Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στο όριο της φτώχειας πάνω από ένας στους τρεις Έλληνες


summer wine

Recommended Posts

όχι και γη της επαγγελιας η Αγγλια :) ....απλα είναι μια χωρα που σου εξασφαλιζει βασικα πραγματα, κοντα στην δικη σου χωρα με φτηνα εισητηρια για τα ταξίδια σου, καλουτσικο κλιμα ( αν εισαι Λονδινο) και με γλωσσα που ολοι ξερουμε καλα. Το 'τιμημα ' του να φυγεις είναι ότι αφηνεις πισω τους δικους σου, τη χωρα σου, τον κυκλο σου...ΕΠισης βασιοκο κριτηριο, για εμενα, ηταν ότι προτιμουσα να μεγαλώσω τα παιδια μου στην Ελλαδα.

Οσον αφορα την δουλεια, αν πηγαινα Αγγλια θα εκανα δικη μου δουλεια :) και ισως ασχετη από ο,τι σπουδασα....

 

Το θεμα είναι άλλο....

 

τι νομιζετε ότι θα πρεπει να γινει για να παμε ένα βημα μπροστα?? να ξεπεράσουμε ολο αυτό??

 

Εγω δεν ξερω....δεν εχω ελπιδα καμια για τους Ελληνες πολιτικους που τουλάχιστον ασχολούνται με τη χωρα αυτή την δεδομενη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 676
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η Αγγλια ειναι μια πολυ οργανωμενη χωρα με ηρεμους και λογικους (κατα τη γνωμη μου ) ανθρωπους, ειχα ηρεμησει οσο ημουν εκει αλλα δεν μου ταιριαξε σε γενικα πλαισια γι αυτο επεστρεψα. Ο καιρος δεν με πειραξε καθολου, ισα ισα δεν μου αρεσει ο πολυς ηλιος.

 

Εγω θα σκεπτομουν περισσοτερο Ν Ζηλανδια ή Αυστραλια. Ευρωπη μπορω να με φανταστω στην πολυαγαπημενη μου Βιεννη που εχω ξαναζησει και τη λατρευω, για εμενα ειναι τελεια από ολες τις αποψεις , επαγγελματικη, οικογενειακη, κοινωνικη, για 24 ωρες/24ωρο διασκεδαση, τεχνη, δραστηριοτητες, φυση ή Βρυξελλες λογω της γεωγραφικης της θεσης, του οτι μου ειναι πολυ οικεια γιατι πηγαινοερχομαι χρονια και λογω των επαγγελματικων ευκαιριων που εχω εκει για την ειδικοτητα μου.

 

argini Δανια ειναι πολυ βαρετα αλλα πολυ ομορφα και εξαιρετικα οργανωμενα-οι Δανοι ειναι οι καλυτεροι συνεργατες που ειχα ποτε στη ζωη μου, τα κανουν ολα τελεια αλλα χωρις αγχος. Σουηδια εχω φιλους και συγγενεις, το σκεπτομαι να παω γιατι οντως ειναι καταπληκτικα η ποιοτητα ζωης ειναι αξεπεραστη, τα παιδια παιζουν ολο το χρονο στην υπαιθρο ενω ζεις σε πολεις με ολα τα προτερηματα, ομως το κρυο δεν παλευεται.

Link to comment
Share on other sites

ό

Το θεμα είναι άλλο....

 

τι νομιζετε ότι θα πρεπει να γινει για να παμε ένα βημα μπροστα?? να ξεπεράσουμε ολο αυτό??

 

Εγω δεν ξερω....δεν εχω ελπιδα καμια για τους Ελληνες πολιτικους που τουλάχιστον ασχολούνται με τη χωρα αυτή την δεδομενη στιγμη.

 

Μεγαλο ερωτημα εθεσες...δεν ειμαι αισιοδοξη στη συγκεκριμενη περιπτωση...

πρεπει απλα να αναλογιστει ο καθενας τα εξης:

Ποτε πηγαν τα πραγματα καλυτερα για την Ελλαδα για να πανε τωρα? Ποτε στην ιστορια της Ελλαδας παψαμε να ακολουθουμε οδηγιες απο ξενες δυναμεις? Να σπαταλαμε ασκοπα τα χρηματα του κρατους? Ποτε εκμεταλλευτηκαμε ευκαιριες? Ποτε οι πολιτες επαψαν να ελπιζουν στον καθε πολιτικο-Μαυρογιαλουρο?... :(

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω και εγώ "νούμερα" για τη γη της επαγγελίας:

 

http://www.independent.co.uk/news/education/education-news/a-quarter-of-teachers-bring-food-into-school-to-help-hungry-pupils-9270143.html

 

Τη Βρετανία τη γνωρίζω αρκετά καλά και διαβάζω από βρετανικά ΜΜΕ, πηγαίνω μια στο τόσο...

 

Απλά ήθελα να πω και εγώ ότι με τα νούμερα κανείς λέει ό,τι θέλει να υποστηρίξει...

 

Αυτό πάει στην κουβέντα ότι εγώ και όλος μου ο κύκλος και οι γνωστοί των γνωστών τους, παιδιά των 90s που δουλεύουν και οι δύο σε ένα ζευγάρι είμαστε βολεμένοι και δεν κοιτάμε τα νούμερα... Καλά μερικοί εξ αυτών επικαλούνται τα νούμερα που αφορούν κάποιους άλλους, δεν στέλνει όμως κανείς τα παιδιά του πεινασμένα στο σχολείο.

 

Athina τέτοια υπάρχουν πολλά εδώ αλλα ειναι συνηθως σε υποβαθμισμένες περιοχές (council estate areas θα τα ξέρεις καλα αφού ξέρεις τη χώρα!). Φιλη μου ειναι διευθύντρια σε σχολείο που τα μικρά κοιμουνται 5-5 στα κρεβάτια.. Εχει βαρεθεί η κοπέλα να τους αγοράζει φαγητό και να καλεί και την πρόνοια απο την βία που βλέπει

Αυτές οι περιπτώσεις δεν έχουν καμμια σχέση με μορφωμένους έλληνες σε καλούς κλάδους που πανε Αγγλία να δουλέψουν!

 

Και ομως βάζουμε τις τραγικές περιπτώσεις να βάλουμε και τις κουφές που ειναι ουκ ολίγες; Οι περισσότεροι συμβασιούχοι στην ομάδα μου παίρνουν γύρω στα 900 ευρω την ημέρα!!!! Συνάδελφος πιο διπλα εχει συγκεκριμένο που πληρώνει....κάθεσαι καλα;....1900 ευρω την ημέρα!! Δεν ειναι καν μαναντζερ! Αλλα ναι ειναι καλός!!

Απο τέτοια πολλά παραδείγματα...

Link to comment
Share on other sites

... Το 'τιμημα ' του να φυγεις είναι ότι αφηνεις πισω τους δικους σου, τη χωρα σου, τον κυκλο σου...ΕΠισης βασιοκο κριτηριο, για εμενα, ηταν ότι προτιμουσα να μεγαλώσω τα παιδια μου στην Ελλαδα..

Πόσο συμφωνώ!

Αυτό πιστεύουμε κι εμείς: Όσο η χώρα μας έχει δημοκρατία και όσο μπορούμε να εξασφαλίζουμε τα προς το ζην, μένουμε στην πατρίδα μας.

Το "εξωτερικό" είναι η έσχατη "λύση", η "λύση" ανάγκης. Ακόμα και με τριπλάσιο τρέξιμο, τριπλάσιο κόπο, τριπλάσια ευθύνη και υπο-τριπλάσια αμοιβή σε σχέση με ό,τι θα κερδίζαμε "έξω". Αυτό καθόλου δεν με χαλάει. Γιατί στη σούμα, μπαίνει και η ανεκτίμητη αξία να ζεις στη δική ΣΟΥ χώρα, να μιλάς τη γλώσσα σου και να είσαι κοντά στην οικογένειά σου.

Δεν θα μπορούσα να είμαι ευτυχισμένη αν υποχρεωνόμουν να στερηθώ την επαφή με τους αγαπημένους μου (γονείς, αδέρφια, φίλοι).

 

 

 

... Το θεμα είναι άλλο....

 

τι νομιζετε ότι θα πρεπει να γινει για να παμε ένα βημα μπροστα?? να ξεπεράσουμε ολο αυτό??

 

Εγω δεν ξερω....δεν εχω ελπιδα καμια για τους Ελληνες πολιτικους που τουλάχιστον ασχολούνται με τη χωρα αυτή την δεδομενη στιγμη.

 

Για να πάμε ένα βήμα μπροστά, χρειάζεται να εξελίξουμε τη νοοτροπία μας. Είναι μεν βολικό να επιρρίπτουμε όλες τις ευθύνες στους βαρβάρους (είτε λέγονται διεθνές καπιταλιστικό σύστημα, είτε ΕΕ, είτε Γερμανοί, είτε πολιτικοί) αλλά χρειάζεται να κοιταχτούμε στον καθρέφτη και να παραδεχθούμε ότι εμείς -ως λαός- δεν είμαστε αλάθητοι.

 

 

Άλλο θέμα είναι η διαχείριση της χρεοκοπίας (γιατί χρεοκοπήσαμε το 2010),για την οποία όλοι σχεδόν συμφωνούμε ότι είναι κάκιστη σε ύποπτο βαθμό και οι ευθύνες εντοπίζονται πράγματι σε συγκεκριμένα άτομα και συμφέροντα, και άλλο το γιατί φτάσαμε να χρεοκοπήσουμε.

 

Καταρρεύσαμε όχι μόνο λόγω των τραπεζών αλλά για την τραγική δημοσιονομική κατάσταση. Αυτή ήταν η διαφορά της χώρας μας από Ισλανδία, Ιρλανδία, Ισπανία, Πορτογαλία. Οι τελευταίες χώρες είχαν να αντιμετωπίσουν μόνο το τραπεζικό σύστημα. Και πράγματι, με εξαίρεση την Ισλανδία, η "λύση" ήταν να πληρώσει ο λαός τα σφάλματα των τραπεζιτών. Εμείς, όμως, φτάσαμε στα μνημόνια, γιατί τα διαθέσιμα χρήματα δεν επαρκούσαν για να πληρωθούν οι δόσεις των δανείων μας. Και το δίλημμα ήταν χρεοκοπία ή τοκογλυφικός δανεισμός.

 

Σε εμάς, όμως, χρειάζεται να λύσουμε τον γόρδιο δεσμό.

Εκτός αν θεωρούμε ότι οι μαϊμού τυφλοί της Ζακύνθου, και οι χιλιάδες άλλοι που έπαιρναν παρανόμως αναπηρικά επιδόματα, όσοι καταπατούσαν δασικές εκτάσεις και παραλίες, όσοι αυθαιρετούσαν με κάθε ευκαιρία, όσοι δεν έκοβαν αποδείξεις, όσοι μετέτρεψαν τις κοινοτικές επιδοτήσεις σε πόρσε, όσες με ευκολία παίρνανε άδειες επαπειλούμενης κύησης, όσοι υπογράφανε ψευδείς δηλώσεις και βεβαιώσεις, όσοι διεκδικούσαν παράνομες αποσπάσεις-μετατάξεις-άδειες, όσοι αφήνανε τα παιδιά τους να καταστρέφουν τα σχολεία τους στις καταλήψεις, να ζωγραφίζουν τους τοίχους και τα θρανία λες και δεν αποτελούν ΞΕΝΗ περιουσία και να καίνε τα σχολικά βιβλία, όλοι αυτοί λοιπόν δεν ευθύνονται καθόλου για το ΠΩΣ φτάσαμε ως εδώ;

 

Η χώρα μας είχε σκληρές όψεις αλλά και ΠΟΛΥ γενναιόδωρες. Και εμείς καταχραστήκαμε ακόμα και τις πιο γενναιόδωρες:

Στο δημόσιο τομέα, η άδεια μετά τη γέννα είναι 3+9 μήνες. Η Ελλάδα είναι πολύ γενναιόδωρη σε αυτό το θέμα. Πολύ πιο γενναιόδωρη από ό,τι η Γαλλία, η Αγγλία κλπ. Και όμως, τόσοι πολλοί δεν αρκέστηκαν σε αυτό το διάστημα.

Η δημόσια υγεία έχει ένα σωρό αρνητικά αλλά και πολλά θετικά. Όσοι ατύχησαν να έχουν εμπειρία από σύστημα δημόσιας υγείας σε άλλες χώρες (μεταξύ των οποίων και η Αγγλία), νομίζω ότι λένε "Ελλαδίτσα και πάλι Ελλαδίτσα", που έχεις την άνεση να απαιτείς γιατρό και να λαμβάνεις εσύ αποφάσεις.

Ωρυόμαστε για δημόσια παιδεία αλλά καμιά άλλη χώρα δεν διαθέτει απολύτως δωρεάν σύστημα παιδείας και στις 3 βαθμίδες. Ακόμα και οι χώρες που δεν επιβάλλουν δίδακτρα για τις πανεπιστημιακές σπουδές, θεωρούν αδιανόητο να μοιράζονται δωρεάν τα συγγράματα. Οι Άγγλοι πληρώνουν υψηλά δίδακτρα. Οι Ιταλοί πληρώνουν δίδακτρα ανάλογα με το εισόδημά τους. Γάλλοι, Βέλγοι, Γερμανοί δεν πληρώνουν δίδακτρα αλλά αγοράζουν βιβλία ή φωτοτυπίες ή διαβάζουν ώρες στις βιβλιοθήκες.

Ακόμα και στα δημοτικά σχολεία, τουλάχιστον της Γαλλίας, όπου είχα φοιτήσει, μας μοιράζανε στην αρχή της χρονιάς τα βιβλία μας αλλά είχαμε υποχρέωση να τα επιστρέψουμε στο τέλος χωρίς να τα έχουμε αλλοιώσει στο παραμικρό. Σε διαφορετική περίπτωση, χρεωνόμασταν ένα σεβαστό ποσό. Θυμάμαι ακόμη με πόση άνεση, στην Ελλάδα, πετούσαμε το βιβλίο στην τσάντα ή το ξεφυλλίζαμε, μιλώντας ταυτόχρονα με τον διπλανό μας, ή ζωγραφίζαμε κάτι... Αντιθέτως, τα δεκάχρονα Γαλλάκια με προσοχή και προσηλωμένη φροντίδα βάζανε-βγάζανε-ξεφυλλίζανε το βιβλίο, σημειώνανε με αχνό μολύβι, αν ήταν απολύτως αναγκαίο (είχαμε το "πρόχειρο" τετράδιο για τις σημειώσεις), και στο τέλος της χρονιάς επιμελώς σβήνανε όλες τις σημειώσεις, ώστε να παραδοθεί "σαν καινούριο" στους επόμενους μαθητές.

 

Εν ολίγοις, εκτός από τις αδιαμφισβήτητες ευθύνες των πολιτικών και των πολυπλόκαμων συμφερόντων, φταίμε ως πολίτες.

Υπήρξαμε αχάριστοι και σπάταλοι. (Δηλαδή, οι γονείς μας. Η δική μας γενιά, όσοι είμαστε περίπου στα 30, απλώς δεν προλάβαμε ...:roll:).

Ας ελπίσουμε ότι ανατρέφουμε σωστότερα τα παιδιά μας.

 

 

Πρακτικά, στο τι μέλλει γενέσθαι, δυστυχώς τα πράγματα μοιάζουν απλά.

Ή θα αποδεχθούμε τις ξένες εντολές, και θα υποθηκεύσουμε το μέλλον μας για πάντα και υπό καταστροφικούς όρους, ή θα αποδεχθούμε να μείνουμε όλοι απλήρωτοι για κάποιους (λίγους) μήνες.

Νομίζω ότι σε αυτό το σημείο είμαστε. Στο παρελθόν, η Ψωρωκώσταινα είχε προσφέρει και τον τελευταίο οβολό της "για την πατρίδα", για να αποκτήσει "ελεύθερο κράτος" ο λαός που έβγαινε από την Επανάσταση του 1821.

Εμείς είμαστε έτοιμοι για τέτοιες θυσίες;

 

 

Λαΐδα, πολύ χαίρομαι που σε ξανασυναντώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Athina τέτοια υπάρχουν πολλά εδώ αλλα ειναι συνηθως σε υποβαθμισμένες περιοχές (council estate areas θα τα ξέρεις καλα αφού ξέρεις τη χώρα!). Φιλη μου ειναι διευθύντρια σε σχολείο που τα μικρά κοιμουνται 5-5 στα κρεβάτια.. Εχει βαρεθεί η κοπέλα να τους αγοράζει φαγητό και να καλεί και την πρόνοια απο την βία που βλέπει

Αυτές οι περιπτώσεις δεν έχουν καμμια σχέση με μορφωμένους έλληνες σε καλούς κλάδους που πανε Αγγλία να δουλέψουν!

 

Και ομως βάζουμε τις τραγικές περιπτώσεις να βάλουμε και τις κουφές που ειναι ουκ ολίγες; Οι περισσότεροι συμβασιούχοι στην ομάδα μου παίρνουν γύρω στα 900 ευρω την ημέρα!!!! Συνάδελφος πιο διπλα εχει συγκεκριμένο που πληρώνει....κάθεσαι καλα;....1900 ευρω την ημέρα!! Δεν ειναι καν μαναντζερ! Αλλα ναι ειναι καλός!!

Απο τέτοια πολλά παραδείγματα...

 

Επισης Athina επειδη στον κυκλο σου δεν στελνουν πεινασμενα τα παιδια στο σχολειο, δε σημαινει οτι δεν συμβαινει.

Επειδη (συγγνωμη που το εχω επαναλαβει) συνεργαζομαι με Υπουργειο Παιδειας, να σου αναφερω οτι συχνα εχω ακουσει απιστευτες ιστοριες απο εκπαιδευτικους, για παιδια που λιποθυμανε απο την πεινα.

Προχθες, στην Αργυρουπολη! Οχι Καμινια-Ιλιον κλπ μονο πλεον... :(

 

Γενικα τα λενε και στις ειδησεις -social media. Μερικοι γονεις μαζεψαμε στο Χαλανδρι τροφιμα και τα πηγαιναμε στα σχολεια λογω αυτου του φαινομενου. Χαλανδρι παιδια....

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια ειναι τοσο ευκολο να εισαι σε 2 χωρες? Μονο εγω πληρωνω φορους και στις 2? Ειναι τοσο ευκολο να νοικιασεις ενα μεγαλο διαμερισμα (με αναλογα κοινοχρηστα)? Εμεις ειχαμε κοιταξει για διαμερισμα εδω και η δοση του δανειου ηταν οσο το νοικι αλλα οι φοροι στην Ελλαδα? oi φοροι εδω?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο συμφωνώ!

Αυτό πιστεύουμε κι εμείς: Όσο η χώρα μας έχει δημοκρατία και όσο μπορούμε να εξασφαλίζουμε τα προς το ζην, μένουμε στην πατρίδα μας.

Το "εξωτερικό" είναι η έσχατη "λύση", η "λύση" ανάγκης. Ακόμα και με τριπλάσιο τρέξιμο, τριπλάσιο κόπο, τριπλάσια ευθύνη και υπο-τριπλάσια αμοιβή σε σχέση με ό,τι θα κερδίζαμε "έξω". Αυτό καθόλου δεν με χαλάει. Γιατί στη σούμα, μπαίνει και η ανεκτίμητη αξία να ζεις στη δική ΣΟΥ χώρα, να μιλάς τη γλώσσα σου και να είσαι κοντά στην οικογένειά σου.

Δεν θα μπορούσα να είμαι ευτυχισμένη αν υποχρεωνόμουν να στερηθώ την επαφή με τους αγαπημένους μου (γονείς, αδέρφια, φίλοι).

 

 

 

Για να πάμε ένα βήμα μπροστά, χρειάζεται να εξελίξουμε τη νοοτροπία μας. Είναι μεν βολικό να επιρρίπτουμε όλες τις ευθύνες στους βαρβάρους (είτε λέγονται διεθνές καπιταλιστικό σύστημα, είτε ΕΕ, είτε Γερμανοί, είτε πολιτικοί) αλλά χρειάζεται να κοιταχτούμε στον καθρέφτη και να παραδεχθούμε ότι εμείς -ως λαός- δεν είμαστε αλάθητοι.

 

 

Άλλο θέμα είναι η διαχείριση της χρεοκοπίας (γιατί χρεοκοπήσαμε το 2010),για την οποία όλοι σχεδόν συμφωνούμε ότι είναι κάκιστη σε ύποπτο βαθμό και οι ευθύνες εντοπίζονται πράγματι σε συγκεκριμένα άτομα και συμφέροντα, και άλλο το γιατί φτάσαμε να χρεοκοπήσουμε.

 

Καταρρεύσαμε όχι μόνο λόγω των τραπεζών αλλά για την τραγική δημοσιονομική κατάσταση. Αυτή ήταν η διαφορά της χώρας μας από Ισλανδία, Ιρλανδία, Ισπανία, Πορτογαλία. Οι τελευταίες χώρες είχαν να αντιμετωπίσουν μόνο το τραπεζικό σύστημα. Και πράγματι, με εξαίρεση την Ισλανδία, η "λύση" ήταν να πληρώσει ο λαός τα σφάλματα των τραπεζιτών. Εμείς, όμως, φτάσαμε στα μνημόνια, γιατί τα διαθέσιμα χρήματα δεν επαρκούσαν για να πληρωθούν οι δόσεις των δανείων μας. Και το δίλημμα ήταν χρεοκοπία ή τοκογλυφικός δανεισμός.

 

Σε εμάς, όμως, χρειάζεται να λύσουμε τον γόρδιο δεσμό.

Εκτός αν θεωρούμε ότι οι μαϊμού τυφλοί της Ζακύνθου, και οι χιλιάδες άλλοι που έπαιρναν παρανόμως αναπηρικά επιδόματα, όσοι καταπατούσαν δασικές εκτάσεις και παραλίες, όσοι αυθαιρετούσαν με κάθε ευκαιρία, όσοι δεν έκοβαν αποδείξεις, όσοι μετέτρεψαν τις κοινοτικές επιδοτήσεις σε πόρσε, όσες με ευκολία παίρνανε άδειες επαπειλούμενης κύησης, όσοι υπογράφανε ψευδείς δηλώσεις και βεβαιώσεις, όσοι διεκδικούσαν παράνομες αποσπάσεις-μετατάξεις-άδειες, όσοι αφήνανε τα παιδιά τους να καταστρέφουν τα σχολεία τους στις καταλήψεις, να ζωγραφίζουν τους τοίχους και τα θρανία λες και δεν αποτελούν ΞΕΝΗ περιουσία και να καίνε τα σχολικά βιβλία, όλοι αυτοί λοιπόν δεν ευθύνονται καθόλου για το ΠΩΣ φτάσαμε ως εδώ;

 

Η χώρα μας είχε σκληρές όψεις αλλά και ΠΟΛΥ γενναιόδωρες. Και εμείς καταχραστήκαμε ακόμα και τις πιο γενναιόδωρες:

Στο δημόσιο τομέα, η άδεια μετά τη γέννα είναι 3+9 μήνες. Η Ελλάδα είναι πολύ γενναιόδωρη σε αυτό το θέμα. Πολύ πιο γενναιόδωρη από ό,τι η Γαλλία, η Αγγλία κλπ. Και όμως, τόσοι πολλοί δεν αρκέστηκαν σε αυτό το διάστημα.

Η δημόσια υγεία έχει ένα σωρό αρνητικά αλλά και πολλά θετικά. Όσοι ατύχησαν να έχουν εμπειρία από σύστημα δημόσιας υγείας σε άλλες χώρες (μεταξύ των οποίων και η Αγγλία), νομίζω ότι λένε "Ελλαδίτσα και πάλι Ελλαδίτσα", που έχεις την άνεση να απαιτείς γιατρό και να λαμβάνεις εσύ αποφάσεις.

Ωρυόμαστε για δημόσια παιδεία αλλά καμιά άλλη χώρα δεν διαθέτει απολύτως δωρεάν σύστημα παιδείας και στις 3 βαθμίδες. Ακόμα και οι χώρες που δεν επιβάλλουν δίδακτρα για τις πανεπιστημιακές σπουδές, θεωρούν αδιανόητο να μοιράζονται δωρεάν τα συγγράματα. Οι Άγγλοι πληρώνουν υψηλά δίδακτρα. Οι Ιταλοί πληρώνουν δίδακτρα ανάλογα με το εισόδημά τους. Γάλλοι, Βέλγοι, Γερμανοί δεν πληρώνουν δίδακτρα αλλά αγοράζουν βιβλία ή φωτοτυπίες ή διαβάζουν ώρες στις βιβλιοθήκες.

Ακόμα και στα δημοτικά σχολεία, τουλάχιστον της Γαλλίας, όπου είχα φοιτήσει, μας μοιράζανε στην αρχή της χρονιάς τα βιβλία μας αλλά είχαμε υποχρέωση να τα επιστρέψουμε στο τέλος χωρίς να τα έχουμε αλλοιώσει στο παραμικρό. Σε διαφορετική περίπτωση, χρεωνόμασταν ένα σεβαστό ποσό. Θυμάμαι ακόμη με πόση άνεση, στην Ελλάδα, πετούσαμε το βιβλίο στην τσάντα ή το ξεφυλλίζαμε, μιλώντας ταυτόχρονα με τον διπλανό μας, ή ζωγραφίζαμε κάτι... Αντιθέτως, τα δεκάχρονα Γαλλάκια με προσοχή και προσηλωμένη φροντίδα βάζανε-βγάζανε-ξεφυλλίζανε το βιβλίο, σημειώνανε με αχνό μολύβι, αν ήταν απολύτως αναγκαίο (είχαμε το "πρόχειρο" τετράδιο για τις σημειώσεις), και στο τέλος της χρονιάς επιμελώς σβήνανε όλες τις σημειώσεις, ώστε να παραδοθεί "σαν καινούριο" στους επόμενους μαθητές.

 

Εν ολίγοις, εκτός από τις αδιαμφισβήτητες ευθύνες των πολιτικών και των πολυπλόκαμων συμφερόντων, φταίμε ως πολίτες.

Υπήρξαμε αχάριστοι και σπάταλοι. (Δηλαδή, οι γονείς μας. Η δική μας γενιά, όσοι είμαστε περίπου στα 30, απλώς δεν προλάβαμε ...:roll:).

Ας ελπίσουμε ότι ανατρέφουμε σωστότερα τα παιδιά μας.

 

 

Πρακτικά, στο τι μέλλει γενέσθαι, δυστυχώς τα πράγματα μοιάζουν απλά.

Ή θα αποδεχθούμε τις ξένες εντολές, και θα υποθηκεύσουμε το μέλλον μας για πάντα και υπό καταστροφικούς όρους, ή θα αποδεχθούμε να μείνουμε όλοι απλήρωτοι για κάποιους (λίγους) μήνες.

Νομίζω ότι σε αυτό το σημείο είμαστε. Στο παρελθόν, η Ψωρωκώσταινα είχε προσφέρει και τον τελευταίο οβολό της "για την πατρίδα", για να αποκτήσει "ελεύθερο κράτος" ο λαός που έβγαινε από την Επανάσταση του 1821.

Εμείς είμαστε έτοιμοι για τέτοιες θυσίες;

 

 

Λαΐδα, πολύ χαίρομαι που σε ξανασυναντώ!

 

Aimee μου το συγκεκριμενο θεμα προφανως δεν το βλεπουμε απο την ιδια οπτικη γωνια.

 

Πρωτον, δεν αισθανομαι οσα λες για την πατριδα μου. Την αγαπω αλλα αν πεσει πεινα, δε θα μεινω εδω. Ο κοσμος ειναι τεραστιος, ειναι πανεμορφος, ζουμε μια φορα και αν καπου βρω ενα ομορφο κομματι να ζησω ενα χρονο, μια δεκαετια, για παντα καλυτερα, θα παω.

 

Δευτερον, διορθωνω το κομματι που λες οτι η Ελλαδα δεν ειχε πια να πληρωνει "δοσεις" με το να πληρωνει "κι αλλους τοκους". Γιατι το χρεος το πραγματικο το εχουμε ξεπληρωσει, το ειπε εχθες και η Υπουργος Οικ. της Αυστριας και μας ευχαριστησε θερμα. :)

 

Τριτον, γιατι να συγκριθω με την αδεια λοχειας της Αγγλιας κι οχι της Σουηδιας (η κολλητη μου πηρε 3 χρονια!!!!). Γιατι να μην μιλησουμε για τα επιδοματα της Αυστραλιας (παιρνεις επιδομα 1800 ευρω/μηνα, αν απλα αναφερεις οτι αισθανεσαι λιγη καταθλιψη). Συμπερασμα: με κανεναν να μη συγκριθω. Δεν ειμαι ανθρωπος? Αν γεννησω που ειναι η θεση μου στο πληκτρολογιο ή να θηλασω (ΑΝ θελω)? Γιατι να θεωρουμαι πονηρος και απατεωνας, αν εχω αδεια λοχειας? Και οπως λεμε σελιδες πισω, τι σχεση εχει η αδεια λοχειας, με το να μπεις σε μνημονιο.

 

Τεταρτον, για τη νοοτροπια θα συμφωνησω μαζι σου 100%. Εχω κατακουραστει, ιδιως στη δουλεια. Παρα πολυ. Σου λενε οτι χαλας την πιατσα κι απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια ειναι τοσο ευκολο να εισαι σε 2 χωρες? Μονο εγω πληρωνω φορους και στις 2? Ειναι τοσο ευκολο να νοικιασεις ενα μεγαλο διαμερισμα (με αναλογα κοινοχρηστα)? Εμεις ειχαμε κοιταξει για διαμερισμα εδω και η δοση του δανειου ηταν οσο το νοικι αλλα οι φοροι στην Ελλαδα? oi φοροι εδω?

 

Μmdad, αποκλείεται να πληρώνεις φόρους για το ίδιο εισόδημα και στις 2 χώρες. Η Ελλάδα δεν είναι Ελβετία ή ΗΠΑ να σε φορολογεί, μόνο και μόνο λόγω εθνικότητας. Και η Ελλάδα και το Βέλγιο συνδέονται ούτως ή άλλως με Σύμβαση Αποφυγής της Διπλής Φορολόγησης. Βάση αυτών των συμβάσεων είναι ότι το κάθε εισόδημα φορολογείται στην πηγή του.

Αν λοιπόν φορολογείσαι στην Ελλάδα, είναι διότι διαθέτεις κάποια πηγή εισοδήματος εδώ. Πάντως δεν φορολογείσαι για τον μισθό που σου καταβάλλεται στο Βέλγιο.

Link to comment
Share on other sites

H δικιά μου εντυπωση είναι ότι το κράτος μας εχει γενετικη ανωμαλια... (μην βαρατε όλες μαζί)...απελευθερωθήκαμε μετα από 400 χρονια σκλαβιας χάνοντας όλο τον διαφωτισμό...εγινε η γεννα με την βοηθεια των ξενων (διοτι κακα τα ψεμματα αν δεν έμπαινε "βεντουζα" από τις ξενες δυναμεις κρατος δεν θα "γεννιοταν")....γεννηθηκε το μωρο και ηταν και προωρο και κακοριζικο και καλεσαν τον Καποδιστρια τον "νεογνολογο' να το σωσει...και τι εγινε ? Τον σκοτωσαν οι "μαμες"...και μετα ερχεται η "εφηβεία" της μικρης Ελλάδας...προσαρτησεις, πτωχευσεις, πόλεμοι...και σαν μικρομέγαλο μπαίνει στο 'τρυπακι" της μεγαλης Ελλάδας...και ερχεται η μικρασιατικη καταστροφή και το τελος της αθωότητας...μετα ερχεται ο β παγκόσμιος και καπακι ενώ όλα τα εθνη επουλωνουν τις πληγες τους εμεις τραβαμε και έναν εμφυλιο για να στανιαρουμε...το 1950 βρισκει την χωρα ρακενδυτη, χωρις δρομους, χωρις ηλεκτρισμο να στελνει τα απιδια της στην γερμανια μετανάστες...ιντριγκες, πολιτικα πάθη, μια δικτατορία, η τραγωδία της Κυπρου και μετα....μετα ερχεται η μεταπολίτευση...και σιγά-σιγά η χώρα αρχιζει το "σοβατισμα", τα λίφτινγκ, τις κρεμες και τα μποτοξ...με δανεικα λεφτα φυσικα...μαθαινει ο Έλληνας ότι αν δεν πας στα νησια φιτζι δεν εχεις κανει γαμηλιο ταξιδι...κάθε οικογενεια μπορει και επιβαλεται να εχει 2-3 αυτοκινητα, το σπιτι είναι "μεζονετα", οι ηλεκτρικες συσκευες αν δεν είναι ινοξ και εντοιχισμένες τοτε απλα είναι για πέταμα...δεν ήταν κακο...ήταν "ψευδαισθηση"...μας πεταξαν μια "φόλα" ευζωίας και πολυτελειας και την φαγαμε...και τωρα ζητανε τα λεφτα πίσω...ζητανε την χωρα σε "ανταλλακτικα'...η ωραιας Ελλας πρέπει να δωσει τους αμφιβληστροειδείς της ( αεροδρομια), τους νεφρους της (λιμανια), τους σιδηροδρόμους της ( ηπαρ) , τον ορυκτο πλουτο της (καρδια)...για να ξεχρεωσει...για να ειμαστε σιγουροι ότι θα πληρωθουν αλλον έναν μηνα οι μισθοι και οι συνταξεις ( είμαι ΔΥ μην βαρατε)...και εγω δεν βλεπω κανενα νοημα σε όλο αυτό...θα προτιμουσα να μου προτειναν να μην πληρωθω για ένα εξαμηνο αλλα να μπουν οι βασεις για να μπει η χωρα στον δρομο της ανάπτυξης και της παραγωγης...θα προτιμουσα να μαζεψω τα ροδάκινα και τις φραουλες αλλα να ξερω ότι ο κοπος μου δεν θα καταληξει στις μιζες των εξοπλιστικών...και πραγματικα δεν καταλαβαίνω αυτην τη στιγμη τι γινεται...θελουμε επιπλέον δοση? Δεν θελουμε? Εκβιαζουμε? Πιέζουμε? ή απλως χανεται χρονος και όταν ερθει ο συμβιβασμος θα είναι ακομη πιο επώδυνος...

:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μmdad, αποκλείεται να πληρώνεις φόρους για το ίδιο εισόδημα και στις 2 χώρες. Η Ελλάδα δεν είναι Ελβετία ή ΗΠΑ να σε φορολογεί, μόνο και μόνο λόγω εθνικότητας. Και η Ελλάδα και το Βέλγιο συνδέονται ούτως ή άλλως με Σύμβαση Αποφυγής της Διπλής Φορολόγησης. Βάση αυτών των συμβάσεων είναι ότι το κάθε εισόδημα φορολογείται στην πηγή του.

Αν λοιπόν φορολογείσαι στην Ελλάδα, είναι διότι διαθέτεις κάποια πηγή εισοδήματος εδώ. Πάντως δεν φορολογείσαι για τον μισθό που σου καταβάλλεται στο Βέλγιο.

 

Πληρωνω φορο αλληλεγγιης για τα εισοδηματα (τα καθαρα) του Βελγιου και οχι μονο για το ποσο που παιρνω σαν ενοικιο.

Link to comment
Share on other sites

Τριτον, γιατι να συγκριθω με την αδεια λοχειας της Αγγλιας κι οχι της Σουηδιας (η κολλητη μου πηρε 3 χρονια!!!!). Αν γεννησω που ειναι η θεση μου στο πληκτρολογιο ή να θηλασω (ΑΝ θελω)? Γιατι να θεωρουμαι πονηρος και απατεωνας, αν εχω αδεια λοχειας? ...

Τεταρτον, για τη νοοτροπια θα συμφωνησω μαζι σου 100%. Εχω κατακουραστει, ιδιως στη δουλεια. Παρα πολυ. Σου λενε οτι χαλας την πιατσα κι απο πανω.

 

Ετσι ειναι.

Δεν είναι λύση να κόψουμε τις 5 κοινωνικές παροχές που έχουμε.

Ας προσπαθήσουμε να τις συγχρονίσουμε με τα δεδομένα μας.

Και δεν ειναι επιχείρημα το "πώς στον ιδιωτικό τομέα οι λεχώνες αντέχουν και γυριζουν στο 4μηνο". Δεν παίρνουμε το καλό να το κάνουμε χειρότερο, προσπαθούμε το κακό (του ιδιωτικού τομέα) να το κάνουμε καλύτερο.

Τελοσπάντων, αυτο ως μια μικρή παρένθεση στο συγεκριμένο θεμα.

 

Εδω πέντε άνθρωποι μιλάμε χωρίς ειδική κατάρτιση και εμπειρία στα οικονομικά και έχουμε 10 "λύσεις" να προτείνουμε.

Πώς γίνεται ολόκληρα επιτελεία, επί χρόνια, να τα κάνουν μαντάρα?

Ολη την πονηριά και τον "πολυμηχανο Οδυσσεα" μας, θα τα εξαντλήσουμε εσωτερικά, ο ένας εναντίον του άλλου? Δεν μπορούμε να δειξουμε λιγα από αυτα τα προσοντα μας (αν τα εχουμε τελικά...) στους εξω?

Ξαφνικά, από δαιμόνιος λαός έχουμε γινει έρμαια?

Απροθυμία να βρεθεί λύση και ανικανότητα (μ' αυτη τη σειρά).

 

Όσο για τη νοοτροπία Χαρά (ολο Χαρα σε λεω, δεν ξερω αν ειναι ετσι το ονομα σου:D), συμμεριζομαι την κουραση σου.

Ναι, σου λενε χαλας την πιατσα...

 

Aimme και Αργίνη, με καλύψατε, τιποτα δεν γινεται από τη μια μερα στην αλλη, ουτε η κατρακυλα ουτε η βελτιωση. Και για τη θεση της χωρας αυτη τη στιγμη, η 5ετία (από το 2010 μετρωντας), ειναι "από τη μια στιγμη στην αλλη". Ειναι ακομα πολύ νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παράλογα που συμβαίνουν (π.χ. μαϊμού άδειες, επιδόματα κλπ) συμβαίνουν γιατί το κράτος είναι παράλογο σε κάτι άλλο. Δηλ είναι παράλογο η νοσηλεύτρια, η γιατρός ή η νηπιαγωγός να βρίσκεται στο πόστο της μέχρι τον έβδομο. Είναι παράλογο να δίνεται η επιδότηση χωρίς έλεγχο ως προς το αποτέλεσμα. Είναι παράλογο να φορολογείσαι για χρήματα που δεν παίρνεις, οπότε κρύβεις κι αυτά που παίρνεις.

 

Αν φτιάξουμε τα παράλογα, δε θα χρειάζονται τα παράνομα. Όποιος μπορεί να φύγει, καλώς θα φύγει. Να δούμε ποιοι μένουμε πίσω και τι θα κάνουμε. Όμως στ' αλήθεια πρέπει κάποτε να νιώσουμε ότι αυτό το κράτος μας ανήκει. Είναι δικό μας, ολόδικό μας. Με τα ωραία του και με τις ευθύνες του όμως.

 

Δηλ όταν παραπονιέσαι στη μαμά ότι ο χ χτύπησε το ψ και σου λέει ότι αυτό έγινε γιατί η δασκάλα εκνευρίζει το παιδί, πώς θα φτιάξει αυτή η χώρα; Πάλι για τις ομελέτες θα πω..... Ποιος θα σηκώσει τέτοιο πολιτικό κόστος; Και ποιος από εμάς δε θα πάει να σβήσει την κλήση για παράνομη στάθμευση (Αρκεί να υπάρχει αξιοπρεπής συγκοινωνία, να τα πάλι τα παράλογα και τα ξαδέρφια τους τα παράνομα).

 

Αργίνη συμφωνώ. Μόνο που τη φόλα την απολαμβάναμε με κουτοπονηριά όταν την τρώγαμε και όλοι έτσι κάνανε...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Aimee μου το συγκεκριμενο θεμα προφανως δεν το βλεπουμε απο την ιδια οπτικη γωνια.

 

Πρωτον, δεν αισθανομαι οσα λες για την πατριδα μου. Την αγαπω αλλα αν πεσει πεινα, δε θα μεινω εδω. Ο κοσμος ειναι τεραστιος, ειναι πανεμορφος, ζουμε μια φορα και αν καπου βρω ενα ομορφο κομματι να ζησω ενα χρονο, μια δεκαετια, για παντα καλυτερα, θα παω. .

 

Μα συμφωνούμε. Κι εγώ είπα ότι όσο μπορούμε να εξασφαλίζουμε τα προς το ζην.

 

Δευτερον, διορθωνω το κομματι που λες οτι η Ελλαδα δεν ειχε πια να πληρωνει "δοσεις" με το να πληρωνει "κι αλλους τοκους". Γιατι το χρεος το πραγματικο το εχουμε ξεπληρωσει, το ειπε εχθες και η Υπουργος Οικ. της Αυστριας και μας ευχαριστησε θερμα. :) .

 

Κάνεις λάθος. Το χρέος θα αρχίσουμε να το πληρώνουμε από το 2020. Τις δόσεις-τόκους πληρώνουμε. Και στις δόσεις-τόκους περιλαμβάνεται πάντα και το κέρδος του δανειστή. Για του λόγου το αληθές: http://www.tanea.gr/news/economy/article/5226150/b-faiman-h-ellhnikh-kybernhsh-brisketai-akomh-se-mia-diadikasia-mathhshs/

 

Είναι το ίδιο ακριβώς που συμβαίνει με τα ιδιωτικά δάνεια. Όποιος έχει πάρει στεγαστικό δάνειο και ελέγξει την κατάσταση πληρωμών θα δει το εξής:

Τα πρώτα χρόνια πληρώνουμε κατά 90-95% τόκους και, μετά, όλο και αυξάνεται η αναλογία τόκων-κεφαλαίου. Προς το τέλος της περιόδου (...μετά από 20 χρόνια...) αποπληρώνουμε κυρίως το κεφάλαιο του στεγαστικού μας δανείου. Επίσης, για να προκύψει το ποσό των τόκων, υπάρχει το επιτόκιο αναφοράς+περιθώριο κέρδους της Τράπεζας.

 

Αυτό το περιθώριο κέρδους υπήρχε και στα δάνεια που χορήγησαν οι ξένες χώρες στην Ελλάδα. Το θεωρώ σύμφωνο με την οικονομική πρακτική αλλά εντελώς αντίθετο στην αρχή της αλληλεγγύης.

 

Τριτον, γιατι να συγκριθω με την αδεια λοχειας της Αγγλιας κι οχι της Σουηδιας (η κολλητη μου πηρε 3 χρονια!!!!). Γιατι να μην μιλησουμε για τα επιδοματα της Αυστραλιας (παιρνεις επιδομα 1800 ευρω/μηνα, αν απλα αναφερεις οτι αισθανεσαι λιγη καταθλιψη). Συμπερασμα: με κανεναν να μη συγκριθω. Δεν ειμαι ανθρωπος? Αν γεννησω που ειναι η θεση μου στο πληκτρολογιο ή να θηλασω (ΑΝ θελω)? Γιατι να θεωρουμαι πονηρος και απατεωνας, αν εχω αδεια λοχειας? Και οπως λεμε σελιδες πισω, τι σχεση εχει η αδεια λοχειας, με το να μπεις σε μνημονιο. .

Καλό είναι να συγκρινόμαστε με τους ομοίους μας.

Η Σουηδία είναι πλούσιο κράτος ΚΑΙ παραγωγικό κράτος. Εμείς δεν είμαστε τίποτα από τα δύο.

Δυστυχώς η πατρίδα μας είναι φτωχή: δεν καθόμαστε σε πετρέλαια, δεν εκμεταλλευτήκαμε ως αποικιοκράτες όλον τον κόσμο, είμαστε μικρή χώρα με επικίνδυνους γείτονες, έχουμε περάσει σε 100 χρόνια 2 Παγκόσμιους Πολέμους, 2 Βαλκανικούς Πολέμους, 2 Εθνικές Καταστροφές (Μικρά Ασία, Κύπρος), 1 Εθνικό Διχασμό, 1 Εμφύλιο, 2 Δικτατορίες, αρκετά πραξικοπήματα.

Τι από όλα αυτά πέρασε η Σουηδία ή η Αυστραλία;

Σκληρό αλλά αυτός ο κλήρος μας έλαχε και πρέπει να ζήσουμε σύμφωνα με αυτόν, μέχρις ότου η τύχη μας να αλλάξει. Δεν μπορούμε να βγάλουμε άλλο αποτέλεσμα με τα συγκεκριμένα δεδομένα της χώρας μας. Γιατί δεν μπορούμε να δεχτούμε ότι όσο και να μας αξίζει το καλύτερο, αυτά τα χρήματα διαθέτουμε και με αυτά πρέπει να πορευτούμε;

Αν θέλουμε φυσικά να είμαστε ελεύθεροι. Γιατί εθνική ανεξαρτησία σημαίνει πριν από όλα οικονομική ανεξαρτησία.

 

Επίσης, δεν γίνεται να επιλέγουμε a la carte τι μας αρέσει από κάθε χώρα, ώστε να συσσωρεύσουμε όλα τα πλεονεκτήματα.

Έχουν και οι Σουηδοί και οι Αυστραλοί μαϊμού επαπειλούμενες και αναπήρους;

 

Τεταρτον, για τη νοοτροπια θα συμφωνησω μαζι σου 100%. Εχω κατακουραστει, ιδιως στη δουλεια. Παρα πολυ. Σου λενε οτι χαλας την πιατσα κι απο πανω.

Να λοιπόν γιατί φτάνουμε στη σημερινή απελπιστική κατάσταση.

Όσοι λένε κάτι τέτοιο, αξίζουν πράγματι κάτι καλύτερο; Γιατί νομίζω ότι και η βεβαιότητα ότι θα εισπράξουν κάθε μήνα 900-1000 ευρώ και ότι θα είναι καλυμμένες η ιατροφαρμακευτική τους περίθαλψη και μια κάποια σύνταξη, τους είναι ήδη υπερβολικά γενναιόδωρη παροχή.

Link to comment
Share on other sites

Αργίνη, πόσο συμφωνώ με όλο το ποστ! Και ειδικά με αυτό:

 

H δικιά μου εντυπωση είναι ότι το κράτος μας εχει γενετικη ανωμαλια... (μην βαρατε όλες μαζί)...απελευθερωθήκαμε μετα από 400 χρονια σκλαβιας χάνοντας όλο τον διαφωτισμό...εγινε η γεννα με την βοηθεια των ξενων (διοτι κακα τα ψεμματα αν δεν έμπαινε "βεντουζα" από τις ξενες δυναμεις κρατος δεν θα "γεννιοταν")....γεννηθηκε το μωρο και ηταν και προωρο και κακοριζικο και καλεσαν τον Καποδιστρια τον "νεογνολογο' να το σωσει...και τι εγινε ? Τον σκοτωσαν οι "μαμες"...και μετα ερχεται η "εφηβεία" της μικρης Ελλάδας...προσαρτησεις, πτωχευσεις, πόλεμοι...και σαν μικρομέγαλο μπαίνει στο 'τρυπακι" της μεγαλης Ελλάδας...και ερχεται η μικρασιατικη καταστροφή και το τελος της αθωότητας...μετα ερχεται ο β παγκόσμιος και καπακι ενώ όλα τα εθνη επουλωνουν τις πληγες τους εμεις τραβαμε και έναν εμφυλιο για να στανιαρουμε...το 1950 βρισκει την χωρα ρακενδυτη, χωρις δρομους, χωρις ηλεκτρισμο να στελνει τα απιδια της στην γερμανια μετανάστες...ιντριγκες, πολιτικα πάθη, μια δικτατορία, η τραγωδία της Κυπρου και μετα....μετα ερχεται η μεταπολίτευση...και σιγά-σιγά η χώρα αρχιζει το "σοβατισμα", τα λίφτινγκ, τις κρεμες και τα μποτοξ...με δανεικα λεφτα φυσικα...μαθαινει ο Έλληνας ότι αν δεν πας στα νησια φιτζι δεν εχεις κανει γαμηλιο ταξιδι...κάθε οικογενεια μπορει και επιβαλεται να εχει 2-3 αυτοκινητα, το σπιτι είναι "μεζονετα", οι ηλεκτρικες συσκευες αν δεν είναι ινοξ και εντοιχισμένες τοτε απλα είναι για πέταμα...δεν ήταν κακο...ήταν "ψευδαισθηση"...μας πεταξαν μια "φόλα" ευζωίας και πολυτελειας και την φαγαμε...και τωρα ζητανε τα λεφτα πίσω...ζητανε την χωρα σε "ανταλλακτικα'...η ωραιας Ελλας πρέπει να δωσει τους αμφιβληστροειδείς της ( αεροδρομια), τους νεφρους της (λιμανια), τους σιδηροδρόμους της ( ηπαρ) , τον ορυκτο πλουτο της (καρδια)...για να ξεχρεωσει...για να ειμαστε σιγουροι ότι θα πληρωθουν αλλον έναν μηνα οι μισθοι και οι συνταξεις ( είμαι ΔΥ μην βαρατε)...και εγω δεν βλεπω κανενα νοημα σε όλο αυτό...θα προτιμουσα να μου προτειναν να μην πληρωθω για ένα εξαμηνο αλλα να μπουν οι βασεις για να μπει η χωρα στον δρομο της ανάπτυξης και της παραγωγης...θα προτιμουσα να μαζεψω τα ροδάκινα και τις φραουλες αλλα να ξερω ότι ο κοπος μου δεν θα καταληξει στις μιζες των εξοπλιστικών...και πραγματικα δεν καταλαβαίνω αυτην τη στιγμη τι γινεται...θελουμε επιπλέον δοση? Δεν θελουμε? Εκβιαζουμε? Πιέζουμε? ή απλως χανεται χρονος και όταν ερθει ο συμβιβασμος θα είναι ακομη πιο επώδυνος...

:confused:

 

Δεν είναι θέμα μόνο των ΔΥ και των Συνταξιούχων. Εννοείται ότι αν δεν πληρωθούν αυτές οι κατηγορίες πολιτών για 2-3-4 μήνες, θα υπάρχουν αλυσιδωτές συνέπειες σε όλες τις λοιπές κατηγορίες. Το αισιόδοξο είναι ότι (όλως λένε τουλάχιστον) μετά τον Αύγουστο 2015 δεν έχουμε άλλες δόσεις δανείων, οπότε ό,τι βγάζει η χώρα θα πηγαίνει στους πολίτες της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πληρωνω φορο αλληλεγγιης για τα εισοδηματα (τα καθαρα) του Βελγιου και οχι μονο για το ποσο που παιρνω σαν ενοικιο.

 

Συγγνώμη, αλλά πώς δηλώνεις στην ελληνική δήλωση τα εισοδήματα από τους μισθούς σου στο Βέλγιο;

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι.

Δεν είναι λύση να κόψουμε τις 5 κοινωνικές παροχές που έχουμε.

Ας προσπαθήσουμε να τις συγχρονίσουμε με τα δεδομένα μας.

Και δεν ειναι επιχείρημα το "πώς στον ιδιωτικό τομέα οι λεχώνες αντέχουν και γυριζουν στο 4μηνο". Δεν παίρνουμε το καλό να το κάνουμε χειρότερο, προσπαθούμε το κακό (του ιδιωτικού τομέα) να το κάνουμε καλύτερο.

Τελοσπάντων, αυτο ως μια μικρή παρένθεση στο συγεκριμένο θεμα.

 

....

 

Για να μην παρεξηγηθώ, να διευκρινίσω ότι δεν εννοώ να κόψουμε τις όποιες κοινωνικές παροχές. Να κόψουμε την ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ αυτών εννοώ και μόνο.

 

Κατ΄αναλογία, φαίνεται ότι ήταν μεγάλο οικονομικό σφάλμα να συνταξιοδοτούνται στη 15ετία οι γυναίκες με ανήλικο τέκνο. Δεν υπάρχει -από εμένα τουλάχιστον- καμιά μομφή σε όσες αξιοποίησαν όποια δυνατότητα τους δίνεται νόμιμα.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παράλογα που συμβαίνουν (π.χ. μαϊμού άδειες, επιδόματα κλπ) συμβαίνουν γιατί το κράτος είναι παράλογο σε κάτι άλλο. Δηλ είναι παράλογο η νοσηλεύτρια, η γιατρός ή η νηπιαγωγός να βρίσκεται στο πόστο της μέχρι τον έβδομο. Είναι παράλογο να δίνεται η επιδότηση χωρίς έλεγχο ως προς το αποτέλεσμα. Είναι παράλογο να φορολογείσαι για χρήματα που δεν παίρνεις, οπότε κρύβεις κι αυτά που παίρνεις.

 

Αν φτιάξουμε τα παράλογα, δε θα χρειάζονται τα παράνομα. Όποιος μπορεί να φύγει, καλώς θα φύγει. Να δούμε ποιοι μένουμε πίσω και τι θα κάνουμε. Όμως στ' αλήθεια πρέπει κάποτε να νιώσουμε ότι αυτό το κράτος μας ανήκει. Είναι δικό μας, ολόδικό μας. Με τα ωραία του και με τις ευθύνες του όμως.

 

.../

 

Όμως, Μιρίκι, δεν υπάρχει συναντίληψη για τα παράλογα.

Π.χ. Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι παράλογο η νοσηλεύτρια, η γιατρός ή η νηπιαγωγός να βρίσκεται στο πόστο της μέχρι τον έβδομο. Και τι πρέπει να ισχύει για την κομμώτρια, τη μανικιουριστ, την οικιακή βοηθό, την εργαζόμενη σε ξενοδοχείο-εστιατόριο-μαγαζί-εργοστάσιο, τη δικηγόρο, την τροχονόμο, την οδηγό ταξί;

Μήπως είμαστε υπερβολικά προσανατολισμένοι στον εαυτό μας;

 

Και για κάποιους, τα παράλογα δεν δικαιολογούν τα παράνομα παρά μόνο σε οριακές περιπτώσεις. Πάντως, όχι τόσο μαζικά. Οι αδυναμίες του κράτους δεν αποτελούν κολυμπήθρα του Σιλωάμ.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε πηγαν τα πραγματα καλυτερα για την Ελλαδα για να πανε τωρα? Ποτε στην ιστορια της Ελλαδας παψαμε να ακολουθουμε οδηγιες απο ξενες δυναμεις? Να σπαταλαμε ασκοπα τα χρηματα του κρατους? Ποτε εκμεταλλευτηκαμε ευκαιριες? Ποτε οι πολιτες επαψαν να ελπιζουν στον καθε πολιτικο-Μαυρογιαλουρο?... :(
;) για αυτό και εγω δεν είμαι αισιοδοξη.....

 

Πόσο συμφωνώ!

Αυτό πιστεύουμε κι εμείς: Όσο η χώρα μας έχει δημοκρατία και όσο μπορούμε να εξασφαλίζουμε τα προς το ζην, μένουμε στην πατρίδα μας.

Το "εξωτερικό" είναι η έσχατη "λύση", η "λύση" ανάγκης. Ακόμα και με τριπλάσιο τρέξιμο, τριπλάσιο κόπο, τριπλάσια ευθύνη και υπο-τριπλάσια αμοιβή σε σχέση με ό,τι θα κερδίζαμε "έξω". Αυτό καθόλου δεν με χαλάει. Γιατί στη σούμα, μπαίνει και η ανεκτίμητη αξία να ζεις στη δική ΣΟΥ χώρα, να μιλάς τη γλώσσα σου και να είσαι κοντά στην οικογένειά σου.

Δεν θα μπορούσα να είμαι ευτυχισμένη αν υποχρεωνόμουν να στερηθώ την επαφή με τους αγαπημένους μου (γονείς, αδέρφια, φίλοι).

 

 

 

 

 

Για να πάμε ένα βήμα μπροστά, χρειάζεται να εξελίξουμε τη νοοτροπία μας. Είναι μεν βολικό να επιρρίπτουμε όλες τις ευθύνες στους βαρβάρους (είτε λέγονται διεθνές καπιταλιστικό σύστημα, είτε ΕΕ, είτε Γερμανοί, είτε πολιτικοί) αλλά χρειάζεται να κοιταχτούμε στον καθρέφτη και να παραδεχθούμε ότι εμείς -ως λαός- δεν είμαστε αλάθητοι.

 

 

Άλλο θέμα είναι η διαχείριση της χρεοκοπίας (γιατί χρεοκοπήσαμε το 2010),για την οποία όλοι σχεδόν συμφωνούμε ότι είναι κάκιστη σε ύποπτο βαθμό και οι ευθύνες εντοπίζονται πράγματι σε συγκεκριμένα άτομα και συμφέροντα, και άλλο το γιατί φτάσαμε να χρεοκοπήσουμε.

 

Καταρρεύσαμε όχι μόνο λόγω των τραπεζών αλλά για την τραγική δημοσιονομική κατάσταση. Αυτή ήταν η διαφορά της χώρας μας από Ισλανδία, Ιρλανδία, Ισπανία, Πορτογαλία. Οι τελευταίες χώρες είχαν να αντιμετωπίσουν μόνο το τραπεζικό σύστημα. Και πράγματι, με εξαίρεση την Ισλανδία, η "λύση" ήταν να πληρώσει ο λαός τα σφάλματα των τραπεζιτών. Εμείς, όμως, φτάσαμε στα μνημόνια, γιατί τα διαθέσιμα χρήματα δεν επαρκούσαν για να πληρωθούν οι δόσεις των δανείων μας. Και το δίλημμα ήταν χρεοκοπία ή τοκογλυφικός δανεισμός.

 

Σε εμάς, όμως, χρειάζεται να λύσουμε τον γόρδιο δεσμό.

Εκτός αν θεωρούμε ότι οι μαϊμού τυφλοί της Ζακύνθου, και οι χιλιάδες άλλοι που έπαιρναν παρανόμως αναπηρικά επιδόματα, όσοι καταπατούσαν δασικές εκτάσεις και παραλίες, όσοι αυθαιρετούσαν με κάθε ευκαιρία, όσοι δεν έκοβαν αποδείξεις, όσοι μετέτρεψαν τις κοινοτικές επιδοτήσεις σε πόρσε, όσες με ευκολία παίρνανε άδειες επαπειλούμενης κύησης, όσοι υπογράφανε ψευδείς δηλώσεις και βεβαιώσεις, όσοι διεκδικούσαν παράνομες αποσπάσεις-μετατάξεις-άδειες, όσοι αφήνανε τα παιδιά τους να καταστρέφουν τα σχολεία τους στις καταλήψεις, να ζωγραφίζουν τους τοίχους και τα θρανία λες και δεν αποτελούν ΞΕΝΗ περιουσία και να καίνε τα σχολικά βιβλία, όλοι αυτοί λοιπόν δεν ευθύνονται καθόλου για το ΠΩΣ φτάσαμε ως εδώ;

 

Η χώρα μας είχε σκληρές όψεις αλλά και ΠΟΛΥ γενναιόδωρες. Και εμείς καταχραστήκαμε ακόμα και τις πιο γενναιόδωρες:

Στο δημόσιο τομέα, η άδεια μετά τη γέννα είναι 3+9 μήνες. Η Ελλάδα είναι πολύ γενναιόδωρη σε αυτό το θέμα. Πολύ πιο γενναιόδωρη από ό,τι η Γαλλία, η Αγγλία κλπ. Και όμως, τόσοι πολλοί δεν αρκέστηκαν σε αυτό το διάστημα.

Η δημόσια υγεία έχει ένα σωρό αρνητικά αλλά και πολλά θετικά. Όσοι ατύχησαν να έχουν εμπειρία από σύστημα δημόσιας υγείας σε άλλες χώρες (μεταξύ των οποίων και η Αγγλία), νομίζω ότι λένε "Ελλαδίτσα και πάλι Ελλαδίτσα", που έχεις την άνεση να απαιτείς γιατρό και να λαμβάνεις εσύ αποφάσεις.

Ωρυόμαστε για δημόσια παιδεία αλλά καμιά άλλη χώρα δεν διαθέτει απολύτως δωρεάν σύστημα παιδείας και στις 3 βαθμίδες. Ακόμα και οι χώρες που δεν επιβάλλουν δίδακτρα για τις πανεπιστημιακές σπουδές, θεωρούν αδιανόητο να μοιράζονται δωρεάν τα συγγράματα. Οι Άγγλοι πληρώνουν υψηλά δίδακτρα. Οι Ιταλοί πληρώνουν δίδακτρα ανάλογα με το εισόδημά τους. Γάλλοι, Βέλγοι, Γερμανοί δεν πληρώνουν δίδακτρα αλλά αγοράζουν βιβλία ή φωτοτυπίες ή διαβάζουν ώρες στις βιβλιοθήκες.

Ακόμα και στα δημοτικά σχολεία, τουλάχιστον της Γαλλίας, όπου είχα φοιτήσει, μας μοιράζανε στην αρχή της χρονιάς τα βιβλία μας αλλά είχαμε υποχρέωση να τα επιστρέψουμε στο τέλος χωρίς να τα έχουμε αλλοιώσει στο παραμικρό. Σε διαφορετική περίπτωση, χρεωνόμασταν ένα σεβαστό ποσό. Θυμάμαι ακόμη με πόση άνεση, στην Ελλάδα, πετούσαμε το βιβλίο στην τσάντα ή το ξεφυλλίζαμε, μιλώντας ταυτόχρονα με τον διπλανό μας, ή ζωγραφίζαμε κάτι... Αντιθέτως, τα δεκάχρονα Γαλλάκια με προσοχή και προσηλωμένη φροντίδα βάζανε-βγάζανε-ξεφυλλίζανε το βιβλίο, σημειώνανε με αχνό μολύβι, αν ήταν απολύτως αναγκαίο (είχαμε το "πρόχειρο" τετράδιο για τις σημειώσεις), και στο τέλος της χρονιάς επιμελώς σβήνανε όλες τις σημειώσεις, ώστε να παραδοθεί "σαν καινούριο" στους επόμενους μαθητές.

 

Εν ολίγοις, εκτός από τις αδιαμφισβήτητες ευθύνες των πολιτικών και των πολυπλόκαμων συμφερόντων, φταίμε ως πολίτες.

Υπήρξαμε αχάριστοι και σπάταλοι. (Δηλαδή, οι γονείς μας. Η δική μας γενιά, όσοι είμαστε περίπου στα 30, απλώς δεν προλάβαμε ...:roll:).

Ας ελπίσουμε ότι ανατρέφουμε σωστότερα τα παιδιά μας.

 

 

Πρακτικά, στο τι μέλλει γενέσθαι, δυστυχώς τα πράγματα μοιάζουν απλά.

Ή θα αποδεχθούμε τις ξένες εντολές, και θα υποθηκεύσουμε το μέλλον μας για πάντα και υπό καταστροφικούς όρους, ή θα αποδεχθούμε να μείνουμε όλοι απλήρωτοι για κάποιους (λίγους) μήνες.

Νομίζω ότι σε αυτό το σημείο είμαστε. Στο παρελθόν, η Ψωρωκώσταινα είχε προσφέρει και τον τελευταίο οβολό της "για την πατρίδα", για να αποκτήσει "ελεύθερο κράτος" ο λαός που έβγαινε από την Επανάσταση του 1821.

Εμείς είμαστε έτοιμοι για τέτοιες θυσίες;

 

 

Λαΐδα, πολύ χαίρομαι που σε ξανασυναντώ!

Εισαι οαση αναμεσα μας :D....

ελπιδοφορα....

Συμφωνω σε όλα και μαντεψε...Θεωρω ότι ΕΜΕΙΣ φταιμε οχι οι αλλοι. Και αυτό είναι που με τρομαζει περισσοτερο.

Εγω δεν θελω μπαμπουλα για να κανω αυτό που πρεπει...οι αλλοι γιατι θελουν??

Και όχι....καμια θυσια δεν θελουμε να κανουμε...ξερεις γιατι?? Γιατι πολύ απλα θεωρούμε ότι ΜΑΣ ΟΦΕΙΛΟΥΝ οι αλλοι λαοι...Από εκει και περα τι να συζητάμε??

 

Σε αυτό που εχω ενσταση είναι στην τελευταια σου προταση

''Πρακτικά, στο τι μέλλει γενέσθαι, δυστυχώς τα πράγματα μοιάζουν απλά.

Ή θα αποδεχθούμε τις ξένες εντολές, και θα υποθηκεύσουμε το μέλλον μας για πάντα και υπό καταστροφικούς όρους, ή θα αποδεχθούμε να μείνουμε όλοι απλήρωτοι για κάποιους (λίγους) μήνες. ''

..δεν νομιζω ότι με το να μεινουμε απλητρωτοι καποιους μηνες θα ξεπεράσουμε τα προβλήματα μας....

Και δεν νομιζω ότι αν δεν αποδεχθούμε τις ξενες εντολες θα ειμαστε ασφαλεις...

Αν αυτή η κουβεντα γινονταν πριν το 2009, πριν τα μνημονια θα συμφωνουσα...αν γινονταν πριν μπουμε στο ευρω θα συμφωνουσα 1000%....τωρα όμως, σε αυτή τη φαση, επιφυλάσσομαι.

 

(σας διαβαζω παντα φιλη :).....αλλα ειχα μπλεξει με τοσο δουλεια που φοβομουν ότι θα με παρασυρετε χαχαχαχα!!)

 

H δικιά μου εντυπωση είναι ότι το κράτος μας εχει γενετικη ανωμαλια... (μην βαρατε όλες μαζί)...απελευθερωθήκαμε μετα από 400 χρονια σκλαβιας χάνοντας όλο τον διαφωτισμό...εγινε η γεννα με την βοηθεια των ξενων (διοτι κακα τα ψεμματα αν δεν έμπαινε "βεντουζα" από τις ξενες δυναμεις κρατος δεν θα "γεννιοταν")....γεννηθηκε το μωρο και ηταν και προωρο και κακοριζικο και καλεσαν τον Καποδιστρια τον "νεογνολογο' να το σωσει...και τι εγινε ? Τον σκοτωσαν οι "μαμες"...και μετα ερχεται η "εφηβεία" της μικρης Ελλάδας...προσαρτησεις, πτωχευσεις, πόλεμοι...και σαν μικρομέγαλο μπαίνει στο 'τρυπακι" της μεγαλης Ελλάδας...και ερχεται η μικρασιατικη καταστροφή και το τελος της αθωότητας...μετα ερχεται ο β παγκόσμιος και καπακι ενώ όλα τα εθνη επουλωνουν τις πληγες τους εμεις τραβαμε και έναν εμφυλιο για να στανιαρουμε...το 1950 βρισκει την χωρα ρακενδυτη, χωρις δρομους, χωρις ηλεκτρισμο να στελνει τα απιδια της στην γερμανια μετανάστες...ιντριγκες, πολιτικα πάθη, μια δικτατορία, η τραγωδία της Κυπρου και μετα....μετα ερχεται η μεταπολίτευση...και σιγά-σιγά η χώρα αρχιζει το "σοβατισμα", τα λίφτινγκ, τις κρεμες και τα μποτοξ...με δανεικα λεφτα φυσικα...μαθαινει ο Έλληνας ότι αν δεν πας στα νησια φιτζι δεν εχεις κανει γαμηλιο ταξιδι...κάθε οικογενεια μπορει και επιβαλεται να εχει 2-3 αυτοκινητα, το σπιτι είναι "μεζονετα", οι ηλεκτρικες συσκευες αν δεν είναι ινοξ και εντοιχισμένες τοτε απλα είναι για πέταμα...δεν ήταν κακο...ήταν "ψευδαισθηση"...μας πεταξαν μια "φόλα" ευζωίας και πολυτελειας και την φαγαμε...και τωρα ζητανε τα λεφτα πίσω...ζητανε την χωρα σε "ανταλλακτικα'...η ωραιας Ελλας πρέπει να δωσει τους αμφιβληστροειδείς της ( αεροδρομια), τους νεφρους της (λιμανια), τους σιδηροδρόμους της ( ηπαρ) , τον ορυκτο πλουτο της (καρδια)...για να ξεχρεωσει...για να ειμαστε σιγουροι ότι θα πληρωθουν αλλον έναν μηνα οι μισθοι και οι συνταξεις ( είμαι ΔΥ μην βαρατε)...και εγω δεν βλεπω κανενα νοημα σε όλο αυτό...θα προτιμουσα να μου προτειναν να μην πληρωθω για ένα εξαμηνο αλλα να μπουν οι βασεις για να μπει η χωρα στον δρομο της ανάπτυξης και της παραγωγης...θα προτιμουσα να μαζεψω τα ροδάκινα και τις φραουλες αλλα να ξερω ότι ο κοπος μου δεν θα καταληξει στις μιζες των εξοπλιστικών...και πραγματικα δεν καταλαβαίνω αυτην τη στιγμη τι γινεται...θελουμε επιπλέον δοση? Δεν θελουμε? Εκβιαζουμε? Πιέζουμε? ή απλως χανεται χρονος και όταν ερθει ο συμβιβασμος θα είναι ακομη πιο επώδυνος...

:confused:

πολύ ωραια τα εγραψες!!!!! ;)

 

Αν φτιάξουμε τα παράλογα, δε θα χρειάζονται τα παράνομα. Όποιος μπορεί να φύγει, καλώς θα φύγει. Να δούμε ποιοι μένουμε πίσω και τι θα κάνουμε. Όμως στ' αλήθεια πρέπει κάποτε να νιώσουμε ότι αυτό το κράτος μας ανήκει. Είναι δικό μας, ολόδικό μας. Με τα ωραία του και με τις ευθύνες του όμως....

 

Τα παραλογα δεν τα φτιαχνουν επι τουτου.....Γιατι 'ο λυκος στην αναμπουμπουλα χαιρεται '... Πρεπει να επιστρατευτει νεος κοσμος στην πολιτικη και νέο ηθος στους ψηφοφόρους....Ανεξάρτητα από κομματικες πεποιηθησεις....Πραγμα δυσκολο στην χωρα αυτή.

Το κρατος αυτό δεν είναι δικο μας καλη μου Μιρικι.....Το κρατος αυτό, προς το παρον είναι φερετζες..ισως νομιμο αλλα σιγουρα όχι ηθικο. Όταν εμεις γινουμε ηθικοι θα απαιτησουμε και δικο μας κρατος.

 

 

 

Καλό είναι να συγκρινόμαστε με τους ομοίους μας.

Η Σουηδία είναι πλούσιο κράτος ΚΑΙ παραγωγικό κράτος. Εμείς δεν είμαστε τίποτα από τα δύο.

Δυστυχώς η πατρίδα μας είναι φτωχή: δεν καθόμαστε σε πετρέλαια, δεν εκμεταλλευτήκαμε ως αποικιοκράτες όλον τον κόσμο, είμαστε μικρή χώρα με επικίνδυνους γείτονες, έχουμε περάσει σε 100 χρόνια 2 Παγκόσμιους Πολέμους, 2 Βαλκανικούς Πολέμους, 2 Εθνικές Καταστροφές (Μικρά Ασία, Κύπρος), 1 Εθνικό Διχασμό, 1 Εμφύλιο, 2 Δικτατορίες, αρκετά πραξικοπήματα.

Τι από όλα αυτά πέρασε η Σουηδία ή η Αυστραλία;

Σκληρό αλλά αυτός ο κλήρος μας έλαχε και πρέπει να ζήσουμε σύμφωνα με αυτόν, μέχρις ότου η τύχη μας να αλλάξει. Δεν μπορούμε να βγάλουμε άλλο αποτέλεσμα με τα συγκεκριμένα δεδομένα της χώρας μας. Γιατί δεν μπορούμε να δεχτούμε ότι όσο και να μας αξίζει το καλύτερο, αυτά τα χρήματα διαθέτουμε και με αυτά πρέπει να πορευτούμε;

Αν θέλουμε φυσικά να είμαστε ελεύθεροι. Γιατί εθνική ανεξαρτησία σημαίνει πριν από όλα οικονομική ανεξαρτησία.

 

Επίσης, δεν γίνεται να επιλέγουμε a la carte τι μας αρέσει από κάθε χώρα, ώστε να συσσωρεύσουμε όλα τα πλεονεκτήματα.

Έχουν και οι Σουηδοί και οι Αυστραλοί μαϊμού επαπειλούμενες και αναπήρους;

 

.

ναι....αυτή είναι η αληθεια.....αλλα ειμαστε σε μια συγκεκριμενη θεση τωρα, εχουμε περιθωρια επιλογης? Το ασχημο δεν είναι μονο ότι χρωσταμε....το ασχημο είναι ότι μας εμαθαν να χρωσταμε και δεν μας πειραζει. Ο νεοέλληνας νομιζεις ότι εχει αντικειμενικη οπτικη της οικονομικης ανεξαρτησιας??

Οι περισσοτεροι δεν εχουν ιδεα ότι ο Ευρωπαίος ολη την εβδομαδα μενει σπιτακι του για να βγει μια φορα ένα σαββατο.....Και όταν βγει δεν χρειαζεται υπέρογκα ποσα..... και εμεις ενώ εχουμε υπεροχη χωρα που μπορούμε να εκμεταλλευτούμε, που το 'μενω σπιτακι μου' μπορει να είναι σε υπεροχο κλιμα, αυτό το θεωρούμε φτωχεια πλέον....

Θεωρούμε φτωχεια αν η μοναδικη μας εξοδος την εβδομαδα είναι το θεατρο πχ....από εκει και περα, τι να λεμε??

 

Σε πολλα θεματα που συζητάμε φασκω :-P...είναι που είμαι μπερδεμενη λιγο...βαζω στη ζυγαρια τα καλα της χωρας μας και από την άλλη βαζω τα ασχημα της...και την βλεπω ακομη να γερνει προς τα καλα. Φοβάμαι όμως ότι είναι το συναισθηματικο βαρος που το κανει αυτό και όχι η αντικειμενικη οπτικη....και προσπαθω, αληθεια το λεω και δεν ξερω αν είναι καλο, να ΜΗΝ περασω στο παιδι μου το ότι είναι ΕΛΛΗΝΕΣ με ο,τι αυτό συνεπαγεται...για να μην μετρανε και αυτοί κανεναν συνασιθηματικο βαρος σε αναλογες ζυγαριες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε μερικά παραδείγματα έφερα. Δηλ όντως η κομμώτρια δε θα έπρεπε να βρίσκεται. Κάποια που κάνει δουλειά γραφείου ενδεχομένως δεν κινδυνεύει και θα έπρεπε να έχει την επιλογή αν θέλει είτε να απομακρυνθεί από την εργασία της.

 

Αυτο που λες δεν είναι παράλογο όταν έχεις μωρό να πρέπει να πας στη δουλειά και όταν έχεις "ξεπαιδιάσει" να παίρνεις σύνταξη για να κάθεσαι (ξεζουμισμένη πια) στο σπίτι;

 

Κι εγώ συμφωνώ ότι τα παράλογα δεν φτιάχνονται επί τούτου. Μήπως όμως εμείς πρέπει να απαιτήσουμε να φτιαχτούν.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

...Το αισιόδοξο είναι ότι (όλως λένε τουλάχιστον) μετά τον Αύγουστο 2015 δεν έχουμε άλλες δόσεις δανείων, οπότε ό,τι βγάζει η χώρα θα πηγαίνει στους πολίτες της.

 

Καλημέρα!

Εγώ ξέρετε τι φοβάμαι? Πέρα από τον αργό θάνατο που προσωπικά με έχει εξουθενώσει, φοβάμαι ότι η κατάσταση είναι πολύ μακροπρόθεσμη. Άκουσα κι εγώ τον Βίζερ να λέει ότι μετά το καλοκαίρι δεν έχουμε πληρωμές για δέκα χρόνια.

Και το μυαλό μου πάει αμέσως ότι πες ότι τα κουτσομπαλώνουμε (όπως και φαντάζομαι) για την ώρα, και μετά κάνουμε μια νέα και ωραία μετάθεση του προβλήματος για την επόμενη δεκαετία, με τους δικούς μας στη Βουλή να τρώνε το χρόνο ανταλλάσοντας ευφηολογήματα.

Αν συνυπολογίσουμε το τεράστιο ποσοστό των ανέργων αλλά και εργαζόμενων που αυτή τη στιγμή δεν συμπληρώνουν ένσημα, μεταθέτοντας για την επόμενη δεκαετία-εικοσαετία το πρόβλημα μιας γενιάς που δεν θα έχει πρόσβαση στη σύνταξη, φοβάμαι ότι δεν ξεμπερδεύουμε για πάρα πολύ ακόμα.

 

Εγώ ήθελα να φύγω παλιότερα, προ κρίσης, που ήμουν δυνατή και ορεξάτη. Τώρα δεν έχω πια το κουράγιο, είμαι πολύ κουρασμένη για να αρχίσω από την αρχή. Το χειρότερο είναι ότι η κατάσταση αυτή μου έχει στερήσει και τη δύναμη και την αυτοπεποίθησή μου.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να συγκρινόμαστε με τους ομοίους μας.

Η Σουηδία είναι πλούσιο κράτος ΚΑΙ παραγωγικό κράτος. Εμείς δεν είμαστε τίποτα από τα δύο.

Δυστυχώς η πατρίδα μας είναι φτωχή: δεν καθόμαστε σε πετρέλαια, δεν εκμεταλλευτήκαμε ως αποικιοκράτες όλον τον κόσμο, είμαστε μικρή χώρα με επικίνδυνους γείτονες, έχουμε περάσει σε 100 χρόνια 2 Παγκόσμιους Πολέμους, 2 Βαλκανικούς Πολέμους, 2 Εθνικές Καταστροφές (Μικρά Ασία, Κύπρος), 1 Εθνικό Διχασμό, 1 Εμφύλιο, 2 Δικτατορίες, αρκετά πραξικοπήματα.

Τι από όλα αυτά πέρασε η Σουηδία ή η Αυστραλία;

Σκληρό αλλά αυτός ο κλήρος μας έλαχε και πρέπει να ζήσουμε σύμφωνα με αυτόν, μέχρις ότου η τύχη μας να αλλάξει. Δεν μπορούμε να βγάλουμε άλλο αποτέλεσμα με τα συγκεκριμένα δεδομένα της χώρας μας. Γιατί δεν μπορούμε να δεχτούμε ότι όσο και να μας αξίζει το καλύτερο, αυτά τα χρήματα διαθέτουμε και με αυτά πρέπει να πορευτούμε;

Αν θέλουμε φυσικά να είμαστε ελεύθεροι. Γιατί εθνική ανεξαρτησία σημαίνει πριν από όλα οικονομική ανεξαρτησία.

 

Επίσης, δεν γίνεται να επιλέγουμε a la carte τι μας αρέσει από κάθε χώρα, ώστε να συσσωρεύσουμε όλα τα πλεονεκτήματα.

 

Συμφωνω 100%...και εδώ βρισκεται ακριβως η ριζα του κακου...η ευμαρεια που αναπτυχθηκε στην χωρα επειδή τα κοινοτικα κονδυλια διοχετευονταν στην ανακυκλωση χρηματος αντι να δημιουργουν πραγματικη ανάπτυξη μας έδωσε την αισθηση ότι ειμαστε "ευρωπαιοι"...ίσοι με τους λαους πολύ ισχυρότερους οικονομικα...και ξερετε τι με τρομαζει?? Ότι εχω μιλησει με ανθρώπους που εχουνε την λογικη "ακομη μπορούμε να παμε ένα ταξιδακι στο εξωτερικο (και ας τα ξεπουλήσουμε όλα) αν πχ εχουμε παραλληλο νόμισμα πως θα πηγαίνουμε στας ευρωπας??!!"

Και αυτό για το παραλληλο νομισμα δεν το πεταω τυχαια...σημερινο δημοσίευμα του σπιγκελ υποστηριζει ότι η αποπληρωμή του χρεους είναι αδυνατη και ότι η μονη λυση είναι "κουρεμα" με παραμονή της χωρας εντος της ευρωζώνης και εφαρμογή εσωτερικου "ελληνικου " ευρω για τις πληρωμες των υπαλληλων κτλ κτλ ...Δεν είμαι οικονομολόγος και δεν ξερω τι σημαινουν όλα αυτά..αλλα δεν το θεωρω τυχαιο ότι αρχισαν να "σκανε" τετοια δημοσιεύματα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε μερικά παραδείγματα έφερα. Δηλ όντως η κομμώτρια δε θα έπρεπε να βρίσκεται. Κάποια που κάνει δουλειά γραφείου ενδεχομένως δεν κινδυνεύει και θα έπρεπε να έχει την επιλογή αν θέλει είτε να απομακρυνθεί από την εργασία της.

 

Αυτο που λες δεν είναι παράλογο όταν έχεις μωρό να πρέπει να πας στη δουλειά και όταν έχεις "ξεπαιδιάσει" να παίρνεις σύνταξη για να κάθεσαι (ξεζουμισμένη πια) στο σπίτι;

 

Κι εγώ συμφωνώ ότι τα παράλογα δεν φτιάχνονται επί τούτου. Μήπως όμως εμείς πρέπει να απαιτήσουμε να φτιαχτούν.

 

Όμως τελικά καταλήγουμε ότι μόνο ένα πολύ μικρό ποσοστό εγκυμονουσών πρέπει να δουλεύει. Θα καταλήξουμε δηλαδή ότι μόνο όσες κάνουν δουλειά γραφείου δεν κινδυνεύουν (επομένως και οι δικηγόροι που πηγαίνουν στα δικαστήρια, ανεβοκατεβαίνουν συνέχεια σκάλες, βγάζουν φωτοτυπίες, πρέπει να έχουν ειδικό ντύσιμο, πάνε και στις φυλακές, μένουν εκτός εργασίας...). Άρα η εργασία θα είναι η εξαίρεση. Αυτό δεν είναι παράλογο;

 

Αν κάποια θέλει να κάνει 3-4 παιδιά (π.χ. εγώ :D), θα πρέπει το κράτος-η εταιρεία να με περιμένει Χ χρόνια (9 μήνες εγκυμοσύνη + 12/18/24 μήνες μετά τη γέννα) * Ψ παιδιά;;;; Δηλαδή, μια δεκαετία εκτός εργασίας;

Σε αυτήν τη δεκαετία, ό,τι έχω μάθει, το έχω πια ξεχάσει ή έχει πια ξεπεραστεί.

Αυτή η δεκαετία 30-40 είναι και η πιο παραγωγική για το μυαλό του ανθρώπου.

Το να μείνουμε στο σπίτι τόοοοσο πολύ καιρό δεν είναι απλώς παράλογο. Για εμένα είναι και επικίνδυνο. Γιατί γυρνάει το θέμα της ισότητας πολλές δεκαετίες πίσω. Όταν μια γυναίκα επιστρέψει στη δουλειά, μετά από τόοοσα χρόνια εκτός, α-να-γκα-στι-κά θα υστερεί σε σχέση με τον άνδρα που παρέμεινε μάχιμος όλο αυτόν τον καιρό. Θα πρέπει να επανεκπαιδευθεί... Και δεν θα έχει στα 40 της, με οικογένεια, τα κουράγια και την άνεση που είχε στα 25 της, ως ελεύθερη.

Μια πολύ πιθανή -και λογική- συνέπεια σε ένα τέτοιο σενάριο θα είναι η μη εξέλιξη των γυναικών σε θέσεις ευθύνης και η κατώτερη αμοιβή τους.

Και όταν αρχίσει ο εργασιακός υποβιβασμός, θα έρθουν και άλλα.

 

Ο σκοπός είναι το κράτος να μας βοηθήσει να συμβιβάσουμε εργασία κι οικογένεια. Με περισσότερες ημέρες κανονικής άδειας τον χρόνο (ώστε να είμαστε κοντά στα παιδιά μας όταν αρρωσταίνουν), με σωστούς παιδικούς σταθμούς-σχολεία και κατασκηνώσεις.

Αλίμονο αν το κράτος θεωρήσει ως "βοήθεια" το να μας αποσύρει από την αγορά εργασίας. Υπευθύνως δηλώνω ότι θα διαδηλώσω ενάντια σε κάθε τέτοια ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

...

Εγώ ήθελα να φύγω παλιότερα, προ κρίσης, που ήμουν δυνατή και ορεξάτη. Τώρα δεν έχω πια το κουράγιο, είμαι πολύ κουρασμένη για να αρχίσω από την αρχή. Το χειρότερο είναι ότι η κατάσταση αυτή μου έχει στερήσει και τη δύναμη και την αυτοπεποίθησή μου.

 

Τώρα υπάρχουν και άλλα "βαρίδια".

Κυρίως, το παιδί: Πώς θα προσαρμοστεί; Πώς θα αποχωριστεί σπίτι-παππούδες-γιαγιάδες-φίλους; Σε ποιο σχολείο να πάει; Πώς θα οργανωθεί η καθημερινότητά του;

 

Είναι πολύ δύσκολο όταν έχεις γεννηθεί αλλού να αντιμετωπίσεις το φευγιό. Το αντιλαμβάνεσαι ως ξεριζωμό.

Εμείς ζήσαμε για ένα διάστημα στο εξωτερικό (Γαλλία) όταν ήμουν στο Δημοτικό. Με τα αδέρφια μου κλαίγαμε κάθε βράδυ, επί μήνες. Μας λείπανε οι παππούδες, τα ξαδέρφια μας, το σχολείο μας, οι φίλοι μας, οι δασκάλες μας, το συναίσθημα να μιλάς στη γλώσσα σου, το συναίσθημα να μη νιώθεις ανασφάλεια, το συναίσθημα να μην νιώθεις μόνος και ξένος.

 

Γκρινιάζαμε, γκρινιάζαμε, γκρινιάζαμε και τελικά τα καταφέραμε!

Γυρίσαμε πίσω! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να εκτροχιάσω το θέμα με τα ψυχολογικά μου, αλλά η αλήθεια είναι ότι έτσι όπως τα λες σκέφτομαι πια.

Και απορώ με τον εαυτό μου. Ήμουν πάντα υπέρ της περιπέτειας, των αλλαγών, των νέων εμπειριών. Και τα τελευταία χρόνια έχω γίνει το αντίθετο. Θέλω να "κουρνιάσω", να είμαι ανάμεσα στα γνωστά και τα οικεία.

Γέρασα, τρόμαξα, δεν ξέρω.

Είμαι πια υπερβολικά ρεαλίστρια για να περιμένω ότι θα βρω τη γη της επαγγελίας οπουδήποτε.

Ο άντρας μου ήθελε να φύγουμε. Του έλεγα ότι για να φτάσουμε την υποδομή που έχουμε τώρα (δικό μας σπίτι, οικογένεια, γιαγιάδες baby sitters, φίλους...) θέλουμε πολλά χρόνια πάλης. Αν ρίχναμε αυτή την πάλη εδώ, δεν θα έβγαινε κάτι? Περίπου αυτό κάναμε, αλλά φως δε βλέπω.

Τώρα το παιδί θεωρώ ότι είναι σε ακατάλληλη στιγμή για ξεριζωμό. Έχει την κοινωνία της, τους φίλους της, το νηπιαγωγείο που θα μεταβεί σύσσωμο στη διπλανή αίθουσα του χρόνου...

Λίγο μετανιώνω που δεν το αποφάσισα το 2010 που το πρωτοσυζητήσαμε, εγώ είχα ακόμα αντοχή και το παιδί χρόνο.

Από την άλλη και τι δε θα έδινα να ζω σε μια κοινωνία χωρίς παραλογισμό...αν υπάρχει!!!

'Η χωρίς εθνική κατάθλιψη.

Ή χωρίς εβδομαδιαίο deadline.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...