Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξυπνάει με το παραμικρό!


smak

Recommended Posts

Just now, Mikraki2207 είπε:

Αυτη την απορία για το πως θα κοιμούνται μετά το θηλασμό την έχω κι εγώ, αλλά μάλλον θα βρουν μονα τους το τροπο. 

 

Έτσι μου έχει πει και μια γνωστή μου που είχε ψάξει πολύ το θέμα θηλασμός με βιβλιογραφία κλπ πολύ πριν γίνει διαδεδομένο (έχει παιδιά 20 ετών) κ γενικά το ξέρει το θέμα άψογα, θήλασε μέχρι 1μισι έτους κλπ, ότι μια χαρά θα κοιμάται και μετά κ να μην ανησυχώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 178
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

17 ώρες πρίν, irin είπε:

Να ρωτησω κατι,αν γνωριζετε; Υπαρχει περιπτωση παιδι 2.5-3 ετων να εχει καποια δυσανεξια στο αγελαδινο γαλα και να κανει ανησυχο υπνο επειδη πινει πριν κοιμηθει; Μαλλον βλακεια ρωταω,αλλα οσο ζω ελπιζω οτι θα βρω γιατι δεν κοιμαται!!

Καλημέρα. Λίγο δύσκολο χωρίς αλλαγές ενδείξεις. Παρόλα αυτά στην ηλικία που είστε μπορείτε να κάνετε ραστ τεστ, αιματολογική που δείχνει τυχόν αλλεργίες. Επίσης, έχετε διαβάσει ποτέ για τις φροντισμενες  συνθήκες ύπνου; 

16 ώρες πρίν, Mikraki2207 είπε:

Μα δεν το είπα επειδή πιστεύω ότι οφείλεται στην αλλεργία το ξύπνημα, απλώς επειδή ρωτήθηκε αυτό το πράγμα κι εγώ εχω αυτή την εμπειρία.με την αλλεργία θεωρώ ότι δεν σχετίζεται. Συμφωνώ με αυτό που λες. 

 

@irinλίγο δύσκολο μου φαίνεται να εκδηλώσει τώρα αυτη τη δυσανεξία, έτσι κιόλας. Συνήθως στο πρώτο χρόνο και τους πρώτους μήνες φαίνεται αλλά και υποθετικά να το παρουζιαζε τώρα έτσι ξαφνικά πιστεύω ότι θα είχε κι άλλα συμπτώματα, όπως διαρροια, εμετό. 

Εγώ έγραψα ότι η ανησυχία στον ύπνο οφείλεται πολλές φορές σε αλλεργίες μαζί όμως με άλλες ενδείξεις. Έχω διαβάσει πολύ κ υπάρχει λόγος που όλο αυτό εκδηλώνεται τη νύχτα απλά δν μπορώ να βρω τώρα το άρθρο μα το ποσταρω. Δεν εννοούσα ότι τα μωρά ξυπνάνε επειδή έχουν αλλεργία σε κάτι, αλίμονο. Ειδικά αυτά που θηλάζουν είναι λογικό να ξυπνάνε 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vespa33 είπε:

Καλημέρα. Λίγο δύσκολο χωρίς αλλαγές ενδείξεις. Παρόλα αυτά στην ηλικία που είστε μπορείτε να κάνετε ραστ τεστ, αιματολογική που δείχνει τυχόν αλλεργίες. Επίσης, έχετε διαβάσει ποτέ για τις φροντισμενες  συνθήκες ύπνου; 

Καλημερα!

σε ευχαριστω για την απαντηση σου. 
εχω μιλησει και με συμβουλο υπνου.. τοτε που ηταν 18 μηνων και ξυπνουσε 8 φορες τη νυχτα..

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Έτσι μου έχει πει και μια γνωστή μου που είχε ψάξει πολύ το θέμα θηλασμός με βιβλιογραφία κλπ πολύ πριν γίνει διαδεδομένο (έχει παιδιά 20 ετών) κ γενικά το ξέρει το θέμα άψογα, θήλασε μέχρι 1μισι έτους κλπ, ότι μια χαρά θα κοιμάται και μετά κ να μην ανησυχώ.

Εμενα είναι 4.5 μηνω. Θα θελα να από θηλασω στον 6ο αλλα το φοβάμαι 

 

Just now, irin είπε:

Καλημερα!

σε ευχαριστω για την απαντηση σου. 
εχω μιλησει και με συμβουλο υπνου.. τοτε που ηταν 18 μηνων και ξυπνουσε 8 φορες τη νυχτα..

Αυτό θα σου έλεγα κ γω. Σε βοήθησε; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Vespa33 είπε:

Τα 

 

Αυτό θα σου έλεγα κ γω. Σε βοήθησε; 

Μαλλον οχι γιατι εχει περασει πανω απο ετος και ακομα στα ιδια ειμαστε... απλα με βοηθησε να συμφιλιωθω με αυτο και να μη σκαω τοσο. Πρωτο,δευτερο ξυπνημα οκ. Αν τον δω πολυ ξυπνιο ή αν σηκωθει,τον παιρνουμε στο κρεβατι μας και κοιμαται σαν πουλακι. Κι εγω σαν σιγμα τελικο...

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Μαλλον οχι γιατι εχει περασει πανω απο ετος και ακομα στα ιδια ειμαστε... απλα με βοηθησε να συμφιλιωθω με αυτο και να μη σκαω τοσο. Πρωτο,δευτερο ξυπνημα οκ. Αν τον δω πολυ ξυπνιο ή αν σηκωθει,τον παιρνουμε στο κρεβατι μας και κοιμαται σαν πουλακι. Κι εγω σαν σιγμα τελικο...

Σε καταλαβαίνω. Είναι στο παιδι. Λένε ότι μετά τον τρίτο χρόνο στρώνει ο ύπνος. Κουραγιο μανούλα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vespa33 είπε:

Σε καταλαβαίνω. Είναι στο παιδι. Λένε ότι μετά τον τρίτο χρόνο στρώνει ο ύπνος. Κουραγιο μανούλα 

:-) παλια νομιζα οτι στρωνει μετα το ετος. Μετα ηλπιζα στα δυο.. τωρα δεν ελπιζω πια! Καποτε θα μου ερθει εκπληξη!

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει οτι οταν κοιμαται πιο αργα,πχ 10 ή 11, δεν ξυπναει! Προφανως ειναι λιωμα απο κουραση,το ξερω. Αλλα τις καθημερινες που τον βαζω 8-8.30-9.00 παλι ειναι λιωμα,παρακαλαει να παει για υπνο,αλλα σε μια ωρα αρχιζει τα ξυπνηματα!

χθες λοιπον,επειδη κοιμηθηκε αργα για μεσημερι, τον εβαλα κατα τις 10+. Ξυπνησε 6.45! Και απο τοτε ξανακοιμαται με τον αντρα μου στο κρεβατι μας. 
επισης χθες δεν ηπιε γαλα το βραδυ,αλλα θεωρω οτι δεν φταιει αυτο. Η αργοπορια υπνου φταιει,εχει ξανασυμβει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, irin είπε:

Εχω παρατηρησει οτι οταν κοιμαται πιο αργα,πχ 10 ή 11, δεν ξυπναει! Προφανως ειναι λιωμα απο κουραση,το ξερω. Αλλα τις καθημερινες που τον βαζω 8-8.30-9.00 παλι ειναι λιωμα,παρακαλαει να παει για υπνο,αλλα σε μια ωρα αρχιζει τα ξυπνηματα!

χθες λοιπον,επειδη κοιμηθηκε αργα για μεσημερι, τον εβαλα κατα τις 10+. Ξυπνησε 6.45! Και απο τοτε ξανακοιμαται με τον αντρα μου στο κρεβατι μας. 
επισης χθες δεν ηπιε γαλα το βραδυ,αλλα θεωρω οτι δεν φταιει αυτο. Η αργοπορια υπνου φταιει,εχει ξανασυμβει. 

Μπραβο,μια χαρα κοιμηθηκε.Να το εκμεταλευεσαι.Εγω πολλες φορες εχω υπερενταση κ ενω κοιμαται,δεν κοιμαμαι.Ενα δραμα !!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vespa33 είπε:

Μπραβο,μια χαρα κοιμηθηκε.Να το εκμεταλευεσαι.Εγω πολλες φορες εχω υπερενταση κ ενω κοιμαται,δεν κοιμαμαι.Ενα δραμα !!!

Εννοειται! Εγω προτιμω να σηκωθω λιγο πιο νωρις,απ’το να χουζουρεψω, να φαω το πρωινο μου και να πιω εναν καφε με την ηρεμια μου πριν ξυπνησουν και αρχισει το παρτυ :-) οποτε τα σ.κ. Οταν ξυπνανε τα παιρνει ο αντρας μου στο κρεβατι και χουζουρευουν οσο παει.. κι εγω χαλαρωνω λιγο μονη μου και ειναι η πιο ωραια ωρα της ημερας!

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Εννοειται! Εγω προτιμω να σηκωθω λιγο πιο νωρις,απ’το να χουζουρεψω, να φαω το πρωινο μου και να πιω εναν καφε με την ηρεμια μου πριν ξυπνησουν και αρχισει το παρτυ :-) οποτε τα σ.κ. Οταν ξυπνανε τα παιρνει ο αντρας μου στο κρεβατι και χουζουρευουν οσο παει.. κι εγω χαλαρωνω λιγο μονη μου και ειναι η πιο ωραια ωρα της ημερας!

Kι εγω ετσι κανω,τρεχω να προλαβω να πιω καφε με ηρεμια,οποτε προλαβαινω!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vespa33 είπε:

Εμενα είναι 4.5 μηνω. Θα θελα να από θηλασω στον 6ο αλλα το φοβάμαι 

 

Μετά τον έκτο είναι που αρχίζει να έχει πλάκα ο θηλασμός, πιο πριν το μωρό είναι σαν να κοιμάται κ βαριέσαι Μετά παίζει με το στήθος, γελάει, τραβάει την μπλούζα όταν θέλει γάλα, ακόμα και καθιστό θηλάζει. Έχει πλάκα. Είχα ακούσει από φίλη μου ότι αποθηλασε στον έκτο κ τώρα σκέφτομαι "τα καλύτερα έχασε".

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα υπέροχο (κατ' εμε) βιβλίο που λέγεται " Τα μωρά είναι άνθρωποι της νύχτας" της Κατερίνας Χρυσανθοπούλου. Το αγόρασα γιατί πολλές κοπέλες απο εδω το προτείναν και πραγματικά είχαν δίκιο.  Εξηγεί τόσο όμορφα και απλά την διαδικασία του ύπνου στα μωρά και απενοχοποιεί κάθε στερεότυπο που νομίζουμε ότι θα πρέπει να ισχύει (πχ απο τριων μηνων να κοιμάται όλη νύχτα σερί στην κούνια του). Εκτός του ότι είναι πολύ τρυφερά γραμμένο , αβαντάρει τον μητρικό θηλασμό για τα μωράκια που θηλάζουν,  με "ξεκλειδωσε" ψυχολογικά διότι ο στόχος του βιβλίου είναι να δείξει σε μία μαμά ότι το φυσιολογικό (ως προς τον υπνο) μπορεί να έχει πολύ μεγάλο φάσμα , και εαν ένα παιδάκι δεν είναι καλόυπνο , είναι δηλαδή "κουκουβαγάκι",  δεν είναι και το τέλος του κόσμου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Μετά τον έκτο είναι που αρχίζει να έχει πλάκα ο θηλασμός, πιο πριν το μωρό είναι σαν να κοιμάται κ βαριέσαι Μετά παίζει με το στήθος, γελάει, τραβάει την μπλούζα όταν θέλει γάλα, ακόμα και καθιστό θηλάζει. Έχει πλάκα. Είχα ακούσει από φίλη μου ότι αποθηλασε στον έκτο κ τώρα σκέφτομαι "τα καλύτερα έχασε".

Εμενα ο θηλασμος δεν με κουραζει,απλα θα θελα να αποθηλασω λιγο νωρις για να μπορει τομωρο να μεινει κ κανενα βραδυ σε καμια γιαγια!Εγω δεν εχω βοηθεια ,οπως κ πολλες μανουλες και δυστυχως η αυπνια με εχει τσακισει.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Vespa33 είπε:

Εμενα ο θηλασμος δεν με κουραζει,απλα θα θελα να αποθηλασω λιγο νωρις για να μπορει τομωρο να μεινει κ κανενα βραδυ σε καμια γιαγια!Εγω δεν εχω βοηθεια ,οπως κ πολλες μανουλες και δυστυχως η αυπνια με εχει τσακισει.

Πάντως αν θεωρείς ότι με το να σταματήσεις να θηλάζεις θα τον κανείς να κοιμάται πιο καλά ... αυτό δεν ισχύει πάντα. Στην δικιά μου περίπτωση τα ίδια είχαμε και με τον θηλασμό ... τα ίδια και μετά :p 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Πάντως αν θεωρείς ότι με το να σταματήσεις να θηλάζεις θα τον κανείς να κοιμάται πιο καλά ... αυτό δεν ισχύει πάντα. Στην δικιά μου περίπτωση τα ίδια είχαμε και με τον θηλασμό ... τα ίδια και μετά :p 

Δν θα συμβεί αυτό κ το ξέρω. Απλά λέω ότι αν δν θηλάζω θα μπορώ να την αφήνω κ κανένα βράδυ στη γιαγια της μπας κ κοιμηθω κ γω σαν άνθρωπος. 

Just now, Vespa33 είπε:

Δν θα συμβεί αυτό κ το ξέρω. Απλά λέω ότι αν δν θηλάζω θα μπορώ να την αφήνω κ κανένα βράδυ στη γιαγια της μπας κ κοιμηθω κ γω σαν άνθρωπος. 

Εσύ πότε αποθηλασες; κ πως το χειρίστηκες μετά όταν ξυπνουσε; 

12 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Δεν είναι σίγουρο όμως ότι αν δεν θηλάζει δεν θα ξυπνάει. Πολλά ξυπνάνε ενώ δεν θηλάζουν. Θα μπορεί να το κοιμίζει μετά η γιαγιά;

Εεεε εντάξει κάποτε θα σταματήσει ο θηλασμός. Κάποιος τρόπος θα βρεθεί να μάθει να κοιμάται. Δν μπορούν όλες οι γυναίκες να θηλάζουν για χρόνια μέχρι το παιδί να αποθηλασει μόνο του 

Just now, Vespa33 είπε:

Δν θα συμβεί αυτό κ το ξέρω. Απλά λέω ότι αν δν θηλάζω θα μπορώ να την αφήνω κ κανένα βράδυ στη γιαγια της μπας κ κοιμηθω κ γω σαν άνθρωπος. 

Εσύ πότε αποθηλασες; κ πως το χειρίστηκες μετά όταν ξυπνουσε; 

Εεεε εντάξει κάποτε θα σταματήσει ο θηλασμός. Κάποιος τρόπος θα βρεθεί να μάθει να κοιμάται. Δν μπορούν όλες οι γυναίκες να θηλάζουν για χρόνια μέχρι το παιδί να αποθηλασει μόνο του 

Επίσης βρε κορίτσια εγρ; χα ππυθεβ; ότι; Ν σταματήσει να θηλάζει δν θ; ξυπνάει; ποτέ δν ειο; κάτι τέτοιο ίσα ίσα που έγραψα παραπάνω ότι θεωρώ πως ξυπνάνε κ από συνήθεια κ όχι λόγω πείνας πάντα.; αρα αυτό δν κοβεται εύκολα 

Just now, Vespa33 είπε:

Δν θα συμβεί αυτό κ το ξέρω. Απλά λέω ότι αν δν θηλάζω θα μπορώ να την αφήνω κ κανένα βράδυ στη γιαγια της μπας κ κοιμηθω κ γω σαν άνθρωπος. 

Εσύ πότε αποθηλασες; κ πως το χειρίστηκες μετά όταν ξυπνουσε; 

Εεεε εντάξει κάποτε θα σταματήσει ο θηλασμός. Κάποιος τρόπος θα βρεθεί να μάθει να κοιμάται. Δν μπορούν όλες οι γυναίκες να θηλάζουν για χρόνια μέχρι το παιδί να αποθηλασει μόνο του 

Επίσης βρε κορίτσια εγραψα πουθενά ότι αΝ σταματήσει να θηλάζει δν θα ξυπνάει; ποτέ δν ειπα κάτι τέτοιο ίσα ίσα που έγραψα παραπάνω ότι θεωρώ πως ξυπνάνε κ από συνήθεια κ όχι λόγω πείνας πάντα.; αρα αυτό δν κοβεται εύκολα 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα να συνεχίσεις να θηλάζεις αν δεν θες, αλλά λογικά πρώτα θα πρέπει να βρείτε εναν τρόπο να κοιμάται χωρίς να θηλάζει, να το συνηθίσει, να μάθουν αυτόν τον τρόπο και οι άλλοι που πρόκειται να το αναλάβουν κ μετά να το αναλάβουν. Θα φτάσει το έτος σίγουρα δηλαδή. Δεν μπορώ να φανταστώ ένα μωρό 6 μηνών που ξυπνάει πολλές φορες τη νύχτα να λείπουν οι γονείς κ να πρέπει να καταφερουν οι παππούδες να το κοιμίσουν. Πολύ στρεσογόνο και για το μωρό και για τους παππούδες.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, Vespa33 είπε:

Δν θα συμβεί αυτό κ το ξέρω. Απλά λέω ότι αν δν θηλάζω θα μπορώ να την αφήνω κ κανένα βράδυ στη γιαγια της μπας κ κοιμηθω κ γω σαν άνθρωπος. 

Εσύ πότε αποθηλασες; κ πως το χειρίστηκες μετά όταν ξυπνουσε; 

Εεεε εντάξει κάποτε θα σταματήσει ο θηλασμός. Κάποιος τρόπος θα βρεθεί να μάθει να κοιμάται. Δν μπορούν όλες οι γυναίκες να θηλάζουν για χρόνια μέχρι το παιδί να αποθηλασει μόνο του 

Επίσης βρε κορίτσια εγρ; χα ππυθεβ; ότι; Ν σταματήσει να θηλάζει δν θ; ξυπνάει; ποτέ δν ειο; κάτι τέτοιο ίσα ίσα που έγραψα παραπάνω ότι θεωρώ πως ξυπνάνε κ από συνήθεια κ όχι λόγω πείνας πάντα.; αρα αυτό δν κοβεται εύκολα 

 

Εγώ που λες ξεκίνησα να δίνω και ξένο γάλα στον 8 μήνα και μέχρι τον 9 μήνα το είχαμε κόψει Τον θηλασμό. Έμεινα έγκυος σε άλλο μωράκι όποτε ο γιατρός που με παρακολουθεί ήταν κατηγορηματικός στο να θηλάζω και να έχω και άλλο μωράκι στην κοιλιτσα. Μας πήρε ένα μήνα αλλά σε αυτή την ηλικία εμένα ήδη δεν θήλαζε πολύ μέσα στην μέρα γιατί έτρωγε πολλές στέρεες. Στην αρχή την πρώτη εβδομάδα είχαμε θέματα έλεγα δεν θα τα καταφέρω , γιατί δεν είχε πιάσει ποτε μπιμπερό και σου λέει τι θέλει τώρα αυτή ξαφνικά :p  έκανα υπομονή .. αυτό που μου λέγανε δωσε το στον άντρα σου η σε κάποιον άλλον να προσπαθήσει γιατί μπορεί Από εσένα να μην το πάρει δεν έγινε ποτε γιατί κανείς δεν ήξερε τα κουμπιά του καλύτερα από μένα και πως εγώ μπορώ να τον καθησυχάσω. Και που λες έπιασε με εκπαιδευτικό ποτηράκι (με μπιμπερό σε εμένα ποτε) και όταν νυστάζε τον κορόιδευα και πρώτα του εδεινα στήθος και μετά σιγά σιγά του έβαζα το μπουκάλι και εκεί πάνω στην νύστα του ο καιμενος γκρίνιαζε λίγο αλλά το δεχόταν. Και έτσι μας είχαν μείνει λίγα γεύματα και κάθε 5 μέρες έκοβα ένα. Αλλά πιστεύω αν θες να σταματήσεις στου 6 μήνες θα σου είναι πολύ πιο εύκολο γιατί εκεί το μωράκι θεωρώ δεν καταλαβαίνει κ πολύ ακόμα τι γίνεται και δέχεται πιο εύκολα. Ο δικός μου ήδη είχε ξεκινήσει να καταλαβαίνει τι συμβαίνει. Λίγο υπομονή , ξεκινά 1 μισή μήνα πιο νωρίς το ξένο να δεις πως θα το δεχτεί η βάλε πρώτα δικό σου γάλα στο μπουκάλι σε περίπτωση που δεν έχει πιάσει ποτε μπουκάλι για να το δεχτεί. Καιιιιι αυτό ήταν :) 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Πάντως αν θεωρείς ότι με το να σταματήσεις να θηλάζεις θα τον κανείς να κοιμάται πιο καλά ... αυτό δεν ισχύει πάντα. Στην δικιά μου περίπτωση τα ίδια είχαμε και με τον θηλασμό ... τα ίδια και μετά :p 

Συμφωνώ. Το ίδιο έγινε και με εμάς. Αλλά οφείλω να ομολογήσω πως για εμένα η φάση φόρμουλα ήταν πιο εύκολη από το θηλασμό. Βέβαια εγώ ταλαιπωρήθηκα παααρα πολύ για να θηλάσω έστω και αυτούς τους 6 μήνες, οπότε αποτυπώθηκε στο μυαλό μου και σαν τραυματική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι επί τη ευκαιρία εσάς που αποθηλασατε, αν και θέλω να θηλάσω μερικούς μήνες ακόμη. Όταν αποθηλαζουν, τι γίνεται όταν απλά θέλουν να πιπιλισουν; Πχ για να κοιμηθούν ή απλά γιατί έτσι; Γιατί η δικιά μου (ενός έτους τώρα) δεν θέλει πάντα γάλα, θέλει απλά να θηλάσει. Το θεμα του τι θα πιει δηλαδή κι εμένα μου φαίνεται το εύκολο της υπόθεσης, δεν είναι εκεί το πρόβλημα (είναι και φαγανη, δεν θα'χει θέμα με άλλο γάλα), το θέμα είναι πώς θα της αρνούμαι το στήθος όταν το ζητάει και πώς θα την κοιμιζω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι επί τη ευκαιρία εσάς που αποθηλασατε, αν και θέλω να θηλάσω μερικούς μήνες ακόμη. Όταν αποθηλαζουν, τι γίνεται όταν απλά θέλουν να πιπιλισουν; Πχ για να κοιμηθούν ή απλά γιατί έτσι; Γιατί η δικιά μου (ενός έτους τώρα) δεν θέλει πάντα γάλα, θέλει απλά να θηλάσει. Το θεμα του τι θα πιει δηλαδή κι εμένα μου φαίνεται το εύκολο της υπόθεσης, δεν είναι εκεί το πρόβλημα (είναι και φαγανη, δεν θα'χει θέμα με άλλο γάλα), το θέμα είναι πώς θα της αρνούμαι το στήθος όταν το ζητάει και πώς θα την κοιμιζω.

Εμένα σαν χουζουρι πιπιλαει το χέρι της. Όχι τον αντίχειρα. Στην αρχή πιπιλουσε το δείκτη και μετά από λίγο καιρό τον καρπό... Η αλήθεια είναι ότι ψάχνω τρόπους για να της το κόψω και αυτό σιγά σιγά, αλλά δεν ξέρω πως... Ειλικρινά είναι ο μόνος τρόπος με τον οποίο χαλαρώνει

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι επί τη ευκαιρία εσάς που αποθηλασατε, αν και θέλω να θηλάσω μερικούς μήνες ακόμη. Όταν αποθηλαζουν, τι γίνεται όταν απλά θέλουν να πιπιλισουν; Πχ για να κοιμηθούν ή απλά γιατί έτσι; Γιατί η δικιά μου (ενός έτους τώρα) δεν θέλει πάντα γάλα, θέλει απλά να θηλάσει. Το θεμα του τι θα πιει δηλαδή κι εμένα μου φαίνεται το εύκολο της υπόθεσης, δεν είναι εκεί το πρόβλημα (είναι και φαγανη, δεν θα'χει θέμα με άλλο γάλα), το θέμα είναι πώς θα της αρνούμαι το στήθος όταν το ζητάει και πώς θα την κοιμιζω.

Αρχίζει το μωρό συνήθως και ψάχνει άλλους τρόπους χαλάρωσης. Εμένα ας πούμε ξεκίνησε και πιπιλαγε την κουβέρτα του :p αλλά βέβαια δεν ξέρω αν μπορώ να μιλήσω και να συγκρίνω την δίκη μου περίπτωση με την δικιά σου , γιατί το δικό σου εφόσον είναι μεγαλύτερο και για 3 μήνες ας πούμε διαφορά αλλάζουν πολύ τα μωρά. Εσένα καταλαβαίνει περισσότερα και σίγουρα θα σου είναι ακόμα πιο δύσκολο να απόθηλάσεις από ότι εγώ που ήταν μικρότερος. Όσο πιο αργά αποφασίσεις να το κόψεις συνήθως είναι και πιο δύσκολο. (Εξαρτάται και το ποσό καλόβολο είναι το μωρό) όλα πάντως κατά την άποψη μου πρέπει να γίνουν σταδιακά για να μην τραυματίσουμαι την ψυχολογία τους. 

Just now, anemoni1989 είπε:

Συμφωνώ. Το ίδιο έγινε και με εμάς. Αλλά οφείλω να ομολογήσω πως για εμένα η φάση φόρμουλα ήταν πιο εύκολη από το θηλασμό. Βέβαια εγώ ταλαιπωρήθηκα παααρα πολύ για να θηλάσω έστω και αυτούς τους 6 μήνες, οπότε αποτυπώθηκε στο μυαλό μου και σαν τραυματική εμπειρία.

Για τις περισσότερες από εμάς σίγουρα ο θηλασμός ειδικά στο πρώτο μωράκι ήταν ότι πιο δύσκολο έχουμε περάσει. Σίγουρα η φάση φόρμουλα είναι πιο εύκολη και για εμένα το ίδιο ισχύει. Όχι ότι κοιμάται καλύτερα αλλά είναι στο ψυχολογικό κομμάτι πιο πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...