Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θελω κ αλλο παιδακι ομως η σκεψη των αντιδρασεων με σταματα


Recommended Posts

δεν ξερω τί εντύπωση μπορει να σας προκαλει ο φόβος μου, όμως πραγματικα κάνω εικόνα την αντίδραση των γονιών μου και κάποιων δικών μου στο άκουσμα μια νέας μου εγκυμοσύνης και κολλάω.νομίζω οτι σκέφτομαι κάτι τρελό ή κακό...δεν ξέρω,μερικές φορές θέλω να κάνω αυτό που νιώθω και μετά νιώθω πως πρέπει να λογοδοτήσω γι αυτό.εχω 3 παιδιά και η ανακοίνωση της 3 εγκυμοσύνης ήταν αρκετή για να πειστώ οτι οι δικοί μου μάλλον με θεωρούν τουλάχιστον ανόητη.οτι δε σκέφτομαι σωστά, οτι θυσιάζω όλο κ περισσότερο τη ζωή μου.ο καθένας το βλέπει απο την πλευρά του, καταλαβαίνω.κ ειδικά οι γονείς μου θέλουν να με προστατεύσουν και απο τις αυπνίες κ απο τα αγχη κ απο την κλεισούρα.ομως η σταση τους και γενικά η κοινη γνωμη, δεν με προβληματίζει απλά, με σταματάει ακόμα και απο το όνειρο ενός τέταρτου παιδιού.ειμαι μπερδεμένη....

:(

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα θεωρούσα λογικούς τους φόβους σου αν είχες μόνο ένα παιδί και σκεφτόσουν να κάνεις 4. Αλλά εσύ ήδη έχεις τρία, άρα ξέρεις (ή μπορείς να φανταστείς) πώς είναι να είσαι πολύτεκνος. Αν δεν σε προβληματίζει κάτι συγκεκριμένο π.χ. το οικονομικό και ο άντρας σου είναι σύμφωνος, θα έλεγα να μην σκέφτεσαι τόσο πολύ τι λένε οι άλλοι - εκτός φυσικά αν τους έχεις ανάγκη για να σου κρατάνε τα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Αν εσυ κι ο αντρας σου εχετε το κουραγιο και την επιθυμια για ενα ακομη παιδακι,οι υπολοιποι περισσευουν-εκτος αν βασιζεσαι στη βοηθεια τους οπως ειπε και η little monkey. Η ευτυχια για τον καθενα ειναι κατι διαφορετικο. Εννοω πως για καποιους μπορει η κουραση των παιδιων και η κλεισουρα να ειναι φοβερα ψυχοφθορα και για αλλους αυτο να ειναι το νοημα της ζωης! Αν το θελετε εσεις και μπορειτε να ανταποκριθειτε απ ολες τις αποψεις, φυσικα και να προχωρησετε.

Link to comment
Share on other sites

η βοηθεια που εχω ειναι απο τη μαμα μου, 2-3 φορες την εβδομαδα, 10-1 το πρωι.τιποτα αλλο.τα υπολοιπα μονοι μας.η ιδια βοηθεια ειτε ειχα 1 παιδι είτε 3, γιατι εργαζεται.οι υπολοιποι αποντες.

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

iwanna81 δικη μου εισαι εσυ...;)

 

Λοιπον...στην ανακοινωση του 3ου...χμμ...ψιλοχαμογελασαν, παραξενευτηκαν...οκ το δεχτηκαν (τουλαχιστον μετα απο 2-3 φορες που το επανελαβα το πιστεψαν!

 

Στην ανακοινωση του 4ου ομως...η μαμα μου εκανε 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙ....τι και αν της το θυμιζα καθε μερα εκεινη απαντουσε στο στυλ "μα καλα δε με δουλευεις?" Οταν πλεον πειστηκε μου προτεινε και την εκτρωση:shock:

 

Τελος παντων τελικα το χωνεψε και τωρα τα βλεπει και τα 4 και λιωνει:rolleyes:

 

Βεβαια εγω δεν την κουραζω καθολου μα καθολου...δεν τα κραταει παρα μονο αν χρειαστει για καποιο σοβαρο λογο η καποια (σπανια) εξοδο...(σε σημειο που να μου λεει "δε πατε οι 2 σας καμια βολτα?")

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Iwanna μου απ' οτι βλέπω και τα 3σου παιδάκια είναι το ένα πίσω απ'το άλλο....

πραγματικά χαρά στο κουράγιο σου,εγω πραγματικά θαυμάζω την επιθυμία σου για ακόμα ένα...

 

Ίσως γι'αυτο οι δικοί σου να αντιδρούν έτσι στην ιδέα ενός τέταρτου παιδιού,στην ουσία δεν έχεις πάρει ανάσα τα τελευταία 4 χρόνια...

 

Εφόσον όμως αυτό σας κάνει ευτυχισμένους,μη δίνεται σημασία στις αντιδράσεις βάλ'τε μπρος....και σίγουρα όπως λέει κι η love4 μπορεί τώρα να αντιδρούν,αλλα αργότερα θα λιώνουν γι'αυτα.

Link to comment
Share on other sites

η βοηθεια που εχω ειναι απο τη μαμα μου, 2-3 φορες την εβδομαδα, 10-1 το πρωι.τιποτα αλλο.τα υπολοιπα μονοι μας.η ιδια βοηθεια ειτε ειχα 1 παιδι είτε 3, γιατι εργαζεται.οι υπολοιποι αποντες.

Άλλο όμως να σε βοηθάει με ένα παιδί κι άλλο με 3 ή 4. Επίσης άλλο να σε βοηθάει για 3-4 χρόνια μέχρι να ξεπεταχτεί το ένα παιδί κι άλλο να βλέπει ότι θα πρέπει να σε βοηθάει καμια 10αριά χρόνια μέχρι να ξεπεταχτεί το τελευταίο, άσε που αργότερα μπορεί να την έχεις περισσότερη ανάγκη όταν το μεγάλο πάει σχολείο και θα θέλεις χρόνο για να το διαβάσεις. Τι γίνεται όταν θα πηγαίνουν τα 2 μεγαλύτερα στο σχολείο και τα άλλα θα είναι ακόμα μικρά; Θα τα βγάζετε πέρα χωρίς βοήθεια; Μήπως η μαμά σου φοβάται ότι θα πέσουν όλα πάνω της;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τί εντύπωση μπορει να σας προκαλει ο φόβος μου, όμως πραγματικα κάνω εικόνα την αντίδραση των γονιών μου και κάποιων δικών μου στο άκουσμα μια νέας μου εγκυμοσύνης και κολλάω.νομίζω οτι σκέφτομαι κάτι τρελό ή κακό...δεν ξέρω,μερικές φορές θέλω να κάνω αυτό που νιώθω και μετά νιώθω πως πρέπει να λογοδοτήσω γι αυτό.εχω 3 παιδιά και η ανακοίνωση της 3 εγκυμοσύνης ήταν αρκετή για να πειστώ οτι οι δικοί μου μάλλον με θεωρούν τουλάχιστον ανόητη.οτι δε σκέφτομαι σωστά, οτι θυσιάζω όλο κ περισσότερο τη ζωή μου.ο καθένας το βλέπει απο την πλευρά του, καταλαβαίνω.κ ειδικά οι γονείς μου θέλουν να με προστατεύσουν και απο τις αυπνίες κ απο τα αγχη κ απο την κλεισούρα.ομως η σταση τους και γενικά η κοινη γνωμη, δεν με προβληματίζει απλά, με σταματάει ακόμα και απο το όνειρο ενός τέταρτου παιδιού.ειμαι μπερδεμένη....

:(

 

Κοριτσακι μου αν θελεις ενα ακομα παιδακι εσυ και ο συζυγος σου με το καλο να το αποκτησετε, και οποιος θελει να σε βοηθησει θα το κανει, ειτε εχεις 1,2,3,4 κλπ... Οσο για τις αντιδρασεις, τοσο των γονιων σου οσο και της κοινης γνωμης, ενα θα σου πω: ΑΥΤΟΙ εχουν λογο να το κανουν, ΕΣΥ τι λογο εχεις να τους πιστεψεις??? ;)

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρη ότι οι δικοί σου σκέφτονται τη δική ΣΟΥ κούραση με τον ερχομό ενός παιδιού ακόμη ή τη δική ΤΟΥΣ??Αν το θέλεις εσύ κι ο σύζυγος δε βλέπω το λόγο γιατί να σε εμποδίζει η γνώμη των άλλων, ακόμη και των γονιών σου, αφού το ζόρι ουσιαστικά το περνάτε το αντρόγυνο.Επίσης...με τρεις γιους, δε φοβάσαι λίγο?Αχαχαχα, πλάκα κάνω, κι εγώ θα ήθελα τέταρτο παιδάκι κι ας ήταν πάλι αγόρι!:lol::lol::lol::lol::lol:

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

οπως εγραψα και σε αλλο τοπικ, μαλλον θα το προσπαθησουμε.τωρα αν οι αλλοι αντιδρασουν, κριμα...γιατι στην τελικη δεν πεφτει λογος σε κανεναν (εκτος λιγο απο αυτους που μας βοηθουν) που και παλι δεν ειμαστε καθολου ανθρωποι που λογαριαζουμε τη βοηθεια τους -εννοώ οτι ποτε δεν ειπαμε 'ας κανουμε και ενα τριτο γιατι μας βοηθαει η μανα μου'....τι λετε;;;;

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eμείς τι να πουμε? Ξέρουμε την οικονομική σας κατάσταση?? Ξέρουμε πρόσωπα και καταστάσεις?? Τα παιδιά σε μικρή ηλικία εχουν ελάχιστα εξοδα , μεγαλώνοντας αυξάνονται οι υποχρεώσεις του γονέα. Αν έχετε σταθερές δουλειές και τα κότσια να τα μεγαλώσετε μόνοι σας τότε δεν χρειάζεται να ρωτήσετε κανέναν . Ούτε γνωστό , ούτε άγνωστο. Καλή χρονιά και με το καλό ό,τι και αν αποφασίσετε.:P

Link to comment
Share on other sites

οπως εγραψα και σε αλλο τοπικ, μαλλον θα το προσπαθησουμε.τωρα αν οι αλλοι αντιδρασουν, κριμα...γιατι στην τελικη δεν πεφτει λογος σε κανεναν (εκτος λιγο απο αυτους που μας βοηθουν) που και παλι δεν ειμαστε καθολου ανθρωποι που λογαριαζουμε τη βοηθεια τους -εννοώ οτι ποτε δεν ειπαμε 'ας κανουμε και ενα τριτο γιατι μας βοηθαει η μανα μου'....τι λετε;;;;

να ευχηθω καλη επιτυχια και το 2015 να σας φερει ενα ακομη γλυκο μωρακι.Εμενα -πρωτα ο Θεος-το καλοκαιρι θα μου το φερει και να σου πω κατι;οσο εχω χαρει με την εγκυμοσυνη αυτη δε χαρηκα ουτε με την πρωτη ουτε τη δευτερη ουτε την τριτη.αν το θελετε πολυ ο Θεος θα το στειλει!οσο για βοηθεια στα τρια εγω κι ο συζυγος.τωρα η μαμα βγηκε στη συνταξη και βοηθα λιιγο παραπανω.ακομη σε πιο μακρινους δεν το εχω πει αλλα σκασιλα μου τι θα πουν..

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια σε ολους καταρχην.marouskaki σοκαριστηκα μολις ειδα οτι εισαι εγκυος!απο χαρα εννοω μην παρεξηγηθω!και σκεφτομαι οτι υπαρχει κ αλλη τρελη σαν εμενα!!!!!!!!!!!!!! με 3 αγορια που ηδη εχεις, τι σκεφτεσαι τωρα;σε νοιαζει τί θα είναι;

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια σε ολους καταρχην.marouskaki σοκαριστηκα μολις ειδα οτι εισαι εγκυος!απο χαρα εννοω μην παρεξηγηθω!και σκεφτομαι οτι υπαρχει κ αλλη τρελη σαν εμενα!!!!!!!!!!!!!! με 3 αγορια που ηδη εχεις, τι σκεφτεσαι τωρα;σε νοιαζει τί θα είναι;

 

Κοριτσακι μου ηθελα οσο δε φανταζεσαι κι αλλο παιδακι και δε με ενοιαζε το φυλο.αν ειναι αγορι οκ θα παιζουν μπαλα 2 και 2,αν ειναι κοριτσι θα την εχουν βασιλισσα:cool: στο ειχα γραψει και παραπανω οτι ηθελα κι αλλο αλλα μιας κι ο συζυγος ητσν αρνητικος ηλπιζα σε θαυμα-κι εγινε.εσεις που θελετε κι οι δυο ουουου μη φοβσσαι τιποτα.κι ας ειναι οτι θελει,γερο να ειναι.σιγουρα θα ακουσεις οτι πας για την κορη αλλα who cares??

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ιωάννα μου ...δεν μπορείς μα φανταστείς τι έχω ακούσει εγώ ήδη από το 2ο..

ειδικά επειδή το πρωτο μου ήταν ''βιαστικό'' και φανταζόντουσαν ότι

όλα έτσι θα είναι...

η μανούλα μου ευτυχώς ειναι θετική ..η πεθερούλα μου όχι τόσο..

μάλιστα κάθε φορά που με βλέπει μου τονίζει πως...

 

ειναι ανευθυνότητα να κανεις παιδια στην εποχή μας..

οτι ολοι οι πολύτεκνοι θα πεινάσουν....

οτι δεν τα προσεχεις το ιδιο όταν εχεις πάνω από 2...

και χιλια αλλα..που πλεον από την μια μπαινουν και την άλλη βαγαίνουν!!!

 

πραγματικά πια δεν με νοιάζει καθόλου...!!

 

μάλιστα 3 και 4 εγκυμοσύνη τη ανακοίνωσα μετά τις 20 εβδομάδες...κατευθείαν όταν έμαθα και το φύλλο...

(γιατί και εκεί έχουν άποψη ..και με κουράζουν)

 

 

ωχ...αυτά..πήρα φόρα μου φαίνεται!!

 

 

α...και τελευταία διάβασα ένα άρθρο ..που σχεδόν σκεφτόμουν να το τυπώσω...και να τους το στείλω..χαχα

 

 

μπες αμα έχεις χρόνο να δεις..

μεταξύ αστείου και σοβαρού ..τα λέει τέλεια..

 

http://otanstelneienapaidi.blogspot.gr/2014/10/blog-post_10.html

 

 

 

Και εύχομαι γρήγορα να μάθουμε τα ευχάριστα!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

MAMAAGA αυτο που μας παρεθεσες ΤΑ ΕΙΠΕ ΟΛΑ!!!!

 

Εμεις τα εχουμε ακουσει ολα και αρκετες φορες μαλιστα...σε γενικες γραμμες τα παιρνουμε στην πλακα...ομως αυτοπου μου τη σπαει ειναι οταν λενε πως δεν τους αφιερωνουμε αρκετο χρονο σε ενα ενα ξεχωριστα. Ποιος σας ειπε δηλ οτι πχ τα 2 μεγαλα που ειναι αυτοκολλητα θελουν να χωριστουν και να περασουν ωρες μονα τους μαζι μου?? Δε λεω θα τυχει να βρεθουμε πχ ενας γονιος με εναπαιδι...αλλα η πληροτητα που βλεπω μεσα τους οταν ειμαστε οοολη η οικογενεια μαζι και χαζολογαμε δε συγκρινεται με τιποτε αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Τι ενδιαφέρον μπλογκ μαμα-αγκα...Θα το οργώσω αν με αφήσουν κάποια στιγμή....:P:p:p:p Ρε κορίτσια πολύτεκνα, νιώσατε κάποια στιγμή πριν έρθει το τελευταίο σας παιδάκι ότι δεν θα τα καταφέρετε??Χθες και σήμερα το νιώθω πολύ έντονα....:(:(:(:(:(:(

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι ενδιαφέρον μπλογκ μαμα-αγκα...Θα το οργώσω αν με αφήσουν κάποια στιγμή....:P:p:p:p Ρε κορίτσια πολύτεκνα, νιώσατε κάποια στιγμή πριν έρθει το τελευταίο σας παιδάκι ότι δεν θα τα καταφέρετε??Χθες και σήμερα το νιώθω πολύ έντονα....:(:(:(:(:(:(

 

Marouskakiiiiii εννοειται πως εγω το εχω νιωσω πολλες φορες...αλλα οπως φανταζομαι ξερεις κι εσυ ειναι παροδικο!!! Η μαλλον περιοδικο..!!! Ερχεται και φευγει...εγω νομιζω πως αυτο συμβαινει για να νιωθουμε καλυτερα μετα, γιατι ως γνωστον μετα απο καποια ασχημη φαση η χαρα και η αισιοδοξια που νιωθουμε ειναι μεγαλυτερη απ' οταν η ζωη μας ειναι μια ευθεια...

 

Και να σου πω την αληθεια...πολλες φορες οταν ημουν εγκυος στο 4ο ενιωθα ποοοολληηηη μεγαλη κουραση...μετα βεβαια ηρθαν καποιες αναποδιες...σε σημειο που να ξεχναω πως κουβαλαω κι ενα μωρακι ...

 

Αληθεια εσυ σημερα με τοσους αντρες δεν εχεις ενα γιαννη να...ξεχαστεις?!

Link to comment
Share on other sites

Τι ενδιαφέρον μπλογκ μαμα-αγκα...Θα το οργώσω αν με αφήσουν κάποια στιγμή....:P:p:p:p Ρε κορίτσια πολύτεκνα, νιώσατε κάποια στιγμή πριν έρθει το τελευταίο σας παιδάκι ότι δεν θα τα καταφέρετε??Χθες και σήμερα το νιώθω πολύ έντονα....:(:(:(:(:(:(

Μαρουσκακι ειμαι τριτεκνη, οχι πολυτεκνη, ομως ειπα να απαντησω μια που αυτο το ενιωθα συνεχεια στην τελευταια μου εγκυμοσυνη και αφου γεννησα τις πρωτες βδομαδες. Ειχα ανοιξει και θεμα στο φορουμ και βοηθηθηκα πολυ απ ολα τα κοριτσια. Τελικα ολα ηταν στο μυαλο μου, οσο πιο πολυ το σκεφτομουν, τοσο μου φαινονταν ολα βουνο. Στην πραξη κυλησαν ολα πολυ πιο ηρεμα και ομαλα απ οτι περιμενα. Οποτε απλως απολαυσε το και μη σκεφτεσαι, θα ερθουν ολα μονα τους και θα τ αντιμετωπισεις μια χαρα, καθε πραγμα στην ωρα του. Ειδικα εσυ που εχεις ηδη την εμπειρια των τριων!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω βρε κοριτσια...ειναι λιγο δυσκολο να απολαυσω το διαστημα αυτο αφου τα παιδια με εχουν τρελανει.μαλωνουν....συνεχεια....κι οταν δε βρισκουν λογο να μαλωσουν...τον δημιουργουν....ο αντρας μου λεει φταιμε και μας εχουν καβαλησει....και τωρα πως τους μαθαινουν πειθαρχια;νωρις το θυμηθηκα ε:( το μικρο μας ειναι πολυ κακομαθημενο γιατι ειχε προβλημα με τα αυτακια δυο ολοκληρα χρονια και του διναμε οτι ηθελε...αυτος χαλαει και τα μεγαλα....ζιζανιο....ουφ τι να πω....φταιει που ειχα αδεια ολες τις γιορτες κι ημουν μαζι τους συνεχεια φταινε οι ορμονες κι η κοπωση φταιει η πανσεληνος....Ιωαννακι εσυ μη διαβαζεις χαχα και συγνωμη για την καταχρηση χωρου...

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις καλυτερα απο μενα οτι καποιες μερες ειναι πολυ δυσκολες και καποιες αλλες πιο ομορφες.. Εγω στις δυσκολες προσπαθω να κανω υπομονη και σκεφτομαι την ωρα που θα τους βαλω για υπνο και θα καθησω με την ησυχια μου να διαβασω ενα βιβλιο η να δω μια ταινια..για οσο αντεξουν τα ματια μου ανοχτα;). Και μετα σκεφτομαι τις πιο ομορφες που θα ερθουν, που θα τους παμε βολτα και θα τους βλεπω να χαιρονται και θα τους καμαρωνω, που θα μεγαλωσουν και θα χουν παρεα ο ενας τον αλλον και αλλα τετοια ομορφα..

Link to comment
Share on other sites

Μarouskaki...Όλες αισθανόμαστε όπως λες..φυσικό είναι!!

 

 

διαβασε και το παρακάτω..

ο τιτλος ειναι ο καταλληλος για αυτό που ρωτάς..

 

Γιατί να κάνεις και άλλα παιδιά .. 'όταν είσαι τόσο εξουθενωμένος με τα 1 ή 2 που ήδη έχεις??

 

 

 

http://otanstelneienapaidi.blogspot.gr/2014/10/1-2.html

 

 

χαχα δεν παω καλά...όλο με κείμενα μιλάω τελευταία..

ξερεις αμα δεις κατι γραμμένο και σε εκφράζει

λες γιατί να το αναλυσω και εγω ξανά..?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω βρε κοριτσια....ναι ξερω την απαντηση στο αν αντεχουμε-αν δεν αντεχαμε δε θα ερχοταν αλλο παιδακι πακετακι ουρανιο-αλλα καποιες μερες θες να στο πει και καποιος αλλος.το μπλογκ εχει πολλα και ενδιαφεροντα ειναι η αληθεια....καλα η μαμααγκα δεν το "γλιτωνει" με τιποτα το 5ο λεμε:Pχαχαχα

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...