Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?


Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?  

1.057

  1. 1. Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?

    • Φυσιολογικός
    • Καισαρική κατ΄επιλογή
    • Καισαρική λόγω ανάγκης


Recommended Posts

Η δική μου εμπειρία έχει ως εξής :

Στο τελευταίο ραντεβού με τον γυναικολόγο μου του εξέφρασα τους φόβους μου για τον φυσιολογικό και αυτός αντι να με καθησυχάσει μου προτεινε να το σκεφτω το σαββατοκυρακο και να του απαντησω την Δευτερα. Την Δευτερα του απαντάω ότι θα το παιξω γενναια και θα παω φυσιολογικα, με ψηλαφίζει, με βάζει στον καρδιοτοκογράφο και μου απαντά οτι καλυτερα να παμε με καισαρική διότι θα έχω εναν πολύ δύσκολο φυσιολογικο τοκετό. Σημειωτέον ότι ΠΗΤ είχα 15/8 ( άβολη ημερομηνια), επιλέον λόγω της χαζομαρας μου με ειχε ψυχολογησει και με κατέταξε στις φοβιτσιάρες γι΄αυτο και μου πέταξε το " δύσκολος φυσιολογικός τοκετος".

Πανω στον πανικο μου και στον φοβο μου δεν ρωτησα λεπτομερειες και ετσι γεννησα τον σπορικλο μου με καισαρικη-επισκληριδιο.Γεννησα στις 8.14 και στις 15.00 περπατούσα στο διαδρομο.Οι πονοι μου φανηκαν ανεκτοι.Δεν ξερω αν αυτο οφειλεται στα παυσιπονα ή στην πεινα μου (επρεπε να περπατησω για να "αεριστω" και έτσι να φαω)

Γενικα η καισαρικη μου φανηκε "παιχνιδακι" ΑΛΛΑ δεν ενιωσα να γενναω, να βγαινει το παιδι απο μεσα μου.Την μια στιγμη ημουν εγκυος την επομενη μου φερνανε ενα παιδι να το φιλησω.Ντρεπομαι που το λεω, ισως εφταιγε και το γεγονος οτι με πειραξε η επισκληριδιος και εκανα εμετους αλλα δεν αισθανθηκα τιποτα οταν το ειδα.Πιστευω οτι λογω καισαρικης μου πηρε λιγο παραπανω να αισθανθω ολα αυτα που αισθανεσαι οταν βγαινει ενα παιδι απο μεσα σου.

Συγγνωμη για την πολυλογία.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 391
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια απότι καταλαβα η καθεμια λεει την εμπειρια της η οποια ειναι καθαρα ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ και επηρεαζομαστε κ μεις οι αμοιρες που σκοπευουμε να γινουμε μανουλες... Εγω εγκυος ακομη δεν ειμαι αλλα τους επομενους μηνες θα το επιδιωξω και η ψυχολογια μου δεν ειναι η καλυτερη! Ειμαι αρκετα φοβισμενη τοσο με την εγκυμοσυνη οσο και με τον τοκετο.. Απλα το θεωρω καπως μακρινο.. Οταν κοντεψω ομως νομιζω πως θα πανικοβληθω! Ειναι λαθος,το ξερω,αλλα μου βγαινει απο μονο του... Η αληθεια ειναι οτι μπηκα να διαβασω μπας και παρηγορηθω,αλλα νομιζω πως αγχωθηκα περισσοτερο!Δε φταιτε κ εσεις,τις εμπειρειες σας γραφετε και απλα ειστε ειλικρινεις... Εμεις ομως τι απο ολα αυτα να σκεφτομαστε; Και με πειραξε ιδιαιτερα μια φραση μιας κοπελα πως οπως και να γεννησεις εισαι με το ενα ποδι στον ταφο! Βρε κοριτσια τη σημερον ημεραν που το στηριζετε και το λετε? Εχει προχωρησει πολυ η ιατρικη και επισης υπαρχουν μηχανηματα για ολες τις καταστασεις... Η κοπελα που το εγραψε η οποια ηταν TO THAUMATAKI εχει ακουσει για πολλες να πεθαινουν πανω στη γεννα στις μερες μας? Εγω παντως σχεδον για καμια δεν εχω ακουσει κατι τετοιο. Καποιες ελαχιστες εξαιρεσεις 1 ή 2 που ειχαν ακουστει στα ΜΜΕ και οφειλονταν σε ιατρικο λαθος. Τεσπα πολλα ειπα,απλα εχω τρομοκρατηθει λιγο με ολα αυτα. Παντως νομιζω οτι θα ηθελα ραντεβου και καισαρικη για το πρωτο μου. Ευχαριστω!:shock::shock::?:?

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια απότι καταλαβα η καθεμια λεει την εμπειρια της η οποια ειναι καθαρα ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ και επηρεαζομαστε κ μεις οι αμοιρες που σκοπευουμε να γινουμε μανουλες... Εγω εγκυος ακομη δεν ειμαι αλλα τους επομενους μηνες θα το επιδιωξω και η ψυχολογια μου δεν ειναι η καλυτερη! Ειμαι αρκετα φοβισμενη τοσο με την εγκυμοσυνη οσο και με τον τοκετο.. Απλα το θεωρω καπως μακρινο.. Οταν κοντεψω ομως νομιζω πως θα πανικοβληθω! Ειναι λαθος,το ξερω,αλλα μου βγαινει απο μονο του... Η αληθεια ειναι οτι μπηκα να διαβασω μπας και παρηγορηθω,αλλα νομιζω πως αγχωθηκα περισσοτερο!Δε φταιτε κ εσεις,τις εμπειρειες σας γραφετε και απλα ειστε ειλικρινεις... Εμεις ομως τι απο ολα αυτα να σκεφτομαστε; Και με πειραξε ιδιαιτερα μια φραση μιας κοπελα πως οπως και να γεννησεις εισαι με το ενα ποδι στον ταφο! Βρε κοριτσια τη σημερον ημεραν που το στηριζετε και το λετε? Εχει προχωρησει πολυ η ιατρικη και επισης υπαρχουν μηχανηματα για ολες τις καταστασεις... Η κοπελα που το εγραψε η οποια ηταν TO THAUMATAKI εχει ακουσει για πολλες να πεθαινουν πανω στη γεννα στις μερες μας? Εγω παντως σχεδον για καμια δεν εχω ακουσει κατι τετοιο. Καποιες ελαχιστες εξαιρεσεις 1 ή 2 που ειχαν ακουστει στα ΜΜΕ και οφειλονταν σε ιατρικο λαθος. Τεσπα πολλα ειπα,απλα εχω τρομοκρατηθει λιγο με ολα αυτα. Παντως νομιζω οτι θα ηθελα ραντεβου και καισαρικη για το πρωτο μου. Ευχαριστω!:shock::shock::?:?

Η γέννα είτε είναι Φ.Τ., είτε Κ.Τ. δεν παύει να είναι ένα χειρουργείο.

Τα χειρουργεία δε σου εγγυόνται ποτέ 100% επιτυχία. Ποτέ δεν ξέρεις τί θα πάει στραβά....

Δεν έχει να κάνει αυτό με το πόσο η επιστήμη έχει προχωρήσει, αλλά με θέμα τύχης. Πώς θα σου 'ρθουν εκείνη την ώρα. Μπορεί να ανεβάσεις πίεση, μπορεί να πάθεις υπόταση, μπορεί να πάθεις αιμορραγία...1002 μπορεί....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η γέννα είτε είναι Φ.Τ., είτε Κ.Τ. δεν παύει να είναι ένα χειρουργείο.

Τα χειρουργεία δε σου εγγυόνται ποτέ 100% επιτυχία. Ποτέ δεν ξέρεις τί θα πάει στραβά....

Δεν έχει να κάνει αυτό με το πόσο η επιστήμη έχει προχωρήσει, αλλά με θέμα τύχης. Πώς θα σου 'ρθουν εκείνη την ώρα. Μπορεί να ανεβάσεις πίεση, μπορεί να πάθεις υπόταση, μπορεί να πάθεις αιμορραγία...1002 μπορεί....

 

Μαλιστα... Καταλαβα... Δηλαδη εμεις απλα σκεφτομαστε θετικα και προχωραμε,σωστα; Και ο Θεος βοηθος.... Τι να πω,θα προσπαθησω να σκεφτω αισιοδοξα γιατι το μονο σιγουρο ειναι οτι το να μην κανεις παιδια δεν ειναι λυση... Αρα...Το παλευουμε! Σ'ευχαριστω για την απαντηση!:-)

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

καλά και μόνο που δεν θα μπορούσα να φάω, αυτό ήταν ένας πολύ σοβαρός λόγος να αποφύγω την καισαρική :lol::lol::lol::lol:

 

πέρα από την πλάκα όμως, νομίζω ότι χάνετε την ουσία...

 

και η ουσία εδώ είναι τι είναι καλύτερο για το μωρό και όχι τι βολεύει την μαμά...

υπάρχουν λόγοι που η φύση ορίζει το μωρό να περάσει από το συγκεκριμένο "κανάλι" (birth channel) πριν βγει στον κόσμο...καλό θα ήταν να συζητήσετε με τον γιατρό σας εκτενώς τους λόγους αυτούς...

 

υποθέτω ότι ανάλογα τον οργανισμό, τον σωματέτυπο και την ψυχολογία, της επιτόκου είτε σε φ.τ είτε σε κ.τ. καταπονείται το σώμα μας λιγότερο ή περισσότερο...

 

γέννησα φυσιολογικά και ήμουν κάθετη σε αυτό κατά κύριο λόγο γιατί το όφειλα στο παιδί μου να γεννηθεί όπως ορίζει η φύση αλλά και κατα δεύτερον γιατί είμαι πολύ φοβιτσιάρα σε ότι αφορά σε γιατρούς και τα εργαλεία τους (δεν υπήρχε περίπτωση αν δεν τιθόταν ΣΟΒΑΡΟ θέμα υγείας του παιδιού ή δικό μου να επιλέξω να το παίξει κοπτοραπτού ο γιατρός στην κοιλιά μου και τη μήτρα μου :lol:)

 

μπαίνοντας να γεννήσω ήμουν αποφασισμένη ότι η μέρα ανήκε στον Νικόλα μου για την γκράντε είσοδό του στον κόσμο αυτό και όφειλα να μην του τη χαλάσω...είχα μια τέλεια γέννα από όλες τις απόψεις και μετά πέταγα!

Είχα το αντράκι μου γερό στην αγκαλιά μου και δεν χαμπάριαζα τίποτα!

Το μόνο άβολο ήταν όταν έκανα μπάνιο ή πήγαινα τουαλέτα, που έπρεπε να είμαι προσεκτική μην κάνω απότομες κινήσεις (νευρόσπαστο από τη φύση μου) και αυτό σήμαινε περισσότερο χρόνο μακριά από τον κούκλο μου!)...

 

η κάθε μέλλουσα μανούλα όμως σκέφτεται διαφορετικά και σεβαστές όλες οι αποφάσεις...αρκεί γνώμονας να είναι πάντα η υγεία του παιδιού...

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαλιστα... Καταλαβα... Δηλαδη εμεις απλα σκεφτομαστε θετικα και προχωραμε,σωστα; Και ο Θεος βοηθος.... Τι να πω,θα προσπαθησω να σκεφτω αισιοδοξα γιατι το μονο σιγουρο ειναι οτι το να μην κανεις παιδια δεν ειναι λυση... Αρα...Το παλευουμε! Σ'ευχαριστω για την απαντηση!:-)

Όλα είναι θέμα θετικής ενέργειας...

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

ελενι το καλυτερο αφου σε ανχωνουν αυτα που διαβαζεις ειναι ..να μην τα διαβαζεις.γτ η ψυχολογια ειναι πολυ σημαντικη στην εγκυμοσυνη.τωρα το γτ σε ανχωνουν οι ιστοριες που διαβαζεις ειναι αλλο θεμα,αφου εννοειτε οτι ολα αυτα ειναι προσωπικες ιστοριες αλλων.δηλ. αυτο που επαθα εγω εσυ δεν θα το παθεις,γτ αν ειναι να το παθεις παρε καλυτερα λαχειο και μολις παρεις τα λεφτα που θα κερδισεις δωσε και μενα λιγα,τοσες ειναι οι πιθανοτητες000203FC.gif

 

 

 

 

 

sig.asp?img=ad1

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

θέλω πολυ απλά να πω πως επειδη έζησα όλα αυτά τα προβλήματα με την μάνα μου επέλεξα να κάνω καισαρική....γιατί οπως ρώτησα και τον γιατρο μου μπορείς να μου εγγυηθείς ότι δεν θα πάθω κάτι....?και μου απάντησε όχι....η γυναικα του γέννησε 4 παιδιά με καισαρική....τυχαίο? και επίσης δεν έπαιζε παραπάνω αμοιβη για το άν θα έκανα καισαρική μου πήρε όσα και στον φυσιολογικό τοκετο....

η μάνα μου μετά τις γέννες πάθαινε μολυνσεις γιατι άνοιγαν τα ράμματα και στην συνέχεια άρχισαν τα διάφορα γυναικολογικά στα 28 έκανε την πρωτη αφαιρεση ένα μικρό κομμάτι της μήτρας και στα 40 ολική.....

δεν θέλω να τρομάξω καμία η καθε μια επιλέγει....αλλά το σωστό είναι να λέμε και τα στραβά της μιας και της άλλης περίπτωσεις....

 

η μαμα σου στο ξαναλεω δεν επαθε καρκινο επειδη εκανε φυσικους τοκετους.δεν εχει καμια σχεση αυτο πιστεψε με.το οτι ο γιατρος σου κανει τοσο ευκολα καισαρικες αφου λες οτι εκανε και στη γυναικα του χωρις λογο καισαρικες ,παει να πει οτι κατι δε παει καλα με αυτον.δε ξερω ΚΑΝΕΝΑΝ γιατρο που να προτεινει την καισαρικη ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.μονο οσοι βαριουνται να περιμενουν τη γυναικα μεχρι να γεννησει προτεινουν την καισαρικη χωρις αιτια.

αυτο ειναι βιντεο καισαρικης

http://www.youtube.com/watch?v=A4EiNHlqzRU&feature=related

οποια εχει κοτσια και αντεχει ας το δει και μετα ας μου πει τι ειναι προτιμοτερο.

οχι οτι πρεπει να γενναμε με καισαρικη για να μη παθουμε καρκινο.πρωτακουστο και τουτο.πολυ γρηγορα ηθελε να σε ξεπεταξει ο γιατρος σου γιαυτο και δεν εφερε αντιρρηση για την καισαρικη.και στην καισαρικη μπορεις να παθεις μολυνσεις.στο καφε μιλαω με μια κοπελα που εκανε καισαρικη και τρεχει κ δε φτανει ακομα γιατι επαθε μολυνση και ανοιξε η πληγη .το λεει και η λεξη ''φυσικος τοκετος'' συμπερασμα τιποτα προβλεπομενο απο τη φυση δε θα εβλαπτε τον οργανισμο

ΥΓ να μη δουν το βιντεο οσες θα πανε για καισαρικη!

Link to comment
Share on other sites

Και με πειραξε ιδιαιτερα μια φραση μιας κοπελα πως οπως και να γεννησεις εισαι με το ενα ποδι στον ταφο! Βρε κοριτσια τη σημερον ημεραν που το στηριζετε και το λετε? Εχει προχωρησει πολυ η ιατρικη και επισης υπαρχουν μηχανηματα για ολες τις καταστασεις...

 

Έτσι είναι. Η αλήθεια είναι ότι η γέννα για πολλές γυναίκες μπορεί να είναι μια οριακή εμπειρία από σωματική και ψυχολογική άποψη, κάτι που δεν είναι απαραίτητα κακό (εδώ άλλοι κάνουν bungee jumping για να ζήσουν μια εξτρίμ εμπειρία κι εμείς την έχουμε τζάμπα :-D ). Αλλά η ζωή σου δεν κινδυνεύει στις ανεπτυγμένες χώρες, ακόμη και σε πολύ δύσκολες περιπτώσεις σχεδόν πάντα η ιατρική έχει λύση.

 

Ακούω για σκισίματα μεγάλα και απιστευτα στο ΦΤ και ρωτάω η άσχετη μέλλουσα μάνα......

 

Είναι καλυτερα τα ράμματα στην κοιλιά (καισαρική) που έχω ακούσει ότι τουλάχιστον κατουράς σαν ανθρωπος εστω και αν πονας πολύ μέχρι να σκύψεις και να κάτσει στην λεκάνη???

 

ή είναι καλυτερα τα ράμματα απο κάτω (του μεγάλου σκισιματος μιλάω έτσι??? όχι του φυσιολογικού) που μπορεί να τελειώνουν πίσω (στον ποπό σχεδόν) και να μην μπορείς ούτε τις αναγκες σου στην τουαλετα να κάνεις ούτε να κάτσεις????

 

Καμμία σχέση. Αρκεί να σκεφτείς την αναισθησία που σου κάνουν: στην ΚΤ μια γερή δόση με επισκληρίδιο, στα ράμματα από ΦΤ μια ενεσούλα όπως στον οδοντίατρο. Σπάνια σκίζεσαι τόσο, ώστε να χρειαστεί κάτι δυνατότερο.

Ακόμη κι αν δεν σου έραβαν το περίνεο, θα ήταν πολύ απίθανο να πάθαινες αιμορραγία. Θα επουλωνόταν στις περισσότερες περιπτώσεις από μόνο του, ίσως μόνο όχι τόσο καλά, όσο όταν το ράβουν. Συγκρίνεται αυτό με μια εγχείρηση;

 

Πολλές γυναίκες αναρρώνουν πολύ γρήγορα μετά την ΚΤ, αλλά να μην ξεχνάμε ότι η ΚΤ είναι μια εγχείρηση και γίνεται για ιατρικούς λόγους.

Επεξεργάστηκαν by pax
Λαθάκι :)
Link to comment
Share on other sites

καλά και μόνο που δεν θα μπορούσα να φάω, αυτό ήταν ένας πολύ σοβαρός λόγος να αποφύγω την καισαρική :lol::lol::lol::lol:

 

πέρα από την πλάκα όμως, νομίζω ότι χάνετε την ουσία...

 

και η ουσία εδώ είναι τι είναι καλύτερο για το μωρό και όχι τι βολεύει την μαμά...

υπάρχουν λόγοι που η φύση ορίζει το μωρό να περάσει από το συγκεκριμένο "κανάλι" (birth channel) πριν βγει στον κόσμο...καλό θα ήταν να συζητήσετε με τον γιατρό σας εκτενώς τους λόγους αυτούς...

 

υποθέτω ότι ανάλογα τον οργανισμό, τον σωματέτυπο και την ψυχολογία, της επιτόκου είτε σε φ.τ είτε σε κ.τ. καταπονείται το σώμα μας λιγότερο ή περισσότερο...

 

γέννησα φυσιολογικά και ήμουν κάθετη σε αυτό κατά κύριο λόγο γιατί το όφειλα στο παιδί μου να γεννηθεί όπως ορίζει η φύση αλλά και κατα δεύτερον γιατί είμαι πολύ φοβιτσιάρα σε ότι αφορά σε γιατρούς και τα εργαλεία τους (δεν υπήρχε περίπτωση αν δεν τιθόταν ΣΟΒΑΡΟ θέμα υγείας του παιδιού ή δικό μου να επιλέξω να το παίξει κοπτοραπτού ο γιατρός στην κοιλιά μου και τη μήτρα μου :lol:)

 

μπαίνοντας να γεννήσω ήμουν αποφασισμένη ότι η μέρα ανήκε στον Νικόλα μου για την γκράντε είσοδό του στον κόσμο αυτό και όφειλα να μην του τη χαλάσω...είχα μια τέλεια γέννα από όλες τις απόψεις και μετά πέταγα!

Είχα το αντράκι μου γερό στην αγκαλιά μου και δεν χαμπάριαζα τίποτα!

Το μόνο άβολο ήταν όταν έκανα μπάνιο ή πήγαινα τουαλέτα, που έπρεπε να είμαι προσεκτική μην κάνω απότομες κινήσεις (νευρόσπαστο από τη φύση μου) και αυτό σήμαινε περισσότερο χρόνο μακριά από τον κούκλο μου!)...

 

η κάθε μέλλουσα μανούλα όμως σκέφτεται διαφορετικά και σεβαστές όλες οι αποφάσεις...αρκεί γνώμονας να είναι πάντα η υγεία του παιδιού...

 

Ωραια τα περιγραφεις και εχεις σε ενα μεγαλο βαθμο δικιο! Πανω απόλα η υγεια του μωρου (αν και ακομη δεν το εχω νιωσει γιατι ουτε εγκυος ειμαι). Αλλα οταν εγω που ειμαι φοβιτσιαρα, ξερω απο τη αρχη οτι θα γεννησω με καισαρικη και ραντεβου συγκεκριμενη μερα θα ειμαι πιστευω αρκετα πιο ηρεμη κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και ειδικα οταν οι μερες θα πλησιαζουν. Οταν λοιπον θα ειμαι εγω πιο ηρεμη θα ειναι καλο και για το μωρο φανταζομαι... Δεν ξερω ειμαι μπερδεμενη! Επισης φοβαμαι στο ενδεχομενο οτι ο Φ.Τ. διαρκει πολλες ωρες ΣΥΝΗΘΩΣ στο πρωτο παιδι. Και οσα μωρακια ξερω γεννημενα με καισαρικη δεν ειχαν κανενα απολυτως προβλημα... Τι να πω, θελει πραγματικα ψαξιμο το ζητημα.. Ενδιαφερουσα ομως η αποψη σου, δεν μπορω να πω! Και εισαι πολυ τυχερη που ειχες ευκολο τοκετο.... Συχνα ακουω το αντιθετο δυστυχως!:-(

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ελενι το οτι τα παιδακια δεν ειχαν προβληματα μετα την κτ ειναι πολυ σχετικο και μην το δενεις κομπο.εγω δημητρα δυο φορες επαθα αποστημα σε ενα σημειο της τομης και τα ειχα δει ολα απο την φαγουρα και τον πονο ασε το τι τραβηξα ενταξει?ρε κοριτσια ο φτ ειναι καλυτερος καταλαβετε το.η ταλαιπωρια ειναι τοτε και μετα τελος.

(τι κανει η μπουμπουκα σου δημητρα?)εχετε χιονια εκει?στην νορβηγια η ανηψια μου λεει εφτασε στο γονατο)

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Ως παθούσα (με ενδομήτριο θάνατο στην 38η εβδομάδα) διάλεξα τη καισαρική με ολική νάρκωση διότι δεν ήθελα να ζήσω καθόλου την όλη διαδικασία. Από κει και πέρα στα επόμενα μωράκια μου επειδή είναι σε κοντινά διαστήματα δεν είχα επιλογή, η καισαρική ήταν δεδομένη. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να είναι γερά τα παιδιά μου με όποιο τρόπο και να έρθουν στο κόσμο!!!! όσο για μένα και οι πόνοι περνάνε και όλα όταν σου πούνε ότι γεννήσατε ένα υγιέστατο μωράκι!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα περιγραφεις και εχεις σε ενα μεγαλο βαθμο δικιο! Πανω απόλα η υγεια του μωρου (αν και ακομη δεν το εχω νιωσει γιατι ουτε εγκυος ειμαι). Αλλα οταν εγω που ειμαι φοβιτσιαρα, ξερω απο τη αρχη οτι θα γεννησω με καισαρικη και ραντεβου συγκεκριμενη μερα θα ειμαι πιστευω αρκετα πιο ηρεμη κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και ειδικα οταν οι μερες θα πλησιαζουν. Οταν λοιπον θα ειμαι εγω πιο ηρεμη θα ειναι καλο και για το μωρο φανταζομαι... Δεν ξερω ειμαι μπερδεμενη! Επισης φοβαμαι στο ενδεχομενο οτι ο Φ.Τ. διαρκει πολλες ωρες ΣΥΝΗΘΩΣ στο πρωτο παιδι. Και οσα μωρακια ξερω γεννημενα με καισαρικη δεν ειχαν κανενα απολυτως προβλημα... Τι να πω, θελει πραγματικα ψαξιμο το ζητημα.. Ενδιαφερουσα ομως η αποψη σου, δεν μπορω να πω! Και εισαι πολυ τυχερη που ειχες ευκολο τοκετο.... Συχνα ακουω το αντιθετο δυστυχως!:-(

 

δεν ξέρω τι σημαίνει εύκολος τοκετός...και εγώ αντίθετα με σένα, δεν έχω ακούσει για φ.τ. με επιπλοκές...τεσπά...

 

ξέρω μόνο ότι πήγα (γιατί είχα ραντεβού για πρόκληση) με πολλή πολλή χαρά (μέχρι να μείνω έγκυος λιποθυμούσα όταν μου έπαιρναν αίμα) και τεράστια ανυπομονησία να αντικρύσω την φατσούλα του γιου μου!

η ψυχολογία σε μένα έπαιξε μεγάλο ρόλο...θα έκανα whatever it takes να πάνε όλα καλά και να γεννηθεί το μωρό μου φυσιολογικά...

 

πρόσεχε τι γράφεις...εγώ δεν ανέφερα πουθενά ότι τα μωρά που γεννιούνται με καισαρική έχουν πρόβλημα...

ανέφερα μόνο πως η φύση έχει ορίσει συγκεκριμένο τρόπο γέννησης για κάποιους λόγους...

 

κοιτώντας τις στατιστικές όμως (μαθηματικός γαρ), τα μωρά που γεννιούνται με καισαρική είναι περισσότερο επιρρεπή σε άσθμα, προβλήματα ανώτερου αναπνευστικού κλπ.

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Το να ζητησω να μου κανουν καισαρικη με μεθη απο την αρχη παιζει? Μπορει να γινει? Αρκετες κοπελες εκει καταληγουν γιατι ζοριζονται πολυ στη αισθηση οτι σου τραβουν τα σωθικα!

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω επισης οτι μονο στην ελλαδα ισχυει το οτι οταν γεννας το πρωτο με ΚΤ το ιδιο κανεις και στα επομενα.(η λυση του ξεμπερδεματος και του χρηματος οπως ειπαμε) σε ολες τις αλλες χωρες δεν ισχυει κατι τετοιο.

(κουφετακι χιονιζει 10 μερες ειμαστε σαν χιονοδρομικο και εχουμε -10.θα πεσει κιαλλο.περισι χριστουγεννα ειχαμε -25 και κρατισε μεχρι τελη ιανουαριου αυτο το κρυο :roll:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το να ζητησω να μου κανουν καισαρικη με μεθη απο την αρχη παιζει? Μπορει να γινει? Αρκετες κοπελες εκει καταληγουν γιατι ζοριζονται πολυ στη αισθηση οτι σου τραβουν τα σωθικα!

ολα γινονται αν το θελεις και το οτι θα χασεις την πρωτη αναπνοη και το πρωτο κλαμα του παιδιου σου γινετε αμα κανεις μεθη...:confused:

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

ολα γινονται αν το θελεις και το οτι θα χασεις την πρωτη αναπνοη και το πρωτο κλαμα του παιδιου σου γινετε αμα κανεις μεθη...:confused:

 

το πρώτο βλέμμα...

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω επισης οτι μονο στην ελλαδα ισχυει το οτι οταν γεννας το πρωτο με ΚΤ το ιδιο κανεις και στα επομενα.(η λυση του ξεμπερδεματος και του χρηματος οπως ειπαμε) σε ολες τις αλλες χωρες δεν ισχυει κατι τετοιο.

(κουφετακι χιονιζει 10 μερες ειμαστε σαν χιονοδρομικο και εχουμε -10.θα πεσει κιαλλο.περισι χριστουγεννα ειχαμε -25 και κρατισε μεχρι τελη ιανουαριου αυτο το κρυο :roll:)

παει να αλλαξει σιγα σιγα αυτο αφου ξυπνανε οι κοπελες και απαιτουν πλεον τον φτ.(να σκασω εμεις την προηγουμενη βδ. ειχαμε 20βαθμους αφου δεν εχω στολισει ακομη δεν με προδιαθετει λεμε.χτες ακι σημερα κανει λιγο κρυο παραπανω αλλα ο ηλιος ΝΑ!απο παρασκευη λενε θα χαλασει πολυ για να δουμε.)

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο βλέμμα...

την πρωτη αγκαλια!!!μα να μην δω την φατσουλα που ειχα μεσα μου 9μηνες γτ θα ειμαι ζαβλακι.οχι ποτε με τπτ!!!

http://www.ucl.ac.uk/news/news-articles/0911/newborn

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Το να γεννήσεις χωρίς να το καταλάβεις πάντως, ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ! Και η καισαρική πονάει και ο φυσιολογικός, ανάλογα στη γυναίκα.

 

αυτο ακριβως.πρεπει να το καταλαβεις ελενη.οτι η το ενα κανεις η το αλλο θα πονεσεις καποια στιγμη.στον τοκετο πονας εκεινη την ωρα και μετα εισαι ανετη.με το που βγαινει το μωρο περνανε ΟΛΑ το ιδιο δευτερολεπτο.

μπορεις βεβαια να κανεις και επισκληριδιο(εμενα δε μου κανανε στις γεννες) και να μη πονεσεις ουτε την ωρα του τοκετου ΤΟΣΟ πολυ(οχι οτι δε θα πονεσεις καθολου)

στην καισαρικη δε θα πονας εκεινη την ωρα αλλα θα πονας ΜΕΤΑ.δεν εχω κανει καισαρικη αλλα αρνουμαι να πιστεψω ιστοριες του τυπου ''εκανα καισαρικη και μετα εκανα πιρουετες και σπαγκατο πηγα για φραποτσιγαρα στο καπακι και εκανα δεκαθλον''ας μην υποτιμουν τη νοημοσυνη μας. εχω γνωρισει γυναικες που κανανε καισαρικη και εβλεπα τον πονο τους.δε νομιζω να το εκαναν στα ψεματα.ουτε το μωρο δε μπορουσαν να κρατησουν ανετα.

(παω να παιξω με τον γιο μου γιατι οταν βγαλω καρκινο λογω φυσικων τοκετων δε θα εχω πια αυτη την ευκαιρια!)

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια ο φτ ειναι καλυτερος καταλαβετε το.η ταλαιπωρια ειναι τοτε και μετα τελος.

 

Μετά τέλος? Η νυφη μου γεννησε πριν 20 μερες και τωρα μπορει να κατσει κανονικα! Το τι ειναι καλυτερο ειναι σχετικο και εξαρταται απο τον καθε οργανισμο και την εκαστοτε ψυχολογια... Και στο κατω κάτω το ζορι εκεινης της ωρας ειναι λιγο? Μερικες κανουν 15 ωρες να γεννησουν και οι περισσοτερες καμια 10αρια!

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

ολα γινονται αν το θελεις και το οτι θα χασεις την πρωτη αναπνοη και το πρωτο κλαμα του παιδιου σου γινετε αμα κανεις μεθη...:confused:

 

Μια ζωη στην αγκαλια μου θα ειναι! Δεν εχω τετοιο κολλημα να ακουσω το πρωτο κλαμα... Θα το ακουω και θα το βλεπω συνεχεια! Δεν ειναι αυτο λογος να μην κανω μεθη...

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

μπητε εδω

http://www.parentscafe.gr/showthread.php?p=725101#post725101

και διαβαστε τη συγκλονιστηκη μαρτυρια της κοπελας για τον εφιαλτη που εζησε κατα την ΚΤ.ξυπνησε την ωρα της επεμβασης!

η κοπελα ειναι η elenikaram

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...