Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξυπνάει με το παραμικρό!


smak

Recommended Posts

 

Οκ δοκίμασε να μην της μιλήσεις καθόλου μα καθόλου ούτε καν να της χαμογελασεις (ξέρω ειναι σκληρό!) και δες αν έχεις αποτελες σε καμμια βδομάδα

 

Δε γίνεται μωρέ κι αυτό... εμένα όποτε ξυπνάει μου χαμογελάει, πώς να μην του χαμογελάσεις και να του ψιθυρίσεις του παιδιού...; χαλάλι κι ας αργήσει να κοιμηθεί, αν φταίει αυτό!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 178
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δε γίνεται μωρέ κι αυτό... εμένα όποτε ξυπνάει μου χαμογελάει, πώς να μην του χαμογελάσεις και να του ψιθυρίσεις του παιδιού...; χαλάλι κι ας αργήσει να κοιμηθεί, αν φταίει αυτό!

 

Το ξέρω αλλα αν θες να κοιμηθεις συζήτηση δεν κανείς αλλιώς σου λέει το άλλο γιατι να κοιμηθώ, εδω έχουμε γελάκια και πάρτυ!

Ενώ αν δει ότι είναι βαρετή η κατάσταση δεν ξανασηκωνεται!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αλλα αν θες να κοιμηθεις συζήτηση δεν κανείς αλλιώς σου λέει το άλλο γιατι να κοιμηθώ, εδω έχουμε γελάκια και πάρτυ!

Ενώ αν δει ότι είναι βαρετή η κατάσταση δεν ξανασηκωνεται!

 

Σωστο, αλλα αυτο που με απασχολει δεν ειναι τοσο το πως θα ξαναπαει για υπνο. Με τον εναν ή τον αλλο τροπο θα παει δε χωραει συζητηση. Το θεμα μου ειναι το γιατι κανει τοσο ελαφρυ υπνο και το οτι αν ειναι να με παιρνει παντα χαμπαρ, ε δεν ειναι και το πιο ωραιο πραγμα να σε αναστατωνει καποιος μεσα στον υπνο σου...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οκ δοκίμασε να μην της μιλήσεις καθόλου μα καθόλου ούτε καν να της χαμογελασεις (ξέρω ειναι σκληρό!) και δες αν έχεις αποτελες σε καμμια βδομάδα

 

Οκ. Εννοειται ουτε φως δεν αναβω. Οτι βλεπω με το νυκτος.

 

 

Πάντως αφού παει πίσω για ύπνο αμεςως δεν είναι πρόβλημα πιστεύω, και κάθε φορά που θα σε βλέπει θα ξυπνάει και θα σου φωνάζει οπότε μάλλον η λύση θα ειναι να περιορίσεις τα πολλές επισκέψεις :wink:

 

Ναι παει αμεσως αλλα κανει 1 ωρα μετα να ξανακοιμηθει και την ακουω που στριφογυρναει...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σωστο, αλλα αυτο που με απασχολει δεν ειναι τοσο το πως θα ξαναπαει για υπνο. Με τον εναν ή τον αλλο τροπο θα παει δε χωραει συζητηση. Το θεμα μου ειναι το γιατι κανει τοσο ελαφρυ υπνο και το οτι αν ειναι να με παιρνει παντα χαμπαρ, ε δεν ειναι και το πιο ωραιο πραγμα να σε αναστατωνει καποιος μεσα στον υπνο σου...

 

Ξέρεις τι μάλλον την πέτυχαινεις οταν ειναι στον ελαφρύ της ύπνο (REM) , γιατί οσο μεγαλώνουν η διάρκεια των κύκλων μεγαλώνει! Οπότε δυστυχώς την πέτυχενεις εκεί.. Ειναι τυχαίο!

Και εγω μερικες φορές πάω μεσα και ξυπνάει με το παραμικρό και άλλες φορές τίποτα! Εχει τύχει να μου πέσει η εικόνα της Παναγίας πανω του εκεί που τον σταύρωνα και να μην εχει ξυπνήσει ! :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ξέρω αλλα αν θες να κοιμηθεις συζήτηση δεν κανείς αλλιώς σου λέει το άλλο γιατι να κοιμηθώ, εδω έχουμε γελάκια και πάρτυ!

Ενώ αν δει ότι είναι βαρετή η κατάσταση δεν ξανασηκωνεται!

 

Αυτό εννοείται, κι όταν έχει χρειαστεί να τον αλλάξω νύχτα μες το μισοσκόταδο και χωρίς πολλά πολλά, αλλά ένα χαμογελάκι κι έναν ψίθυρο στο αυτάκι πριν τον βάλω για ύπνο δεν του τα στερώ..:)

 

Καταλαβαίνω πάντως τον προβληματισμό της smak, δεν είναι καλό να κοιμάται συνεχώς τόσο ελαφρά, δεν ξεκουράζεται όσο πρέπει.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι μάλλον την πέτυχαινεις οταν ειναι στον ελαφρύ της ύπνο (REM) , γιατί οσο μεγαλώνουν η διάρκεια των κύκλων μεγαλώνει! Οπότε δυστυχώς την πέτυχενεις εκεί.. Ειναι τυχαίο!

 

Λες, ε? Ναι οκ εχει τυχει και να μην ξυπνησει γιατι και σε μενα εχουν πεσει πραγματα....και τιποτα.

 

Και εγω μερικες φορές πάω μεσα και ξυπνάει με το παραμικρό και άλλες φορές τίποτα! Εχει τύχει να μου πέσει η εικόνα της Παναγίας πανω του εκεί που τον σταύρωνα και να μην εχει ξυπνήσει ! :shock:

 

:lol::lol::lol:

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σάς και χρόνια πολλά! 

Διαβασα ολα τα παραπάνω και ταυτιζομαι τοσο πολύ καο θέλω να κλαψω που δε βρισκω λυση. 

Λοιπόν εχω ενα αγοράκι σήμερα κιόλας έκλεισε 9 μηνων, δεν τον εχω δει ποτε να κοιμαται βαρια παρα μονο στο δρόμο απο το μαιευτήριο στο σπίτι. Ξυπνάει ακομα και με το φύσημα του αέρα, είμαι πάντα δίπλα του όταν κοιμαται και τον παρατηρώ κοιμαται υπερβολικά πολύ ελαφριά, το βράδυ θέλει συνέχεια στήθος μπορει και καθε δεκάλεπτο, οι στιγμές που κοιμαται βαριά είναι ελάχιστες και περνάνε γρήγορα, γιατί μπορεί π.χ. να δω ότι κοιμαται οκ και να φύγω να παω τουαλέτα ή να πάω να κατσω με τον αντρα μου πέντε λεπτα και αμεσως ξυπνάει απο τους ψυθιρους ή απο το χερούλι της πορτα. Δε ξέρω τι να κάνω; εκτός οτι δε κοιμαται χωρίς στήθος, οτι δεν κοιμάται στη κούνια (δεν το χω δοκιμάσει), δεν κοιμάται συνεχόμενα, δεν κοιμάται και καλα, παραπαει, ας εκανε μονο ενα απο αυτα οχι ολα μαζί :( λοιπόν εσεις κορίτσια που έχετε γράψει εστω και πέντε χρόνια μετα τι κανατε και πως εξελίχτηκε; υπαρχει καμία άλλη που περνάει το ιδιο; ή που περασε στο παρελθόν το ίδιο; και τι έκανε για αυτο; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikraki2207 είπε:

Καλησπέρα σάς και χρόνια πολλά! 

Διαβασα ολα τα παραπάνω και ταυτιζομαι τοσο πολύ καο θέλω να κλαψω που δε βρισκω λυση. 

Λοιπόν εχω ενα αγοράκι σήμερα κιόλας έκλεισε 9 μηνων, δεν τον εχω δει ποτε να κοιμαται βαρια παρα μονο στο δρόμο απο το μαιευτήριο στο σπίτι. Ξυπνάει ακομα και με το φύσημα του αέρα, είμαι πάντα δίπλα του όταν κοιμαται και τον παρατηρώ κοιμαται υπερβολικά πολύ ελαφριά, το βράδυ θέλει συνέχεια στήθος μπορει και καθε δεκάλεπτο, οι στιγμές που κοιμαται βαριά είναι ελάχιστες και περνάνε γρήγορα, γιατί μπορεί π.χ. να δω ότι κοιμαται οκ και να φύγω να παω τουαλέτα ή να πάω να κατσω με τον αντρα μου πέντε λεπτα και αμεσως ξυπνάει απο τους ψυθιρους ή απο το χερούλι της πορτα. Δε ξέρω τι να κάνω; εκτός οτι δε κοιμαται χωρίς στήθος, οτι δεν κοιμάται στη κούνια (δεν το χω δοκιμάσει), δεν κοιμάται συνεχόμενα, δεν κοιμάται και καλα, παραπαει, ας εκανε μονο ενα απο αυτα οχι ολα μαζί :( λοιπόν εσεις κορίτσια που έχετε γράψει εστω και πέντε χρόνια μετα τι κανατε και πως εξελίχτηκε; υπαρχει καμία άλλη που περνάει το ιδιο; ή που περασε στο παρελθόν το ίδιο; και τι έκανε για αυτο; 

ειvαι η ηλικια μηv αvχωvεσε . Θα δεις μεγαλες διαφορες οσο μεγαλωvει. Τωρα που ειvαι μικρα θελουv συvεχεια vα θηλαζουv εχουv αυτηv τηv εvvοια γιαυτο κ ξυπvαvε συχvα επισης δεv μπορουv ακομα vα βολευτουv κ ξυπvαvε ακομα κ για  vα αλαξουv πλευρο. καvε υπομοvη . στηv κουvια θα το βαζεις το πρωτο δεκαλεπτο ποη το περvει ο υπvος αλλιως μετα ξυπvαει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikraki2207 είπε:

Καλησπέρα σάς και χρόνια πολλά! 

Διαβασα ολα τα παραπάνω και ταυτιζομαι τοσο πολύ καο θέλω να κλαψω που δε βρισκω λυση. 

Λοιπόν εχω ενα αγοράκι σήμερα κιόλας έκλεισε 9 μηνων, δεν τον εχω δει ποτε να κοιμαται βαρια παρα μονο στο δρόμο απο το μαιευτήριο στο σπίτι. Ξυπνάει ακομα και με το φύσημα του αέρα, είμαι πάντα δίπλα του όταν κοιμαται και τον παρατηρώ κοιμαται υπερβολικά πολύ ελαφριά, το βράδυ θέλει συνέχεια στήθος μπορει και καθε δεκάλεπτο, οι στιγμές που κοιμαται βαριά είναι ελάχιστες και περνάνε γρήγορα, γιατί μπορεί π.χ. να δω ότι κοιμαται οκ και να φύγω να παω τουαλέτα ή να πάω να κατσω με τον αντρα μου πέντε λεπτα και αμεσως ξυπνάει απο τους ψυθιρους ή απο το χερούλι της πορτα. Δε ξέρω τι να κάνω; εκτός οτι δε κοιμαται χωρίς στήθος, οτι δεν κοιμάται στη κούνια (δεν το χω δοκιμάσει), δεν κοιμάται συνεχόμενα, δεν κοιμάται και καλα, παραπαει, ας εκανε μονο ενα απο αυτα οχι ολα μαζί :( λοιπόν εσεις κορίτσια που έχετε γράψει εστω και πέντε χρόνια μετα τι κανατε και πως εξελίχτηκε; υπαρχει καμία άλλη που περνάει το ιδιο; ή που περασε στο παρελθόν το ίδιο; και τι έκανε για αυτο; 

Παρούσα!!! Η μικρή μου είναι 18 μηνών και ακόμα υποφέρω με τον ύπνο της. Όλοι λένε πως κάποια στιγμή στρώνει το πράγμα, αλλά δε διευκρινίζουν το πότε... Γιατί αν είναι να πάει φοιτήτρια για να κοιμηθώ ξανά σαν άνθρωπος, φεξε μου και γλίστρησα!! Να ξέρω τουλάχιστον να καβατζαρω σουίτα στο Δαφνί!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 είπε:

καvε υπομοvη . στηv κουvια θα το βαζεις το πρωτο δεκαλεπτο ποη το περvει ο υπvος αλλιως μετα ξυπvαει. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Στην κούνια δε τον βαζω ακομα γιατί φοβάμαι το πήγαινε έλα, δε θα το αντέξω και μπορει και να μην τον ακούσω και δε θέλω να κλαίει. 

Just now, anemoni1989 είπε:

Παρούσα!!! Η μικρή μου είναι 18 μηνών και ακόμα υποφέρω με τον ύπνο της. Όλοι λένε πως κάποια στιγμή στρώνει το πράγμα, αλλά δε διευκρινίζουν το πότε... Γιατί αν είναι να πάει φοιτήτρια για να κοιμηθώ ξανά σαν άνθρωπος, φεξε μου και γλίστρησα!! Να ξέρω τουλάχιστον να καβατζαρω σουίτα στο Δαφνί!!

18;;; ποπο τι μου είπες τωρα. Δηλαδή εχω δρόμο ακομα. Και δε θέλω να κανω και sleep training, θα προτιμούσα να ελεγε μια μερα μονο του και να πει αχ θα κοιμηθώ σερι και ηρεμα απο δω και περα. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mikraki2207 είπε:

Καλησπέρα σάς και χρόνια πολλά! 

Διαβασα ολα τα παραπάνω και ταυτιζομαι τοσο πολύ καο θέλω να κλαψω που δε βρισκω λυση. 

Λοιπόν εχω ενα αγοράκι σήμερα κιόλας έκλεισε 9 μηνων, δεν τον εχω δει ποτε να κοιμαται βαρια παρα μονο στο δρόμο απο το μαιευτήριο στο σπίτι. Ξυπνάει ακομα και με το φύσημα του αέρα, είμαι πάντα δίπλα του όταν κοιμαται και τον παρατηρώ κοιμαται υπερβολικά πολύ ελαφριά, το βράδυ θέλει συνέχεια στήθος μπορει και καθε δεκάλεπτο, οι στιγμές που κοιμαται βαριά είναι ελάχιστες και περνάνε γρήγορα, γιατί μπορεί π.χ. να δω ότι κοιμαται οκ και να φύγω να παω τουαλέτα ή να πάω να κατσω με τον αντρα μου πέντε λεπτα και αμεσως ξυπνάει απο τους ψυθιρους ή απο το χερούλι της πορτα. Δε ξέρω τι να κάνω; εκτός οτι δε κοιμαται χωρίς στήθος, οτι δεν κοιμάται στη κούνια (δεν το χω δοκιμάσει), δεν κοιμάται συνεχόμενα, δεν κοιμάται και καλα, παραπαει, ας εκανε μονο ενα απο αυτα οχι ολα μαζί :( λοιπόν εσεις κορίτσια που έχετε γράψει εστω και πέντε χρόνια μετα τι κανατε και πως εξελίχτηκε; υπαρχει καμία άλλη που περνάει το ιδιο; ή που περασε στο παρελθόν το ίδιο; και τι έκανε για αυτο; 

Eμενα ο μεγαλος μου ηταν ετσι. Τους πρωτους 5 μηνες κοιμοταν μονο πανω μου ή διπλα μου. Απο τους 5 μηνες αρχισε να κοιμαται στους ημερησιους στο κρεβατι (τον εναν στον μαρσιπο) αλλα στο μισαωρο ξυπνουσε και τον ξανακοιμιζα (του ξαναεδινα στηθος). Οταν περνουσε αλμα ή εβγαζε δοντι περνουσαν αρκετες μερες να ξυπναει ανα 20 λεπτα. Για την φασαρια, εννοειται οτι ξυπνουσε με το παραμικρο. Αφου εκανα τον νιντζα μεχρι να σηκωθω απο το κρεβατι και περνουσαν τουλαχιστον 7-8 αποπειρες απομακρυνσης του στηθους μεχρι να καταφερω να φυγω. Καπου εκει αποδεχθηκα οτι μαλλον ειναι αυτο που λεμε "βρεφος υψηλων αναγκων". Μεχρι 1,5 χρ ξυπνουσε καθε 2-3 ωρες το βραδυ. Απο 1,5-2 ξυπνουσε κατα μεσο ορο 3 φορες και απο τα 2,-2,5 αρχισε να ξυπναει μια ή και καμια φορα. Μεχρι λιγο πριν γινει 4 το πιο συχνο ηταν να μην ξυπναει ουτε μια φορα αλλα εδω και καποιους μηνες τις περισσοτερες φορες θα ξυπνησει μια φορα το βραδυ, ειτε για τσισα, ειτε για νερο, ειτε απλα επειδη θελει καποιον να κατσει λιγο διπλα του (και τωρα τελευταια ακομη και να ξαπλωσει μαζι του καποιες φορες). Δεν ξυπναει τοσο ευκολα πια. Μπορει ο μικρος να κανει φασαρια αλλα αυτος κοιμαται κανονικοτατα. Μετα τα 3 ειδα τεραστια διαφορα σε αυτο. Ηταν περιπου η εποχη που τον μετεφερα κοιμισμενο (πχ απο το αμαξι αν τον πηρε ο υπνος) και δεν ξυπνουσε! Πολλες φορες κοιμαται μονος του (χωρις να υπαρχει καποιος μαζι του στο δωματιο δηλαδη) και παρ'ολο που λεει οτι θελει παρεα εχω παρατηρησει οτι οταν ειναι μονος του κοιμαται πιο γρηγορα (πχ του λεω οτι παω να κατουρησω ή παω να ξαπλωσω τον μικρο που τον εχει παρει ο υπνος στον μαρσιπο και περιμενω καποια ωρα πριν ξαναμπω στο δωματιο, σχεδον παντα τον παιρνει ο υπνος).

Ειστε σε εποχη που υπαρχει συνηθως μια διαταραχη στον υπνο (το 8 month sleep regression κυμαινεται μεταξυ 8ου και 10ου μηνα) αλλα εαν λες οτι ετσι ηταν απο την αρχη τοτε ισως θα πρεπει να αποδεχθεις κι εσυ οτι εχεις ενα παιδι "υψηλων αναγκων" :) Εγω ηλπιζα να παει 3-4 για να δω διαφορα,  τωρα ελπιζω να παει 8 και πιστευω οτι δεν θα ξυπναει εστω και μια φορα καθε βραδυ :grin:

Δοκιμασε να παρεις μια συσκευη με λευκους ηχους, εγω μετανιωσα που δεν πηρα στον μεγαλο. Στον μικρο χρησιμοποιω εδω και αρκετους μηνες (ειναι 14 μηνων) και παρ'ολο που ειναι πιο καλοϋπνος, προλαβε αμετρητα ξυπνηματα απο την φασαρια του μεγαλου!

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Mikraki2207 είπε:

Καλησπέρα σάς και χρόνια πολλά! 

Διαβασα ολα τα παραπάνω και ταυτιζομαι τοσο πολύ καο θέλω να κλαψω που δε βρισκω λυση. 

Λοιπόν εχω ενα αγοράκι σήμερα κιόλας έκλεισε 9 μηνων, δεν τον εχω δει ποτε να κοιμαται βαρια παρα μονο στο δρόμο απο το μαιευτήριο στο σπίτι. Ξυπνάει ακομα και με το φύσημα του αέρα, είμαι πάντα δίπλα του όταν κοιμαται και τον παρατηρώ κοιμαται υπερβολικά πολύ ελαφριά, το βράδυ θέλει συνέχεια στήθος μπορει και καθε δεκάλεπτο, οι στιγμές που κοιμαται βαριά είναι ελάχιστες και περνάνε γρήγορα, γιατί μπορεί π.χ. να δω ότι κοιμαται οκ και να φύγω να παω τουαλέτα ή να πάω να κατσω με τον αντρα μου πέντε λεπτα και αμεσως ξυπνάει απο τους ψυθιρους ή απο το χερούλι της πορτα. Δε ξέρω τι να κάνω; εκτός οτι δε κοιμαται χωρίς στήθος, οτι δεν κοιμάται στη κούνια (δεν το χω δοκιμάσει), δεν κοιμάται συνεχόμενα, δεν κοιμάται και καλα, παραπαει, ας εκανε μονο ενα απο αυτα οχι ολα μαζί :( λοιπόν εσεις κορίτσια που έχετε γράψει εστω και πέντε χρόνια μετα τι κανατε και πως εξελίχτηκε; υπαρχει καμία άλλη που περνάει το ιδιο; ή που περασε στο παρελθόν το ίδιο; και τι έκανε για αυτο; 

Σε συμπονω απόλυτα.. Κ μένα έτσι είναι ο μικρός μου γιος, ευτυχώς η μεγάλη κάνει συνήθως βαθύ ύπνο ειδικά πιο μικρή. Έχει τύχει αρκετές φορές ενώ τον θηλάζω σε πολυθρόνα να ανασανω λίγο πιο δυνατά η να πάω να του βάλω κουβέρτα η να κουνηθώ ελάχιστα κ να ξυπνήσει. Στο κρεβάτι απ' την άλλη τον θηλάζω, αφήνει το στήθος γιατί κοιμάται κ πάω να πάρω το ένα το χέρι (που το έχω πάνω απ' το κεφάλι του όπως θηλάζουμε ξάπλα) γιατί μου έχει μουδιάσει κ ξυπνάει κ άντε πάλι απ' την αρχή. Βέβαια τους τελευταιους 1-2 μήνες όταν κοιμηθεί μπορεί να περάσουν κ 3-4 ώρες μέχρι να ξανά θηλάσει οπότε κοιμαται λίγο καλύτερα κ εγώ προσπαθώ να μην αναπνέω!! :PΠάντως κ εγώ περιμένω να μεγαλώσει λίγο μπας κ στρώσει. Τώρα είναι 11 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Eμενα ο μεγαλος μου ηταν ετσι. Τους πρωτους 5 μηνες κοιμοταν μονο πανω μου ή διπλα μου. Απο τους 5 μηνες αρχισε να κοιμαται στους ημερησιους στο κρεβατι (τον εναν στον μαρσιπο) αλλα στο μισαωρο ξυπνουσε και τον ξανακοιμιζα (του ξαναεδινα στηθος). Οταν περνουσε αλμα ή εβγαζε δοντι περνουσαν αρκετες μερες να ξυπναει ανα 20 λεπτα. Για την φασαρια, εννοειται οτι ξυπνουσε με το παραμικρο. Αφου εκανα τον νιντζα μεχρι να σηκωθω απο το κρεβατι και περνουσαν τουλαχιστον 7-8 αποπειρες απομακρυνσης του στηθους μεχρι να καταφερω να φυγω. Καπου εκει αποδεχθηκα οτι μαλλον ειναι αυτο που λεμε "βρεφος υψηλων αναγκων". Μεχρι 1,5 χρ ξυπνουσε καθε 3 ωρες το βραδυ. Απο 1,5-2 ξυπνουσε κατα μεσο ορο 3 φορες και απο τα 2,-2,5 αρχισε να ξυπναει μια ή και καμια φορα. Μεχρι λιγο πριν γινει 4 το πιο συχνο ηταν να μην ξυπναει ουτε μια φορα αλλα εδω και καποιους μηνες τις περισσοτερες φορες θα ξυπνησει μια φορα το βραδυ, ειτε για τσισα, ειτε για νερο, ειτε απλα επειδη θελει καποιον να κατσει λιγο διπλα του (και τωρα τελευταια ακομη και να ξαπλωσει μαζι του καποιες φορες). Δεν ξυπναει τοσο ευκολα πια. Μπορει ο μικρος να κανει φασαρια αλλα αυτος κοιμαται κανονικοτατα. Μετα τα 3 ειδα τεραστια διαφορα σε αυτο. Ηταν περιπου η εποχη που τον μετεφερα κοιμισμενο (πχ απο το αμαξι αν τον πηρε ο υπνος) και δεν ξυπνουσε! Πολλες φορες κοιμαται μονος του (χωρις να υπαρχει καποιος μαζι του στο δωματιο δηλαδη) και παρ'ολο που λεει οτι θελει παρεα εχω παρατηρησει οτι οταν ειναι μονος του κοιμαται πιο γρηγορα (πχ του λεω οτι παω να κατουρησω ή παω να ξαπλωσω τον μικρο που τον εχει παρει ο υπνος στον μαρσιπο και περιμενω καποια ωρα πριν ξαναμπω στο δωματιο, σχεδον παντα τον παιρνει ο υπνος).

Ειστε σε εποχη που υπαρχει συνηθως μια διαταραχη στον υπνο (το 8 month sleep regression κυμαινεται μεταξυ 8ου και 10ου μηνα) αλλα εαν λες οτι ετσι ηταν απο την αρχη τοτε ισως θα πρεπει να αποδεχθεις κι εσυ οτι εχεις ενα παιδι "υψηλων αναγκων" :) Εγω ηλπιζα να παει 3-4 για να δω διαφορα,  τωρα ελπιζω να παει 8 και πιστευω οτι δεν θα ξυπναει εστω και μια φορα καθε βραδυ :grin:

Δοκιμασε να παρεις μια συσκευη με λευκους ηχους, εγω μετανιωσα που δεν πηρα στον μεγαλο. Στον μικρο χρησιμοποιω εδω και αρκετους μηνες (ειναι 14 μηνων) και παρ'ολο που ειναι πιο καλοϋπνος, προλαβε αμετρητα ξυπνηματα απο την φασαρια του μεγαλου!

Να σου πω ότι μου έδωσες κουραγιο ψέματα θα σου πω.. Πφφ ηλπιζα τόσο στο να αλλάξει στο χρόνο όπως πολλές περιπτώσεις στο περίγυρο μου, βεβαια ακόμα διατηρω μερικες ελπιδες. Λευκους ήχους εχω δοκιμάσει απειρες φορές, ήμουν ενθουσιασμενη απο πριν γεννησω ότι θα βάζω λευκους ήχους και θα χω το κεφαλι μου ησυχο χα χα. 

Just now, mama16 είπε:

Σε συμπονω απόλυτα.. Κ μένα έτσι είναι ο μικρός μου γιος, ευτυχώς η μεγάλη κάνει συνήθως βαθύ ύπνο ειδικά πιο μικρή. Έχει τύχει αρκετές φορές ενώ τον θηλάζω σε πολυθρόνα να ανασανω λίγο πιο δυνατά η να πάω να του βάλω κουβέρτα η να κουνηθώ ελάχιστα κ να ξυπνήσει. Στο κρεβάτι απ' την άλλη τον θηλάζω, αφήνει το στήθος γιατί κοιμάται κ πάω να πάρω το ένα το χέρι (που το έχω πάνω απ' το κεφάλι του όπως θηλάζουμε ξάπλα) γιατί μου έχει μουδιάσει κ ξυπνάει κ άντε πάλι απ' την αρχή. Βέβαια τους τελευταιους 1-2 μήνες όταν κοιμηθεί μπορεί να περάσουν κ 3-4 ώρες μέχρι να ξανά θηλάσει οπότε κοιμαται λίγο καλύτερα κ εγώ προσπαθώ να μην αναπνέω!! :PΠάντως κ εγώ περιμένω να μεγαλώσει λίγο μπας κ στρώσει. Τώρα είναι 11 μηνών.

Το σχόλιο σου είναι σα να το έγραψα εγώ. Ταυτίζομαι απόλυτα, κι εγώ προσπαθώ να μην ανασανω όταν είμαι πολύ κοντά του, αν δε καμιά φορά που κουνιέται πατήσει τη κουβέρτα με το πόδι του δε τολμώ να τη τραβηξω τι τραβάμε κι εμείς. . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα έλεγα πως μία μικρή διαφορά υπάρχει γύρω στο χρόνο, γιατί αλλάζουν και οι ημερήσιοι υπνοι, τα μωρακια μεγαλωνουν, κατακτούν ικανοτητες, πχ το μπουσουλημα, το περπάτημα, δέχονται περισσότερα ερεθίσματα, κουραζονται σωματικα.

 

Ο δικός μου έφτασε στα δύο για να κοιμηθει ολόκληρο βράδυ αλλα μπορώ να πω πια πως μικρές αλλαγες γίνονταν σταδιακά. 

 

Το ξύπνημα με το παραμικρό το είχε και ο δικός μου, εφαρμοσα λευκους ήχους που πράγματι κάλυπταν τους υπόλοιπους. Αλλά κατα βαση έκανα υπομονή μέχρι να μεγαλώσει και να μην ξυπνα ευκολα.  

Link to comment
Share on other sites

Παρούσα! 

 

Μην περιμένεις κάποιο ηλικιακό ορόσημο ή κάτι άλλο. 

Την πάτησες. Ετσι θα σε πάει μέεεεεεχρι.....μέχρι να μπορέσει σιγά σιγά να ησυχάζει ή να κάνει λίγο μεγαλύτερους ύπνους ή να σε λυπηθεί ο Θεός.

 

Η μεγάλη μου έτσι. 4 τώρα. Βαριέμαι κιόλας να γράψω λεπτομέρειες κακού ή ανύπαρκτου υπερεαίσθητου ύπνου. Σε βάθος ετών, αργά και βασανιστικά, σταδιακά βελτιώθηκε η κατάσταση. 

 

Σου προτείνω και σε προτρέπω να σκεφτείς άλλους τρόπους να περισώσεις την ξεκούραση σου και την επικοινωνία σου με τον άντρα σου. Μην βασίζεσαι σε κάποια αυτόματη αλλαγή του ύπνου του παιδιού. Η κόρη μου ακόμη μισεί τον ύπνο. Το λέει ευθέως και κυριολεκτικά ΔΕΝ ΤΟΝ ΘΕΛΕΙ. Αν δεν λυποθυμούσε από την κούραση, δεν θα κοιμόταν ΠΟΤΕ. Του αντιστέκεται σου λέω.

 

Κάνε βάρδιες με τον άντρα σου για να κοιμάται ο ένας από τους δύο. Να παίρνει το παιδί έξω για να μένεις μόνη σπίτι να ξεκουραστείς, να κοιμάται που και που σε μια γιαγιά για να συνέρχεστε με λίγη ξεκούραση....σκέψου ότι σας ταιριάζει αλλά κάνε κάτι, εκτός από το να περιμένεις ότι θα αλλάξει σύντομα. Στο εύχομαι να γίνει, αλλά μπορεί να αργήσει πολυυυυυυυυυυυ.......Και χρειάζεται plan b και συμφιλίωση με την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mikraki2207 είπε:

Καλησπέρα σάς και χρόνια πολλά! 

Διαβασα ολα τα παραπάνω και ταυτιζομαι τοσο πολύ καο θέλω να κλαψω που δε βρισκω λυση. 

Λοιπόν εχω ενα αγοράκι σήμερα κιόλας έκλεισε 9 μηνων, δεν τον εχω δει ποτε να κοιμαται βαρια παρα μονο στο δρόμο απο το μαιευτήριο στο σπίτι. Ξυπνάει ακομα και με το φύσημα του αέρα, είμαι πάντα δίπλα του όταν κοιμαται και τον παρατηρώ κοιμαται υπερβολικά πολύ ελαφριά, το βράδυ θέλει συνέχεια στήθος μπορει και καθε δεκάλεπτο, οι στιγμές που κοιμαται βαριά είναι ελάχιστες και περνάνε γρήγορα, γιατί μπορεί π.χ. να δω ότι κοιμαται οκ και να φύγω να παω τουαλέτα ή να πάω να κατσω με τον αντρα μου πέντε λεπτα και αμεσως ξυπνάει απο τους ψυθιρους ή απο το χερούλι της πορτα. Δε ξέρω τι να κάνω; εκτός οτι δε κοιμαται χωρίς στήθος, οτι δεν κοιμάται στη κούνια (δεν το χω δοκιμάσει), δεν κοιμάται συνεχόμενα, δεν κοιμάται και καλα, παραπαει, ας εκανε μονο ενα απο αυτα οχι ολα μαζί :( λοιπόν εσεις κορίτσια που έχετε γράψει εστω και πέντε χρόνια μετα τι κανατε και πως εξελίχτηκε; υπαρχει καμία άλλη που περνάει το ιδιο; ή που περασε στο παρελθόν το ίδιο; και τι έκανε για αυτο; 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και δεν θα σου πω ότι υπάρχει λύση σε αυτό δυστυχώς μάλλον δεν υπάρχει. Όλα αλλάζουν και φτιάχνουν σιγά σιγά μόνα τους όσο περνάει ο καιρός. Και εγώ τράβηξα μεγάλο ζόρι όταν ήταν πιο μικρός. Τώρα είναι ένα μήνα μεγαλύτερος από τον δικό σου. Εμένα εκεί από τον 9 μήνα τα πράγματα άρχισαν να γίνονται πολύ καλύτερα. Είχα τεράστιο θέμα με τους ημερήσιους ύπνους δεν κοιμόταν καθόλου και αυτό που λες ότι ξύπναγε με το παραμικρό το έκανε και εμένα. Δεν μπορούσα να κουνηθώ στην κυριολεξία μερικές φορές εμένα ακίνητη δίπλα του και έλεγα Νταξει δεν πειράζει ας έχει θα ξεκουραστώ κ εγώ όσο θα κοιμάται αρκεί να μην ξυπνήσει ακόμα χαχα. Εδώ και ένα μήνα από μόνος του έχει αρχίσει και κοιμάται πιο βαριά γιατί πιστεύω ότι κουράζεται. Δίνει πόνο πραγματικά μέσα στην μέρα έχει πολύ ενέργεια μπουσουλάει και εξερευναει όλο το σπίτι , φωνάζει. Και πραγματικά πιστεύω ότι άρχισε να βγάζει την ενέργεια του και μετά να είναι φουλ κουρασμένος και να κοιμάται καλύτερα. Μέσα στην μέρα τι κάνει ; Τον αφήνεις να μπουσουλάει να εξερευναει να κουράζεται ; Ρωτάω γιατί είχα γνωστή που το μωρό το είχε συνέχεια αγκαλιά και σε καρεκλάκι ακόμα και σε τέτοια ηλικία και το μωράκι δεν έβγαζε το άχτι του και έτσι δεν κουραζόταν κιόλας για να κοιμηθεί καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Μια χαρά βρε κορίτσια μας δίνετε κουράγιο!!!!!!!!!!!

Τα ελαχιστα βραδια που εχει κοιμηθει συνεχομενα καθε φορα λεω «λες;;» Αλλα οχι... ε πλεον,οπως ειπε καποια παραπανω,απλα το εχω αποδεχτει και λεω δεν μπορει,καποτε θα τον παρακαλαω να σηκωθει και θα αρνειται

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Τα ελαχιστα βραδια που εχει κοιμηθει συνεχομενα καθε φορα λεω «λες;;» Αλλα οχι... 

2 μερες περνουσαν που ξυπνουσε λιγοτερο...προσπαθουσα να μην δινω σημασια...περνουσαν αλλες 2 μερες...εγω απτοητη, πολυ συγκρατημενος ενθουσιασμος...ε μολις πιαναμε τις 5 ελεγα "ενταξει, αυτο ηταν, ξεκινανε τα ωραια"...και την 6η ηταν χειροτερα απο πριν! χαχα...περνουσαν παλι 2-3 μερες αφορητες για να ξαναερθει στα κανονικα του ξυπνηματα -_-

 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, irin είπε:

Εμενα ειναι σχεδον 3 ετων και ακομα ξυπναει αν αναπνευσουμε διπλα του :-(

Τελειαααα! :shock:

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Εγώ θα έλεγα πως μία μικρή διαφορά υπάρχει γύρω στο χρόνο, γιατί αλλάζουν και οι ημερήσιοι υπνοι, τα μωρακια μεγαλωνουν, κατακτούν ικανοτητες, πχ το μπουσουλημα, το περπάτημα, δέχονται περισσότερα ερεθίσματα, κουραζονται σωματικα.

 

Ο δικός μου έφτασε στα δύο για να κοιμηθει ολόκληρο βράδυ αλλα μπορώ να πω πια πως μικρές αλλαγες γίνονταν σταδιακά. 

 

Το ξύπνημα με το παραμικρό το είχε και ο δικός μου, εφαρμοσα λευκους ήχους που πράγματι κάλυπταν τους υπόλοιπους. Αλλά κατα βαση έκανα υπομονή μέχρι να μεγαλώσει και να μην ξυπνα ευκολα.  

Λετε ολες για τους λευκους ήχους. Δεν μου δουλεψανε ποτέ αλλα θα ξαναπροσπαθησω στους ημερισους ύπνους ειδικά. Ευχαριστώ και παλι παίρνω κουράγιο που δεν είμαι η μονη 

πρίν από 26 λεπτά , kine είπε:

Παρούσα! 

 

Μην περιμένεις κάποιο ηλικιακό ορόσημο ή κάτι άλλο. 

Την πάτησες. Ετσι θα σε πάει μέεεεεεχρι.....μέχρι να μπορέσει σιγά σιγά να ησυχάζει ή να κάνει λίγο μεγαλύτερους ύπνους ή να σε λυπηθεί ο Θεός.

 

Η μεγάλη μου έτσι. 4 τώρα. Βαριέμαι κιόλας να γράψω λεπτομέρειες κακού ή ανύπαρκτου υπερεαίσθητου ύπνου. Σε βάθος ετών, αργά και βασανιστικά, σταδιακά βελτιώθηκε η κατάσταση. 

 

Σου προτείνω και σε προτρέπω να σκεφτείς άλλους τρόπους να περισώσεις την ξεκούραση σου και την επικοινωνία σου με τον άντρα σου. Μην βασίζεσαι σε κάποια αυτόματη αλλαγή του ύπνου του παιδιού. Η κόρη μου ακόμη μισεί τον ύπνο. Το λέει ευθέως και κυριολεκτικά ΔΕΝ ΤΟΝ ΘΕΛΕΙ. Αν δεν λυποθυμούσε από την κούραση, δεν θα κοιμόταν ΠΟΤΕ. Του αντιστέκεται σου λέω.

 

Κάνε βάρδιες με τον άντρα σου για να κοιμάται ο ένας από τους δύο. Να παίρνει το παιδί έξω για να μένεις μόνη σπίτι να ξεκουραστείς, να κοιμάται που και που σε μια γιαγιά για να συνέρχεστε με λίγη ξεκούραση....σκέψου ότι σας ταιριάζει αλλά κάνε κάτι, εκτός από το να περιμένεις ότι θα αλλάξει σύντομα. Στο εύχομαι να γίνει, αλλά μπορεί να αργήσει πολυυυυυυυυυυυ.......Και χρειάζεται plan b και συμφιλίωση με την κατάσταση.

@kine είσαι πολύ σκληρή και απόλυτη αλλά καταλαβαίνω ότι έχεις δικιο, ίσως πρέπει να το δω έτσι όπως λες και αν αλλάξει κάτι απότομα να το πάρω ως δώρο. Ολα πάντως αυτό το παιδι μου απότομα τα κανει, ολα τα οροσημα απο τη μια στιγμή στην αλλη τα κατακτα. Ηλπιζα τωρα το καλοκαίρι με τα μπάνια που θα κουραζεται να αλλαξει καπως. 

Just now, Irina095 είπε:

Μέσα στην μέρα τι κάνει ; Τον αφήνεις να μπουσουλάει να εξερευναει να κουράζεται ; Ρωτάω γιατί είχα γνωστή που το μωρό το είχε συνέχεια αγκαλιά και σε καρεκλάκι ακόμα και σε τέτοια ηλικία και το μωράκι δεν έβγαζε το άχτι του και έτσι δεν κουραζόταν κιόλας για να κοιμηθεί καλά. 

Μεσα στη μερα δε κανει τίποτα αλλο απο το να μου βγαζει το λαδι. Και να ήθελα δεν κάθεται και πουθενά πανω απο πέντε λεπτά. Δε μπουσουλαει, ερπεται και πιανεται και σηκώνεται κι αν δε μπορεί να σηκωθει απαιτει να τον σηκωσω και τον κανω στρατα. Ολη μέρα ασχολείται με κάτι. Αλλα με αυτη τη καραντίνα ολο τα ιδια και τα ιδια το παιδι εχει βαρεθει. 

Just now, Sentir...natureza είπε:

2 μερες περνουσαν που ξυπνουσε λιγοτερο...προσπαθουσα να μην δινω σημασια...περνουσαν αλλες 2 μερες...εγω απτοητη, πολυ συγκρατημενος ενθουσιασμος...ε μολις πιαναμε τις 5 ελεγα "ενταξει, αυτο ηταν, ξεκινανε τα ωραια"...και την 6η ηταν χειροτερα απο πριν! χαχα...περνουσαν παλι 2-3 μερες αφορητες για να ξαναερθει στα κανονικα του ξυπνηματα -_-

Το χω παθει κι εγώ αυτο. Αααχ μας εύχομαι εναν καλύτερο υπνο απο αυριο ή αποψε μαλλον :rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Mikraki2207 είπε:

@kine είσαι πολύ σκληρή και απόλυτη αλλά καταλαβαίνω ότι έχεις δικιο, ίσως πρέπει να το δω έτσι όπως λες και αν αλλάξει κάτι απότομα να το πάρω ως δώρο. Ολα πάντως αυτό το παιδι μου απότομα τα κανει, ολα τα οροσημα απο τη μια στιγμή στην αλλη τα κατακτα. Ηλπιζα τωρα το καλοκαίρι με τα μπάνια που θα κουραζεται να αλλαξει καπως. 

9 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

 

Κορίτσι μου, μακάρι να είναι έτσι και στο εύχομαι.

 

Απλά μπορεί να είναι και κουρασμένο το παιδί και μπανια να έχει κάνει και χορτάτο και απ' όλα και παρόλα αυτά ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ.

 

Οπότε, βάλε εσύ μπροστά σου ένα πλάνο βοήθειας για να ξεκουράζεσαι και αν απλά όλα αλλάξουν ξαφνικά, απλά θα συνεχίσετε ομαλά το μεγάλωμα του παιδιού σας.

Αν όμως εξαντλείσαι κάνοντας υπομονή υπομονή υπομονή και δεν αναζητάς διέξοδο ΠΡΑΚΤΙΚΗ για ξεκούραση, θα αρχίσεις να εξαντλείσαι και σωματικά και ψυχικά και κάθε επόμενο ξύπνημα θα είναι πιο δύσκολο. Αλλά και την μέρα, αν είσαι κουρέλι από την αυπνία, δεν έχεις το ίδιο κέφη και χαρά για να χαρείς το παιδί σου.

 

Καλή δύναμη κι ελπίζω να σου έρθει απότομα αυτός ο ξαφνικός υπνος του παιδιού και σύντομα ;)

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο θέμα ο ύπνος δυστυχώς, εγώ πιστεύω πως ένα παιδί που δεν κοιμάται καλά από την αρχή θα είναι πάντα έτσι.

Δεν αγαπούν όλα τα παιδιά τον ύπνο το ίδιο όσο και αν τον έχουν ανάγκη. Βλέπω και τον γιο μου(4 1/2 ετών) που είναι στο πόδι από τις 6 το πρωί-σερί εννοείται-, μέσα στο παιχνίδι και την ένταση και του λες για ύπνο στις 9:30 το βράδυ και σου λέει ''όχι δεν θέλω, δεν θα κλείσω τα μάτια μου''. Πάντα ο ύπνος ΄του ήταν το δύσκολο κομμάτι, κοιμόταν μεν βαριά αλλά πάντα ήθελε λίγες ώρες να ξεκουραστεί, τόσο λίγες που εγώ δεν προλάβαινα καθόλου να ξεκουραστώ. Όσο και αν ήλπιζα πως αυτό θα αλλάξει με τον καιρό όχι μόνο δεν άλλαξε προς το καλύτερο αλλά όσο περνούν τα χρόνια γίνεται χειρότερο, όσο περνάει ο καιρός τόσο λιγότερο ύπνο θέλει. 

Όταν ένα παιδί δεν κοιμάται νομίζω πως το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να αποδεχθούμε πως στο παιδί μας δεν αρέσει ο ύπνος, και έπειτα να ζητήσουμε βοήθεια και από τον μπαμπά, δεν γίνεται το βάρος αυτό να πέσει μόνο σε έναν άνθρωπο, είναι εξουθενωτικό να είσαι χωρίς ύπνο και με ένα μωρό σε μία ηλικία τόσο απαιτητική.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...