Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?


Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?  

1.057

  1. 1. Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?

    • Φυσιολογικός
    • Καισαρική κατ΄επιλογή
    • Καισαρική λόγω ανάγκης


Recommended Posts

εγω δε χρειαστικα βεντουζα αλλα αφου ο τοκογραφος εδειχνε τους παλμους μια χαρα πραγμα που σημαινει οτι το μωρο δεν ειχε στρες ουτε δυσανασχετουσε.αν επεφταν οι παλμοι τοτε σε παιρνουν με καισαρικη.αλλα η ευκολη λυση ειναι το θεμα.γιατι να κατσει να περιμενει εσενα ο γιατρος?εχει και δουλειες λεμε!

 

χωρις να εχω ιδιαιτερες γνωσεις θεωρω οτι κ αυτο με τους παλμους ειναι μυθος. πολλες φορες πεφτουν οι παλμοι του μωρου οταν ξεκιναει η διαδικασια αλλα επανερχονται.

εμενα οταν επεσαν οι παλμοι του μωρου επεσαν, μου εδωσαν οξυγονο με γυρισαν λιγο στο πλαι και σταματησαν την προκληση για λιγο.

ακουσα πολλες κοπελες ομως που τους το πηραν με κτ για τον ιδιο λογο:roll::roll:

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 391
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χωρις να εχω ιδιαιτερες γνωσεις θεωρω οτι κ αυτο με τους παλμους ειναι μυθος. πολλες φορες πεφτουν οι παλμοι του μωρου οταν ξεκιναει η διαδικασια αλλα επανερχονται.

εμενα οταν επεσαν οι παλμοι του μωρου επεσαν, μου εδωσαν οξυγονο με γυρισαν λιγο στο πλαι και σταματησαν την προκληση για λιγο.

ακουσα πολλες κοπελες ομως που τους το πηραν με κτ για τον ιδιο λογο:roll::roll:

και μάλιστα επείγουσα καισαρική και οι καημένες μετά έλεγαν ευτυχώς που γλίτωσε το μωρό

και η εμρηνεία του τοκογράφου θέλει εμπειρεία

Link to comment
Share on other sites

χωρις να εχω ιδιαιτερες γνωσεις θεωρω οτι κ αυτο με τους παλμους ειναι μυθος. πολλες φορες πεφτουν οι παλμοι του μωρου οταν ξεκιναει η διαδικασια αλλα επανερχονται.

εμενα οταν επεσαν οι παλμοι του μωρου επεσαν, μου εδωσαν οξυγονο με γυρισαν λιγο στο πλαι και σταματησαν την προκληση για λιγο.

ακουσα πολλες κοπελες ομως που τους το πηραν με κτ για τον ιδιο λογο:roll::roll:

 

ναι φυσικα εγω μιλαω οταν οι παλμοι πεφτουν επικυνδινα .το οτι καποια στιγμη πεφτουν και ξαναεπανερχονται ειναι στανταρ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας πω τη μαύρη μου την αλήθεια, κι εγώ, παρόλο που έχω ταχθεί υπέρ του φτ, τον υποστηρίζω μέχρις ενός σημείου. Αν ανεβοκατεβαίνουν οι παλμοί, χρειαστεί βεντούζα-εμβρυουλκό κλπ ή εμφανιστούν κεχρωσμένα κι η διαστολή δεν προχωράει (που σημαίνει ότι το μωρό θα χρειαστεί να μείνει με τις ώρες μέσα στο μηκώνιο, όπως συνέβη με μένα), μια χαρά θα την κάνω την καισαρικούλα μου...δεν θα ρισκάρω για τίποτα στον κόσμο.

Για όλες τις παραπάνω περιπτώσεις ξέρω συγκεκριμένα περιστατικά που είχαν άσχημη κατάληξη, οπότε δεν τίθεται καν δίλημμα, προσωπικά για μένα.

Link to comment
Share on other sites

δείτε σε αυτό το θέμα:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24923&highlight=%EB%FC%E3%EF%F2+%EA%E1%E9%F3%E1%F1%E9%EA%E7

 

.....................ποστ 8, ποστ 11 (μυωπία δεν ειναι αιτία καισαρικής), ..............

ελπίζω έστω και ένας να διαβάσει ότι έγραψα ένα σωρό άχρηστες καισαρικές... επειδή οι καημένες μαμάδες εμπειστεύτηκαν το γιατρό τους

 

 

E, λοιπόν εγώ μπήκα στον κόπο και το διάβασα, όσο για αυτό που σου επισημαίνω είναι ότι η μυωπία όντως δεν είναι λόγος για καισαρική αλλά συνήθως συνοδεύεται με αλλοιώσεις του αμφιβληστροειδή. Και εγώ (και η κοπέλα που απάντησε από ότι ανέφερε) επισκεφτήκα οφθαλμίατρο για βυθοσκόπηση. Από τι στιγμή που είδε τις αλλοιώσεις δεν συνυπέγραφε για ΦΤ γιατί μπορεί να πάθαινα αποκόλληση αμφιβληστροειδούς κατα συνέπεια να έχανα την όραση μου. Με αυτό λοιπόν το χαρτί δέχτηκε ο διευθυντής της μαιευτικής κλινικής στο δημόσιο νοσοκομείο που γέννησα να μπω για καισαρική το οποίο και προσκόμισα την προηγούμενη μέρα από την γέννα.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα φυσικα κ εγω δεν ειμαι φανατικη οταν υπαρχει σοβαρος λογος.πχ η φιλεναδα μου μπηκε να γεννησει τριτη πρωι και γεννησε πεμπτη μεσημερι.της εκαναν επισκληριδιο οταν ειχε διαστολη 8 δηλαδη 3 ωρες πριν γεννησει.2.5 μερες ηταν με τοκογραφο για επιβλεψη των παλμων και καθε 3 ωρες εκανε υπερηχο για να δουνε το αμνιακο υγρο.επισης καθε τρεις και λιγο της εβαζαν και χερι.:confused: τελικα για να βγει το μωρο της εδεσαν την κοιλια απο πανω με μια πετσετα.ο γιατρος πιεσε με το αγκωνα και απο κατω την σκισανε και της το τραβηξαν με βεντουζα.το μωρο της(αγορακι) βγηκε 2600 και 46 εκ αλλα ειχε ενα κεφαλι 37.5 εκ!!!:confused: σαυτη τη φαση δε θα ημουν υπερ του φτ γιατι τραβηξε τα πανδεινα η γυναικα.σχεδον 3 μερες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω από πού βγήκε αυτή η πεποίθηση, ότι κάνοντας καισαρική γλυτώνεις τους πόνους. Μυστήριο μέγα. Δεν το ξέρουν ότι δεν πονας μεν στη γέννα, αλλά πονάς φρικτά μετά? Έχει δηλαδή σημασία η χρονική στιγμή κατά την οποία θα πονέσεις? Γέννα είναι, τους πόνους δεν τους γλυτώνεις με τίποτα, είτε πριν είτε μετά! Και για όσες επιλέγουν την κτ αποκλειστικά για αυτόν το λόγο, θα προτεινα να το ξανασκεφτούν. Ο φτ, ακόμη και να μην κάνεις επισκληρίδιο, πόσο θα κρατήσει? Δέκα ώρες, δώδεκα, μια ολόκληρη ημέρα? Τόσο θα πονέσεις. Με τη κτ όμως, ειδικά την πρώτη, θα κάνεις εβδομάδες ολόκληρες - κατα κανόνα - να συνέλθεις! Δύο έκανα (όχι από επιλογή μου) και ξέρω τη γλύκα τους...

 

Από την αλλη βέβαια, για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι καθόλου από τις φανατικές, που θα παίξουν κορόνα γράμματα τη ζωή τους και τη ζωή του μωρού τους, μό νο και μόνο για να γλυτώσουν το χειρουργείο. Ας είμαστε καλά και οι δύο κι ας κάνω χίλιες εγχειρίσεις, αν χρειαστεί! Γι' αυτό άλλωστε χρειάστηκα και τις κτ, και δόξα τω Θεώ που υπάρχουνε!

 

Εχω τη νυφη μου, την κουπαρα της κλπ. που προσφατα εκαναν Κ.Τ. και δεν ειχαν μετα κανενα απολυτως προβλημα. Αυτο που λετε οτι κανεις μερες να συνερθεις δεν ειναι κανονας. Εξαρταται απο πολλα... Αν πεσεις σε καλο γιατρο εχεις πλεον στην καισαρικη ευκολη και γρηγορη αναρρωση σε σχεση με παλιοτερα. Και δεν τα λεω απο μονη μου. Τα εχω δει να συμβαινουν.

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα 9 το πρωί κ την άλλη μέρα δεν είχα τίποτα ούτε όρο ούτε καθετηρα κ εκανα κ κανονικοτατα μπάνιο.αφού εκανα μπάνιο μου εβαλν καινούρια Γάζα. Για να μην διπλωνεσαι φοράς ζώνη μου την έβαλαν κ αυτή όταν μου έβγαλαν τα αξεσουάρ!!! Κ με έντυσαν Επίσης φαγητό έφαγαν σούπα το ίδιο βράδυ που γεννησα.κ πήγαινα κ έπαιρνα Μονή μου το μωρό απο τηναιθουσα

 

 

Πες τα! Και γω αυτα ακουω συχνοτερα....

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω τη νυφη μου, την κουπαρα της κλπ. που προσφατα εκαναν Κ.Τ. και δεν ειχαν μετα κανενα απολυτως προβλημα. Αυτο που λετε οτι κανεις μερες να συνερθεις δεν ειναι κανονας. Εξαρταται απο πολλα... Αν πεσεις σε καλο γιατρο εχεις πλεον στην καισαρικη ευκολη και γρηγορη αναρρωση σε σχεση με παλιοτερα. Και δεν τα λεω απο μονη μου. Τα εχω δει να συμβαινουν.

Δεν υπάρχει ανώδυνος τοκετός!!!

Εδώ κόβεσαι με το μαχαίρι και πονάς, όχι για ολόκληρη τομή....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eleni_Tasos, αφού το έχεις ψάξει, έχεις πάρει γνώμες από άτομα που εμπιστεύεσαι και το έχεις προαποφασίσει, τότε τι γυρεύεις εδώ πέρα? Να πείσεις κάποια να το κάνει αν δεν το θέλει είναι μάλλον αδύνατο όπως κατάλαβες. Βασικά μάλλον καλύτερα θα ήταν να περιμένεις να μείνεις έγκυος και έπειτα πες αυτά που λες εδώ στο γιατρό σου και... καλή επιτυχία!

Α, και για να σε προλάβω, πριν 6 μήνες έκανα καισαρική με επισκληρίδιο εγώ η ίδια και ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει. Ό,τι και να λες τώρα, να δεις που θα είναι "κάπως" διαφορετικό από αυτά που λέει η κουμπάρα και η συμπεθέρα, και ο λόγος είναι ότι αυτές απλά υποστηρίζουν αυτό που έκαναν (και δεν αλλάζει) και επίσης έχουν στα χέρια τους ένα υγιές παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eleni_Tasos, αφού το έχεις ψάξει, έχεις πάρει γνώμες από άτομα που εμπιστεύεσαι και το έχεις προαποφασίσει, τότε τι γυρεύεις εδώ πέρα? Να πείσεις κάποια να το κάνει αν δεν το θέλει είναι μάλλον αδύνατο όπως κατάλαβες. Βασικά μάλλον καλύτερα θα ήταν να περιμένεις να μείνεις έγκυος και έπειτα πες αυτά που λες εδώ στο γιατρό σου και... καλή επιτυχία!

Α, και για να σε προλάβω, πριν 6 μήνες έκανα καισαρική με επισκληρίδιο εγώ η ίδια και ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει. Ό,τι και να λες τώρα, να δεις που θα είναι "κάπως" διαφορετικό από αυτά που λέει η κουμπάρα και η συμπεθέρα, και ο λόγος είναι ότι αυτές απλά υποστηρίζουν αυτό που έκαναν (και δεν αλλάζει) και επίσης έχουν στα χέρια τους ένα υγιές παιδί.

Μάλλον όλες εμείς εδώ μέσα είχαμε πέσει μάλλον σε χασάπηδες γιατρούς και για αυτό πονούσαμε.;)

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ανώδυνος τοκετός!!!

Εδώ κόβεσαι με το μαχαίρι και πονάς, όχι για ολόκληρη τομή....

 

και εγω απορω ρε συ ελενη αφου εχεις πιστει πλεον οτι η ΚΤ ειναι ανωδυνη και μετα την τομη πας για αλμα εις μηκος ....τι ακριβως ζητας?

εισαι η μονη που υποστηριζεις οτι η καισαρικη ειναι καλυτερη απο το φυσικο γεγονος.και χωρις να εχεις καν εμεπειρια οχι απο γεννα αλλα ουτε απο εγκυμοσυνη.μονο απο οτι σου ειπε η μαρικα η κατινα και θεια εχεις σχηματισει γνωμες.δεν εχεις ζησει γεγονος και ομως επιμενεις για κατι πανω στο οποιο δεν ειχες ποτε εμπειρια!

και συμφωνω.εδω με μαχαιρι κοβεσαι κ πονας.οχι να σου ανοιξουν την κοιλια!

θες δηλαδη να μας πεις οτι μετα απο αυτο http://www.youtube.com/watch?v=A4EiNHlqzRU&feature=related

εισαι ανετη?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου ηρεμήστε.....

 

 

και εγώ άπειρη είμαι και τώρα σε λίγο καιρό γεννάω...

 

Είναι ανατριχιαστικό το βίντεο Δήμητρα μου ομολογώ σηκώθηκε η τρίχα μου κάγκελο...

 

Κάτα κάποιο τρόπο έτσι σε κόβουν (σε πολυ λιγότερο βαθμό) και απο κάτω στο Φτ για να ανοιξει λίγο περισσότερο το "αυτο" μας και να βγει το μωράκι μας....και αν τυχόν το μωράκι είναι μεγάλο πολύ μπορεί να ξεσκιστεί μόνη της η περινεική χώρα μέχρι πίσω και να σου κάνουν αντι για 4 ραμματάκια 24.....

 

 

Τελικά είναι ΜΗΝ σου ΚΑΤΣΕΙ.....ή ακόμα καλύτερα

 

και ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΤΣΕΙ?????

 

Τέλος πάντων κοριτσια μου όπως και να έχει όπως μερικές υποστηρίζετε τον ΦΤ αλλες τόσες υποστηρίζετε την ΚΤ....

 

Επίσης όπως υπάρχουν κοπέλες που διαλέγουν ΦΤ έτσι υπάρχουν και κοπέλες που διαλέγουν ΚΤ ξέρωντας τις επιπλοκές και τους πόνους σε ΚΑΘΕ περίπτωση.....

 

Είναι όπως ας πούμε μια κοπέλα τα φασόλια της θέλει να τα φάει με αλατοπίπερο (απλά και φυσικά πραγματα) ενω άλλη θέλει να τα φάει με 5 τουρκάκια πιπεριές, ταμπάσκο, μπουκοβο και πιπεριές χαλεπίνιο (όλα μαζί αυτα)......ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ

 

 

καμία δεν πρέπει να κατηγορείτε για τις επιλογές της!!!

 

ΥΓ.....Επειδή έχω άνθρωπο στο χώρο της χειρουργικής μου έχει πεί ότι το νυστέρι κόβει σαν το γυαλί δηλαδή σχεδόν ανωδινα (γλυκό κόψιμο) επειδή είναι τρελά κοφτερό....Δεν συγκρίνετε ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ με το μαχαίρι......

Link to comment
Share on other sites

και εγω απορω ρε συ ελενη αφου εχεις πιστει πλεον οτι η ΚΤ ειναι ανωδυνη και μετα την τομη πας για αλμα εις μηκος ....τι ακριβως ζητας?

εισαι η μονη που υποστηριζεις οτι η καισαρικη ειναι καλυτερη απο το φυσικο γεγονος.και χωρις να εχεις καν εμεπειρια οχι απο γεννα αλλα ουτε απο εγκυμοσυνη.μονο απο οτι σου ειπε η μαρικα η κατινα και θεια εχεις σχηματισει γνωμες.δεν εχεις ζησει γεγονος και ομως επιμενεις για κατι πανω στο οποιο δεν ειχες ποτε εμπειρια!

και συμφωνω.εδω με μαχαιρι κοβεσαι κ πονας.οχι να σου ανοιξουν την κοιλια!

θες δηλαδη να μας πεις οτι μετα απο αυτο http://www.youtube.com/watch?v=A4EiNHlqzRU&feature=related

εισαι ανετη?

 

Η Μαρικα, η Κατινα και αλλες που με ειρωνεια αναφερεις( ενω δε σου εχω δωσει τετοιο δικαιωμα) ειναι δικοι μου ανθρωποι τους οποιους εμπιστευομαι και περισσοτερο απο εσας που ουτε καν ξερω! Και κακως μπηκα σε αυτο το θεμα και συμμετειχα γιατι ολες υποστηριζετε αυτο που περασατε απλα επειδη το κανατε ακομη κ αν υποφερατε... Και γιατι το θεμα της καισαρικης ειναι ακομη ενα μεγαλο ΤΑΜΠΟΥ ενω θεωρω οτι δε θα επρεπε!

Δεν ειμαι απολυτη, κακως αν καταλαβατε κατι τετοιο,αλλωστε ουτε καν εγκυος δεν ειμαι ακομη! Δεν ξερω αν θα κανω εν τελει καισαρικη, δεν ξερω πως θα νιωσω εγκυος,αλλα μεχρι στιγμης εκει "γερνω". Μπηκα λοιπον σε αυτο το θεμα μπας και με διαφωτισετε καπως αντικειμενικα,αλλα αυτο εδω μεσα δε γινεται! Η καθε μια λεει το δικο της και με βαση αυτο που της ετυχε.Ελαχιστες μιλουν δημοκρατικα. Του στυλ (εγω εκανα αυτο,αλλα και η αλλη περιπτωση εχει τα θετικα της). Απλα δε με πεισατε οτι ο Φ.Τ. εχει περισσοτερα θετικα! Αυτα περι φυσιολογικης οδου και ακουσμα πρωτου κλαματος και δευτερου κλαματος και τριτου... τα ακουω βερεσε! Γεια σας! Αλλου πιστευω να βρω καλυτερη τοποθετηση. Και στο γιατρο μου φυσικα θα τα πω και θα κουβαντιασω. Δεν ειπα οτι ειμαι ειδικος,ουτε εσεις ομως ειστε για να μπορειτε να ειρωνευεστε!

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου ηρεμήστε.....

 

 

και εγώ άπειρη είμαι και τώρα σε λίγο καιρό γεννάω...

 

Είναι ανατριχιαστικό το βίντεο Δήμητρα μου ομολογώ σηκώθηκε η τρίχα μου κάγκελο...

 

Κάτα κάποιο τρόπο έτσι σε κόβουν (σε πολυ λιγότερο βαθμό) και απο κάτω στο Φτ για να ανοιξει λίγο περισσότερο το "αυτο" μας και να βγει το μωράκι μας....και αν τυχόν το μωράκι είναι μεγάλο πολύ μπορεί να ξεσκιστεί μόνη της η περινεική χώρα μέχρι πίσω και να σου κάνουν αντι για 4 ραμματάκια 24.....

 

 

Τελικά είναι ΜΗΝ σου ΚΑΤΣΕΙ.....ή ακόμα καλύτερα

 

και ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΤΣΕΙ?????

 

Τέλος πάντων κοριτσια μου όπως και να έχει όπως μερικές υποστηρίζετε τον ΦΤ αλλες τόσες υποστηρίζετε την ΚΤ....

 

Επίσης όπως υπάρχουν κοπέλες που διαλέγουν ΦΤ έτσι υπάρχουν και κοπέλες που διαλέγουν ΚΤ ξέρωντας τις επιπλοκές και τους πόνους σε ΚΑΘΕ περίπτωση.....

 

Είναι όπως ας πούμε μια κοπέλα τα φασόλια της θέλει να τα φάει με αλατοπίπερο (απλά και φυσικά πραγματα) ενω άλλη θέλει να τα φάει με 5 τουρκάκια πιπεριές, ταμπάσκο, μπουκοβο και πιπεριές χαλεπίνιο (όλα μαζί αυτα)......ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ

 

 

καμία δεν πρέπει να κατηγορείτε για τις επιλογές της!!!

 

ΥΓ.....Επειδή έχω άνθρωπο στο χώρο μου έχει πεί ότι το νυστέρι κόβει σαν το γυαλί δηλαδή σχεδόν ανωδινα (γλυκό κόψιμο) επειδή είναι τρελά κοφτερό....Δεν συγκρίνετε ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ με το μαχαίρι......

 

Οριστε μια κοπελα που μιλαει οπως θα επρεπε!!! Μπραβο σου! Και αυτο οχι μονο επειδη εισαι πιο ανοιχτομυαλη,αλλα επειδη δεν εχεις γεννησει ακομη. Ευχομαι και μετα τη γεννα σου (σου ευχομαι καθε ευκολια) να λες το ιδιο.

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλα δε με πεισατε οτι ο Φ.Τ. εχει περισσοτερα θετικα! Αυτα περι φυσιολογικης οδου και ακουσμα πρωτου κλαματος και δευτερου κλαματος και τριτου... τα ακουω βερεσε! Γεια σας! Αλλου πιστευω να βρω καλυτερη τοποθετηση. Και στο γιατρο μου φυσικα θα τα πω και θα κουβαντιασω. Δεν ειπα οτι ειμαι ειδικος,ουτε εσεις ομως ειστε για να μπορειτε να ειρωνευεστε!

επειδή ίσως έχεις δίκιο (και τα στατιστικά στοιχεία λογικά δεν τα κοίταξες)

ορίστε μια αναλητική λίστα με τις επιπλοκές της καισαρικής:

Οι επιπλοκές της καισαρικής τομής χωρίζονται σε άμεσες μετεγχειρητικές και απώτερες. Επιπλοκές εντοπίζονται τόσο στη μητέρα όσο και στο νεογνό.

 

Άμεσες μετεγχειρητικές επιπλοκές:

 

·Τριπλασιασμός του κινδύνου θανάτου της μητέρας σε σχέση με το φυσιολογικό τοκετό

·Επιπλοκές που σχετίζονται με τη νάρκωση

Οι επιπλοκές εξαρτώνται από το είδος της νάρκωσης (γενική νάρκωση, ραχιαία ή επισκληρίδιος)

·Τραυματισμοί παρακείμενων οργάνων (ουρητήρας , κύστη , έντερο)

·Μετεγχειρητικός ειλεός

·Εν τω βάθει θρόμβωση και εμβολή 10

 

Απώτερες επιπλοκές:

 

·Συχνές αποβολές και πρόωροι τοκετοί σε επόμενες εγκυμοσύνες

·Κίνδυνος ρήξης της ουλής σε επόμενη εγκυμοσύνη

·Αύξηση της συχνότητας ανώμαλης πρόσφυσης πλακούντα σε επόμενη κύηση, για της γυναίκες που υποβλήθηκαν σε καισαρική στην πρώτη κύηση. 10

·Δυσκολία επίτευξης δεύτερης εγκυμοσύνης (κύηση μετά από ένα χρόνο προσπαθειών) 12 % για όσες γυναίκες γέννησαν με καισαρική τομή στην πρώτη εγκυμοσύνη, και 7 % για όσες γυναίκες κατά την πρώτη κύηση γέννησαν φυσιολογικά (Murphy)19

·Εφταπλασιασμός του κινδύνου για εμφάνιση επιλόχειου κατάθλιψης των γυναικών που γέννησαν με καισαρική (HayD)27

 

Επιπλοκές που αφορούν το νεογνό:

 

 

  • Τριπλασιασμός του κινδύνου θανάτου του νεογνού, που γεννήθηκε με καισαρική τομή, στις πρώτες 28 μέρες της ζωής του, σε σχέση με όσα γεννήθηκαν με φυσιολογικό τοκετό 17
  • Αυξημένη πιθανότητα αλλεργιών, στα μωρά αλλεργικών μητέρων, λόγω της ανώμαλης αποίκησης του εντέρου κατά την καισαρική γέννα (EggesboM)20
  • Μειωμένη απόκριση του ανοσολογικού συστήματος των νεογνών, που γεννήθηκαν με καισαρική, μέχρι την ηλικία των 6 μηνών (GronlundM)28
  • Διαφορετικά επίπεδα ηπατικών ενζύμων των νεογνών που γεννήθηκαν με καισαρική σε σχέση με όσο γεννήθηκαν κολπικά (Mognelli)24
  • Έντονα μικρότερα ποσοστά θηλασμού κατά τη νεογνική και βρεφική ζωή του παιδιού, 2% σε μελέτη του Marfinπου δημοσιεύθηκε το 197517.
  • Αύξηση του κινδύνου για εμφάνιση άσθματος κατά την παιδική και ενήλικη ζωή κατά 3,23 των ατόμων που γεννήθηκαν με καισαρική τομή (XuB)21
  • Διαφορετική γαστρική οξύτητα των νεογνών που γεννήθηκαν με καισαρική (MiklatNN)25
  • Χαμηλότερα επίπεδα γλυκόζης στο νεογνό (HagnevikK)23
  • Σύνδεση του αυτισμού με τον τρόπο γέννας και του άγκπαρ σκορ (HulmanC)22

 

Υπάρχουν φόβοι ότι η καισαρική τομή ενδέχεται να προκαλέσει πλήθος απώτερων επιπλοκών κομβικής σημασίας για την εξέλιξη του είδους μας.

Η περεταίρω ανάπτυξη του εγκεφάλου, η χαμηλή αυτοεκτίμηση των ατόμων, η δυσκολία στην αναπαραγωγή αποτελούν ορισμένες από αυτές τις εικασίες. 17

 

 

αν και πάλι θεωρείς την καισαρική καλύτερη δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επιπλοκές που αφορούν το νεογνό:

 

 

  • Τριπλασιασμός του κινδύνου θανάτου του νεογνού, που γεννήθηκε με καισαρική τομή, στις πρώτες 28 μέρες της ζωής του, σε σχέση με όσα γεννήθηκαν με φυσιολογικό τοκετό 17
  • Αυξημένη πιθανότητα αλλεργιών, στα μωρά αλλεργικών μητέρων, λόγω της ανώμαλης αποίκησης του εντέρου κατά την καισαρική γέννα (EggesboM)20
  • Μειωμένη απόκριση του ανοσολογικού συστήματος των νεογνών, που γεννήθηκαν με καισαρική, μέχρι την ηλικία των 6 μηνών (GronlundM)28
  • Διαφορετικά επίπεδα ηπατικών ενζύμων των νεογνών που γεννήθηκαν με καισαρική σε σχέση με όσο γεννήθηκαν κολπικά (Mognelli)24
  • Έντονα μικρότερα ποσοστά θηλασμού κατά τη νεογνική και βρεφική ζωή του παιδιού, 2% σε μελέτη του Marfinπου δημοσιεύθηκε το 197517.
  • Αύξηση του κινδύνου για εμφάνιση άσθματος κατά την παιδική και ενήλικη ζωή κατά 3,23 των ατόμων που γεννήθηκαν με καισαρική τομή (XuB)21
  • Διαφορετική γαστρική οξύτητα των νεογνών που γεννήθηκαν με καισαρική (MiklatNN)25
  • Χαμηλότερα επίπεδα γλυκόζης στο νεογνό (HagnevikK)23
  • Σύνδεση του αυτισμού με τον τρόπο γέννας και του άγκπαρ σκορ (HulmanC)22

 

 

Πολύ ενδιαφέρουσα και αναλυτική πληροφορία...μου τα είχε αναφέρει ο γιατρός μου ως τους βασικότερους λόγους για να αποφευχθεί κ.τ. αν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος υγείας του μωρού ή της επιτόκου.

 

Χαρακτηριστικά μου είχε πει σχετικά με την εγκυμοσύνη και με τον τοκετό: "Κάποτε μας ενδιέφερε να βγάλουμε κάτι από κει κάτω ή την κοιλιά ζωντανό! Αυτές οι εποχές όμως έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Στόχος μας είναι όχι μόνο να γεννηθεί ζωντανό ένα μωρό, αλλά και η ποιότητα της μετέπειτα ζωής του. Το να έχει η μητέρα μια υγιή εγκυμοσύνη (π.χ. να μην υπάρξει ζάχαρο κύησης, υπέρταση κλπ.) και το να γεννηθεί το μωρό όπως ορίζει η φύση, έχουμε τις πιθανότητες με το μέρος μας να έχει μια υγιή ζωή".

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

επειδή ίσως έχεις δίκιο (και τα στατιστικά στοιχεία λογικά δεν τα κοίταξες)

ορίστε μια αναλητική λίστα με τις επιπλοκές της καισαρικής:

Οι επιπλοκές της καισαρικής τομής χωρίζονται σε άμεσες μετεγχειρητικές και απώτερες. Επιπλοκές εντοπίζονται τόσο στη μητέρα όσο και στο νεογνό.

 

Άμεσες μετεγχειρητικές επιπλοκές:

 

·Τριπλασιασμός του κινδύνου θανάτου της μητέρας σε σχέση με το φυσιολογικό τοκετό

·Επιπλοκές που σχετίζονται με τη νάρκωση

Οι επιπλοκές εξαρτώνται από το είδος της νάρκωσης (γενική νάρκωση, ραχιαία ή επισκληρίδιος)

·Τραυματισμοί παρακείμενων οργάνων (ουρητήρας , κύστη , έντερο)

·Μετεγχειρητικός ειλεός

·Εν τω βάθει θρόμβωση και εμβολή 10

 

Απώτερες επιπλοκές:

 

·Συχνές αποβολές και πρόωροι τοκετοί σε επόμενες εγκυμοσύνες

·Κίνδυνος ρήξης της ουλής σε επόμενη εγκυμοσύνη

·Αύξηση της συχνότητας ανώμαλης πρόσφυσης πλακούντα σε επόμενη κύηση, για της γυναίκες που υποβλήθηκαν σε καισαρική στην πρώτη κύηση. 10

·Δυσκολία επίτευξης δεύτερης εγκυμοσύνης (κύηση μετά από ένα χρόνο προσπαθειών) 12 % για όσες γυναίκες γέννησαν με καισαρική τομή στην πρώτη εγκυμοσύνη, και 7 % για όσες γυναίκες κατά την πρώτη κύηση γέννησαν φυσιολογικά (Murphy)19

·Εφταπλασιασμός του κινδύνου για εμφάνιση επιλόχειου κατάθλιψης των γυναικών που γέννησαν με καισαρική (HayD)27

 

Επιπλοκές που αφορούν το νεογνό:

 

 

  • Τριπλασιασμός του κινδύνου θανάτου του νεογνού, που γεννήθηκε με καισαρική τομή, στις πρώτες 28 μέρες της ζωής του, σε σχέση με όσα γεννήθηκαν με φυσιολογικό τοκετό 17
  • Αυξημένη πιθανότητα αλλεργιών, στα μωρά αλλεργικών μητέρων, λόγω της ανώμαλης αποίκησης του εντέρου κατά την καισαρική γέννα (EggesboM)20
  • Μειωμένη απόκριση του ανοσολογικού συστήματος των νεογνών, που γεννήθηκαν με καισαρική, μέχρι την ηλικία των 6 μηνών (GronlundM)28
  • Διαφορετικά επίπεδα ηπατικών ενζύμων των νεογνών που γεννήθηκαν με καισαρική σε σχέση με όσο γεννήθηκαν κολπικά (Mognelli)24
  • Έντονα μικρότερα ποσοστά θηλασμού κατά τη νεογνική και βρεφική ζωή του παιδιού, 2% σε μελέτη του Marfinπου δημοσιεύθηκε το 197517.
  • Αύξηση του κινδύνου για εμφάνιση άσθματος κατά την παιδική και ενήλικη ζωή κατά 3,23 των ατόμων που γεννήθηκαν με καισαρική τομή (XuB)21
  • Διαφορετική γαστρική οξύτητα των νεογνών που γεννήθηκαν με καισαρική (MiklatNN)25
  • Χαμηλότερα επίπεδα γλυκόζης στο νεογνό (HagnevikK)23
  • Σύνδεση του αυτισμού με τον τρόπο γέννας και του άγκπαρ σκορ (HulmanC)22

 

Υπάρχουν φόβοι ότι η καισαρική τομή ενδέχεται να προκαλέσει πλήθος απώτερων επιπλοκών κομβικής σημασίας για την εξέλιξη του είδους μας.

Η περεταίρω ανάπτυξη του εγκεφάλου, η χαμηλή αυτοεκτίμηση των ατόμων, η δυσκολία στην αναπαραγωγή αποτελούν ορισμένες από αυτές τις εικασίες. 17

 

 

αν και πάλι θεωρείς την καισαρική καλύτερη δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο...

 

 

 

 

Ακουγονται τρομακτικα ολα αυτα, δε λεω οτι τα διαβαζω και ειμαι ανετη.... Τι επιπλοκες μπορει ομως να παθει μια γυναικα κατα το φυσιολογικο τοκετο; Και αυτο θελω να ψαξω και ειμαστε ΟΚ! Ετοιμη για τη μεγαλη αποφαση... Αν και αυτο πιστευω πως αποφασιζεται την τελευταια στιγμη...:?

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάτα κάποιο τρόπο έτσι σε κόβουν (σε πολυ λιγότερο βαθμό) και απο κάτω στο Φτ για να ανοιξει λίγο περισσότερο το "αυτο" μας και να βγει το μωράκι μας...

στο βίντεο που ακολουθεί φένεται η περιναιοτομή δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την καισαρική

και φυσικά υπάρχουν και τέτοιες γέννες που δεν υπάρχει ίχνος αηδίας και ιατρικοποίησης:

 

Τέλος πάντων κοριτσια μου όπως και να έχει όπως μερικές υποστηρίζετε τον ΦΤ αλλες τόσες υποστηρίζετε την ΚΤ....

δυστηχώς οι υποστηριχτές της κ.τ. το κάνουν χωρίς στοιχεία

 

Είναι όπως ας πούμε μια κοπέλα τα φασόλια της θέλει να τα φάει με αλατοπίπερο (απλά και φυσικά πραγματα) ενω άλλη θέλει να τα φάει με 5 τουρκάκια πιπεριές, ταμπάσκο, μπουκοβο και πιπεριές χαλεπίνιο (όλα μαζί αυτα)......

όπως δεν σηκώνεσαι μια ωραία πρωία και λες "αχ τι ωραία σήμερα ας βγάλω τη σκωληκοειδίτηδά μου'' έτσι ακριβώς δεν θα έπρεπε οι γυναίκες να έχουν επιλογή για τη γέννα τους... μόνο πιστοποιημένοι ιατρικοί λόγοι οδηγούν στην εκτελεσή της

 

ΥΓ.....Επειδή έχω άνθρωπο στο χώρο της χειρουργικής μου έχει πεί ότι το νυστέρι κόβει σαν το γυαλί δηλαδή σχεδόν ανωδινα (γλυκό κόψιμο) επειδή είναι τρελά κοφτερό....Δεν συγκρίνετε ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ με το μαχαίρι......

ο άνθρωπος στο χώρο της χειρουργικής έχει χειρουργηθεί ή μόνο κόβει;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ακουγονται τρομακτικα ολα αυτα, δε λεω οτι τα διαβαζω και ειμαι ανετη.... Τι επιπλοκες μπορει ομως να παθει μια γυναικα κατα το φυσιολογικο τοκετο; Και αυτο θελω να ψαξω και ειμαστε ΟΚ! Ετοιμη για τη μεγαλη αποφαση... Αν και αυτο πιστευω πως αποφασιζεται την τελευταια στιγμη...:?

 

Μήπως να έριχνες πρώτα μια ματιά στην ενότητα Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ακουγονται τρομακτικα ολα αυτα, δε λεω οτι τα διαβαζω και ειμαι ανετη.... Τι επιπλοκες μπορει ομως να παθει μια γυναικα κατα το φυσιολογικο τοκετο; Και αυτο θελω να ψαξω και ειμαστε ΟΚ! Ετοιμη για τη μεγαλη αποφαση... Αν και αυτο πιστευω πως αποφασιζεται την τελευταια στιγμη...:?

οι περισσότερες επιπλοκές αναφέρονται σε σχέση με το φυσιολογικό τοκετό πχ: εφταπλασιασμός κυνδίνου κατάθλιψης, οι μαμάδες που γέννησαν με καισαρική έχουν εφτά φορές μεγαλύτερη πιθανότητα από όσες γέννησαν με φυσιολογικό τοκετό για να πάθουν κατάθλιψη

Link to comment
Share on other sites

στο βίντεο που ακολουθεί φένεται η περιναιοτομή δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την καισαρική

και φυσικά υπάρχουν και τέτοιες γέννες που δεν υπάρχει ίχνος αηδίας και ιατρικοποίησης:

 

 

δυστηχώς οι υποστηριχτές της κ.τ. το κάνουν χωρίς στοιχεία

 

 

όπως δεν σηκώνεσαι μια ωραία πρωία και λες "αχ τι ωραία σήμερα ας βγάλω τη σκωληκοειδίτηδά μου'' έτσι ακριβώς δεν θα έπρεπε οι γυναίκες να έχουν επιλογή για τη γέννα τους... μόνο πιστοποιημένοι ιατρικοί λόγοι οδηγούν στην εκτελεσή της

 

 

ο άνθρωπος στο χώρο της χειρουργικής έχει χειρουργηθεί ή μόνο κόβει;;;;;;

 

ανεβασε κανενα βιντεακι ακομα@@@@@

αν περιεχουν παντως γεννεςς δεν παιζεσαι....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να έριχνες πρώτα μια ματιά στην ενότητα Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς?:rolleyes:

 

Ναι,θα κοιταξω!! Εγω τα προσπερασα όλα κι εφτασα στον τοκετο!! χαχαχα:)

 

Υ.Γ. τρελή γλύκα η μπέμπα σου!!!!!!! ΤΕΛΕΙΑ φαινεται!

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

στο βίντεο που ακολουθεί φένεται η περιναιοτομή δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την καισαρική

και φυσικά υπάρχουν και τέτοιες γέννες που δεν υπάρχει ίχνος αηδίας και ιατρικοποίησης:

 

 

δυστηχώς οι υποστηριχτές της κ.τ. το κάνουν χωρίς στοιχεία

 

 

όπως δεν σηκώνεσαι μια ωραία πρωία και λες "αχ τι ωραία σήμερα ας βγάλω τη σκωληκοειδίτηδά μου'' έτσι ακριβώς δεν θα έπρεπε οι γυναίκες να έχουν επιλογή για τη γέννα τους... μόνο πιστοποιημένοι ιατρικοί λόγοι οδηγούν στην εκτελεσή της

 

 

ο άνθρωπος στο χώρο της χειρουργικής έχει χειρουργηθεί ή μόνο κόβει;;;;;;

 

 

ΜΑΡΙΑΛ τι ακριβώς σε πειράζει και μιλάς με τέτοιο τρόπο?

 

Γιατι γίνεσαι επιθετική και τέλος πάντων είναι δικαίωμα σου να υποστηρίζεις με τόσο ΣΘΕΝΟΣ τον Φτ αλλά μην μου λες ότι με τον φυσικό τοκετό είναι όλα ΟΚ ενώ με την ΚΤ υπάρχουν τα παραπάνω (μην τρελαθούμε τελείως).....

 

Γιατί προβάλεις μόνο τα κακά της ΚΤ ?? Δεν έχει αρνητικά και κακά ο Φτ δηλαδή???

Αν θες να είσαι αντικειμενική να βγάζεις και τα κατά του ΦΤ και μόνο έτσι είναι σωστή η τοποθέτηση σου…

Εγώ κάποια πολύ λίγα που ξέρω για τον ΦΤ είναι αυτά:

- Σοβαρή αιμορραγία αν ο πλακούντας δεν ξεκολλάει που μπορεί να αποφέρει και τον θάνατο της μητέρας.

- Εγκεφαλική Ανοξία (πόσα παιδιά γεννήθηκαν και από το σπρώξιμο και σφίξιμο της μάνας προκλήθηκε έλλειψη οξυγόνου στον εγκέφαλο με αποτέλεσμα να είναι φυτά – καθυστερημένα- αυτιστικά για την υπόλοιπη ζωής τους?)

- Έλλειψη αισθήσεων κατά την ερωτική επαφή (κοινώς δεν νιώθουν τίποτα κατά την διείσδυση)

- Πόσα παιδάκια είναι λωροδεμένα και κατά την έξοδο από τον κόλπο τα μωράκια σκάνε?

Τέλος εγώ δεν τοποθετήθηκα στην ΚΤ και την υποστήριξα…Είπα και για τις 2 κατηγορίες (ΦΤ και ΚΤ) και την ελεύθερη βούληση επιλογής…..και την λες και σε μένα….ΕΛΕΟΣ

Τέλος πάντων χαλάρωσε ότι θέλει η καθεμία θα κάνει, εσύ γιατί χτυπιέσαι έτσι??? Δεν σε καταλαβαίνω….

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μην αλληλοτρομαζεστε! Η Καισαρικη ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ουτε ο καθετηρας, οταν μπαινει ή οταν βγαινει!!! Ολα ειναι θεμα προσωπικης ευαισθησιας στον πονο! Ειμαι μαια, εργαζομαι στο δημοσιο, εχω εργαστει και στον ιδιωτικο τομεα και αυτο που εχω δει ειναι οτι εχει χαρακτηρες παραπονιαριδες, που οσες μερες κι αν περασουν θα γκρινιαζουν για τα παντα, και χαρακτηρες ανετους και ετοιμους! Προσωπικα γεννησα με Καισαρικη, με ραχιαια αναισθησια, μετα απο 2 ωρες ξεμουδιασα και το επομενο πρωι σηκωθηκα. Καθισα στο νοσοκομειο μονο 3 βραδυα, οσο δηλαδη καθεται και μια που γεννησε φυσιολογικα.Εφαγα απο την πρωτη μερα ελαφρα βεβαια, και ολα καλα! Ας ειστε προσεκτικες στην επιλογη γιατρου και νοσοκομειου ή κλινικης και ολα τα αλλα ειναι παραμυθια... Α! και κατι τελευταιο! Μανα δε γινεσαι αναλογα με το ποσο πονεσες στον τοκετο σου....... Αλλα πραγματα σε κανουν μανα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...