Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγές στα μαθήματα του δημοτικού σχολείου. Τι θέλει να πει ο ποιητής;


Recommended Posts

Λέει επίσης και το εξής:

 

 

 

Δεν ξέρω πώς λειτουργούν τα ΚΕΔΔΥ και τι αρμοδιότητες έχουν. Αν δεν υπάρχουν γιατροί στις ομάδες τους, οφείλουν, πριν κάνουν διάγνωση δυσλεξίας (ή οποιασδήποτε άλλης πάθησης) να παραπέμψουν το παιδί στον ανάλογο ειδικό (αναπτυξιολόγο, παιδίατρο, οφθαλμίατρο, νευρολόγο, παιδοψυχίατρο κλπ) και να λάβουν υπόψιν τους το πόρισμά του. Αν δεν το κάνουν, τότε δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

 

.

 

 

O λόγος που στα ρώτησα αυτά είναι γιατί πιο πάνω είπες

''Ο δάσκαλος και οι ειδικοί παιδαγωγοί στα ΚΕΔΔΥ στην καλύτερη περίπτωση κάνουν συμπτωματολογικές "διαγνώσεις" και βάση αυτών καταρτίζουν πρόγραμμα για να βοηθήσουν τα παιδιά που έχουν ανάγκη στήριξης στο σχολείο. Δεν σημαίνει ότι όλα τα παιδιά που έχουν συμπτώματα "τύπου δυσλεξίας" είναι δυσλεκτικά ή έχουν νοητικά προβλήματα ή ειδικές μαθησιακές δυσκολίες, άλλο που μπαίνουν όλα στο ίδιο σακούλι (στραβοί κουτσοί που έλεγα πιο πάνω...). ''

 

Με λίγα λόγια τα απαξίωσες τα ΚΕΔΔΥ, αλλά χωρίς ακριβώς να ξέρεις τι κάνουνε. Απο αυτά που μας έχουνε πει πολλές κοπέλλες που δουλεύουν σε ΚΕΔΔΥ αλλά και γονείς με εμπειρίες αυτό που γίνεται στα ΚΕΔΔΥ είναι αυτό που λέει το άρθρο που παράθεσες ότι πρέπει να γίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ξέρω τι είπα, δεν χρειάζεται να μου κάνεις quote τα λεγόμενά μου :P

 

Στα ΚΕΔΔΥ κάνουν συμπτωματολογικές διαγνώσεις με σκοπό να καταρτήσουν πρόγραμμα στήριξης. Διαφωνείς με αυτό;

 

Υπάρχει μεγάλο χάσμα μεταξύ του να βλέπεις παιδιά που έχουν τα χ, ψ, ω συμπτώματα και να λες αυτό το παιδί χρειάζεται βοήθεια στη γραφή και την ανάγνωση και του να κάνεις επιδημιολογικές αναφορές ειδικά στη δυσλεξία με ποσοστά που δεν στηρίζει η βιβλιογραφία στην Ελλάδα και διεθνώς.

 

Από εκεί ξεκίνησε η συζήτηση και αυτό αμφισβήτησα, όχι τον ρόλο των ΚΕΔΔΥ: το κατά πόσο ένας δάσκαλος ενημερωμένος για τη δυσλεξία ή ένας ειδικός παιδαγωγός ή ένας ψυχολόγος χωρίς ειδικότητα μπορούν να κάνουν ασφαλή διάγνωση και κατ' επέκταση να έχουν και άποψη για την διάδοση της συγκεκριμένης διαταραχής που διαφέρει από αυτά που λέει η βιβλιογραφία.

 

Και για να σε προλάβω, δεν είναι απαξίωση των δασκάλων να λες ότι μπορούν να κάνουν Χ πράγματα καλά και τα Ψ είναι εκτός της δικαιοδοσίας τους.

 

Ξέρεις τι μάχη έγινε πριν την τελευταία έκδοση του Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (που είναι η βίβλος της διάγνωσης ψυχολογικών/ψυχιατρικών διαταραχών διεθνώς) για το αν θα συμπεριληφθεί η δυσλεξία ως χωριστή κατηγορία και με ποιο ορισμό; Αυτά είναι πράγματα τα οποία η διεθνής επιστημονική κοινότητα δεν έχει ακόμα ξεκαθαρίσει 100% κι εμείς παραθέτουμε άρθρα από το διαδίκτυο στα οποία δάσκαλοι εντελώς αυθαίρετα κάνουν εκτιμήσεις για υπερβολικά μεγάλα ποσοστά δυσλεξίας στον ελληνικό πληθυσμό.... δηλαδή ό,τι να'ναι.

 

Ψάχνω σε επίσημες σελίδες όπως αυτή της Ελληνικής Εταιρείας Δυσλεξίας και δεν βρίσκω αναφορά σε ποσοστά, ούτε καν σε επίσημο ορισμό. Πώς εξηγείται αυτό;

 

http://www.dyslexia.gr/cms/index.php?option=com_content&view=article&id=90&Itemid=92

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, είμαστε στην σελίδα 16 ενός θέματος και ΑΝΑΘΕΜΑ αν υπάρχουν 100 καταχωρήσεις από τις 600 σχετικά με το θέμα.

Ανόιξτε ξεχωρστό θέμα για τα ΚΕΔΥ, την δυσλεξία και ό,τι άλλο θέλετε.

 

Σώνει !!!!!

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για να επανέλθουμε στο θέμα, αντιγράφω από το vima.gr σημερινή ανάρτηση:

 

Λιγότερη ύλη, καλύτερη προετοιμασία στο Δημοτικό

 

Τι περιέχει το νέο πλαίσιο που προετοιμάζει το υπουργείο για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση

 

Μείωση των αντικειμένων που διδάσκονται στα δημοτικά αλλά και μειωμένη ύλη στα βασικά μαθήματα, σε συνδυασμό με ένα πρόγραμμα «μελέτης» των μαθητών στο σχολείο ώστε να έχουν προετοιμαστεί σωστά όταν έχουν πλέον επιστρέψει στο σπίτι και να μην έχουν επιπλέον φόρτο εργασίας, μελετούν οι υπηρεσίες του υπουργείου Παιδείας στο πλαίσιο των αλλαγών που θα γίνουν στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση της χώρας.

 

 

Με θέμα τις αλλαγές στο δημοτικό συνεδριάζει την ερχόμενη εβδομάδα το Εθνικό Συμβούλιο Παιδείας υπό την προεδρία του πρώην πρύτανη, καθηγητή πανεπιστημίου κ. Σωκράτη Κάτσικα.

 

 

Στη συνεδρίαση όλες οι εκπαιδευτικές ομοσπονδίες της χώρας (δάσκαλοι, καθηγητές, ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί) θα κληθούν να καταθέσουν τις προτάσεις τους για τις αλλαγές που θεωρούν ότι πρέπει να γίνουν.

Από την πλευρά του, το υπουργείο Παιδείας θα καταθέσει συγκεκριμένη πρόταση που επίσης θα συζητηθεί στο ΕΣΥΠ.

 

Η μελέτη στο σχολείο

 

Ενας από τους προβληματισμούς που συζητούνται αυτές τις ημέρες στις συσκέψεις που γίνονται στο κτίριο του Αμαρουσίου είναι «πώς το σχολείο προετοιμάζει τον μαθητή» ώστε να μην έχει φόρτο εργασίας στο σπίτι. Σε αυτό το πλαίσιο αναμένεται ότι θα προταθεί μια μορφή «μελέτης» στα δημοτικά σχολεία που θα γίνεται στη διάρκεια του διδακτικού χρόνου και όχι ως εξωσχολική δραστηριότητα.

 

 

Οπως λένε πηγές του υπουργείου που μίλησαν στο «Βήμα», αν ενταχθεί κάτι τέτοιο στο πρόγραμμα εξωσχολικών δραστηριοτήτων των σχολείων, δεν έχει πολλές πιθανότητες να πετύχει καθώς οι μαθητές θα είναι κουρασμένοι από την ημέρα τους στο σχολείο.

 

Παράλληλα με τη μείωση της ύλης που σχεδιάζεται στα δημοτικά θα αυξηθούν οι εξωσχολικές δραστηριότητες έτσι ώστε τα παιδιά να παραμένουν με ευχαρίστηση στα σχολεία τους και να χαλαρώνουν μετά την ολοκλήρωση των μαθησιακών υποχρεώσεών τους.

 

 

Ας επανέλθουμε, λοιπόν...

 

Εγώ, από αυτά που έχω μαρκάρει με bold, καταλαβαίνω πως θα προσπαθούν να τελειώνουν οι μαθητές τις εργασίες "για το σπίτι", στο σχολείο. Πώς όμως; Μια δική μου σκέψη είναι, να γίνονται την ώρα της ευέλικτης ζώνης (η οποία όμως, δεν υπάρχει καθημερινα στο πρόγραμμα).

 

Εκεί που έχω υπογραμμίσει, δεν καταλαβαίνω, ποιο θεωρείται "πρόγραμμα εξωσχολικών δραστηριοτήτων των σχολείων"; :confused:

 

Ομοίως και στα μωβ γράμματα..."θα αυξηθούν οι εξωσχολικές δραστηριότητες έτσι ώστε τα παιδιά να παραμένουν με ευχαρίστηση στα σχολεία τους". :shock:

 

Ποιες είναι αυτές οι ρημάδες εξωσχολικές δραστηριότητες;

 

Μέγας φωστήρ ο αρθρογράφος, για να μην αντιλαμβάνεται το οξύμωρο σχήμα και να επαναλαμβάνει δις περί εξωσχολικών δραστηριοτήτων στα σχολεία...:roll:

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως εξοργιστικό κι απελπιστικό, Άννα. Και φυσικά η απάντηση βρίσκεται σε αυτό που είπε η Αθηνά: τα παιδιά των εκάστοτε ιθυνόντων δεν πηγαίνουν στα σχολεία των πληβείων. Οπότε, γιατί να μην κάνουν τα πειραματάκια τους όμορφα κι ωραία στου κασίδα το κεφάλι;

 

Ήμουνα νια και γέρασα να ακούω πως, για τα θέματα της παιδείας, πρέπει να αποφασίζει ένα διακομματικό όργανο. Ούτε τα δισέγγονά μας δε θα το δούνε αυτό το θαύμα, πιστεύω. :(

 

Το μόνο βέβαιο είναι πως δεν πιστεύω ότι ο Λοβέρδος είχε ξαφνική επιφοίτηση και νοιάστηκε για την ευημερία των μαθητών. Αυτά που έλεγα στο πρώτο ποστ, δλδ η φυσική και η δεύτερη ξένη γλώσσα, ήταν φανερό πως δεν έπρεπε να ανήκουν στην ύλη του δημοτικού σχολείου εξ αρχής. Τόσα χρόνια χρειαζόταν να το επεξεργάζονται; :confused: Κάτι άλλο πάνε να κάνουνε. Να περικόψουν θέσεις και ώρες εργασίας, είναι η πιο οφθαλμοφανής απάντηση. Πάει και παραπέρα το μυαλό μου, αλλά θέλω να περιμένω να ακούσω από κάποια έγκυρη πηγή ποιες θα είναι αυτές οι τόσο ρηξικέλευθες αλλαγές, πριν τοποθετηθώ.

 

Το ίδιο πιστεύω κι εγώ. Καθαρά θέμα περικοπών.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιτάζουν αν αυτό που φαίνεται σαν δυσλεξία μπορεί στην πραγματικότητα να οφείλεται σε πρόβλημα όρασης, ακοής, επιληψίας, κατάθλιψης, άγχους, διάσπασης προσοχής, χαμηλής νοημοσύνης κλπ. Π.χ. ένα παιδί μπορεί να δυσκολεύεται να διαβάσει και να γράψει επειδή δεν βλέπει καλά και δεν εννοώ λόγω μυωπίας ή αστιγματισμού αλλά μπορεί να μην αντιλαμβάνεται σωστά την απόσταση μεταξύ των γραμμάτων και έτσι δεν μπορεί να ξεχωρίσει τις λέξεις μεταξύ τους. Αυτό το παιδί ΔΕΝ έχει δυσλεξία, παρότι μπορεί να χρειάζεται έξτρα βοήθεια στο σχολείο και στο σπίτι, όπως το παιδί με δυσλεξία. Στον δάσκαλο και τα δύο παιδιά (και το δυσλεκτικό και αυτό με τα προβλήματα όρασης) φαίνονται να είναι το ίδιο γιατί αυτό που παρατηρεί ο δάσκαλος είναι ότι το παιδί έχει αδυναμία ανάγνωσης και γραφής. Δεν μπορεί όμως να πει με σιγουριά ότι το παιδί έχει δυσλεξία.

 

Δεν είναι όλα τα παιδιά που δυσκολεύονται να διαβάσουν και να γράψουν δυσλεκτικά και πριν κάνουμε μια παρέμβαση πρέπει να ξέρουμε ποιο παιδί είναι δυσλεκτικό και ποιο όχι. Αν ας πούμε τα συμπτώματα δυσλεξίας είναι αποτέλεσμα μιας άλλης πάθησης, δεν έχει νόημα να προσπαθείς να βελτιώσεις (μόνο) τη δυσλεξία. Στο παράδειγμα που έφερα πιο πάνω, αν δεν διορθωθεί η όραση, δεν θα έχουμε βελτίωση.

 

O δάσκαλος ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ μπορεί να διακρίνει αν η δύσκολία ενός παιδιού οφείλεται σε μαθησιακή δυσκολία ή πρόβλημα στην όραση/άλλο πρόβλημα υγειας/χαμηλό νοητικό επίπεδο και είναι αυτός που παραπέμπει στον αντίστοιχο ειδικό!!

Αν είναι δυνατόν!Ξέρεις πόσα παιδάκια στην πρώτη τάξη κάθε χρόνο στέλνουμε σε οφθαλμίατρο???Όπως και σε ψυχολόγο/λογοθεραπευτή και για ολοκληρωμένη κι επίσημη διάγνωση στα ΚΕΔΔΥ?!

Πραγματικά μιλάς σα να μην έχεις καμμία επαφή με την εκπαιδευτική πραγματικότητα ή δεν είναι έτσι?Εχεις ασχοληθεί με παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες?

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ "μαθησιακές δυσκολίες υπό το φάσμα της δυσλεξίας". Ή εσύ δεν έχεις καταλάβει τι λέει ο συνάδελφος ή ο συνάδελφος δεν ξέρει τι λέει - και αν δεν έχει καταφέρει να ξεμπλέξει στο μυαλό του τις έννοιες φάσμα, δυσλεξία και μαθησιακή δυσκολία, τότε μάλλον δεν πρέπει να τον εμπιστευτούμε και για τις ικανότητές σου στην στατιστική...

 

 

Ας αρχίσουμε από τα βασικά. Η δυσλεξία δεν είναι συνώνυμη έννοια της μαθησιακής δυσκολίας. Αν αυτή είναι η εκπαίδευσή σας, δεν είναι περίεργο που βρίσκεις τη δική μου λογική ακατανόητη.

 

Τώρα πώς έχετε γίνει αρμόδιοι όχι μόνο να αναγνωρίζετε αλλά και να έχετε τον πρώτο λόγο για κάτι που δεν καλοκαταλαβαίνετε, τι να πω... η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.

 

Εκτός κι αν σπούδασες και φιλόλογος ή παιδαγωγός εκτός από ψυχολόγος όπως λες να σε διαβεβαιώσω ότι και εγώ και ο συνάδελφος ξερουμε πολύ καλά τί λέμε διότι επαναλαμβάνω ότι έχουμε εκπαιδευτεί και συνεχίζουμε να εκπαιδευόμαστε να αναγνωρίζουμε μαθησιακές δυσκολίες όπως η δυσλεξία ή που σχετίζονται με τη δυσλεξία διότι όπως θα γνωρίζουν κάποιες φορές συνυπάρχουν περισσότερες από μία μαθησιακές δυσκολίες.Και όχι μόνο.Επίσης εκπαιδευόμαστε σε τεχνικές διδασκαλίας παιδιών με μαθησιακές δυσκολίες.Επειδή λοιπόν με αφορά άμεσα,οφείλω να ενημερώνομαι κι ούτε θα απολογηθώ ούτε θα πάρω την άδεια κανενός.

Λυπάμαι αν δεν σου αρέσει αλλά είναι μέρος της δουλείάς μας και είμαστε υποχρεωμένοι να γνωρίζουμε για να το κάνω πιο λιανά!Αν νομίζεις ότι σου παίρνουμε τη δουλειά τότε πραγματικά εκεί η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.

Εμείς έρχόμαστε σε επαφή με εκατοντάδες παιδιά καθε χρόνο-δεν το λες μικροκοσμο- και μπορούμε να μιλήσουμε για ποσοστά μέσα από την εμπειρία μας.

Όποιος έχει σπουδάσει πάλι γενικά ψυχολογία και δεν έχει εκπαιδευτεί καν συγκεκριμένα στη δυσλεξία εκείνος προφανώς δεν ξέρει τί λεει και πρέπει να αρχίσει με τα βασικά.

-Προσωπικά διέκρινα την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών από τις εξειδικευμένες σπουδές των ειδικών παιδαγωγών οι οποίοι είναι οι κατεξοχήν ειδήμονες.-

Όπως έγραψες ότι δεν ξέρεις τί κάνουν τα ΚΕΔΔΥ και τί αρμοδιότητες έχουν.

Βέβαια σε μεταγενέστερα ποστ έγραψες ότι ξέρεις.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σχετικά με το θέμα,οι φημολογούμες ''καινοτομίες'' δεν είναι τίποτα άλλο από την επικοινωνιακή προσπάθεια άλλου ενός υπουργού να προβληθεί ανακοινώνοντας κατι διαφορετικό από τους προήγουμενους υπακούοντας παράλληλα και στη μνημονιακή επιταγή των περικοπών.

Καμία ουσιώδης,παιδαγωγική μεταρρύθμιση δεν πρόκειται να πραγματοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ενω το μορφωτικο σου επιπεδο φαινεται οτι ειναι καλο, να πω και εγω οτι η δασκαλα θα πρεπει να ειναι ΄ουσα ζαλισμενη ΄ και οχι ΄οντας ζαλισμενη ΄, στα χρονια μου τουλαχιστον. Για αυτο θα συμφωνησω με alcyon .

Λαθακια θα γινουν ειδικα σε ενα φορουμ που κανεις δεν γραφει δοκιμιο.

Κατα τα αλλα η τοσο απολυτη σταση που τηρεις οχι μονο σε οσα πιστευεις αλλα και σε οσα εκφραζεις, δημιουργεις στο συνομιλητη σου μια αισθηση επιθεσης...θελω να πιστευω οτι καταφερνεις στο μαθημα σου να μη συμβαινει το ιδιο με τα παιδια.

Για τη σχεση δυσλεξιας και ορθογραφιας συμφωνω με την AmD080911

 

Τό ''όντας'' είναι μετοχή ενεστώτα της δημοτικής και δεν έχει γένη.Με άλλα λόγια τα ''ούσα'' και ''ών'' των αρχαίων ελληνικών-καθαρεύουσας έχουν στη Νεα Ελληνική γλώσσα αντικατασταθεί αμφότερα με το ''όντας''.

Link to comment
Share on other sites

Τό ''όντας'' είναι μετοχή ενεστώτα της δημοτικής και δεν έχει γένη.Με άλλα λόγια τα ''ούσα'' και ''ών'' των αρχαίων ελληνικών-καθαρεύουσας έχουν στη Νεα Ελληνική γλώσσα αντικατασταθεί αμφότερα με το ''όντας''.

 

Στα χρονια μου ειχε....:D αλλαξε και αυτο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λαΐδα... άσε... είμαστε όλες "εποχή δεινοσαύρων"...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λαΐδα... άσε... είμαστε όλες "εποχή δεινοσαύρων"...

 

:) ....μια χαρα υπαρχει η θηλυκη μετοχη και στα νεοελληνικα. Δες εδω http://www.lexigram.gr/lex/newg/ούσα#Hist1 . Εξαλλου ολες οι μετοχες εχουν τρια γεννη. Απλα σεβομενη την επιθυμια των αλλων κοριτσιων να μη γραφουμε αςχετα δεν το συνεχιζω. Οποια ενδιαφερεται παντως μπορει να το ψαξει οαραπανω ;) συγνωμη και παλι κορες..δεν ξαναγραφω ασχετα.

Link to comment
Share on other sites

O δάσκαλος ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ μπορεί να διακρίνει αν η δύσκολία ενός παιδιού οφείλεται σε μαθησιακή δυσκολία ή πρόβλημα στην όραση/άλλο πρόβλημα υγειας/χαμηλό νοητικό επίπεδο και είναι αυτός που παραπέμπει στον αντίστοιχο ειδικό!!

Συγχαρητήρια. Όχι μόνο δάσκαλος - ψυχολόγος - ειδικός παιδαγωγός αλλά ΚΑΙ γιατρός.

 

Πώς στην ευχή καταλαβαίνετε αν ένα παιδί έχει διαταραχή οπτικής αντίληψης πραγματικά με ξεπερνά. Εδώ ούτε οφθαλμίατρος μπορεί να το καταλάβει χωρίς ειδικά τεστ.

 

Λυπάμαι αν δεν σου αρέσει αλλά είναι μέρος της δουλείάς μας και είμαστε υποχρεωμένοι να γνωρίζουμε για να το κάνω πιο λιανά!Αν νομίζεις ότι σου παίρνουμε τη δουλειά τότε πραγματικά εκεί η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.

Δεν είναι αυτή η δουλειά μου για να μου την πάρετε, αλλά και να μου την παίρνατε, δεν την έχω δεμένη.

 

Ξαναλέω ότι μπορεί να ξέρετε πώς να αναγνωρίσετε ένα παιδί που έχει μαθησιακές δυσκολίες αλλά ΔΕΝ ξέρετε πού οφείλονται και αν είναι πρωτογενείς ή δευτερογενείς. Επίσης δεν έχετε ιδέα από επιδημιολογία, γι' αυτό και μιλάτε για ποσοστά που δεν υπάρχουν πουθενά στη βιβλιογραφία διεθνώς.

 

Εκτός αν νομίζετε ότι η δυσλεξία είναι συνώνυμο των μαθησιακών δυσκολιών γενικά. Δυσκολεύεται στο διάβασμα ο Γιαννάκης = έχει δυσλεξία. Να πώς βγαίνει το 25%.

 

Από εκεί και πέρα, ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει και όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Little monkey, έχεις κάποια καλύτερη πρόταση για το τι πρέπει να κάνουν οι δάσκαλοι πέρα από το να παραπέμψουν στον αντίστοιχο ειδικό όπως γράφει η miss?

 

Έχεις κάποια πικρή εμπειρία από τους δασκάλους που σου αποκαλύπτει ότι είναι σύσσωμοι ανίκανοι να διακρίνουν τις μαθησιακές δυσκολίες από τα προβλήματα όρασης?

 

Έχεις εμπειρία από σχολεία γενικώς, πέρα από αυτό που παρακολούθησες?

 

Νομίζεις ότι δεν είναι ορατό ότι ανακατεύεις πολλά και διάφορα για να βγάλεις περισπούδαστα συμπεράσματα για τα οποία αποδεικνύεις παρακάτω ότι είσαι αδαής?

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι από την αρχή.

 

Little monkey, έχεις κάποια καλύτερη πρόταση για το τι πρέπει να κάνουν οι δάσκαλοι πέρα από το να παραπέμψουν στον αντίστοιχο ειδικό όπως γράφει η miss?

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους δασκάλους που όταν δουν ότι ένα παιδί παρουσιάζει δυσκολίες στο σχολείο το παραπέμπουν για αξιολόγηση. Παρότι υποψιάζομαι πως οι δάσκαλοι παραείναι έτοιμοι να κολλήσουν μια διάγνωση σε κάθε παιδί που δεν είναι 100% συνεργάσιμο (σηκώνεται από την καρέκλα του την ώρα του μαθήματος? είναι υπερκινητικό, δυσκολεύεται να διαβάσει? είναι δυσλεκτικό) είναι καλύτερα να ζητάς τη γνώμη κάποιου πιο ειδικού όταν νιώθεις ότι δεν μπορείς να αντιμωπίσεις μια κατάσταση.

 

Οπότε όχι, δεν έχω κάποια άλλη πρόταση. Καλώς κάνουν και παραπέμπουν. Και καλώς είναι και ειδικοί παιδαγωγοί, και ψυχολόγοι και οφθαλμίατροι και ξερόλες. Τα δικά σας παιδιά τους λούζονται, κι αν εσάς δεν σας πειράζει, εμένα μου περισσεύει.

 

Έχεις κάποια πικρή εμπειρία από τους δασκάλους που σου αποκαλύπτει ότι είναι σύσσωμοι ανίκανοι να διακρίνουν τις μαθησιακές δυσκολίες από τα προβλήματα όρασης?

Όταν λέμε ότι το παιδί έχει ένα πρόβλημα όρασης που επηρεάζει την ικανότητα γραφής ή ανάγνωσης, δεν μιλάμε απλά για μυωπία, να του γράψεις κάτι στον πίνακα, να διαπιστώσεις ότι δεν μπορεί να το διαβάσει και να πεις: ο Γιαννάκης έχει πρόβλημα όρασης.

 

Ξέρεις εσύ κάποια άλλη οφθαλμολογική εξέταση που μπορεί να κάνει ο δάσκαλος πέραν της απλοϊκής (πες μου τι λέει εδώ να δω αν βλέπεις) για να διακρίνει ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ αν τα μαθησιακά προβλήματα οφείλονται σε πρόβλημα όρασης ή όχι;

 

O δάσκαλος ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ μπορεί να διακρίνει αν η δύσκολία ενός παιδιού οφείλεται σε μαθησιακή δυσκολία ή πρόβλημα στην όραση/άλλο πρόβλημα υγειας/χαμηλό νοητικό επίπεδο και είναι αυτός που παραπέμπει στον αντίστοιχο ειδικό!!

Πραγματικά θα ήθελα να ξέρω πώς τα καταλαβαίνει όλα αυτά ο δάσκαλος. Σας παρακαλώ ας μου εξηγήσετε εσείς που ξέρετε πώς γίνεται η διάγνωση προβλημάτων υγείας - όρασης - νοητικού επιπέδου από έναν δάσκαλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σε ρωτήσω ειλικρινά, αυτή η κακή σου γνώμη είναι:

α) για τους δασκάλους εν γένει

β) για τους Έλληνες δασκάλους

γ) για τη miss Sunshine και μόνο

δ) κάτι που δεν "πιάνω"

 

Οπότε όχι, δεν έχω κάποια άλλη πρόταση. Καλώς κάνουν και παραπέμπουν. Και καλώς είναι και ειδικοί παιδαγωγοί, και ψυχολόγοι και οφθαλμίατροι και ξερόλες. Τα δικά σας παιδιά τους λούζονται, κι αν εσάς δεν σας πειράζει, εμένα μου περισσεύει.

 

Εδώ τι θέλει να πει ο ποιητής?

Στην πρώτη φράση συνθηκολογείς.

Στη δεύτερη ειρωνεύεσαι.

Στην τρίτη αυτοεξαιρείσαι.

 

Πέπλο μυστηρίου καλύπτει τις βουλές σου :cool:

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Είναι κακή γνώμη να λες πως ο δάσκαλος δεν έχει τις ικανότητες να διαγνώσει πολύπλοκες ψυχολογικές / ψυχιατρικές διαταραχές όπως είναι η δυσλεξία; Αν ναι, όντως έχω κακή γνώμη.

 

Κατ' αναλογία, μήπως είναι κακή γνώμη να λες πως ο φαρμακοποιός δεν μπορεί να διαγνώσει παιδιατρικές ασθένειες; Γιατί αν είναι έτσι, έχω κακή γνώμη και για τους φαρμακοποιούς.

 

Όταν λέμε διαγνώσει δεν εννοούμε να διαπιστώσει ένα ή περισσότερα συμπτώματα, αλλά να πει με βεβαιότητα αν αυτό που βλέπει είναι δυσλεξία, αν είναι πρωτογενής ή δευτερογενής και σε τι ποσοστό απαντάται στον γενικό πληθυσμό.

 

Δεν έχει να κάνει με το αν ο δάσκαλος είναι Έλληνας ή ξένος, αν τον λένε Miss Sunshine ή κύριο Πατουλίδη. Ο δάσκαλος είναι δάσκαλος. Ρόλος του είναι να διδάσκει. Όχι να κάνει διαγνώσεις. Έχω κακή γνώμη για όλους τους δασκάλους, σε όλο τον κόσμο, που πιστεύουν ότι έχουν ικανότητες που δεν έχουν.

 

Και αντιστοίχως για τους φαρμακοποιούς που κάνουν τους γιατρούς.

 

Και για τους φωστήρες δημοσιογράφους που μιλάνε για εξωσχολικές δραστηριότητες στο σχολείο (για να επιστρέψουμε στο αρχικό θέμα).

 

"Βουλές" δεν έχω οπότε μάλλον κάτι άλλο καλύπτει το πέπλο μυστηρίου :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σωστά και λογικά όλα αυτά. Όμως όταν ένα παιδί αντιμετωπίζει οποιοδήποτε από τα προβλήματα που αναφέρεις, ποιός θα σπρώξει το κουβάρι για να αρχίσει να ξετυλίγεται? Κάποιος δεν πρέπει να πει: Ωπ, εδώ υπάρχει κάποιο θέμα, πρέπει να γίνει διάγνωση από ειδικό?

Ποιός κατά τη γνώμη σου πρέπει να είναι ο αρμόδιος για αυτό το ρόλο?

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Ομοίως και στα μωβ γράμματα..."θα αυξηθούν οι εξωσχολικές δραστηριότητες έτσι ώστε τα παιδιά να παραμένουν με ευχαρίστηση στα σχολεία τους".

 

Μια άλλη λύση θα ήταν να μετατραπούν τα σχολεία σε οικοτροφεία, ώστε τα παιδιά να μην φεύγουν καθόλου. Συνέχεια μέσα και φουλ εξωσχολικές δραστηριότητες μέχρι να παρακαλάνε να τα στείλουν σπίτια τους να γράψουν καμιά αντιγραφή και να λύσουν καμιά άσκηση :-P

 

Τώρα σχετικά με το θέμα,οι φημολογούμες ''καινοτομίες'' δεν είναι τίποτα άλλο από την επικοινωνιακή προσπάθεια άλλου ενός υπουργού να προβληθεί ανακοινώνοντας κατι διαφορετικό από τους προήγουμενους υπακούοντας παράλληλα και στη μνημονιακή επιταγή των περικοπών.

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά και λογικά όλα αυτά. Όμως όταν ένα παιδί αντιμετωπίζει οποιοδήποτε από τα προβλήματα που αναφέρεις, ποιός θα σπρώξει το κουβάρι για να αρχίσει να ξετυλίγεται? Κάποιος δεν πρέπει να πει: Ωπ, εδώ υπάρχει κάποιο θέμα, πρέπει να γίνει διάγνωση από ειδικό?

Ποιός κατά τη γνώμη σου πρέπει να είναι ο αρμόδιος για αυτό το ρόλο?

Βρε Άννα μου τι σχέση έχει το σπρώξιμο του κουβαριού με τη συζήτηση που κάνουμε; Να το σπρώξει το κουβάρι ο δάσκαλος, είπα εγώ να μην το σπρώξει;

 

Aυτό που αμφισβήτησα είναι τις γνώσεις ενός δασκάλου που μιλάει για "μαθησιακές δυσκολίες υπό το φάσμα της δυσλεξίας" και ποσοστά που δεν ανταποκρίνονται σε αυτά που αναφέρονται στη βιβλιογραφία (15-25% του μαθητικού πληθυσμού, αναλόγως ποιο ποστ διαβάζεις).

 

Όπως επίσης είπα ότι δεν υπάρχει επίσημος ορισμός για τη δυσλεξία στην Ελλάδα και οι συνάδελφοι πήγαν να με βγάλουν τρελλή και ότι δεν τα ξέρω καλά τα πράγματα γιατί η δυσλεξία ήταν άγνωστη πριν 20 χρόνια που σπούδαζα εγώ και στο μεταξύ η γνώση έχει αυγατέψει :rolleyes:

 

Έλα όμως που και η πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρείας Δυσλεξίας (Δρ Ελένη Λιβανίου, Εκπαιδευτικός Ψυχολόγος με ειδίκευση στις μαθησιακές δυσκολίες) λέει ακριβώς το ίδιο πράγμα; Μάλλον ούτε κι αυτή έχει παρακολουθήσει τις τελευταίες εξελίξεις...

 

http://www.dyslexia.gr/cms/index.php?option=com_content&view=article&id=90&Itemid=92

 

Δείτε με κόκκινα γράμματα τι λέει:

 

Στην Ελλάδα δεν έχουμε έναν επίσημο ορισμό για τη Δυσλεξία.

 

Και εξακολουθώ να αναρωτιέμαι πώς ο δάσκαλος μπορεί να αποφανθεί ποιες από τις δυσκολίες που παρατηρεί οφείλονται σε προβλήματα υγείας, ποιες οφείλονται σε ψυχολογικά / ψυχιατρικά και ποιες σε οφθαλμολογικά. Ειλικρινά, εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ πώς μπορεί να γίνει αυτό το ξεκαθάρισμα. Αλλά ας μου το εξηγήσει κάποιος που γνωρίζει, γιατί μπορεί πραγματικά οι γνώσεις μου να είναι ελλιπείς (πάει και αρκετός καιρός που ασχολήθηκα με διάγνωση).

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω με μεγαλο ενδιαφερον αυτα που γραφετε και για αλλη μια φορα θα συμφωνησω με τη little monkey. Αυτη η υπερδιαγνωση, η ιατρικοποιηση της παιδικης συμπεριφορας, με βρισκει αντιθετη. Ο διευθυντης του τοπικου υποκαταστηματος ΙΚΑ (μαλλον ΕΟΠΥΥ..) μου ελεγε οτι φοβοταν πως θα παει φυλακη γιατι υποχρεωνοταν να εγκρινει εξωφθαλμες απατεωνιες απο θεραπευτικα κεντρα της περιοχης (πχ παιδι 14 ετων με μαθησιακες δυσκολιες εκανε 8 χρονια λογοθεραπεια !!!) και οταν απερριπτε τα αιτηματα τους του εκαναν τη ζωη δυσκολη. Εννοειται πως οι γονεις ηταν ειτε υπερπροστατευτικοι που πιστευαν οτι εκαναν το καλυτερο για τα παιδια τους, ειτε και οι ιδιοι εμπλεκονταν ( ενα παραδειγμα που εχω υποψη μου: εφηβος με μαθησιακες, πηγαινε στο κεντρο για χρονια, η ειδικη παιδαγωγος του κεντρου-μια κοπελα που ειχε τελειωσει το ΦΠΨ με κατευθυνση Ψυχολογιας-προετοιμαζε το παιδι στα μαθηματα του σχολειου, μεταξυ των οποιων και στη ...Φυσικη(!) και οι γονεις το αποδεχονταν, διοτι το ταμειο τους καλυπτε ολο το ποσο των συνεδριων και γλιτωναν τα λεφτα του φροντιστηριου!!!). Επομενως συζηταμε για μια τεραστια φαμπρικα, της οποιας την αρχη και το τελος αγνοουμε.

Το αν ο δασκαλος μπορει να κανει διαγνωση, νομιζω ειναι περιττο να το σχολιασω. Προφανως, εχοντας ενδειξεις μπορει να παραπεμψει στους ειδικους, αλλα σιγουρα δεν ειναι ο ιδιος ειδικος. Τελος θα ηθελα να ρωτησω απο που προκυπτει το τεραστιο ποσοστο των παιδιων με δυσλεξια? Υπαρχει καποια ερευνα? Διοτι στον μικροκοσμο μου (φιλολογος με φιλους πολλους στο επαγγελμα σε διαφορα σχολεια της μικρης επαρχιακης πολης που ζω) δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι το ποσοστο αυτο 25%.

Link to comment
Share on other sites

O δάσκαλος ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ μπορεί να διακρίνει αν η δύσκολία ενός παιδιού οφείλεται σε μαθησιακή δυσκολία ή πρόβλημα στην όραση/άλλο πρόβλημα υγειας/χαμηλό νοητικό επίπεδο και είναι αυτός που παραπέμπει στον αντίστοιχο ειδικό!!

 

Πραγματικά έχεις υπερτιμήσει τη δυνατότητα ενός δασκάλου (όσο εκπαιδευμένος και να είναι) να διακρίνει τα αίτια μιας αποκλίνουσας συμπεριφοράς ενός παιδιού!!

 

Ο εκπαιδευμένος δάσκαλος, αυτό που θα μπορούσε ίσως να κάνει είναι να επιστήσει την προσοχή των γονιών σε κάποια δυσκολία-πρόβλημα-κτλ που διαπιστώνει σε ένα παιδί. Και να τους παροτρύνει να το ψάξουν ή να το συζητήσουν με τον παιδίατρό τους.

Όχι να τους παραπέμψει σε συγκεκριμένη ειδικότητα... Αν είναι δυνατόν! Δηλαδή ο δάσκαλος θα τολμήσει να πει με βεβαιότητα αν η συμπεριφορά ενός παιδιού οφείλεται σε ψυχολογικά αίτια, ή σε χαμηλή νοημοσύνη ή σε αναπτυξιακή διαταραχή ή σε παθολογικά αίτια; Τι λέμε τώρα...

Συμφωνώ με τη Little Monkey.

Link to comment
Share on other sites

:) ....μια χαρα υπαρχει η θηλυκη μετοχη και στα νεοελληνικα. Δες εδω http://www.lexigram.gr/lex/newg/ούσα#Hist1 . Εξαλλου ολες οι μετοχες εχουν τρια γεννη. Απλα σεβομενη την επιθυμια των αλλων κοριτσιων να μη γραφουμε αςχετα δεν το συνεχιζω. Οποια ενδιαφερεται παντως μπορει να το ψαξει οαραπανω ;) συγνωμη και παλι κορες..δεν ξαναγραφω ασχετα.

 

Λαϊδα, έκανες πάρα πολύ καλά που το επισήμανες. Έλεος, μου πετάχτηκαν τα μάτια έξω όταν διάβασα το παρακάτω ποστ:

 

Τό ''όντας'' είναι μετοχή ενεστώτα της δημοτικής και δεν έχει γένη.Με άλλα λόγια τα ''ούσα'' και ''ών'' των αρχαίων ελληνικών-καθαρεύουσας έχουν στη Νεα Ελληνική γλώσσα αντικατασταθεί αμφότερα με το ''όντας''.

 

:shock::shock::shock:

 

Λοιπόν, miss sunshine, είπα να μην ασχοληθώ άλλο, για να μη δημιουργούνται προσωπικές κοκορομαχίες, αλλά μερικά πράγματα απλά δε μπορούν να μείνουν ασχολίαστα...άκου λοιπόν, δεν είναι δυνατόν να λες τέτοια πράγματα, που σε εκθέτουν παντελώς και να περιμένεις να σε παίρνουμε στα σοβαρά...άκου το "όντας" μετοχή δημοτικής που δεν έχει γένη! Από πότε;

 

Μήπως υπάρχει καμια άλλη ερμηνεία των όσων ανάρτησε παραπάνω η vvassoula;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να διαφωνώ με το ύφος και περισσότερα posts της Miss Sunshine, αλλά

... ρίξτε και μια ματια στη Γραμματική του Τριανταφυλλιδη σελ 156

http://www.greek-language.gr/greekLang/files/document/modern_greek/grammatiki.triantafyllidi.pdf

:-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε καλά...:confused: Αυτά διδάσκονται στα σχολεία σήμερα; :evil:

 

ΟΚ βιάστηκα να ξεσπαθώσω. Αν αυτά διδάσκονται σήμερα στα σχολεία, ζητώ συγγνώμη κι ανακαλώ...αλλά εγώ θα τα μάθω σωστά στα δικά μου τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...