Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγές στα μαθήματα του δημοτικού σχολείου. Τι θέλει να πει ο ποιητής;


Recommended Posts

Αλκυων, επειδή και εγω μιλησα για εξωτερικο, θεωρω ότι οσες δυσκολιες αντιμετωπιζουν στην δουλεια τους σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ επαγγελμα δημοσιου στη χωρα που εζησα και ζω το μισο χρονο, στην Αγγλια δηλαδή, δεν είναι τιποτα μπροστα στις δυσκολιες που αντιμετωπιζουν στην Ελλαδα. Και οι δάσκαλοι, και οι γιατροι και αλλοι.... Εδώ το Δημοσιο υπαρχει μονο για να δημιουργει προβλήματα, λυσεις δεν δινει πουθενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ποιοί κάνουν δηλαδή την παράλληλη στήριξη?Γνωρίζεις?

 

Αυτό που εγώ γνωρίζω είναι ότι δασκάλα του σχολείου μας στην Α δημοτικού που είχε στο τμήμα της παιδάκι που χρειαζόταν παράλληλη στήριξη & μέχρι να έρθει ειδικός άνθρωπος για να παρέχει την παράλληλη στήριξη, όχι μόνο δεν δίδασκε το συγκεκριμένο παιδάκι, αλλά το έβαζε μόνο να ζωγραφίζει.., ούτε καν του διόρθωνε τα γραπτά. Στη συζήτησή της με τους γονείς, παρουσία του δ/ντη & του συμβούλου, είπε ότι δεν είναι υποχρεωμένη να ασχοληθεί με το παιδάκι και να καθυστερεί το τμήμα της, αφού από την αρχή της χρονιά ζήτησε παράλληλη στήριξη για εκείνο... & κανείς δεν της έφερε αντίρρηση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εγώ γνωρίζω είναι ότι δασκάλα του σχολείου μας στην Α δημοτικού που είχε στο τμήμα της παιδάκι που χρειαζόταν παράλληλη στήριξη & μέχρι να έρθει ειδικός άνθρωπος για να παρέχει την παράλληλη στήριξη, όχι μόνο δεν δίδασκε το συγκεκριμένο παιδάκι, αλλά το έβαζε μόνο να ζωγραφίζει.., ούτε καν του διόρθωνε τα γραπτά. Στη συζήτησή της με τους γονείς, παρουσία του δ/ντη & του συμβούλου, είπε ότι δεν είναι υποχρεωμένη να ασχοληθεί με το παιδάκι και να καθυστερεί το τμήμα της, αφού από την αρχή της χρονιά ζήτησε παράλληλη στήριξη για εκείνο... & κανείς δεν της έφερε αντίρρηση.

 

Σαφώς και δεν είναι υποχρεωτικό όμως αν δε στείλουν καθόλου δασκαλα παράλληλης στήριξης τί θα κάνεις?

Προσπαθείς όσο μπορείς διότι ούτε αυτό είναι το αντικείμενό σου να βρεις κάποιες κατάλληλες εργασίες καθώς και τρόπους προσέγγισης αλλιώς η ζωή του εκπαιδευτικού και όλης της τάξης μπορεί να γίνει πάρα πολύ δύσκολη!

Link to comment
Share on other sites

Ποιοί κάνουν δηλαδή την παράλληλη στήριξη?Γνωρίζεις?

 

 

Miss Sunshine ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω πως σκεφτεσαι. Εσυ ειπες πως οι δασκαλοι κανουν και παραλληλη στηριξη, σωστα? Τουλαχιστον εγω αυτο καταλαβα απο οσα γραφεις, αλλα τεινω να καταληξω στο συμπερασμα οτι η δεν θυμασαι τι γραφεις η ολα ειναι καπως μπερδεμενα στο μυαλο σου. Ο δασκαλος της ταξης δεν κανει ταυτοχρονα παραλληλη στηριξη, για αυτον το σκοπο αναλαμβανουν δραση (ειτε πληρωνονται απο το κρατος ειτε απο τους γονεις) ειδικοι παιδαγωγοι η αποφοιτοι αλλων σχολων (ξερω νηπιαγωγο αλλα και μια απιθανη θεολογο που ηταν εξαιρετικη στο εργο της). Δεν ειναι κακο να πεις οτι δεν ξερεις κατι, κανεις αλλωστε δεν τα ξερει ολα. Κακο ειναι να επιμενεις στην αποψη σου μεταφεροντας ανακριβειες...

Link to comment
Share on other sites

Miss Sunshine ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω πως σκεφτεσαι. Εσυ ειπες πως οι δασκαλοι κανουν και παραλληλη στηριξη, σωστα? Τουλαχιστον εγω αυτο καταλαβα απο οσα γραφεις, αλλα τεινω να καταληξω στο συμπερασμα οτι η δεν θυμασαι τι γραφεις η ολα ειναι καπως μπερδεμενα στο μυαλο σου. Ο δασκαλος της ταξης δεν κανει ταυτοχρονα παραλληλη στηριξη, για αυτον το σκοπο αναλαμβανουν δραση (ειτε πληρωνονται απο το κρατος ειτε απο τους γονεις) ειδικοι παιδαγωγοι η αποφοιτοι αλλων σχολων (ξερω νηπιαγωγο αλλα και μια απιθανη θεολογο που ηταν εξαιρετικη στο εργο της). Δεν ειναι κακο να πεις οτι δεν ξερεις κατι, κανεις αλλωστε δεν τα ξερει ολα. Κακο ειναι να επιμενεις στην αποψη σου μεταφεροντας ανακριβειες...

 

Εγω δε γνωρίζω που υπηρετώ 15 χρόνια στη δημόσια εκπαιδευση-10 χρόνια ως μόνιμη- και μεταφέρω ανακρίβειες ή εσύ που εργάζεσαι σε φροντιστήρια???Καλό είναι όταν είσαι εξω από ένα χώρο να είσαι φειδωλή στα λόγια σου.

Ναι οι δάσκαλοι της τάξης κάνουν και παράλληλη στήριξη όπως απάντησα και στην αλλη κοπέλα που έγραψε ότι δεν την κάνουν οι δάσκαλοι διότι το κράτος στέλνει ελάχιστους εκπαιδευτικούς για παραλληλη στήριξη,αν στείλει έναν σε κάποια σχολεία το πολύ κι ακόμα πιο ελάχιστοι γονείς έχουν τη δυνατότητα να πληρώνουν για παραλληλη στήριξη μέσα στην τάξη.Κατάλαβες τώρα?

Όλα αυτά τα χρόνια έχω κάνει παράλληλη στηριξη σε δεκάδες παιδιά με δυσλεξία,ΔΕΠΥ,αυτισμό,asperger,ελαφρα νοητική στέρηση τα οποία βρίσκονταν μαζί με τα υπόλοιπα στην τάξη.

 

http://www.zarpa.gr/%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%AC-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7-%CE%B4%CE%B5%CE%BA%CE%AC%CE%B4/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειναι αναγκη να σηκωνεις τα μανικια σου για καβγα. Ολοι ειμαστε στο χωρο της εκπαιδευσης και ο καθενας ξερει τι συμβαινει. Στο δικο μου συμπαν λοιπον δεν εχω ακουσει τον ιδιο δασκαλο της ταξης να κανει ταυτοχρονα παραλληλη στηριξη σε καποιο παιδακι (αληθεια κατανοεις την εννοια της παραλληλης στηριξης?). Ειτε υπαρχει ατομο που βοηθα το παιδακι ειτε οχι . Τωρα αν ο δασκαλος απο φιλοτιμια θελει να προσφερει κατι παραπανω οταν δεν εχει σταλει ατομο για την παραλληλη, λυπαμαι που το λεω αλλα δεν ονομαζεται αυτο παραλληλη στηριξη. Μαλλον οντως τα εχεις λιγο ανακατεμενα ολα στο μυαλο σου...

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν είναι υποχρεωτικό όμως αν δε στείλουν καθόλου δασκαλα παράλληλης στήριξης τί θα κάνεις?

Προσπαθείς όσο μπορείς διότι ούτε αυτό είναι το αντικείμενό σου να βρεις κάποιες κατάλληλες εργασίες καθώς και τρόπους προσέγγισης αλλιώς η ζωή του εκπαιδευτικού και όλης της τάξης μπορεί να γίνει πάρα πολύ δύσκολη!

 

Για την ιστορία ενημερώνω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση, άνθρωπος για την παράλληλη στήριξη ήρθε τελικά το Μάρτιο (από τον Οκτώβριο που ζητήθηκε από τη δασκάλα) & μέχρι τότε το παιδάκι δεν είχε μάθει τίποτα, μόνο τα κάποια χρώματα & κάποια σχήματα ... & χρειάστηκε να επαναλάβει την Α δημοτικού!! :oops:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αναγκη να σηκωνεις τα μανικια σου για καβγα. Ολοι ειμαστε στο χωρο της εκπαιδευσης και ο καθενας ξερει τι συμβαινει. Στο δικο μου συμπαν λοιπον δεν εχω ακουσει τον ιδιο δασκαλο της ταξης να κανει ταυτοχρονα παραλληλη στηριξη σε καποιο παιδακι (αληθεια κατανοεις την εννοια της παραλληλης στηριξης?). Ειτε υπαρχει ατομο που βοηθα το παιδακι ειτε οχι . Τωρα αν ο δασκαλος απο φιλοτιμια θελει να προσφερει κατι παραπανω οταν δεν εχει σταλει ατομο για την παραλληλη, λυπαμαι που το λεω αλλα δεν ονομαζεται αυτο παραλληλη στηριξη. Μαλλον οντως τα εχεις λιγο ανακατεμενα ολα στο μυαλο σου...

 

Αυτός ειναι ο όρος που χρησιμοποιείται όταν κάνεις εξατομικευμένη διδασκαλία σε ένα παιδί με δυσκολίες μέσα στην τάξη παράλληλα με την υπόλοιπη τάξη.Δεν υπάρχει άλλος όρος.Όταν αυτό το παιδι -ή τα παιδιά- θα το έχεις όλη τη χρονιά στην τάξη σου,το διδάσκεις.Δε μπορείς να το αγνοήσεις και να ρισκάρεις στην τάξη μία κατάσταση ανεξέλεγκτη.

Ειναι λογικό να μην το γνωριζεις στο δικό σου σύμπαν αλλά ανεπίτρεπτο να αμφισβητείς εκεινους που το βιωνουν καθημερινα στο δικό τους συμπαν.

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία ενημερώνω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση, άνθρωπος για την παράλληλη στήριξη ήρθε τελικά το Μάρτιο (από τον Οκτώβριο που ζητήθηκε από τη δασκάλα) & μέχρι τότε το παιδάκι δεν είχε μάθει τίποτα, μόνο τα κάποια χρώματα & κάποια σχήματα ... & χρειάστηκε να επαναλάβει την Α δημοτικού!! :oops:

 

Και πολύ σωστά την επανέλαβε!Εξαρτάται από την περίπτωση και άλλωστε ο δασκαλος ο οποίος έχει άλλα 22-23-24 παιδιά στην τάξη κατά πόσο μπορεί να βοηθήσει αποτελεσματικά ένα παιδί με οριακή νοημοσύνη ή αυτισμό?όσο και να προσπαθήσει ειδικός παιδαγωγός δεν είναι!

Link to comment
Share on other sites

Τινι τροπω κανεις "εξατομικευμενη" διδασκαλια σε μια ταξη με 25 παιδια? Μπορουμε θεωρητικα να λεμε ο,τι θελουμε, στην πραξη ομως μπορει να συμβει αυτο που υποστηριζεις? Στο δικο μου (ισως παραλληλο με το δικο σου) συμπαν δεν το εχω δει πουθενα. Τωρα αν εσυ η καποιοι αλλοι δασκαλοι με ικανοτητες σουπερμαν κανουν ζαφτι μια ταξη με 25 8χρονα για παραδειγμα και ταυτοχρονα καταφερνουν και κανουν και εξατομικευμενη διδασκαλια σε ενα παιδακι πχ με ΔΕΠΥ και ολη αυτη η διαδικασια ειναι και αποτελεσματικη για ολους, τοτε τι να πω! Μπραβο σου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τινι τροπω κανεις "εξατομικευμενη" διδασκαλια σε μια ταξη με 25 παιδια? Μπορουμε θεωρητικα να λεμε ο,τι θελουμε, στην πραξη ομως μπορει να συμβει αυτο που υποστηριζεις? Στο δικο μου (ισως παραλληλο με το δικο σου) συμπαν δεν το εχω δει πουθενα. Τωρα αν εσυ η καποιοι αλλοι δασκαλοι με ικανοτητες σουπερμαν κανουν ζαφτι μια ταξη με 25 8χρονα για παραδειγμα και ταυτοχρονα καταφερνουν και κανουν και εξατομικευμενη διδασκαλια σε ενα παιδακι πχ με ΔΕΠΥ και ολη αυτη η διαδικασια ειναι και αποτελεσματικη για ολους, τοτε τι να πω! Μπραβο σου!!!

Εντάξει,να ακούσω τη δική σου πρότασή .Ας υποθεσουμε λοιπόν ότι διδάσκεις σε δημόσιο σχολείο κι είσαι υποχρεωμένη να έχεις στην τάξη σου ένα παιδί για το οποίο ζητήθηκε παράλληλη στήριξη και δε στείλανε όπως γίνεται συνήθως για ολόκληρη τη χρονιά αλλά και να διδάξεις ικανοποιητικά και την υπόλοιπη τάξη.

Πως το χειρίζεσαι?Περιμένω παιδαγωγικές προτάσεις με ενδιαφέρον.

Διότι τέτοιες καταστάσεις δε νομίζω να καλείστε να αντιμετωπίσετε στα φροντιστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Το τι θα κανει ο εκπαιδευτικος εξαρταται απο τη διαθεση, τις γνωσεις, το χρονο, το δυναμικο της υπολοιπης ταξης κλπ. Παντως ο,τι κανει δεν ονομαζεται παραλληλη στηριξη οπως λανθασμενα υποστηριζεις...

Link to comment
Share on other sites

Το τι θα κανει ο εκπαιδευτικος εξαρταται απο τη διαθεση, τις γνωσεις, το χρονο, το δυναμικο της υπολοιπης ταξης κλπ. Παντως ο,τι κανει δεν ονομαζεται παραλληλη στηριξη οπως λανθασμενα υποστηριζεις...

 

Από τη στιγμή που κάνει διαφορετική κι εξατομικευμένη ύλη στο παιδάκι αυτό από εκείνη της υπόλοιπης τάξης τί κάνει?Απλά δεν ασχολείται αποκλειστικά μαζί του.Όπως κι αν το ονομάσεις καλείται να υποκαταστήσει άλλη μια ανεπάρκεια του στρεβλού εκπαιδευτικού συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτο οριζεται ως παραλληλη στηριξη? Θα ξεχασω και αυτα που ξερω!!!Γιατι καλη μου εισαι τοσο ισχυρογνωμων?

 

Κοίτα ''δεν ορίζεται''καν να αναλαμβάνει αυτό το ρόλο.Βασικά δεν υπάρχει καν συγκεκριμένος επίσημος όρος.Υποχρεώνεται να τον ''καλύπτει''.Εχεις αλλο όρο?

Υποκαθιστά την παράλληλη στήριξη.Σε καλύπτει αυτό?

Στους όρους θα κολλήσουμε τώρα?

Η ουσια είναι ότι έμαθες ότι ο δάσκαλος διδάσκει μεσα σε μία τάξη και παιδιά για τα οποία ζητήθηκε παραλληλη στήριξη αλλά δεν ήρθε ποτε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο που πρεπει να μου πεις (αφου μαθεις πρωτα) ειναι ο ορισμος της παραλληλης στηριξης!

 

Ευχαρίστως αφού μου πεις επιτέλους εσύ ποιον άλλο επίσημο όρο γνωρίζεις να χρησιμοποιείται σε αυτή την περίπτωση αντί του λανθασμένου σύμφωνα με τις γνώσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ορισμο μου εδωσες!!! Φιλικη συμβουλη: μη γραφεις ο,τι να'ναι, η αν το κανεις, υποστηριξε το καταλληλα. Διδασκεις αγγλικα σε σχολειο της Αττικης?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ορισμο μου εδωσες!!! Φιλικη συμβουλη: μη γραφεις ο,τι να'ναι, η αν το κανεις, υποστηριξε το καταλληλα. Διδασκεις αγγλικα σε σχολειο της Αττικης?

 

Το ό,τι να ναι στο επιστρέφω.Εγώ μιλάω μέσα από τα καθημερινά μου βιώματα τόσων χρόνων.

Εδώ δεν κάνουμε ετυμολογία μιλάμε για τη δημόσια εκπαίδευση οπότε το ''ότι να 'ναι'' εκφράζει καλύτερα εσένα που είσαι εκτός χώρου,δεν είσαι σε θέση να κρίνεις και παρόλα αυτά μιλάς με βεβαιότητα για πράγματα που δε γνωρίζεις.

Σπούδασα Αγγλική Γλώσσα και Φιλολογία και διδάσκω στην Αττική τα τελευταίά χρόνια τόσο στην πρωτοβάθμια όσο και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Εσύ αλήθεια γιατί δε διορίστηκες?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια ελεος! Υπαρχουν και τα πμ πειτε τα εκει αυτα τι νοημα εχει. Ειδα το θεμα λεω θα με ενδιαφερει διαβαζω σελιδες ασχετες.

Χωρις να θελω να χαρακτηριστω τρολλ, -εχω κ μαλλι αφανα :-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...