Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?


Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?  

1.057

  1. 1. Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?

    • Φυσιολογικός
    • Καισαρική κατ΄επιλογή
    • Καισαρική λόγω ανάγκης


Recommended Posts

Γέννησα και τα 2 παιδιά μου με φυσιολογικό τοκετό και χωρίς επισκληρίδειο. Θα γεννούσα με καισαρική μόνο αν κάτι δεν πήγαινε καλά στο φυσιολογικό και όχι κατ' επιλογήν.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 391
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλες

Γέννησα και τα 2 μου παιδιά φυσιολογικά. Καισαρική θα έκανα μόνο εάν υπήρχε σοβαρός λόγος. Είναι κρίμα που πολλοί γιατροί πείθουν τις γυναίκες για ψίλου πήδημα να κάνουν καισαρική. Δε συγκρίνεται ούτε η διαδικασία, ούτε ο μετεγχειρητικός πόνος, ούτε η όλη αποκατάσταση του σώματος.

βετα:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια κι από μένα!Εγώ και τα 2μου αγοράκια τα γέννησα με φυσιολογικό τοκετό και με επισκληρίδιο!Ειδικά στο πρώτο έκανα 10ώρες να γεννήσω διότι ήτανε πολύ ψηλά και παρόλο που είχε 2περιέλξεις στον λαιμό του η γυναικολόγος μου με βοήθησε και γεννήσαμε φυσιολογικά!Αν δεν υπάρχει πρόβλημα ζωής και θανάτου είναι άδικο να γίνονται καισαρικές για ψύλου πήδημα!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να υπάρχει γυναίκα που δεν θα ήθελε να γεννήσει φυσιολογικά.Εγώ γέννησα με καισαρική, γιατί κόντευα να σκάσω από τα πολλά κιλά μάλλον. Χτύπησα τα 90. η κορούλα μου ήταν ψηλά κι ενώ είχα δυνατές συσπάσεις, που τις κατέγραφε ο τοκογράφος, εγώ δεν αισθανόμουν τίποτα. η γυναικολόγος μου πρότεινε καισαρική, αφού με άφησε 10 ώρες στον τοκογράφο.δεν νομίζω ότι έχεις επιλογή, όταν ο γιατρός σου προτείνει καισαρική. Ή τον εμπιστεύεσαι ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γέννησα με καισαρική λόγω ηλικίας, ζαγχάρου και κακής κατάστασης πλακούντα.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ψήφισα καισαρική. Αν με ρωτούσαν πριν γεννήσω τι πραγματικά ήθελα θα έλεγα από την αρχή καισαρική. Φοβόμουν πολύ από διάφορα που είχα ακούσει. έλοπάντων δεν είχα πει τίποτα σε κανέναν γιατί ήμουν σίγουρη ότι δεν θα με καταλάβαιναν πως προτιμώ το χειρουργείο από το φυσιολογικό. Τι νά κάνω αφού έτσι ένιωθα εγώ καλύτερα. Τελικά σε ραντεβού την 38 εβδομάδα ο γιατρός μου είπε ότι έχω λίγη διαστολή και αν δεν έχει συμβει τίποτα τις επόμενες 7 ημέρες να κάνων εισαγωγή για γεννήσω φυσιολογικά. Ούτε σε εκείνον είχε πει τίποτα για καισαρική. Μπήκαμε τελικά μετά απο μία εβδομάδα (Στην 39) για πρόκληση και από τις 6 το πρωί μέχρι τις 4 το απόγευμα ο μικρός δεν έλεγε να κατέβει. Στο μεταξύ 4 κοπέλες είχαν περάσει από το ίδιο δωμάτιο ωδινών και είχαν φύγει να γεννήσουν και εγώ ακόμα. Τελικά αφού το συζήτησα με τον άνδρα είπαμε στο γιατρό να πάμε για καισαρική (παρόλο που ο άνθρωπος είπε να περιμένουμε λίγο ακόμα) και πήγαμε χειρουργείο. Δεν μετάνιωσα για αυτή την απόφαση. Μου φτάνει που είχα το μωράκι μου στην αγκαλιά μου. Η δε ανάρρωση ήταν ταχεία. Σηκώθηκα το ίδιο βράδυ και την άλλη ημέρα έβγαλα όλα τα παρελκόμενα. Μετά από 2 χρόνια ακριβώς έκανα και τη 2η καισαρική (στην οποία δεν ξέρω το λόγο αλλά είχα περισσότερο άγχος από την πρώτη) και τώρα βάζουμε μπροστά για το 3ο. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγω γεννισα με καισαρικη χορις να εχω κανενα προβλιμα στην ολλη την εγγιμοσινη μεχρι το τελος. Απλα πηγα προγραματισμενη μια μερα πριν για προκλιση γεννα . Μετα απο 10 ωρες το μωρο μου δεν κατεβαινε ,και απο το ορο σταματισε 1-2 φορες την καρδια της. Η μιτρα μου σταματισε να κανει συσπασεις επιδι κουραστικε.Μετα με πηγανε επιγον για καισαρικη.Εγω αν ειχα διαβασει αυτο το φορυμ πιο νορις ,ποτε δεν θα πηγενα για προκλιση γεννα. Για τις κοπελες που δεν εχουν γεννισει ακομα : μην πατε για προκλιση χορις να εχετε συσπασεις φισιολογικα η χορις να εχουν σπασει τα νερα σας!!!Οταν ειναι η πρωτη σας γεννα οι πητανοτιτες να γεννισετε φισιολογικα ειναι περιπου 0.Μετα απο καισαρικη η αναρρωση ειναι δισκολη. Απλα οι γιατροι σας βαζουν στο προγραμα οποτε βολευει αυτους. Και η καισαρικη στα ιδιοτικα νοσοκομεια κοστιζει πιο ακριβα (μεσα περιπου 50% απο τις γυναικες ειναι με καισαρικη!):-(

Link to comment
Share on other sites

εμενα σπασαν τα νερα μου και μεχρι να παω στην κλινικη με πιασαν και οι πονοι.γεννησα μεσα σε 3,5 ωρες,φυσιολογικα με επισκληριδιο στην τελευταια ωρα γιατι δεν αντεχα αλλο!και ηταν και το πρωτο μου παιδι!

Link to comment
Share on other sites

στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ενώ ξεκίνησα με την προοπτική να γεννήσω φυσιολογικά αφού μου έσπασαν τα νερά,καταλήξαμε σε καισαρική γιατί δεν είχα διαστολή επί 12 ώρες!ακολούθησαν άλλες δύο καισαρικές μετά από αυτήν,αναγκαστικά λόγω της προηγηθήσας καισαρικής!όταν σκέφτομαι πως γέννησα και αν μπορούσα να διαλέξω τον τρόπο που θα γεννούσα,νομίζω ότι θα διάλεγα πάλι καισαρική!

ΑΥΤΟ ΠΟΥ Η ΚΑΜΠΙΑ ΘΕΩΡΕΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ...Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ!J.S BACH

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΕΓΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΕΜΑ ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΗΛΗ. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ??? ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ??? ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΙΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ??? Ο ΠΛΑΚΟΥΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΠΟΥ ΤΡΕΧΕΙ ΜΕΣΑ (120-180ΜΛ) ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΜΕ ΟΡΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΚΥΤΤΑΡΕΣ ΠΟΥ ΣΟΖΟΥΝ ΖΩΕΣ!!! ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΝΙΜΕΝΑ ΠΙΟ ΝΟΡΙΣ. ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΤΑΝ ΓΕΝΙΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΒΕΙ ΤΟ ΟΜΦΑΛΕΙΟ ΛΩΡΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 15 ΛΕΠΤΑ. ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΒΓΕΝΕΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ Ι ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΒΕΙ ΤΟ ΛΩΡΟ ΑΜΕΣΑ. ΠΟΣΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ???ΑΝΤΙ ΑΥΤΟ ΒΙΑΖΟΝΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΟΥΝ ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΙΓΟΡΑ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΕΠΙΔΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΗΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΣΤΗ ΜΑΥΡΗ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΚΛΕΒΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΑΝΙΚΕΙ.ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΧΟΡΙΣ ΝΑ ΓΝΟΡΙΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ(ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ Η ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ).ΕΓΩ ΕΠΙΣΙΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ,ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΤΟ ΤΕΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΙΚΑ! ΑΝ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΜΠΟΡΙΤΕ ΝΑ ΨΑΞΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ!:|

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θελω να πω πως ανεξαρτητα απο το πως γενναει μια γυναικα σημασια εχει οτι φερνει στον κοσμο μια (ή και περισσοτερες) ψυχουλα!!!

Γεννησα πριν 2 μηνες περιπου με φυσιολογικο τοκετο και ολα πηγαν τελεια!

Καθε φορα που βρισκομαι με μανουλες εχω παρατηρησει οτι οσες εχουμε γεννησει με φυσιολογικο τοκετο υποστηριζουμε οτι δεν ποναμε και οτι ειναι καλυτερα. Οσες εχουν γεννησει με καισαρικη υποστηριζουν οτι γλιτωσαν τους πονους και αν ειχαν επιλογη θα ξαναγεννουσαν με καισαρικη.

Θελω να μου πειτε τις αποψεις σας, κυριως οσες εχουν εμπειρια και απο τα δυο....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θελω να πω πως ανεξαρτητα απο το πως γενναει μια γυναικα σημασια εχει οτι φερνει στον κοσμο μια (ή και περισσοτερες) ψυχουλα!!!

Γεννησα πριν 2 μηνες περιπου με φυσιολογικο τοκετο και ολα πηγαν τελεια!

Καθε φορα που βρισκομαι με μανουλες εχω παρατηρησει οτι οσες εχουμε γεννησει με φυσιολογικο τοκετο υποστηριζουμε οτι δεν ποναμε και οτι ειναι καλυτερα. Οσες εχουν γεννησει με καισαρικη υποστηριζουν οτι γλιτωσαν τους πονους και αν ειχαν επιλογη θα ξαναγεννουσαν με καισαρικη.

Θελω να μου πειτε τις αποψεις σας, κυριως οσες εχουν εμπειρια και απο τα δυο....

η διαφορα του φυσιολογικου τοκετου με την καισαρικη ειναι στους πονους. στο φυσιολογικο τοκετο πονας εκεινη την ωρα στην καισαρικη μετα. γεννησα το 3ο παιδι μου πανευκολα, ενω τα αλλα 2 (τα πρωτα) ηταν λιγο πιο δυσκολα. στην τελικη παιδι γεννας, οχι αυγο. και στην τουαλετα να πας, ζοριζεσαι και πονας! :oops: εξαρταται απο τι θελεις μετα τη γεννα. να περπατας κανονικα ή να εισαι μετεγχειρητικος ασθενης εν δυναμει; Dimitra να σου ζησει το νινι. τι στραβωσε και πονεσες τοσο οσο λες;

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει το μωρο!

λοιπον στο τριτο παιδι ζητουσα επισκληριδιο.μου απαντησαν πως αφου δεν εκανα επισκληριδιο στα αλλα 2 παιδια αρα δε μου χρειαζεται ουτε σε αυτο!!!

με πιασανε οι πονοι 9.15 το πρωι ανα ενα λεπτο(οξυς τοκετος.οπως και οι αλλοι 2 τοκετοι μου μου αρχισαν ετσι.πονοι ξαφνηκα ανα 1 λεπτο)

πηγαμε νοσοκομειο κ 3 ωρες μετα οι πονοι αντι να ειναι ανα 1 λεπτο ηταν πλεον ανα μισο λεπτο!!.ειχα 3 μαιες μεσα κ τον αντρα μου.ενω λοιπον στα αλλα 2 παιδια μολις εβγαινε το κεφαλι οι μαιες τραβουσαν το μωρο για να βγει κ το σωμα...σαυτο το παιδι δεν εκαναν τιποτα.μου λεγανε σπρωξε και κανε αναπνοες κ με κοιτουσαν.εβγαλα ΟΛΟΚΛΗΡΟ το μωρο μονη μου εντελως.χωρις να βοηθησουν σε τιποτα.ακομα κ για τον πλακουντα ουτε εκει απλωσαν το χερι τους για να βγει.κ εκει εντελως μονη εσπρωξα κ τον εβγαλα.

ηταν απαισια ηταν εφιαλτης .το μωρο βγηκε μωβ χρωμα κ χρειαστικε κ οξυγονο για πολυ λιγα λεπτα γιατι δεν εκλαψε αμεσως.

δε θελω ουτε να το σκεφτομαι αυτο που εζησα.

4 ωρες κρατησε.

η πρωτη μου γεννα ηταν 2 ωρες κ η 2η 15 λεπτα.

αν ομως η πρωτη μου γεννα ηταν σαν την τριτη.σιγουρα θα εμενα με 1 παιδι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο και πήγαν όλα καλά. Δεν πόνεσα παρά μόνο μέχρι να κάνω την επισκληρίδιο (μέχρι η διαστολή να πάει στο 5)... Βέβαια δεν έχω κάνει καισαρική...

 

Η άποψή μου πάνω στο θέμα είναι πως όλες οι γυναίκες θα έπρεπε να ξεκινάνε να γεννήσουν φυσιολογικά και αν κάτι πάει στραβά ή δεν γίνεται αλλιώς τότε μόνο να γίνεται η καισαρική.

 

Δεν ξέρω αν είναι σωστό απο φόβο και μόνο να λέμε ότι δεν θέλουμε να γεννήσουμε φυσιολογικά και να επιλέγουμε να πάμε με ραντεβού για καισαρική, βέβαια δεν ξέρω κάποια κοπέλα που επέλεξε απο την αρχή της πρώτης της εγκυμοσύνης να πάει για καισαρική ξέρω πάντα ότι αυτό προκύπτει στην πορεία (είτε επειδή το επιβάλλουν οι συνθήκες είτε επειδή το "επιβάλλει" ο γιατρός).

 

Αλλά ακόμα και αν κάποια κοπέλα επιλέξει απο την αρχή της πρώτης της εγκυμοσύνης να κάνει καισαρική απο άποψη τότε φαντάζομαι ότι έχει δει τα αρνητικά και τα θετικά της καισαρικής και έχει αποφασίσει ότι τα θετικά της για αυτήν είναι πολύ σημαντικότερα από τα αρνητικά της και το επιλέγει... Κάθε άποψη σεβαστή.

eNortjKzUjI0MjAztVSyBlwwFXYC1A,,39.png
Link to comment
Share on other sites

Πόσο πολύ θα ήθελα να έχω επιλογή στην απάντηση μιας τέτοιας ερώτησης!!!!!

Το μωρό μου έρχεται ανάποδα και ύστερα από 2 φυσιολογικούς τοκετούς ετοιμάζομαι αναγκαστικά να δοκιμάσω και την καισαρική!

Μόνο θα ήθελα να επιλέξω! Και ας έλεγα καισαρική.

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει το μωρο!

λοιπον στο τριτο παιδι ζητουσα επισκληριδιο.μου απαντησαν πως αφου δεν εκανα επισκληριδιο στα αλλα 2 παιδια αρα δε μου χρειαζεται ουτε σε αυτο!!!

με πιασανε οι πονοι 9.15 το πρωι ανα ενα λεπτο(οξυς τοκετος.οπως και οι αλλοι 2 τοκετοι μου μου αρχισαν ετσι.πονοι ξαφνηκα ανα 1 λεπτο)

πηγαμε νοσοκομειο κ 3 ωρες μετα οι πονοι αντι να ειναι ανα 1 λεπτο ηταν πλεον ανα μισο λεπτο!!.ειχα 3 μαιες μεσα κ τον αντρα μου.ενω λοιπον στα αλλα 2 παιδια μολις εβγαινε το κεφαλι οι μαιες τραβουσαν το μωρο για να βγει κ το σωμα...σαυτο το παιδι δεν εκαναν τιποτα.μου λεγανε σπρωξε και κανε αναπνοες κ με κοιτουσαν.εβγαλα ΟΛΟΚΛΗΡΟ το μωρο μονη μου εντελως.χωρις να βοηθησουν σε τιποτα.ακομα κ για τον πλακουντα ουτε εκει απλωσαν το χερι τους για να βγει.κ εκει εντελως μονη εσπρωξα κ τον εβγαλα.

ηταν απαισια ηταν εφιαλτης .το μωρο βγηκε μωβ χρωμα κ χρειαστικε κ οξυγονο για πολυ λιγα λεπτα γιατι δεν εκλαψε αμεσως.

δε θελω ουτε να το σκεφτομαι αυτο που εζησα.

4 ωρες κρατησε.

η πρωτη μου γεννα ηταν 2 ωρες κ η 2η 15 λεπτα.

αν ομως η πρωτη μου γεννα ηταν σαν την τριτη.σιγουρα θα εμενα με 1 παιδι!

τωρα πλακα μας κανεις....σοβαρα μιλααας....δεν ξερω!!!τι πονο θελεις να μας πεις κοπελαρα μου παλι δεν ξερω γτ βλεπω σου χει μεινει κατι ασχημο κυριος απο την γεννα της μικρης σου.θα σου πω οτι εχεις δικιο οι πονοι ειναι μεγαλοι αλλα αν ειχες συμφιλιωθει με την ολη διαδικασια δεν θα το σκεφτοσουν ουτε θα το περνουσες ετσι.και η δικια μου κορη βγηκε μπλε και δεν πηρε αμεσως αναπνοη την θυμαμε σαν τωρα που την κρατουσε ο γιατρος και εκανε με ολο της το κορμακι προσπαθεια για αυτη την 1η αναπνοη και βγηκε μετα απο 3μερες πονων και μια μονο σπρωξια,η μαια μου εκλεισε το στομα να μην παρω αναπνοη δευτερη σκιστηκα μεχρι εσωτερικα στον π..πω πεντε μερες επινα τσαι αριανι και νερο δεν μπορουσα να φαω τπτ και εκλαιγα για το τι γαλα δινω στο παιδι μου,ομως ποτε δεν σκεφτηκα οτι θα τα καλυτερα να βγει με κτ αφου ειναι μια χειρουργικη επεμβαση και πρεπει να γινετε για να σωσει μανα ή παιδι,γτ δεν χαιρεσε που ειχες ολιγοωρους τοκετους και τους μαζεμενους πονους τους εφαγες και τελος μετα!δες το λιγο ετσι.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

κουφετακι κ εγω σκιστικα ετσι οπως εσυ στο πρωτο και στο τριτο παιδι.στο τριτο με ραβανε μιση ωρα και στο πρωτο μια ωρα.ειδικα στην πρωτη γεννα εκανα 20 μερες να περπατησω.πηγαινα απο δωματιο σε δωματιο μονο και αυτο σκυφτη κ διπλωμενη στα 2.μεχρι κ την αναγκη μου σε αυτη τη σταση την εκανα.δε ξερω γιατι δε μπορουσα να κατσω σε ισια σταση.τι σχεση εχουν μαυτο τα ραμματα εκει κατω|?:shock:

οκ ειχαν λιγες ωρες γεννες αλλα την τριτη φορα ξεσκιστηκα.4 ωρες πονουσα ανα ενα λεπτο κ την τελευταια ωρα ανα 20-30 δευτερα.εβγαλα ενα μωρο 3800 και 53 εκ εντελως μονη μου χωρις να απλωσουν το χερακι τους να το τραβηξουν οταν βγηκε το κεφαλακι κουφετακι εσυ πχ μπορει να εισαι πιο ΄΄δυνατη ψυχικα΄΄ αλλα εγω εχω παθει σοκ.πραγματικα σου μιλαω ακομα σκεφτομαι τι εγινε και ανατριχιαζω

Link to comment
Share on other sites

οχι δημητρα οι σκεψεις σου δεν πρεπει να ειναι ετσι.βλεπεις ενα ποτηρι μισο αδειο οχι μισο γεματο.3870 ηταν ο γιος μου ο 1ος χωρις επισκληριδιο και δεν εβγαινε μετα απο 3 μερες πονων(για σκεψου τα 2 απο τα 3 τις 3 μερουλες μου της εκλεισα,και στο 3το που με πηγε ενα 24ωρο κατεληξα με κτ)οταν βγηκε το παιδι ο γιατρος ειπε αα γι αυτο δεν εβγαινε ειναι μεγαλουτσικος!!!!16ραμματα ειχα στον 1ο στην 2η δεν ξερω ομως στον 1ο δεν μπορουσα να κατσω ενω στην μικρη με τον σιδηροδρομο δεν ειχα θεμα στο κατσιο!!!!δεν θεωρω τον εαυτο μου καθολου δυνατοτερη,απλα σου λεω οτι αν καταλαβαινες ποσο τυχερη εισαι με τις γεννες σου και ησουν ποιο προετοιμασμενη θα το βλεπες κι εσυ αυτο.ονειρο μου ειναι να γεννησω και να βγαλω εγω το παιδι απο μεσα μου,ισως οχι στην μπανιερα γτ το φοβαμε αυτο,αλλα πεσμου ειλικρινα τωρα δεν ενιωσες δυνατη δεν ενιωσες οτι κρατησες ολο τον κοσμο στα χερια σου εκεινη την στιγμη?γτ να το νιωθεις αλλιως?θελει μαγκια η ζωη και εσυ την εχεις αποδεδειγμενα.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

κουφετακι κ εγω σκιστικα ετσι οπως εσυ στο πρωτο και στο τριτο παιδι.στο τριτο με ραβανε μιση ωρα και στο πρωτο μια ωρα.ειδικα στην πρωτη γεννα εκανα 20 μερες να περπατησω.πηγαινα απο δωματιο σε δωματιο μονο και αυτο σκυφτη κ διπλωμενη στα 2.μεχρι κ την αναγκη μου σε αυτη τη σταση την εκανα.δε ξερω γιατι δε μπορουσα να κατσω σε ισια σταση.τι σχεση εχουν μαυτο τα ραμματα εκει κατω|?:shock:

οκ ειχαν λιγες ωρες γεννες αλλα την τριτη φορα ξεσκιστηκα.4 ωρες πονουσα ανα ενα λεπτο κ την τελευταια ωρα ανα 20-30 δευτερα.εβγαλα ενα μωρο 3800 και 53 εκ εντελως μονη μου χωρις να απλωσουν το χερακι τους να το τραβηξουν οταν βγηκε το κεφαλακι κουφετακι εσυ πχ μπορει να εισαι πιο ΄΄δυνατη ψυχικα΄΄ αλλα εγω εχω παθει σοκ.πραγματικα σου μιλαω ακομα σκεφτομαι τι εγινε και ανατριχιαζω

 

μα κι αυτοι οι ηλιθιοι βρε κοριτσι μου....ειπαμε,φυσικος τοκετος-ναι!!με οσο λιγοτερη παρεμβαση-ναι...αλλα ακομη και οι προγιαγιαδες μας στα χωραφια ολο και καποιον ειχαν να τις βοηθησει στο τελος!!

Εκτος αν θεωρησαν οτι επειδη ηταν το 3ο ηξερες απεξω το manual!!!:shock:

Αν παθαινε κατι το μωρο σου να δω που θα τρεχανε να κρυφτουνε....και σου λεει Γερμανοι μετα κι οργανωση-τριχες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακούω για σκισίματα μεγάλα και απιστευτα στο ΦΤ και ρωτάω η άσχετη μέλλουσα μάνα......

 

Είναι καλυτερα τα ράμματα στην κοιλιά (καισαρική) που έχω ακούσει ότι τουλάχιστον κατουράς σαν ανθρωπος εστω και αν πονας πολύ μέχρι να σκύψεις και να κάτσει στην λεκάνη???

 

ή είναι καλυτερα τα ράμματα απο κάτω (του μεγάλου σκισιματος μιλάω έτσι??? όχι του φυσιολογικού) που μπορεί να τελειώνουν πίσω (στον ποπό σχεδόν) και να μην μπορείς ούτε τις αναγκες σου στην τουαλετα να κάνεις ούτε να κάτσεις????

Link to comment
Share on other sites

αυτο το κουλο οτι πρεπει να γεννησω φυσιολογικα για να καταλαβω οτι εκανα παιδι δεν το καταλαβαινω.εννοειτε οτι μια γυναικα πρεπει να κανει κτ τομη οταν υπαρχουν λογοι κ οχι για ψιλου πηδημα. αλλα το οτι την πρωτη κορη μου που την γεννησα φυσιολογικα κ δεν σας μιλαω για το ποση ωρα εκανα να γεννησω κ ποσο πονεσα πριν γτ αυτα τελικα τα ξεχνασ αλλα για το μετα .που για 30 μερες για σηκωθω απο το κρεβατι να την ταισω εκλεγα απο τον πονο κ το ιδιο για νακαθισω που δεν μπορουσα ουτε να φαω κ μου κοπηκε το γαλα ουτε ενα παυσιπονο δεν μου εδωσαν.13 χρονια μετα τα θυμαμαι ολα σαν ηταν χθες.στην δευτερη λογω περιτυλιξης γεννησα πριν 3 μηνες με καισαρικη κ θυμαμαι μονο το προσωπακι της την ωρα που γεννηθηκε.αυτα τα μαγουλα που τα τσιμπαω καθε μερα.ολα τα αλλα τα ξεχασα. και ναι με τραβουσε η τομη για τουλαχχιστον 20μερες αλλα δεν ηταν το ιδιο.η dimitra μπορει τελικα η τελευταια της εμπειρια να ηταν πολυ οδυνηρη κ να εχει δικιο. να πω κ ενα τελευταιο οτι στην πρωτη φ.γεννα μετα τα ραμματα που μου εκαναν ηταν χωρις αναισθησια αφου ελεγα στο γιατρο οτι πονουσα κ μου ειπε θα σ'αφησω κ θα φυγω....!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακούω για σκισίματα μεγάλα και απιστευτα στο ΦΤ και ρωτάω η άσχετη μέλλουσα μάνα......

 

Είναι καλυτερα τα ράμματα στην κοιλιά (καισαρική) που έχω ακούσει ότι τουλάχιστον κατουράς σαν ανθρωπος εστω και αν πονας πολύ μέχρι να σκύψεις και να κάτσει στην λεκάνη???

 

ή είναι καλυτερα τα ράμματα απο κάτω (του μεγάλου σκισιματος μιλάω έτσι??? όχι του φυσιολογικού) που μπορεί να τελειώνουν πίσω (στον ποπό σχεδόν) και να μην μπορείς ούτε τις αναγκες σου στην τουαλετα να κάνεις ούτε να κάτσεις????

δεν με ετσουξε ποτε το κατουρημα στα φσ παιδια μου ενα κολπακι ειναι για τις 1ες μερες οταν καθεσε για να κατουρισεις να ριχνεις με το τηλεφωνο του ντους νερακι πανω.;)στο 1ο ειχα ενα μαξιλαρακι οπου πηγαινα μες στο σπιτι το καθομουν γτ αλλιως δεν...στην μικρη δεν πονουσα δεν ξερω γτ ακομη,με την κτ περασα πολυ ωραια 40μερες για να σηκωνομαι απο το κρεβατι μου τραβουσα τα καγκελα του κρεβατιου του παιδιου μου,για ενα χρονο κοντα κυριος τον 1ο καιρο ακουμπουσα πανω και ηταν ενα ξενο σωμα και 3μιση χρονια μετα οταν αλλαζει ο καιρος σε εντονες αλλαγες ομως ποναω εκει και οταν κουραζομαι πολυ επισης.δεν ξερω εγω ειμαι οπως η δημητρα- με την κτ -δεν μπορω να την καταπιω ακομη και ενα μεγαλο γτ γμτ σε μενα μετα απο 2φτ,αλλα δεν ηταν θεμα επιλογης και το μωρο μου ειναι γερο οποτε ολα καλα

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...