Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγές στα μαθήματα του δημοτικού σχολείου. Τι θέλει να πει ο ποιητής;


Recommended Posts

Για την πάπια έχουμε κανένα νέο :twisted:?

 

Θα την παραστήσει πάντως ο Λοβέρδος σύντομα, τώρα που θα πιάσει τα προεκλογικά. Δε βλέπω αλλάξει οτιδήποτε θα μπορούσε να δυσαρεστήσει οποιαδήποτε πλευρά.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αλλά αλήθεια αφού το επάγγελμα είναι σκότωμα λοιπόν γιατί δεν το επέλεξες και συ?

Μμμμμ για να σκεφτώ.... δεν το επέλεξα γιατί.... δεν ήθελα να γίνω δασκάλα σε σχολείο. Είναι αυτό μια καλή εξήγηση ή έπρεπε να έχω και άλλο λόγο;

 

Εσύ δουλεύεις καν?Διότι ως γνωστόν η ψυχολογία για πολύ κόσμο είναι απλά χόμπι.

Ή εσωτερική ανάγκη αυτοθεραπείας.;)

Φυσικά και δουλεύω. Εδώ και 20 χρόνια περίπου. Αλλά όχι σε κλινικό πλαίσιο.

 

Η εσωτερική ανάγκη αυτοθεραπείας δεν σε κάνει ψυχολόγο. Όπως το να βάζεις θερμόμετρο στο παιδί σου δεν σε κάνει γιατρό. Όπως το να ποτίζεις τα λουλούδια σου δεν σε κάνει γεωπόνο.

 

Θα την παραστήσει πάντως ο Λοβέρδος σύντομα, τώρα που θα πιάσει τα προεκλογικά. Δε βλέπω αλλάξει οτιδήποτε θα μπορούσε να δυσαρεστήσει οποιαδήποτε πλευρά.

Φυσικά δεν θα αλλάξει τίποτα. Γι' αυτό ασχολούμαστε με άλλα σοβαρά θέματα και όχι με τις δηλώσεις του.

 

Όσο για την πάπια, ψάχνουμε το μπλογκ που θα αποτελέσει πηγή ειδήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτή την άποψη, το ίδιο άκυρη είναι και η σύγκριση Φινλανδίας - Ελλάδας.
δεν διαφωνω.... Ξερεις ποτε η συγκριση θα ηταν απαραιτητη;; Οταν θα ειχαμε την πολυτελεια ως χωρα να ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ το πως θα θελαμε να κειτουργουν τα σχολεια.... Εδω ομως εχουμε προβλημα στο να λειτουργουν τα σχολεια, οχι στο πως ;)
Link to comment
Share on other sites

Και θα έπρεπε να αποκτήσουμε Φινλανδική νοοτροπία, και δε γίνεται με τέτοιο ήλιο.:rolleyes:

Το σχολείο είναι ζωντανός οργανισμός και διαμορφώνεται ομοίως από τις δομές (υπουργείο, εκπαιδευτικοί, πρόγραμμα) και από την κοινωνία (παιδιά, γονείς, εκπαιδευτικοί και πάλι).

Φυσικά πιστεύω ότι οι βελτιώσεις θα πρέπει να ξεκινάνε από τις δομές αλλά πρέπει και η κοινωνία να ωριμάσει.

Και για να ωριμάσει η κοινωνία χρειαζόμαστε παιδεία.

Δεν ξέρω πως μπορεί να σπάσει αυτός ο φαύλος κύκλος.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Οι Ελληνες εκπαιδευτικοι δουλευουν παραπανω? Απο που το συναγεις το συμπερασμα? Επειδη διδασκεις μιση ωρα παραπανω τη μερα? Σε βεβαιω οτι η διδασκαλια ειναι το λιγοτερο κουραστικο κομματι της δουλειας μου. Μακαρι να διδασκα περισσοτερες ωρες αλλα οπως εξηγησα για 20 ωρες διδακτικων ωρων δουλευουμε 8 με 10 ωρες στο σχολειο ΚΑΘΕ μερα που σημαινει γυρω στις 50 ωρες την εβδομαδα και δεν υπολογιζω ουτε την προετοιμασια στο σπιτι για τα power points, ουτε τα εξτρα εξωσχολικα,ουτε τα ΣΒΚ στο σχολειο δουλευοντας....ξερεις κανενα εκπαιδευτικο στην Ελλαδα να δουλευει σαββατοκυριακα? Και κατι αλλο...η εκπαιδευση ειναι καλυτερη εκει γιατι ο εκπαιδευτικος ξεζουμιζεται για να ειναι. Μη νομιζεις οτι το ωραιο κτιριο και η καινουργια μοκετα στην ταξη κανουν διαφορα....τη διαφορα την κανει το εμψυχο δυναμικο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και θα έπρεπε να αποκτήσουμε Φινλανδική νοοτροπία, και δε γίνεται με τέτοιο ήλιο.

Εύκολο να το λες, δύσκολο να το κάνεις. Εδώ από τα τόσα που διαβάσαμε για τη Φινλανδία σταθήκαμε κυρίως σε δύο πράγματα: στο πόσες ώρες δουλεύουν (όχι και τόσο λίγες τελικά, τουλάχιστον σε σύγκριση με τους Έλληνες...) και στο πόσο πληρώνονται (όχι και τόσο πολύ, αλλά ακούγεται "κάπως" όταν λες πως ο δάσκαλος πληρώνεται όσο ο γιατρός, άσχετο που ο Φινλανδός γιατρός δεν πληρώνεται τρελλά λεφτά).

 

Για το ότι στις παιδαγωγικές ακαδημίες μπαίνει η αφρόκρεμα των φοιτητών, ότι εξετάζονται στην ικανότητα διδασκαλίας πριν καν σπουδάσουν, ότι σπουδάζουν 5 χρόνια και κάνουν ένα χρόνο πρακτική πριν πάρουν πτυχίο, ότι αξιολογούνται συνεχώς... καμία μνεία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την αφρόκρεμα το ονειρεύομαι και για εμάς.

Θα ήθελα οι εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων να είχανε "στρατιωτική" εκπαίδευση. Να μαθαίνουν πως θα αντιμετωπίσουν και θα χειριστούν τα "δύσκολα" παιδιά, το μπούλινγκ, τη διαφορετικότητα, την απόκλιση...

Να έχουν όραμα και φαντασία.

Να έχουν δίψα για γνώση και εξέλιξη.

Να αγαπούν το σχολείο περισσότερο από κάθε άλλο επάγγελμα.

 

Και μετά να πληρώνονται αδρά και να χαίρουν εκτίμησης πάνω από τον καθένα. Αφού από αυτούς εξαρτάται η αυριανή κοινωνία.

 

Πάω τώρα να κοιμηθώ και θα τους δω στον ύπνο μου.

 

* Αν μάθετε κάτι για την πάπια σκουντήστε με:-D

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο, η νοοτροπια ειναι οτι ο ελληνας εκπαιδευτικος παιρνει τα λιγοτερα λεφτα με τις πιο πολλες διδακτικες ωρες. Στεκομαστε μονο σε αυτο. Ενω δε βλεπουμε οτι μεν ο αγγλος παιρνει τα διπλα λεφτα αλλα παθαινει υπερκοπωση απο τη δουλεια και δεν ειναι σχημα λογου αυτο γνωριζω αρκετα ατομα που επαθαν ειτε υπερκοπωση, ειτε διαφορα ψυχοσωματικα.

Ουτε οτι ακομα κ μετα απο τοσες ωρες δουλειας και τοσο κοπο μια αρνητικη επιθεωρηση στο σχολειο μπορει να εχει ως αποτελεσμα να κλεισει το σχολειο και να σε διωξουν ακομα κ αν εσυ προσωπικα εκανες αψογα μαθηματα!Ουτε οτι συνεχεια κρινουν κ αξιολογουν τη δουλεια σου περι τη μια φορα την εβδομαδα εσωτερικο ελεγχο και 1 στα 2 χρονια εξωτερικη αξιολογηση.

Link to comment
Share on other sites

Ενω δε βλεπουμε οτι μεν ο αγγλος παιρνει τα διπλα λεφτα αλλα παθαινει υπερκοπωση απο τη δουλεια και δεν ειναι σχημα λογου αυτο γνωριζω αρκετα ατομα που επαθαν ειτε υπερκοπωση, ειτε διαφορα ψυχοσωματικα.

Κι εγώ ξέρω κόσμο που έχει παρατήσει τη διδασκαλία γιατί δεν αντέχει. Μάλιστα έχω συνάδελφο που παραιτήθηκε από θέση Head Teacher για να γίνει ελεγκτής εισιτηρίων στα τρένα (με έψιλον) :P

 

Επίσης τα διπλά λεφτά από μόνα τους δεν λένε τίποτα όταν τα ενοίκια είναι τριπλάσια και βάλε.

 

Ουτε οτι ακομα κ μετα απο τοσες ωρες δουλειας και τοσο κοπο μια αρνητικη επιθεωρηση στο σχολειο μπορει να εχει ως αποτελεσμα να κλεισει το σχολειο και να σε διωξουν ακομα κ αν εσυ προσωπικα εκανες αψογα μαθηματα!Ουτε οτι συνεχεια κρινουν κ αξιολογουν τη δουλεια σου περι τη μια φορα την εβδομαδα εσωτερικο ελεγχο και 1 στα 2 χρονια εξωτερικη αξιολογηση.

Τι είπες; Αξιολόγηση; χαχαχαχαχαχα

 

Αυτό με την αφρόκρεμα το ονειρεύομαι και για εμάς.

Με δεδομένο ότι αυτό ισχύει μόνο στη Φινλανδία (τουλάχιστον μεταξύ των ευρωπαϊκών χωρών)......... θα έλεγα να φροντίσεις στα μισά να γυρίσεις πλευρό ;)

 

Στην Αγγλία λένε το εξής: Those who can, do. Those who can't, teach. (Eleniagglia no offence, έτσι?)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω παρακολουθήσει ποιες αλλαγές σκέφτονται να εφαρμόσουν στο δημοτικο - κι ο λόγος ειναι οτι η μέχρι τωρα εμπειρία μου δείχνει οτι όλα γίνονται πρόχειρα, συντεχνειακα, μικροπολιτικά.

Για παράδειγμα: σε ενα δημοτικο ΕΑΕΠ, το πρωινό προγραμμα περιλαμβάνει Αγγλικά απο μικρές τάξεις, πληροφορική επίσης κλπ.. Άρα το λογικό θα ηταν το ολοήμερο να επικεντρώνεται στη μελέτη των μαθημάτων της επόμενης μέρας για ολες τις τάξεις. Αυτο που συμβαίνει ειναι οτι προβλέπεται 1 δάσκαλος, μελέτη για τα μικρα τμήματα κατα προτεραιότητα και ολες οι υπόλοιπες ώρες συμπληρώνονται με Γυμναστική, πληροφορική, Θεατρική αγωγή, τα παιδια και οι γονείς γκρινιάζουν και παρακαλούν τις ειδικότητες να τους αφήνουν να μην παρακολουθούν αλλά να μελετούν τα μαθήματα τους. Γιατι εφαρμόζεται αυτο το παράλογο τι στιγμή που ειναι προφανές τι θα ηταν το καλύτερο για τα παιδια?

Αν εχει τύχει να παρακολουθήσετε τι γράφεται σε sites σαν το esos, το pde κλπ θα δείτε οτι οι ειδικότητες "σφάζονται" σε συζητήσεις για το ποια ειναι πιο απαραίτητη στο σχολειο - και βέβαια το ίδιο γινεται και αργότερα ( τελευταία κόντρα ηταν αυτη μεταξύ χημικών/πληροφορικών με αφορμή ποιο απο τα μαθήματα τους θα παραμείνει πανελλαδικώς εξεταζόμενο για το καλο των παιδιων βεβαίως!!!)

 

Κατηγορούν λοιπον οι εκπαιδευτικοι τον κάθε υπουργό οτι προχωρά σε αλλαγές με οικονομικά κριτήρια μόνο ( και πιθανότατα εχουν δίκιο) αλλά εμενα προσωπικά δεν με πείθουν οτι νοιάζονται για τα παιδια και οχι για την εξασφάλιση της θεσούλας τους.

Ας πει, ας πούμε, αυριο το υπουργειο οτι καταργεί πλήρως τις ειδικότητες απο τα ολοήμερα των εαεπ και αφήνει μόνο δασκάλους για μελέτη - θα δείτε για ποτε θα ξεσηκωθούν ολοι...

 

Σε σχέση τωρα με το τι ισχύει σε αλλες χώρες - καλο θα ηταν οι δικοί μας εκπαιδευτικοι να βλέπουν όλο το "πακέτο" και οχι μόνο τις οικονομικές απολαβές. Λέμε σε φίλους οτι εδω κλείνουν το σχολειο για να ψηφίσουν οι δάσκαλοι, και βάζουν τα γέλια - στην Αγγλία αυτο ειναι αδιανόητο. Λέμε οτι την παραμονή των εθνικών γιορτών γίνονται 2 ώρες γιορτη και τα παιδια φεύγουν, και δεν μας πιστεύουν - στην Κύπρο, 27 Οκτωβρίου κανουν γιορτη και μετά μάθημα και σχολανε κανονικά, οπως οποιαδήποτε άλλη μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα: σε ενα δημοτικο ΕΑΕΠ, το πρωινό προγραμμα περιλαμβάνει Αγγλικά απο μικρές τάξεις, πληροφορική επίσης κλπ.. Άρα το λογικό θα ηταν το ολοήμερο να επικεντρώνεται στη μελέτη των μαθημάτων της επόμενης μέρας για ολες τις τάξεις. Αυτο που συμβαίνει ειναι οτι προβλέπεται 1 δάσκαλος, μελέτη για τα μικρα τμήματα κατα προτεραιότητα και ολες οι υπόλοιπες ώρες συμπληρώνονται με Γυμναστική, πληροφορική, Θεατρική αγωγή, τα παιδια και οι γονείς γκρινιάζουν και παρακαλούν τις ειδικότητες να τους αφήνουν να μην παρακολουθούν αλλά να μελετούν τα μαθήματα τους. Γιατι εφαρμόζεται αυτο το παράλογο τι στιγμή που ειναι προφανές τι θα ηταν το καλύτερο για τα παιδια?

Αλήθεια ξέρουμε ποιος ακριβώς είναι ο σκοπός του ολοήμερου σχολείου στην Ελλάδα; Γιατί από αυτά που διαβάζω στο ίντερνετ η εντύπωση που έχω δημιουργήσει είναι ότι το ολοήμερο είναι λίγο απ' όλα. Και προετοιμασία μαθημάτων για την επόμενη μέρα, και ενισχυτική διδασκαλία, και προσφορά νέων γνωστικών αντικειμένων που συνήθως παραμελούνται από το κανονικό σχολείο (περιβάλλον, ξένες γλώσσες, Η/Υ, θέατρο, μουσική, αθλητισμό κλπ). Και όλα αυτά σε ολιγομελή τμήματα και χωρίς οικονομική επιβάρυνση των γονιών. Μήπως τελικά το ολοήμερο προσπαθεί να κάνει υπερβολικά πολλά πράγματα και γι' αυτό δεν κάνει τίποτα;

 

Κατηγορούν λοιπον οι εκπαιδευτικοι τον κάθε υπουργό οτι προχωρά σε αλλαγές με οικονομικά κριτήρια μόνο ( και πιθανότατα εχουν δίκιο) αλλά εμενα προσωπικά δεν με πείθουν οτι νοιάζονται για τα παιδια και οχι για την εξασφάλιση της θεσούλας τους.

Ας πει, ας πούμε, αυριο το υπουργειο οτι καταργεί πλήρως τις ειδικότητες απο τα ολοήμερα των εαεπ και αφήνει μόνο δασκάλους για μελέτη - θα δείτε για ποτε θα ξεσηκωθούν ολοι...

Αυτή την άποψη έχω σχηματίσει κι εγώ.

 

Σε σχέση τωρα με το τι ισχύει σε αλλες χώρες - καλο θα ηταν οι δικοί μας εκπαιδευτικοι να βλέπουν όλο το "πακέτο" και οχι μόνο τις οικονομικές απολαβές. Λέμε σε φίλους οτι εδω κλείνουν το σχολειο για να ψηφίσουν οι δάσκαλοι, και βάζουν τα γέλια - στην Αγγλία αυτο ειναι αδιανόητο. Λέμε οτι την παραμονή των εθνικών γιορτών γίνονται 2 ώρες γιορτη και τα παιδια φεύγουν, και δεν μας πιστεύουν - στην Κύπρο, 27 Οκτωβρίου κανουν γιορτη και μετά μάθημα και σχολανε κανονικά, οπως οποιαδήποτε άλλη μέρα...

Χθες μίλησα με τη βαφτιστήρα μου η οποία μου είπε ότι αυτή την εβδομάδα έκαναν μόνο μία μέρα μάθημα. Είμαστε σοβαροί;

Link to comment
Share on other sites

Μια που συζητάμε για τα πάντα σε αυτό το θέμα, να εκφράσω τη δυσαρέσκειά μου προς διάφορους δασκάλους ειδικοτήτων του σχολείου μας, όπου ο καθένας ζητάει ό,τι του καπνίσει να κουβαλάνε μαζί τους τα παιδιά (τετράδια, εξωσχολικά βιβλία, παιχνίδια κτλ) και τελικά δεν τα χρησιμοποιούν καθόλου. Ξεχνάνε και ότι τα ζητήσανε...Ίσα ίσα να βαραίνει κι άλλο η τσάντα των παιδιών...:evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Εκει που συμφωνω με τη Σανσαιν ειναι οτι οντως ο μισθος των καθηγητων ειναι πολυ λιγα λεφτα. Αλλα με 24 ωρες εργασιας την εβδομαδα αντε σου βαζω αλλες 4 για προετοιμασια/διορθωμα συνολο 28 ωρες ποσο θα επρεπε να πληρωνεσαι? Θα δεχοντουσαν να κανουν 50-60 ωρες εργασιας την εβδομαδα ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ με ανταλλαγμα καλυτερες οικονομικες απολαβες?Γιατι ζουν με την ψευδαισθηση οτι στις αλλες χωρες οι καθηγητες κανουν 3-4 45 λεπτα μαθημα τη μερα, μολις τελειωσουν το μαθημα πανε σπιτια τους, ξεκινανε δουλεια οοτι ωρα ξεκινησει η πρωτη τους ωρα (πχ στις 11 το πρωι), και παιρνουν και ενα διχιλιαρο το μηνα ετσι για πλακα.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση τωρα με το τι ισχύει σε αλλες χώρες - καλο θα ηταν οι δικοί μας εκπαιδευτικοι να βλέπουν όλο το "πακέτο" και οχι μόνο τις οικονομικές απολαβές. Λέμε σε φίλους οτι εδω κλείνουν το σχολειο για να ψηφίσουν οι δάσκαλοι, και βάζουν τα γέλια - στην Αγγλία αυτο ειναι αδιανόητο. Λέμε οτι την παραμονή των εθνικών γιορτών γίνονται 2 ώρες γιορτη και τα παιδια φεύγουν, και δεν μας πιστεύουν - στην Κύπρο, 27 Οκτωβρίου κανουν γιορτη και μετά μάθημα και σχολανε κανονικά, οπως οποιαδήποτε άλλη μέρα...

 

Αχ....βαχ....θεμα που θιγεις.....

Πονεμενο....τι περναμε οι εργαζομενες μαμαδες...ξοδευω ολη μου την αδεια για ολα αυτα.....χωρις ουσιαστικο λογο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μισθος των κΘηγητων ειναι πολυ λιγα λεφτα οπως εξισου λιγα ειναι των περισσοτερων ατη χωρα μας. Σαφως και θα επρεπε να οληρωνονται περισσοτερα μια που διαπαιδαγωγουν και εκπαιδευουν την επομενη γενια.... Οπως θα επρεπε να ειναι των γιατρων, των αστυνομικων, των εφοριακων και πολλων αλλων...

Για αυτο λεω οτι μιλαμε για λεοτομερειες αυτη τη στιγμη ;) μαμα, συμφωνω σε ολα

Link to comment
Share on other sites

Εκει που συμφωνω με τη Σανσαιν ειναι οτι οντως ο μισθος των καθηγητων ειναι πολυ λιγα λεφτα. Αλλα με 24 ωρες εργασιας την εβδομαδα αντε σου βαζω αλλες 4 για προετοιμασια/διορθωμα συνολο 28 ωρες ποσο θα επρεπε να πληρωνεσαι? Θα δεχοντουσαν να κανουν 50-60 ωρες εργασιας την εβδομαδα ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ με ανταλλαγμα καλυτερες οικονομικες απολαβες?Γιατι ζουν με την ψευδαισθηση οτι στις αλλες χωρες οι καθηγητες κανουν 3-4 45 λεπτα μαθημα τη μερα, μολις τελειωσουν το μαθημα πανε σπιτια τους, ξεκινανε δουλεια οοτι ωρα ξεκινησει η πρωτη τους ωρα (πχ στις 11 το πρωι), και παιρνουν και ενα διχιλιαρο το μηνα ετσι για πλακα.

 

εκτος απο το ωραριο που ειναι πλεον 08.00 - 14.00, οι ωρες προετοιμασιας ειναι πολυ περισσοτερες, ποιος τις υπολογισε σε 4 την εβδομαδα?

εκτος απο την προετοιμασια, υπαρχουν διορθωματα, προγραμματα κ.λ.π. πολλες φορες οι εκπαιδευτικοι εχουν δουλεια και τα σαββατοκυριακα. δεν συζηταω για συγκεντρωσεις, ενημερωσεις, συλλογους και σεμιναρια που γινονται εκτος ωραριου κ.λ.π.

εκτος απο αυτο, οι εκπαιδευτικοι αναπληρωνουν ωρες των συναδελφων που λειπουν, που ειναι αρρωστοι η σε περιπτωση που κανουν απεργια. με τοσες ελλειψεις προσωπικου - οι παραπανω ωρες που κανουν οι υπολοιποι ειναι παρα πολλες, δεν χρεωνονται σαν υπερωριες και δεν πληρωνονται ποτε.

εκτος το οτι οι εκπαιδευτικοι δεν δουλευουν και διπλα στα σπιτια τους, και χρειαζονται τουλαχιστον 600 ευρω το μηνα στα "δευτερα" σπιτια - ενοικια, βενζινες κ.λ.π. (το φαγητο δεν βαζω, ας μην τρωμε κιολας). στην αγγλια (η οπουδηποτε αλλου) οι εκπαιδευτικοι δουλευουν 300 χιλιομετρα μακρυα απο το σπιτι τους? γιατι δεν μετραει το ποσο παιρνεις μονο, αλλα και αλλα πραγματα.

αυτα ομως τα ξερουν αυτοι που δουλευουν στα σχολεια.

 

υ.γ. και οι εκπαιδευτικοι, και ολοι μας θα'πρεπει να παιρνουμε ενα 2χιλιαρο το μηνα, γιατι με τις τιμες και την φορολογιση που μας επιβαλλουν, τοσα χρειαζομαστε (οχι να ζουμε στη χλιδη, αλλα για να τους πληρωνουμε τουλαχιστον και να μην χρωσταμε).

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τις αντιδράσεις των εκπαιδευτικών που λέγατε παραπάνω. Θα ήθελα να θυμίσω ότι το ΔΗΜΟΣΙΟ σχολείο είναι του λαού. Στον λαό ανήκει. Κι ο λαός έχει δικαίωμα αλλά και ΕΥΘΥΝΗ να λειτουργεί σωστά για το δικό του όφελος και των παιδιών του. Εφόσον λοιπόν βλέπετε τι μπάχαλο επικρατεί, βγαίνετε στους δρόμους δεν περιμένετε τι θα κάνουν οι δάσκαλοι. Όλοι μαζί._

 

Θα διαφωνήσω. Αν οι δάσκαλοι θεωρήσουν την πρόταση για τους χψ λόγους συμφέρουσα γι' αυτούς και κάνουν σωρηδόν αιτήσεις, θα βγω εγώ στους δρόμους να διαδηλώνω επειδή εκείνοι θα δουλεύουν χωρίς να πληρώνονται; Υπάρχει και ο παράγοντας "αυτοδιάθεση"...αν όμως οργανώσουν διαμαρτυρίες, θα είμαι η πρώτη που θα τους στηρίξω.

 

Την εθελοντική εργασία κι εγώ τη σκεφτόμουν πάντως, αλλά όχι σε επίπεδο κάλυψης πραγματικών κενών. ίσως αν οι φοιτητές έκαναν ένα χρόνο πρακτική να μπορούσαμε στις μεγάλες πό΄λέίς να έχουμε βοηθούς στα 25 τμήματα. Δηλ από 15 και πάνω ναμ παίνει βοηθός (= εθελοντής- πρακτική) και από 25 και πάνω να χωρίζεται τμήμα.

 

Αυτό είναι πολύ καλή ιδέα κι εξαιρετικά χρήσιμη, ιδιαίτερα στα νηπιαγωγεία. Μακάρι να εφαρμοστεί.

 

Για τις πάγιες ανάγκες, ας κόψει τις αποσπάσεις σε γραφεία βολευτών (όχι δεν είναι τυπογραφικό) και ας προσφέρουν οι 300 μέρος των εσόδων τους...

 

Ναι, τα ξέρουμε κι αυτά τα αίσχη, αλλά δεν παίζει με την καμία, τον απαυτό μας κάτω να χτυπάμε όλοι μαζί, δυστυχώς.

 

 

Επισης οι ωρες που διδασκεις δεν εχουν σχεση με τις ωρες που πρεπει να βρισκεσαι εκει! Μπορει να διδασκεις μονο 3 ωρες τη μια μερα και παλι πρεπει να βρισκεσαι εκει οχταωρο ειναι υποχρεωτικο απο το νομο. Ελλαδα απο οσο ξερω μολις τελειωσεις το μαθημα σου σχολασες κιολας. Και μαντεψτε, αυτες τις "ελευθερες" ωρες παλι δουλευεις γιατι εχεις να διορθωσεις τετραδια (εγω ειχα 300 διορθωματα καθε εβδομαδα ειχα υπολογισει με βαση 34 μαθητες που ειχα στο τμημα), να βγαλεις φωτοτυπιες, να κανεις πλανα μαθηματος, να κανεις schemes of work η' να τροποποιησεις τα υπαρχοντα, να περασεις καρτελες με τα detentions στο συστημα, να τηλεφωνησεις σε γονεις, να γραψεις reports, να ενημερωσεις συναδελφους για διαφορα θεματα, να πας πεντε φορες πανω κατω τις σκαλες στα διαφορα γραφεια, να μελετησεις πως θα εναρμονισεις τη διδασκαλια σου με τα τελευταια αποτελεσματα των επιθεωρησεων....

 

Ευχαριστούμε πολύ για τις διευκρινήσεις, γιατί με εκνευρίζουν αφάνταστα αυτές οι ουτοπικές συγκρίσεις με τις άλλες χώρες, γενικώς, από ανθρώπους που δεν έχουν προσωπική εμπειρία. Μου είπε η ξαδέλφη του θείου του μπατζανάκη μου...:rolleyes:

 

Αυτό με την αφρόκρεμα το ονειρεύομαι και για εμάς.

Θα ήθελα οι εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων να είχανε "στρατιωτική" εκπαίδευση. Να μαθαίνουν πως θα αντιμετωπίσουν και θα χειριστούν τα "δύσκολα" παιδιά, το μπούλινγκ, τη διαφορετικότητα, την απόκλιση...

Να έχουν όραμα και φαντασία.

Να έχουν δίψα για γνώση και εξέλιξη.

Να αγαπούν το σχολείο περισσότερο από κάθε άλλο επάγγελμα.

 

Και μετά να πληρώνονται αδρά και να χαίρουν εκτίμησης πάνω από τον καθένα. Αφού από αυτούς εξαρτάται η αυριανή κοινωνία.

 

Πάω τώρα να κοιμηθώ και θα τους δω στον ύπνο μου.

 

* Αν μάθετε κάτι για την πάπια σκουντήστε με:-D

 

Γκουχ γκουχ...δεν υπάρχουν πολλοί τέτοιοι άνθρωποι στο είδος μας γενικώς, καλή μου. :-) Σε κανένα επάγγελμα.

 

Δεν έχω παρακολουθήσει ποιες αλλαγές σκέφτονται να εφαρμόσουν στο δημοτικο - κι ο λόγος ειναι οτι η μέχρι τωρα εμπειρία μου δείχνει οτι όλα γίνονται πρόχειρα, συντεχνειακα, μικροπολιτικά.

Για παράδειγμα: σε ενα δημοτικο ΕΑΕΠ, το πρωινό προγραμμα περιλαμβάνει Αγγλικά απο μικρές τάξεις, πληροφορική επίσης κλπ.. Άρα το λογικό θα ηταν το ολοήμερο να επικεντρώνεται στη μελέτη των μαθημάτων της επόμενης μέρας για ολες τις τάξεις. Αυτο που συμβαίνει ειναι οτι προβλέπεται 1 δάσκαλος, μελέτη για τα μικρα τμήματα κατα προτεραιότητα και ολες οι υπόλοιπες ώρες συμπληρώνονται με Γυμναστική, πληροφορική, Θεατρική αγωγή, τα παιδια και οι γονείς γκρινιάζουν και παρακαλούν τις ειδικότητες να τους αφήνουν να μην παρακολουθούν αλλά να μελετούν τα μαθήματα τους. Γιατι εφαρμόζεται αυτο το παράλογο τι στιγμή που ειναι προφανές τι θα ηταν το καλύτερο για τα παιδια?

Αν εχει τύχει να παρακολουθήσετε τι γράφεται σε sites σαν το esos, το pde κλπ θα δείτε οτι οι ειδικότητες "σφάζονται" σε συζητήσεις για το ποια ειναι πιο απαραίτητη στο σχολειο - και βέβαια το ίδιο γινεται και αργότερα ( τελευταία κόντρα ηταν αυτη μεταξύ χημικών/πληροφορικών με αφορμή ποιο απο τα μαθήματα τους θα παραμείνει πανελλαδικώς εξεταζόμενο για το καλο των παιδιων βεβαίως!!!)

 

Κατηγορούν λοιπον οι εκπαιδευτικοι τον κάθε υπουργό οτι προχωρά σε αλλαγές με οικονομικά κριτήρια μόνο ( και πιθανότατα εχουν δίκιο) αλλά εμενα προσωπικά δεν με πείθουν οτι νοιάζονται για τα παιδια και οχι για την εξασφάλιση της θεσούλας τους.

Ας πει, ας πούμε, αυριο το υπουργειο οτι καταργεί πλήρως τις ειδικότητες απο τα ολοήμερα των εαεπ και αφήνει μόνο δασκάλους για μελέτη - θα δείτε για ποτε θα ξεσηκωθούν ολοι...

 

Σε σχέση τωρα με το τι ισχύει σε αλλες χώρες - καλο θα ηταν οι δικοί μας εκπαιδευτικοι να βλέπουν όλο το "πακέτο" και οχι μόνο τις οικονομικές απολαβές. Λέμε σε φίλους οτι εδω κλείνουν το σχολειο για να ψηφίσουν οι δάσκαλοι, και βάζουν τα γέλια - στην Αγγλία αυτο ειναι αδιανόητο. Λέμε οτι την παραμονή των εθνικών γιορτών γίνονται 2 ώρες γιορτη και τα παιδια φεύγουν, και δεν μας πιστεύουν - στην Κύπρο, 27 Οκτωβρίου κανουν γιορτη και μετά μάθημα και σχολανε κανονικά, οπως οποιαδήποτε άλλη μέρα...

 

Δεν έχω προσωπική πείρα από ολοήμερα, αλλά νομίζω πως έχεις δίκιο.

 

Το δε κλείσιμο των σχολείων για τις εκλογές των δασκάλων ή γιατί "η δασκάλα της πρώτης έχει συνάντηση με τη σύμβουλο" το έχουμε στηλιτεύσει και σε άλλα threads. Σπάνια όμως θα βρεις εκπαιδευτικό που να μην υπεραμυνθεί αυτών. No comment.

 

Μια που συζητάμε για τα πάντα σε αυτό το θέμα, να εκφράσω τη δυσαρέσκειά μου προς διάφορους δασκάλους ειδικοτήτων του σχολείου μας, όπου ο καθένας ζητάει ό,τι του καπνίσει να κουβαλάνε μαζί τους τα παιδιά (τετράδια, εξωσχολικά βιβλία, παιχνίδια κτλ) και τελικά δεν τα χρησιμοποιούν καθόλου. Ξεχνάνε και ότι τα ζητήσανε...Ίσα ίσα να βαραίνει κι άλλο η τσάντα των παιδιών...:evil::evil:

 

Εμείς δεν είχαμε τέτοιο θέμα. Η των εικαστικών ζήτησε κάποια υλικά, που τα αφήσαμε στην τάξη και η της μουσικής, απλά ένα τετράδιο πενταγράμμου, του οποίου γίνεται χρήση, βλέπω καινούρια πράγματα γραμμένα κάθε φορά που έχουν μάθημα.

 

Ξέχασα να σας πω, μας δώσανε και βιβλία αγγλικών και εικαστικών. Των αγγλικών μου φάνηκε καλύτερο από ό,τι το περίμενα. Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Να πού πάνε 900.000 ευρώ του ΕΣΠΑ, με τις ευλογίες του υπουργού που διατείνεται πως δεν υπάρχουν χρήματα για την πρόσληψη μόνιμων εκπαιδευτικών στα δημόσια σχολεία. Στην εκμάθηση του Κορανίου. Τόσο large χώρα είμαστε. Και εις ανώτερα.

 

http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B5%CF%83%CF%80%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B9%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%BF%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%BF%CF%85

Link to comment
Share on other sites

Να πού πάνε 900.000 ευρώ του ΕΣΠΑ, με τις ευλογίες του υπουργού που διατείνεται πως δεν υπάρχουν χρήματα για την πρόσληψη μόνιμων εκπαιδευτικών στα δημόσια σχολεία. Στην εκμάθηση του Κορανίου. Τόσο large χώρα είμαστε. Και εις ανώτερα.

 

http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B5%CF%83%CF%80%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B9%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%BF%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%BF%CF%85

 

τα προγραμματα αυτα, χρηματοδοτουνται απο την ΕΕ, και οχι απο την τζεπη μας. και τα λεφτα δοθηκαν μονο γι'αυτο το σκοπο, δεν μπορουμε να τα χρησιμοποιησουμε για κατι αλλο.

δεν ειναι κακο να υλοποιουνται πολλα και διαφορα προγραμματα, για ολους. δεν εχουν να κανουν με την κατασταση της δημοσιας παιδειας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την αφρόκρεμα το ονειρεύομαι και για εμάς.

Θα ήθελα οι εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων να είχανε "στρατιωτική" εκπαίδευση. Να μαθαίνουν πως θα αντιμετωπίσουν και θα χειριστούν τα "δύσκολα" παιδιά,

Αυτό προβλέπεται (και γίνεται) αλλά δε φαίνεται στο ωράριο.

το μπούλινγκ,
Κι αυτό προβλέπεται (και γίνεται) αλλά δε φαίνεται στο ωράριο.
τη διαφορετικότητα, την απόκλιση...
Επίσης προβλέπεται (και γίνεται) αλλά δε φαίνεται στο ωράριο.

 

Και όλα τα παραπάνω που προβλέπονται και γίνονται... μιας και δε φαίνονται στο ωράριο, δε φαίνονται σχεδόν πουθενά. Οι εκπαιδευτικοί που τα αναλαμβάνουν δεν έχουν κανένα οικονομικό όφελος, οπότε είναι ... πώς να το πω; "εθελοντικό" ;; Κι όμως το υπουργείο λέει πως τα κάνει... γιατί στηρίζεται σε αυτούς τους "εθελοντές".

Και φυσικά κι αυτοί, μαζί με όλους τους άλλους, σε ένα τσουβάλι ακούνε εκείνο το "οι εκπαιδευτικοί κάθονται" κτλ κτλ

 

Εκπαιδευτικοί με ωράριο 23+ αν τα βάλετε κάτω (μαζί με τα κενά) θα δείτε πως είναι 8-2 στο σχολείο. Αν συνυπολογίσει κάποιος πως τμήματα ενισχυτικής διδασκαλίας (όταν έγιναν τα τελευταία χρόνια), όπως τα διάφορα προγράμματα Πολιτιστικά, Περιβαλλοντικής ή Αγωγής Υγείας, είναι εκτός διδακτικού ωραρίου. Δηλαδή πρέπει να πραγματοποιηθούν μετά τις 2 το μεσημέρι ή κάποιο Σάββατο ή Κυριακή.

Και ναι... κι αυτά γίνονται. Όχι απ' όλους, αλλά γίνονται.

 

 

Να έχουν όραμα και φαντασία.

Αν δεν τους το έχει σκοτώσει η πεζή καθημερινότητα όπου ο μισθός δεν ισοσκελίζει τα έξοδα για μεταφορά (ή και διαμονή) σε τόπο απομακρυσμένο από τις κατοικίες τους... τότε ναι... υπάρχουν και τέτοιοι εκπαιδευτικοί. Όχι όλοι, αλλά υπάρχουν.

Να έχουν δίψα για γνώση και εξέλιξη.

Κι αυτοί υπάρχουν. Σε καιρό που δεν δίνεται καμία εκπαιδευτική άδεια, υπάρχουν (ωω ναι!!) εκπαιδευτικοί που κάνουν μεταπτυχιακό παράλληλα με το σχολικό ωράριο και το πληρώνουν. Τώρα, πώς χωράνε όλα μαζί στο πρόγραμμα; Θα σε γελάσω! Όχι όλοι, αλλά υπάρχουν.

Να αγαπούν το σχολείο περισσότερο από κάθε άλλο επάγγελμα.

Με τους μισθούς που παίρνουν οι εκπαιδευτικοί, μάλλον από "γούστο" το κάνουν και όχι αγγαρία. Όχι όλοι, αλλά υπάρχουν.

 

 

Και μετά να πληρώνονται αδρά και να χαίρουν εκτίμησης πάνω από τον καθένα. Αφού από αυτούς εξαρτάται η αυριανή κοινωνία.

:lol: :lol: :lol:

Το καλύτερο ανέκδοτο από όσα έχουν ειπωθεί σε αυτό το θέμα. :lol:

 

Πάω τώρα να κοιμηθώ και θα τους δω στον ύπνο μου.

 

* Αν μάθετε κάτι για την πάπια σκουντήστε με:-D

Παπάκι πάει στην ποταμιά... Έχει πάρει ιδιωτικό αεροπλάνο και κινείται ταχέως. Γι' αυτό δεν έχουμε ακούσει νέα του!
...Ενω δε βλεπουμε οτι μεν ο αγγλος παιρνει τα διπλα λεφτα αλλα παθαινει υπερκοπωση απο τη δουλεια και δεν ειναι σχημα λογου αυτο γνωριζω αρκετα ατομα που επαθαν ειτε υπερκοπωση, ειτε διαφορα ψυχοσωματικα.

Ουτε οτι ακομα κ μετα απο τοσες ωρες δουλειας και τοσο κοπο μια αρνητικη επιθεωρηση στο σχολειο μπορει να εχει ως αποτελεσμα να κλεισει το σχολειο και να σε διωξουν ακομα κ αν εσυ προσωπικα εκανες αψογα μαθηματα!Ουτε οτι συνεχεια κρινουν κ αξιολογουν τη δουλεια σου περι τη μια φορα την εβδομαδα εσωτερικο ελεγχο και 1 στα 2 χρονια εξωτερικη αξιολογηση.

 

Γιατί, εξηγείστε μου, γιατί συγκρίνουμε το Αγγλικό σύστημα με το Ελληνικό; Αφού ούτε αυτό είναι καλό όπως μας λες! Μια εργασία που δεν κρατά τον εργαζόμενο υγιή... θα πρέπει να κοιτάξει κάποιες βασικές βελτιώσεις.

 

Αν είναι τόσο γενικευμένα τα προβλήματα, μάλλον παράδειγμα προς αποφυγή θα έπρεπε να είναι.

 

Αν τα προβλήματα είναι μεμονωμένα, τότε θα πρέπει να κοιτάξουμε τι προβλέπεται σε γενικότερο πλαίσιο και όχι μεμονωμένα.

 

Και επιτέλους... ας καταλάβουμε πως το x-κορυφαίο εκπαιδευτικό πρόγραμμα άλλης χώρας με άλλη νοοτροπία και άλλες συνθήκες, θα αποτύχει με μαθηματική ακρίβεια στην Ελλάδα. Όσο δεν αντιλαμβανόμαστε τις συνθήκες του τόπου, τα υπόλοιπα είναι απλά ... φιλολογία και για τις εντυπώσεις.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

τα προγραμματα αυτα, χρηματοδοτουνται απο την ΕΕ, και οχι απο την τζεπη μας. και τα λεφτα δοθηκαν μονο γι'αυτο το σκοπο, δεν μπορουμε να τα χρησιμοποιησουμε για κατι αλλο.

δεν ειναι κακο να υλοποιουνται πολλα και διαφορα προγραμματα, για ολους. δεν εχουν να κανουν με την κατασταση της δημοσιας παιδειας.

 

Φαντάζομαι πως έτσι είναι. Απλά βρήκα το timing εξαιρετικά κακό. Μπορεί να ήταν κακό το timing του δικού μου σερφαρίσματος.

Link to comment
Share on other sites

τα προγραμματα αυτα, χρηματοδοτουνται απο την ΕΕ, και οχι απο την τζεπη μας. και τα λεφτα δοθηκαν μονο γι'αυτο το σκοπο, δεν μπορουμε να τα χρησιμοποιησουμε για κατι αλλο.

δεν ειναι κακο να υλοποιουνται πολλα και διαφορα προγραμματα, για ολους. δεν εχουν να κανουν με την κατασταση της δημοσιας παιδειας.

 

Σαφώς και έχουν να κάνουν με την ποιότητα της παιδείας στη χώρα (αφού εκτελούνται και από ιδιωτικά αλλά και από δημόσια σχολεία). Αλλά δεν επιβαρύνουν οικονομικά το υπουργείο, όπως κι εσύ αναφέρεις.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και έχουν να κάνουν με την ποιότητα της παιδείας στη χώρα (αφού εκτελούνται και από ιδιωτικά αλλά και από δημόσια σχολεία). Αλλά δεν επιβαρύνουν οικονομικά το υπουργείο, όπως κι εσύ αναφέρεις.

 

Παρεμπιπτόντως, τώρα που το ξανασκέφτομαι, γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι στα προγραμματα ΕΣΠΑ συμμετέχει και η χώρα που τα υλοποιεί με κάποιο ποσοστό; Αν δεν κάνω λάθος, 20% γι' αυτό και ονομάζεται "συγχρηματοδότηση". Γνωρίζει κάποιος να μας πει;

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως έτσι είναι. Απλά βρήκα το timing εξαιρετικά κακό. Μπορεί να ήταν κακό το timing του δικού μου σερφαρίσματος.

Τέτοια εποχή, όλα τα timing στραβά είναι...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...