Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?


Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?  

1.057

  1. 1. Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?

    • Φυσιολογικός
    • Καισαρική κατ΄επιλογή
    • Καισαρική λόγω ανάγκης


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 391
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δε χρησιμοποιησα τη λεξη ψεμματα, εσυ την ειπες! Εννοω οτι απο την εμπειρια των 15 χρονων που δουλευω παρατηρησα οτι ολα ειναι θεμα προσωπικης ευαισθησιας! Και το πως φερεται κανεις και το πως μεταφερει κανεις τις εμπειριες του!

Link to comment
Share on other sites

ολα τα αλλα ειναι παραμυθια...

 

δε νομιζω να μπηκε καμια εδω μεσα για να γραψει ψεματα.δε γεννησα με καισαρικη αλλα τουλαχιστον ειπα την αληθεια για τους ΦΤ μου.το νοημα οσων λεμε εδω μεσα δεν ειναι τοσο με το αν ποναει η οχι η καισαρικη.αλλα η επιλογη καισαρικης ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ εναντι της φυσικης διαδικασιας

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θα ξαναπω και θα συμφωνησω με οσες λενε οτι μανα γινεσαι και νιωθεις ειτε με φτ ειτε με κτ!!

Προσωπικα με ενδιεφερε να εχω ενα υγιες παιδι με καθε τροπο...οποιος κι αν ειναι!!

 

Το θεμα αντοχης πονου...συζητιεται...αλλα σε εμενα ο ουροκαθετηρας ηταν πολυ μεγαλυτερο βασανιστηριο απο τη γεννα!!Και ναι,ποναει...τι να λεμε τωρα...οχι οταν βγαινει...οση ωρα ειναι εκει-αλλα οταν εχεις κανει κτ και εισαι με επισκληριδιο...φυσικα τι να καταλαβεις???Και ακομη κι εγω δεν το πιστευα-το παραδεχομαι...αλλα τα γεγονοτα εδειξαν οτι μαλλον ειμαι πολυ πιο ψυχραιμη απο οσο νομιζα γιατι εβγαλα περα την γεννηση του μωρου μου με τον καλυτερο τροπο και δεν ηταν και ιδανικες οι συνθηκες.

Την περινεοτομη δεν την καταλαβα καν!!

Πονους...ναι,τους ενιωσα...αλλα αναμενομενο!!

Εκανα οτι καλυτερο μπορουσα,ακολουθησα τις οδηγιες του γιατρου μου και τα καταφερα...

 

@Στελινουλα:μου αρεσει που πλεον το βλεπεις ετσι!!

Και μην συγκρινεις...εσυ εχεις και αλλα θεματακια που χρηζουν προσοχης και ισως να απαιτουν κτ!

 

@Ελενη-Τασος:μην αρπαζεσαι,ολοι χωρανε στην κουβεντα...και νομιζω οτι δεν

υπαρχουν απολυτες αποψεις...αλλωστε εμπειριες ζητηθηκαν απο την κοπελα που ανοιξε το θεμα!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν σας ενημερωσαν αλλα ειναι σε πειραματικο σταδιο και ΜΟΝΟ στη σουηδια, οι γυναικες γεννανε σε 4 λεπτά χωρίς πονους χωρίς νυστερι χωρίς χημικά χωρίς τιποτα.. ειναι η γνωστη τοθς πασοι τεχνικη του κώλου όπου η επιτοκος εχει την ευκαιρεια να ιγνει μανουλα δια της άλλης οδου

 

ΜΑ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΤΟ ΤΡΑΓΙΟ ΜΟΥ?????

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η μάνα μου μετά τις γέννες πάθαινε μολυνσεις γιατι άνοιγαν τα ράμματα και στην συνέχεια άρχισαν τα διάφορα γυναικολογικά στα 28 έκανε την πρωτη αφαιρεση ένα μικρό κομμάτι της μήτρας και στα 40 ολική.....

 

συγνώμη , αλλά για να εχει προβλημα απο τα 28 , σημαινει οτι υπηρχε σιγουρα προδιαθεση , ετσι δεν είναι ?

 

και η καθε περιπτωση φυσικα ειναι διαφορετικη

 

οπότε μην λέμε πράγματα στον αερα:rolleyes:

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

 

συγνώμη , αλλά για να εχει προβλημα απο τα 28 , σημαινει οτι υπηρχε σιγουρα προδιαθεση , ετσι δεν είναι ?

 

και η καθε περιπτωση φυσικα ειναι διαφορετικη

 

οπότε μην λέμε πράγματα στον αερα:rolleyes:

 

και εγω αυτο ειπα κιττυ μου.κ εγω σχεδον 28 ειμαι (τον μαρτιο γινομαι)με 3 ΦΤ χωρις επισκλ.σε 5 χρονια.(επισης ειμαι κ μικροκαμομενη 1.60 υψος και 48 κιλα στα κανονικα μου γιατι τωρα μετα τη γεννα ειμαι λιγα παραπανω:lol:)υγειεστατη παρολα αυτα:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Η γέννα είτε είναι Φ.Τ., είτε Κ.Τ. δεν παύει να είναι ένα χειρουργείο.

Τα χειρουργεία δε σου εγγυόνται ποτέ 100% επιτυχία. Ποτέ δεν ξέρεις τί θα πάει στραβά....

Δεν έχει να κάνει αυτό με το πόσο η επιστήμη έχει προχωρήσει, αλλά με θέμα τύχης. Πώς θα σου 'ρθουν εκείνη την ώρα. Μπορεί να ανεβάσεις πίεση, μπορεί να πάθεις υπόταση, μπορεί να πάθεις αιμορραγία...1002 μπορεί....

 

Θέμα τύχης ?:confused::confused: δηλ στον ΦΤ ποιός εγγυάται οτι δεν θα πεσει η πίεση ή δεν ξέρω και εγω τι άλλο ?

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πού βρίσκεται το δίλημμα "Φυσιολογικός Τοκετός ή Καισαρική?". Από πότε δηλαδή γινόμαστε οι ίδιοι γιατροί επιλέγοντας τον τρόπο που θα γεννήσουμε? Δεν τίθεται ερώτημα. Τα μωρά γεννιούνται όπως η φύση προέβλεψε, δηλ. με κολπικό τοκετό. Εφόσον ιατρικοί λόγοι συντρέχουν (κινδυνεύει η υγεία της μητέρας ή του μωρού) ΤΟΤΕ ευτυχώς η επιστήμη έχει βρει τον τρόπο να εξαλείψει τους κινδύνους και να σώζονται έτσι ζωές. Δεν έχει καμία άλλη προέκταση το θέμα για μένα. Και επειδή η επιστήμη προχωρά, υπάρχει και η επισκληρίδιος αναισθησία για λιγότερο ή καθόλου πόνο στον τοκετό. Προς Θεού, να μην παρεξηγηθεί καμία κοπέλα που έκανε καισαρική...Το μόνο που τονίζω είναι ότι δεν είναι διαδικασία που η επίτοκος επιλέγει γιατί ... έτσι αλλά ο γιατρός γιατί πρέπει. Τώρα, όλοι γνωρίζουμε τους μη ιατρικούς λόγους που ορισμένοι γιατροί επιβάλλουν Κ.Τ. στις πελάτισσές τους. Είναι πλέον θέμα εμπιστοσύνης στο γιατρό.

 

Επιπλέον, να σας πω ότι επειδή γέννησα με Φ.Τ. αλλά το μωρό μου το πήραν στο τέλος με βεντούζα (δεν μπορούσε να βγει), είχα μεγάλη τομή και δν μπορούσα να περπατήσω ούτε να καθίσω καλά από τα ράμματα. Αυτό δε με εμπόδισε όμως να φάω ό,τι θέλω, να πάω τουαλέτα, να κάνω το μπανάκι μου από την 1η μέρα, να θηλάσω το μωρό, να το σηκώνω κ.λπ. Η αδερφή μου που γέννησε με καισαρική, δεινοπάθησε τις πρώτες 10 μέρες με τα ράμματα, αφήστε που τις πρώτες 2 μέρες την έβγαλε με χαμομήλι και φρυγανιά....

 

ε, μα λέω δεν θα το πει κάποια ? και ημουν ετοιμη ? ειναι ανουσιο το δίλημμα.......και για να μην απορειτε .....δυστυχως θα ξανω αναγκαστικά καισαρική , λογω σοβαρού προβλήματος στα ματια και κινδύνου αποκόλλησης...αλλά δεν θα το διάλεγα

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο ειπα κιττυ μου.κ εγω σχεδον 28 ειμαι (τον μαρτιο γινομαι)με 3 ΦΤ χωρις επισκλ.σε 5 χρονια.(επισης ειμαι κ μικροκαμομενη 1.60 υψος και 48 κιλα στα κανονικα μου γιατι τωρα μετα τη γεννα ειμαι λιγα παραπανω:lol:)υγειεστατη παρολα αυτα:mrgreen:

 

Το ξέρω Δημητρα μου:P:p Σας παρακαολουθω στις ΄πρωτες αγωνίες ΄, για να προετοιμάζομαι

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η μάνα μου μετά τις γέννες πάθαινε μολυνσεις γιατι άνοιγαν τα ράμματα και στην συνέχεια άρχισαν τα διάφορα γυναικολογικά στα 28 έκανε την πρωτη αφαιρεση ένα μικρό κομμάτι της μήτρας και στα 40 ολική.....

 

συγνώμη , αλλά για να εχει προβλημα απο τα 28 , σημαινει οτι υπηρχε σιγουρα προδιαθεση , ετσι δεν είναι ?

 

και η καθε περιπτωση φυσικα ειναι διαφορετικη

 

οπότε μην λέμε πράγματα στον αερα:rolleyes:

 

πράγματα στον αέρα;

συγκρίνεις καταστάσεις που απέχουν κατά πολύ η μια από την άλλη...πριν 30 χρόνια που σε γέννησε η μητέρα σου (στο περίπου, δεν ξέρω πόσο είσαι), τα ιατρικά μέσα αλλά και η κατάρτιση των επιστημόνων είναι άτοπο να συγκρίνεται με τα τωρινά δεδομένα.

 

Η μητέρα μου γέννησε εμένα πριν 34 χρόνια και τον μικρό πριν 32...3800 εγώ, 4400 ο καθιστός βούδας...παρατημένη σε ένα δωμάτιο πόναγε μόνη της και τις δύο φορές (με 2 διαφορετικούς γυναικολόγους κιόλας), χωρίς επισκληρίδιο, χωρίς περινεοτομή...

στην γέννηση του αδελφού μου, το μοσχαράκι πήρε μαζί του τη μήτρα (ότι είχα αφήσει εγώ δηλαδή)...ως αποτέλεσμα, η μαμά υποβλήθηκε σε ολική υστεροκτομή στα 54 της (και πολύ το καθυστέρησε η αλήθεια είναι) και 30 χρόνια μετά την δεύτερη γέννα...

ο γυναικολόγος μου είναι αυτός που της έκανε την επέμβαση υστεροκτομής...

ούτε για πλάκα δεν συνέδεσε τα δύο γεγονότα...μας πως θα μπορούσε άλλωστε;;; το ότι εγώ από άποψη υγείας, θέσης εμβρύου, σωματέτυπου, κλπ. πληρούσα όλες τις προδιαγραφές για φ.τ., πως θα μπορούσε να το συνδέσει με την άγνοια/αδιαφορία/έλλειψη μέσων πριν 34 χρόνια;

 

ε μη λέμε πράγματα στον αέρα! :roll:

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

η κιττυ εκανε (αποτυχημενο:rolleyes:) κουοτ μιας αλλης κοπελα.πο πρωτες 3 σειρες δεν ειναι δικες της:P

συμφωνω με οσα λες παντως.και η γιαγια μου πριν 58 χρονια εκει που δουλευε στο χωραφι τον γεννησε τον πατερα μου κατω απο ενα δεντρο και την αλλη μερα πηγε για τσαπισμα με το μωρο δεμενο πανω της!

και τωρα πιστευουμε εν ετοι 2010 οτι ο ΦΤ κανει κακο?ελεος:cool:

Link to comment
Share on other sites

η κιττυ εκανε (αποτυχημενο:rolleyes:) κουοτ μιας αλλης κοπελα.πο πρωτες 3 σειρες δεν ειναι δικες της:P

συμφωνω με οσα λες παντως.και η γιαγια μου πριν 58 χρονια εκει που δουλευε στο χωραφι τον γεννησε τον πατερα μου κατω απο ενα δεντρο και την αλλη μερα πηγε για τσαπισμα!

και τωρα πιστευουμε εν ετοι 2010 οτι ο ΦΤ κανει κακο?ελεος:cool:

 

ωπ! να ζητήσω συγνώμη τότε από την Κίττυ και να σε ευχαριστήσω που το επισήμανες! :wink:

 

συγνώμη, διαβάζοντας γρήγορα, παρανόησα...

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι εχουμε την επιλογη ΦΤ ή ΚΤ. Εκτος αν καποια απο εμας ειναι γυναικολογος. Η μονη επιλογη που εχουμε ειναι να διαλεξουμε εναν αξιοπιστο γιατρο που θα μας συνοδευει και στην διαρκεια της εγκυμοσυνης και στον τοκετο. Και που θα μπορει να παρει την αποφαση για εμας (ΜΕ εμας) και θα του εχουμε τυφλη εμπιστοσυνη οτι αυτο που επιλεγει ειναι με βαση ιατρικα κριτηρια και οχι οτιδηποτε αλλο (κυριως οικονομικα & προγραμματισμου).

 

Προσωπικα, αν ημουν σοβαρος γιατρος και μου υποδεικνυε καποια εγκυμονουσα τον τροπο του τοκετου, πολυ απλα θα της απαντουσα...."κανε μας τη χαρη!"

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ ποσο εμπιστοσυνη να εχεις σε εναν γιατρο που στελνει την ιδια του τη γυναικα να κανει 4 καισαρικες χωρις να υπαρχει αιτια?μονο απο αυτο εγω θα ειχα αλλαξει γιατρο την ιδια στιγμη

Link to comment
Share on other sites

ε ρε δημητρα...που ξερεις τι ειχε αυτη η γυναικα? πιθανως αυτη να ηταν η καλυτερη επιλογη. δε νμιζω να ειναι τοσο ασχετος που να διακινδυνευε τη ζωη των παιδιων του και της γυναικας του και μαλιστα x4

 

 

Link to comment
Share on other sites

δε το ειπα εγω ραννια εγω επαναλαμβανω αυτα που ειδα!οτι της ειπε ο γιατρος οτι ειναι καλυτερα με καισαρικη(οχι οτι υπαρχει αιτια αλλα για να μη κανει καρκινο εξαιτιας του ΦΤ:confused:)

Link to comment
Share on other sites

ε οχι δα! ή καποια παρανοηση εγινε ή ο γιατρος ειναι κομπογιαννιτης!

 

προσωπικα, πιστευω το πρωτο...αποκλειεται να ειπε τετοιο πραγμα γιατρος ακομα και αν ειναι ο τελευταιος του κοσμου...ημαρτον!

 

(ή υπαρχουν και αλλα δεδομενα τα οποια δεν αναφερθηκαν....)

 

 

Link to comment
Share on other sites

η μάνα μου στα 40 έκανε ολικη αφαιρεση μυτρας(είχε όγκο σαν πορτοκάλι) απο κακωσεις που έπαθε μετα τις γεννες και τις αποβολές.....γεννησε 3 παιδιά και ειχε 2 αποβολες.....ο αδερφός μου το 75 που γεννήθηκε τον έβγαλαν με βεντουζα 5 κιλά παιδι......και συν τις μολυνσεις απο ράμματα και ότι ανοιγουν τα ράμματα...αυτά γιατι δεν τα λέτε?

 

ρώτησα και τον γιατρο μου μπορείς να μου εγγυηθείς ότι δεν θα πάθω κάτι....?και μου απάντησε όχι....η γυναικα του γέννησε 4 παιδιά με καισαρική....τυχαίο?

η μάνα μου μετά τις γέννες πάθαινε μολυνσεις γιατι άνοιγαν τα ράμματα και στην συνέχεια άρχισαν τα διάφορα γυναικολογικά στα 28 έκανε την πρωτη αφαιρεση ένα μικρό κομμάτι της μήτρας και στα 40 ολική.....

..

 

Εγω λοιπον λεω να μη βγαλω καρκινο απο φυσιολογικο τοκετο οποτε θα κανω καισαρικη.....

 

κακως μπηκα σε αυτο το θεμα και συμμετειχα γιατι ολες υποστηριζετε αυτο που περασατε απλα επειδη το κανατε ακομη κ αν υποφερατε... Και γιατι το θεμα της καισαρικης ειναι ακομη ενα μεγαλο ΤΑΜΠΟΥ ενω θεωρω οτι δε θα επρεπε!

Απλα δε με πεισατε οτι ο Φ.Τ. εχει περισσοτερα θετικα! Αυτα περι φυσιολογικης οδου και ακουσμα πρωτου κλαματος και δευτερου κλαματος και τριτου... τα ακουω βερεσε! Γεια σας!

ε τι αλλο να πω πια

τα λογια ειναι περιττα

τετοιες ανακριβειες (για να μη πω τι αλλο) να διαβαζουν οι πρωταρες και θα το κρατησουν στην κοιλια κανα χρονο ακομα!

Link to comment
Share on other sites

οκ! Απλα θα πρεπει να επαναλαβω αυτο που ειπα και πριν. Τωρα, αυτα τα "ειπα στο γιατρο", "μου ειπε ο γιατρος" (και για τις 2 αποψεις τα λεω, ΦΤ, ΚΤ), δε μου λενε τιποτα. Σου πα, μου πες....πιασ' τ' αυγο και κουρευτο....

 

Δεν πιστευω οτι εχουμε την επιλογη ΦΤ ή ΚΤ. Εκτος αν καποια απο εμας ειναι γυναικολογος. Η μονη επιλογη που εχουμε ειναι να διαλεξουμε εναν αξιοπιστο γιατρο που θα μας συνοδευει και στην διαρκεια της εγκυμοσυνης και στον τοκετο. Και που θα μπορει να παρει την αποφαση για εμας (ΜΕ εμας) και θα του εχουμε τυφλη εμπιστοσυνη οτι αυτο που επιλεγει ειναι με βαση ιατρικα κριτηρια και οχι οτιδηποτε αλλο (κυριως οικονομικα & προγραμματισμου).

 

Προσωπικα, αν ημουν σοβαρος γιατρος και μου υποδεικνυε καποια εγκυμονουσα τον τροπο του τοκετου, πολυ απλα θα της απαντουσα...."κανε μας τη χαρη!"

 

 

Link to comment
Share on other sites

δε το ειπα εγω ραννια εγω επαναλαμβανω αυτα που ειδα!οτι της ειπε ο γιατρος οτι ειναι καλυτερα με καισαρικη(οχι οτι υπαρχει αιτια αλλα για να μη κανει καρκινο εξαιτιας του ΦΤ:confused:)

Έχω γνωστή που είναι παντρεμένη με γυναικολόγο.

Και στις δύο γέννες της έκανε ο άντρας της καισαρική, χωρίς να υπάρχει κανένας ιατρικός λόγος, απλά "για να μην ταλαιπωρηθεί".:shock:

 

Πάντως κι εγώ πριν μείνω έγκυος έλεγα ότι θα κάνω καισαρική. (Επίσης έλεγα ότι μάλλον δεν θα θηλάσω γιατί δεν θα έχω γάλα:lol:)

 

Αφού έμεινα έγκυος, το έψαξα, το φιλοσόφησα, αντιλήφθηκα ποιος είναι ο πραγματικός λόγος που γίνονται τόσες καισαρικές σήμερα, προσπάθησα να βάλω τον εαυτό μου στη θέση του μωρού που γεννιέται, και κατέληξα ότι είναι δικαίωμα του μωρού να γεννηθεί φυσιολογικά (προφανώς εφόσον δεν συντρέχει πραγματικός ιατρικός λόγος.)

 

Αφού έζησα λοιπόν έναν φυσιολογικό τοκετό, με επισκληρίδιο όμως γιατί είμαι και ολίγον κότα, έχω να πω ότι είναι συγκλονιστική εμπειρία, χαίρομαι 100% για την απόφασή μου, και ότι εύχομαι σε όλες τις γυναίκες να γεννήσουν φυσιολογικά.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έκανα καισαρική λόγω ισχιακής προβολής, από την αρχή της εγκυμοσύνης ήμουν ανένδοτη, δεν το συζητούσα καν για καισαρική,ήθελα φυσιολογικό και χωρίς επισκληρίδιο, μάλιστα έκανα και κήρυγμα στην ξαδέρφη μου με την οποία είχαμε 3 μέρες διαφορά στην εγκυμοσύνη και τον ίδιο γυναικολόγο (τον είχαμε τρελάνει τον άνθρωπο), εκείνη δεν το συζητούσε για φυσιολογικό. Τελικά έγινε το ακριβώς αντίθετο από αυτό που θέλαμε, εκείνη γέννησε με φυσιολογικό κι εγώ με καισαρική, ομολογώ πως ακόμη με ενοχλεί πολύ που δεν μπόρεσα να γεννήσω φυσιολογικά, και τι δεν είχα κάνει.... Το προσπαθήσαμε μέχρι τέλος, πήρα και μέρες από τον 10ο μήπως και γυρίσει το μωρό αλλά μπα..... Σήμερα η μικρή μας είναι 2,5 μηνών και πραγματικά δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία το πως γεννήθηκε, φτάνει που είναι ένα υγιέστατο μωράκι που μας γεμίζει στιγμές απόλυτης ευτυχίας!!! Στο επόμενο μωρό μου πάντως θέλω να ζήσω αυτή την εμπειρία πάρα πολύ, ο γιατρός μου είναι υπέρ του φυσιολογικού και έχει αναλάβει με επιτυχία γέννες μετά από καισαρική. Νομίζω πως δεν πρέπει να είναι θέμα επιλογής ο τρόπος με τον οποίο θα γεννήσει η κάθε γυναίκα, εκτός από ορισμένες περιπτώσεις που πρέπει να γίνει καισαρική τομή, ο φυσιολογικός τοκετός πρέπει να είναι ο μοναδικός τρόπος !!! Μακάρι να μπορέσω να ζήσω κι εγώ κάποια στιγμή όλο αυτό το μεγαλείο του φυσιολογικού τοκετού ......

L7PWp2.pngfkgNp3.png
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις ολα τα αλλα ειναι παραμυθια?δηλαδη οι κοπελες που μιλησαν πριν ειπαν ψεματα?(κοριτσια θα σας μαλωσω!)

 

εσυ συνεχισε τις ειρωνειες... Μονο αυτο ξερεις να κανεις μαλλον... Αντε εγω ειμαι ασχετη,το δεχομαι. Ουτε η μαρτυρια μιας μαιας σου αρεσει? Εσυ ξερεις καλυτερα κ απο αυτη? ΕΛΕΟΣ!

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...