Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?


Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?  

1.057

  1. 1. Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?

    • Φυσιολογικός
    • Καισαρική κατ΄επιλογή
    • Καισαρική λόγω ανάγκης


Recommended Posts

Μαζί σου...με αυτές τις κουλαμάρες καθόμαστε και ασχολούμαστε...

Κι εγώ αυτά τα χαζά διάβαζα και όταν έκανα καισαρική νόμιζα πως ήρθε το τέλος. Λες και δεν έβγαλα παιδί εγώ!!

Ας γίνουμε καλές μάνες ΑΦΟΥ γεννηθούν και το πώς θα βγουν ας το αφήσουμε στο Θεό!

Εγώ γεννησα με καισαρική λόγω διδυμίας και προωρότητας. Αλλά κι αν μπορούσα να επιλέξω πάλι καισαρική θα διάλεγα.Δε νομίζω ότι είναι τόσο κακό να φοβάμαι τον πόνο του φτ. Κι αν κυκλοφορούν απόψεις ότι μόνο με φτ γίνεσαι κανονικά μητέρα κ.λ.π. ας έρθουν να μου πουν εμενα ότι δεν είμαι μητέρα παρόλο που πέρασα : 1 χρόνο εξετάσεων, 4 σπερματγεχύσεις, 4 εξωσωματικές, δίδυμη κύηση και 40 μέρες ΜΕΝΝ..ααα!και φυσικά την ανατροφή διδύμων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 391
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΕΓΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΕΜΑ ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΗΛΗ. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ??? ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ??? ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΙΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ??? Ο ΠΛΑΚΟΥΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΠΟΥ ΤΡΕΧΕΙ ΜΕΣΑ (120-180ΜΛ) ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΜΕ ΟΡΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΚΥΤΤΑΡΕΣ ΠΟΥ ΣΟΖΟΥΝ ΖΩΕΣ!!! ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΝΙΜΕΝΑ ΠΙΟ ΝΟΡΙΣ. ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΤΑΝ ΓΕΝΙΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΒΕΙ ΤΟ ΟΜΦΑΛΕΙΟ ΛΩΡΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 15 ΛΕΠΤΑ. ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΒΓΕΝΕΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ Ι ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΒΕΙ ΤΟ ΛΩΡΟ ΑΜΕΣΑ. ΠΟΣΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ???ΑΝΤΙ ΑΥΤΟ ΒΙΑΖΟΝΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΟΥΝ ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΙΓΟΡΑ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΕΠΙΔΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΗΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΣΤΗ ΜΑΥΡΗ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΚΛΕΒΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΑΝΙΚΕΙ.ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΧΟΡΙΣ ΝΑ ΓΝΟΡΙΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ(ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ Η ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ).ΕΓΩ ΕΠΙΣΙΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ,ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΤΟ ΤΕΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΙΚΑ! ΑΝ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΜΠΟΡΙΤΕ ΝΑ ΨΑΞΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ!:|

 

ti les? dikaio exeis!!! exw akousei gia kati 'trapezes' pou sou epitrepoun na dineis 1000 euro ton xrono gia na filas plakounta/omfalio lwro kai aima se periptwsi pou to xriastei to paidaki sou omigenito diladi! omws nai 8a eprepe na evais8itopii8oume gia to 8ema giati eis varos tis manas kai tou swmatos tis, anti na sw8ei to paidaki mas, ploutizoun kapioi kyrioi onomatoi giatroi! eleos!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πάντως πολλές μαμάδες στην Αμερική τον τρώνε τον πλακούντα. Αναλυτικά οι μελέτες στις οποίες βασίζουν την ιδέα εδώ http://paidia.me/?p=1394

 

Το DNA στον πλακούντα είναι του παιδιού, όχι της μητέρας.

Μονογονεική φάση, 3 παιδιά, πατέρας με επιμέλεια, σπάνιο φρούτο αλλά το ευχαριστιόμαστε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα κοριτσιαα,αν και μικρη στην ηλικια ,μολις 19 ειμαι εγκυος 5 μηνων:-) δεν αντιμετωπιζω καμια ''ανωμαλια" με την εγκυμοσηνη μου προστοπαρων αλλα δεν ξερω αν θελω να γεννησω φυσιολογικα.Φοβαμαι πολυ στην ιδεα οτι θα ερθει η μερα που θα πρεπει να γεννησω...ο αντρας μου με κοροιδευει οπως και οι υπολοιποι συγγενεις και φιλοι...!τι πιστευετε?ειναι προτιμοτερο μια φυσιολογικη γεννα?και εχετε και εσεις τον ιδιο φοβο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσιαα,αν και μικρη στην ηλικια ,μολις 19 ειμαι εγκυος 5 μηνων:-) δεν αντιμετωπιζω καμια ''ανωμαλια" με την εγκυμοσηνη μου προστοπαρων αλλα δεν ξερω αν θελω να γεννησω φυσιολογικα.Φοβαμαι πολυ στην ιδεα οτι θα ερθει η μερα που θα πρεπει να γεννησω...ο αντρας μου με κοροιδευει οπως και οι υπολοιποι συγγενεις και φιλοι...!τι πιστευετε?ειναι προτιμοτερο μια φυσιολογικη γεννα?και εχετε και εσεις τον ιδιο φοβο?

 

 

Με το καλο το μωρο σας!εννοειται οτι εκεινη την ωρα φοβασαι αλλα ειναι λογικο!να σκεφτεσαι θετικά,δεν υπαρχει μεγαλυτερη ευλογια,πιστεψε με!! εγω γεννησα φυσιολογικα χωρις επισκληριδειο, ναι πονεσα αλλα το μωρο μου με εκανε να τα ξεχασω ολα! θεωρω οτι η φυση προστατευει κ τη μαμα κ το μωρο.Σε συνεργασια με τον γιατρο σου θα αποφασισετε το καλυτερο για σενα. και παλι με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσιαα,αν και μικρη στην ηλικια ,μολις 19 ειμαι εγκυος 5 μηνων:-) δεν αντιμετωπιζω καμια ''ανωμαλια" με την εγκυμοσηνη μου προστοπαρων αλλα δεν ξερω αν θελω να γεννησω φυσιολογικα.Φοβαμαι πολυ στην ιδεα οτι θα ερθει η μερα που θα πρεπει να γεννησω...ο αντρας μου με κοροιδευει οπως και οι υπολοιποι συγγενεις και φιλοι...!τι πιστευετε?ειναι προτιμοτερο μια φυσιολογικη γεννα?και εχετε και εσεις τον ιδιο φοβο?

 

Μικρή μου μέλλουσα μανούλα,

Ο φόβος είναι απόλυτα λογικός. Δεν ξέρεις τι σε περιμένει. Είναι άγνωστη εμπειρία. Για άλλες γυναίκες καλή και για άλλες άσχημη είτε ο τοκετός είναι φυσιολογικός είτε με καισαρική τομή. Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι διαβάζεις στο forum τις διάφορες εμπειρίες που είχαμε όλες μας από τον τοκετό. Με τις καλές εμπειρίες παίρνεις θάρρος με τις κακές αγχώνεσαι. Προσπάθησε να μην επηρρεάζεσαι γιατί η κάθε γυναίκα είναι διαφορετική, η κάθε εγκυμοσύνη επίσης όπως επίσης και ο γιατρός. Το ότι κάποια κοπέλα υπέφερε πολύ δεν σημαίνει οτι θα το περάσεις και εσύ. Εγώ προσωπικά γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο και ήταν πολύ ευχάριστη εμπειρία. Γέννησα στις 09.45΄ το πρωί, είχα μόνο 3 ραμματάκια, στις 12.30 έφαγα το μεσημεριανό φαγητό που μου προσφέρανε καθώς δεν είχα ούτε ορούς ούτε τίποτα, στις 13.00΄ μπήκα και έκανα μπάνιο και στις 13.30΄ περπατούσα στο διάδρομο. Οι κοπέλες που γέννησαν με καισαρική μπορεί να μην ταλαιπωρήθηκαν με τους πόνους και τις εξωθήσεις αλλά είχαν πονάκια μετά καθώς επίσης και αυτές που γέννησαν φυσιολογικά αλλά έκαναν επισκληρίδιο. Να θυμάσαι από μένα ένα πράγμα. Να μην αφήσεις το άγχος και το φόβο να σε πνίξει. Όταν έρθει εκείνη η ώρα θα πάρεις απίστευτη δύναμη από τον εαυτό σου και από το παιδάκι σου που θα περιμένει να βγει στον κόσμο και να αντικρίσει την μανούλα του. Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά, με ένα γερό και καλότυχο μωράκι και όπως λέγανε και οι γηραιότεροι με έναν πόνο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
καλησπερα κοριτσιαα,αν και μικρη στην ηλικια ,μολις 19 ειμαι εγκυος 5 μηνων:-) δεν αντιμετωπιζω καμια ''ανωμαλια" με την εγκυμοσηνη μου προστοπαρων αλλα δεν ξερω αν θελω να γεννησω φυσιολογικα.Φοβαμαι πολυ στην ιδεα οτι θα ερθει η μερα που θα πρεπει να γεννησω...ο αντρας μου με κοροιδευει οπως και οι υπολοιποι συγγενεις και φιλοι...!τι πιστευετε?ειναι προτιμοτερο μια φυσιολογικη γεννα?και εχετε και εσεις τον ιδιο φοβο?

 

 

Φυσιολογικος αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα!!!Στα 17γεννησα φυσιολογικα με 18ωρες πονους!!!Με το καλο:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γεια σας και απο εμενα κοριτσια μου

εγω πηγαινα για φυσιολογικο αλλα κατελειξα σε καισαρικη και μαλιστα εσπασα το ρεκορ να γεννησω σε 1 ωρα απο την ωρα που εσπασαν τα νερα γιατι επαθα προπτωση ομφαλιου λωρου!:oops: Μεσα σε 5' ολη η μαιευτικη της κληνικης ηταν πανω μου γιατι οπως με ενημερωσαν μετα ηταν απο τα πιο επικυνδινα συμβαντα που μπορει να τυχουν σε γεννα αλλα και πολυ σπανια γιατι ηταν το πρωτο μου παιδακι και ειχα πολυ μικρη διαστολη.:? Ευτυχως ολα πηγανε πολυ καλα και τωρα πλεον εχουμε στην αγκαλια μας την σχεδον 2 μηνων κορουλα μας!!:-D:D:D:D

Φιλακια πολλα γλυκες μανουλες!! :-)

 

συγχαρητήρια κορίτσι μου..:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

εμενα πες μου που απο την καισαρικη στις 36 εβδομαδες παρακαλω(βιαζοταν για διακοπες ο γιατρουλης που να με περιμενει 1 μηνα ακομα) επαθε γογγισμο και εμεινε 7 μερες στην εντατικη,δεν θηλασε ποτε,δεν ηθελε ουτε να την ακουμπανε απο τον φοβο(τοσο πονο απο τα σωληνακια και τα τριπηματα,ουτε εγω θα ηθελα εδω που τα λεμε).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ενώ είχαμε κλείσει ημερόμηνία 2-3 μέρες πριν κλείσω τις 40 εβδομάδες για καισαρική με το γιατρό, λόγω του ότι ήταν ψηλά το παιδί και δεν εδειχνε καθόλου ωδίνες ο τοκογράφος,τελικά έσπασαν τα νερά μια μέρα πριν την ημερά που είχε ορίσει ο γιατρός μου.δυστυχώς ή ευτυχώς το μωρό δεν είχε κατέβει καθόλου και ήταν στην ίδια θέση οπότε αναγκαστικά γέννησα με καισαρική.με επισκληρίδιο ευτυχώς οπότε έζησα όλη την εμπειρία και είδα πρώτη το μωρό μου.παρόλο που προσπαθούσα να προετοιμαστώ για φτ σολη την εγκυμοσύνη μου, πιστεύω(και η μαία το ίδιο) δε θα άντεχα τους πόνους-κακά τα ψέμματα δεν είμαστε όλες το ίδιο δυνατές απέναντι στον πόνο..

απτην εμπειρία της καισαρικής το χειρότερο μου-ακόμη το σκεφτομαι κ τρέμω στη σκέψη και δέυτερου παιδιού-ήταν ο καθετήρας στην ουρήθρα.ρωτήστε και τη μαία που επιχείρησε 2-3 φορες να μου το βάλει πριν το καταφερει τελικά.μου φώναζε ότι δεν μπορεί να δουλέψει έτσι και της φώναζα ότι πονάω.σαντίθεση με άλλες κοπέλες που μου είπαν οτι τους εβαλαν τον καθετηρα μετα την καισαρική εμένα(τυχερή ή άτυχη;) μου τον έβαλαν πριν την καισαρική πριν κ απτο κλύσμα ακομη.

όσον αφορά τους μετεγχειρητικούς πόνους το πρώτο βράδυ δεν έκλεισα μάτι και για μια-δυο βδομάδες υπέφερα σταδιακά όλο και λιγότερο.το χειρότερο μου για εκείνες τις δυο εβδομαδες αλλα και λιγο μετα ήταν να σηκωθω απτο κρεβάτι,μου έπαιρνε κανενα τεταρτο στις αρχες.

ακόμη και τώρα 2 μήνες μετα μπορεί να νιώσω σουβλιές στην τομή ή να νιώθω σφίξιμο εκεί κοντά κάθε φορά που ανατριχιάζω ή ξαφνιάζομαι δυσάρεστα...παρόλαυτα αν δεν ήταν η τοποθέτηση του καθετήρα ..κ επείδη μέχρι να με πιάσει η επισκληρίδιος ένιωσα αρκετά αλλα ξερω πως δεν τα ένιωσα όλα:shock: θα ψήφιζα ασυζητητί καισαρική(όχι με ολική νάρκωση όμως) σκεφτηκα και για φτ με επισκληρίδιο αλλά φοβάμαι τους πόνους από τυχόν περινεοτομή.

να τονίσω ότι θαυμάζω όσες άντεξαν και αντέχουν να γεννήσουν φυσιολογικά και χωρις φαρμακα-και ειδικά με κάτι εξωπραγματικές ιστορίες που διαβάζω σαυτό το θεμα-

να σας ζήσουν τα αγγελούδια σας

fTbrp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειμαι υπερ του φυσιολογικου τοκετου , καθώς γέννησα και τα 2 παιδιά μου φυσιολογ. χωρίς επισκληρίδιο και μπορώ να πω ότι η εμπειρία ήταν ευχάριστη και άνετα θα την επαναλάμβανα

(βέβαια να σημειώσω ότι είχα 2 εξαιρετικά εύκολους και γρήγορους τοκετούς)

 

ο 1ος τοκετός:

μόλις μπήκα στην 37η εβδομάδα εντελώς ξαφνικά -χωρίς προηγηθείσες συσπάσεις ή πόνους- σπάσαν τα νερά .όταν μετά από μισή ώρα βρέθηκα στο μαιευτήριο διαπιστώθηκε ότι είχα διαστολή 8 προς 9 χωρίς πόνο -γεγονός περίεργο κ σπάνιο για πρωτοτόκο-και σε 5 λεπτά γέννησα την κόρη μου .ο τοκετός μου χαρακτηρίστηκε από τον γιατρό και τις μαίες οξύς

 

ο 2ος τοκετός:

λόγω της προηγούμενης εμπειρίας ο γιατρός μου με είχε σε στενή παρακολούθηση, σειρά εξετάσεων κτλ μετά από τις οποίες διαπιστώθηκε ότι ο τράχηλος ήταν κοντός και ειναι ο βασικος συντελεστης για γρηγορο και ευκολο και ενδεχομενως πρόωρο τοκετό , αφού εξαλείφεται γρήγορα. τελικά, γέννησα στην 36 βδομάδα τον γιο μου μέσα σε μισή ώρα

 

εύχομαι στις γυναίκες να έχουν τόσο γρήγορους τοκετούς , γιατί έτσι μπορούν και απολαμβάνουν την διαδικασία κ η ανάρρωσή τους είναι τάχιστη δηλ.σε 1 ώρα κάνεις βόλτα στο θάλαμο

Link to comment
Share on other sites

ειμαι υπερ του φυσιολογικου τοκετου , καθώς γέννησα και τα 2 παιδιά μου φυσιολογ. χωρίς επισκληρίδιο και μπορώ να πω ότι η εμπειρία ήταν ευχάριστη και άνετα θα την επαναλάμβανα

(βέβαια να σημειώσω ότι είχα 2 εξαιρετικά εύκολους και γρήγορους τοκετούς)

 

ο 1ος τοκετός:

μόλις μπήκα στην 37η εβδομάδα εντελώς ξαφνικά -χωρίς προηγηθείσες συσπάσεις ή πόνους- σπάσαν τα νερά .όταν μετά από μισή ώρα βρέθηκα στο μαιευτήριο διαπιστώθηκε ότι είχα διαστολή 8 προς 9 χωρίς πόνο -γεγονός περίεργο κ σπάνιο για πρωτοτόκο-και σε 5 λεπτά γέννησα την κόρη μου .ο τοκετός μου χαρακτηρίστηκε από τον γιατρό και τις μαίες οξύς

 

ο 2ος τοκετός:

λόγω της προηγούμενης εμπειρίας ο γιατρός μου με είχε σε στενή παρακολούθηση, σειρά εξετάσεων κτλ μετά από τις οποίες διαπιστώθηκε ότι ο τράχηλος ήταν κοντός και ειναι ο βασικος συντελεστης για γρηγορο και ευκολο και ενδεχομενως πρόωρο τοκετό , αφού εξαλείφεται γρήγορα. τελικά, γέννησα στην 36 βδομάδα τον γιο μου μέσα σε μισή ώρα

 

εύχομαι στις γυναίκες να έχουν τόσο γρήγορους τοκετούς , γιατί έτσι μπορούν και απολαμβάνουν την διαδικασία κ η ανάρρωσή τους είναι τάχιστη δηλ.σε 1 ώρα κάνεις βόλτα στο θάλαμο

 

 

THAMY και εγω τωρα μπαινω 38η και παω για φυσικο τοκετο οπως εσυ χωρις επισκληριδιο καθως ειμαι υπερ του φυσιολογικου και οχι της καισαρικης αν δεν υπαρχει καποιο θεμα φυσικα με το μωρο η την μητερα..περιμενω να ζησω την εμπειρια με οτι πονο μπορει να εχει ενας φυσικος τοκετος!:D

Link to comment
Share on other sites

ειμαι υπερ του φυσιολογικου τοκετου , καθώς γέννησα και τα 2 παιδιά μου φυσιολογ. χωρίς επισκληρίδιο και μπορώ να πω ότι η εμπειρία ήταν ευχάριστη και άνετα θα την επαναλάμβανα

(βέβαια να σημειώσω ότι είχα 2 εξαιρετικά εύκολους και γρήγορους τοκετούς)

 

ο 1ος τοκετός:

μόλις μπήκα στην 37η εβδομάδα εντελώς ξαφνικά -χωρίς προηγηθείσες συσπάσεις ή πόνους- σπάσαν τα νερά .όταν μετά από μισή ώρα βρέθηκα στο μαιευτήριο διαπιστώθηκε ότι είχα διαστολή 8 προς 9 χωρίς πόνο -γεγονός περίεργο κ σπάνιο για πρωτοτόκο-και σε 5 λεπτά γέννησα την κόρη μου .ο τοκετός μου χαρακτηρίστηκε από τον γιατρό και τις μαίες οξύς

 

ο 2ος τοκετός:

λόγω της προηγούμενης εμπειρίας ο γιατρός μου με είχε σε στενή παρακολούθηση, σειρά εξετάσεων κτλ μετά από τις οποίες διαπιστώθηκε ότι ο τράχηλος ήταν κοντός και ειναι ο βασικος συντελεστης για γρηγορο και ευκολο και ενδεχομενως πρόωρο τοκετό , αφού εξαλείφεται γρήγορα. τελικά, γέννησα στην 36 βδομάδα τον γιο μου μέσα σε μισή ώρα

 

εύχομαι στις γυναίκες να έχουν τόσο γρήγορους τοκετούς , γιατί έτσι μπορούν και απολαμβάνουν την διαδικασία κ η ανάρρωσή τους είναι τάχιστη δηλ.σε 1 ώρα κάνεις βόλτα στο θάλαμο

Αυτο μαλιστα , το εχω ακουσει και εγω για γνωστη μου , ειναι ο καλυτερος τοκετος που μπορει κανεις να ζητησει . Μπραβο ρε κοπελα μου να χαιρεσαι την οικογενεια σου

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ενώ είχαμε κλείσει ημερόμηνία 2-3 μέρες πριν κλείσω τις 40 εβδομάδες για καισαρική με το γιατρό, λόγω του ότι ήταν ψηλά το παιδί και δεν εδειχνε καθόλου ωδίνες ο τοκογράφος,τελικά έσπασαν τα νερά μια μέρα πριν την ημερά που είχε ορίσει ο γιατρός μου.δυστυχώς ή ευτυχώς το μωρό δεν είχε κατέβει καθόλου και ήταν στην ίδια θέση οπότε αναγκαστικά γέννησα με καισαρική.με επισκληρίδιο ευτυχώς οπότε έζησα όλη την εμπειρία και είδα πρώτη το μωρό μου.παρόλο που προσπαθούσα να προετοιμαστώ για φτ σολη την εγκυμοσύνη μου, πιστεύω(και η μαία το ίδιο) δε θα άντεχα τους πόνους-κακά τα ψέμματα δεν είμαστε όλες το ίδιο δυνατές απέναντι στον πόνο..

απτην εμπειρία της καισαρικής το χειρότερο μου-ακόμη το σκεφτομαι κ τρέμω στη σκέψη και δέυτερου παιδιού-ήταν ο καθετήρας στην ουρήθρα.ρωτήστε και τη μαία που επιχείρησε 2-3 φορες να μου το βάλει πριν το καταφερει τελικά.μου φώναζε ότι δεν μπορεί να δουλέψει έτσι και της φώναζα ότι πονάω.σαντίθεση με άλλες κοπέλες που μου είπαν οτι τους εβαλαν τον καθετηρα μετα την καισαρική εμένα(τυχερή ή άτυχη;) μου τον έβαλαν πριν την καισαρική πριν κ απτο κλύσμα ακομη.

όσον αφορά τους μετεγχειρητικούς πόνους το πρώτο βράδυ δεν έκλεισα μάτι και για μια-δυο βδομάδες υπέφερα σταδιακά όλο και λιγότερο.το χειρότερο μου για εκείνες τις δυο εβδομαδες αλλα και λιγο μετα ήταν να σηκωθω απτο κρεβάτι,μου έπαιρνε κανενα τεταρτο στις αρχες.

ακόμη και τώρα 2 μήνες μετα μπορεί να νιώσω σουβλιές στην τομή ή να νιώθω σφίξιμο εκεί κοντά κάθε φορά που ανατριχιάζω ή ξαφνιάζομαι δυσάρεστα...παρόλαυτα αν δεν ήταν η τοποθέτηση του καθετήρα ..κ επείδη μέχρι να με πιάσει η επισκληρίδιος ένιωσα αρκετά αλλα ξερω πως δεν τα ένιωσα όλα:shock: θα ψήφιζα ασυζητητί καισαρική(όχι με ολική νάρκωση όμως) σκεφτηκα και για φτ με επισκληρίδιο αλλά φοβάμαι τους πόνους από τυχόν περινεοτομή.

να τονίσω ότι θαυμάζω όσες άντεξαν και αντέχουν να γεννήσουν φυσιολογικά και χωρις φαρμακα-και ειδικά με κάτι εξωπραγματικές ιστορίες που διαβάζω σαυτό το θεμα-

να σας ζήσουν τα αγγελούδια σας

 

Πριν κλείσεις τις 40 εβδομάδες είναι λογικό να μην είναι το μωρό στη θέση που πρέπει, για τσέκαρε λίγο το γιατρό σου και τις καισαρικές του.

 

Το επόμενο πάντως μπορείς να προσπαθήσεις να το γεννήσεις φυσιολογικά με ένα γιατρό που να ξέρει το πώς. Τα υπόλοιπα για τους πόνους και τους φόβους είναι πράγματα που μαθαίνεις να τα διαχειρίζεσαι με μια καλή μαία στο πλευρό σου. Υπάρχουν πολλές δυνατότητες ευτυχώς.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

:shock: θα ψήφιζα ασυζητητί καισαρική(όχι με ολική νάρκωση όμως) σκεφτηκα και για φτ με επισκληρίδιο αλλά φοβάμαι τους πόνους από τυχόν περινεοτομή.

να τονίσω ότι θαυμάζω όσες άντεξαν και αντέχουν να γεννήσουν φυσιολογικά και χωρις φαρμακα-και ειδικά με κάτι εξωπραγματικές ιστορίες που διαβάζω σαυτό το θεμα-

να σας ζήσουν τα αγγελούδια σας

 

Ακόμη δεν έχω καταλάβει πώς είναι δυνατόν το πιό φυσικό πράγμα του κόσμου να θεωρείται στις μέρες μας (και στη χώρα μας), από πολλές γυναίκες, ως πράγμα ακατόρθωτο κι άξιο θαυμασμού....

το καταλαβαίνω να φοβάται κανείς το άγνωστο αλλά το να θεωρείται η καισαρική πιό εύκολη "λύση" από τον φυσιολογικό τοκετό, το θεωρώ αδιανόητο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
:shock: θα ψήφιζα ασυζητητί καισαρική(όχι με ολική νάρκωση όμως) σκεφτηκα και για φτ με επισκληρίδιο αλλά φοβάμαι τους πόνους από τυχόν περινεοτομή.

να τονίσω ότι θαυμάζω όσες άντεξαν και αντέχουν να γεννήσουν φυσιολογικά και χωρις φαρμακα-και ειδικά με κάτι εξωπραγματικές ιστορίες που διαβάζω σαυτό το θεμα-

να σας ζήσουν τα αγγελούδια σας

 

Ακόμη δεν έχω καταλάβει πώς είναι δυνατόν το πιό φυσικό πράγμα του κόσμου να θεωρείται στις μέρες μας (και στη χώρα μας), από πολλές γυναίκες, ως πράγμα ακατόρθωτο κι άξιο θαυμασμού....

το καταλαβαίνω να φοβάται κανείς το άγνωστο αλλά το να θεωρείται η καισαρική πιό εύκολη "λύση" από τον φυσιολογικό τοκετό, το θεωρώ αδιανόητο.

 

Συμφωνώ μαζί σου sofi μου όμως υπάρχουν γυναίκες που φοβούνται αυτό το άγνωστο που λες. Θεωρούν την καισαρική πιο ασφαλή,δεν ξέρω. Δεν ξέρω αν είναι. Δεν έχω γίνει μαμά και δεν μπορώ να μπω στη θέση καμιάς κοπέλας. Ακόμα και τον θηλασμό απεχθάνονται και έχω παράδειγμα από συγγενικό μου πρόσωπο.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δεν έχω καταλάβει πώς είναι δυνατόν το πιό φυσικό πράγμα του κόσμου να θεωρείται στις μέρες μας (και στη χώρα μας), από πολλές γυναίκες, ως πράγμα ακατόρθωτο κι άξιο θαυμασμού....

το καταλαβαίνω να φοβάται κανείς το άγνωστο αλλά το να θεωρείται η καισαρική πιό εύκολη "λύση" από τον φυσιολογικό τοκετό, το θεωρώ αδιανόητο.

 

Συμφωνώ μαζί σου sofi μου όμως υπάρχουν γυναίκες που φοβούνται αυτό το άγνωστο που λες. Θεωρούν την καισαρική πιο ασφαλή,δεν ξέρω. Δεν ξέρω αν είναι. Δεν έχω γίνει μαμά και δεν μπορώ να μπω στη θέση καμιάς κοπέλας. Ακόμα και τον θηλασμό απεχθάνονται και έχω παράδειγμα από συγγενικό μου πρόσωπο.

όλες μας φοβόμαστε το άγνωστο. εξάλλου και ο φυσιολογικός τρόπος είναι άγνωστος αλλά και η καισαρική είναι επίσης άγνωστη. οπότε γιατί φοβόμαστε το ένα κι όχι το άλλο? μάλλον φοβόμαστε τον μπαμπούλα του πόνου.... που ειλικρινά δεν ισχύει. αλλιώς καμμιά γυναίκα δε θα έκανε 2ο παιδί.

γιατί να μην αφήσουμε τη φύση να κάνει τη δουλειά της?? τόσα χρόνια εμπειρίας έχει...;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου sofi μου όμως υπάρχουν γυναίκες που φοβούνται αυτό το άγνωστο που λες. Θεωρούν την καισαρική πιο ασφαλή,δεν ξέρω. Δεν ξέρω αν είναι. Δεν έχω γίνει μαμά και δεν μπορώ να μπω στη θέση καμιάς κοπέλας. Ακόμα και τον θηλασμό απεχθάνονται και έχω παράδειγμα από συγγενικό μου πρόσωπο.

όλες μας φοβόμαστε το άγνωστο. εξάλλου και ο φυσιολογικός τρόπος είναι άγνωστος αλλά και η καισαρική είναι επίσης άγνωστη. οπότε γιατί φοβόμαστε το ένα κι όχι το άλλο? μάλλον φοβόμαστε τον μπαμπούλα του πόνου.... που ειλικρινά δεν ισχύει. αλλιώς καμμιά γυναίκα δε θα έκανε 2ο παιδί.

γιατί να μην αφήσουμε τη φύση να κάνει τη δουλειά της?? τόσα χρόνια εμπειρίας έχει...;)

 

Εγώ πάντως θα επέλεγα φυσιολογικό τοκετό αλλά αυτό που σκέφτομαι και με προβληματίζει είναι γιατί παίζει τόσο πολύ η καισαρική. Και παλιά έτσι ήταν; πας να γεννήσεις φυσιολογικά και κάτι στραβώνει(δεν έχει σωστή θέση το παιδί,είναι μεγάλο και δεν ξέρω τι άλλο) και κάνεις καισαρική.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

όλες μας φοβόμαστε το άγνωστο. εξάλλου και ο φυσιολογικός τρόπος είναι άγνωστος αλλά και η καισαρική είναι επίσης άγνωστη. οπότε γιατί φοβόμαστε το ένα κι όχι το άλλο? μάλλον φοβόμαστε τον μπαμπούλα του πόνου.... που ειλικρινά δεν ισχύει. αλλιώς καμμιά γυναίκα δε θα έκανε 2ο παιδί.

γιατί να μην αφήσουμε τη φύση να κάνει τη δουλειά της?? τόσα χρόνια εμπειρίας έχει...;)

 

Εγώ πάντως θα επέλεγα φυσιολογικό τοκετό αλλά αυτό που σκέφτομαι και με προβληματίζει είναι γιατί παίζει τόσο πολύ η καισαρική. Και παλιά έτσι ήταν; πας να γεννήσεις φυσιολογικά και κάτι στραβώνει(δεν έχει σωστή θέση το παιδί,είναι μεγάλο και δεν ξέρω τι άλλο) και κάνεις καισαρική.

άλλοι είναι οι λόγοι;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα επέλεγα φυσιολογικό τοκετό αλλά αυτό που σκέφτομαι και με προβληματίζει είναι γιατί παίζει τόσο πολύ η καισαρική. Και παλιά έτσι ήταν; πας να γεννήσεις φυσιολογικά και κάτι στραβώνει(δεν έχει σωστή θέση το παιδί,είναι μεγάλο και δεν ξέρω τι άλλο) και κάνεις καισαρική.

άλλοι είναι οι λόγοι;)

 

Πιθανόν!Το έχω σκεφτεί αυτό αλλά δεν θέλω να το πιστέψω ειλικρινά σου μιλάω.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

άλλοι είναι οι λόγοι;)

 

Πιθανόν!Το έχω σκεφτεί αυτό αλλά δεν θέλω να το πιστέψω ειλικρινά σου μιλάω.

 

Δυστυχώς είναι μια πραγματικότητα ο υπερβολικά μεγάλος αριθμός καισαρικών στη χώρα μας. Νομίζω ότι το ποσοστό ανέρχεται περίπου στο 50% :shock:!Ένα φυσιολογικό ποσοστό θα ήταν γύρω στο 15%, όπως είναι και σε πολλές χώρες του εξωτερικού. Σίγουρα κανείς δεν αμφισβητεί ότι η καισαρική είναι μια διαδικασία που αν χρειαστεί μπορεί να σώσει ζωές, αλλά το να κάνει κανείς καισαρική για ευκολία θεωρώ ότι είναι ανεπίτρεπτο. Τελικά έχω καταλήξει στο ότι πρέπει να είναι κανείς πολύ ενημερωμένος και να έχει ψαχτεί στο θέμα του τοκετού ώστε να καταφέρει να αποφύγει την καισαρική. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να σε πείσουν για καισαρική όταν πια έχεις φτάσει στη γέννα και σου παραθέτουν διάφορους δήθεν κινδύνους. Δε θα ήθελα να γενικεύσω καταστάσεις, δεν είναι όλοι οι γιατροί έτσι φυσικά, αλλά υπάρχουν ακόμη και περιπτώσεις γιατρών που είναι δήθεν υπέρ του φυσιολογικού τοκετού αλλά... π.χ. δεν έχουν και την υπομονή να σε περιμένουν να γεννήσεις κ.α.Καλό είναι να ενημερώνεται κανείς ώστε να διαβάζει τα σημάδια από νωρίς.

Συγγνώμη για το μεγάλο post.

EPBrp3.pngpFYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eleni_Tasos, αφού το έχεις ψάξει, έχεις πάρει γνώμες από άτομα που εμπιστεύεσαι και το έχεις προαποφασίσει, τότε τι γυρεύεις εδώ πέρα? Να πείσεις κάποια να το κάνει αν δεν το θέλει είναι μάλλον αδύνατο όπως κατάλαβες. Βασικά μάλλον καλύτερα θα ήταν να περιμένεις να μείνεις έγκυος και έπειτα πες αυτά που λες εδώ στο γιατρό σου και... καλή επιτυχία!

Α, και για να σε προλάβω, πριν 6 μήνες έκανα καισαρική με επισκληρίδιο εγώ η ίδια και ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει. Ό,τι και να λες τώρα, να δεις που θα είναι "κάπως" διαφορετικό από αυτά που λέει η κουμπάρα και η συμπεθέρα, και ο λόγος είναι ότι αυτές απλά υποστηρίζουν αυτό που έκαναν (και δεν αλλάζει) και επίσης έχουν στα χέρια τους ένα υγιές παιδί.

 

όλα τέλεια με την καισαρική που τελικά έκανα και δεν μετανιώνωωωω!! :P

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Φυσιολογικά με επισκληρίδιο και μια χαρά γέννα ήταν. Οι ρήξεις κόλπου μου χάλασαν την εμπειρία γιατί ο πόνος δεν παλευόταν με 2 υπόθετα!!! Αλλά σύμφωνα με τα λεγόμενα του γιατρού μου ήταν μια σπάνια επιπλοκή που ,δεν μπορεί κάποιος να την προβλέψει και μάλλον είναι απίθανο να μου ξανασυμβεί. Οπότε φυσιολογικός με ανάλογη αντιμετώπιση του πόνου!!!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...