Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η κατάχρηση της επαπειλούμενης άδειας και που μπορεί να μας οδηγήσει


Recommended Posts

Να ρωτησω κατι αφελες: αν κ ανηκω σε κλαδο επιρρεπη στην καταχρηση αυτων των αδειων (συχνα με τις ευλογιες της υπηρεσιας για κογους προγραμματισμου οπως σας ειπα), αυτο που λενε οτι καποια φευγει για 8 μηνες, πού γινεται κ πώς; γιατι εγω τετοια περιπτωςη δεν εχω δει κ μαλιςτα με συναδελφους σχετικα μεγαλης ηλικιας με εξωςωματικες ή ιςτορικο αποβολων, που ή ελειψαν κατα διαςτηματα οταν ειχαν ενοχληςεις ή εφυγαν σε πιο προχωρημενο σταδιο. σαν κ εμενα πανω κατω. αφου καλα καλα μεχρι να το διαπιστωσεις, να κανεις 1-2 επαναληψεις χοριακης, να γινει ο πρωτος υπερηχος, σχεδον εφαγες το διμηνο. Δηλαδη υπαρχουν κοπελες που παιρνουν αδεια με το που βγαινει το τεστ που λεει ο λογος; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 346
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 28 λεπτά , Έσπερος είπε:

Να ρωτησω κατι αφελες: αν κ ανηκω σε κλαδο επιρρεπη στην καταχρηση αυτων των αδειων (συχνα με τις ευλογιες της υπηρεσιας για κογους προγραμματισμου οπως σας ειπα), αυτο που λενε οτι καποια φευγει για 8 μηνες, πού γινεται κ πώς; γιατι εγω τετοια περιπτωςη δεν εχω δει κ μαλιςτα με συναδελφους σχετικα μεγαλης ηλικιας με εξωςωματικες ή ιςτορικο αποβολων, που ή ελειψαν κατα διαςτηματα οταν ειχαν ενοχληςεις ή εφυγαν σε πιο προχωρημενο σταδιο. σαν κ εμενα πανω κατω. αφου καλα καλα μεχρι να το διαπιστωσεις, να κανεις 1-2 επαναληψεις χοριακης, να γινει ο πρωτος υπερηχος, σχεδον εφαγες το διμηνο. Δηλαδη υπαρχουν κοπελες που παιρνουν αδεια με το που βγαινει το τεστ που λεει ο λογος; 

 

Για 8 μήνες δεν ξέρω, αλλα μέσα στα χρόνια που έχω παιδιά σε νηπιαγωγείο-δημοτικό-γυμνάσιο, ειλικρινά έγκυο που να φαίνεται, δεν προλάβαμε να δούμε. Τώρα αν βγήκαν με άδεια στον πρώτο ή τον τρίτο μήνα δεν ξέρω, αλλά σίγουρα πολύ νωρίς, όλες. Είναι στάνταρ ότι εγκυμοσύνη σημαίνει κοντα 2 χρόνια εκτός σχολείου.

 Υποπτεύομαι ότι παίζει μεγάλο ρόλο το πού ζει κανείς, μου έλεγε π.χ. γνωστή μου εκπαιδευτικός μόνιμη κάτοικος νησιού ότι εκεί αν κάποιος/κάποια επιχειρήσει να λουφάρει με τρόπο που να βγάζει μάτι, του τύπου έχω αναρρωτική 5 μήνες αλλά κάθε μέρα κάνω τις βόλτες μου και τα ψώνια μου στη λαϊκή το Σαββατο, θα βουίξει ο τόπος, γιατί όλοι ξέρουν τους πάντες. Τωρα στην Αθήνα, αν δουλεύεις σε σχολείο της Κυψέλης όπου έχεις δηλώσει ότι θα είσαι σε αυστηρό περιορισμό στο κρεβάτι, αλλά στην πραγματικότητα δουλεύεις κανονικά ιδιαίτερα στα Γλυκά Νερά όλο αυτόν τον καιρό, η πιθανότητα να σε πάρουν χαμπάρι γονείς και να σε κράξουν, είναι μικρή.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Να ρωτησω κατι αφελες: αν κ ανηκω σε κλαδο επιρρεπη στην καταχρηση αυτων των αδειων (συχνα με τις ευλογιες της υπηρεσιας για κογους προγραμματισμου οπως σας ειπα), αυτο που λενε οτι καποια φευγει για 8 μηνες, πού γινεται κ πώς; γιατι εγω τετοια περιπτωςη δεν εχω δει κ μαλιςτα με συναδελφους σχετικα μεγαλης ηλικιας με εξωςωματικες ή ιςτορικο αποβολων, που ή ελειψαν κατα διαςτηματα οταν ειχαν ενοχληςεις ή εφυγαν σε πιο προχωρημενο σταδιο. σαν κ εμενα πανω κατω. αφου καλα καλα μεχρι να το διαπιστωσεις, να κανεις 1-2 επαναληψεις χοριακης, να γινει ο πρωτος υπερηχος, σχεδον εφαγες το διμηνο. Δηλαδη υπαρχουν κοπελες που παιρνουν αδεια με το που βγαινει το τεστ που λεει ο λογος; 

 

Στον ιδιωτικο τομέα η οκτάμηνη αποχη απο την εργασία προέρχεται απο την άδεια κυοφορείας-λοχείας + το εξάμηνο του ΟΑΕΔ (εφ' οσον συμφωνεί ο εργοδότης).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , elemaxi είπε:

 

Στον ιδιωτικο τομέα η οκτάμηνη αποχη απο την εργασία προέρχεται απο την άδεια κυοφορείας-λοχείας + το εξάμηνο του ΟΑΕΔ (εφ' οσον συμφωνεί ο εργοδότης).

οκταμηνο εννοω αυτο που λενε οτι καποιες με την εγκυμοσυνη ελειψαν 8 μηνες απο τη δουλεια μεχρι να γεννησουν. 

Link to comment
Share on other sites

Α, οκ δεν το καταλαβα.

 

πρίν από 3 λεπτά , Έσπερος είπε:

οκταμηνο εννοω αυτο που λενε οτι καποιες με την εγκυμοσυνη ελειψαν 8 μηνες απο τη δουλεια μεχρι να γεννησουν. 

 

Ο μόνος τρόπος για να λείψεις τόσους μήνες πρίν τον τοκετό είναι μάλλον να έχεις πραγματικά σοβαρό πρόβλημα απο την αρχή-αρχή της εγκυμοσύνης. Γιατί αλλιώς δεν βγαίνει, είναι αυτό που είπες και συ, μέχρι να το πάρεις χαμπάρι, να καταλάβεις τι σου γίνεται, πάει πέρασε το δίμηνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@esperos πέρα από τους εκπαιδευτικούς και τα ιατρικά-παραϊατρικά επαγγέλματα (το οποίο ξανατονίζω, θεωρώ απολύτως δικαιολογημένο) συμβαίνει κατά κόρον στο τραπεζικό τομέα. Σαφώς και δεν είναι νομικά κατοχυρωμένο, λειτουργεί με συνεχόμενες επαπειλουμενες. Πρακτικά γύρω στο 2ο-3ο μήνα σταματάνε.

 

@elemaxi διόρθωση σχετικά με την 6μηνη άδεια προστασίας μητρότητας που δίνει ο ΟΑΕΔ στις απασχολούμενες ιδιωτικού τομέα. Αν την ζητήσει η μητέρα, ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να την δώσει. Δεν μπορεί να αρνηθεί. Κάποια κοπέλα είχε γράψει παλαιότερα ότι ανήκει σε εργασιακό κλάδο που αυτό δεν ισχύει, ωστόσο προσωπικά δε βρήκα κάποια αναφορά στον ΟΑΕΔ για τέτοια περίπτωση Αυτό που μπορεί να αρνηθεί ο εργοδότης είναι να δώσει συνολικά το μειωμένο ωράριο που δικαιούται η μητέρα ως άδεια (περίπου 3,5 μήνες). Εκεί εξαρτάται από τον εργοδότη. Κάποιοι προτιμούν το μειωμένο ωράριο, κάποιοι προτιμούν να αργήσεις λίγο αλλά να επιστρέψεις full time. Επίσης υπάρχει προστασία από απόλυση για 18 μήνες από τον τοκετό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , vtgian είπε:

 

 

@elemaxi διόρθωση σχετικά με την 6μηνη άδεια προστασίας μητρότητας που δίνει ο ΟΑΕΔ στις απασχολούμενες ιδιωτικού τομέα. Αν την ζητήσει η μητέρα, ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να την δώσει. Δεν μπορεί να αρνηθεί. Κάποια κοπέλα είχε γράψει παλαιότερα ότι ανήκει σε εργασιακό κλάδο που αυτό δεν ισχύει, ωστόσο προσωπικά δε βρήκα κάποια αναφορά στον ΟΑΕΔ για τέτοια περίπτωση Αυτό που μπορεί να αρνηθεί ο εργοδότης είναι να δώσει συνολικά το μειωμένο ωράριο που δικαιούται η μητέρα ως άδεια (περίπου 3,5 μήνες). Εκεί εξαρτάται από τον εργοδότη. Κάποιοι προτιμούν το μειωμένο ωράριο, κάποιοι προτιμούν να αργήσεις λίγο αλλά να επιστρέψεις full time. Επίσης υπάρχει προστασία από απόλυση για 18 μήνες από τον τοκετό. 

 

Αυτά ακριβώς ισχύουν ως δικαιώματα μιας εργαζόμενης βάση νόμου.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , vtgian είπε:

@esperos πέρα από τους εκπαιδευτικούς και τα ιατρικά-παραϊατρικά επαγγέλματα (το οποίο ξανατονίζω, θεωρώ απολύτως δικαιολογημένο) συμβαίνει κατά κόρον στο τραπεζικό τομέα. Σαφώς και δεν είναι νομικά κατοχυρωμένο, λειτουργεί με συνεχόμενες επαπειλουμενες. Πρακτικά γύρω στο 2ο-3ο μήνα σταματάνε.

 

@elemaxi διόρθωση σχετικά με την 6μηνη άδεια προστασίας μητρότητας που δίνει ο ΟΑΕΔ στις απασχολούμενες ιδιωτικού τομέα. Αν την ζητήσει η μητέρα, ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να την δώσει. Δεν μπορεί να αρνηθεί. Κάποια κοπέλα είχε γράψει παλαιότερα ότι ανήκει σε εργασιακό κλάδο που αυτό δεν ισχύει, ωστόσο προσωπικά δε βρήκα κάποια αναφορά στον ΟΑΕΔ για τέτοια περίπτωση Αυτό που μπορεί να αρνηθεί ο εργοδότης είναι να δώσει συνολικά το μειωμένο ωράριο που δικαιούται η μητέρα ως άδεια (περίπου 3,5 μήνες). Εκεί εξαρτάται από τον εργοδότη. Κάποιοι προτιμούν το μειωμένο ωράριο, κάποιοι προτιμούν να αργήσεις λίγο αλλά να επιστρέψεις full time. Επίσης υπάρχει προστασία από απόλυση για 18 μήνες από τον τοκετό

 

Α μάλιστα, ευχαριστώ για την πληροφορία. Είχα καταλάβει οτι είναι με την σύμφωνη γνώμη του εργοδότη γιατι ο ΟΑΕΔ σου ζητάει βεβαίωση εργοδότη στην οποία ουσιαστικά αναφέρεται η εξάμηνη άδεια που θα λάβεις και νόμιζα οτι είναι κάτι σαν εγκριση απο τον εργοδοτη.

 

Για την 18μηνη προστασία απο την απόλυση το γνώριζα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , elemaxi είπε:

 

Α μάλιστα, ευχαριστώ για την πληροφορία. Είχα καταλάβει οτι είναι με την σύμφωνη γνώμη του εργοδότη γιατι ο ΟΑΕΔ σου ζητάει βεβαίωση εργοδότη στην οποία ουσιαστικά αναφέρεται η εξάμηνη άδεια που θα λάβεις και νόμιζα οτι είναι κάτι σαν εγκριση απο τον εργοδοτη.

 

Για την 18μηνη προστασία απο την απόλυση το γνώριζα.

 

Θέλει δεν θέλει, αν τη διεκδικήσεις θα την πάρεις. Τώρα το πως θα συμπεριφερθεί αν δεν συμφωνεί.... 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , marakiz είπε:

 

Θέλει δεν θέλει, αν τη διεκδικήσεις θα την πάρεις. Τώρα το πως θα συμπεριφερθεί αν δεν συμφωνεί.... 

 

Αυτο ακριβώς. Άλλοι εργοδότες κάνουν κωλοτούμπες που θα λείψεις για άλλους εξι μήνες και δεν θα τους κοστίζεις τίποτα και άλλοι στραβώνουν. Έχει να κάνει και με το είδος και την φύση της εργασίας που βρίσκεται η κάθε κοπέλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Για 8 μήνες δεν ξέρω, αλλα μέσα στα χρόνια που έχω παιδιά σε νηπιαγωγείο-δημοτικό-γυμνάσιο, ειλικρινά έγκυο που να φαίνεται, δεν προλάβαμε να δούμε. Τώρα αν βγήκαν με άδεια στον πρώτο ή τον τρίτο μήνα δεν ξέρω, αλλά σίγουρα πολύ νωρίς, όλες. Είναι στάνταρ ότι εγκυμοσύνη σημαίνει κοντα 2 χρόνια εκτός σχολείου.

 Υποπτεύομαι ότι παίζει μεγάλο ρόλο το πού ζει κανείς, μου έλεγε π.χ. γνωστή μου εκπαιδευτικός μόνιμη κάτοικος νησιού ότι εκεί αν κάποιος/κάποια επιχειρήσει να λουφάρει με τρόπο που να βγάζει μάτι, του τύπου έχω αναρρωτική 5 μήνες αλλά κάθε μέρα κάνω τις βόλτες μου και τα ψώνια μου στη λαϊκή το Σαββατο, θα βουίξει ο τόπος, γιατί όλοι ξέρουν τους πάντες. Τωρα στην Αθήνα, αν δουλεύεις σε σχολείο της Κυψέλης όπου έχεις δηλώσει ότι θα είσαι σε αυστηρό περιορισμό στο κρεβάτι, αλλά στην πραγματικότητα δουλεύεις κανονικά ιδιαίτερα στα Γλυκά Νερά όλο αυτόν τον καιρό, η πιθανότητα να σε πάρουν χαμπάρι γονείς και να σε κράξουν, είναι μικρή.

Αυτό είναι αλήθεια. Ένας από τους λόγους που αν και ο γιατρός μου δεν ήθελε τον Σεπτέμβρη να πάω σχολείο (προληπτικά, όχι ότι υπήρχε θέμα), εγώ πήγα, ήταν ότι δεν ήθελα να εκτεθώ. Είχε μια χαρά καλοκαίρι και έκανα ακόμα μπάνια στη θάλασσα, δεν θα γινόταν να λείπω από το σχολείο, να υπάρχει κενό, και να εμφανίζομαι στην παραλία. Από την άλλη βέβαια, όταν τέθηκε το ενδεχόμενο της υπερωρίας των συναδέλφων στην περίπτωση που αργούσε ο αναπληρωτής μου, είδα ένα κλίμα ότι εμφανίστηκα στο σχολείο από βίτσιο για 2 μήνες για να φύγω μετά στα μισά του τετραμήνου και να τους αφήσω με εκκρεμότητες, γιατί οι προσλήψεις αναπληρωτών όσο προχωράει η χρονιά αργούν, ενώ αν δεν είχα πάει καθόλου η θέση μάλλον θα είχε καλυφθεί από την αρχή. Τελικά βέβαια έτυχε και αρρώστησα στην κατάλληλη στιγμή γιατί ο αναπλληρωτής ήρθε 15 μέρες μετά. Αν είχα φύγει στην ώρα μου αργότερα, ο αναπληρωτής θα αργούσε ένα μήνα και τότε όντως θα με έβριζαν που πήγα για λίγο αντί να δηλωθεί το κενό από την αρχή. Γι' αυτό και πολλές εκπαιδευτικοί, εκτός από τον φόβο χτυπήματος / αρρώστιας (που δικαιολογείται για νηπιο-δημοτικό κ οριακά για γυμνάσιο, σε καμία περίπτωση για λύκειο), φεύγουν πχ όταν τελειώνει το τρίμηνο/τετράμηνο, έτσι ώστε να έχουν βάλει διαγωνίσματα, να καταθέσουν βαθμούς, και ο αναπληρωτής τους να ξεκινήσει μετά από την αρχή. Αλλιώς θα ήταν περίεργο και παιδαγωγικά, να φύγουν στα μισά του τετραμήνου και να έρθει ένα μήνα μετά κάποιος που θα πρέπει να βαθμολογήσει και να εξετάσει μαθητές σε ύλη που δεν έχει διδάξει ο ίδιος. 

 

Αυτό βέβαια το κράτος αν ήθελε θα το έλυνε αλλιώς. Όποτε προέκυπτε εγκυμοσύνη σε εκπαιδευτικό, να την απομάκρυνε στην πιο πρόσφορη στιγμή από τη διδακτική θέση (πχ στο τέλος του τριμήνου) και να την μετέφερε σε κάτι διοικητικό, σε μια βιβλιοθήκη, κάπου αλλού τέλος πάντων όπου θα δούλευε και δεν θα χρειαζόταν να γράφει ψευδείς αναρρωτικές, και να έφερνε αμέσως αντικαταστάτη. 

Link to comment
Share on other sites

Αν η εγκυμοσύνη βαίνει καλώς και ο εκπαιδευτικός ασχολείται με μεγαλύτερα παιδιά Λύκειο πχ όπου οι αρρώστιες περιορίζονται δεν βλέπω τον λόγο να κλείστει κάποια στο σπίτι.

Στον κλάδο των εκπαιδευτικών ιδιωτικής ανήκω και έκανα μάθημα μέχρι τέλος Ιουλίου, 9  μηνών ,καλοκαιρινά προετοιμασία πανελληνίων! Όλα πήγαν τέλεια, αφού τα παιδιά έβαζαν στοίχημα ποτέ θα γεννησω και καθημερινά ακουμπούσαν την κοιλιά για να νιώσουν το μωρό! Γέννησα το πρώτο 10ημερο του Αύγουστου. 

Παρόλα αυτά και άδεια επ απειλούμενης σε συνάδερφο έχω δώσει (πραγματική ανάγκη) και άτυπες όταν κρινόταν αναγκη. Γενικά όμως υπάρχει το 2μηνο πριν και μετά.

Στο δημόσιο δεν γνωρίζω καθόλου προσωπικά , νομίζω όμως ότι σε δουλειά γραφείου και στην διάθεση των βαθμίδων μπαίνουν γερά "δόντια" οπότε δε νομίζω ότι υπάρχουν περιθώρια για πραγματικές και αξιοκρατικές βελτιώσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 

 

@elemaxi διόρθωση σχετικά με την 6μηνη άδεια προστασίας μητρότητας που δίνει ο ΟΑΕΔ στις απασχολούμενες ιδιωτικού τομέα. Αν την ζητήσει η μητέρα, ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να την δώσει. Δεν μπορεί να αρνηθεί. Κάποια κοπέλα είχε γράψει παλαιότερα ότι ανήκει σε εργασιακό κλάδο που αυτό δεν ισχύει, ωστόσο προσωπικά δε βρήκα κάποια αναφορά στον ΟΑΕΔ για τέτοια περίπτωση Αυτό που μπορεί να αρνηθεί ο εργοδότης είναι να δώσει συνολικά το μειωμένο ωράριο που δικαιούται η μητέρα ως άδεια (περίπου 3,5 μήνες). Εκεί εξαρτάται από τον εργοδότη. Κάποιοι προτιμούν το μειωμένο ωράριο, κάποιοι προτιμούν να αργήσεις λίγο αλλά να επιστρέψεις full time. Επίσης υπάρχει προστασία από απόλυση για 18 μήνες από τον τοκετό. 

 

Μάλλον εγώ το είχα γράψει, ο τραπεζικός τομέας είναι εκτός εξαμήνου και αυτό γιατί προϋπόθεση του εξαμήνου είναι να είσαι ασφαλισμένη για υγεία-πρόνοια στο τ. ΙΚΑ-ΕΤΑΜ (εξ΄ου και προσκομίζεις σχετική βεβαίωση), κάτι που δεν ισχύει για τις τραπεζοϋπαλλήλους, οι οποίες έχουν υγειονομική κάλυψη από άλλα ταμεία.

 

Βέβαια, ο τραπεζικός τομέας έχει μεγαλύτερο μειωμένο ωράριο (2 ώρες για τα πρώτα 2 χρόνια και 1 ώρα για τα επόμενα 2), το οποίο -αν ληφθεί σωρευτικά - φτάνει τους 9 μήνες, αλλά, εξ όσων γνωρίζω, καμία Τράπεζα δεν εγκρίνει πια τόσο μεγάλη άδεια.

Επεξεργάστηκαν by Deena
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν ήσουν εσύ Deena κάποια άλλη κοπέλα ήταν.

Στον τραπεζικό χώρο νομίζω πλέον οι υπάλληλοι είναι μιξ και πλέον τείνουν προς ΙΚΑ. Από το σύντομο διάστημα που πέρασα από τον κλάδο, ΙΚΑ μας είχαν πάντως. Ωστόσο οι "καθαρόαιμες" τραπεζικοί νομίζω δικαιούνται συνολική άδεια 4 μήνες και 2 εβδομάδες (χωρισμένο πριν και μετά ανάλογα με τις αντοχές) και έχουν το δικαίωμα να ζητήσουν σωρρευτικά το μειωμένο. Δεν θυμάμαι τι ισχύει στην τράπεζα της Ελλάδος γιατί έχω γνωστή που νομίζω ότι έκατσε πολύ μετά τον τοκετό. Ίσως πήρε μαζεμένο το μειωμένο.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dust pink είπε:

Αν η εγκυμοσύνη βαίνει καλώς και ο εκπαιδευτικός ασχολείται με μεγαλύτερα παιδιά Λύκειο πχ όπου οι αρρώστιες περιορίζονται δεν βλέπω τον λόγο να κλείστει κάποια στο σπίτι.

Στον κλάδο των εκπαιδευτικών ιδιωτικής ανήκω και έκανα μάθημα μέχρι τέλος Ιουλίου, 9  μηνών ,καλοκαιρινά προετοιμασία πανελληνίων! Όλα πήγαν τέλεια, αφού τα παιδιά έβαζαν στοίχημα ποτέ θα γεννησω και καθημερινά ακουμπούσαν την κοιλιά για να νιώσουν το μωρό! Γέννησα το πρώτο 10ημερο του Αύγουστου. 

Παρόλα αυτά και άδεια επ απειλούμενης σε συνάδερφο έχω δώσει (πραγματική ανάγκη) και άτυπες όταν κρινόταν αναγκη. Γενικά όμως υπάρχει το 2μηνο πριν και μετά.

Στο δημόσιο δεν γνωρίζω καθόλου προσωπικά , νομίζω όμως ότι σε δουλειά γραφείου και στην διάθεση των βαθμίδων μπαίνουν γερά "δόντια" οπότε δε νομίζω ότι υπάρχουν περιθώρια για πραγματικές και αξιοκρατικές βελτιώσεις.

 

Ε ναι, σε παιδια λυκειου δεν κινδυνευεις. Απλα σε δημοσιο σχολειο σπανια θα ρισκαρουν οι διευθυντες να μεινουν με κενο, οποτε θα παροτρυνουν την εκπαιδευτικο να φυγει ωστε σε συνεννοηση με τις διευθυνσεις να τους ερθει αναπληρωτης εγκαιρως. Το οτι μπορει κια εγκυος αναπληρωτρια χωρις δικαιωα αδειας να  αναπληρωνει μια εγκυο μονιμη με ανεση στις αδειες ειναι φυσικα αδικο. 

 

Εγω παντως στο σχολειο δεν φοβομουν τον σεπτεμβρη που ημουν στον 6ο κ φαινοταν η κοιλια μου. φοβομουν πολυ οταν γυρισα απο την εξωσωματικη κ εμαθα το αποτελεσμα αλλα ηταν νωρις να το πω καπου, ουτε υπερηχο δεν ειχα. Τοτε ετρεμα μη φαω καμια μπαλια στην αυλη ή μην πεσει πανω μου κανενα διαολακι κ μεσα στην ταξη οτσν φωναζα καμια φορα ή θυμωνα - ηταν κ τελευταιες εβδομαδες με τους μαθητες σε αγρια κατασταση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , vtgian είπε:

Όχι, δεν ήσουν εσύ Deena κάποια άλλη κοπέλα ήταν.

Στον τραπεζικό χώρο νομίζω πλέον οι υπάλληλοι είναι μιξ και πλέον τείνουν προς ΙΚΑ. Από το σύντομο διάστημα που πέρασα από τον κλάδο, ΙΚΑ μας είχαν πάντως. Ωστόσο οι "καθαρόαιμες" τραπεζικοί νομίζω δικαιούνται συνολική άδεια 4 μήνες και 2 εβδομάδες (χωρισμένο πριν και μετά ανάλογα με τις αντοχές) και έχουν το δικαίωμα να ζητήσουν σωρρευτικά το μειωμένο. Δεν θυμάμαι τι ισχύει στην τράπεζα της Ελλάδος γιατί έχω γνωστή που νομίζω ότι έκατσε πολύ μετά τον τοκετό. Ίσως πήρε μαζεμένο το μειωμένο.

 

Η συννυφαδα μου παντως που δουλευει σε τραπεζα το 6μηνο του ΟΑΕΔ δεν το δικαιουταν λογω ταμειου και το μειωμενο το πηρε οπως λεει η Deena.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ε ναι, σε παιδια λυκειου δεν κινδυνευεις. Απλα σε δημοσιο σχολειο σπανια θα ρισκαρουν οι διευθυντες να μεινουν με κενο, οποτε θα παροτρυνουν την εκπαιδευτικο να φυγει ωστε σε συνεννοηση με τις διευθυνσεις να τους ερθει αναπληρωτης εγκαιρως. Το οτι μπορει κια εγκυος αναπληρωτρια χωρις δικαιωα αδειας να  αναπληρωνει μια εγκυο μονιμη με ανεση στις αδειες ειναι φυσικα αδικο. 

 

Εγω παντως στο σχολειο δεν φοβομουν τον σεπτεμβρη που ημουν στον 6ο κ φαινοταν η κοιλια μου. φοβομουν πολυ οταν γυρισα απο την εξωσωματικη κ εμαθα το αποτελεσμα αλλα ηταν νωρις να το πω καπου, ουτε υπερηχο δεν ειχα. Τοτε ετρεμα μη φαω καμια μπαλια στην αυλη ή μην πεσει πανω μου κανενα διαολακι κ μεσα στην ταξη οτσν φωναζα καμια φορα ή θυμωνα - ηταν κ τελευταιες εβδομαδες με τους μαθητες σε αγρια κατασταση. 

Λογικό, ειδικά μετά από εξωσωματική! Γυμνάσιο είσαι να φανταστώ, αν κρίνω από παιχνίδι με μπάλες... Στο δημόσιο δεν γνωρίζω καθόλου τι γίνεται με άδειες λοχείας. Σε ένας στον ιδιωτικό ,τα γνωστά ...μετά παίζει το υποκείμενο κομμάτι και κατά πόσο θα έρθουμε σε συνεννόηση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Dust pink είπε:

Λογικό, ειδικά μετά από εξωσωματική! Γυμνάσιο είσαι να φανταστώ, αν κρίνω από παιχνίδι με μπάλες... Στο δημόσιο δεν γνωρίζω καθόλου τι γίνεται με άδειες λοχείας. Σε ένας στον ιδιωτικό ,τα γνωστά ...μετά παίζει το υποκείμενο κομμάτι και κατά πόσο θα έρθουμε σε συνεννόηση.

Γυμνασιο, ναι. Μπαλες και αλλα ιπταμενα αντικειμενα, μαθητες που φτερνιζονται πανω στο διαγωνισμα ή σκουπιζουν τη μυτη με τα χερια κ μετα σου δινουν το τετραδιο, διμετροι εφηβοι που πεφτουν πανω σου κ σε σπρωχνουν χωρις να το καταλαβουν κ αλλα τετοια χαριτωμενα. Δεν ειναι κ ιδανικες συνθηκες για εγκυους αλλα κ παλι θα μου φαινοταν περιεργο να κλωσσαω τ' αυγα μου 8 μηνες στο σπιτι! Παντως κ για τον κλαδο που κατα καιρους γινεται μια φασαρια στη Βουλη κ τον τυπο για τις επαπειλουμενες κ τιθεται η προταση μα μεταφερονται οι εγκυοι σε δουλεια γραφειου, δεν προωθειται ποτε κατι. Νομιζω οτι η φασαρια γινεται απλως για τις εντυπωσεις. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

Γυμνασιο, ναι. Μπαλες και αλλα ιπταμενα αντικειμενα, μαθητες που φτερνιζονται πανω στο διαγωνισμα ή σκουπιζουν τη μυτη με τα χερια κ μετα σου δινουν το τετραδιο, διμετροι εφηβοι που πεφτουν πανω σου κ σε σπρωχνουν χωρις να το καταλαβουν κ αλλα τετοια χαριτωμενα. Δεν ειναι κ ιδανικες συνθηκες για εγκυους αλλα κ παλι θα μου φαινοταν περιεργο να κλωσσαω τ' αυγα μου 8 μηνες στο σπιτι! Παντως κ για τον κλαδο που κατα καιρους γινεται μια φασαρια στη Βουλη κ τον τυπο για τις επαπειλουμενες κ τιθεται η προταση μα μεταφερονται οι εγκυοι σε δουλεια γραφειου, δεν προωθειται ποτε κατι. Νομιζω οτι η φασαρια γινεται απλως για τις εντυπωσεις. 

Για να κάνω πάντως και το δικηγόρο του διαβόλου στο θέμα φτάρνισμα, μπάλες κλπ κλπ οι προπονήτριες σε αθλητικούς συλλόγους, που επίσης δουλεύουν με παιδάκια και μπάλες και όλα τα συναφή, κατά κανόνα βγαίνουν σε άδεια στην ώρα τους, λίγες βδομάδες πριν να γεννήσουν υπό φυσιολογικές συνθήκες. Και όχι μόνο λόγου "στριμμένου" εργοδότη, παλιότερα γνώριζα ιδιοκτήτρια γυμναστηρίου που σχεδόν μέχρι που γέννησε, ήταν εκεί, με την κοιλιά στο στόμα και έκανε και προπονήσεις αυτοπροσώπως, δεν καθόταν στην γραμματεία.

Και φυσικά και όλες οι γιατροί, νοσοκόμες κλπ (με πολύ πιο άγρια ωράρια από τους εκπαιδευτικούς και σε πολύ πιο επικίνδυνο χώρο) όπου μάλιστα και στα δημόσια νοσοκομεία, τουλάχιστον στις γιατρίνες, επειδή η εξέλιξη θέλει πολύ προσπάθεια και δεν έρχεται απλά με τον χρόνο, από τον κύκλο των γονιών μου τουλάχιστον που γνωρίζω  (γιατροί και οι δύο στο δημόσιο), δεν συνηθίζεται η άδεια στην εγκυμοσύνη χωρίς σοβαρό λόγο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Έσπερος είπε:

Γυμνασιο, ναι. Μπαλες και αλλα ιπταμενα αντικειμενα, μαθητες που φτερνιζονται πανω στο διαγωνισμα ή σκουπιζουν τη μυτη με τα χερια κ μετα σου δινουν το τετραδιο, διμετροι εφηβοι που πεφτουν πανω σου κ σε σπρωχνουν χωρις να το καταλαβουν κ αλλα τετοια χαριτωμενα. Δεν ειναι κ ιδανικες συνθηκες για εγκυους αλλα κ παλι θα μου φαινοταν περιεργο να κλωσσαω τ' αυγα μου 8 μηνες στο σπιτι! Παντως κ για τον κλαδο που κατα καιρους γινεται μια φασαρια στη Βουλη κ τον τυπο για τις επαπειλουμενες κ τιθεται η προταση μα μεταφερονται οι εγκυοι σε δουλεια γραφειου, δεν προωθειται ποτε κατι. Νομιζω οτι η φασαρια γινεται απλως για τις εντυπωσεις. 

Καταλαβαίνω, ειδικά γυμνάσιο και σχολείο είναι Βαρβάρα τα πράγματα... Σε εμάς είναι πιο ελεγχόμενη η κατάσταση αλλά και πάλι ευτράπελα υπάρχουν ..παιδιά γαρ... Κοίτα, πολλά είναι θέμα εντυπωσιασμου και ελπίδων για τον επιβαρυμένο κλάδο των εκπαιδευτικών. Η εντύπωση από τα γραφεία της δευτεροβάθμιας που έχω συναναστραφει  ειναι υψηλές γνωριμίες για να μπει κάποιος στις ήδη καλυμμένες θέσεις.. οπότε ποιος να μπει που...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Για να κάνω πάντως και το δικηγόρο του διαβόλου στο θέμα φτάρνισμα, μπάλες κλπ κλπ οι προπονήτριες σε αθλητικούς συλλόγους, που επίσης δουλεύουν με παιδάκια και μπάλες και όλα τα συναφή, κατά κανόνα βγαίνουν σε άδεια στην ώρα τους, λίγες βδομάδες πριν να γεννήσουν υπό φυσιολογικές συνθήκες. Και όχι μόνο λόγου "στριμμένου" εργοδότη, παλιότερα γνώριζα ιδιοκτήτρια γυμναστηρίου που σχεδόν μέχρι που γέννησε, ήταν εκεί, με την κοιλιά στο στόμα και έκανε και προπονήσεις αυτοπροσώπως, δεν καθόταν στην γραμματεία.

Και φυσικά και όλες οι γιατροί, νοσοκόμες κλπ (με πολύ πιο άγρια ωράρια από τους εκπαιδευτικούς και σε πολύ πιο επικίνδυνο χώρο) όπου μάλιστα και στα δημόσια νοσοκομεία, τουλάχιστον στις γιατρίνες, επειδή η εξέλιξη θέλει πολύ προσπάθεια και δεν έρχεται απλά με τον χρόνο, από τον κύκλο των γονιών μου τουλάχιστον που γνωρίζω  (γιατροί και οι δύο στο δημόσιο), δεν συνηθίζεται η άδεια στην εγκυμοσύνη χωρίς σοβαρό λόγο.

Δεν διαφωνω καθολου για να σου πω την αληθεια. Για τον κλαδο μου απλως θεωρω οτι για παιδαγωγικους λογους κυριως, για να μην γινονται αλλαγες καθηγητων στα μισα ή στο τελος, καλυτερα να βαζουν ρις εγκυους να κανουν γραμματειακη υποστηριξη στα σχολεια, ή να κρατανε τις βιβλιοθηκες.,

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τους κλάδους υγείας ,η κουμπάρα μου κατά την ειδικότητα στο δημόσιο πήρε άδεια επαπειλούμενης χωρίς σοβαρό λόγο...είχε μια ομαλοτατη εγκυμοσύνη. Επ αυτού όμως δεν διαφωνώ γιατί οι νοσοκομειακοί τουλάχιστον (δεν μιλάω για ικατζιδες η κέντρο υγείας άνω Ραχούλας που βλέπουν ελάχιστο κοσμο) ειδικευόμενοι και ειδικοί τρώνε τρομερή κούραση, τρέξιμο και ορθοστασία και ίσως φτάνουν στα όρια...χωριά τις ασθένειες. 

Για τους εκπαιδευτικούς ,σίγουρα θα μπορούσαν να εκμεταλλευτούν κάποιες θέσεις για εγκύους αλλά πιστευω θα υπάρξουν διαξιφισμοί αν γίνει(στην άλλη ζωή) στον ευρύτερο κύκλο των εκπαιδευτικών, ελάχιστες θα το δεχτούν. Κάπου βολεύει όλο αυτό... Σίγουρα ασθενειες και αγαρμποσυνες μαθητών είναι must ,όσο πιο μικρές τάξεις τόσο εντονότερο.

Με τους ιδιοκτήτες επιμορφωτικών κέντρων είτε λέγονται φροντιστήρια είτε γυμναστήρια η άδεια για οτιδήποτε φαντάζει απλώς αστεία λέξη! Σε ποιον να δώσεις άδεια ή να πεις θα κάτσω μωρέ και 2,3,4 μήνες γιατί είμαι έγκυος. Στον εαυτό σου;;.. Δεν γίνονται αυτά, αφενός γιατί έχεις την ευθύνη του κέντρο και τις υποχρεώσεις (κάποιοι σε εμπιστεύονται και σε πληρώνουν ) και αφετέρου όλα λειτουργούν με κάποιο πρόγραμμα συναδέλφων υπαλλήλων που δεν μπορείς να τους κρέμας γιατί και εκείνοι περιμένουν από τον ιδιοκτήτη οδηγιες. Τυχαίνει να το γνωρίζω από προσωπική πείρα αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...