Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?


Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?  

1.057

  1. 1. Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?

    • Φυσιολογικός
    • Καισαρική κατ΄επιλογή
    • Καισαρική λόγω ανάγκης


Recommended Posts

Τσάμπα μαλώνετε!

 

Ε,φυσικα τζαμπα,αλλα το θεμα ειναι να υποστηριζουμε την αποψη μας με οποιο τροπο μπορουμε χωρις να αμφισβητουμε τον αλλο! Ειδικα εαν ο άλλος τυχαινει να ειναι μαια! Κατι παραπανω δεν ξερει? Και προσωπικα ζητω συγγνωμη αν αμφισβητησα καποια απο τις κοπελες εδω μεσα. Με παρεσυρε αυτη η δυσφημιση της καισαρικης!

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 391
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εσυ συνεχισε τις ειρωνειες... Μονο αυτο ξερεις να κανεις μαλλον... Αντε εγω ειμαι ασχετη,το δεχομαι. Ουτε η μαρτυρια μιας μαιας σου αρεσει? Εσυ ξερεις καλυτερα κ απο αυτη? ΕΛΕΟΣ!

η μαια καλη μου δεν ειπε οτι εινα καλυτερα να γεννας με ΚΤ παρα με ΦΤ. ουτε οτι η ΚΤ εχει του κοσμου τα θετικα και περισσοτερα μαλιστα απο τον ΦΤ.διαβασε καλυτερα το ποστ της κ αν δεις οτι ειπε κατι τετοιο τοτε ξαναπροσπαθησε...;)

Link to comment
Share on other sites

εσυ συνεχισε τις ειρωνειες... Μονο αυτο ξερεις να κανεις μαλλον... Αντε εγω ειμαι ασχετη,το δεχομαι. Ουτε η μαρτυρια μιας μαιας σου αρεσει? Εσυ ξερεις καλυτερα κ απο αυτη? ΕΛΕΟΣ!

 

απο τη στιγμη που εχω κανει 3 ΦΤ και αυτη κανεναν.τοτε ναι ξερω καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι γίνεσαι επιθετική και τέλος πάντων είναι δικαίωμα σου να υποστηρίζεις με τόσο ΣΘΕΝΟΣ τον Φτ αλλά μην μου λες ότι με τον φυσικό τοκετό είναι όλα ΟΚ ενώ με την ΚΤ υπάρχουν τα παραπάνω (μην τρελαθούμε τελείως).....

οι παρενέργειες της καισαρικής που ανέφερα είναι όλες βασισμένες σε βιβλιογραφία προερχόμενη από πιστοποιημένα περιοδικά και ιατρικά εγχειρίδια (κομμάτι από την πτυχιακή μου εργασία) και όπως προανέφερα τα περισσότερα είναι σε σχέση με το φυσιολογικό τοκετό....

δεν υποστηρίζω με σθένος το φυσιολογικό τοκετό υπερασπίζομαι και προσπαθώ να προάγω την υγεία....

 

το μην τρελαθούμε τελείως δεν καταλαβαίνω σε ποιον το λες:

στον καθηγητή της γυναικολογίας Κρεατσά;

ή μήπως στους κυρίους: Eggesbo, Gronlund, Mognelli, Miklat, Hagnevik και τόσους άλλους πάνω στις έρευνες των οποίων βασίστηκαν τα όσα σας γράφω;

-Σοβαρή αιμορραγία αν ο πλακούντας δεν ξεκολλάει που μπορεί να αποφέρει και τον θάνατο της μητέρας.

δεν υσχίει καθόλου άν ο πλακούντας δεν ξεκολά γίνεται δακτυλική αποκόληση

αντίθετα στην καισαρική τομή η μητρική θνησιμότητα είναι τριπλάσια

 

-Εγκεφαλική Ανοξία (πόσα παιδιά γεννήθηκαν και από το σπρώξιμο και σφίξιμο της μάνας προκλήθηκε έλλειψη οξυγόνου στον εγκέφαλο με αποτέλεσμα να είναι φυτά – καθυστερημένα- αυτιστικά για την υπόλοιπη ζωής τους?)

δεν υσχίει ούτε και αυτό

ο αυτισμός για παράειγμα συνδέεται με την αναισθησία που χορηγήθηκε κατά τον τοκετό και το αγκπαρ σκορ

τα φυτά που λες υποθέτω ότι αναφέρεσαι στην εγκεφαλική αιμοραγία συνήθως αποτέλεσμα της προωρότητας ή της κακής διαχείρησης του τοκετού και όχι του τρόπου τοκετού αυτού καθ εαυτού

 

-Έλλειψη αισθήσεων κατά την ερωτική επαφή (κοινώς δεν νιώθουν τίποτα κατά την διείσδυση)

-Πόσα παιδάκια είναι λωροδεμένα και κατά την έξοδο από τον κόλπο τα μωράκια σκάνε?

και για όλα τα προαναφέρομενα θα ήθελα βιβλιογραφία και όχι πληροφορίες από μια γειτόνισσα τη γιαγιά και τη θεία

 

Είπα και για τις 2 κατηγορίες (ΦΤ και ΚΤ) και την ελεύθερη βούληση επιλογής…..και την λες και σε μένα….ΕΛΕΟΣ

Τέλος πάντων χαλάρωσε ότι θέλει η καθεμία θα κάνει, εσύ γιατί χτυπιέσαι έτσι??? Δεν σε καταλαβαίνω….

είναι θέμα προαγωγής και αγωγής υγείας, αυτή είναι η δουλειά μου, η ορθή (και όχι πελατειακή) ενημέρωση του κόσμου...οφείλω να πω την αλήθεια τώρα αν ο κόσμος παραμένει στις δικιές του θεωρίες και απόψεις (δίχως να τις πιστοποιεί) αυτό δεν είναι δικιά μου ευθύνη, όμως όταν αναφερόμαστε στην παραπληροφόρηση ναι θα πω την αλήθεια

Link to comment
Share on other sites

οι παρενέργειες της καισαρικής που ανέφερα είναι όλες βασισμένες σε βιβλιογραφία προερχόμενη από πιστοποιημένα περιοδικά και ιατρικά εγχειρίδια (κομμάτι από την πτυχιακή μου εργασία) και όπως προανέφερα τα περισσότερα είναι σε σχέση με το φυσιολογικό τοκετό....

δεν υποστηρίζω με σθένος το φυσιολογικό τοκετό υπερασπίζομαι και προσπαθώ να προάγω την υγεία....

 

το μην τρελαθούμε τελείως δεν καταλαβαίνω σε ποιον το λες:

στον καθηγητή της γυναικολογίας Κρεατσά;

ή μήπως στους κυρίους: Eggesbo, Gronlund, Mognelli, Miklat, Hagnevik και τόσους άλλους πάνω στις έρευνες των οποίων βασίστηκαν τα όσα σας γράφω;

δεν υσχίει καθόλου άν ο πλακούντας δεν ξεκολά γίνεται δακτυλική αποκόληση

αντίθετα στην καισαρική τομή η μητρική θνησιμότητα είναι τριπλάσια

 

 

δεν υσχίει ούτε και αυτό

ο αυτισμός για παράειγμα συνδέεται με την αναισθησία που χορηγήθηκε κατά τον τοκετό και το αγκπαρ σκορ

τα φυτά που λες υποθέτω ότι αναφέρεσαι στην εγκεφαλική αιμοραγία συνήθως αποτέλεσμα της προωρότητας ή της κακής διαχείρησης του τοκετού και όχι του τρόπου τοκετού αυτού καθ εαυτού

 

 

και για όλα τα προαναφέρομενα θα ήθελα βιβλιογραφία και όχι πληροφορίες από μια γειτόνισσα τη γιαγιά και τη θεία

 

 

είναι θέμα προαγωγής και αγωγής υγείας, αυτή είναι η δουλειά μου, η ορθή (και όχι πελατειακή) ενημέρωση του κόσμου...οφείλω να πω την αλήθεια τώρα αν ο κόσμος παραμένει στις δικιές του θεωρίες και απόψεις (δίχως να τις πιστοποιεί) αυτό δεν είναι δικιά μου ευθύνη, όμως όταν αναφερόμαστε στην παραπληροφόρηση ναι θα πω την αλήθεια

 

 

καλά λέγε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η μαια καλη μου δεν ειπε οτι εινα καλυτερα να γεννας με ΚΤ παρα με ΦΤ. ουτε οτι η ΚΤ εχει του κοσμου τα θετικα και περισσοτερα μαλιστα απο τον ΦΤ.διαβασε καλυτερα το ποστ της κ αν δεις οτι ειπε κατι τετοιο τοτε ξαναπροσπαθησε...;)

 

Δεν εχω να προσπαθησω για κατι........ Εσυ κατι προσπαθεις,αλλα τελοσπαντων! Εδω διαβασα τι ειπε! Εσυ πριν ειρωνευτεις καταλαβες τι ειπε? Δεν ειπα οτι υποστηριξε την καισαρικη! Αλλο θεμα ειναι αυτο. Ειπα ομως οτι δεν ειναι πρεπον να ειρωνευεσαι ο,τι και να γραψει ο αλλος. Μαλλον τις αποψεις που ειναι ιδιες με τις δικες σου ανεχεσαι...

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που εχω κανει 3 ΦΤ και αυτη κανεναν.τοτε ναι ξερω καλυτερα!

 

ΑΝΤΕ ΚΑΛΑ! Τι να πω απο κει και περα..... Εσυ ξερεις καλυτερα..... Μονο που αυτη και με γιατρους εχει να κανει και με γυναικες... και αντιδρασεις βλεπει συνεχως....... απο γυναικες διαφορετικες! εσυ εισαι μια και απο μια γυναικα μονο δεν μπορεις να σχηματισεις αντικειμενικη αποψη...

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

οι παρενέργειες της καισαρικής που ανέφερα είναι όλες βασισμένες σε βιβλιογραφία προερχόμενη από πιστοποιημένα περιοδικά και ιατρικά εγχειρίδια (κομμάτι από την πτυχιακή μου εργασία) και όπως προανέφερα τα περισσότερα είναι σε σχέση με το φυσιολογικό τοκετό....

δεν υποστηρίζω με σθένος το φυσιολογικό τοκετό υπερασπίζομαι και προσπαθώ να προάγω την υγεία....

 

το μην τρελαθούμε τελείως δεν καταλαβαίνω σε ποιον το λες:

στον καθηγητή της γυναικολογίας Κρεατσά;

ή μήπως στους κυρίους: Eggesbo, Gronlund, Mognelli, Miklat, Hagnevik και τόσους άλλους πάνω στις έρευνες των οποίων βασίστηκαν τα όσα σας γράφω;

δεν υσχίει καθόλου άν ο πλακούντας δεν ξεκολά γίνεται δακτυλική αποκόληση

αντίθετα στην καισαρική τομή η μητρική θνησιμότητα είναι τριπλάσια

 

 

δεν υσχίει ούτε και αυτό

ο αυτισμός για παράειγμα συνδέεται με την αναισθησία που χορηγήθηκε κατά τον τοκετό και το αγκπαρ σκορ

τα φυτά που λες υποθέτω ότι αναφέρεσαι στην εγκεφαλική αιμοραγία συνήθως αποτέλεσμα της προωρότητας ή της κακής διαχείρησης του τοκετού και όχι του τρόπου τοκετού αυτού καθ εαυτού

 

 

και για όλα τα προαναφέρομενα θα ήθελα βιβλιογραφία και όχι πληροφορίες από μια γειτόνισσα τη γιαγιά και τη θεία

 

 

είναι θέμα προαγωγής και αγωγής υγείας, αυτή είναι η δουλειά μου, η ορθή (και όχι πελατειακή) ενημέρωση του κόσμου...οφείλω να πω την αλήθεια τώρα αν ο κόσμος παραμένει στις δικιές του θεωρίες και απόψεις (δίχως να τις πιστοποιεί) αυτό δεν είναι δικιά μου ευθύνη, όμως όταν αναφερόμαστε στην παραπληροφόρηση ναι θα πω την αλήθεια

 

Κορίτσι μου, μην κουράζεσαι άδικα. Όποια ήθελε, κατάλαβε από τα προηγούμενα μηνύματά σου τα οφέλη ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ενός φ.τ. Κάποιες μέλλουσες μανούλες όμως, βάζουν πάνω από το παιδί τους, τη δική τους βολή :(

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλά λέγε!!!

αλλος ένας άνθρωπος που κλείνει τα μάτια μπροστά στην αλήθεια...

 

κάποτε καίγαν τα βιβλία για να μην προσεγγίζουν οι άνθρωποι την αλήθεια σήμερα ο κόσμος την έχει έτοιμη στο πιάτο του και παρ' όλα αυτά κλείνει τα μάτια πεισματικά...

 

ανυσηχώ που θα καταλήξουμε...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου, μην κουράζεσαι άδικα. Όποια ήθελε, κατάλαβε από τα προηγούμενα μηνύματά σου τα οφέλη ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ενός φ.τ. Κάποιες μέλλουσες μανούλες όμως, βάζουν πάνω από το παιδί τους, τη δική τους βολή :(

 

Καλό θα είναι τέτοια ιδιαιτέρως προσβλητικά συμπεράσματα να τα κρατάμε για τον εαυτό μας. Γιατί εγώ ας πούμε που οδηγήθηκα σε καισαρική, είτε από άγνοια είτε από πραγματική ανάγκη, σαφώς και δεν κοίταξα την βολή μου και με προσβάλλει αυτό που λες! Φαντάζομαι και άλλες μανούλες το ίδιο.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι τέτοια ιδιαιτέρως προσβλητικά συμπεράσματα να τα κρατάμε για τον εαυτό μας. Γιατί εγώ ας πούμε που οδηγήθηκα σε καισαρική, είτε από άγνοια είτε από πραγματική ανάγκη, σαφώς και δεν κοίταξα την βολή μου και με προσβάλλει αυτό που λες! Φαντάζομαι και άλλες μανούλες το ίδιο.

 

Aeriko μου, μη παρεξηγείσαι... Νομίζω πως η κοπέλα εννοούσε πως όταν δε συντρέχουν λόγοι υγείας για Κ.Τ.. Προφανώς, εσύ λόγω ιατρικών κωλυμάτων ο γιατρός σου θεώρησε τη Κ.Τ. ως βέλτιστη λύση και πολύ καλά έπραξε. ;)

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Thaumataki μου ξέρεις τι παθαίνω όταν βλέπω γενικεύσεις και τέτοια συμπεράσματα... Γίνομαι λίγο ταύρος! Γιατι δεν βοηθάνε... ΚΑΘΟΛΟΥ! μάλλον το αντίθετο από το επιθυμητό αποτέλεσμα έχουν! Δεν είμαστε εδώ για να κρίνουμε τις πράξεις κανενός!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μου, μην κουράζεσαι άδικα. Όποια ήθελε, κατάλαβε από τα προηγούμενα μηνύματά σου τα οφέλη ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ενός φ.τ. Κάποιες μέλλουσες μανούλες όμως, βάζουν πάνω από το παιδί τους, τη δική τους βολή :(

 

αυτη ειναι η δικη σας αποψη κ εμπειρια κ δεν μπορειτε να μας περνατε για η@@@@ς επειδη καναμε καισαρικη ( εχω κ φ.τ.) εκεινη την ωρα δεν θα κατσω να διαπραγματευτω τον φ.τ. με την κ.τ. ναι ειναι χειρουργειο αλλα δε μπορω να παρω την κοιλια μου κ να παω σε αλλο γιατρο εκκεινη την στιγμη. επισης εαν ρωτησουμε 5.000.000 γυναικες για την αποψη τους κ για το αν τους ετυχε κατι στραβο την ωρα της γεννασ θα σου πουν ολες 5.000.000 διαφορετικες αποψεις.

δεν συμφωνω επισης με εκεινες που κανουν παραπονα για τον γιατρο κ οτιι την ωρα της γεννσ ανακαλυπτουν οτι δεν ειναι καλος .η καλη μερα απο το πρωι φαινεται καπιοα σημαδια θα σας εχει δειξει στους 9 μηνες που τον επισκεπτεστε.

επισης η αναρωση ειτε ειναι φ.τ. ειτε κ.τ. ειναι διαφορετικη για καθε σωμα.εγω ακομα θυμαμαι την ψαλιδια στον φ.τ.!!!(σορρυ για την λεπτομερια αλλα αλλοι ανεβασαν κ βιντεο)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου, μην κουράζεσαι άδικα. Όποια ήθελε, κατάλαβε από τα προηγούμενα μηνύματά σου τα οφέλη ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ενός φ.τ. Κάποιες μέλλουσες μανούλες όμως, βάζουν πάνω από το παιδί τους, τη δική τους βολή :(

 

Δεν εχεις κανενα δικαιωμα να μιλας ετσι για καμια! Αλλωστε την ωρα της γεννας ειναι γνωστο οτι το μωρο διατρεχει περισσοτερους κινδυνους! (Στο Φ. Τ. αναφερομαι.)Αντε να προσεχουμε λιγο πως μιλαμε!

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις κανενα δικαιωμα να μιλας ετσι για καμια! Αλλωστε την ωρα της γεννας ειναι γνωστο οτι το μωρο διατρεχει περισσοτερους κινδυνους! (Στο Φ. Τ. αναφερομαι.)Αντε να προσεχουμε λιγο πως μιλαμε!

 

εννοεις οτι το μωρο στον ΦΤ κινδυνευει περισσοτερο?:lol::lol::lol: αχ η ελλειψη γνωσης τελικα εχει αυτα τα αποτελεσματα!!!η ημιμαθεια λενε ειναι χειροτερη απο την αμαθεια!κ εχουν δικιο!

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα να σου ζησει το παιδακι σου!

 

θελω να πιστευω οτι καμια μαμα η ελαχιστες απο μονες τους και χωρις λογο επιλεγουν την καισαρικη

εγω εκανα στο 1ο επειγουσα καισαρικη λογω υψηλης πιεσης και οχι γιατι κοιταξα τη βολη μου

το 2ο παρα τις αντιρρησεις πολλων το γεννησα φυσιολογικα και τωρα παλευω για φτ και στο 3ο που εννοειται οτι ειναι ο,τι καλυτερο

παντως ειναι απαραδεκτο στα καλα καθουμενα να πας για καισαρικη

εμεις τι να πουμε που παλευουμε για φτ?

εχοντας ζησει 1 κτ και 1φτ δυσκολο και πολυωρο προτιμω 1000% το φτ

βεβαια σε περιπτωση αναγκης καλα που υπαρχει και η καισαρικη, αλλα οχι και να την επιλεγουμε εξ αρχης

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Κίνδυνοι καισαρικής τομής

 

Κίνδυνος από τη γενική αναισθησία

Μολύνσεις ή αιμορραγία

Εξασθένιση των τοιχωμάτων της μήτρας

Τραυματισμός του νεογνού

- η αιμορραγία η οποία συναντάται

- οι βλάβες της ουροδόχου κύστεως

- βλάβες στον εντερικό σωλήνα

 

οι κυριότερες επιπλοκές αποτελούνται από λοιμώξεις του ουροποιητικού, της μήτρας, αλλά και της χειρουργικής τομής,

- οι θρομβώσεις και οι εμβολές

β) Επιπλοκές του εμβρύου:

Οι επιπλοκές αφορούν κυρίως εμβρυικούς τραυματισμούς όπως: κατάγματα στους βραχίονες και στους μηρούς, αλλά και πνευμονικές επιπλοκές του εμβρύου λόγω καθυστέρησης απορρόφησης του πνευμονικού εμβρυικού υγρού κυρίως.

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Η καισαρική είναι πολύτιμη, αλλά είναι επίσης μια χειρουργική επέμβαση, με συγκεκριμένες ενδείξεις. Ο στόχος όλων πρέπει πάντα να είναι το όφελος του νεογέννητου και της μητέρας, χωρίς όμως να αγνοούμε τους κινδύνους μιας άστοχης χειρουργικής επέμβασης.

β) Επιπλοκές του εμβρύου: Οι επιπλοκές αφορούν κυρίως εμβρυικούς τραυματισμούς όπως: κατάγματα στους βραχίονες και στους μηρούς, αλλά και πνευμονικές επιπλοκές του εμβρύου λόγω καθυστέρησης απορρόφησης του πνευμονικού εμβρυικού υγρού κυρίως.

 

Έτσι όπως κάθε επέμβαση, η καισαρική έχει ρίσκο αυξημένης αιμορραγίας, μετεγχειρητικής λοίμωξης και βέβαια εν τω βάθει φλεβικής θρόμβωσης ή πνευμονικής εμβολής.

 

Ασφαλώς να ξεκαθαρίσουμε πως και ο φυσιολογικός τοκετός εμπεριέχει τους κινδύνους αυτούς, αλλά σε πολύ μικρότερο ποσοστό. Πέραν της εξορισμού μεγαλύτερης απώλειας αίματος με την καισαρική έχουμε τομή στο δέρμα, τους μυς και την μήτρα αλλά και συνεπαγόμενη παρατεταμένη ακινησία προκειμένου τα ανατομικά αυτά στοιχεία να επουλωθούν.

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=3226

 

και μετα πες μου οτι ο ΦΤ ειναι πιο επικυνδινος απο την ΚΤ.πρωτη φορα το ακουω αυτο!!βρες μου εναν γιατρο που να λεει οτι ο ΦΤ ειναι πιο επικυνδινος!

επισης θα ηθελα αρθρα που να υποστιριζουν ο ΦΤ ειναι πιο επικυνδινος απο οτι η ΚΤ.μπορεις να βρεις σχετικη βιβλιογραφεια?δε μιλαω για περιπτωσεις που ηδη κυνδινευει η μητερα η το βρεφος!αλλα για κανονικη εκβαση τοκετου!

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω οτι για να κανεις κτ υπογραφεις...

 

φυσικα κ υπογραφεις.γιατι παιρνεις την ευθυνη πανω σου για οτι σου συμβει.ενω οταν πας για φτ δεν υπογραφεις τιποτα!πραγμα που απο μονο του δειχνει τι ειναι πιο επικυνδινο!! οχι τωρα να βγαλουμε κ τον ΦΤ πιο επικυνδινο!θα μας διαβασει κ κανενας θα γελαει 10 χρονια!:lol:

Link to comment
Share on other sites

δημητρα μια και εισαι γερμανια...συνηθιζεται φτ μετα απο κτ;

αν θες απαντας στο αλλο θεμα για να μη μας κοψουν αν και δεν ειναι ασχετο

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

εννοεις οτι το μωρο στον ΦΤ κινδυνευει περισσοτερο?:lol::lol::lol: αχ η ελλειψη γνωσης τελικα εχει αυτα τα αποτελεσματα!!!η ημιμαθεια λενε ειναι χειροτερη απο την αμαθεια!κ εχουν δικιο!

 

Ναι,εννοω οτι την ωρα της γεννας στο Φ.Τ. το μωρο κινδυνευει περισσοτερο... Την ημιμαθεια εσυ την εχεις αν πιστευεις το αντιθετο! Αν δεν ισχυει γιατι τοτε γινεται καισαρικη οταν κινδυνευει το παιδι? Θα σωθει με καισαρικη? Αφου αυτη ειναι πιο επικυνδινη κατα τη γνωμη σου!!!

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να φανώ επικριτική, Eleni-Tasos έχεις μια θέση άμυνας κι επίθεσης ταυτόχρονα, άνευ λόγου κι αιτίας.

Ρώτησες εμάς που έχουμε εμπειρία και σού απαντήσαμε... Αποδεκτό να έχεις την άποψή σου και να την υποστηρίζεις σθεναρά, αλλά μη φοράς παρωπίδες. Δε σου λέμε τίποτα παραπάνω, από αυτό που ισχύει. Τί δηλαδή....πως η Κ.Τ. καλό είναι να προτιμάται λόγω ιατρικών προβλημάτων και κινδύνου, σε κάθε άλλη περίπτωση ας ακολουθούνται οι ''νόμοι'' της φύσεως.

Από 'κει και πέρα δε νομίζω πως είναι πρέπον να αμφισβητείς τις περισσότερες και μάλιστα απαξιωτικά.

 

Φιλικά πάντα....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...