Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?


Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?  

1.057

  1. 1. Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?

    • Φυσιολογικός
    • Καισαρική κατ΄επιλογή
    • Καισαρική λόγω ανάγκης


Recommended Posts

Ακούω για σκισίματα μεγάλα και απιστευτα στο ΦΤ και ρωτάω η άσχετη μέλλουσα μάνα......

 

Είναι καλυτερα τα ράμματα στην κοιλιά (καισαρική) που έχω ακούσει ότι τουλάχιστον κατουράς σαν ανθρωπος εστω και αν πονας πολύ μέχρι να σκύψεις και να κάτσει στην λεκάνη???

 

ή είναι καλυτερα τα ράμματα απο κάτω (του μεγάλου σκισιματος μιλάω έτσι??? όχι του φυσιολογικού) που μπορεί να τελειώνουν πίσω (στον ποπό σχεδόν) και να μην μπορείς ούτε τις αναγκες σου στην τουαλετα να κάνεις ούτε να κάτσεις????

 

εσυ Στελλινουλα να μην κοιτας τετοια θεματα:P:p!!!(πλακα,εε!!)

Μεταξυ μας...κι ο ουροκαθετηρας της καισαρικης φρικη ειναι...για σκεψου ενα σωληνακι με μια μπιλιτσα στην ακρη που στο βαζουν εκει κατω μερικες φορες και χωρις ξυλοκαινη κι απο εκει οταν ουρεις τζουζεις γιατι εχει και μια α διαρροη,κι εισαι μονο οριζοντια ξαπλωμενη γιατι καμια αλλη σταση δεν βολευει...και απο το τσουξιμο κλπ τρεμουν τα ποδια σου!!

Για να μην μιλησω για αλλες επιπλοκες της καισαρικης...ζαβλακωμα απο τα φαρμακα κλπ κλπ

 

Προσωπικα παντως μια χαρα ουρουσα,εκανα οτι μου ειπε ο γιατρος...οταν θα θελησεις,μην φοβηθεις και τα κρατησεις....ισα-ισα που θα ανακουφιστεις διπλα!!!

κι ετσι εγινε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 391
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ακούω για σκισίματα μεγάλα και απιστευτα στο ΦΤ και ρωτάω η άσχετη μέλλουσα μάνα......

 

Είναι καλυτερα τα ράμματα στην κοιλιά (καισαρική) που έχω ακούσει ότι τουλάχιστον κατουράς σαν ανθρωπος εστω και αν πονας πολύ μέχρι να σκύψεις και να κάτσει στην λεκάνη???

 

ή είναι καλυτερα τα ράμματα απο κάτω (του μεγάλου σκισιματος μιλάω έτσι??? όχι του φυσιολογικού) που μπορεί να τελειώνουν πίσω (στον ποπό σχεδόν) και να μην μπορείς ούτε τις αναγκες σου στην τουαλετα να κάνεις ούτε να κάτσεις????

 

εγω λεω να χαλαρωσεις κ να μην τα σκεφτεσαι αυτα.ειλικρινα εκεινη την ωρα οτι κ ν α σου πουν το κανεις. μια ενσταση μονο το καθε σωμα αντιμετωπιζει διαφορετικα τον πονο γι'αυτο κ καθε μια απο εμας γραφει διαφορετικα πραγματα.αλλες πονανε πολυ στην καισαρικη κ αλλες οχι και το ιδιο κ στον φυσιολογικο τοκετο αντιστοιχα.οποτε χαλαρωσε.:P

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θελω να πω πως ανεξαρτητα απο το πως γενναει μια γυναικα σημασια εχει οτι φερνει στον κοσμο μια (ή και περισσοτερες) ψυχουλα!!!

Γεννησα πριν 2 μηνες περιπου με φυσιολογικο τοκετο και ολα πηγαν τελεια!

Καθε φορα που βρισκομαι με μανουλες εχω παρατηρησει οτι οσες εχουμε γεννησει με φυσιολογικο τοκετο υποστηριζουμε οτι δεν ποναμε και οτι ειναι καλυτερα. Οσες εχουν γεννησει με καισαρικη υποστηριζουν οτι γλιτωσαν τους πονους και αν ειχαν επιλογη θα ξαναγεννουσαν με καισαρικη.

Θελω να μου πειτε τις αποψεις σας, κυριως οσες εχουν εμπειρια και απο τα δυο....

 

επισης οσα λιγοτερα ξερεις τοσο καλυτερα.εγω δεν ηξερα ουτε ηθελα να μαθω καν πως γινεται η επισκληριδιως το αντιμετωπισα καλυτερα μη γνωριζοντας.<3

Link to comment
Share on other sites

Μεταξυ μας...κι ο ουροκαθετηρας της καισαρικης φρικη ειναι...για σκεψου ενα σωληνακι με μια μπιλιτσα στην ακρη που στο βαζουν εκει κατω μερικες φορες και χωρις ξυλοκαινη κι απο εκει οταν ουρεις τζουζεις γιατι εχει και μια α διαρροη,κι εισαι μονο οριζοντια ξαπλωμενη γιατι καμια αλλη σταση δεν βολευει...και απο το τσουξιμο κλπ τρεμουν τα ποδια σου!!

 

 

Ξέρω καλά ότι αυτα τα αποτελέσματα τα έχεις όταν ο ουροκαθετήρας δεν έχει τοποθετηθεί σωστά απο την κοπέλα που στο βάζει........

 

πόσο καιρό στο έχουν τοποθετημένο??? και πονάει την ώρα που στον βγάζουν???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ γέννησα στις 40w+1d με καισαρική....δυστυχώς....

και λέω δυστυχώς όχι γιατί πέρασα άσχημα με πόνους απο την τομή,κλπ....ίσια ίσα που απο τη 2η μέρα περπατούσα και γενικά ήμουν πολύ καλά και μάλιστα χωρίς να πάρω ούτε ένα παυσίπονο....

όμως....η καισαρική μου δεν έγινε γιατί υπήρχε σοβαρός λόγος....το παιδί ήταν μια χαρά, εγώ ήμουν μια χαρά απλά η μπέμπα ήταν ψηλά και ο τράχηλος ψηλά και θεόκλειστος...

ε ο γιατρός δεν εξάντλησε τα περιθώρια ώστε να φτάσουμε σε μια φυσιολογική γέννα...και όχι γιατί ήθελε να ξεμπερδεύει...αλλά άκουσε τον άντρα μου ο οποίος ανησυχούσε μην πονέσω και του ζήτησε του γιατρού να μου κάνει καισαρική:shock:!!!

Ο οποίος γιατρός του είπε οτι μπορούμε να συνεχίσουμε με τεχνητούς πόνους για κάποιες ώρες ακόμα να δούμε τι θα γίνει αλλά ο άντρας μου επέμενε...και όταν μου το ανακοίνωσαν, εγώ ήμουν πολύ κουρασμένη και λίγο χαμένη για να κάτσω να το διαπραγματευτώ...

είχα πάει με πονάκια στην κλινική απο τις 4 τα χαράματα και είχε φτάσει 9 όταν έγινε αυτή η συζήτηση...

 

Τελοσπάντων....η γνώμη μου είναι οτι σαν το φυσιολογικό τοκετό δεν υπάρχει τίποτα...και αν φοβάσαι τον πόνο, υπάρχει η επισκληρίδιος...

καλύτερα μια ενεσούλα και τέλος ο πόνος παρά ένα κανονικό χειρουργείο...(αν δεν υπάρχει λόγος εννοείται έτσι?)

 

 

 

Πόσο πολύ θα ήθελα να έχω επιλογή στην απάντηση μιας τέτοιας ερώτησης!!!!!

Το μωρό μου έρχεται ανάποδα και ύστερα από 2 φυσιολογικούς τοκετούς ετοιμάζομαι αναγκαστικά να δοκιμάσω και την καισαρική!

Μόνο θα ήθελα να επιλέξω! Και ας έλεγα καισαρική.

 

λενανεκ έχεις δοκιμάσει κανέναν τρόπο να γυρίσει το μωρό??

υπάρχουν διάφορες ασκήσεις που βοηθάνε και υπάρχει και ένα ομοιπαθητικό φάρμακο το οποίο λένε οτι βοηθάει...pulsatilla λέγεται και ξέρω περίπτωση κοπέλας που της γύρισε το μωρό στην 38η εβδομάδα!

δεν κάνεις καμία δοκιμή μήπως τη γλιτώσεις την καισαρική?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω καλά ότι αυτα τα αποτελέσματα τα έχεις όταν ο ουροκαθετήρας δεν έχει τοποθετηθεί σωστά απο την κοπέλα που στο βάζει........

 

πόσο καιρό στο έχουν τοποθετημένο??? και πονάει την ώρα που στον βγάζουν???

 

οταν ηρθε να μου βγαλει τον καθετηρα σφιγγομουν περιμενοντασ να πονεσα οταν μου λεει η νοσοκομα ενταξει τον εβγαλα δεν ειχα καταλαβει τιποτα.επισης οταν στο βαζουν εχεις ηδη την επισκληριδιο οποτε δεν καταλαβαινεις το ιδιο εννοειται κ για επισκληριδιο κ για ορους

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία από ΚΤ αλλά στο ΦΤ εγώ ήμουν σούπερ καλά μόλις πέρασε η επισκληρίδειος ( κανένα 4ωρο μετά δλδ). Ήμουν καλύτερα από πριν γεννήσω αφού είχε φύγει όλο το βάρος, σηκωνόμουν κανονικά, περπατούσα, καθόμουν, τουαλέτα όλα κανονικά ( και είχα και 3 ράμματα). Νομίζω δεν συγκρίνονται τα ράμματα της περινειοτομής με την καισαρική που ανοίγει η μήτρα. Εγώ θα έκανα καισαρική μόνο αν ήξερα ότι υπάρχει κάποιος κίνδυνος από τον ΦΤ. Από την άλλη βέβαια ξεμπερδέυεις σε 10 λεπτά. Και ειδικά αν το ξέρεις έχει πλεονεκτήματα. Προγραμματίζεις βοήθεια για μετά, προετοιμάζεσαι και ψυχολογικά, ξέρεις πότε θα πας γιατί συνήθως είναι με ραντεβού και δεν έχεις το άγχος 'τώρα γεννάω ή όχι'.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

marsolan αυτο με τον καθετηρα το χα ξεχασει ντιπ,γτ μου τον ειχαν βαλει πολυ καλα!!!!

 

χριστε μου,εγω δεν θα το ξεχασω γιατι παρολο που γεννησα φυσιολογικα ειχα ουροκαθετηρα οοολοοοο το βραδυ που ημουν για παρακολουθηση!!!!!

Ξέρω καλά ότι αυτα τα αποτελέσματα τα έχεις όταν ο ουροκαθετήρας δεν έχει τοποθετηθεί σωστά απο την κοπέλα που στο βάζει........

 

πόσο καιρό στο έχουν τοποθετημένο??? και πονάει την ώρα που στον βγάζουν???

 

εμενα μου την εβαλε γιατρος και μαια που με ειχαν στα φουφουδια που λεμε...με εξτρα ζελε και ξυλοκαινη-σουπερ περιποιηση-ολο το βραδυ εκει...κολληταρια γιναμε!

Εμενα δεν με πονεσε καθολου την ωρα που τον εβγαλαν-ισα ισα...παρτυ εκανα....εμενα με ποναγε οση ωρα τον ειχα εκει!!!Το χειροτερο μου στο ορκιζομαι!!!

Εγω τον ειχα πανω απο 10 ωρες...βραστα!!

Link to comment
Share on other sites

η διαφορα του φυσιολογικου τοκετου με την καισαρικη ειναι στους πονους. στο φυσιολογικο τοκετο πονας εκεινη την ωρα στην καισαρικη μετα. γεννησα το 3ο παιδι μου πανευκολα, ενω τα αλλα 2 (τα πρωτα) ηταν λιγο πιο δυσκολα. στην τελικη παιδι γεννας, οχι αυγο. και στην τουαλετα να πας, ζοριζεσαι και πονας! :oops: εξαρταται απο τι θελεις μετα τη γεννα. να περπατας κανονικα ή να εισαι μετεγχειρητικος ασθενης εν δυναμει; Dimitra να σου ζησει το νινι. τι στραβωσε και πονεσες τοσο οσο λες;

 

γέννησες φυσιολογικά? ή καισαρική?

λοιπόν όσες δεν γεννήσατε με καισαρική θα παρακαλούσα να μην λετε ανακρίβιες.....εγω γέννησα με καισαρική και την δευτερη μερα έκανα βόλτα στο κιλικειο να δώ τους φίλους μας....δεν πονούσα καθολου στην κοιλιά δεν πόνεσα καθολου εκτος απο μικροτσιμπιματα κανονικά πήγαινα τουαλετα μονο πολυ πόνο στη μέση ειχα...το οποιο δεν είχε να κάνει ουτε με την καισαρική ουτε με κάτι άσχημο....

το μονο που έχεις ειναι λιγη φαγουρα και λιγα τραβήγματα στην κοιλιά όταν θρεφει το δέρμα....

όσες κοπέλες πόνεσαν απο καισαρική αυτο είναι καθαρά θέμα γιατρού...το πόσο έμπειρος είσαι...ή οχι και τι μεθόδους χρησιμοποιεις...στο θάλαμο γεννήσαμε όλες με καισαρική 4 κοπέλες εγω σηκώθηκα την δευτερη μερα...η μια κοπέλα που δεν την έπιασε η επισκληριδιος ήταν θεμα ανεσθησιολογου...και πόναγε μονο την πρωτη μερα μετά την γεννα...όλες σηκωθηκαμε αμεσως την 3 μερα σηκωθηκαν κανονικά για βολτα όλες οι κοπέλες....και γενικά στους διαδρόμους δεν καμια να σφαδάζει όυτε να πήγαινει υποβασταζώμενη...γιατι νομιζω στον όροφο μας είμασταν όλες με καισαρική....

εχω 2,5 χρονια που γεννησα...ουτε άνοιξα ουτε πονεσα ξανα εχω ένα πολυ διακριτικο σημάδι οσο ειναι η κλωστη σε πάχος και τιποτα άλλο....

εγω επέλεξα την καισαρική...διότι ειχα θέμα με τα γυναικολογικά της μάνας μου....γιατι η μάνα μου στα 40 έκανε ολικη αφαιρεση μυτρας(είχε όγκο σαν πορτοκάλι) απο κακωσεις που έπαθε μετα τις γεννες και τις αποβολές.....γεννησε 3 παιδιά και ειχε 2 αποβολες.....ο αδερφός μου το 75 που γεννήθηκε τον έβγαλαν με βεντουζα 5 κιλά παιδι......και συν τις μολυνσεις απο ράμματα και ότι ανοιγουν τα ράμματα...αυτά γιατι δεν τα λέτε?

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γέννησες φυσιολογικά? ή καισαρική?

λοιπόν όσες δεν γεννήσατε με καισαρική θα παρακαλούσα να μην λετε ανακρίβιες.....εγω γέννησα με καισαρική και την δευτερη μερα έκανα βόλτα στο κιλικειο να δώ τους φίλους μας....δεν πονούσα καθολου στην κοιλιά δεν πόνεσα καθολου εκτος απο μικροτσιμπιματα κανονικά πήγαινα τουαλετα μονο πολυ πόνο στη μέση ειχα...το οποιο δεν είχε να κάνει ουτε με την καισαρική ουτε με κάτι άσχημο....

το μονο που έχεις ειναι λιγη φαγουρα και λιγα τραβήγματα στην κοιλιά όταν θρεφει το δέρμα....

όσες κοπέλες πόνεσαν απο καισαρική αυτο είναι καθαρά θέμα γιατρού...το πόσο έμπειρος είσαι...ή οχι και τι μεθόδους χρησιμοποιεις...στο θάλαμο γεννήσαμε όλες με καισαρική 4 κοπέλες εγω σηκώθηκα την δευτερη μερα...η μια κοπέλα που δεν την έπιασε η επισκληριδιος ήταν θεμα ανεσθησιολογου...και πόναγε μονο την πρωτη μερα μετά την γεννα...όλες σηκωθηκαμε αμεσως την 3 μερα σηκωθηκαν κανονικά για βολτα όλες οι κοπέλες....και γενικά στους διαδρόμους δεν καμια να σφαδάζει όυτε να πήγαινει υποβασταζώμενη...γιατι νομιζω στον όροφο μας είμασταν όλες με καισαρική....

εχω 2,5 χρονια που γεννησα...ουτε άνοιξα ουτε πονεσα ξανα εχω ένα πολυ διακριτικο σημάδι οσο ειναι η κλωστη σε πάχος και τιποτα άλλο....

εγω επέλεξα την καισαρική...διότι ειχα θέμα με τα γυναικολογικά της μάνας μου....γιατι η μάνα μου στα 40 έκανε ολικη αφαιρεση μυτρας(είχε όγκο σαν πορτοκάλι) απο κακωσεις που έπαθε μετα τις γεννες και τις αποβολές.....γεννησε 3 παιδιά και ειχε 2 αποβολες.....ο αδερφός μου το 75 που γεννήθηκε τον έβγαλαν με βεντουζα 5 κιλά παιδι......και συν τις μολυνσεις απο ράμματα και ότι ανοιγουν τα ράμματα...αυτά γιατι δεν τα λέτε?

 

:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

όταν νοσηλευτικά πριν κανα 3 μηνο απο αφυδάτωση, απο τους πολλούς εμετούς, δίπλα μου ήταν μια κοπελίτσα που είχε πάθει αποκόλληση και συζητάγαμε....

 

ήταν μεσημέρι και Μου λεει λοιπόν κάποια στιγμή " Αντε περιμένω και την τάδε απο τον απέναντι θαλαμο, να έρθει αν μας πει εμεπιρία γέννησε εχθές το βράδυ με καισαρική.. (ούτε καν 24ωρο κλεισμένο)

 

Δεν προλαβαίνει να τελειωσει την κουβέντα της και μπαίνει στο θάλαμο μας μια κοπέλα τροφαντούλα σαν "ΠΕΤΑΛΟΥΔΙΤΣΑ" κουνιστη λυγιστη και χοροπηδηχτή, ερχετε καθετε στο κρεβάτι της και ξεκινάει να μας λεει για την καισαρική.....

 

εγώ αποσβολωμένη απο την άνεση, ούτε μορφασμό δεν έκανε όταν έκατσε και περπαταγε πιο καλά απο μας που δεν είχαμε κάνει τίποτα...την ρωτάω " εσυ τωρα είσαι εγχειρισμένη??? έχεις τομή??? " και γελαγε και μου έλεγε ναι και δεν πονάω.....

 

Απο κει και πέρα εγώ τι να πώ και τι να φανταστώ???

Link to comment
Share on other sites

να φανταστεις οτι μπορει να σου τυχαινε να ερθει επισκεψη και μια κοπελα που θα ειχε γεννησει φυσιολογικα και δεν θα ειχε κανενα προβλημα!!:PΑς πουμε εγω παρολα τα προβληματα μου και παρα την απιστευτη αδυναμια(για αλλους λογους) μια χαρα μπορει και να σε επισκεφτομουνα...αν ειμασταν εκει κοντα!!!

Και μην παρεξηγηθω...υποστηριζω το δικαιωμα επιλογης αλλα επειδη ολα ειναι πιθανα καλο ειναι το μυαλο σου να μην στεκεται στην μια περιπτωση αλλα και στο ενδεχομενο της αλλης.

Link to comment
Share on other sites

φενακι εννοεις οτι η μαμα σου εβγαλε καρκινο στη μητρα επειδη ειχε 2 αποβολες και γεννησε 3 παιδια?:shock:

γιατι και εγω το ιδιο ακριβως εκανα!:rolleyes: λες να δω τα ραδικια αναποδα πολυ συντομα?:cool:

παντως ξερω κοριτσακι 19 ετων με καρκινο στη μητρα χωρις καν να εχει μεινει ποτε εγκυος.οποτε καμια σχεση

Link to comment
Share on other sites

Fenaki είναι όλο θέμα συγκυριών!

Έτυχε η μητέρα σου, να πάθει καρκίνο στη μήτρα... Δεν ευθύνονται για αυτό όμως οι Φ.Τ.. Οι αποβολές μπορεί να ευθύνονται (σε μικρό ποσοστό), γιατί ελλοχεύουν κι οι ίδιοι κίνδυνοι με τις εκτρώσεις, λόγω της απόξεσης.

Εάν ήταν έτσι όπως τα περιγράφεις, οι γιατρoί θα συνιστούσαν μόνο καισαρική τομή (που τους συμφέρει κίολας) κι όχι Φ.Τ..

Μην κινδυνολογούμε όμως, είναι κρίμα να ''τρομοκρατούμε'' και να παραφιλολογούμε.

Όταν γεννάς, είτε με Κ.Τ., είτε με Φ.Τ. είσαι με το ένα πόδι στο τάφο και προσωπικά δεν πιστεύω πως υπάρχει ανώδυνος τοκετός.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα! εγω εκανα καισαρικη προ εξαμηνου!!

χωρισ κανεναν λογο....και καλα λογο εξωσωματικης και μπουρδες....:mad: :mad:

ΠΟΝΑΕΙΙΙΙΙΙ.....δεν πιστευω οτι και με φ.τ δεν πονασ αλλα τουλαχιστον τελειωνεισ ουταν βγει το νινι....

η παλιοκαισαρικη δεν ποναει εκεινη την ωρα αλλα μετα....τουαλετα πηγα μετα απο 4 μερες με πολυυυυ δυσκολια και περπατησα κρατοντσ την κοιλια μου σκυμενη την τριτη μερα....ποναω ακομα και σημερα οχι εντονα βεβαια αλλα αρκετα ενβοχλητικα....:-( :sad:

το δευτερο οταν με το καλο ερθει θα το γεννησω μονο φυσιολογικα εχω ειδη βρει γιατρο!!

με την κ.τ δεν θεωρω πωσ γεννησα.....απλα μου κοψαν την κοιλια και εβγαλαν το νινι μου.....:-( :sad:

glitterfy0001856T528D30.gif [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πόσο πολύ θα ήθελα να έχω επιλογή στην απάντηση μιας τέτοιας ερώτησης!!!!!

Το μωρό μου έρχεται ανάποδα και ύστερα από 2 φυσιολογικούς τοκετούς ετοιμάζομαι αναγκαστικά να δοκιμάσω και την καισαρική!

Μόνο θα ήθελα να επιλέξω! Και ας έλεγα καισαρική.

 

 

 

Oταν λες αναποδα οτι βγαινει με τα ποδαρακια προς τα κατω αλλα μαζεμενα η τεντωμενα?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

γεννησα την μικρη μου με φ.τ χωρις επισκληριδιο και ακομα δεν το χω ξεπερασει!!!πονεσα παρα παρα πολυ παρολο που κρατησε μονο 2 ωρες.αν ειχα επιλογη στο δευτερο θα προτειμουσα καισαρικη..

Link to comment
Share on other sites

φενακι εννοεις οτι η μαμα σου εβγαλε καρκινο στη μητρα επειδη ειχε 2 αποβολες και γεννησε 3 παιδια?:shock:

γιατι και εγω το ιδιο ακριβως εκανα!:rolleyes: λες να δω τα ραδικια αναποδα πολυ συντομα?:cool:

παντως ξερω κοριτσακι 19 ετων με καρκινο στη μητρα χωρις καν να εχει μεινει ποτε εγκυος.οποτε καμια σχεση

 

θέλω πολυ απλά να πω πως επειδη έζησα όλα αυτά τα προβλήματα με την μάνα μου επέλεξα να κάνω καισαρική....γιατί οπως ρώτησα και τον γιατρο μου μπορείς να μου εγγυηθείς ότι δεν θα πάθω κάτι....?και μου απάντησε όχι....η γυναικα του γέννησε 4 παιδιά με καισαρική....τυχαίο? και επίσης δεν έπαιζε παραπάνω αμοιβη για το άν θα έκανα καισαρική μου πήρε όσα και στον φυσιολογικό τοκετο....

η μάνα μου μετά τις γέννες πάθαινε μολυνσεις γιατι άνοιγαν τα ράμματα και στην συνέχεια άρχισαν τα διάφορα γυναικολογικά στα 28 έκανε την πρωτη αφαιρεση ένα μικρό κομμάτι της μήτρας και στα 40 ολική.....

δεν θέλω να τρομάξω καμία η καθε μια επιλέγει....αλλά το σωστό είναι να λέμε και τα στραβά της μιας και της άλλης περίπτωσεις....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

fenaki....καταλαβαίνω οτι μετά απο αυτό που πέρασε η μητέρα σου, θεώρησες την καισαρική την καλύτερη λύση για σένα αλλά η καισαρική παραμένει ένα χειρουργείο και μάλιστα πολύ σοβαρό...

το οτι ο γιατρός σου δε μπορούσε να σου εγγυηθεί οτι δεν θα πάθεις κάτι στο φυσιολογικό, δε σημαίνει οτι αντίστοιχα μπορούσε να σου εγγυηθεί το αντίστοιχο για την καισαρική...

όσο για τα θέματα που αντιμετώπισε η μαμά σου, μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για καταστάσεις που συνέβησαν πριν καμια 30αριά χρόνια...τα πράγματα στην ιατρική τότε και τα μέσα που υπήρχαν δεν έχουν καμία σχέση με οτι μπορούμε να έχουμε στη διάθεση μας τώρα...αν υπήρχαν τότε τα σημερινά μέσα, μπορεί να μην περνούσε τίποτα απο όλα αυτά..

 

Για μένα η καισαρική πρέπει να γίνεται μόνο αν υπάρχει σοβαρός λόγος για την υγεία της μαμάς και του παιδιού....το θέμα πόνος που έθεσε η christiana000, μπορεί άνετα να αντιμετωπιστεί με μια επισκληρίδιο...

 

και για όσες δεν έχουν κάνει καισαρική, να ξέρουν οτι αν κάνουν και επιλέξουν είτε επισκληρίδιο είτε ραχιαία αναισθησία, μη νομίζετε οτι απλά ξαπλώνετε, δεν καταλαβαίνετε τίποτα και ξαφνικά σας εμφανίζουν το μωρό σας...εγώ αισθάνθηκα το νυστέρι κανονικότατα όταν γινόταν η τομή (χωρίς πόνο φυσικά αλλά το να αισθάνεσαι να σε κόβουν είναι ιδιαιτέρως ανατριχιαστικό) και φυσικά όταν τραβούσαν τη μπέμπα μου η οποία ήταν και πολύ ψηλά, ταρακουνιόμουν ολόκληρη και στο τέλος κατάλαβα κανονικότατα και το ράψιμο...

ακόμα δεν το έχω ξεπεράσει όλο αυτό που έζησα μέσα στο χειρουργείο, άσχετα απο το γεγονός οτι μετά δεν ταλαιπωρήθηκα με πόνους,κλπ....:(

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω καλά ότι αυτα τα αποτελέσματα τα έχεις όταν ο ουροκαθετήρας δεν έχει τοποθετηθεί σωστά απο την κοπέλα που στο βάζει........

 

πόσο καιρό στο έχουν τοποθετημένο??? και πονάει την ώρα που στον βγάζουν???

 

την πρωτη μερα έχεις ανάλογα ποτε θα γεννήσεις την επόμενη μέρα...βγάζεις τα πάντα ορο και καθετηρα...και δεν πονάει καθόλου....δεν αισθάνεσαι τιποτα ουτε κάν ότι κάνεις την ανάγκη σου....εγώ αυτο που έχω να πω ειναι καθαρά θέμα γιατρου....αν ο γιατρος σου είναι μπουτσερ....τι να πώ?

εμενα πάντος δεν με πονεσε τιποτα το κλιμα στο χειρουργειο ήταν άψογο....θυμάμαι τα πάντα....ουτε ζαβλακομένη ημουν ουτε τιποτα.....ο δικός μου γιατρός αφήνει στην ανανηψη τις κοπέλες 1,5 ωρα για να τσεκάρουν τα πάντα μετα την γέννα...ενω όλες οι κοπέλες φυγανε εγω ειχα μεινει μονη μου πέρασε η μαια μου πήρε πιεση.....μιλήσαμε λιγο αν ποναω κάπου....μετά ηρθε για 5 λεπτα ο γιατρος για να δει θέση της μήτρας και την τομη....μου έδωσαν τις πρωτες οδηγιες το τι θα γίνει στο δώματιο και όλα καλά....απο το φορειο φαντάσου στο κρεβάτι κατεβηκα μόνη μου....το μόνο που ηταν μουδιασμένο ήταν τα ποδια μου....εμενα μου ειχε αφησει ο αναισθησιολογος και την τριτη δοση της επισκληριδιου για το βραδυ για να μην ποναω....ουτε παυσιπονες έκανα ουτε τιποτα μόνο την αντιβιωση τις αντιπικτικες και άλλο ένα χάπι το οποιο δεν θυμαμαι πως το λενε....δεν είχα κανενα προβλημα ουτε στο σπιτι μετα....ήμουν μονη μου και απο την δευτερη μερα στο σπίτι έκανα κανονικά τις δουλειες μου μαγειρεμα σιγυρισμα και φυσικά και το μωρο....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

fenaki....καταλαβαίνω οτι μετά απο αυτό που πέρασε η μητέρα σου, θεώρησες την καισαρική την καλύτερη λύση για σένα αλλά η καισαρική παραμένει ένα χειρουργείο και μάλιστα πολύ σοβαρό...

το οτι ο γιατρός σου δε μπορούσε να σου εγγυηθεί οτι δεν θα πάθεις κάτι στο φυσιολογικό, δε σημαίνει οτι αντίστοιχα μπορούσε να σου εγγυηθεί το αντίστοιχο για την καισαρική...

όσο για τα θέματα που αντιμετώπισε η μαμά σου, μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για καταστάσεις που συνέβησαν πριν καμια 30αριά χρόνια...τα πράγματα στην ιατρική τότε και τα μέσα που υπήρχαν δεν έχουν καμία σχέση με οτι μπορούμε να έχουμε στη διάθεση μας τώρα...αν υπήρχαν τότε τα σημερινά μέσα, μπορεί να μην περνούσε τίποτα απο όλα αυτά..

 

Για μένα η καισαρική πρέπει να γίνεται μόνο αν υπάρχει σοβαρός λόγος για την υγεία της μαμάς και του παιδιού....το θέμα πόνος που έθεσε η christiana000, μπορεί άνετα να αντιμετωπιστεί με μια επισκληρίδιο...

 

και για όσες δεν έχουν κάνει καισαρική, να ξέρουν οτι αν κάνουν και επιλέξουν είτε επισκληρίδιο είτε ραχιαία αναισθησία, μη νομίζετε οτι απλά ξαπλώνετε, δεν καταλαβαίνετε τίποτα και ξαφνικά σας εμφανίζουν το μωρό σας...εγώ αισθάνθηκα το νυστέρι κανονικότατα όταν γινόταν η τομή (χωρίς πόνο φυσικά αλλά το να αισθάνεσαι να σε κόβουν είναι ιδιαιτέρως ανατριχιαστικό) και φυσικά όταν τραβούσαν τη μπέμπα μου η οποία ήταν και πολύ ψηλά, ταρακουνιόμουν ολόκληρη και στο τέλος κατάλαβα κανονικότατα και το ράψιμο...

ακόμα δεν το έχω ξεπεράσει όλο αυτό που έζησα μέσα στο χειρουργείο, άσχετα απο το γεγονός οτι μετά δεν ταλαιπωρήθηκα με πόνους,κλπ....:(

 

αυτό είπα εξ αρχής.....οτι ήταν δική μου επιλογή....και δεν το συζήτησα καν...με κανεναν μονο με τον γιατρο μου....μπορει να ειναι χειρουργειο αλλά όταν ο γιατρός μου έβαλε την κάμερα μεσα πριν με ραψει για να κανει τσεκ εμένα μου αρκει....όταν είχα την δυνατότητα πριν με ράψουν να δει εσωτερικά τι γινεται στα ζωτικά μου όργανα...γιατρος δεν είμαι και ουτε το παίζω...

το ειπα και πιο πάνω δεν θέλω να επηρεαζω καμιά αλλά δεν μου αρεσει να λέγονται και τερατα...α...θα πονας και ετσι και γιουβετσι....

στη δική σου περίπτωση...μηπως δεν είχε κάνει δράση η επισκληριδιος?μήπως ήσουν φοβισμένη...και όταν σκιζουν τα πανια που βάζουν απο κάτω μέχρι να κάνουν την τομή νομιζες οτι κοβουν εσένα?

γιατι και εγω θυμαιμε όταν με ετοιμαζαν έβαζαν και έβαζαν πανια και χαρτια και τι άλλο ήταν το χρατσ στο πανι το κατάλαβα μετα τιποτα....ένα ελαφρύ σπωξιμο απο πάνω και βγηκε η μπουμπου...

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

αυτό είπα εξ αρχής.....οτι ήταν δική μου επιλογή....και δεν το συζήτησα καν...με κανεναν μονο με τον γιατρο μου....μπορει να ειναι χειρουργειο αλλά όταν ο γιατρός μου έβαλε την κάμερα μεσα πριν με ραψει για να κανει τσεκ εμένα μου αρκει....όταν είχα την δυνατότητα πριν με ράψουν να δει εσωτερικά τι γινεται στα ζωτικά μου όργανα...γιατρος δεν είμαι και ουτε το παίζω...

το ειπα και πιο πάνω δεν θέλω να επηρεαζω καμιά αλλά δεν μου αρεσει να λέγονται και τερατα...α...θα πονας και ετσι και γιουβετσι....

στη δική σου περίπτωση...μηπως δεν είχε κάνει δράση η επισκληριδιος?μήπως ήσουν φοβισμένη...και όταν σκιζουν τα πανια που βάζουν απο κάτω μέχρι να κάνουν την τομή νομιζες οτι κοβουν εσένα?

γιατι και εγω θυμαιμε όταν με ετοιμαζαν έβαζαν και έβαζαν πανια και χαρτια και τι άλλο ήταν το χρατσ στο πανι το κατάλαβα μετα τιποτα....ένα ελαφρύ σπωξιμο απο πάνω και βγηκε η μπουμπου...

 

η αναισθησία αποκλείεται να μην είχε πιάσει γιατί αλλιώς θα πονούσα αφόρητα...εγώ δεν αισθάνθηκα καθολου πόνο αλλά καταλάβαινα τα πάντα...το νυστέρι να διαπερνάει την κοιλιά μου, το γιατρό που τραβούσε τη μπουμπού μου η οποία αρνιόταν πεισματικά να βγει(!) και επειδή σε εκίνο το σημείο πανικοβλήθηκα, ο αναισθησιολόγος μου έκανε μέθη και για 10 λεπτά μάλλον ψιλοκοιμήθηκα και όταν ξύπνησα μου έδειξαν τη μικρή και αισθανόμουν κανονικά το γιατρό που με έραβε...

Εντάξει ευτυχώς μετά δεν πόνεσα και περπάτησα και όλα καλά αλλά όλη αυτή η αίσθηση του χειρουργείου και η πίκρα που δε μπόρεσα να γεννήσω φυσιολογικά., μου έχουν μείνει...

Link to comment
Share on other sites

fenaki....καταλαβαίνω οτι μετά απο αυτό που πέρασε η μητέρα σου, θεώρησες την καισαρική την καλύτερη λύση για σένα αλλά η καισαρική παραμένει ένα χειρουργείο και μάλιστα πολύ σοβαρό...

 

Εδώ επέτρεψέ μου να διαφωνίσω, ναι θεωρείται κανονικό χειρουργείο αλλά χειρουργείο ρουτίνας και όχι πολύ σοβαρό όπως αναφέρεις.

 

 

και για όσες δεν έχουν κάνει καισαρική, να ξέρουν οτι αν κάνουν και επιλέξουν είτε επισκληρίδιο είτε ραχιαία αναισθησία, μη νομίζετε οτι απλά ξαπλώνετε, δεν καταλαβαίνετε τίποτα και ξαφνικά σας εμφανίζουν το μωρό σας...εγώ αισθάνθηκα το νυστέρι κανονικότατα όταν γινόταν η τομή (χωρίς πόνο φυσικά αλλά το να αισθάνεσαι να σε κόβουν είναι ιδιαιτέρως ανατριχιαστικό) και φυσικά όταν τραβούσαν τη μπέμπα μου η οποία ήταν και πολύ ψηλά, ταρακουνιόμουν ολόκληρη και στο τέλος κατάλαβα κανονικότατα και το ράψιμο...

ακόμα δεν το έχω ξεπεράσει όλο αυτό που έζησα μέσα στο χειρουργείο, άσχετα απο το γεγονός οτι μετά δεν ταλαιπωρήθηκα με πόνους,κλπ....:(

 

Ήσουν πολύ πολύ λεπτομερής αλλά μην ξεχνάς ότι μας διαβάζουν κοπέλες που ακόμα δεν ξέρουν τι έκβαση θα έχει ο τοκετός τους. Για αυτό καλύτερα θα ήταν να μην αναφερόμαστε με τόσες λεπτομέρειες και επηρεάζουμε τον κόσμο, ούτως ή αλλώς ο καθένας μας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά, σημασία έχει μόνο το τελικό αποτέλεσμα που είναι ότι θα κρατήσουν αγκαλιά το αγγελούδι τους, θα ζήσουν μια μοναδική εμπειρία. Και στο λέω εγώ που γέννησα με καισαρική (2 φορές) και εκτός των διαφόρων ευτράπελων που είχα (δεν αναφέρω για τους λόγους που είπα) έφυγε ο καθετήρας της επισκληριδίου από την θέση του. Παρόλα αυτά θα ξαναγεννούσα άνετα αρκεί να ζούσα το ίδιο θαύμα.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα με καισάρική και επισκληρίδιο πριν 5 μήνες περίπου. Ο μεγάλος μου ο καημός ήτανε να γεννήσω φυσιολογικά (περίμενα μεχρι 39+6) αλλα το νινί μου ήτανε μπερδεμένο με τον ομφάλιο και δεν καταίβεναι με τίποτα και έτσι ξέχασα τον φυσιολογικό τοκετο.!

Την ώρα της καισαρικής δεν πονάς ΚΑΘΟΛΟΥ το μόνο που νιώθεις είναι τα τραβήγματα !

Τον καθετήρα μου τον έβαλαν πριν την καισαρική και ενώ είχα κάνει επισκληρίδιο επομένως δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα , μου τον έβγαλαν μετά απο 12 ώρες (μπορει και λιγότερο) και το μόνο που ενιωσα ήτανε ένα ελαφρύ τσούξιμο! Ως εδώ μια χαρά! !!!!

ΓΙΑ ΤΗΝ Stellinula :

 

Δεν έχω γεννήσει φυσιολογικά για να σου πώ πως είναι όταν πάς τουαλέτα αλλά θα αναιρέσω αυτό που σου είπε η φίλη σου ότι αν γεννήσεις με καισάρική πας πιο εύκολα για πιπι σου!!

Πίστεψε με ήτανε για εμένα το πιο δύσκολο κομμάτι της καισαρικής!!

 

¨Οπως και να είναι τα πράγματα πιστεύω πως είτε τα ραμματα είναι καισαρικής είτε φυσιολογικου τοκετου πονάς!Αλλοι βεβαια λιγοτερο και άλλοι περισσοτερο είναι αναλόγως τον άνθρωπο.

 

Πάντως αυτό που λένε οτι στην καισαρική πονάς μετα (εγώ ποναγα για 20 ημέρες περίπου - μετά όχι μονο δεν πόναγα αλλα εκανα τα πάντα κοιμόμουν κανονικά - έκανα δουλειές με την ανεσή μου ....) ενώ στον φυσιολογικό πονάς την ώρα που γεννας είναι πιστεύω σωστό!

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΖΗΛΕΥΑ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΗΜΑΣΤΑΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΔΩΜΑΤΙΟ (ΗΜΟΥΝ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ) ΠΟΥ ΗΤΑΝΕ ΤΟΣΟ ΑΝΕΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΒΟΛΤΕΣ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ!!! ΚΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΕΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΟΝΑΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ!ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΤΡΩΓΑΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΑΝΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΦΙΔΕ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...