Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?


Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?  

1.057

  1. 1. Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?

    • Φυσιολογικός
    • Καισαρική κατ΄επιλογή
    • Καισαρική λόγω ανάγκης


Recommended Posts

Υπάρχουν και ιδιωτικά που γίνονται λάθη. Και μη πας μακριά...στο απόσπασμα από το καφέ που μας έστειλε η Δήμητρα, η κοπέλα σε ιδιωτικό γέννησε και το γιατρό τον ψέκασαν με εξαφανιζόλ όμως!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 391
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ελένη μου, δες και τις 2 όψεις του νομίσματος.... Μη βλέπεις μοναχά τη μία και μη τα ισοπεδώνεις όλα.....

Αυτά στα λέω εγώ που υπήρξα και υπάρχω οπαδός του ιδιωτικού και σε ιδιωτικό γέννησα. Αλλά είναι καλό δικό μας, αλλά και του τόπου μας να επισημαίνουμε και τα θετικά των δημοσίων και να μη τα κοιτάμε υπεροπτικά.

 

Συμφωνω,θα ηταν τιμη μας και καμαρι μας να δουλευουν τα δημοσια σωστα. Ο πατερας μου εκανε σοβαρη εγχειριση σε δημοσιο και πηγε πολυ καλα. Τον καθαρισαν καλα και ξεφυγε τον κινδυνο,τα καλα τα λεω. Εκαναν ομως λαθος στο φαρμακο μετα την αναισθησια και εκανε συνεχως εμμετο για 2 μερες.Ποιος ο μπαμπας μου που σπανια κανει εμμετο. Λαθος αντιεμμετικο,ειπαν.... Και περα απο αυτο δυστυχως ακουω αρκετα λαθη και παραλειψεις... Δεν ξερω για αλλους,εγω φοβαμαι να γεννησω σε δημοσιο. Μια συγγενη μας την ειχαν ωρες και βογγουσε και πηγαν λιγο πριν γεννησει.... Τι να πω... Αυτα ακούω,αυτα λεω.. Μακαρι να μην ηταν ετσι τα πραγματα.

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και ιδιωτικά που γίνονται λάθη. Και μη πας μακριά...στο απόσπασμα από το καφέ που μας έστειλε η Δήμητρα, η κοπέλα σε ιδιωτικό γέννησε και το γιατρό τον ψέκασαν με εξαφανιζόλ όμως!

 

Σοβαρα? Και καλα του εκαναν.... Αν ειναι δυνατον! Και γιατι εκανε ολικη? Η απορια με εχει φαει...

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα? Και καλα του εκαναν.... Αν ειναι δυνατον! Και γιατι εκανε ολικη? Η απορια με εχει φαει...

Όταν λέω, ''τον ψέκασαν με εξαφανιζόλ'', εννοώ πως ήταν άφαντος από την αρχή της διαδικασίας. Εξαφανίστηκε και μάλιστα σε ιδιωτικό!!!

Παντού υπάρχου λάθη και παραλέιψεις, παντού υπάρχουν καλοί και κακοί γιατρόι....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τωρα δε νιωθεις μαμα? Ειναι δυνατον? Αυτο το κλισε του τυπου"αν δε νιωσω τον πονο,δε νιωθω μαμα" δεν το δεχομαι! Μαμα εισαι και μαλιστα πολυ ευτυχισμενη οπως και να γεννησεις... Αποψη μου παντα...

 

αραβαση αυτον που διαβαζω να μηνθεωρουμε κ μαμαδες αυτες που υιοθετουν γιετι δεν πονεσαν.....τι να σκεφτω πια....:confused: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αραβαση αυτον που διαβαζω να μηνθεωρουμε κ μαμαδες αυτες που υιοθετουν γιετι δεν πονεσαν.....τι να σκεφτω πια....:confused: :confused: :confused:

 

Δεν καταλαβα τι θελεις να πεις,αλλα και αυτες που υιοθετουν μαμαδες ειναι φυσικα! Θετες μεν,μαμαδες δε... Μπορει να μην γεννησαν το παιδι αλλα του στεκονται πολυ περισσοτερο απο αυτες τις ασυνειδητες που γενναν και παραταν μωρα!

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

αραβαση αυτον που διαβαζω να μηνθεωρουμε κ μαμαδες αυτες που υιοθετουν γιετι δεν πονεσαν.....τι να σκεφτω πια....:confused: :confused: :confused:

 

 

Να συμπληρωσω ότι

 

ΜΑΜΑ δεν είναι αυτη που γεννάει ΑΛΛΑ αυτη που μεγαλώνει και ζει και φροντίζει το αγγελούδι της είτε αυτο είναι γέννα, υιοθεσία κλπ κλπ

 

είδαμε μαμάδες που γέννησαν πως συμπερηφέρθηκαν στα βρεφάκια τους και μην πω περισσότερα γιατι θα φάω κάρτα....@#~!#$#@$

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τι θελεις να πεις,αλλα και αυτες που υιοθετουν μαμαδες ειναι φυσικα! Θετες μεν,μαμαδες δε... Μπορει να μην γεννησαν το παιδι αλλα του στεκονται πολυ περισσοτερο απο αυτες τις ασυνειδητες που γενναν και παραταν μωρα!

 

ο ποιητης θελει να πει για τις φανατικες του φ.τ. που μια απο αυτες ημουν πριν λιγο καιρο αλλα αλλιως ερχονται τα πραγματα (εχω 1 φ.τ. & 1 κ.τ.) .οτι δεν σημαινει το οτι αν δεν πονεσες την ωρα του τοκετου δεν καταλαβαινεις οτι γεννησες κ οτι αγαπαςλιγοτερο το παιδι σου.

γι αυτο εφερα σαν παραδειγμα τις μητερες που υιοθετουν.

Link to comment
Share on other sites

Ήσουν πολύ πολύ λεπτομερής αλλά μην ξεχνάς ότι μας διαβάζουν κοπέλες που ακόμα δεν ξέρουν τι έκβαση θα έχει ο τοκετός τους. Για αυτό καλύτερα θα ήταν να μην αναφερόμαστε με τόσες λεπτομέρειες και επηρεάζουμε τον κόσμο, ούτως ή αλλώς ο καθένας μας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά, σημασία έχει μόνο το τελικό αποτέλεσμα που είναι ότι θα κρατήσουν αγκαλιά το αγγελούδι τους, θα ζήσουν μια μοναδική εμπειρία. Και στο λέω εγώ που γέννησα με καισαρική (2 φορές) και εκτός των διαφόρων ευτράπελων που είχα (δεν αναφέρω για τους λόγους που είπα) έφυγε ο καθετήρας της επισκληριδίου από την θέση του. Παρόλα αυτά θα ξαναγεννούσα άνετα αρκεί να ζούσα το ίδιο θαύμα.

 

ίσως έχεις δίκιο οτι ήμουν πολύ λεπτομερής αλλά εγώ θα ήμουν ευγνώμων αν πριν γεννήσω είχα διαβάσει κάτι τέτοιο...δε θα φανταζόμουν οτι στην καισαρική, πας χειρουργείο και μετά απο λίγο χωρίς να καταλάβεις τίποτα βλέπεις το μωράκι σου!

 

η μαμα σου στο ξαναλεω δεν επαθε καρκινο επειδη εκανε φυσικους τοκετους.δεν εχει καμια σχεση αυτο πιστεψε με.το οτι ο γιατρος σου κανει τοσο ευκολα καισαρικες αφου λες οτι εκανε και στη γυναικα του χωρις λογο καισαρικες ,παει να πει οτι κατι δε παει καλα με αυτον.δε ξερω ΚΑΝΕΝΑΝ γιατρο που να προτεινει την καισαρικη ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.μονο οσοι βαριουνται να περιμενουν τη γυναικα μεχρι να γεννησει προτεινουν την καισαρικη χωρις αιτια.

αυτο ειναι βιντεο καισαρικης

http://www.youtube.com/watch?v=A4EiNHlqzRU&feature=related

οποια εχει κοτσια και αντεχει ας το δει και μετα ας μου πει τι ειναι προτιμοτερο.

οχι οτι πρεπει να γενναμε με καισαρικη για να μη παθουμε καρκινο.πρωτακουστο και τουτο.πολυ γρηγορα ηθελε να σε ξεπεταξει ο γιατρος σου γιαυτο και δεν εφερε αντιρρηση για την καισαρικη.και στην καισαρικη μπορεις να παθεις μολυνσεις.στο καφε μιλαω με μια κοπελα που εκανε καισαρικη και τρεχει κ δε φτανει ακομα γιατι επαθε μολυνση και ανοιξε η πληγη .το λεει και η λεξη ''φυσικος τοκετος'' συμπερασμα τιποτα προβλεπομενο απο τη φυση δε θα εβλαπτε τον οργανισμο

ΥΓ να μη δουν το βιντεο οσες θα πανε για καισαρικη!

 

απαπαπα Δήμητρα ανατρίχιασα με το βίντεο!!!

πάντως κοίτα, εγώ προσωπικά δε λέω οτι μετά την καισαρική ήμουν σε φάση πάω για καφέ...απλά οι πόνοι ήταν λίγοι και δε χρειάστηκα καν παυσίπονα...αλλά αυτή ήταν η προσωπική μου εμπειρία...γιατί στο διπλανό δωμάτιο όταν γέννησα, είχε γεννήσει άλλη μια κοπέλα με καισαρική...η οποία 5 μέρες δε σηκώθηκε απο το κρεβάτι της...

 

Το να ζητησω να μου κανουν καισαρικη με μεθη απο την αρχη παιζει? Μπορει να γινει? Αρκετες κοπελες εκει καταληγουν γιατι ζοριζονται πολυ στη αισθηση οτι σου τραβουν τα σωθικα!

 

εμένα μου έκανε μέθη αλλά την έκανε επειδή πανικοβλήθηκα κατά τη διάρκεια του χειρουργείου...

μια συμβουλή: μην παίρνεις την καισαρική τόσο ελαφρά τη καρδία...

όταν με το καλό μείνεις έγκυος και έρθει η στιγμή να γεννηθεί το μωράκι σου, εξάντλησε πρώτα τα περιθώρια του φυσιολογικού τοκετού...για τον πόνο υπάρχει η επισκληρίδιος αν αυτό σε φοβίζει...

Η καισαρική είναι ένα χειρουργείο...και φαντάζομαι καμία δεν έχει αντίρρηση, έστω και βάσει πιθανοτήτων , οτι υπάρχουν πολλά περισσότερα πράγματα που μπορεί να συμβούν σε σχέση με έναν φυσιολογικό τοκετό...

 

 

να προσθεσω επισης οτι μονο στην ελλαδα ισχυει το οτι οταν γεννας το πρωτο με ΚΤ το ιδιο κανεις και στα επομενα.(η λυση του ξεμπερδεματος και του χρηματος οπως ειπαμε) σε ολες τις αλλες χωρες δεν ισχυει κατι τετοιο.

 

πάτησες το ευαίσθητο σημείο μου....

το ποσο στεναχωριέμαι που μένω επαρχία και δεν υπάρχει εδώ γιατρός που να αναλαμβάνει vbac (ΦΤ μετά απο ΚΤ), δε λέγεται....:(

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν όσες δεν γεννήσατε με καισαρική θα παρακαλούσα να μην λετε ανακρίβιες.....

λοιπόν καμιά δεν μπορέι να κάνει σύγκριση εκτός από εμένα που έχω γεννήσει και με τους δύο τρόπους

εδώ περιγραφω τις εμπειρίες μου:http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=45649 είμαι η μαριάλ αλλά ξαναγραφτηκα γιατί με σβήσανε

εγω γέννησα με καισαρική και την δευτερη μερα έκανα βόλτα στο κιλικειο να δώ τους φίλους μας....

μέχρι και την τρίτη μέρα δεν είχα σηκωθεί από το κρεββάτι λόγω απερίγραπτου πόνου

δεν πονούσα καθολου στην κοιλιά δεν πόνεσα καθολου εκτος απο μικροτσιμπιματα κανονικά πήγαινα τουαλετα μονο

κατά την ούρηση πονούσα φριχτά στη μήτρα

περπατούσα συνέχεια σκυφτή από τον πόνο

αισθανόμουν την τομή μέχρι και 7 μήνες μετά τη γέννα

η μια κοπέλα που δεν την έπιασε η επισκληριδιος ήταν θεμα ανεσθησιολογου...και πόναγε μονο την πρωτη μερα μετά την γεννα...
γιατι νομιζω στον όροφο μας είμασταν όλες με καισαρική....

κρίμα κρίμα κρίμα

εγω επέλεξα την καισαρική...

για αυτό και την υποστηρίζεις, και δεν πρόκειτε να αναιρέσεις τη γνώμη σου, ελάχιστους ανθρώπους έχω δει να παραδέχονται τα λάθη τους

δεν απαντώ λοιπόν για να πείσω εσένα αλλά μπας και γλυτώσει κανένα κοριτσάκι από την ταλαιπορία της καισαρικής

διότι ειχα θέμα με τα γυναικολογικά της μάνας μου....γιατι η μάνα μου στα 40 έκανε ολικη αφαιρεση μυτρας(είχε όγκο σαν πορτοκάλι)

για αυτόν και μόνο το λόγο έπρεπε να βρεθεί ένας σωστός γιατρός να σε αποτρέψει από την καισαρική, όταν υπάρχει κληρονομικότητα δεν πειράζουμε χωρίς λόγω τη μήτρα (δεν κάνουμε καισαρικές - εκτρώσεις κτλ)

και συν τις μολυνσεις απο ράμματα και ότι ανοιγουν τα ράμματα...αυτά γιατι δεν τα λέτε?

μοολύνσει από ράμματα (επιμόλυνση τομής) συμβαίνουν σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό στις καισαρικές από ότι στο φυσιολογικό τοκετό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η γέννα είτε είναι Φ.Τ., είτε Κ.Τ. δεν παύει να είναι ένα χειρουργείο.

τεράστειο λάθος ο φ.τ. είναι ένα φυσιολογικό γεγονός

η κ.τ. είναι ένα μέσης βαρύτητας χειρουργείο

Μπορεί να ανεβάσεις πίεση, μπορεί να πάθεις υπόταση, μπορεί να πάθεις αιμορραγία...1002 μπορεί....

όλα αυτά τα μπορεί (στο φ.τ.) είναι συνήθως παρενέργειες τον φαρμάκων

η αποφυγή τους μειώνει αισθητά τις επιπλοκές

Link to comment
Share on other sites

Μετά τέλος? Η νυφη μου γεννησε πριν 20 μερες και τωρα μπορει να κατσει κανονικα! Το τι ειναι καλυτερο ειναι σχετικο και εξαρταται απο τον καθε οργανισμο και την εκαστοτε ψυχολογια... Και στο κατω κάτω το ζορι εκεινης της ωρας ειναι λιγο? Μερικες κανουν 15 ωρες να γεννησουν και οι περισσοτερες καμια 10αρια!

e kai!!!εγω εκανα στο 1ο μου 40 μερες να κατσω!!για ρωτα με τι τραβηξα και τι τραβαω με την τομη της κτ..μετα απο 3μιση χρονια ακομη!!

Μια ζωη στην αγκαλια μου θα ειναι! Δεν εχω τετοιο κολλημα να ακουσω το πρωτο κλαμα... Θα το ακουω και θα το βλεπω συνεχεια! Δεν ειναι αυτο λογος να μην κανω μεθη...

σεβαστο αυτο που νιωθεις ..τωρα.κραταω μια πισινη για οταν με το καλο μεινεις εγκυουλα και νιωσεις το μωρακι σου.

Στο λέω από προσωπική πείρα.... Γέννησα στο Ιασώ, από ψώνιο για να στο πω ξεκάθαρα. Για να λέω ότι γέννησα εκεί κι ότι έσκασα τόσα. Στην ουσία ξενοδοχείο πληρώνεις.

Η κουμπάρα μας γέννησε πέρυσι και μάλιστα 7μηνήτικο και ο γιατρός της είπε ''Στο Αλεξάνδρας, το Ιασώ δεν αναλαμβάνει τέτοια ευθύνη''. Οι γιατροί, ο ανασαθησιολόγος, η μαία, όλα ήταν άψογα. Η μόνη διαφορά ήταν στο ''ξενοδοχείο''.

ΨΩΝΙΟ!!!0002020B.gif

 

 

 

 

 

sig.asp?img=ad1

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητω και τις 2 πλευρες,κανεις λαθος... Απλα ειμαι υπερ της καισαρικης για την ωρα τουλαχιστον,τοσο κακο ειναι? Και για την κοπελα που ξυπνησε την ωρα της επεμβασης δεν καταλαβα απλα γιατι εκανε ολικη ναρκωση! Απο τα λιγα που ξερω,ολικη δεν κανουν στην καισαρικη εκτος φανταζομαι αν υπαρχει ιδιαιτερος λογος ,κατι το οποιο η κοπελα δεν το ξεκαθαριζει. Αδικο εχω που απορω με αυτο δηλαδη? Σου φανηκε φυσιολογικο εσενα και λες οτι την αμφισβητω?

 

εκανε ολικη γιατι λογω σκολιωσης(νομιζω) δε μπορουσε να κανει επισκληριδιο!τοσο παραξενο σου φαινεται η ολικη?υπαρχουν πολοι λογοι που οδηγουν σε ολικη ναρκωση.

Link to comment
Share on other sites

ο ποιητης θελει να πει για τις φανατικες του φ.τ. που μια απο αυτες ημουν πριν λιγο καιρο αλλα αλλιως ερχονται τα πραγματα (εχω 1 φ.τ. & 1 κ.τ.) .οτι δεν σημαινει το οτι αν δεν πονεσες την ωρα του τοκετου δεν καταλαβαινεις οτι γεννησες κ οτι αγαπαςλιγοτερο το παιδι σου.

γι αυτο εφερα σαν παραδειγμα τις μητερες που υιοθετουν.

 

ποια ειπε εδω μεσα καλε οτι οποια κανει ΚΤ δεν ειναι μανα?γιατι εγω δεν ειδα κανενα τετοιο ποστ.απο το μυαλο τα βγαζουμε?

παντως και εγω δεν εχω ακουσει ποτε για μολυνση μετα απο ΦΤ.Οσες φορες ακουσα κατι τετοιο ηταν μονο απο ΚΤ.εδω στα χωραφια γεννουσαν και πηγαιναν την αλλη μερα για δουλεια στην τσαπα.τι λεμε τωρα...

Link to comment
Share on other sites

γενικα για την καθε αναισθησια εγω πχ επειδη ειχα πολυ χαμηλη πιεση δεν μπορουσα να κανω ολικη(και ουτε ηθελα)αλλα ουτε και επισκληριδιο οποτε εκανα ραχαια!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποια ειπε εδω μεσα καλε οτι οποια κανει ΚΤ δεν ειναι μανα?γιατι εγω δεν ειδα κανενα τετοιο ποστ.απο το μυαλο τα βγαζουμε?

παντως και εγω δεν εχω ακουσει ποτε για μολυνση μετα απο ΦΤ.Οσες φορες ακουσα κατι τετοιο ηταν μονο απο ΚΤ.εδω στα χωραφια γεννουσαν και πηγαιναν την αλλη μερα για δουλεια στην τσαπα.τι λεμε τωρα...

ελα ντε ποιος το ειπε αυτο?εγω δηλαδη θα ημανε δυο φορες μανα επειδη εκανα τα δυο φσ!!αντε ας μιλησουμε λιγο ποιο ουσιαστικα!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

ποια ειπε εδω μεσα καλε οτι οποια κανει ΚΤ δεν ειναι μανα?γιατι εγω δεν ειδα κανενα τετοιο ποστ.απο το μυαλο τα βγαζουμε?

παντως και εγω δεν εχω ακουσει ποτε για μολυνση μετα απο ΦΤ.Οσες φορες ακουσα κατι τετοιο ηταν μονο απο ΚΤ.εδω στα χωραφια γεννουσαν και πηγαιναν την αλλη μερα για δουλεια στην τσαπα.τι λεμε τωρα...

 

ελα ντε ποιος το ειπε αυτο?εγω δηλαδη θα ημανε δυο φορες μανα επειδη εκανα τα δυο φσ!!αντε ας μιλησουμε λιγο ποιο ουσιαστικα!!

 

μην αρπαζεστε κοριτσια ο σχολιασμοσ μου ηταν για το μ.Ν66 &Ν 72

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λεω δημητρα μετα απο 3μιση χρονια.καταρχην στους εξι μηνες εκανα ενα τεραστιο αποστημα μετα απο μια μερα που ξεθαρεψα και εκανα πολλες δουλειες στο σπιτι σε ενα σημειο ενω η τομη το ραψιμο ηταν αψογο,δεν αφομιωθηκε ενα εσωτερικο ραμμα ή δυο δεν γνωριζω και να σου τουμπανο,μετα ξανα πανω στον χρονο οταν μπηκα στην συμβαση με το που ζοριστικα να σου το αποστημα.και τωρα οταν κουραζομαι παραπανω με ποναει ολη η τομη και φυσικα οταν αλλαζει ο καιρος εν ολιγης δεν μπορω να το ξεχασω και ειναι κατι που με ακολουθει.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τον καιρο οταν αλλαζει το εχω ακουσει πολλες φορες κ δε μπορω να καταλαβω το ΓΙΑΤΙ.ηξερα μια κοπελα που ειχε κανει ΚΤ κ οταν την γνωρισα ειχαν περασει 15 μηνες και μου ελεγε αχ παλι σημερα ποναω στην τομη.ειναι που αλλαζει οκαιρος. πως γινεται αυτο?εννοω τι σχεση εχει ρε παιδι μου...

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τον καιρο οταν αλλαζει το εχω ακουσει πολλες φορες κ δε μπορω να καταλαβω το ΓΙΑΤΙ.ηξερα μια κοπελα που ειχε κανει ΚΤ κ οταν την γνωρισα ειχαν περασει 15 μηνες και μου ελεγε αχ παλι σημερα ποναω στην τομη.ειναι που αλλαζει οκαιρος. πως γινεται αυτο?εννοω τι σχεση εχει ρε παιδι μου...

τωρα ακριβως δεν ξερω παντος το νιωθω ειμαι μετεωρολογικο δελτιο!!οπως εχω ακουσει γι αυτους που εχουν σπασει κατι πανω τους και ενας συναδελφος που εκανε επεμβαση στην καρδια οταν αλλαζει ο καιρος τον ποναει η τομη του.και αντε η δικια μου ειναι μικρη αυτουνου ειναι σε ολο το στερνο.η επεμβαση ειναι επεμβαση γι αυτο λεω συνεχεια μονο αν ειναι αναγκη η κτ.ασε και το ψυχολογικο μου μετα την γεννα.η παιδιατρος μου ειχε πει οτι πολλες μανουλες λογο της δυσκολης εκβασης του τοκετου παθαινουν μια ψυχολογικη προσκοληση στο παιδι,εγω σιγουρα εχω κατι τετοιο,γτ μην ξεχνας δεν την ηθελα αλλα προεκυψε.τωρα για τις μανουλες που θελουν την κτ δεν γνωριζω την ψυχολογια τους.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

σεβαστο αυτο που νιωθεις ..τωρα.κραταω μια πισινη για οταν με το καλο μεινεις εγκυουλα και νιωσεις το μωρακι σου.

 

 

 

 

 

 

 

Πιθανόν να αλλάξω γνώμη όταν το νιώσω μέσα μου... Ποιος ξερει! Παντως απο μικρη με φοβιζε αφανταστα η εγκυμοσυνη-γεννα και πιστευα πως μεγαλώνοντας θα το ξεπερνουσα μα ειμαι 28 και δε βλεπω να γινεται κατι τετοιο! Μαλλον θα χρειαστω ψυχολογο μολις συλλαβω κ οχι γυναικολογο!!:lol:

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

e kai!!!εγω εκανα στο 1ο μου 40 μερες να κατσω!!για ρωτα με τι τραβηξα και τι τραβαω με την τομη της κτ..μετα απο 3μιση χρονια ακομη!!

 

σεβαστο αυτο που νιωθεις ..τωρα.κραταω μια πισινη για οταν με το καλο μεινεις εγκυουλα και νιωσεις το μωρακι σου.

 

 

 

 

 

 

Πιθανόν να αλλάξω γνώμη όταν το νιώσω μέσα μου... Ποιος ξερει! Παντως απο μικρη με φοβιζε αφανταστα η εγκυμοσυνη-γεννα και πιστευα πως μεγαλώνοντας θα το ξεπερνουσα μα ειμαι 28 και δε βλεπω να γινεται κατι τετοιο! Μαλλον θα χρειαστω ψυχολογο μολις συλλαβω κ οχι γυναικολογο!!:lol:
an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

τεράστειο λάθος ο φ.τ. είναι ένα φυσιολογικό γεγονός

η κ.τ. είναι ένα μέσης βαρύτητας χειρουργείο

 

όλα αυτά τα μπορεί (στο φ.τ.) είναι συνήθως παρενέργειες τον φαρμάκων

η αποφυγή τους μειώνει αισθητά τις επιπλοκές

Δεν παύει παρόλα αυτά να είναι χειρουργείο. Χειρουργείο ρουτίνας είναι και οι αμυγδαλές, αλλά και πάλι είναι χειρουργείο..;)

 

Σίγουρα είναι παρενέργειες φαρμάκων, αλλά τα ποσοστά επιπλοκών -αν και χαμηλά- υφίστανται...

 

ΨΩΝΙΟ!!!0002020B.gif

 

 

 

 

 

sig.asp?img=ad1

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι παρενέργειες φαρμάκων, αλλά τα ποσοστά επιπλοκών -αν και χαμηλά- υφίστανται...

 

Επιπλοκές μπορούν να παρουσιαστούν με φάρμακα ή χωρίς, αλλά σχεδόν πάντα αντιμετωπίζονται με απόλυτη επιτυχία. Μην τρομάζουμε τις μέλλουσες μητέρες χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...