Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η κατάχρηση της επαπειλούμενης άδειας και που μπορεί να μας οδηγήσει


Recommended Posts

Τι εννοεις? Βγαινει μια ΚΥΑ, κι οπως ειναι αυτουσια, γινεται PDF με ειδικο προγραμμα που εχω στον υπολογιστη μου και ανεβαινουν ολες οι σελιδες μια μια στο Διαυγεια. Ποια επιμαχα σημεια?

 

Η διατύπωση της ΚΥΑ ή μιας σκέτης απόφασης μπορεί να είναι προσεκτική ώστε εκ πρώτης όψεως να μην γίνεται αντιληπτό κάποιο επίμαχο σημείο (που πιθανώς θα σηκώσει αντιδράσεις). Ή υπάρχουν περιπτώσεις που για λόγους ας πούμε δημόσιου συμφέροντος η ανάρτηση γίνεται κατόπιν εορτής.

Αυτό εννοούσα. Όχι ότι εσύ θα αλλοιώσεις το αρχείο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 346
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κάποια από τα στοιχεία που συζητυνται στην βουλή...

 

"Σας λέω χαρακτηριστικά ότι ο αριθμός είναι 4 φορές πάνω από ότι είναι σε όλη την Ευρώπη, ο οποίος δεν συγκρίνεται με τον ιδιωτικό ή τον άλλο δημόσιο τομέα και είναι περιπτώσεις που έχουμε πενήντα τοις εκατό των κυήσεων ότι είναι επαπειλούμενες κυήσεις. Έχουμε διαφορά σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, έχουμε διαφορά από περιφέρεια σε περιφέρεια, ανάλογα με το πώς είναι η κατάσταση εκεί και οι ίδιοι οι γυναικολόγοι είπαν ότι δεν θέλουν να κατηγορούνται για κάτι τέτοιο. Πράγματι, τα κριτήρια της επαπειλούμενης κύησης είναι πολύ συγκεκριμένα με τα οποία μπορούμε πολύ εύκολα να χαρακτηρίσουμε μια κύηση ως επαπειλούμενη. Υπάρχει ένας μηχανισμός που δεν ελέγχει ουσιαστικά το Υπουργείο και οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί παρακινούν και άλλους να το κάνουν. "

Link to comment
Share on other sites

Η διατύπωση της ΚΥΑ ή μιας σκέτης απόφασης μπορεί να είναι προσεκτική ώστε εκ πρώτης όψεως να μην γίνεται αντιληπτό κάποιο επίμαχο σημείο (που πιθανώς θα σηκώσει αντιδράσεις). Ή υπάρχουν περιπτώσεις που για λόγους ας πούμε δημόσιου συμφέροντος η ανάρτηση γίνεται κατόπιν εορτής.

Αυτό εννοούσα. Όχι ότι εσύ θα αλλοιώσεις το αρχείο...

 

Μα δεν μιλαω προσωπικα. Απλα σου εξηγω τη διαδικασια, οπως την τηρουμε ολες οι Υπηρεσιες, η δικη μου ειναι μια απο αυτες.

Το προβλημα παντως πιστευω ειναι οτι δεν τα διαβαζουν, οχι οτι δεν καταλαβαινουν τι διαβαζουν. Το επιπεδο μορφωσης σημερα μας επιτρεπει να κατανοησουμε ενα νομικο κειμενο.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια από τα στοιχεία που συζητυνται στην βουλή...

 

"Σας λέω χαρακτηριστικά ότι ο αριθμός είναι 4 φορές πάνω από ότι είναι σε όλη την Ευρώπη, ο οποίος δεν συγκρίνεται με τον ιδιωτικό ή τον άλλο δημόσιο τομέα και είναι περιπτώσεις που έχουμε πενήντα τοις εκατό των κυήσεων ότι είναι επαπειλούμενες κυήσεις. Έχουμε διαφορά σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, έχουμε διαφορά από περιφέρεια σε περιφέρεια, ανάλογα με το πώς είναι η κατάσταση εκεί και οι ίδιοι οι γυναικολόγοι είπαν ότι δεν θέλουν να κατηγορούνται για κάτι τέτοιο. Πράγματι, τα κριτήρια της επαπειλούμενης κύησης είναι πολύ συγκεκριμένα με τα οποία μπορούμε πολύ εύκολα να χαρακτηρίσουμε μια κύηση ως επαπειλούμενη. Υπάρχει ένας μηχανισμός που δεν ελέγχει ουσιαστικά το Υπουργείο και οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί παρακινούν και άλλους να το κάνουν. "

 

Ξερεις τι διαβαζω εγω ετσι?

Πανε κι αυτα τα δικαιωματα.....

 

ΥΓ παντως περιμενουμε για καποιες ιδεες αν υπαρχουν

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μιλαω προσωπικα. Απλα σου εξηγω τη διαδικασια, οπως την τηρουμε ολες οι Υπηρεσιες, η δικη μου ειναι μια απο αυτες.

Το προβλημα παντως πιστευω ειναι οτι δεν τα διαβαζουν, οχι οτι δεν καταλαβαινουν τι διαβαζουν. Το επιπεδο μορφωσης σημερα μας επιτρεπει να κατανοησουμε ενα νομικο κειμενο.

 

Τη γνωρίζω τη διαδικασία.Απλώς βλέπω πολλές φορές δημοσιογράφους να κάνουν "αποκαλύψεις" από έγγραφα της Διαύγειας και να έχουν καταλάβει άλλα αντί άλλων, ή να εστιάζουν σε λάθος σημεία. Και τα σημεία στα οποία θα έπρεπε να εστιάσουν, να τα προσπερνούν... Βέβαια, θα μου πεις, αυτό μπορεί να γίνεται σκόπιμα...

Οι πολίτες όχι, δεν νομίζω ότι παρακολουθούν τη Διάυγεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι δημόσια υπάλληλος. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου βρισκόμουν σε πόστο (που δε μπορούσε να αλλάξει) όπου συναλλασσόμουν καθημερινά με πάρα πολλούς πολίτες, το ίδιο και οι συνάδελφοι που κάθονταν στα διπλανά γραφεία. Δηλαδή καθημερινά μπαινόβγαιναν παραπάνω από 40-50 πολίτες στο γραφείο μας. Τότε λοιπόν είχε ξεσπάσει η πανδημία της γρίπης Η1Ν1. Ο γυναικολόγος μου ήθελε να κάνω το εμβόλιο. Εγώ δεν ήθελα γιατί ήταν κάτι πολύ καινούριο. Σχεδόν ελαφρά τη καρδία, στον τρίτο μήνα της εγκυμοσύνης μου πήρα άδεια για επαπειλούμενη κύηση (με γνωμάτευση διευθυντή δημόσιου νοσοκομείου) και συγχρόνως γλίτωσα τις συνολικά πάνω από 2 ώρες στο δρόμο καθημερινά για να πάω και να έλθω από τη δουλειά μου.

Ομολογώ ότι τότε μου φάνηκε σχεδόν κανονικό. Σήμερα θα το σκεφτόμουν πολύ παραπάνω, αλλά δε μπορώ να είμαι σίγουρη για το τι θα έκανα τελικά αν ξαναέμενα έγκυος. Μάλλον θα το απέφευγα.........αλλά μπορεί και όχι..........δεν ξέρω......... Το βρήκα! Θα το απέφευγα γιατί θα με έκραζαν τρελά οι (ιδιωτικοί υπάλληλοι) φίλοι μου και θα ντρεπόμουν να τους ξανακοιτάξω στα μάτια.

Εύχομαι στο μέλλον να μη γίνεται κατάχρηση αυτής της διευκόλυνσης. Γιατί εκτός των άλλων, με αυτή τη νοοτροπία, στον ιδιωτικό τομέα οι εργοδότες που δεν προτιμούν γυναίκες υπαλλήλους (είτε για πρόσληψη, είτε για προαγωγές, εξέλιξη κλπ) καταλήγουν να έχουν δίκιο για τη διάκριση που κάνουν. Και οι γυναίκες εργαζόμενες αδικούνται οριζοντίως, ενώ οι περισσότερες δε θα έπρεπε.

..... δεν ξέρω αν τα γράφω καθαρά..... ελπίζω να καταλαβαίνετε τι θέλω να πω. Αυτά.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τη γνωρίζω τη διαδικασία.Απλώς βλέπω πολλές φορές δημοσιογράφους να κάνουν "αποκαλύψεις" από έγγραφα της Διαύγειας και να έχουν καταλάβει άλλα αντί άλλων, ή να εστιάζουν σε λάθος σημεία. Και τα σημεία στα οποία θα έπρεπε να εστιάσουν, να τα προσπερνούν... Βέβαια, θα μου πεις, αυτό μπορεί να γίνεται σκόπιμα...

Οι πολίτες όχι, δεν νομίζω ότι παρακολουθούν τη Διάυγεια.

 

 

Για τσεκάρετε και αυτό το site: http://www.yperdiavgeia.gr

Αποτελεί ερευνητική δουλειά κάποιου κ. Βαγγέλη Μπάνου, τον οποίο άκουσα προχθές στο ραδιόφωνο να λέει ότι μέσω αυτού του ψαχτηριού μπορείς αν βρεις και στοιχεία που μέσω της Διαύγειας δε βρίσκονται.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τη γνωρίζω τη διαδικασία.Απλώς βλέπω πολλές φορές δημοσιογράφους να κάνουν "αποκαλύψεις" από έγγραφα της Διαύγειας και να έχουν καταλάβει άλλα αντί άλλων, ή να εστιάζουν σε λάθος σημεία. Και τα σημεία στα οποία θα έπρεπε να εστιάσουν, να τα προσπερνούν... Βέβαια, θα μου πεις, αυτό μπορεί να γίνεται σκόπιμα...

Οι πολίτες όχι, δεν νομίζω ότι παρακολουθούν τη Διάυγεια.

 

 

Εμ Εκαβη μου, τους δημοσιογραφους???? :D

Αχ θα πω πολλα σταματω εδω....

Link to comment
Share on other sites

Για τσεκάρετε και αυτό το site: http://www.yperdiavgeia.gr

Αποτελεί ερευνητική δουλειά κάποιου κ. Βαγγέλη Μπάνου, τον οποίο άκουσα προχθές στο ραδιόφωνο να λέει ότι μέσω αυτού του ψαχτηριού μπορείς αν βρεις και στοιχεία που μέσω της Διαύγειας δε βρίσκονται.

 

Ναι το γνωρίζω. Είναι καλύτερο ψαχτήρι πράγματι. Αλλά το τι και πως αναρτάται κάτι ή πως είναι η διατύπωση του κειμένου, δεν μπορεί να το ελέγξει προφανώς.

 

Εμ Εκαβη μου, τους δημοσιογραφους???? :D

Αχ θα πω πολλα σταματω εδω....

 

:-D Απλώς ο μέσος πολίτης θα ψάξει κάτι στη Διαύγεια, επειδή είδε ένα σχετικό δημοσίευμα. Δεν ξέρει να ψάξει μόνος του.

Περαν όμως από το σκόπιμο του πράγματος, ειλικρινά κάποιοι δημοσιογράφοι είναι τελείως άσχετοι. Οπότε αν κάποια απόφαση είναι και προσεκτικά διατυπωμένη δεν πρόκειται να πάρουν είδηση. Πόσο μάλλον οι πολίτες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια, λόγω της δουλειάς μου, είμαι πολύ συχνά σε δημόσιες υπηρεσίες. Σε μια από αυτές λοιπόν και μάλιστα στην πλέον υποστελεχωμένη, που οι υπάλληλοι διαμαρτύρονται ακατάπαυστα (και με το δίκιο τους) για το φόρτο εργασίας και τις θέσεις συνταξιοδοτηθέντων που δεν καλύπτονται, μία συγκεκριμένη υπάλληλος, μέσα σε 8 χρόνια γάμου έχει κάνει 3 παιδιά, έχοντας λάβει άδεια επαπειλούμενης φυσικά για όλες τις εγκυμοσύνες. Και ακόμη φυσικότερα, χωρίς να χρειάζεται καμία από αυτές, στην πρώτη εγκυμοσύνη τη βλέπαμε συνέχεια στις καφετέριες, πάνω κάτω στον κεντρικό πεζόδρομο, να κουβαλάει σακούλες με ψώνια και στις επόμενες σε παιδότοπους να σηκώνει τα μεγαλύτερα παιδιά.

 

Στην επαρχιακή πόλη που ζω, οι επαπειλούμενες στον δημόσιο τομέα είναι ο κανόνας. Σε υπηρεσίες με πολλούς υπαλλήλους, όπου η δουλειά θα βγει ούτως ή άλλως, αυτό δεν έκανε καμια εντύπωση σε κανέναν. Στη συγκεκριμένη υπηρεσία όμως, που οι υπόλοιποι υπάλληλοι φορτωνόντουσαν απίστευτο όγκο εργασίας κι είχαν κι όλο τον κόσμο πάνω από το κεφάλι τους να τους γκρινιάζει για την καθυστέρηση, η κίνηση της κοπέλας έκανε πραγματικά αλγεινή εντύπωση. Σε βαθμό δηλαδή να μου κάνει εντύπωση που της πήγαν όλα καλά με τόση γλωσσοφαγιά - κι εννοείται πως αυτοί που πρωτοστατούσαν ήταν οι ίδιοι οι συνάδελφοί της, με τους οποίους βρίσκεται στα μαχαίρια. Τις λίγες εβδομάδες που δούλεψε, πριν πάρει την τρίτη κατά σειρά άδεια επαπειλούμενης, ζήσαμε αλησμόνητες στιγμές, βλέποντας κόσμο να μεταφέρει μηνύματα από τους υπόλοιπους υπαλλήλους προς αυτήν, επειδή δεν ήθελαν να σηκώσουν το τηλέφωνο να της μιλήσουν.

 

Να πω την αλήθεια μου, δεν τη ζήλεψα ποτέ για αυτό το προνόμιό της κι ας δούλευα έγκυος μέχρι 1 εβδομάδα πριν γεννήσω και στα δυο παιδιά μου. Ίσως επειδή δεν μου αρέσει καθόλου η δουλειά της και δεν θα με δελέαζαν τέτοιου είδους προνόμια για να αλλάξω θέση μαζί της. Βλέποντας τη μια κουμπάρα μου όμως, που εργάζεται υπεύθυνη καταστήματος (όπου η επαπειλούμενη ήταν απλα όνειρο θερινής νυκτός), να σηκώνεται να πάει στη δουλειά με αποκόλληση στο 1ο παιδί, να γεννάει πρόωρα και να έχει 2 αποβολές στη συνέχεια, πριν καταφέρει να φέρει στον κόσμο το 2ο παιδάκι της, καταλαβαίνω πόσο κατάφωρη αδικία είναι να γίνεται αλόγιστη χρήση της συγκεκριμένης άδειας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Argini και οι υπόλοιπες κοπέλες, αν τεθούν εδώ προτάσεις για το πως αυτό το πράγμα μπορεί να λειτουργήσει καλύτερα και να μην χαθεί ως προνόμιο, θα ήθελα πραγματικά να δω μέσα στις προτάσεις να ενσωματώνονται όλες οι κατηγορίες εργαζομένων και όχι μόνο το Δημόσιο.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω, μόνο, να μην καταλήξει η κουβέντα όπως το γνωστό ανέκδοτο με την κατσίκα του γείτονα: αν οι εργαζόμενες στον ιδιωτικό τομέα ζηλεύουν εκείνες του δημοσίου που "κάθονται" σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ίσως θα έπρεπε να διεκδικήσουν να αποκτήσουν και αυτές το ίδιο προνόμιο και όχι να το χάσουν οι άλλες...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω, μόνο, να μην καταλήξει η κουβέντα όπως το γνωστό ανέκδοτο με την κατσίκα του γείτονα: αν οι εργαζόμενες στον ιδιωτικό τομέα ζηλεύουν εκείνες του δημοσίου που "κάθονται" σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ίσως θα έπρεπε να διεκδικήσουν να αποκτήσουν και αυτές το ίδιο προνόμιο και όχι να το χάσουν οι άλλες...

 

Ποιά κατσίκα και ποιά προβατίνα?

Πες μας εσύ έναν τρόπο να διεκδικήσουν οι ιδιωτικές υπάλληλοι που ζουν με τον φόβο της απόλυσης μακροχρόνια άδεια εγκυμοσύνης... Επίσης, για τις κοπέλες που είναι ελεύθερες επαγγελματίες, υπάρχει κάτι που μπορούν να κάνουν ή κάπου που μπορούν να απευθυνθούν?

Οι του δημοσίου έχουν τη μονιμότητά τους και διεκδικούν τα πάντα γιατί σκασίλα τους!

Στόχος υποτίθεται είναι να μην υπάρχουν υπάλληλοι δυο ταχυτήτων.....

Και όλα όσα ισχύουν για τον δημόσιο θεωρητικά ισχύουν και για τον ιδιωτικό τομέα.... στην πράξη συμβαίνει αυτό?

 

Ότι είναι δίκαιο και σωστό, να συμβαίνει παντού. Αλλά το ότι η πλειοψηφία των δημοσίων υπαλλήλων παίρνει άδεια επαπειλούμενης κύησης χωρίς λόγο γιατί δεν φοβάται απόλυση, με συγχωρείς, αλλά δεν είναι λύση να ευχόμαστε να συμβαίνει και στον ιδιωτικό τομέα. Να ευχόμαστε να υπάρχει διαφάνεια και ισότητα, και άδεια να παίρνουν όσες κοπέλες έχουν όντως πρόβλημα, ασχέτως ιδιωτικού ή δημοσίου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ελεύθερη επαγγελματίας. Παρότι απεχθάνομαι την αυτολύπηση, σε αυτό το θέμα δεν κατάφερα να μην αισθανθώ παιδί ενός κατώτερου Θεού.

Όταν έμεινα έγκυος:

- κινδύνευσα από κάποιους πελάτες να μείνω στην "απέξω" επειδή φοβήθηκαν μήπως δεν μπορούσα να ανταποκριθώ

-προσέλαβα βοηθό (επιβαρύνθηκα με το κόστος ενός μισθού και ασφάλισης) για να διασφαλίσω ότι το γραφείο θα επιβιώσει της εγκυμοσύνης

-ζορίστηκα διπλά για να αποδείξω στους πελάτες ότι δεν άλλαξε τίποτα

-δούλεψα υπερπλήρες ωράριο μέχρι 39+5

Αφού γέννησα

-ξαναγύρισα σχεδόν αμέσως (η βοηθός δεν επαρκούσε να με αντικαθιστά)

-φορτώθηκα κι εγώ και το μωρό τις γιαγιάδες, full time

-Η παροχή του κράτους απέναντί μου ήταν 800 Ε από τον ΟΑΕΕ.

- Όταν νοσηλεύθηκε το μωρό μου 18 ημερών με βρογχιολίτιδα, η δουλειά έτρεχε. Έκανα κι ένα λάθος και ζημιώθηκα 2000 Ευρώ.

 

Αυτά τα καταθέτω, όχι για να γκρινιάξω, δεν είπα ποτέ κουβέντα στη φίλη μου που έμεινε στο σπίτι 3 χρόνια, ούτε στην άλλη που έμεινε έγκυος και ακολούθησε τον άντρα της στο εξωτερικό, ενώ ο μισθός τρέχει.

 

Τα γράφω γιατί έχω καταλάβει ότι είναι πολλές εκεί έξω που δεν έχουν συναίσθηση πόσο τυχερές είναι.

Αν ανήκετε σε αυτές, δείτε και την άλλη άποψη, κι εμείς άνθρωποι είμαστε.

 

Δίκιο έχεις κορίτσι μου. Και μην αρχίσετε να λέτε ότι αυτά είναι εξαιρέσεις, γιατί είναι ο κανόνας! Δεν τρώμε κουτόχορτο ούτε ζούμε στον Άρη. Ας μη δουλευόμαστε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Argini και οι υπόλοιπες κοπέλες, αν τεθούν εδώ προτάσεις για το πως αυτό το πράγμα μπορεί να λειτουργήσει καλύτερα και να μην χαθεί ως προνόμιο, θα ήθελα πραγματικά να δω μέσα στις προτάσεις να ενσωματώνονται όλες οι κατηγορίες εργαζομένων και όχι μόνο το Δημόσιο.

 

Περιμένω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oι λύσεις που θα προτείνω θα έπρεπε να εφαρμόζονται ΚΑΙ στον ιδιωτικό ΚΑΙ στον δημόσιο τομέα

 

α) Να απαγορευεται οποιαδήποτε έγκυος να μπαινει σε ΚΥΚΛΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟ..είναι απαράδεκτο να βλέπεις έγκυες νοσοκόμες σε νυχτερινές βάρδιες, γιατρινες ειδικευομενες στα επειγοντα το βραδυ και γενικά έγκυος να αναγκάζεται να διαταράσσει τον ύπνο της πράγμα που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ με μελέτες βλάπτει το κύημα και την έγκυο

 

β) Γυναίκες που εργάζονται σε μολυσματικά περιβάλλοντα λόγω πχ ακτινοβολιας, ρύπανσης κτλ να μεταφέρονται σε άλλα καθήκοντα..πχ επιτρεπεται νοσοκομα να κανει αιμοληψίες ενώ είναι εγκυος? Αν τρυπηθεί πως θα λάβει ανοσοσφαιρίνες?? ( το μετρο αυτό εφαρμόζεατι στην Γερμανία οπου όλες οι γυναικες ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΙ απαγορεύεται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης να κανουν επεμβατικές πράξεις και να έρχονται σε επαφη με απόβλητα κτλ) Το ίδιο και γυναικες που απασχολούνται σε υπηρεσίες καθαριότητας

 

γ) Οι εκπαιδευτικοι ( δασκάλες-νηπιαγωγοι) να ελέγχονται για CMV ,οι αρνητικες να μεταφέρονται σε άλλα ποστα( θα είναι ελάχιστες)

 

δ)Οι κομμωτριες να μην επιτρεπεται να κανουν βαφες τουλάχιστον το πρώτο τριμηνο ή να υπάρχει ειδικη στολή- μάσκα που να φορανε για να μην εισπνεουν χημικά

 

ε) οι έγκυες να μπορουν να επιλέγουν πιο ευέλικτο ωράριο (πχ λόγω πρωινων εμετών), να μπορουν να έχουν διάλειμμα για φαγητό, να μην είναι υποχρεωμένες σε ορθοστασία

 

Και ας σκεφτουμε και άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα, argini!

 

iosifina, για να κατευνάσω λίγο την αγανάκτησή σου, να σου πω ότι, πλέον, είμαι κι εγώ ελεύθερη επαγγελματίας, και αν κάνω 3ο παιδί, δε νομίζω πως θα μπορέσω να λείψω παραπάνω από 10-15 ημέρες ΣΥΝΟΛΙΚΑ. Αλλά για αυτό δε φταίει η κοπέλα του δημοσίου που κάθεται στο σπίτι της 2 χρόνια.

 

Αλήθεια, στις περιπτώσεις ελευθεροεπαγγελματιών κτλ, τι γίνεται στα άλλα κράτη, και ειδικά τα σκανδιναβικά;

Link to comment
Share on other sites

iosifina, για να κατευνάσω λίγο την αγανάκτησή σου, να σου πω ότι, πλέον, είμαι κι εγώ ελεύθερη επαγγελματίας, και αν κάνω 3ο παιδί, δε νομίζω πως θα μπορέσω να λείψω παραπάνω από 10-15 ημέρες ΣΥΝΟΛΙΚΑ. Αλλά για αυτό δε φταίει η κοπέλα του δημοσίου που κάθεται στο σπίτι της 2 χρόνια.

 

Αλήθεια, στις περιπτώσεις ελευθεροεπαγγελματιών κτλ, τι γίνεται στα άλλα κράτη, και ειδικά τα σκανδιναβικά;

 

Επιτελους, η συζητηση παιρνει την τροπη που επρεπε να παρει σε φορουμ για γονεις!!

 

Στη Σουηδια η κολλητη μου, πηρε 480 ημερες αδεια παρακαλω, πληρωμενες. Στην Αγγλια 52 εβδομαδες.

 

Μα, καμμια δεν βλεπει τι πανε να κανουν? :confused:

 

Συμφωνω οτι θα επρεπε ολες μας να εχουμε φιλοτιμο, και να μην κανουμε καταχρηση. Οσες δεν εχουν, νομιζετε οτι με μετρα, οποιαδηποτε μετρα δεν θα βρουν τροπο?

 

Argini οχι, να μη βαλει μασκα η κομμωτρια, να παει σπιτι της! Δεν θα εξαιρεσω οσες πραγματικα απειλουνται. Και δε θα γινω Κινεζα.

 

Αντι λοιπον να συζηταμε για μετρα περιορισμου αδειων, να μιλαμε για επεκταση της αδειας μητροτητας και σε ελ. επαγγελματιες, στον ιδιωτικο τομεα, που πανε να καταργησουν τα 6μηνα του ΟΑΕΔ, τετοια περιμενω να διαβασω! Συσπειρωση, επιτελους.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να προλάβω να διαβάσω τα μηνύματα - απορώ πως προλαβαίνετε εσείς βρε κορίτσια - θα πω απλά ότι με δυο αποβολες στο ενεργητικό μου την επαπειλούμενη την είχα δεδομένη και για τα τρία μου παιδάκια. Τους το χρωστούσα εξάλλου. Αντί να δουν οι κοπέλες του ιδιωτικού τομέα πως θα αυξηθούν τα δικαιώματα τους κοιτάν ορισμένοι πως θα μειωθούν τα δικαιώματα των δημοσίων. Αλλά τι να λέμε τώρα, στην Ελλάδα ζούμε όπου οι περισσότεροι παρακαλάνε να ψοφησει η κατσίκα του γείτονα, μάλλον δε θα έπρεπε να εκπλήσσομαι τόσο!

Επεξεργάστηκαν by christina77
Ορθογραφικο λάθος
Link to comment
Share on other sites

Μα ειναι αλλο πράγμα η άδεια μητρότητας και άλλο η δήθεν επαπειλουμενες!

Και δεν νομίζω σε καμία σκανδιναβική χώρα όλες οι εκπαιδευτικοι να παίρνουν άδεια πληρωμένη με το που βγαίνει θετικό το τεστ εγκυμοσύνης - εδω για αυτο το θέμα μιλάμε. Και -διορθώσετε με αν κάνω λάθος - αναζητάμε προτάσεις ώστε εκείνες οι γυναίκες των οποίων το είδος και οι συνθήκες εργασίας συνεπάγονται κίνδυνο για το έμβρυο, θα μπορουν να προστατεύονται. Για τις υπόλοιπες, sorry, δεν θεωρω λογικό να απαιτούν να κάθονται σπιτι τους. Άλλωστε μια φυςιολογικη εγκυμοσύνη δεν ειναι αρρώστια που μας καθιστά ανίκανες να εργαστούμε.

Μια γυναίκα λοιπόν που ειναι επικίνδυνο να συνεχίσει να εργάζεται με τις ίδιες συνθήκες οπως πριν, αλλά δεν ειναι σε κατάσταση που αντικειμενικά να απαιτεί άδεια / νοσηλεία κλπ, θα πρεπει να διευκολύνεται είτε αλλάζοντας θέση/βάρδια, ειτε δουλευοντας με μειωμένο ωράριο αν αυτο την εξυπηρετεί, ή να εργάζεται απο το σπιτι αν η φύση της δουλειάς το επιτρέπει.

Το τελευταίο είχα κανει στην πρώτη μου εγκυμοσύνη - ο εργοδότης μου μου παρείχε όλα τά μεσα για να δουλέψω απο το σπιτι, έκανα ενα διάλειμμα για μεσημεριανό ύπνο ειδικά προς τους τελευταίους μήνες, και πήγαινα στο γραφέιο οποία μέρα με εξυπηρετούσε μια φορά τη βδομάδα το πολυ. Και ήμασταν και οι 2 ικανοποιημένοι απο αυτη τη φόρμουλα διότι και εγω απέφυγα τις μετακινήσεις με συγκοινωνίες στην άλλη άκρη της Αθήνας, και εκείνος δεν έχασε ενα πολύτιμο εκείνη τη στιγμή άτομο.

Καλο θα ηταν όμως κατι τέτοιο να μην επαφίεται στην καλή διάθεση του εργοδότη ΄αλλα να υπαρχει κάποιο πλαίσιο που να τον "υποχρεώνει" να βοηθά την έγκυο υπάλληλο.

Link to comment
Share on other sites

Μα ειναι αλλο πράγμα η άδεια μητρότητας και άλλο η δήθεν επαπειλουμενες!

Και δεν νομίζω σε καμία σκανδιναβική χώρα όλες οι εκπαιδευτικοι να παίρνουν άδεια πληρωμένη με το που βγαίνει θετικό το τεστ εγκυμοσύνης - εδω για αυτο το θέμα μιλάμε. Και -διορθώσετε με αν κάνω λάθος - αναζητάμε προτάσεις ώστε εκείνες οι γυναίκες των οποίων το είδος και οι συνθήκες εργασίας συνεπάγονται κίνδυνο για το έμβρυο, θα μπορουν να προστατεύονται. Για τις υπόλοιπες, sorry, δεν θεωρω λογικό να απαιτούν να κάθονται σπιτι τους. Άλλωστε μια φυςιολογικη εγκυμοσύνη δεν ειναι αρρώστια που μας καθιστά ανίκανες να εργαστούμε.

Μια γυναίκα λοιπόν που ειναι επικίνδυνο να συνεχίσει να εργάζεται με τις ίδιες συνθήκες οπως πριν, αλλά δεν ειναι σε κατάσταση που αντικειμενικά να απαιτεί άδεια / νοσηλεία κλπ, θα πρεπει να διευκολύνεται είτε αλλάζοντας θέση/βάρδια, ειτε δουλευοντας με μειωμένο ωράριο αν αυτο την εξυπηρετεί, ή να εργάζεται απο το σπιτι αν η φύση της δουλειάς το επιτρέπει.

Το τελευταίο είχα κανει στην πρώτη μου εγκυμοσύνη - ο εργοδότης μου μου παρείχε όλα τά μεσα για να δουλέψω απο το σπιτι, έκανα ενα διάλειμμα για μεσημεριανό ύπνο ειδικά προς τους τελευταίους μήνες, και πήγαινα στο γραφέιο οποία μέρα με εξυπηρετούσε μια φορά τη βδομάδα το πολυ. Και ήμασταν και οι 2 ικανοποιημένοι απο αυτη τη φόρμουλα διότι και εγω απέφυγα τις μετακινήσεις με συγκοινωνίες στην άλλη άκρη της Αθήνας, και εκείνος δεν έχασε ενα πολύτιμο εκείνη τη στιγμή άτομο.

Καλο θα ηταν όμως κατι τέτοιο να μην επαφίεται στην καλή διάθεση του εργοδότη ΄αλλα να υπαρχει κάποιο πλαίσιο που να τον "υποχρεώνει" να βοηθά την έγκυο υπάλληλο.

 

 

Ειναι διαφορετικα-πως ομως συνδεονται?

 

=πρωτα καταργεις τις επαπειλουμενες, μετα την αδεια μητροτητας. Στο τσακ σωθηκε φετος το 6μηνο του ΟΑΕΔ.

 

Επισης, σε ενα φορουμ σαν αυτο διαμορφωνεται η κοινη γνωμη, επηρεαζεται ενα μικρο μεν μερος του πληθυσμου, κι οσοι διαβαζουν σχηματιζουν εντυπωσεις. Οχι, δεν θα συμβαλλω στο να διατυμπανιζω ξαφνικα, επειδη το συζητουν στη Βουλη (μα για ποιο λογο?) οτι γνωριζω τοσες γυναικες που παιρνουν επαπειλουμενη και μετα πανε στη λαικη η παιρνουν αγκαλια τα παιδια τους στην παιδικη χαρα. Θα δημοσιοποιησω την -πραγματικη- αναγκη για τη διατηρηση της επαπειλουμενης, και την επεκαση των αδειων μητροτητας και σε ελ επαγγελματιες πχ. Οσο για το φιλοτιμο, ειναι στο χερι μας παιδια ;)

Link to comment
Share on other sites

H επαπειλούμενη πρέπει να συνεχίσει να υπάρχει για αυτές που έουν ανάγκη. Για τις υπόλοιπες πρέπει να θεσπιστεί ένα πλαίσιο ΑΣΦΑΛΟΥΣ εργασίας. Για ΟΛΕΣ. Είναι το ζητουμενο όλες οι εγκυες με το που θα δουνε το τεστ να κάθονται σπίτι?? Αυτό δεν γινεται ουτε στην Γερμανια που η μητρότητα προστατευεται..είναι αυτό εφικτός στόχος?? Το να καταλάβουν κα΄ποιες ότι με το να παίρνουν άσκοπα επαπειλούμενες μπορεί να οδηγησει την ξαδέλφη τους, την αδελφή τους σε δεινη θέση δεν πρέπει να είναι στόχος μας σαν πολίτες?/ Οι δυο καθηγητριες μουσικής που γνωρίζω που η πρωτη πήρε τρεις επαπειλούμενες και η δευτερη δυο σε ισάριθμες κυησεις χωρις κανενα πρόβλημα τι θα πάθαιναν αν δουλευαν???? ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΡΡΩΣΤιΑ?? ΕΙΝΑΙ Η ΚΥΗΣΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ??

Εγω θα ήθελα να ακουσω τι πιστευετε ότι μπορει να ηταν απειλητικό στην θεση εργασίας σας για μια εγκυο 'ώστε να διεκδικηθουν μετρα προστασιας..αν η λογική είναι , να βγαινουμε όλες σε επαπειλουμενη ε...τότε μάλλον νομιζετε ότι ζειτε στο Κουβέιτ...( που ουτε στο Κουβέιτ δεν συμβαινει αυτό)!!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να προλάβω να διαβάσω τα μηνύματα - απορώ πως προλαβαίνετε εσείς βρε κορίτσια - θα πω απλά ότι με δυο αποβολες στο ενεργητικό μου την επαπειλούμενη την είχα δεδομένη και για τα τρία μου παιδάκια. Τους το χρωστούσα εξάλλου. στοΑντί να δουν οι κοπέλες του ιδιωτικού τομέα πως θα αυξηθούν τα δικαιώματα τους κοιτάν ορισμένοι πως θα μειωθούν τα δικαιώματα των δημοσίων. Αλλά τι να λέμε τώρα, στην Ελλάδα ζούμε όπου οι περισσότεροι παρακαλάνε να ψοφησει η κατσίκα του γείτονα, μάλλον δε θα έπρεπε να εκπλήσσομαι τόσο!

 

Συμφωνώ απόλυτα!

Και μην ξανακούσω για εκπαιδευτικούς που κάνουν κατάχρηση επαπειλούμενης γιατί ως εδώ!

Το ίδιο καθεστώς ισχύει για όλο το δημόσιο και ίδια χρήση κάνουν όλες οι δημόσιες υπάλληλοι.

Εχω φίλες εφοριακούς,που δουλεύουν σε υπουργείο,στο ΙΚΑ οι οποίες επίσης πήραν άδεια από τον πρώτο μήνα.

Αμάν πια αυτό το μένος με τους εκπαιδευτικούς!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους, η συζητηση παιρνει την τροπη που επρεπε να παρει σε φορουμ για γονεις!!

 

Στη Σουηδια η κολλητη μου, πηρε 480 ημερες αδεια παρακαλω, πληρωμενες. Στην Αγγλια 52 εβδομαδες.

 

Μα, καμμια δεν βλεπει τι πανε να κανουν? :confused:

 

Συμφωνω οτι θα επρεπε ολες μας να εχουμε φιλοτιμο, και να μην κανουμε καταχρηση. Οσες δεν εχουν, νομιζετε οτι με μετρα, οποιαδηποτε μετρα δεν θα βρουν τροπο?

 

Argini οχι, να μη βαλει μασκα η κομμωτρια, να παει σπιτι της! Δεν θα εξαιρεσω οσες πραγματικα απειλουνται. Και δε θα γινω Κινεζα.

 

Αντι λοιπον να συζηταμε για μετρα περιορισμου αδειων, να μιλαμε για επεκταση της αδειας μητροτητας και σε ελ. επαγγελματιες, στον ιδιωτικο τομεα, που πανε να καταργησουν τα 6μηνα του ΟΑΕΔ, τετοια περιμενω να διαβασω! Συσπειρωση, επιτελους.

 

Εύγε!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι στον ιδιωτικό τομέα στερούνται τις επαπειλούμενες, απλά δεν δίνονται απλόχερα και οι γυναίκες παίρνουν αυτό το "ρισκο" όταν πραγματικά υπάρχει λόγος! Το να εξαπλωθούν στον ιδιωτικό τομέα μήπως σημαίνει και εκεί να δώσουν διακοπές; Εγω πήρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου, στην πρώτη πήγαινα κανονικά. Αν έχεις μείνει και χρόνια σε μια δουλειά, φαίνεται και αν πας να λουφάρεις και κρίνεται ανάλογα.

 

Κάποια στιγμή, στην εγκυμοσύνη με την επαπειλουμενη, έπρεπε και εγώ να κουρευτώ και ηρθε κομμώτρια στο σπίτι, που παλιότερα σε δική της επαπειλούμενη δούλευε κανονικά και ό,τι γίνει! Και γέννησε κανονικά. Δεν μπορούσε να χάσει την πελατεία της, που είχε ξοδέψει χρόνια να χτίσει. Και να λέμε δώσε επαπειλούμενες στις ελ. επαγγελματίες, στη θεωρία είναι!

 

Επίσης γνωρίζω γυναίκα με αιμορραγία που δεν πηρε χαμπάρι ότι ήταν έγκυος, γιατί το αίμα το θεώρησε περίοδο και πάλι όλα καλά πήγαν. Εγώ για πολλούς λόγους δεν μπορούσα να πω ό,τι βρέξει ας κατεβάσει, στη δεύτερη εγκυμοσύνη και αισθανόμουν ευγνώμων που η εγκυμοσύνη προστατεύεται. Μου είχαν πει ότι δεν θα μπορούσα να κάνω δικά μου παιδιά, πριν μείνω έγκυος στα διδυμάκια. Με την εγκυμοσύνη είχα και αίμα, για καιρό. Μαζί με τα ξερά βέβαια καίγονται και πολλά χλωρά... Είχα βγει για καφέ μόνο κάποιες φορές μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού και πάντα στο καπάκι από επίσκεψη γιατρό - υπέρηχο που βλέπαμε τον τράχηλο, οπότε μπορούσα να βγω αυτό τον καφέ, γιατί δεν ξέρω αν φαντάζεται κανείς τι θα πει μήνες επί μηνών σπίτι. Και με είδαν κάποια μάτια και διαδόθηκαν τα νέα αστραπιαία στο γραφείο. Έθεσα τον εαυτό μου στη διάθεση όποιου ήθελε να με εξετάσει και είπα να με εξετάσουν, διαφορετικά να με αφήσουν στην ησυχία μου... Δηλαδή βρέθηκα να απολογούμαι, γιατί στο μέτρο αυτό εμφανώς γίνεται συχνά κατάχρηση.

 

Επίσης, διαφορετική βαρύτητα έχει η επαπειλούμενη 1ου τριμήνου σε μια γυναίκα μικρής ηλικίας που συλλαμβάνει εύκολα και διαφορετικά του 3ου τριμήνου, που τα αποτελέσματα του να μην πάει κάτι καλά είναι πιο σοβαρά.

 

Ξέρω, δεν κάνω κάποια πρόταση. Ήθελα να δωσω μια άλλη άποψη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...