Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγές στα μαθήματα του δημοτικού σχολείου. Τι θέλει να πει ο ποιητής;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ελισα εχεις δικιο, παρασυρθηκα...Να πω την αληθεια, ο γιος μου φοιτα σε δημοτικο διευρυμενου ωραριου και θα προτιμουσα να σχολαγε στις 12.25 και να ξεκουραζοταν το παιδακι μου, παρα να βολοδερνει χανοντας χρονο σε δραστηριοτητες που καταληγουν η "ωρα του παιδιου". Προσωπικα δεν περιμενω να μαθει πχ αγγλικα απο το σχολειο, θα φροντισω να κανει μαθηματα.

Link to comment
Share on other sites

Ελισα εχεις δικιο, παρασυρθηκα...Να πω την αληθεια, ο γιος μου φοιτα σε δημοτικο διευρυμενου ωραριου και θα προτιμουσα να σχολαγε στις 12.25 και να ξεκουραζοταν το παιδακι μου, παρα να βολοδερνει χανοντας χρονο σε δραστηριοτητες που καταληγουν η "ωρα του παιδιου". Προσωπικα δεν περιμενω να μαθει πχ αγγλικα απο το σχολειο, θα φροντισω να κανει μαθηματα.

 

Συγχαρητήρια!Σπούδασες εσύ εκπαιδευτικός?!:mrgreen:

Με αυτή τη νοοτροπία που του μεταφέρεις το παιδάκι σίγουρα δε θα μάθει.Πολύ κρίμα!

Link to comment
Share on other sites

 

Αθτη η αναλυση ομως θεωρω οτι ΄στοχευει ΄ στο να πεισει για αλλη μια φορα για το ποσο δυσκολη ειναι η δουλεια των δασκαλων και για το ποσο υπονομευεται. Πιστευω οτι το συγκεκριμενο θεμα πρεπει να αναλυεται απο την πλευρα των μαθητων και οχι των καθηγητων. Τι επιπτωσεις δηλαδη θα εχει στους μαθητες. ;)

 

Εμεις στο σχολειο που παμε εχουμε την επιλογη να μεινουν μεχρι τις 5 και να εχουν κανει τα μαθηματα και καποιο αθλημα η να μεινουν μεχρι τις 2 και αυτες τις ωρες να εχουν κανει μονο το προγραμμα που οριζει το υπουργειο. Εχω επιλεξει την δευτερη επιλογη, αν και ειναι ιδιωτικο και θα πρεπει να εχω μεγαλη εμπιστοσυνη στο σχολειο αφου το επελεξα, και αν ηταν δυνατον θα ηθελα να τα παιρνω σπιτι πιο νωρις τα παιδια.. Σαν γονιος λοιπον, θα προτιμουσα και εγω να μην εχουν επιπλεον δραστηριοτητες στο σχολειο... Και απο οτι διαβαζω εδω δεν ειναι λιγοι οι γονεις τελικα που εχουμε ιδια αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Αθτη η αναλυση ομως θεωρω οτι ΄στοχευει ΄ στο να πεισει για αλλη μια φορα για το ποσο δυσκολη ειναι η δουλεια των δασκαλων και για το ποσο υπονομευεται. Πιστευω οτι το συγκεκριμενο θεμα πρεπει να αναλυεται απο την πλευρα των μαθητων και οχι των καθηγητων. Τι επιπτωσεις δηλαδη θα εχει στους μαθητες. ;)

 

Εμεις στο σχολειο που παμε εχουμε την επιλογη να μεινουν μεχρι τις 5 και να εχουν κανει τα μαθηματα και καποιο αθλημα η να μεινουν μεχρι τις 2 και αυτες τις ωρες να εχουν κανει μονο το προγραμμα που οριζει το υπουργειο. Εχω επιλεξει την δευτερη επιλογη, αν και ειναι ιδιωτικο και θα πρεπει να εχω μεγαλη εμπιστοσυνη στο σχολειο αφου το επελεξα, και αν ηταν δυνατον θα ηθελα να τα παιρνω σπιτι πιο νωρις τα παιδια.. Σαν γονιος λοιπον, θα προτιμουσα και εγω να μην εχουν επιπλεον δραστηριοτητες στο σχολειο... Και απο οτι διαβαζω εδω δεν ειναι λιγοι οι γονεις τελικα που εχουμε ιδια αποψη.

 

Προέρχεται όντως από εκπαιδευτικό και εκπαιδευτικό αναλυτή ίσως τον πιο γνωστό,το Χρήστο τον Κάτσικα και αναλύει το θέμα από την οπτική του εκπαιδευτικού ας μην αμφισβητούμε όμως ότι και οι εκπαιδευτικοί έχουν κάθε δικαίωμα να επικοινωνούν τις απόψεις τους όπως και το ότι και το δικό τους ζητούμενο είναι το ίδιο,ένα καλύτερο εκπαιδευτικό σύστημα.

Δεν είμαστε δύο αντίπαλα στρατόπεδα εκπαιδευτικοί και γονείς με άλλους στόχους και επιδιώξεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εικόνα μέσα από τα παιδιά μου:

Παιδάκι με προβλήματα υπερικινητικότητας (???), μαθησιακές δυσκολίες (???) και διάφορα άλλα σε παραλλαγές, της Α' δημοτικού. Δε στεκόταν στιγμή. Η δασκάλα ίδρωνε να μαζέψει το τμήμα σε τάξη και μέχρι να το βάλει, χτύπαγε κουδούνι. Επιστράτευσε παιδαγωγικές (καμιά φορά κι μη παιδαγωγικές) μεθόδους για να περιοριστεί το παιδάκι και να βάλει την τάξη σε... τάξη.

Μετά από αρκετό καιρό ομολογουμένως, ήρθε κάποια κοπέλα που τον έπαιρνε κάποιες (λίγες) ώρες τη μέρα (=παράλληλη στήριξη ??? --υποθέτω). Εκείνο το διάστημα το τμήμα άρχισε να ανακάμπτει μιας και η δασκάλα είχε μαζεμένο το μυαλό της στη δουλειά της χωρίς να ανησυχεί μονίμως για εκείνο το παιδάκι. Επίσης το παιδί έδειξε τρομερή βελτίωση!

Κάποια στιγμή "πήραν" την κοπέλα της παράλληλης. Στο μεταξύ η δασκάλα είχε προλάβει να οργανωθεί για να εντάξει το παιδάκι ξανά στο μάθημά της μέσα τμήμα. Το παιδάκι έμεινε σχετικά σταθερό με τη βοήθεια της δασκάλας, όσο κι αν εκείνη προσπάθησε. Ικανότητα για παράλληλη στήριξη έχει η συγκεκριμένη, αλλά με άλλα 20+ παιδιά στο τμήμα, δε μπορούσε να εφαρμόσει παράλληλη στήριξη. Έκανε πιο δεκτικό το περιβάλλον προς το παιδί. Αλλά έως εκεί και αυτό ήταν ήδη πολύ.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται! Απλα ολα αυτα που γραφει μου κανει λιγο ΄συνδικαλισμο ΄ και επιφυλασσομαι. ...δεν με πειθει προσωπικα ;)

Ούτε κι εμένα με πείθει... ;)

 

Ένας λόγος που δε χωνεύω το συνδικαλισμό (οποιουδήποτε κλάδου) είναι αυτά που λένε! Γιατί με αυτά, αμαυρώνουν την εικόνα του κάθε κλάδου. Δείχνουν τους εργαζόμενους ως υστερόβουλους, γκρινιάριδες, εγωκεντρικούς, καλοπερασάκιδες που το μόνο που τους νοιάζει είναι η θεσούλα τους και τα λεφτουδάκια τους. Αυτή την εικόνα προβάλλουν (γιατί μάλλον αυτή είναι η δική τους προσωπική πραγματικότητα).

 

Και ενώ υπάρχει κόσμος (όχι όλοι, αλλά πολλοί!!) που δίνουν την ψυχή τους στην εκπαίδευση, βγαίνουν κάτι τέτοιοι και κολλάει η ρετσινιά γενικώς. Τους συνδικαλιστές τους βολεύει αυτή η εικόνα γιατί "κερδίζουν" σε λαϊκισμό και συμφέροντα κτλ κτλ... και πάει κατά δι@όλ... η δουλειά.

 

 

 

Ναι, έχω φάει γερά τα μουστάκια μου με το συνδικαλισμό! Φαίνεται; :mrgreen:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

"Από τις δηλώσεις του Αν. Λοβέρδου φαίνεται ότι το υπουργείο Παιδείας προτίθεται να μειώσει τα γνωστικά αντικείμενα. Οι πληροφορίες αναφέρουν επίσης ότι η «μελέτη» για τις τέσσερις πρώτες τάξεις θα μεταφερθεί στη λεγόμενη «πρωινή ζώνη» (7-8 το πρωί). Δηλαδή τα παιδιά θα σηκώνονται αξημέρωτα, για να πάνε στο σχολειό να μελετήσουν γλώσσα και μαθηματικά υπό την επίβλεψη κάποιου, προφανώς ωρομίσθιου ή με προγράμματα ΕΣΠΑ, δασκάλου."

:shock:

Όταν πρωτοδιάβασα για "πρωινή ζώνη", μου πέρασε φευγαλέα από το μυαλό το παραπάνω, αλλά το καταδίωξα να φύγει. Αν υποψιαστώ...θα πεθάααααανω, σαν τη μάνα από τους 10 μικρούς μήτσους! :lol:

 

Μην απελπίζεστε κόρες...θυμάστε τη θεοδώρα3, που είχε κάνει άνω κάτω το φόρουμ με το θέμα της για το homeschooling? Θα την ψάχνουμε για συμβουλές οσονούπω, καταπώς φαίνεται! :P

Link to comment
Share on other sites

 

Συγχαρητήρια!Σπούδασες εσύ εκπαιδευτικός?!:mrgreen:

Με αυτή τη νοοτροπία που του μεταφέρεις το παιδάκι σίγουρα δε θα μάθει.Πολύ κρίμα!

 

Eσυ ασε τα παιδια σου να μαθουν μονο απο το σχολειο...εγω παλι δεν προκειται. Ιδιως αν πετυχουν τιποτα δασκαλες σαν καποιες που εχω στο νου μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελισα εχεις δικιο, παρασυρθηκα...Να πω την αληθεια, ο γιος μου φοιτα σε δημοτικο διευρυμενου ωραριου και θα προτιμουσα να σχολαγε στις 12.25 και να ξεκουραζοταν το παιδακι μου, παρα να βολοδερνει χανοντας χρονο σε δραστηριοτητες που καταληγουν η "ωρα του παιδιου". Προσωπικα δεν περιμενω να μαθει πχ αγγλικα απο το σχολειο, θα φροντισω να κανει μαθηματα.

 

Καλέ έχουμε κάνει καυγά γι' αυτό το θέμα, αρχή αρχή! Σελίδες ολάκερες! :P

 

AMD080911, εγώ μαζί σου πάντως.

Link to comment
Share on other sites

 

Και ενώ υπάρχει κόσμος (όχι όλοι, αλλά πολλοί!!) που δίνουν την ψυχή τους στην εκπαίδευση, βγαίνουν κάτι τέτοιοι και κολλάει η ρετσινιά γενικώς. Τους συνδικαλιστές τους βολεύει αυτή η εικόνα γιατί "κερδίζουν" σε λαϊκισμό και συμφέροντα κτλ κτλ... και πάει κατά δι@όλ... ]

 

Ε ναι ;)

 

 

Μην απελπίζεστε κόρες...θυμάστε τη θεοδώρα3, που είχε κάνει άνω κάτω το φόρουμ με το θέμα της για το homeschooling? Θα την ψάχνουμε για συμβουλές οσονούπω, καταπώς φαίνεται! :P

 

 

Δεν την θυμαμαι ( εχω τσακωθει και με αυτην?? :lol:) αλλα ειμαι κατα του homeschooling για διαφορους λογους....

 

Τολμω να πω οτι ασχετα με τις αντιρρησεις μου οςον αφορα τον απολυτο και λιγο υπεροπτικο τροπο της μις σανσαιν :cool: , πραγματικα καταλαβαινω πως εννοει αυτα τα ΄παραπανω καθηκοντα ΄ που εχει αναλαβει, θελοντας και μη, ενας υπευθυνος δασκαλος που αγαπαει την δουλεια του. Θα συμπληρωσω ομως οτι σε ολες τις δουλειες, υπαρχουν τεοιας παστας ΄εργαζομενοι ΄ ;) Καια υτοι ειναι που προς το παρον σωζουν την κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εμένα με πείθει... ;)

 

Ένας λόγος που δε χωνεύω το συνδικαλισμό (οποιουδήποτε κλάδου) είναι αυτά που λένε! Γιατί με αυτά, αμαυρώνουν την εικόνα του κάθε κλάδου. Δείχνουν τους εργαζόμενους ως υστερόβουλους, γκρινιάριδες, εγωκεντρικούς, καλοπερασάκιδες που το μόνο που τους νοιάζει είναι η θεσούλα τους και τα λεφτουδάκια τους. Αυτή την εικόνα προβάλλουν (γιατί μάλλον αυτή είναι η δική τους προσωπική πραγματικότητα).

 

Και ενώ υπάρχει κόσμος (όχι όλοι, αλλά πολλοί!!) που δίνουν την ψυχή τους στην εκπαίδευση, βγαίνουν κάτι τέτοιοι και κολλάει η ρετσινιά γενικώς. Τους συνδικαλιστές τους βολεύει αυτή η εικόνα γιατί "κερδίζουν" σε λαϊκισμό και συμφέροντα κτλ κτλ... και πάει κατά δι@όλ... η δουλειά.

 

 

 

Ναι, έχω φάει γερά τα μουστάκια μου με το συνδικαλισμό! Φαίνεται; :mrgreen:

 

Κι εσύ ε; Κι εγώ.

 

Έλα η τρολιά τώρα!

Αρχή επιστήμης η ονομάτων επίσκεψις

 

Λεπόν παράλληλη στήριξη: Επιπλέον δασκάλα ΜΕΣΑ στην τάξη για υποστήριξη συγκεκριμένου παιδιού (συνήθως στο φάσμα και ΔΕΠ-Υ)

 

Τμήμα Ένταξης: Το παιδί αποσύρεται κάποιες ώρες από το γενικό πρόγραμμα για να δουλέψει τις ιδιαίτερες εκπαιδευτικές ανάγκες του.

 

Διαφοροποιημένη διδασκαλία/ εξατομικευμένη μάθηση: Το πρόγραμμα, το εκπαιδευτικό υλικό και η συμμετοχή των παιδιών διαφοροποιούνται ανάλογα με το επίπεδό τους. Σε κάποια συστήματα διαφοροποιείται μόνο το υλικό (εσύ χρυσό μου που είσαι μπάζο θα πας μέχρι εδώ μονο) σε κάποια άλλα μόνο η συμμετοχή (εγώ που είμαι αστέρι γράφω κείμενο και ζωγραφίζω εσύ που είσαι μπάζο κάνεις μια μουτζουρίτσα) ανάλογα με το πώς επιλέγουν τα παιδιά να συμμετάσχουν (τι θέλουν να κάνουν). Υπάρχουν και μικτά συστήματα (τέτοιο εφαρμόζω κι εγώ) που το ίδιο το υλικό παίρνει πολλές διαβαθμίσεις και ανάλογα με τις ικανότητές του ο καθένας το χρησιμοποιεί και παίρνει και ερέθισμα για παρακάτω.

 

(με ξέρετε μην κολλήσετε στα μπάζα και στα αστέρια ξέρετε πώς βλέπω τα παιδιά τα χουμε πει. Έτσι για το μπακάλικον της υπόθεσης).

 

Λαΐδα είσαι μικρή ακόμη (στο φόρουμ) δεν την ξέρεις τη Θεοδώρα3 ψάξε προ διετίας.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι ένα προ- τελευταίο. Αυτή τη στιγμή (και εδώ και πολλές στιγμές) τα σχολεία λειτουργούν χάρη στο φιλότιμο των ελλήνων εκπαιδευτικών που υπηρετούν σε αυτά. Ξέρετε ότι δε λαϊκίζω γενικά, όμως τα πράγαμτα έτσι είναι. Δε χρειάζεται να θαυμάσετε κάποιον ή να του υποκλιθείτε, απλά να το ξέρετε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εσύ ε; Κι εγώ.

 

Έλα η τρολιά τώρα!

Αρχή επιστήμης η ονομάτων επίσκεψις

 

Λεπόν παράλληλη στήριξη: Επιπλέον δασκάλα ΜΕΣΑ στην τάξη για υποστήριξη συγκεκριμένου παιδιού (συνήθως στο φάσμα και ΔΕΠ-Υ)

 

Τμήμα Ένταξης: Το παιδί αποσύρεται κάποιες ώρες από το γενικό πρόγραμμα για να δουλέψει τις ιδιαίτερες εκπαιδευτικές ανάγκες του.

 

Διαφοροποιημένη διδασκαλία/ εξατομικευμένη μάθηση: Το πρόγραμμα, το εκπαιδευτικό υλικό και η συμμετοχή των παιδιών διαφοροποιούνται ανάλογα με το επίπεδό τους. Σε κάποια συστήματα διαφοροποιείται μόνο το υλικό (εσύ χρυσό μου που είσαι μπάζο θα πας μέχρι εδώ μονο) σε κάποια άλλα μόνο η συμμετοχή (εγώ που είμαι αστέρι γράφω κείμενο και ζωγραφίζω εσύ που είσαι μπάζο κάνεις μια μουτζουρίτσα) ανάλογα με το πώς επιλέγουν τα παιδιά να συμμετάσχουν (τι θέλουν να κάνουν). Υπάρχουν και μικτά συστήματα (τέτοιο εφαρμόζω κι εγώ) που το ίδιο το υλικό παίρνει πολλές διαβαθμίσεις και ανάλογα με τις ικανότητές του ο καθένας το χρησιμοποιεί και παίρνει και ερέθισμα για παρακάτω.

 

(με ξέρετε μην κολλήσετε στα μπάζα και στα αστέρια ξέρετε πώς βλέπω τα παιδιά τα χουμε πει. Έτσι για το μπακάλικον της υπόθεσης).

 

Λαΐδα είσαι μικρή ακόμη (στο φόρουμ) δεν την ξέρεις τη Θεοδώρα3 ψάξε προ διετίας.

 

Oρισμός για τη διδασκαλία παιδιού που χρειάζεται παράλληλη στήριξη αλλά ''στηρίζεται'' από το δάσκαλο ελλείψει αυτής υπάρχει? :rolleyes:

Εξατομικευμένη/διαφοροποιημένη την περιέγραψα εγώ παρότι στα πλαίσια αυτά δεν προβλέπεται η διδασκαλία αυτών των παιδιών αλλά παιδιών με διαφορετικά μαθησιακά επίπεδα.

Ελληνική πρωτοτυπία και αυτή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι ένα προ- τελευταίο. Αυτή τη στιγμή (και εδώ και πολλές στιγμές) τα σχολεία λειτουργούν χάρη στο φιλότιμο των ελλήνων εκπαιδευτικών που υπηρετούν σε αυτά. Ξέρετε ότι δε λαϊκίζω γενικά, όμως τα πράγαμτα έτσι είναι. Δε χρειάζεται να θαυμάσετε κάποιον ή να του υποκλιθείτε, απλά να το ξέρετε.

 

Από την εποχή της Διαμαντοπούλου θα τις προσδιόριζα τις στιγμές...;)

Link to comment
Share on other sites

....

Μην απελπίζεστε κόρες...θυμάστε τη θεοδώρα3, που είχε κάνει άνω κάτω το φόρουμ με το θέμα της για το homeschooling? Θα την ψάχνουμε για συμβουλές οσονούπω, καταπώς φαίνεται! :P

Και στο δικό σου μυαλό γυροφέρνει εε; Δεν είναι μόνο το δικό μου... χμμμ.... :lol:

 

Ε ναι ;)

 

Δεν την θυμαμαι ( εχω τσακωθει και με αυτην?? :lol:) αλλα ειμαι κατα του homeschooling για διαφορους λογους....

Όχι καλή μου. ΕΓΩ έχω τσακωθεί με αυτή! :lol: :lol: :lol: Από τους λίγους περιποιημένους "καβγάδες" πασπαλισμένους με σαντιγί και κερασάκια.

Αχχχ, αξέχαστες εποχές!

Τότε που οι μυγδαλιές ήταν ανθισμένες... :P:lol:

 

@miriki δεν το κατέχω το άθλημα καθότι άλλης βαθμίδας. Αλλά μιας και το έπιασες με τους ορισμούς... Θυμάμαι πως σε παιδί με Asperger είχαν δώσει καθηγητές για παράλληλη στήριξη ΕΝΤΕΛΩΣ ανεκπαίδευτους για αυτό το θέμα (και ο ένας ήταν και ΑΝΟΡΕΚΤΟΣ μιας και θα έβγαινε σε λίγους μήνες στη σύνταξη). :twisted: Αλλά το παιδί το έπερναν σε άλλη τάξη για να μπορούν να δουλεύουν ατομικά. Όλοι όμως μίλαγαν για "παράλληλη στήριξη". Ήταν δηλαδή μια πιο ελευθεριάζουσα χρήση του όρου (όπως π.χ. γίνεται με τον όρο "δυσλεξία" που συγχέεται με τις "μαθησιακές δυσκολίες") ;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

alcyon η δυσλεξία ανήκει στις μαθησιακές δυσκολίες όμως δεν είναι η μοναδική

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%82_%CE%B4%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CE%B5%CF%82

Link to comment
Share on other sites

Δεν την θυμαμαι ( εχω τσακωθει και με αυτην?? :lol:) αλλα ειμαι κατα του homeschooling για διαφορους λογους....

 

Βρε κι εμείς κατά είμαστε...πάρε νεαρά να μαθαίνεις (και να κάνεις καινούριο συκώτι): http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40177&highlight=homeschooling

 

Λαΐδα είσαι μικρή ακόμη (στο φόρουμ) δεν την ξέρεις τη Θεοδώρα3 ψάξε προ διετίας.

 

Διετία; Πενταετία πες καλύτερα...περνάει ο καιρός ο ρημάδης! :-(

 

Και στο δικό σου μυαλό γυροφέρνει εε; Δεν είναι μόνο το δικό μου... χμμμ.... :lol:

 

Oh yes! :lol:

Όχι καλή μου. ΕΓΩ έχω τσακωθεί με αυτή! :lol: :lol: :lol: Από τους λίγους περιποιημένους "καβγάδες" πασπαλισμένους με σαντιγί και κερασάκια.

Αχχχ, αξέχαστες εποχές!

Τότε που οι μυγδαλιές ήταν ανθισμένες... :P:lol:

 

Mόνο εσύ; Όντως ωραίες εποχές...αλησμόνητες! Τότε που αναγκαζόμουν να απαντάω ετεροχρονισμένα, γιατί, μέχρι να ποστάρω, είχαν ανέβει άλλα 20 διάπυρα μηνύματα!Και τα ban φεύγανε με ταχύτητα φωτός...φσσσσττττ μπόινγκ! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κι ένα προ- τελευταίο. Αυτή τη στιγμή (και εδώ και πολλές στιγμές) τα σχολεία λειτουργούν χάρη στο φιλότιμο των ελλήνων εκπαιδευτικών που υπηρετούν σε αυτά. Ξέρετε ότι δε λαϊκίζω γενικά, όμως τα πράγαμτα έτσι είναι. Δε χρειάζεται να θαυμάσετε κάποιον ή να του υποκλιθείτε, απλά να το ξέρετε.

 

Το ξέρουμε, καλή μου miriki και τους είμαστε απείρως ευγνώμονες. Μη νομίζεις. :-)

Link to comment
Share on other sites

alcyon η δυσλεξία ανήκει στις μαθησιακές δυσκολίες όμως δεν είναι η μοναδική

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%82_%CE%B4%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CE%B5%CF%82

 

Κορίτσι, δε ρώτησα τον ορισμό της δυσλεξίας.

Λέω πως το ευρύ κοινο (=μαμάδες, μπαμπάδες, θείοι, άγνωστοι στο δρόμο κτλ) αν τους πεις "μαθησιακή δυσκολία" σε κοιτάνε σαν ούφο. Αν πεις "δυσλεξία" κάνουν κλικ και καταλαβαίνουν. Στην πραγματικότητα έχουν στο νου τους τις μαθησιακές δυσκολίες και όχι τη δυσλεξία αυτή καθ' αυτή. Οπότε για τον περισσότερο κόσμο υπάρχει αυτή η σύγχηση.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως να χρειαστεί να αποσυρθεί από την τάξη για τους δικούς του λόγους (π.χ. να έχει πάθει υπερδιέγερση από οπτικά ή ηχητικά ερεθίσματα) η να δουλευτεί μία συγκεκριμένη δεξιότητα . Όμως η παράλληλη έρχεται για ένα παιδί, ενώ το τμήμα ένταξης αφορά τουλάχιστον τρία με μέγιστο 7 παιδιά που ενδέχεται να είναι και πολύ μεγάλο μέρος της ημέρας έξω. Επίσης έχω την εντύπωση ότι είναι και για πιο δύσκολες περιπτώσεις που όμως δεν εμπίπτουν σε ειδικό σχολείο ή ειδική τάξη. Η emmaki είναι πιο αρμόδια εγώ από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου περιγράφω, δεν ορίζω...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Άρα καλά το ανέφερα όταν είπα για το παιδάκι εκείνο (της α' δημοτικού), ότι δεχόταν παράλληλη στήριξη.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι, δε ρώτησα τον ορισμό της δυσλεξίας.

Λέω πως το ευρύ κοινο (=μαμάδες, μπαμπάδες, θείοι, άγνωστοι στο δρόμο κτλ) αν τους πεις "μαθησιακή δυσκολία" σε κοιτάνε σαν ούφο. Αν πεις "δυσλεξία" κάνουν κλικ και καταλαβαίνουν. Στην πραγματικότητα έχουν στο νου τους τις μαθησιακές δυσκολίες και όχι τη δυσλεξία αυτή καθ' αυτή. Οπότε για τον περισσότερο κόσμο υπάρχει αυτή η σύγχηση.

 

Ομολογώ πως δεν κατάλαβα.:confused:

Τί σημαίνει ''έχουν στο νου τους τις μαθησιακές δυσκολίες κι όχι τη δυσλεξία αυτή καθ αυτη'' ?

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως να χρειαστεί να αποσυρθεί από την τάξη για τους δικούς του λόγους (π.χ. να έχει πάθει υπερδιέγερση από οπτικά ή ηχητικά ερεθίσματα) η να δουλευτεί μία συγκεκριμένη δεξιότητα . Όμως η παράλληλη έρχεται για ένα παιδί, ενώ το τμήμα ένταξης αφορά τουλάχιστον τρία με μέγιστο 7 παιδιά που ενδέχεται να είναι και πολύ μεγάλο μέρος της ημέρας έξω. Επίσης έχω την εντύπωση ότι είναι και για πιο δύσκολες περιπτώσεις που όμως δεν εμπίπτουν σε ειδικό σχολείο ή ειδική τάξη. Η emmaki είναι πιο αρμόδια εγώ από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου περιγράφω, δεν ορίζω...

Αφού έδωσες τους ορισμούς.?!

Ετσι είναι.Παράλληλη στήριξη για παιδί με δυσλεξία ή ΔΕΠΥ ας πούμε δε ζητείται αλλά τα παιδιά αυτά παρακολουθούν αν θέλουν το τμήμα ένταξης.

Και τμήμα ένταξης παρακολουθούν μόνο τις ώρες των μαθημάτων του δασκαλου.Τις ώρες των ειδικοτήτων απαγορεύεται.Γι αυτό και τα μαθήματα γίνονται μέχρι 4-5 ώρα το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...