Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

11 χρόνια παρέα με τους μύκητες...


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια και καλώς σας βρήκα. Είμαι 27 χρονών, σεξουαλικά ενεργή από τα 15 μου, πάντα με προφυλάξεις. Σταθερός κύκλος περιόδου 24-26 μέρες. Με τον άντρα μου είμαστε μαζί 6 χρόνια και σκεφτόμαστε να προσπαθήσουμε για ένα μωράκι, το πρώτο μας. Η ιστορία μου: Το 2003, στα 16 μου, παρατήρησα στο εσώρουχό μου κάποια άσπρα υγρά. Δεν έδωσα σημασία, γιατί νόμιζα πως ήταν κομμάτια από χαρτί. ;) Μετά από 2 χρόνια, πήγα σε γυναικολόγο. Έκανα τεστ ΠΑΠ και βγήκε ''Κατηγορία Ι''. Όλα καλά, αλλά τα άσπρα υγρά μια έφευγαν, μια εμφανιζόντουσαν. Πέρασαν έτσι 7 χρόνια με μυκητιάσεις, χωρίς να έχω πάει ξανά σε γιατρό. Το ξέρω είμαι απαράδεκτη. Το 2012 αποφάσισα να πάω, γιατί οι μύκητες είχαν κατασκηνώσει για τα καλά. Ήταν σαν κομμάτια από τυρί, μυρωδιά σαν μαγιά :shock: κλπ. Έκανα πάλι τεστ ΠΑΠ και βγήκε ''Κατηγορία ΙΙ''. Μου είπε ο γιατρός, ότι έχω μια ελαφριά κολπίτιδα. Μου έγραψαν: κολπικά pevaryl αν θυμάμαι καλά, μια αλοιφή dactador και sporanox για μένα και για τον σύντροφό μου. Οκ, την έκανα την θεραπεία αλλά τίποτα. Ακολούθησα κατά γράμμα τις συμβουλές του, αλλά δεν έγινε τίποτα. Πέρσι ξαναπήγα σε άλλον γυναικολόγο, έκανα τεστ ΠΑΠ και πάλι ''Κατηγορία ΙΙ''. Πάλι θεραπεία, πάλι τίποτα. :( Έψαξα σε παρόμοια θέματα στο forum (το παρακολουθώ χρόνια), για διάφορες λύσεις με γιαούρτι, χαμομήλι κλπ. Έχω καταντήσει αηδία. Το τελευταίο καιρό ειδικά, έχω και άλλα προβλήματα. Συχνά μετά την επαφή με τον άντρα μου (με προφυλακτικό), παρατηρώ να κυλάει ένα υπόλευκο υγρό, το οποίο είναι άοσμο. Καμία σχέση με μύκητες. Κίτρινα υγρά στο εσώρουχό μου, τα οποία μοιάζουν σαν να μην έχω σκουπιστεί. Μια ανυπόφορη μυρωδιά αμμωνίας. Πλένομαι κάθε μέρα, κυρίως με νερό. Βαμβακερά εσώρουχα πάντα και συνήθως δεν φοράω σφιχτά παντελόνια.

 

Οι ερωτήσεις μου:

1. Να μάθω να ζω παρέα με τα προβλήματά μου;;

2. Υπάρχει πιθανότητα να μη μπορώ να γίνω μανούλα;

3. Διάβασα κάπου για καλλιέργεια κολπικού υγρού και εξέταση νωπού παρασκευάσματος κολπικού εκκρίματος.

 

Ευχαριστώ πολύ, θα δεχθώ με χαρά την βοήθειά σας.

Συγνώμη για το μακροσκελές post μου, αλλά είναι η πρώτη φορά που τα λέω τόσο αναλυτικά.

F5Fkp2.png

 

 

j6ZNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια και καλώς σας βρήκα. Είμαι 27 χρονών, σεξουαλικά ενεργή από τα 15 μου, πάντα με προφυλάξεις. Σταθερός κύκλος περιόδου 24-26 μέρες. Με τον άντρα μου είμαστε μαζί 6 χρόνια και σκεφτόμαστε να προσπαθήσουμε για ένα μωράκι, το πρώτο μας. Η ιστορία μου: Το 2003, στα 16 μου, παρατήρησα στο εσώρουχό μου κάποια άσπρα υγρά. Δεν έδωσα σημασία, γιατί νόμιζα πως ήταν κομμάτια από χαρτί. ;) Μετά από 2 χρόνια, πήγα σε γυναικολόγο. Έκανα τεστ ΠΑΠ και βγήκε ''Κατηγορία Ι''. Όλα καλά, αλλά τα άσπρα υγρά μια έφευγαν, μια εμφανιζόντουσαν. Πέρασαν έτσι 7 χρόνια με μυκητιάσεις, χωρίς να έχω πάει ξανά σε γιατρό. Το ξέρω είμαι απαράδεκτη. Το 2012 αποφάσισα να πάω, γιατί οι μύκητες είχαν κατασκηνώσει για τα καλά. Ήταν σαν κομμάτια από τυρί, μυρωδιά σαν μαγιά :shock: κλπ. Έκανα πάλι τεστ ΠΑΠ και βγήκε ''Κατηγορία ΙΙ''. Μου είπε ο γιατρός, ότι έχω μια ελαφριά κολπίτιδα. Μου έγραψαν: κολπικά pevaryl αν θυμάμαι καλά, μια αλοιφή dactador και sporanox για μένα και για τον σύντροφό μου. Οκ, την έκανα την θεραπεία αλλά τίποτα. Ακολούθησα κατά γράμμα τις συμβουλές του, αλλά δεν έγινε τίποτα. Πέρσι ξαναπήγα σε άλλον γυναικολόγο, έκανα τεστ ΠΑΠ και πάλι ''Κατηγορία ΙΙ''. Πάλι θεραπεία, πάλι τίποτα. :( Έψαξα σε παρόμοια θέματα στο forum (το παρακολουθώ χρόνια), για διάφορες λύσεις με γιαούρτι, χαμομήλι κλπ. Έχω καταντήσει αηδία. Το τελευταίο καιρό ειδικά, έχω και άλλα προβλήματα. Συχνά μετά την επαφή με τον άντρα μου (με προφυλακτικό), παρατηρώ να κυλάει ένα υπόλευκο υγρό, το οποίο είναι άοσμο. Καμία σχέση με μύκητες. Κίτρινα υγρά στο εσώρουχό μου, τα οποία μοιάζουν σαν να μην έχω σκουπιστεί. Μια ανυπόφορη μυρωδιά αμμωνίας. Πλένομαι κάθε μέρα, κυρίως με νερό. Βαμβακερά εσώρουχα πάντα και συνήθως δεν φοράω σφιχτά παντελόνια.

 

Οι ερωτήσεις μου:

1. Να μάθω να ζω παρέα με τα προβλήματά μου;;

2. Υπάρχει πιθανότητα να μη μπορώ να γίνω μανούλα;

3. Διάβασα κάπου για καλλιέργεια κολπικού υγρού και εξέταση νωπού παρασκευάσματος κολπικού εκκρίματος.

 

Ευχαριστώ πολύ, θα δεχθώ με χαρά την βοήθειά σας.

Συγνώμη για το μακροσκελές post μου, αλλά είναι η πρώτη φορά που τα λέω τόσο αναλυτικά.

 

καλησπερα sugar.thess :).δεν γνωριζω πολλα για τους μυκητες αλλα σιγουρα μπορω να σου πω οτι πρεπει οπωσδηποτε να κανεις μια καλλιεργεια κολπικου υγρου και εναν κολπικο υπερηχο.αυτο ειναι ενα πληρες τσεκαπ μαζι με το τεστ παπ.τα ειπες ολα αυτα στους γυναικολογους και δεν σε εξετασαν περισσοτερο παρα μονο ενα τεστ παπ?πρεπει σιγουρα να κανεις και αυτες τις εξετασεις για να εχεις και μια πιο πληρη εικονα της καταστασης

Link to comment
Share on other sites

abebablom μου, καλησπέρα. Φυσικά και τα είπα στους γυναικολόγους μου, αλλά εκείνοι μου έλεγαν, ότι όλα φαίνονται στο τεστ Παπ. Δεν αμφιβάλλω, αλλά μάλλον σε μένα δεν λειτούργησε :( Τι να πω; Από αύριο θα το πιάσω πιο ζεστά το όλο θέμα, γιατί δεν πάει άλλο.

F5Fkp2.png

 

 

j6ZNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κι εγω για κανά χρονο μυκιτες που δεν έφευγαν με τιποτα.ειχα γίνει κολλητή της daktarin! Εκανα ομως μια θεραπεία με εχινακεια και δεν πλύθηκα ποτε απο τότε με απλό σαπούνι παρα μονο με ειδικό για την ευαίσθητη περιοχή και δεν ξαναεπεστρεψαν απο τότε ...ισως μια φορα απο αντιβίωση αλλα έφυγαν σε 3 μερες! Αν προσπαθείς για παιδάκι βέβαια η εχινακεια στην εγκυμοσύνη δεν επιτρέπεται αλλα εμενα με έκανε εντελώς καλα σε μονο 2 μηνες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Sugar.thess, θα ξεκινήσω πειράζοντάς σε για το ψευδώνυμό σου και θα πω κόψε τη ζάχαρη γιατί είναι η νούμερο ένα τροφή για τους μύκητες (μου το έχει πει μία γυναικολόγος και αν ψάξεις στο ίντερνετ θα το επιβεβαιώσεις).

 

Εννοείται πως δεν θα μάθεις να ζεις με τους μύκητες!!!! Αν και ομολογώ ότι κι εγώ όσο περνούσα αυτή την ταλαιπωρία -που για να την καταλάβεις πρέπει να την έχεις ζήσει- μου πέρναγε κι εμένα αυτή η σκέψη απ' το μυαλό. Αλλά είναι σκέψη απελπισίας και όταν θα θεραπευτείς θα λες "Τί έλεγα"!

 

Λοιπόν, ξεκινώντας από το 3, ακριβώς αυτή είναι η μέθοδος διάγνωσης και αντιμετώπισης του προβλήματος. Καλά ο γυναικολόγος δεν στο είπε; Τέλος πάντων. Αφού κάνεις την καλλιέργεια κολπικού υγρού και ταυτοποιήσουν το στέλεχος του μύκητα, κάνουν (ή ζητάς εσύ) μυκητόγραμμα για να δει ο γιατρός σου ποιο φάρμακο είναι πιο αποτελεσματικό για τον μύκητα που έχεις. Όμως ενδέχεται από τα συμπτώματα που περιγράφεις να έχεις και κάποιο άλλο μικρόβιο που σε κάθε περίπτωση θα φανεί στην καλλιέργεια. Τα αποτελέσματα της καλλιέργειας και το μυκητόγραμμα πρέπει να τα πας στον γυναικολόγο ώστε να σου δώσει την κατάλληλη αγωγή.

 

Όσο για το 2, οι μύκητες δεν έχουν καμία σχέση με τη γονιμότητα. Πρέπει όμως να δεις αν έχεις κάποιο άλλο μικρόβιο για το οποίο χρειάζεσαι θεραπεία γιατί κάποια μικρόβια ενδέχεται να επηρεάσουν τη γονιμότητα αν δεν αντιμετωπιστούν και προχωρήσουν πιο μέσα (σάλπιγγες κλπ).

 

Περαστικά και καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια για τους μυκητες σοδονερο μονο μετα την περιοδο για κανα 2 μερουλες κ δεν ερχονται ποτε οι μυκητες.υπεφερα 1μιση χρονο.μεχρι που μου πε ο γιατρος να βαζω σοδονερο μετα απο την περιοδο..κ μετα πλυση μια φορα την εβδομαδα προληπτικα.

ηρεμησα!! ειχα μεγαλο προβλημα.δεν εφευγαν με τιποτα.

ειχαν γινει κ ανθεκτικοι στα υποθετα κ δεν χαμπαριαζαν.

τωρα κανω πλυσεις μετα την περιοδο κ μετα μια φορα την εβδομαδα προληπτικα κ συνηλθα!!καπου διαβασα οτι το σοδονερο φτιαχνει κ το PH του κολπου.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ακριβως το ίδιο προβλημα με τη διαφορα οτι κρατησε 20λοκληρα χρόνια,μεχρι που απφασισα να κανω ομοιοπαθητικη και λυθηκε μαχαιρι. Δοξα τω Θεω..Δοκιμασε και θα δες σιγουρα αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια για τους μυκητες σοδονερο μονο μετα την περιοδο για κανα 2 μερουλες κ δεν ερχονται ποτε οι μυκητες.υπεφερα 1μιση χρονο.μεχρι που μου πε ο γιατρος να βαζω σοδονερο μετα απο την περιοδο..κ μετα πλυση μια φορα την εβδομαδα προληπτικα.

ηρεμησα!! ειχα μεγαλο προβλημα.δεν εφευγαν με τιποτα.

ειχαν γινει κ ανθεκτικοι στα υποθετα κ δεν χαμπαριαζαν.

τωρα κανω πλυσεις μετα την περιοδο κ μετα μια φορα την εβδομαδα προληπτικα κ συνηλθα!!καπου διαβασα οτι το σοδονερο φτιαχνει κ το PH του κολπου.

οι πλυσεις με σοδονερο ειναι ενδοκολπικες οι εξωτερικες πλυσεις στην ευαισθητη περιοχη?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα κορίτσια και καλώς σας βρήκα. Είμαι 27 χρονών, σεξουαλικά ενεργή από τα 15 μου, πάντα με προφυλάξεις. Σταθερός κύκλος περιόδου 24-26 μέρες. Με τον άντρα μου είμαστε μαζί 6 χρόνια και σκεφτόμαστε να προσπαθήσουμε για ένα μωράκι, το πρώτο μας. Η ιστορία μου: Το 2003, στα 16 μου, παρατήρησα στο εσώρουχό μου κάποια άσπρα υγρά. Δεν έδωσα σημασία, γιατί νόμιζα πως ήταν κομμάτια από χαρτί. ;) Μετά από 2 χρόνια, πήγα σε γυναικολόγο. Έκανα τεστ ΠΑΠ και βγήκε ''Κατηγορία Ι''. Όλα καλά, αλλά τα άσπρα υγρά μια έφευγαν, μια εμφανιζόντουσαν. Πέρασαν έτσι 7 χρόνια με μυκητιάσεις, χωρίς να έχω πάει ξανά σε γιατρό. Το ξέρω είμαι απαράδεκτη. Το 2012 αποφάσισα να πάω, γιατί οι μύκητες είχαν κατασκηνώσει για τα καλά. Ήταν σαν κομμάτια από τυρί, μυρωδιά σαν μαγιά :shock: κλπ. Έκανα πάλι τεστ ΠΑΠ και βγήκε ''Κατηγορία ΙΙ''. Μου είπε ο γιατρός, ότι έχω μια ελαφριά κολπίτιδα. Μου έγραψαν: κολπικά pevaryl αν θυμάμαι καλά, μια αλοιφή dactador και sporanox για μένα και για τον σύντροφό μου. Οκ, την έκανα την θεραπεία αλλά τίποτα. Ακολούθησα κατά γράμμα τις συμβουλές του, αλλά δεν έγινε τίποτα. Πέρσι ξαναπήγα σε άλλον γυναικολόγο, έκανα τεστ ΠΑΠ και πάλι ''Κατηγορία ΙΙ''. Πάλι θεραπεία, πάλι τίποτα. :( Έψαξα σε παρόμοια θέματα στο forum (το παρακολουθώ χρόνια), για διάφορες λύσεις με γιαούρτι, χαμομήλι κλπ. Έχω καταντήσει αηδία. Το τελευταίο καιρό ειδικά, έχω και άλλα προβλήματα. Συχνά μετά την επαφή με τον άντρα μου (με προφυλακτικό), παρατηρώ να κυλάει ένα υπόλευκο υγρό, το οποίο είναι άοσμο. Καμία σχέση με μύκητες. Κίτρινα υγρά στο εσώρουχό μου, τα οποία μοιάζουν σαν να μην έχω σκουπιστεί. Μια ανυπόφορη μυρωδιά αμμωνίας. Πλένομαι κάθε μέρα, κυρίως με νερό. Βαμβακερά εσώρουχα πάντα και συνήθως δεν φοράω σφιχτά παντελόνια.

 

Οι ερωτήσεις μου:

1. Να μάθω να ζω παρέα με τα προβλήματά μου;;

2. Υπάρχει πιθανότητα να μη μπορώ να γίνω μανούλα;

3. Διάβασα κάπου για καλλιέργεια κολπικού υγρού και εξέταση νωπού παρασκευάσματος κολπικού εκκρίματος.

 

Ευχαριστώ πολύ, θα δεχθώ με χαρά την βοήθειά σας.

Συγνώμη για το μακροσκελές post μου, αλλά είναι η πρώτη φορά που τα λέω τόσο αναλυτικά.

 

Εγώ θα συμφωνήσω με τις κοπέλες πιό πάνω. Είχα το ίδιο πρόβλημα χρόνια, κόντευα να γίνω μέτοχος της εταιρίας που βγάζει την Canesten! Ξεκίνησα ομοιοπαθητική και σώθηκα. Πάντως έχω ακούσει πως πολλές φορές παίζει και ο σύντροφος ρόλο, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει ή αν είναι ράδιο αρβύλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παλι κοπελες μου εκανα 2 φορες φορες ομοιπαθητικη και δεν μου περασε, τι παει λαθος ουτε και εγω δεν ξερω παντως ειμαι πεπισμενη πως η τυχη μου ειναι αυτη και πως δεν προκυτε κανενας γιατρος να με βοηθησει να θεραπευτω! :-(

Link to comment
Share on other sites

ισως οπως λεει και η μαρτινα να φταιει ο συντροφος, ελεγξε το και απο κει μηπως συντηρει την κατασταση.. ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος βεβαια για ολα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

ισως οπως λεει και η μαρτινα να φταιει ο συντροφος, ελεγξε το και απο κει μηπως συντηρει την κατασταση.. ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος βεβαια για ολα αυτά.

 

δεν εχω συντροφο που σημαινει ουτε αυτο παιζει ρολο! τι να πω ρε κοριτσια απελπηστικα πολυ :cry:

Link to comment
Share on other sites

κορτιτσια προβιοτικα κ σοδονερο μετα την περιοδο.να πατε να παρετε acidophillus σε χαπια κ να πινετε για παντα 2 την ημερα με το φαγητο.

2 φορς την ημερα ..οχι κ τα 2 μαζι.

θα απαλλαχτειτε απο τους μυκητες.

τα βρισκετε στο φαρμακειο.κ μετα την περιοδο σας ενα προβιοτικο στον κολπο καθε μηνα για 3 μερες ή σοδονερο κολπικες πλυσεις για 3 μερες..καθε φορα..ετσι σιγα σιγα θα απαλλαχτειτε απο τους μυκητες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να παραθεσω και εγω την εμπειρια μου...

Απο μικρη λογω κολυμβητηριου ειχα κολλησει μυκητες και κατα καιρους επαιρνα υποθετα αντιβιωσεις κλπ...

Αυτο 10 χρονακια περιπου... απο 15-24 χρονων.

Να σου πω οτι ειμαι εντελως κατα των φαρμακων για τους μυκητες γιατι και εγω που ημουν ανιατη περιπτωση τους εχω ξεφορτωθει με φυσικο τροπο απο εναν ομοιοπαθητικο γιατρο.

Οι μυκητες επειδη βρισκονται στον κολπο μας παντα γιατι ειναι στην χλωριδα πρεπει να υπαρχουν αλλα να μην αναπτυσσονται και δρουν αρνητικα που σημαινει οτι πρεπει να εχεις γερο ανοσοποιητικο και να φτιαξεις το ph του κολπου σου. Εμενα μου ειχε δωσει να πινω γαλακτοβακιλους συγκεκριμενα της Synosan Acibucha 1 πρ και 1 βραδυ για 2 μηνες και τiς πρωτες 10 μερες να βαζω στον κολπο παραλληλα και τα υποθετα sup huillest vag (τα παραγγελνεις σε φαρμακειο με ομοιοπαθητικα ειναι φυσικα με καλεντουλα και χαμομηλι), και μετα να βαζω στον κολπο μου και ενα χαπακι απο τα Acibucha για αλλες 10 μερες. Ναι, ναι το ιδιο χαπακι που επινα που ηταν σαν βιταμινη το εβαζα και στον κολπο και ειναι πορτοκαλι και μπλιαχ!!! αλλα σωθηκα!!! 2 μηνες μου πηρε αλλα τελος! αυτα! επλιζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
κορτιτσια προβιοτικα κ σοδονερο μετα την περιοδο.να πατε να παρετε acidophillus σε χαπια κ να πινετε για παντα 2 την ημερα με το φαγητο.

2 φορς την ημερα ..οχι κ τα 2 μαζι.

θα απαλλαχτειτε απο τους μυκητες.

τα βρισκετε στο φαρμακειο.κ μετα την περιοδο σας ενα προβιοτικο στον κολπο καθε μηνα για 3 μερες ή σοδονερο κολπικες πλυσεις για 3 μερες..καθε φορα..ετσι σιγα σιγα θα απαλλαχτειτε απο τους μυκητες.

 

οταν λες ενα προβιοτικο στον κολπο καθε μηνα για 3 μερες, θες να πεις το προβιοτικο που πινουμε? π.χ το acidophillus μπορουμε να το παρουμε απο το στομα και στον κολπο?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια επανήλθα στο θέμα μου. Πρώτα να σας ευχαριστήσω μία μία ξεχωριστά για τις απαντήσεις/συμβουλές σας. Δεύτερον σήμερα πήγα σε 2ο γυναικολόγο -γιατί ο πρώτος μου έδωσε χάπια και δεν έγινε τίποτα - και σας παραθέτω τα αποτελέσματα.

 

Βακτηριακή Κολπίτιδα!!!! Ούτε μύκητες, ούτε τίποτα τέτοιο. Δηλαδή τόσα χρόνια μου έδιναν λάθος διάγνωση οι υπόλοιποι γυναικολόγοι. Χώρια τα χάπια, για 'μένα και για τον αντρούλη μου :(

 

Μου έγραψε την κολπική κρέμα Climycen.

 

Anyway, ουδέν κακόν αμιγές καλού.

 

Οι εντυπώσεις μου: Τον γιατρό τον βρήκα τυχαία, μέσω της σελίδας του εοπυυ, γιατί έψαχνα κάποιον κοντά στην γειτονιά μου. Είναι ευγενικός, συζητήσιμος, μου εξηγούσε το κάθε τι με λεπτομέρεια και κυρίως καθόλου βιαστικός. Από δω και πέρα νομίζω πως βρήκα τον κατάλληλο γιατρό. Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ.

F5Fkp2.png

 

 

j6ZNp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Οποιος γιατρος βγαζει διαγνωση με το ματι και οχι διαβαζοντας αποτελεσματα καλλιεργειας κολπικου υγρου ειναι ακρως επιπολαιος οταν δε το προχωραει και δινει και φαρμακα κουτουρου ειναι και επικινδυνος. Το climycen μου το εχουν δωσει πολλακις οι αλλοπαθητικοι γιατρουληδες που γυρνοβολουσα 20 ολοκληρα χρονια ειναι για κολπιτιδες γενικα μολις το σταματουσα φτου κι απ την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός μου απογορεύει τις κολπικές πλύσεις (με το οτιδήποτε, χαμομήλια, σόδες, betadine) δια ροπάλου. Όλα αυτά μου λέει καταστρέφουν την χλωρίδα του κόλπου.

Η σωστή διάγνωση γίνεται πάντα με την λήψη κολπικού υγρού ώστε ο γιατρός να ξέρει ακριβώς τι πρέπει να θεραπεύσει και να χορηγήσει την σωστή θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια επιστρεφω να πω οτι εκανα 3 μηνες ομοιπαθητικη χωρις κανενα αποτελεσμα για αλλη μια φορα, και ειπα να αλλαξω γιατρο κ εδω και αναμιση μηνα εκανα θεραπεια με αλλο γιατρο, το απολεσμα λιγο καλητερα αλλα μπορει να ειμαι 2 μερες καλα και 4 χαλια, εχω διαβασει και στο ιντερνετ για ομοιπαθητικη και πολλοι λενε ειναι μπουφα, και επειση μου ειπανε οτι σε καποια χωρα θα εκλειναν ολους τους ομοιπαθητικους λογο του οτι δεν εχει αποδηχτει τιποτα επειστημονικα πως θεραπευεται ο ανθρωπος, σας παρακαλω με τις εμπειριες σας που ισως ζησατε η ακουσατε μπορειτε να με καθοδειγησετε στον σωστο τον δρομο? μην χανω και αλλο χρονο αδικα τωρα ειναι 4 χρονια που ταλαιπωρουμε με τους μηκυτες χωρις αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια επιστρεφω να πω οτι εκανα 3 μηνες ομοιπαθητικη χωρις κανενα αποτελεσμα για αλλη μια φορα, και ειπα να αλλαξω γιατρο κ εδω και αναμιση μηνα εκανα θεραπεια με αλλο γιατρο, το απολεσμα λιγο καλητερα αλλα μπορει να ειμαι 2 μερες καλα και 4 χαλια, εχω διαβασει και στο ιντερνετ για ομοιπαθητικη και πολλοι λενε ειναι μπουφα, και επειση μου ειπανε οτι σε καποια χωρα θα εκλειναν ολους τους ομοιπαθητικους λογο του οτι δεν εχει αποδηχτει τιποτα επειστημονικα πως θεραπευεται ο ανθρωπος, σας παρακαλω με τις εμπειριες σας που ισως ζησατε η ακουσατε μπορειτε να με καθοδειγησετε στον σωστο τον δρομο? μην χανω και αλλο χρονο αδικα τωρα ειναι 4 χρονια που ταλαιπωρουμε με τους μηκυτες χωρις αποτελεσμα

 

Κορίτσια, καλημέρα. Συγνώμη που παρεμβαίνω στη συζήτηση, αλλά σκέφτηκα μήπως μπορέσω να βοηθήσω με τα λίγα που ξέρω, μιας και είμαι στο χώρο της υγείας (δουλεύω στο Υπουργείο Υγείας) και μαθαίνω διάφορα.

 

Απ' όσο γνωρίζω, οι μύκητες δεν αναπτύσσονται τόσο λόγω κάποιας μόλυνσης (πχ επειδή καθίσαμε σε ένα βρώμικο βραχάκι στην παραλία) ή εάν αναπτυχθούν γι' αυτό το λόγο με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή φεύγουν. Όταν το πρόβλημα είναι χρόνιο και επανεμφανίζεται, σημαίνει ότι γενικότερα το ανοσοποιητικό μας πάσχει και πρέπει να το ενισχύσουμε. Για να ενισχύσει κάποιος το ανοσοποιητικό του δυστυχώς δεν αρκούν τα φάρμακα. Θα πρέπει να αλλάξει τρόπο ζωής και να είναι αποφασισμένος για αυτό.

 

Απ' όσο γνωρίζω, οι μύκητες που αναπτύσσονται στα γυναικεία γεννητικά όργανα δυστυχώς επηρεάζουν τη γονιμότητα, δηλαδή όσο καιρό μια γυναίκα έχει μόλυνση μπορεί να δυσκολεύεται να συλλάβει, αλλά ακόμα και αν συλλάβει, μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα στο έμβρυο. Επίσης, απ' όσο γνωρίζω, οι μύκητες τρέφονται και "ενισχύονται" με τη ζάχαρη και το λευκό αλεύρι στη διατροφή μας (πχ λευκό ψωμί, μακαρόνια, επεξεργασμένο ρύζι, μπισκότα, κράκερ κλπ), ενώ αυτό που τους σκοτώνει είναι η απουσία αυτών των τροφών από τη διατροφή μας, η αντικατάστασή τους με προϊόντα ολικής αλέσεως και η κατανάλωση πολλών τροφών που περιέχουν γαλακτοβάκιλους, που ρυθμίζουν τη χλωρίδα της περιοχής και δεν επιτρέπουν στους μύκητες να αναπτυχθούν. Τέλος, μεγάλη σημασία έχουν τα εσώρουχα. Να μην είναι συνθετικά, αλλά βαμβακερά και, κατά προτίμηση, λευκά για να μπορούν να πλένονται σε υψηλές θερμοκρασίες. Τα συνθετικά εσώρουχα ευνοούν την ανάπτυξη των μυκήτων.

 

Προσωπικά, δεν έχω πάθει ποτέ στη ζωή μου μυκητίαση, αν και το καλοκαίρι στη θάλασσα ήμουν πάντα ιδιαίτερα απρόσεκτη. Πιστεύω όμως ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το ότι δεν καταναλώνω καθόλου γλυκά (ούτε καν μέλι), καθόλου ζάχαρη (ούτε καν στα δημητριακά πρωινού που την περιέχουν με το κιλό) και καθόλου επεξεργασμένο λευκό αλεύρι και λευκό ρύζι. Τα πάντα που τρώω είναι ολικής αλέσεως και σε αυτό με διευκολύνει το ότι ποτέ δεν μου άρεσε να τρώω ψωμί (ναι, υπάρχουν άνθρωποι που δεν τρώνε ούτε μπουκιά ψωμί). Επίσης, κάθε πρωί τρώω ένα γιαούρτι πλήρες με βρώμη (χωρίς ζάχαρη βέβαια και χωρις καθόλου μέλι) και κάθε βράδυ τουλάχιστον μισό μπουκάλι κεφίρ (με τα Weetabix τα μεγάλα που είναι σαν φρυγανιές, όχι τα μικρά, που δεν έχουν ζάχαρη/ Τα έχει μόνο ο Βασιλόπουλος).

 

Ξέρω ότι είναι λίγο άχαρη διατροφή. Δεν είναι το ίδιο να τρως ένα ξινό γιαούρτι ή να πίνεις το ξινό κεφίρ με εντελώς άγλυκα δημητριακά και το ίδιο να βουτάς μπισκότα ή τσουρέκι μέσα σε γάλα για πρωινό. Όμως, πιστέψτε με, θα απαλλαγείτε και από το πρόβλημα και από τα φάρμακα. Τα πάντα έχουν ένα κόστος σε αυτή τη ζωή. Για να έχουμε την υγεία μας, αναγκαστικά θα πρέπει να θυσιάσουμε κάτι άλλο.

 

Εύχομαι πραγματικά να λυθεί για όλες το πρόβλημα και πολύ σύντομα να αποτελεί παρελθόν.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα. Συγνώμη που παρεμβαίνω στη συζήτηση, αλλά σκέφτηκα μήπως μπορέσω να βοηθήσω με τα λίγα που ξέρω, μιας και είμαι στο χώρο της υγείας (δουλεύω στο Υπουργείο Υγείας) και μαθαίνω διάφορα.

 

Απ' όσο γνωρίζω, οι μύκητες δεν αναπτύσσονται τόσο λόγω κάποιας μόλυνσης (πχ επειδή καθίσαμε σε ένα βρώμικο βραχάκι στην παραλία) ή εάν αναπτυχθούν γι' αυτό το λόγο με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή φεύγουν. Όταν το πρόβλημα είναι χρόνιο και επανεμφανίζεται, σημαίνει ότι γενικότερα το ανοσοποιητικό μας πάσχει και πρέπει να το ενισχύσουμε. Για να ενισχύσει κάποιος το ανοσοποιητικό του δυστυχώς δεν αρκούν τα φάρμακα. Θα πρέπει να αλλάξει τρόπο ζωής και να είναι αποφασισμένος για αυτό.

 

Απ' όσο γνωρίζω, οι μύκητες που αναπτύσσονται στα γυναικεία γεννητικά όργανα δυστυχώς επηρεάζουν τη γονιμότητα, δηλαδή όσο καιρό μια γυναίκα έχει μόλυνση μπορεί να δυσκολεύεται να συλλάβει, αλλά ακόμα και αν συλλάβει, μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα στο έμβρυο. Επίσης, απ' όσο γνωρίζω, οι μύκητες τρέφονται και "ενισχύονται" με τη ζάχαρη και το λευκό αλεύρι στη διατροφή μας (πχ λευκό ψωμί, μακαρόνια, επεξεργασμένο ρύζι, μπισκότα, κράκερ κλπ), ενώ αυτό που τους σκοτώνει είναι η απουσία αυτών των τροφών από τη διατροφή μας, η αντικατάστασή τους με προϊόντα ολικής αλέσεως και η κατανάλωση πολλών τροφών που περιέχουν γαλακτοβάκιλους, που ρυθμίζουν τη χλωρίδα της περιοχής και δεν επιτρέπουν στους μύκητες να αναπτυχθούν. Τέλος, μεγάλη σημασία έχουν τα εσώρουχα. Να μην είναι συνθετικά, αλλά βαμβακερά και, κατά προτίμηση, λευκά για να μπορούν να πλένονται σε υψηλές θερμοκρασίες. Τα συνθετικά εσώρουχα ευνοούν την ανάπτυξη των μυκήτων.

 

Προσωπικά, δεν έχω πάθει ποτέ στη ζωή μου μυκητίαση, αν και το καλοκαίρι στη θάλασσα ήμουν πάντα ιδιαίτερα απρόσεκτη. Πιστεύω όμως ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το ότι δεν καταναλώνω καθόλου γλυκά (ούτε καν μέλι), καθόλου ζάχαρη (ούτε καν στα δημητριακά πρωινού που την περιέχουν με το κιλό) και καθόλου επεξεργασμένο λευκό αλεύρι και λευκό ρύζι. Τα πάντα που τρώω είναι ολικής αλέσεως και σε αυτό με διευκολύνει το ότι ποτέ δεν μου άρεσε να τρώω ψωμί (ναι, υπάρχουν άνθρωποι που δεν τρώνε ούτε μπουκιά ψωμί). Επίσης, κάθε πρωί τρώω ένα γιαούρτι πλήρες με βρώμη (χωρίς ζάχαρη βέβαια και χωρις καθόλου μέλι) και κάθε βράδυ τουλάχιστον μισό μπουκάλι κεφίρ (με τα Weetabix τα μεγάλα που είναι σαν φρυγανιές, όχι τα μικρά, που δεν έχουν ζάχαρη/ Τα έχει μόνο ο Βασιλόπουλος).

 

Ξέρω ότι είναι λίγο άχαρη διατροφή. Δεν είναι το ίδιο να τρως ένα ξινό γιαούρτι ή να πίνεις το ξινό κεφίρ με εντελώς άγλυκα δημητριακά και το ίδιο να βουτάς μπισκότα ή τσουρέκι μέσα σε γάλα για πρωινό. Όμως, πιστέψτε με, θα απαλλαγείτε και από το πρόβλημα και από τα φάρμακα. Τα πάντα έχουν ένα κόστος σε αυτή τη ζωή. Για να έχουμε την υγεία μας, αναγκαστικά θα πρέπει να θυσιάσουμε κάτι άλλο.

 

Εύχομαι πραγματικά να λυθεί για όλες το πρόβλημα και πολύ σύντομα να αποτελεί παρελθόν.

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ!!! Να προσθέσω ακομα αν και το εχω ξανααναφερει.Εχινακεια παιδια! Απλα θαυματουργό!!! Γιάτρεψα εντελώς κονδυλώματα μεςα σε 4 μηνες μετα απο 3 χρονια ταλαιπωρίας και καυτηριασεις και ο άντρας μου στρεπτοκκοκο μετα απο 4 χρονια θεραπείας με αντιβιωσεις( έπαναεμφανιζοταν συνεχεια).

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα. Συγνώμη που παρεμβαίνω στη συζήτηση, αλλά σκέφτηκα μήπως μπορέσω να βοηθήσω με τα λίγα που ξέρω, μιας και είμαι στο χώρο της υγείας (δουλεύω στο Υπουργείο Υγείας) και μαθαίνω διάφορα.

 

Απ' όσο γνωρίζω, οι μύκητες δεν αναπτύσσονται τόσο λόγω κάποιας μόλυνσης (πχ επειδή καθίσαμε σε ένα βρώμικο βραχάκι στην παραλία) ή εάν αναπτυχθούν γι' αυτό το λόγο με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή φεύγουν. Όταν το πρόβλημα είναι χρόνιο και επανεμφανίζεται, σημαίνει ότι γενικότερα το ανοσοποιητικό μας πάσχει και πρέπει να το ενισχύσουμε. Για να ενισχύσει κάποιος το ανοσοποιητικό του δυστυχώς δεν αρκούν τα φάρμακα. Θα πρέπει να αλλάξει τρόπο ζωής και να είναι αποφασισμένος για αυτό.

 

Απ' όσο γνωρίζω, οι μύκητες που αναπτύσσονται στα γυναικεία γεννητικά όργανα δυστυχώς επηρεάζουν τη γονιμότητα, δηλαδή όσο καιρό μια γυναίκα έχει μόλυνση μπορεί να δυσκολεύεται να συλλάβει, αλλά ακόμα και αν συλλάβει, μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα στο έμβρυο. Επίσης, απ' όσο γνωρίζω, οι μύκητες τρέφονται και "ενισχύονται" με τη ζάχαρη και το λευκό αλεύρι στη διατροφή μας (πχ λευκό ψωμί, μακαρόνια, επεξεργασμένο ρύζι, μπισκότα, κράκερ κλπ), ενώ αυτό που τους σκοτώνει είναι η απουσία αυτών των τροφών από τη διατροφή μας, η αντικατάστασή τους με προϊόντα ολικής αλέσεως και η κατανάλωση πολλών τροφών που περιέχουν γαλακτοβάκιλους, που ρυθμίζουν τη χλωρίδα της περιοχής και δεν επιτρέπουν στους μύκητες να αναπτυχθούν. Τέλος, μεγάλη σημασία έχουν τα εσώρουχα. Να μην είναι συνθετικά, αλλά βαμβακερά και, κατά προτίμηση, λευκά για να μπορούν να πλένονται σε υψηλές θερμοκρασίες. Τα συνθετικά εσώρουχα ευνοούν την ανάπτυξη των μυκήτων.

 

Προσωπικά, δεν έχω πάθει ποτέ στη ζωή μου μυκητίαση, αν και το καλοκαίρι στη θάλασσα ήμουν πάντα ιδιαίτερα απρόσεκτη. Πιστεύω όμως ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το ότι δεν καταναλώνω καθόλου γλυκά (ούτε καν μέλι), καθόλου ζάχαρη (ούτε καν στα δημητριακά πρωινού που την περιέχουν με το κιλό) και καθόλου επεξεργασμένο λευκό αλεύρι και λευκό ρύζι. Τα πάντα που τρώω είναι ολικής αλέσεως και σε αυτό με διευκολύνει το ότι ποτέ δεν μου άρεσε να τρώω ψωμί (ναι, υπάρχουν άνθρωποι που δεν τρώνε ούτε μπουκιά ψωμί). Επίσης, κάθε πρωί τρώω ένα γιαούρτι πλήρες με βρώμη (χωρίς ζάχαρη βέβαια και χωρις καθόλου μέλι) και κάθε βράδυ τουλάχιστον μισό μπουκάλι κεφίρ (με τα Weetabix τα μεγάλα που είναι σαν φρυγανιές, όχι τα μικρά, που δεν έχουν ζάχαρη/ Τα έχει μόνο ο Βασιλόπουλος).

 

Ξέρω ότι είναι λίγο άχαρη διατροφή. Δεν είναι το ίδιο να τρως ένα ξινό γιαούρτι ή να πίνεις το ξινό κεφίρ με εντελώς άγλυκα δημητριακά και το ίδιο να βουτάς μπισκότα ή τσουρέκι μέσα σε γάλα για πρωινό. Όμως, πιστέψτε με, θα απαλλαγείτε και από το πρόβλημα και από τα φάρμακα. Τα πάντα έχουν ένα κόστος σε αυτή τη ζωή. Για να έχουμε την υγεία μας, αναγκαστικά θα πρέπει να θυσιάσουμε κάτι άλλο.

 

Εύχομαι πραγματικά να λυθεί για όλες το πρόβλημα και πολύ σύντομα να αποτελεί παρελθόν.

 

 

ευχαριστω για τις συμβουλες ου, τα τυρω εδω και 2 χρονια αυτα με την διατροφη να μην καταναλονω αυτα που αναφερες και ακομη ειμαι στα ιδια επιπεδα δεν φευγουν απο πανω μου με τιποτα! δεν εμεινε γιατρος να μην πηγα εχω απελπηστει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...