Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?


Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?  

1.057

  1. 1. Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?

    • Φυσιολογικός
    • Καισαρική κατ΄επιλογή
    • Καισαρική λόγω ανάγκης


Recommended Posts

Ακούω για σκισίματα μεγάλα και απιστευτα στο ΦΤ και ρωτάω η άσχετη μέλλουσα μάνα......

 

Είναι καλυτερα τα ράμματα στην κοιλιά (καισαρική) που έχω ακούσει ότι τουλάχιστον κατουράς σαν ανθρωπος εστω και αν πονας πολύ μέχρι να σκύψεις και να κάτσει στην λεκάνη???

 

ή είναι καλυτερα τα ράμματα απο κάτω (του μεγάλου σκισιματος μιλάω έτσι??? όχι του φυσιολογικού) που μπορεί να τελειώνουν πίσω (στον ποπό σχεδόν) και να μην μπορείς ούτε τις αναγκες σου στην τουαλετα να κάνεις ούτε να κάτσεις????

Με την καισαρικη μπορει να μπορεις να κανεις το "ψιλο " σου αλλα το αλλο.. αστο καλυτερα. Ουτε να γελασεις δεν μπορεις οχι να ενεργηθεις!!!!

3 καισαρικες εκανα και στις 3 πονεσα. Ουτε να περπατησεις μπορεις, ουτε να καθησεις ουτε να κατεβεις απο το κρεβατι.

Εαν ειχα επιλογη, σαφως θα προτιμουσα φυσιολογικο τοκετο.

Πηγαιναμε για φυσιολογικο στην τριτη εγκυμοσυνη αλλα παλι προεκυψαν θεματα σοβαρα και δεν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 391
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 καισαρικες βρε ζωιτσα?απαπα ρε πουλακι μου τι τραβηξες φανταζομαι:confused:

εντελως ενημερωτηκα παντως οταν κανεις ΦΤ δε πονας ουτε τσουζει ουτε τιποτα οταν κανεις τσισα η κακα.ειναι ακριβως οπως και πριν γεννησεις.κ εγω νομιζα οτι θα ποναει λογω ραμματων αλλα καμια σχεση

Link to comment
Share on other sites

3 καισαρικες βρε ζωιτσα?απαπα ρε πουλακι μου τι τραβηξες φανταζομαι:confused:

εντελως ενημερωτηκα παντως οταν κανεις ΦΤ δε πονας ουτε τσουζει ουτε τιποτα οταν κανεις τσισα η κακα.ειναι ακριβως οπως και πριν γεννησεις.κ εγω νομιζα οτι θα ποναει λογω ραμματων αλλα καμια σχεση

Προσωπικά όταν πήγαινα για τσίσα, έτσουζα. Αν και δεν είχα πολλά ράμματα...4 όλα κι όλα.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα πολλα ραμματα στην πρωτη κ στην τριτη αλλα δεν ετσουξα καθολου.

παντως στο τριτο παιδι μου κανανε πολυ καλο ραψιμο ειπε ο γιατρος.τι εννοει δε ξερω...σταυροβελονια δηλαδη?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδη τωρα δε νιωθεις μαμα? Ειναι δυνατον? Αυτο το κλισε του τυπου"αν δε νιωσω τον πονο,δε νιωθω μαμα" δεν το δεχομαι! Μαμα εισαι και μαλιστα πολυ ευτυχισμενη οπως και να γεννησεις... Αποψη μου παντα...

 

ειμαι μαμα αλλα δεν γεννησα....χειρουργειο εκανα!!:mad: :mad: :mad: :mad:

καπριτσια και βολη των γιατρων....που να ξυπνανε μες τα μεσανυχτα η σε τυχον αργιες γιορτες κ.τ.λ....τραβανε μια καισαρικη και ουτε γατα ουτε ζημια.....:mad: :mad: :twisted:

δεν καταλαβα ποτε αυτο το τροπαριο και ειμαι παρα πολυ απογοητευμενη η μαλλον εξοργισμενη που μου στερησαν την ομορφοτερη στιγμη καθε γυναικας!!! :( :( :( :(

(ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ)

 

στο επομενο θα ερθει εκεινη η στιγμη που τοσοοοο θελωωωω!!!!:D :D :D

 

συμφωνω με την αποψη περι βιασμου της φυσης (με την κ.τ) οταν δεν υπαρχει λογοσ για την ζωη του εμβρυου η τησ μαμας!!!:wink: :wink:

 

συγνωμη για την πολυλογια αλλα ειμαι πικραμενη....:-( :-( :-( :sad:

glitterfy0001856T528D30.gif [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω από πού βγήκε αυτή η πεποίθηση, ότι κάνοντας καισαρική γλυτώνεις τους πόνους. Μυστήριο μέγα. Δεν το ξέρουν ότι δεν πονας μεν στη γέννα, αλλά πονάς φρικτά μετά? Έχει δηλαδή σημασία η χρονική στιγμή κατά την οποία θα πονέσεις? Γέννα είναι, τους πόνους δεν τους γλυτώνεις με τίποτα, είτε πριν είτε μετά! Και για όσες επιλέγουν την κτ αποκλειστικά για αυτόν το λόγο, θα προτεινα να το ξανασκεφτούν. Ο φτ, ακόμη και να μην κάνεις επισκληρίδιο, πόσο θα κρατήσει? Δέκα ώρες, δώδεκα, μια ολόκληρη ημέρα? Τόσο θα πονέσεις. Με τη κτ όμως, ειδικά την πρώτη, θα κάνεις εβδομάδες ολόκληρες - κατα κανόνα - να συνέλθεις! Δύο έκανα (όχι από επιλογή μου) και ξέρω τη γλύκα τους...

 

Από την αλλη βέβαια, για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι καθόλου από τις φανατικές, που θα παίξουν κορόνα γράμματα τη ζωή τους και τη ζωή του μωρού τους, μό νο και μόνο για να γλυτώσουν το χειρουργείο. Ας είμαστε καλά και οι δύο κι ας κάνω χίλιες εγχειρίσεις, αν χρειαστεί! Γι' αυτό άλλωστε χρειάστηκα και τις κτ, και δόξα τω Θεώ που υπάρχουνε!

Link to comment
Share on other sites

ελα βρε κοπελα μου τι να γινει...οτι εγινε εγινε δεν αλλαζει κατι οποτε δε κερδιζεις τιποτα με το να εισαι ετσι.εχεις το παιδακι σου κ ολα ειναι μια χαρα.στο δευτερο επεμενε για ΦΤ και αν σου πουνε οτι κ καλα δε γινεται επειδη εκανες το πρωτο ΚΤ ειναι μπαρουφες.(α ρε ελλαδα)

αληθεια για ποιο λογο υποτιθεται σου κανανε ΚΤ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω από πού βγήκε αυτή η πεποίθηση, ότι κάνοντας καισαρική γλυτώνεις τους πόνους. Μυστήριο μέγα. Δεν το ξέρουν ότι δεν πονας μεν στη γέννα, αλλά πονάς φρικτά μετά? Έχει δηλαδή σημασία η χρονική στιγμή κατά την οποία θα πονέσεις? Γέννα είναι, τους πόνους δεν τους γλυτώνεις με τίποτα, είτε πριν είτε μετά! Και για όσες επιλέγουν την κτ αποκλειστικά για αυτόν το λόγο, θα προτεινα να το ξανασκεφτούν. Ο φτ, ακόμη και να μην κάνεις επισκληρίδιο, πόσο θα κρατήσει? Δέκα ώρες, δώδεκα, μια ολόκληρη ημέρα? Τόσο θα πονέσεις. Με τη κτ όμως, ειδικά την πρώτη, θα κάνεις εβδομάδες ολόκληρες - κατα κανόνα - να συνέλθεις! Δύο έκανα (όχι από επιλογή μου) και ξέρω τη γλύκα τους...

 

Από την αλλη βέβαια, για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι καθόλου από τις φανατικές, που θα παίξουν κορόνα γράμματα τη ζωή τους και τη ζωή του μωρού τους, μό νο και μόνο για να γλυτώσουν το χειρουργείο. Ας είμαστε καλά και οι δύο κι ας κάνω χίλιες εγχειρίσεις, αν χρειαστεί! Γι' αυτό άλλωστε χρειάστηκα και τις κτ, και δόξα τω Θεώ που υπάρχουνε!

και εγω αυτη την απορια εχω

Link to comment
Share on other sites

Μα ναι ρε παιδί μου, και το ακούω από παντού, δεν είναι άξιο απορίας?

 

Λοιπόν, να σας προτείνω κάτι άλλο. Πάτε πριν γεννήσετε σε ένα μαιευτήριο και παρατηρήστε γύρω σας τις λεχώνες. Κατά κανόνα πάντα, οι του φτ προχωράνε καμαρωτές και αεράτες, τρώνε ό,τι θέλουνε, κάνουνε μπάνιο/τουαλέτα μόνες τους και θηλάζουν πιο άνετα.

Οι της κτ περπατάνε διπλωμένες στα δύο, με τον όρο στο χέρι, τον καθετήρα στο κρεββάτι, μένουν θεονήστικες μετά την επέμβαση μέχρι να καταφέρουν να πάνε τουαλέτα, ζητάνε παυσίπονα, ζορίζονται στο θηλασμο κλπ κλπ.

Και σκεφτείτε: σε ποιανής τη θέση θα θέλατε να βρεθείτε, όταν με το καλό έρθει η ώρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα ναι ρε παιδί μου, και το ακούω από παντού, δεν είναι άξιο απορίας?

 

Λοιπόν, να σας προτείνω κάτι άλλο. Πάτε πριν γεννήσετε σε ένα μαιευτήριο και παρατηρήστε γύρω σας τις λεχώνες. Κατά κανόνα πάντα, οι του φτ προχωράνε καμαρωτές και αεράτες, τρώνε ό,τι θέλουνε, κάνουνε μπάνιο/τουαλέτα μόνες τους και θηλάζουν πιο άνετα.

Οι της κτ περπατάνε διπλωμένες στα δύο, με τον όρο στο χέρι, τον καθετήρα στο κρεββάτι, μένουν θεονήστικες μετά την επέμβαση μέχρι να καταφέρουν να πάνε τουαλέτα, ζητάνε παυσίπονα, ζορίζονται στο θηλασμο κλπ κλπ.

Και σκεφτείτε: σε ποιανής τη θέση θα θέλατε να βρεθείτε, όταν με το καλό έρθει η ώρα?

 

Γεννησα 9 το πρωί κ την άλλη μέρα δεν είχα τίποτα ούτε όρο ούτε καθετηρα κ εκανα κ κανονικοτατα μπάνιο.αφού εκανα μπάνιο μου εβαλν καινούρια Γάζα. Για να μην διπλωνεσαι φοράς ζώνη μου την έβαλαν κ αυτή όταν μου έβγαλαν τα αξεσουάρ!!! Κ με έντυσαν Επίσης φαγητό έφαγαν σούπα το ίδιο βράδυ που γεννησα.κ πήγαινα κ έπαιρνα Μονή μου το μωρό απο τηναιθουσα

Link to comment
Share on other sites

Ναπω κ κάτι ακόμα επιεδη λέτε ότι η τομή της καισαρικης τραβάει με την αλλαγή του καιρού.εμένα πάντως με πονάνε κ του φυσιολογικου τα ράμματα.όχι ακόμα βέβαια αλλα πέρασαν τουλάχιστον 4χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Αν το παρουμε ετσι η κουμπαρα του αδερφου μου εκανε καισαρικη σε δημοσιο και δεν την καθαρισαν καλα με αποτελεσμα να παει και να την ξαναανοιξουν την κοιλια λιγο καιρο μετα!! Και στη δευτερη καισαρικη σε αλλο δημοσιο ψιλοχαλια της φερθηκαν..

 

Το ίδιο έπαθε και φίλη μου σε ιδιωτικό μεγάλο μαιευτήριο. Δεν έχει να κάνει το νοσοκομείο αλλά πολλοί παράμετροι μαζί. (γιατρός, οργανισμός, κ.α.)

 

 

αυτο με τον καιρο οταν αλλαζει το εχω ακουσει πολλες φορες κ δε μπορω να καταλαβω το ΓΙΑΤΙ.ηξερα μια κοπελα που ειχε κανει ΚΤ κ οταν την γνωρισα ειχαν περασει 15 μηνες και μου ελεγε αχ παλι σημερα ποναω στην τομη.ειναι που αλλαζει οκαιρος. πως γινεται αυτο?εννοω τι σχεση εχει ρε παιδι μου...

 

Όλα τα τραύματα πονάνε ακόμα και τα σπασίματα σε χέρια και πόδια, προφανώς έχει να κάνει με την υγρασία του καιρού επειδή χάνεται η "συνοχή" του δέρματος ή του οστού.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα 9 το πρωί κ την άλλη μέρα δεν είχα τίποτα ούτε όρο ούτε καθετηρα κ εκανα κ κανονικοτατα μπάνιο.αφού εκανα μπάνιο μου εβαλν καινούρια Γάζα. Για να μην διπλωνεσαι φοράς ζώνη μου την έβαλαν κ αυτή όταν μου έβγαλαν τα αξεσουάρ!!! Κ με έντυσαν Επίσης φαγητό έφαγαν σούπα το ίδιο βράδυ που γεννησα.κ πήγαινα κ έπαιρνα Μονή μου το μωρό απο τηναιθουσα

 

Δεν αντιλέγω Νικόλ μου. Κι εγώ στη δεύτερη καισαρική έτσι ήμουνα, πετούσα, ούτε ένα παυσίπονο δεν χρειάστηκα μέχρι την τρίτη ημέρα που ψιλοπόνεσα κάπως , αλλά ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με την πρώτη. Σίγουρα είναι και θέμα γιατρού. Μιλάμε όμως για τον μέσο όρο και το ανώφελο-βλαβερό του να φορτώνουμε τον οργανισμό μας με εγχειρίσεις, τη στιγμή που δεν υπάρχει η παραμικρή ιατρική ένδειξη γι' αυτές,

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω Νικόλ μου. Κι εγώ στη δεύτερη καισαρική έτσι ήμουνα, πετούσα, ούτε ένα παυσίπονο δεν χρειάστηκα μέχρι την τρίτη ημέρα που ψιλοπόνεσα κάπως , αλλά ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με την πρώτη. Σίγουρα είναι και θέμα γιατρού. Μιλάμε όμως για τον μέσο όρο και το ανώφελο-βλαβερό του να φορτώνουμε τον οργανισμό μας με εγχειρίσεις, τη στιγμή που δεν υπάρχει η παραμικρή ιατρική ένδειξη γι' αυτές,

 

εγω παντως δεν εκανα καισαρικη χωρις λογο.η γιατροσ μου ουτε καν μου ειχε αναφερει την πιθανοτητα να κανω καισαρικη κ επειδη ημουν φοβιτσιαρα οταν πηγα στο ιατρειο της στον εβδομο κ της ειπα οτι αν θα κανουμε καισαρικη θελω μεθη με μαλωσε κ μου ειπε ποιος σου ειπε οτι θα κανουμε καισαρικη??? εγω ημουν αυτη που ειπα να κανω καισαρικη κ τελικα καλα εκανα γτ το μωρο δεν κατεβαινε ειχα ξεσκιστει να περπαταω μεσα στην ζεστη τον αυγουστο κ το βραδυ δεν μπορουσα να κοιμηθω γτ ενποιωθα το μωρο να με σπρωχνει τοσο πολυ αλλα το πουλακι μου δεν μπορουσε να κατεβει γτ ειχε 3 φορες περιτυλιξη στο λαιμο κ επιανε κ λιγο το ποδι/ στους υπερηχους δεν φαινοταν η περιτυλιξη παρα μονο οτι ο ομφαλιιος περνουσε διπλα απο τον ωμο της......

 

η κλινικη που γεννησα την εχει γνωστος μας και μια εβδ.πριν γεννησω γεννηθηκε ενα μωρο με καισαρικη για λογους που δεν γνωριζω βαεβαια αλλα αν ειχε γεννηεθει φυσιολογικα θα ειχε πεθανει γτ ο ομφαλιοσ του ηταν στην κυριολεξια δεμενος κομπο!!!!!αφου το εβγαλαν φωτο γτ μετα αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε καταλαβαίνω καλή μου. Κι εγώ αν δεν είχα κάνει καισαρική, κατά πάσα πιθανότητα το πρώτο μου το παιδί, αν τα κατάφερνε να ζήσει, θα είχα πρόβλημα. Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω.

Και χωρίς λόγο να την είχες κάνει την καισαρική, κανένας δεν θα σε κατηγορούσε...ή τουλάχιστον, οπωσδήποτε όχι εγώ. Απλά κάνουμε μια συζήτηση για να φωτίσουμε όλες τις πλευρές του θέματος και να έχουν την καλύτερη ενημέρωση που μπορούμε εμείς με τις εμπειρίες μας να προσφέρουμε σε όσες πάνε να γεννήσουνε...και ειδικά σε όσες λένε "εγώ θέλω φτ, ό,τι αναποδιά κι αν μου τύχει στη γέννα" ή το αντίθετο, "εγώ θα κλείσω οπωσδήποτε ραντεβού για καισαρική κι ας μην υπάρχει ο παραμικρός λόγος να την κάνω".

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πού βρίσκεται το δίλημμα "Φυσιολογικός Τοκετός ή Καισαρική?". Από πότε δηλαδή γινόμαστε οι ίδιοι γιατροί επιλέγοντας τον τρόπο που θα γεννήσουμε? Δεν τίθεται ερώτημα. Τα μωρά γεννιούνται όπως η φύση προέβλεψε, δηλ. με κολπικό τοκετό. Εφόσον ιατρικοί λόγοι συντρέχουν (κινδυνεύει η υγεία της μητέρας ή του μωρού) ΤΟΤΕ ευτυχώς η επιστήμη έχει βρει τον τρόπο να εξαλείψει τους κινδύνους και να σώζονται έτσι ζωές. Δεν έχει καμία άλλη προέκταση το θέμα για μένα. Και επειδή η επιστήμη προχωρά, υπάρχει και η επισκληρίδιος αναισθησία για λιγότερο ή καθόλου πόνο στον τοκετό. Προς Θεού, να μην παρεξηγηθεί καμία κοπέλα που έκανε καισαρική...Το μόνο που τονίζω είναι ότι δεν είναι διαδικασία που η επίτοκος επιλέγει γιατί ... έτσι αλλά ο γιατρός γιατί πρέπει. Τώρα, όλοι γνωρίζουμε τους μη ιατρικούς λόγους που ορισμένοι γιατροί επιβάλλουν Κ.Τ. στις πελάτισσές τους. Είναι πλέον θέμα εμπιστοσύνης στο γιατρό.

 

Επιπλέον, να σας πω ότι επειδή γέννησα με Φ.Τ. αλλά το μωρό μου το πήραν στο τέλος με βεντούζα (δεν μπορούσε να βγει), είχα μεγάλη τομή και δν μπορούσα να περπατήσω ούτε να καθίσω καλά από τα ράμματα. Αυτό δε με εμπόδισε όμως να φάω ό,τι θέλω, να πάω τουαλέτα, να κάνω το μπανάκι μου από την 1η μέρα, να θηλάσω το μωρό, να το σηκώνω κ.λπ. Η αδερφή μου που γέννησε με καισαρική, δεινοπάθησε τις πρώτες 10 μέρες με τα ράμματα, αφήστε που τις πρώτες 2 μέρες την έβγαλε με χαμομήλι και φρυγανιά....

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

και μενα ρε παιδια ηταν δεμενο το μωρο 3 φορες στο λαιμο και γεννησα κανονικα.αφου ο τοκογραφος δειχνει τους παλμους το μωρου.αν πεφτουν τοτε σε πηγαινουν για καισαρικη.δεν ειναι ντε και καλα οτι αν ειναι δεμενο θα πας για μαχαιρι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πού βρίσκεται το δίλημμα "Φυσιολογικός Τοκετός ή Καισαρική?". Από πότε δηλαδή γινόμαστε οι ίδιοι γιατροί επιλέγοντας τον τρόπο που θα γεννήσουμε? Δεν τίθεται ερώτημα. Τα μωρά γεννιούνται όπως η φύση προέβλεψε, δηλ. με κολπικό τοκετό. Εφόσον ιατρικοί λόγοι συντρέχουν (κινδυνεύει η υγεία της μητέρας ή του μωρού) ΤΟΤΕ ευτυχώς η επιστήμη έχει βρει τον τρόπο να εξαλείψει τους κινδύνους και να σώζονται έτσι ζωές.

υπάρχουν μεγάλα νοσοκομεία της ελλάδας με ποσοστό 80% καισαρικών

 

στα δημόσια νοσοκομεία το ποσοστό των καισαρικών είναι αισθητά μεγαλύτερο στις ελληνίδες παρά στις αλοδαπές χαμηλών κοινωνικοοικονομικών στρωμάτων (η βρεφική και μητρική θνησιμότητα σαφώς η ίδια)

 

ελάχιστα προτόκολα τηρούνται (πχ η μαιευτική που διδάσκονται όλοι η έλληνες γιατροί λέει όταν η έγκυος πάσχει από υπέρταση (και εκλαμψία προεκλαμψία) να γεννά φυσιολογικά όταν η πίεση είναι επαρκώς ρυθμισμένη, γνωρίζετε γυναίκες που γέννησαν φυσιολογικά πασχοντας από το εν λόγω πρόβλημα; ή η σχεδόν απαγόρευση του φυσιολογικού τοκετού μετά από καισαρική, η οποία και ενθαρύνεται από τον Π.Ο.Υ)

 

ο παγκόσμειος οργανισμός υγείας δίνει ως ποσοστό ασφαλείας για τις καισαρικές 10 - 15 %, γιατί απέχουμε τόσο πολύ; πανελλήνιες έρευνες αναφέρουν 40%; γιατί χώρες όπως η ολλανδία έχουν καισαρικές 11% και θνησιμότητα παρόμοια με την ελλάδα;

 

το θέμα αγαπητή μου έχει πάρα πολλές προεκτάσεις και δυστυχώς η εμπιστοσύνη στο γιατρό είναι το βασικότερο θέμα των διαρκώς αυξανομένων καισαρικών

 

α και κάτι τραγικό: υπάρχει ιδιωτική κλινική στην επαρχεία με ποσοστό καιρικών 93%, το 93% αυτών των γυναικών εμπιστεύτηκαν το γιατρό τους

Link to comment
Share on other sites

αχ, Δήμητρα πόσο συμφωνώ μαζί σου!

Στην Ελλάδα το ποσοστό των καισαρικών είναι τεράστιο και κυρίως άνευ λόγου.

Κι εγώ φυσιολογικά γέννησα και το παιδί έιχε αρχίσει να τυλίγεται με τον λώρο και δεν μπορούσε να κατέβει.

Αλλά με πολλές πιέσεις από τις μαίες το μωρό αρχισε να κατεβαίνει και το τράβηξαν με βεντούζα.

Βεβαια αν ο γιατρός δεν ήταν γνωστός και εγώ δεν επέμενα για φ.τ. θα μου το είχαν πάρει με καισαρική στάνταρ!!!!

Και η πρόφαση; Το παιδί κινδυνεύει, πρέπει να βγει επειγώντος!

Είναι η φράση που έχω ακούσει απο τις περισσότερες φίλες!!

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω δε χρειαστικα βεντουζα αλλα αφου ο τοκογραφος εδειχνε τους παλμους μια χαρα πραγμα που σημαινει οτι το μωρο δεν ειχε στρες ουτε δυσανασχετουσε.αν επεφταν οι παλμοι τοτε σε παιρνουν με καισαρικη.αλλα η ευκολη λυση ειναι το θεμα.γιατι να κατσει να περιμενει εσενα ο γιατρος?εχει και δουλειες λεμε!

Link to comment
Share on other sites

εγω δε χρειαστικα βεντουζα αλλα αφου ο τοκογραφος εδειχνε τους παλμους μια χαρα πραγμα που σημαινει οτι το μωρο δεν ειχε στρες ουτε δυσανασχετουσε.αν επεφταν οι παλμοι τοτε σε παιρνουν με καισαρικη.αλλα η ευκολη λυση ειναι το θεμα.γιατι να κατσει να περιμενει εσενα ο γιατρος?εχει και δουλειες λεμε!

 

Eπίσης έχει και ποσοστά απο τα υλικά χειρουργείου και όλα τα σχετικά, όπως και περισσοτερς μετεγχειρητικές επισκέψεις!

Αυτά που τα πας;

Εχει καταντήσει ρουτίνα να γεννάμε με καισαρική.

Αστα να πάνε!

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Nα πω οτι 7 χρονια μετα την τριτη μου καισαρικη, ακομη νιωθω μουδιασμενο ενα κομματι χαμηλα στην κοιλια.

Παντως, αληθεια δεν ξερω αν εχει νοημα ολο αυτο.

Ολες ειμαστε μανουλες, ολες πονεσαμε με τον εναν ή αλλο τροπο.

Συγκρισεις δεν υπαρχουν, η καθεμια βιωνει διαφορετικα τον τοκετο της.

Link to comment
Share on other sites

 

το θέμα αγαπητή μου έχει πάρα πολλές προεκτάσεις και δυστυχώς η εμπιστοσύνη στο γιατρό είναι το βασικότερο θέμα των διαρκώς αυξανομένων καισαρικών

 

Εγώ απλά λέω ότι το ερώτημα που τέθηκε δεν έχει απάντηση με την έννοια της επιλογής από την επίτοκο. Δηλαδή, δεν χωράει στο μυαλό μου η ερώτηση "Τί να κάνω άραγε, καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό" σαν να αναρωτιέμαι "τί να μαγειρέψω σήμερα, φασολάκια ή μπάμιες"? Οι προεκτάσεις είναι πολλές και το γνωρίζουμε όλες μας....Αλλά για τη μάνα δεν υπάρχει ερώτηση. Υπάρχει δεδομένο: Θα γεννήσω φυσιολογικά εκτός αν αυτό είναι αδύνατο και επικίνδυνο. Τώρα, αν ο γιατρός είναι π@π@ρας, ατυχήσαμε. Στη δική μου περίπτωση, άλλος γιατρός θα με είχε στείλει με το κατευθείαν για καισαρική. Έλα όμως που πίστευε ότι με τη βεντούζα λύνεται το πρόβλημα μια χαρά - έπεφταν οι παλμοί του μωρού γιατί κάπου είχε σφηνώσει - και χωρίς νυστέρι....Και έτσι έπραξε (άσχετο που το μωρό είχε ένα κεφάλι σαν πεπόνι Αργίτικο για 15 μέρες :D:D). Του είχα όμως εμπιστοσύνη.....και δε με διέψευσε.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

δείτε σε αυτό το θέμα:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24923&highlight=%EB%FC%E3%EF%F2+%EA%E1%E9%F3%E1%F1%E9%EA%E7

 

ποστ 7 (προκεφαλή υπάρχει σχεδόν σε όλα τα μωρά που γενιούνται με φ.τ. και είναι γελείο το γεγονός ότι αναφέρεται ως αιτία καισαρικής), ποστ 8, ποστ 11 (μυωπία δεν ειναι αιτία καισαρικής), ποστ 12 (μικρή σωματική διάπλαση... υπάρχει έτσω και μια μαιευτική που να το υποστηρίζει; εγώ γέννησα φυσιολογικά ζυγίζοντας στη γέννα 52 ναι καλά ακούσατε 52 κιλά), ποστ 13, ποστ 20 (ανεμπέδωτο παιδί δεν είναι αιτία καισαρικής σε κανένα εγχειρίδιο), ποστ 24 (η μεταμόσχευση νεφρού δεν είναι αιτία καισαρικής, παρ' όλα αυτά συνήθως γίνεται, ο κρεατσάς λέει να επιλέγεται μόνο για μαιευτικούς λόγους), ποστ 26, ποστ 29, ποστ 36, ποστ 43, ποστ 49 (πολλά κιλά;), ποστ 51 (τα κεχροσμένα από μόνα τους δεν είναι αιτία καισαρικής), ποστ 52 (είναι αντιεοντολογικό να επιλέγεται καισαρική επειδή θέλει η μαμά), ποστ 60, ποστ 73 (καμιά από τις προαναφερόμενες αιτίες δεν υφίσταται), ποστ 74

 

ελπίζω έστω και ένας να διαβάσει ότι έγραψα ένα σωρό άχρηστες καισαρικές... επειδή οι καημένες μαμάδες εμπειστεύτηκαν το γιατρό τους

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...