Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?


Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?  

1.057

  1. 1. Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?

    • Φυσιολογικός
    • Καισαρική κατ΄επιλογή
    • Καισαρική λόγω ανάγκης


Recommended Posts

Όσο κι αν είμαι υπέρ του φτ, υπάρχουν ιστορίες σαν κι αυτή, που μου ραγίζουν την καρδιά:http://www.prismanews.gr/index.php/epikoinonoia/item/39931-neogennhto-monada-neognwn-xaropaleyei-pagnh

 

Αν αυτό το μωρό είχε γεννηθεί με καισαρική, θα ήταν καλά και το ίδιο και η μανούλα του...ελπίζω μόνο να ήταν η κακιά ώρα και να μην ήταν επιλογή της μαμάς να γεννήσει φυσιολογικά ένα τόσο μεγάλο παιδί, ενάντια στη συμβουλή των γιατρών της. :-(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 391
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όσο κι αν είμαι υπέρ του φτ, υπάρχουν ιστορίες σαν κι αυτή, που μου ραγίζουν την καρδιά:http://www.prismanews.gr/index.php/epikoinonoia/item/39931-neogennhto-monada-neognwn-xaropaleyei-pagnh

 

Αν αυτό το μωρό είχε γεννηθεί με καισαρική, θα ήταν καλά και το ίδιο και η μανούλα του...ελπίζω μόνο να ήταν η κακιά ώρα και να μην ήταν επιλογή της μαμάς να γεννήσει φυσιολογικά ένα τόσο μεγάλο παιδί, ενάντια στη συμβουλή των γιατρών της. :-(

 

Δεν την βγαζει την σελιδα..πρεπει να γινεις μελος!!!

Link to comment
Share on other sites

:shock: θα ψήφιζα ασυζητητί καισαρική(όχι με ολική νάρκωση όμως) σκεφτηκα και για φτ με επισκληρίδιο αλλά φοβάμαι τους πόνους από τυχόν περινεοτομή.

να τονίσω ότι θαυμάζω όσες άντεξαν και αντέχουν να γεννήσουν φυσιολογικά και χωρις φαρμακα-και ειδικά με κάτι εξωπραγματικές ιστορίες που διαβάζω σαυτό το θεμα-

να σας ζήσουν τα αγγελούδια σας

 

Ακόμη δεν έχω καταλάβει πώς είναι δυνατόν το πιό φυσικό πράγμα του κόσμου να θεωρείται στις μέρες μας (και στη χώρα μας), από πολλές γυναίκες, ως πράγμα ακατόρθωτο κι άξιο θαυμασμού....

το καταλαβαίνω να φοβάται κανείς το άγνωστο αλλά το να θεωρείται η καισαρική πιό εύκολη "λύση" από τον φυσιολογικό τοκετό, το θεωρώ αδιανόητο.

 

εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία σου, τις αντιλήψεις και την εμπειρία σου..εμένα και οι δύο καισαρικές ήταν παιχνιδάκι, η δεύτερη πριν εξήμιση μήνες μάλιστα σε ηλικία 42 ξεπέτα..την πρώτη μέρα καθόμουν οκλαδόν...επίσης ο γιατρός μου οικογενειακός φίλος δεν την έκανε προς διευκόλυνσή του..το αποτέλεσμα μετράει και καλό είναι να σεβόμαστε λίγο και τις ιδιαιτερότητες/φοβίες του άλλου..ναι υπάρχουν γυναίκες που παραλύουν από φόβο μπροστα στο ενδεχόμενο του πόνου και επιλέγουν κ.τ. όσο κι αν αυτό φαίνεται σε κάποιες αδιανόητο. άλλος φοβάται τα αεροπλάνα, άλλος χαλαρώνει στην πτηση όλα ανθρώπινα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Όσο κι αν είμαι υπέρ του φτ, υπάρχουν ιστορίες σαν κι αυτή, που μου ραγίζουν την καρδιά:http://www.prismanews.gr/index.php/epikoinonoia/item/39931-neogennhto-monada-neognwn-xaropaleyei-pagnh

 

και ιστορίες σαν αυτήν...

http://www.ant1iwo.com/kypros/2012/06/17/h-nekrotomh-sth-soro-ths-31xronhs-videos/

και αυτήν....

http://www.ethraki.com/index.php/thrace/nomos-xanthis/item/5374-dikastiko-komothni-anavionei-ypothesi-thanatou-nearis

και αυτήν....

http://www.madata.gr/diafora/health/10225.html

 

που σου τη ραγίζουν επείσης....

Link to comment
Share on other sites

γεια και απο εμενα.

ο Θεος μου χαρισε 3 παιδακια και νιωθω ευλογημενη για αυτο. στην 1η εγκυμοσυνη εκανα φυσιολογικο τοκετο και επειδη δεν προλαβαίναμε για επισκληριδιο μιας και οταν πηγα στο ιασω ειχα 6 διαστολη πολυ πολυ γρηγορος τοκετος..πονεσα φρικτα φοβομουν παρα πολυ ευτυχως ολα τελιωσαν μεσα σε μια ωρα απο την ωρα που πηγα στο νοσοκομειο. ποτε μα ποτε δεν θα πιστευα οτι εκεινος ο πονος θα σταματαγε οταν θα ξεκιναγε ο τοκετος δηλ οταν ξεκινησα να σπρωχνω ενιωθα να πονανε τα κοκκαλα μου και μετα το θαυμα οταν ειδα το μωρο να βγαινει απο εμενα τα ξεχασα ολα δεν ποναγα πια!!! ηταν η πιο ομορφη εμπειρια της ζωης μου. μετα αφου με ανεβασαν στο δωματιο εκανα μπανιο και εφαγα πειναγα τρελα!! τωρα στο 2ο παιδακι μου το μωρο δεν γυρισε και πηγαμε για καισσαρικη ρε παιδια ειναι ενα κρυο πραγμα φοβομουν ακομηη πιο πιο πολυ και για να μην μιλησω για τους πονους που ειχα μετα σκεφτομουν μονο τις παυσιπονες ενεσεις! το ιδιο και στο 3ο μωρο μου. ο φυσιολογικος τοκετος ειναι οτι καλυτερο για την μαμα και το παιδι.η ανναρωση ειναι γρηγορη ναι πονας αλλα δεν ειναι μαχαιρι. τωρα στις καισσαρικες δεν ενιωσα λιγοτερο μαμα αλλα ειναι χειρουργιο. μεχρι την τελευταια στιγμη δεν ξερετε πως θα παει η εγκυμοσυνη πολλα κοριτσια εχουν παει για φτ και εκαναν καισσαρικη και το αντιστροφο. αφηστε την φυση να επιλεξει

mamax4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 5 months later...

Γέννησα φυσιολογικά, αλλά στο εξωτερικό. Όλες οι φίλες μου στην Ελλάδα γέννησαν με καισαρική γιατί "έτσι έπρεπε". Τέτοια σύμπτωση να έχουν όλες κάποιο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γέννησα την κόρη μου πριν 10μήνες φυσιολογικά με επισκληρίδιο. Το επόμενο,αν όλα πάνε καλά όπως με την πρώτη εγκυμοσύνη,θέλω να δοκιμάσω χωρίς επισκληρίδιο. Μαγική διαδικασία! Όσων αφορά τον φυσιολογικό vs καισαρικής τη να πω; Πάντα θα υπάρχουν τραυματικές εμπειρίες κι από τις 2 πλευρές. Η εμπειρία τις φύσης είναι πολύ μεγαλύτερη από των γιατρών και ευτυχώς που υπάρχει η καισαρική όταν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα. Την φοβία για τον φυσιολογικό δεν θα την καταλάβω ποτέ μου. Η νοοτροπία του "πονάει χέρι κόβει χέρι" κάποια στιγμή πρέπει να ξεπεραστεί.

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα την κόρη μου πριν 10μήνες φυσιολογικά με επισκληρίδιο. Το επόμενο,αν όλα πάνε καλά όπως με την πρώτη εγκυμοσύνη,θέλω να δοκιμάσω χωρίς επισκληρίδιο. Μαγική διαδικασία! Όσων αφορά τον φυσιολογικό vs καισαρικής τη να πω; Πάντα θα υπάρχουν τραυματικές εμπειρίες κι από τις 2 πλευρές. Η εμπειρία τις φύσης είναι πολύ μεγαλύτερη από των γιατρών και ευτυχώς που υπάρχει η καισαρική όταν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα. Την φοβία για τον φυσιολογικό δεν θα την καταλάβω ποτέ μου. Η νοοτροπία του "πονάει χέρι κόβει χέρι" κάποια στιγμή πρέπει να ξεπεραστεί.

Και εγώ το ίδιο, στο δεύτερο παιδί ήθελα να δοκιμάσω χωρίς επισκληρίδιο.... είναι φοβερή εμπειρία!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

ΟΡΙΣΤΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ!!

ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΑΝ Κ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΕΙ ΠΟΛΥ Κ ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΚΑΛΑΓΑ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ Κ ΑΝ Κ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΘΑ ΜΕ ΕΤΟΙΜΑΖΕ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΔΙΟΤΗ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΝ ΤΕΛΗ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΝΑ ΒΓΕΙ....ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΕΠΕΛΕΓΑ Κ ΠΑΛΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ Κ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΠΩΣ ΑΝ ΜΕ ΑΞΙΩΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΑΛΛΟ ΠΑΛΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ Κ ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ Κ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ!

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΤΕ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩ ΘΕΜΑ ΠΑΝΤΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ "ΑΝΟΙΞΕ ΤΟΥΣ ΑΣΚΟΥΣ ΤΟΥ ΑΙΟΛΟΥ" Κ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΠΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ "ΕΦΤΑΝΕ" Ο ΝΟΥΣ ΜΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα φυσιολογικά, αλλά στο εξωτερικό. Όλες οι φίλες μου στην Ελλάδα γέννησαν με καισαρική γιατί "έτσι έπρεπε". Τέτοια σύμπτωση να έχουν όλες κάποιο πρόβλημα...

 

Αυτό ακριβώς είναι το ζήτημα που κατακρίνεται εδώ στην Ελλάδα και φυσικά όχι άδικα. Εδώ "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" μα δεν είναι έτσι. Έχει κι η μητέρα το δικαίωμα να προσπαθήσει να γεννήσει φυσιολογικά...

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα με ΚΤ λογω ανάγκης ενω ήθελα ΦΤ! Νοσηλευόμουν ήδη 3 μέρες στο νοσοκομείο με 70 άρες συσπάσεις που όμως δεν πονούσαν καθόλου, απλά σφιγγόταν όλη η κοιλιά και το μωρό μου διπλή περιτύλιξη στον λαιμουδάκι του, που όμως η γιατρός μου επειδή ήθελε να το πάμε φυσιολογικά μέχρι τελευταία στιγμή με κράτησε μέσα για παρακολούθηση (λόγω της περιτύλιξης σε συνδυασμο με τις συσπάσεις). Τελικά 40+4 και καθώς το μωρό δεν εμπεδωνόταν, δηλαδή δεν κατέβαινε και αφού η πρόκληση θα προκαλούσε υπερτονία στην μήτρα και το μωρο ίσως κινδύνευε αφού προφανώς κάτι το εμπόδιζε να κατέβει, ποχωρήσαμε σε καισαρική! Τελικά το μωρό είχε περιτύλιξη του λώρου και στο στήθος του!!

Η αναρρωση σχετικα ευκολη για μένα. Την πρωτη όμως μέρα πολύ πόνο!! Την δεύτερη περπάτησα με δυσκολία την τρίτη έκανα μπάνιο, την τέταρτη καθόμουν σαυροπόδι!!Απο τη στιγμή που γύρισα σπίτι δεν ξαναπόνεσα.

Ευτυχώς γέννησα με ραχιαία (κατι σαν επισκληριδιο) και έζησα την διαδικασία δεν κοιμήθηκα και κυρίως είδα και έπιασα το μωρό μου με το που γεννήθηκε! Γενικά πιστευω πως πρέπει να βρείς γιατρό που να εμπιστεύεσαι και αυτός να σέβεται τις επιθυμίες σου μέχρι εκεί που μπορεί και να σε προφυλάσσει απο ανεπιθύμητες εξελίξεις!!!

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια.. Εγώ είμαι στη 16η εβδομάδα και (αν και νωρίς) σκέφτομαι από τώρα το που και πώς θα γεννήσω με το καλό.. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τη γνώμη σας για τα δημόσια νοσοκομεία και για την επισκληρίδιο για όσες έχουν κάνει γιατί φοβάμαι λιγάκι... Σκέφτομαι δηλαδή ότι εφόσον υπάρχει τρόπος να μην ταλαιπωρηθώ ούτε εγώ αλλά κυρίως το μωρό μου είναι μια καλή μέθοδος αλλά ακούω διάφορα και είμαι επιφυλακτική..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα κορίτσια. Εγώ γέννησα φυσιολογικά και τις δυο μου κορούλες. Στην πρώτη ταλαιπωρήθηκα πολύ, καθώς στην 38η εβδομάδα που γέννησα, ήταν 4 κιλά, είχα πάρει 33 κιλά λόγω κατακράτησης και μου έσκισε την μήτρα...Μου έκαναν 20 εσωτερικά ράμματα...Την δεύτερη την γέννησα φυσιολογικά, με πρόκληση και με επισκληρίδιο, πάλι στην 38η εβδομάδα και είχε βάρος 3,5 κιλά. Τώρα με το καλό αν είμαι έγκυος (μακάρι!), θα πάω κατευθείαν για καισαρική. Είμαι 35 χρονών πια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό, είχα συσπάσεις απο τον 5o μήνα ... Στις 38 εβδομάδες είχα διαστολή 8 που έγινε 10 και γέννησα ...!

Α και τα νερά είπε ο γιατρός δεν θα έσπαγαν ποτε μόνα τους γιατι ο σάκος ηταν σαν σόλα απο παπούτσι :-)

Ηταν παρά πολύ ωραία!!!!!

Αφού μια βδομάδα πριν είχα διαστολή 4-5 και έπιανε το κεφαλάκι της!

Εσπρωχνα με όλη μου την δύναμη και ακόμη περισσότερο αυτό ειναι το παν !!!

Ο "πόνος" ηταν φοβερό συναίσθημα τόσο γλυκό!!!!!!

Βέβαια έκανα ράμματα σ'ολο τον κόλπο και τομή και είχα και ρήξη εντέρου αλλα ολα καλά!!!! :wink:

Είχα τον πιο τέλειο γιατρό του κόσμου!

Τον κοιτούσα και δεν φοβόμουν τίποτα!!!! Κι ας ηταν αγχωμένος :-)

 

Θέλω να πω σε όσες επιλέγουν καισαρική χωρις λόγο να το σκέφτονται καλύτερα γιατι ειναι ένα χειρουργείο!

Εάν πάλι ειναι η μόνη λύση ολα καλά!!!!

Μακάρι να κάνω και άλλο παιδάκι στο μέλλον και να ειναι πάλι τόσο ευλογημένο!

 

Εύχομαι σε όλες τις εγκυμονούσες να έχουν όμορφες εγκυμοσύνες και τοκετούς με όποιον τροπο επιλέξουν ή χρειαστεί!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό, στις 41εβδομάδες. Μετά από 24 ώρες συσπασεις,με διαστολή κολλημένη στο 2,μου έκαναν στο τέλος τεχνιτους πόνους με ορό, προχώρησε η διαστολή γρήγορα και μετά από 6 σπρωξιματα βγήκε η κούκλα μου. Πιο πολύ πόνεσα με τις συσπασεις τόσες ώρες, παρά όταν εσπρωξα να βγει που ήταν και γρήγορο... Όταν ρώτησα πόσα ραμματα χρειάστηκα μετά , η γιατρός δεν απάντησε χάχα. Πάντως μετά ήμουν καλά, οπότε συνιστώ φυσιολογικό τοκετό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...