η χώρα ξεκρέμαστη;

 

Ωραία η θεωρία ότι φεύγοντας στερείς από την χώρα τις επιτυχίες σου, αλλά για να έχεις επιτυχίες πρέπει να υπάρχουν υποδομές. Πού είναι?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, μήπως θα έπρεπε να τους ευχαριστήσουμε κιόλας που μας "άδειασαν" θέσεις εργασίας/ θέσεις σε σχολεία/ θέσεις σε νοσοκομεία?

 

Γιατί να μην τους ευχαριστήσουμε; Εγώ χαίρομαι να ακούω για ανθρώπους που φεύγουν. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ που πρέπει να τους ζητήσω τα ρέστα.

 

Ειδικά στο θέμα της εργασίας, νομίζω ότι είναι μεγάλη βοήθεια για την ανεργία να μένουν κενές θέσεις για αυτούς που δεν μπορούν ή δεν θέλουν να φύγουν.

 

Δεν εννοεις το durum βεβαια... Οταν ηρθαμε σαν τουριστες δεν πηγαμε σε ελληνικα μαγαζια στο τουριστικο κεντρο και οταν γιναμε "ντοπιοι" σταματησαμε να πηγαινουμε σε τουριστικα μερη..

Εμ... έτσι είναι οι ντόπιοι, τρώνε ντόπια :P

 

Δεν ξέρω πώς λέγεται. Είναι ο δρόμος πίσω από την Grand Place με τα σουβλατζίδικα. Φαντάζομαι ξέρεις ακριβώς ποιον λέω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην τους ευχαριστήσουμε; Εγώ χαίρομαι να ακούω για ανθρώπους που φεύγουν. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ που πρέπει να τους ζητήσω τα ρέστα.

 

Ειδικά στο θέμα της εργασίας, νομίζω ότι είναι μεγάλη βοήθεια για την ανεργία να μένουν κενές θέσεις για αυτούς που δεν μπορούν ή δεν θέλουν να φύγουν.

.

 

 

Ούτε ρέστα ζητησα!

Καλά κάνει ο καθένας και φροντίζει για την ζωή του!!!

 

Αλλά και να ευχαριστήσω κάποιον που φροντίζει για το δικό του καλό

λες και με ευεργέτησε... το βρίσκω τραγελαφικό.

 

Αν είχα την ευκαιρία να φύγω, θα το έκανα ίσως. ..

σίγουρα όμως για πατριωτισμό δεν θα μιλούσα ...

 

...γνώμη μου πάντα. .:wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Ούτε ρέστα ζητησα. Καλά κάνει ο καθένας και φροντίζει για την ζωή του!!!

Αλλά και να ευχαριστήσω κάποιον που φροντίζει για το δικό του καλό λες και με ευεργετησε... το βρίσκω αστείο. Αν είχα την ευκαιρία να φύγω, και λήγει για μένα εδώ, θα το έκανα ίσως. ..σίγουρα ομως για πατριωτισμό δεν θα μιλούσα ..γνώμη μου πάντα. .

Αν γυρίσεις πίσω και διαβάσεις, θα δεις πως δεν είπα ότι αυτοί που φεύγουν είναι πατριώτες ή το κάνουν από πατριωτισμό. Για να καλυτερεύσουν τη ζωή τους το κάνουν, αλίμονο. Αμφισβήτησα όμως πως αυτοί που μένουν είναι πατριώτες ή δεν φεύγουν από πατριωτισμό. Δεν είναι το ίδιο.

 

Άλλο να μένεις επειδή δεν θέλεις να φύγεις (δικαίωμά σου και απόλυτα κατανοητό), κι άλλο να λες πως κάτι προσφέρεις στη χώρα με το να μένεις. Σαφώς προσφέρεις ηθική ικανοποίηση σε (κάποιους από) τους συμπολίτες σου και συναισθηματική στήριξη στην ευρύτερη οικογένειά σου, αλλά πρακτικά... δεν βλέπω τι δυσεύρετο προσφέρει κάποιος που μένει ή τι πολύτιμο μας στερεί κάποιος που φεύγει.

 

Γνώμη μου κι εμένα :P :p :P

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται πως αν μπορείς (και θέλεις φυσικά) να φύγεις, είναι πιο πατριωτικό να φεύγεις, δεδομένων των συνθηκών.

 

Εγώ πάντως αυτό καταλαβαίνω ότι έλεγες.

Τώρα αν έχεις ανασκευασει σε αλλο ποστ, εγώ σε αυτό απάντησα. :cool:

Έλα και δεν είναι ώρα για καβγάδες έχουμε και να κοινωνησουμε...:):):)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αυτό καταλαβαίνω ότι έλεγες.

Τώρα αν έχεις ανασκευασει σε αλλο ποστ, εγώ σε αυτό απάντησα. :cool:

Έλα και δεν είναι ώρα για καβγάδες έχουμε και να κοινωνησουμε...:):):)

Πρώτον δεν καυγαδίζω. Δεύτερον δεν σκοπεύω να κοινωνήσω.

 

Στο θέμα μας τώρα :P

 

Τον πατριωτισμό δεν τον ανέφερα εγώ. Κάποια άλλη κοπέλα είπε πως όταν μένεις είναι ένδειξη πατριωτισμού και ότι σε εποχές εθνικής ανάγκης πολλοί διαπρεπείς Έλληνες επέστρεψαν στην Ελλάδα ως καλοί πατριώτες (δεν θυμάμαι ποιος το είπε και πώς ακριβώς το είπε - παρακαλώ μην με στήσετε στον τοίχο αν δεν μετέφερα επακριβώς τα λόγια της, είναι περασμένα μεσάνυχτα και είμαι κουρασμένη).

 

Κι εγώ σε αυτό απάντησα με την εξής ερώτηση: γιατί είναι ένδειξη πατριωτισμού να μένεις στην Ελλάδα και δεν είναι ένδειξη πατριωτισμού να φεύγεις, με δεδομένο ότι όταν φεύγεις τουλάχιστον μένει ελεύθερη μια θέση εργασίας για κάποιον άνεργο κλπ.

 

Δεν εννοούσα ότι είναι ένδειξη πατριωτισμού το φευγιό, και λυπάμαι αν έδωσα αυτή την εντύπωση. Βόλεμα είναι και η μία περίπτωση και η άλλη. Ή έλλειψη επιλογών.

 

Τώρα το ξεκαθαρίσαμε; :)

Link to comment
Share on other sites

γιατί είναι ένδειξη πατριωτισμού να μένεις στην Ελλάδα και δεν είναι ένδειξη πατριωτισμού να φεύγεις, με δεδομένο ότι όταν φεύγεις τουλάχιστον μένει ελεύθερη μια θέση εργασίας για κάποιον άνεργο κλπ.

:)

συμφωνω ότι είναι βολεμα σε κάθε περιπτωση. Απλα αυτος που μενει ενώ εχει την επιλογή και την δυνατοτητα να φυγει , το κανει συν τοις αλλοις επειδή αγαπάει τον τοπο του....και από την αγαπη του μπορει να πηγασει οποιαδήποτε μορφη πατριωτισμου ;)

 

Δεν θεωρω ότι φευγει καποιος εξω που είναι το ΜΥΑΛΟ, και να εφευγε δεν θα πηγαινε ΑΓΓΛΙΑ θα πηγαινε στη ΝΑΣΑ :P, αλλα αυτό δε σημαινει ότι η προσφορα του στην παραγωγη είναι αμελητεα.....αποψη μου και μονο!

 

Σε κάθε περιπτωση όμως, οποιος φευγει καλα κανει και φευγει και οποιος μενει καλα κανει και μενει...επιλογή τους....

 

Το θεμα είναι, οσοι μενουν, ελπιζουμε ολοι σε καλυτερη κοινωνια και συστημα η απλα δεν εχουμε φτασει στο αμην??

 

Εγω πιστευω το δευτερο....γιατι αν φτασω βζζζζζνννννν....αεροπλανακι!

 

Γεια σου ΛΑΤΙΝΑ , σας ευχαριστω για το καλωσόρισμα ;):P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...