Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η κατάχρηση της επαπειλούμενης άδειας και που μπορεί να μας οδηγήσει


Recommended Posts

Αυτό με το ΕΣΠΑ είναι καταπληκτική ιδέα, και πολύ εύκολα πραγματοποιήσιμη. Μπορείς να μου πεις γιατί τους είναι τόσο αδιανόητο να σκεφτούν και να βρουν λύσεις? Τι στον κόρακα κάνουν όλα αυτά τα μεγάλα κεφάλια, ντόπια και εισαγώμενα?

 

Εχεις πμ σε λιγο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 346
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Christina77, σε ευχαριστώ για την απάντηση και ελπίζω να μην ξενύχτησες εξαιτίας μου. :)Κι εγώ θέλω την ευημερία όλων των κατσικών και προφανώς δεν θέλω να καταργηθεί αυτή η δυνατότητα γιατί πολλές γυναίκες την έχουν ανάγκη. Παρολαυτά πιστεύω ότι υπήρχε κατάχρηση του δικαιώματος αυτού στο δημόσιο. Αλίμονο, δεν μιλάω για σένα ή καμία άλλη, δεν σας έχω πάρει ιστορικό άλλωστε :lol:

Link to comment
Share on other sites

Christina, δεν θεώρησα ποτέ ότι πρέπει να κοπούν από τους άλλους. Δεν έχω κανένα μένος ενάντια στους ΔΥ, στο κάτω κάτω ήταν επιλογή μου ο επαγγελματικός μου προσανατολισμός.

Νομίζω ότι σου έχει δημιουργηθεί λάθος εντύπωση, δεν υπήρξε ποστ που να υποστηρίζει ότι πρέπει να χάσουν δικαιώματα οι ΔΥ στο βωμό του Ιδιωτικού τομέα. Να ζήσει και να μακροημερεύσει η κατσίκα του γείτονα. Μόνο όταν βρέχουν κατσίκες να μη μου βάζουν εμένα υπόστεγο.:rolleyes:

 

Το ξέρω βρε κορίτσι μου ότι δεν το βλέπεις έτσι, εξάλλου το διευκρίνισα στο υπ΄αριθ. 72 πόστ μου. Απλά δεν πρόλαβα να διαβάσω όλα τα μηνύματα όταν μπήκα προηγουμένως στο σάιτ, μόνο κάποια στα πεταχτά γιατι ήμασταν εκτός. Τώρα που έχω λίγο χρόνο ελεύθερο θα το κάνω.:-)

Link to comment
Share on other sites

Η πικρή αλήθεια είναι πως, όσο μετριοπαθής χρήση του συγκεκριμένου δικαιώματος κι αν γινόταν τα προηγούμενα χρόνια, έστω κι αν δεν έπαιρνε την άδεια ούτε μία έγκυος, χωρίς να τη χρειάζεται πραγματικά, προσωπικά πιστεύω πως δε θα έπαιζε ρόλο στις τωρινές δυσάρεστες εξελίξεις.

 

Ετσι ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως για να μην χαθει κανενα παιδάκι όσο είμουν σε επιτροπή χορηγούσαμε τις άδειες που ζητουσε η κάθε εγκυος εφόσον προσκομιζε τα απαραίτητα διακιολογητικά...ακομη και αν υπήρχαν σαφεις πιθανότητες να μην ήταν η ιατρικη βεβαιωση αληθης...η αμφιβολια μετρουσε υπερ του κυηματος...

Κανεις δεν είπε ότι πρέπει να κοπουν προνομια...για ακομη μια φορα βλέπω ότι αντι να γινονται προτασεις για να κατοχυρωθουν οι έγκυες ανεξαρτήτως του τομεα εργασίας τους, απλώς τοποθετουνται οι αντιπαλες " ομαδες"...οι ΔΥ αρνουνται να δουν το προφανες... εγω ότι ιδεα ειχα την κατεθεσα...

Σχετικα με τις ελευθερες επαγγελματιες προσφατα θεσπιστηκε επιδομα ανατροφης... για όσες ανηκουν στο ΕΤΑΑ...Πενιχρο αλλα είναι μια αρχή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aκριβως για να μην χαθει κανενα παιδάκι όσο είμουν σε επιτροπή χορηγούσαμε τις άδειες που ζητουσε η κάθε εγκυος εφόσον προσκομιζε τα απαραίτητα διακιολογητικά...ακομη και αν υπήρχαν σαφεις πιθανότητες να μην ήταν η ιατρικη βεβαιωση αληθης...η αμφιβολια μετρουσε υπερ του κυηματος...

Κανεις δεν είπε ότι πρέπει να κοπουν προνομια...για ακομη μια φορα βλέπω ότι αντι να γινονται προτασεις για να κατοχυρωθουν οι έγκυες ανεξαρτήτως του τομεα εργασίας τους, απλώς τοποθετουνται οι αντιπαλες " ομαδες"...οι ΔΥ αρνουνται να δουν το προφανες... εγω ότι ιδεα ειχα την κατεθεσα...

Σχετικα με τις ελευθερες επαγγελματιες προσφατα θεσπιστηκε επιδομα ανατροφης... για όσες ανηκουν στο ΕΤΑΑ...Πενιχρο αλλα είναι μια αρχή...

 

Αυτο το τελευταιο που μας ειπες ειναι σημαντικη πληροφορια, θα μπορουσαν να πατησουν εκει και αλλα σωματεια. Εχουν μπει ολα στο ενιαιο ταμειο?

Link to comment
Share on other sites

Η πρότασή μου είναι να υπάρξουν κατοχυρωμένες οι προβλέψεις για την ευημερία της εγκύου και του εμβρύου σε όλα τα στάδια της κύησης, για όλες τις γυναίκες ανεξαιρέτως, ιδανικά και για τις άνεργες.

Να υπάρχουν έτοιμα πρωτόκολλα για κάθε περίπτωση που θα διασφαλίζουν ΤΟΣΟ την ομαλή εξέλιξη της εγκυμοσύνης ΟΣΟ και την απρόσκοπτη συνέχιση της εργασίας από την οποία εκείνη θα απέχει.

 

Το πως θα γίνει αυτό δεν υπάρχει νόημα να αερολογώ εγώ, περιμένω από τους έχοντες εξειδίκευση σε αυτά τα θέματα να βρουν τις ιδέες, ή να αντιγράψουν επιτυχημένα μοντέλα του εξωτερικού.

Δεν πιστεύω ότι πρέπει να είμαστε αυθεντίες επί παντός επιστητού.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Αλλα ρε κορίτσια και στον ιδιωτικό τομέα που ήμουν, συνεργάτης δικηγόρος, ελεύθερος επαγγελματίας, ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ δεν μου πέρασε από το μυαλό να χάσει κάποιος από το δημόσιο τα όποια προνόμια απολαμβάνει μόνο και μόνο επειδή δεν τα απολάμβανα εγώ. Τι να πω, τα έχω χάσει με τις θεωρίες που ακούω εδώ μέσα. Στην πράξη να μου πείτε τι γίνεται και ποιος μπορεί να αναλάβει το ηθικό βάρος μιας λανθασμένης κρίσης.

:-)

 

Σωστά και ποιος θα ήθελε να πάρει το ηθικό βάρος να καταργηθούν οι συντάξεις στις άγαμες θυγατέρες, γιατί κάποιες μπορεί να τις είχαν πραγματικά ανάγκη, ποιος θα ήθελε να καταργηθούν οι συντάξεις στους τυφλούς ταξιτζήδες, οι επιδοτήσεις στους αγρότες που δεν ξέραν να ξεχωρίσουν την πατατιά από τη ντοματιά... Πάρα πολύ λίγοι φαίνεται είχαν τέτοιο καημό! :roll: Ξέρω εγώ γυναίκα που εργαζόταν στα νιάτα της, που είχε δική της σύνταξη, που απεβίωσε πριν λίγο καιρό και που ο πατέρας της πλήρωσε εισφορές που κατοχύρωναν την άγαμη θυγατέρα, τελευταία φορά στα μέσα του προηγούμενου αιώνα! Το θέμα με τις επαπειλούμενες είναι ότι οι γυναίκες το βλέπαν ως προνόμιο, ακόμα και αν γνώριζαν ότι θέλαν διακοπές. Αν δεν υπήρχε αυτό, δεν θα χρειαζόταν να μεταθέτουν το ηθικό βάρος αλλού...

Link to comment
Share on other sites

Μανούλα για πάντα & Christina77, ελπίζω όταν μιλάτε για την κατσίκα του γείτονα να μην εννοείτε εμένα. Αν ναι, με αδικείτε κατάφορα.

 

Όχι, βρε παιδί μου, καμία σχέση! Προσωπικά, μου ήρθαν αναμνήσεις από ένα φόρουμ που συμμετείχα παλιά, το greekmeds, στο οποίο, κάποια στιγμή, άρχισε να συζητείται το επίδομα για τα βαρέα και ανθυγιεινά-που το παίρνουν οι νοσηλευτές και όχι οι γιατροί- και καταλήξαμε στο λογικοτατο :confused: συμπέρασμα...να σταματήσουν να το παίρνουν οι νοσηλευτές!

 

Για τους ελεύθερους επαγγελματίες υπάρχει και ένα άλλο μεγάλο εμπόδιο (κάποια κοπέλα το ανέφερε): η μακρά απουσία, ακόμα και επί πληρωμή, μπορεί να στοιχίσει σε πελατεία. Οπότε, η επιδότηση για τον αντικαταστάτη ακούγεται εξαιρετική, ως μέτρο.ε

Link to comment
Share on other sites

Σωστά και ποιος θα ήθελε να πάρει το ηθικό βάρος να καταργηθούν οι συντάξεις στις άγαμες θυγατέρες, γιατί κάποιες μπορεί να τις είχαν πραγματικά ανάγκη, ποιος θα ήθελε να καταργηθούν οι συντάξεις στους τυφλούς ταξιτζήδες, οι επιδοτήσεις στους αγρότες που δεν ξέραν να ξεχωρίσουν την πατατιά από τη ντοματιά... Πάρα πολύ λίγοι φαίνεται είχαν τέτοιο καημό! :roll: Ξέρω εγώ γυναίκα που εργαζόταν στα νιάτα της, που είχε δική της σύνταξη, που απεβίωσε πριν λίγο καιρό και που ο πατέρας της πλήρωσε εισφορές που κατοχύρωναν την άγαμη θυγατέρα, τελευταία φορά στα μέσα του προηγούμενου αιώνα! Το θέμα με τις επαπειλούμενες είναι ότι οι γυναίκες το βλέπαν ως προνόμιο, ακόμα και αν γνώριζαν ότι θέλαν διακοπές. Αν δεν υπήρχε αυτό, δεν θα χρειαζόταν να μεταθέτουν το ηθικό βάρος αλλού...

 

Δηλαδή Αθηνά για να καταλάβω, συγκρίνεις την ανάγκη μιας γυναίκας εγκύου με προβλήματα - τα οποία μπορεί να είναι εμφανή μπορεί και όχι όπως πολύ σωστά η ίδια έθεσες - με το επίδομα που παίρνει ο άνεργος ταξιτζης; Ή οι άγαμες θυγατέρες; Μάλλον δεν κατάλαβα κάτι καλά. Ή μήπως σου αρέσει να κρίνεσαι από μία και μόνη σου πράξη (πχ. την έξοδο για καφέ που ανέφερες) από τον κάθε άσχετο και πολλές φορές κακεντρεχή που δεν έχει ιδέα για εσένα και την περίπτωσή σου.

 

Επιπλέον ξέρεις καμμια μανούλα έγκυο με περισσότερα παιδιά στο σπίτι - που να μην είναι κλινήρης βέβαια - και να μη χρειάστηκε έστω μία φορά να σηκώσει λόγω ανάγκης κάποιο από τα παιδιά της; Νομίζω ότι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέει ο καθένας.

 

Καλό πάντως είναι να μη κρίνουμε, να μη σχολιάζουμε αρνητικά και να μη χαρακτηρίζουμε ανθρώπους για τους οποίους ελάχιστα γνωρίζουμε μόνο και μόνο για δημιουργία εντυπώσεων γιατί το πιο πιθανό είναι να κάνουμε μεγάλο φάουλ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και για να μη παρεξηγηθώ, ΦΥΣΙΚΑ πιστεύω ότι γίνεται από πολλές γυναίκες κατάχρηση του δικαιώματός τους κυρίως στον δημόσιο τομέα και πάρα πολύ κακώς κατά τη γνώμη μου, αλλά πολύ φοβάμαι ότι μαζί με τα ξερά θα καούν και τα χλωρά.

 

Αντε, σας αφήνω τώρα, το βράδυ ίσως μπορέσω να ξαναμπω για λίγο για να διαβάσω και τις υπόλοιπες απόψεις. :-)

Link to comment
Share on other sites

Μα η AthinaP δεν ειπε αυτο... Διορθώσετε με αν κάνω λάθος - αλλα κι εγω θεωρω πως οπως κατακρίνουμε το οποιοδήποτε επίδομα που παίρνει κάποιος με ΠΛΑΣΤΑ δικαιολογητικά χωρίς να το δικαιούται, ετσι πρ΄επει να βλέπουμε και αυτο.

Επίδομα αναπηρίας, πχ, δικαιούται ο ανάπηρος και οχι εκείνος που έπειςε/πλήρωσε το γιατρό του να του δωσει μια ψευδή βεβαιωση.

Άδεια σχολικής παρακολούθησης δικαιούμαι μόνο αν πάω να δω τους δασκάλους και πάρω βεβαίωση απο τον διευθυντή του σχολείου - δεν εχω αυτομάτως 4 μέρες επιπλέον το χρόνο που θα τις χρησιμοποιήσω οπως θελω.

Άδεια για επαπειλούμενη κύηςη δικαιούνται μόνο εκείνες που πραγματικα εχουν ιατρικό προβλημα - δεν ειναι μια άδεια που δικαιούνται όλες οι έγκυες.

Οπως λοιπόν κατακρίνουμε όσους κάνουν κατάχρηση δικαιωμάτων και εισπράττουν προνόμια -άδειες, χρήματα- χωρίς να πληρούν τις προϋποθέσεις που ορίζει ο νόμος και χωρίς ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δικαιολογητικά,, ετσι θεωρω οτι οφείλουμε να κατακρίνουμε και την έγκυο που θεωρεί δεδομένο οτι ακομα και αν η εγκυμοσύνη ειναι καλή, δικαιούται να πάρει αυτη την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

εντάξει κορίτσια ας είμαστε λίγο ειλικρινείς..είναι θέμα νοοτροπίας που ακόμη καλά κρατεί…και πριν προκαλέσω αντιπαράθεση με το καλημερα, δεν θα επεκταθώ αναφέροντας την δικαιολογημένη πίκρα όλων των μαμάδων του ιδ. τομέα όταν έρχεται η συζήτηση στο θέμα..

θα έρθω στο δια ταύτα..

το πρώτο το γέννησα ως εργαζόμενη σε πολιτιστικό φορέα , ιδιωτικό,,,4 μήνες σύνολο άδεια. το δεύτερο ως συμβασιούχος εσπα σε υπουργείο, όπου είμαι τα τελευταία τρία χρόνια, πάλι σύνολο 4 μήνες, ό,τι δικαιούσαι κανονικά..ε από τη μέρα που ανακοίνωσα την εγκυμοσύνη, τό μονο μα τ μ΄νο που άκουγα τις μόνιμες να λένε η μία στην άλλη "κάνε κι εσύ ένα δεύτερο να κάτσεις δύο χρόνια" (!)..μια και δύο? συνέχεια…

φυσικά και δεχομαι την περίπτωση της εργαζόμενης στο νοσοκομείο, και την ειδική περίπτωση της γρίπης…όλες οι άλλες τι? ο μέσος δημ. υπάλληλος είναι σε μία καρέκλα και κάνει δουλειά γραφείου, με εξασφαλισμένο το 8ωρο και τον σεβασμό στην κατάσταση της εγκυμοσύνης..πριν πέσετε να με φάτε, σας λέω έχω εργαστεί και σε δημόσιο και σε ιδιωτικό φορέα, πιστεύω πως μπορώ να δω με αντικειμενικό μάτι…

 

δεν έχω γυναίκα δ. υ. υπάλληλο στον περίγυρό μου να μην πήρε την επαπειλούμενη, η αδελφή μο εκπαιδευτικός, φίλες, γειτόνισες, χωρίς πρόβλημα φυσικά..αν δείτε σε δ. υπηρεσία έγγυο με εμφανή κοιλιά την κοιτάνε σαν ούφο γιατί είναι θέαμα…

μία συνάδελφο είχα που κάθισε ως τον 7ο και πραγματικά ήταν η εξαίρεση της εξαίρεσης..στο δημοτικό της κόρης μου η γυναίκα του παπα-δασκάλα- περιμένει το έκτο (!) και κάθεται δύο χρόνια, αφού είναι το ανέκδοτο της γειτονιάς..κάντε τον πολλαπλασιασμό.

τι θέλω να πω..οι παγιωμένες νοοτροπίες δύσκολα αλλάζουν..όταν δώσεις ένα τόσο μεγάλο προνόμιο, πρεπει ο νομοθέτης να είναι ιδιαίτερα προσεκτικός να μη γίνει κατάχρηση..αλλιώς το θέμα επαφίεται στο φιλότιμο του καθενός…

Link to comment
Share on other sites

εντάξει κορίτσια ας είμαστε λίγο ειλικρινείς..είναι θέμα νοοτροπίας που ακόμη καλά κρατεί…και πριν προκαλέσω αντιπαράθεση με το καλημερα, δεν θα επεκταθώ αναφέροντας την δικαιολογημένη πίκρα όλων των μαμάδων του ιδ. τομέα όταν έρχεται η συζήτηση στο θέμα..

θα έρθω στο δια ταύτα..

το πρώτο το γέννησα ως εργαζόμενη σε πολιτιστικό φορέα , ιδιωτικό,,,4 μήνες σύνολο άδεια. το δεύτερο ως συμβασιούχος εσπα σε υπουργείο, όπου είμαι τα τελευταία τρία χρόνια, πάλι σύνολο 4 μήνες, ό,τι δικαιούσαι κανονικά..ε από τη μέρα που ανακοίνωσα την εγκυμοσύνη, τό μονο μα τ μ΄νο που άκουγα τις μόνιμες να λένε η μία στην άλλη "κάνε κι εσύ ένα δεύτερο να κάτσεις δύο χρόνια" (!)..μια και δύο? συνέχεια…

φυσικά και δεχομαι την περίπτωση της εργαζόμενης στο νοσοκομείο, και την ειδική περίπτωση της γρίπης…όλες οι άλλες τι? ο μέσος δημ. υπάλληλος είναι σε μία καρέκλα και κάνει δουλειά γραφείου, με εξασφαλισμένο το 8ωρο και τον σεβασμό στην κατάσταση της εγκυμοσύνης..πριν πέσετε να με φάτε, σας λέω έχω εργαστεί και σε δημόσιο και σε ιδιωτικό φορέα, πιστεύω πως μπορώ να δω με αντικειμενικό μάτι…

 

δεν έχω γυναίκα δ. υ. υπάλληλο στον περίγυρό μου να μην πήρε την επαπειλούμενη, η αδελφή μο εκπαιδευτικός, φίλες, γειτόνισες, χωρίς πρόβλημα φυσικά..αν δείτε σε δ. υπηρεσία έγγυο με εμφανή κοιλιά την κοιτάνε σαν ούφο γιατί είναι θέαμα…

μία συνάδελφο είχα που κάθισε ως τον 7ο και πραγματικά ήταν η εξαίρεση της εξαίρεσης..στο δημοτικό της κόρης μου η γυναίκα του παπα-δασκάλα- περιμένει το έκτο (!) και κάθεται δύο χρόνια, αφού είναι το ανέκδοτο της γειτονιάς..κάντε τον πολλαπλασιασμό.

τι θέλω να πω..οι παγιωμένες νοοτροπίες δύσκολα αλλάζουν..όταν δώσεις ένα τόσο μεγάλο προνόμιο, πρεπει ο νομοθέτης να είναι ιδιαίτερα προσεκτικός να μη γίνει κατάχρηση..αλλιώς το θέμα επαφίεται στο φιλότιμο του καθενός…

 

Babycobra μου καλο ειναι να μη λεμε προσωπικες ιστοριες για τετοια θεματα, γιατι τα 5-6 ατομα που γνωριζουμε, δεν ειναι ασφαλες δειγμα κι οποιος μας διαβαζει θα σχηματισει λαθος αποψη.

Δεν το ειχα γραψει τοση ωρα, για να μην εχουμε αντιπαραθεσεις αλλα πιστευω τελικα οτι πρεπει, Απορω πραγματικα, για ποιες δημοσιες υπηρεσιες λετε ολοι τετοια πραγματα, μια και εχω κινηθει αρκετα στο δημοσιο τομεα. Στην Αθηνα βεβαια, δεν ξερω αν ειναι καπου καπου....τοπικο ζητημα...

Αν το παρουμε ετσι, εργαζομαι στο Δημοσιο 12 χρονια, και στον ιδιωτικο τομεα αλλα 5. Ειχα στο Δημοσιο πανω απο 300 συναδελφους, κοντινους και απειρους παραπανω εκτακτους. Και σχεδον ολοι παντρεμενοι. Πολλες με 3 και 4 παιδια. Μιλαω δε, για βαθυ Δημοσιο. Ξερεις ποσες πηραν επαπειλουμενη, μεσα στα 12 χρονια και στις 5 Υπηρεσιες που ξερω? ΔΥΟ!! Και μονο η μια ειναι αμφιβολο, με την εννοια οτι δεν ξερω γιατι βγηκε σε αδιεα, μπορει και να την αδικω κιολας. Η αλλη εκανε σοβαροτατη επεμβαση κατα τη διαρκεια της κυησης. Καλα στον ιδιωτικο δεν ειδα καμμια να φευγει πριν να ειναι να γεννησει, κρατουσαν κ την αδεια για να εχουν για μετα.

Οποτε που ειναι τα τρομακτικα αυτα νουμερα αν προσπαθησω να ο βγαλω ετσι? Μπορω να βγαλω συμπερασμα, εστω και με τοσο μεγαλο δειγμα οτι ισχυει το αντιθετο, δεν βγαινουν σε αδεια στην Ελλαδα? Οχι....ουτε οσοι εχουν περισσοτερα ομως μπορουν να βγαλουν το αντιστροφο. ;)

Οπωσδηποτε δεν ισχυε παντως, οτι αν εισαι εγκυος σε κοιτανε περιεργα. Αυτο που εχω να περιγραψω, ειναι οτι ειμασταν γεματοι εγκυμονουσες τοσα χρονια. Μια η μια, μια η αλλη...

Μη τα παρουσιαζουμε τοτε καλυτερα, για να μη δημιουργουμε λανθασμενες εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρείς αλλά δεν σε καταλαβαίνω..φυσικά και καταθέτουμε προσωπικές εμπειρίες…εκτός της θεματοθέτριας που είχε τη δυνατότητα να έχει σφαιρικότερη άποψη επί του θέματος..εσύ έχεις βιώσει αυτό που καταθέτεις και δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω, εγώ καταθέτω την τριετή εμπειρια μου και ό,τι βλέπω στον κύκλο μου που έχει και δ.υ. γιατί δημιουργώ εντυπώσεις αφού λέω την αλήθεια..

φυσικά και το ζητούμενο είναι να επεκταθούν οι άδειες σε ΟΛΕΣ τις εγκυμονούσες…αλλά εδώ το θέμα μας είναι η κατάχρηση της επαπειλούμενης έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Επιπλέον ξέρεις καμμια μανούλα έγκυο με περισσότερα παιδιά στο σπίτι - που να μην είναι κλινήρης βέβαια - και να μη χρειάστηκε έστω μία φορά να σηκώσει λόγω ανάγκης κάποιο από τα παιδιά της; Νομίζω ότι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέει ο καθένας.

 

Καλό πάντως είναι να μη κρίνουμε, να μη σχολιάζουμε αρνητικά και να μη χαρακτηρίζουμε ανθρώπους για τους οποίους ελάχιστα γνωρίζουμε μόνο και μόνο για δημιουργία εντυπώσεων γιατί το πιο πιθανό είναι να κάνουμε μεγάλο φάουλ.

 

Με αυτά που διαβάζω, αυτοί οι συνειρμοί μου ήρθαν. Είμαστε μια χώρα σε μεγάλη οικονομική κρίση και έχουμε την παγκόσμια πρωτοτυπία να θεωρούμε ότι καλό θα ήταν όλες οι εγκυμονουσες στο δεύτερο, φερ ειπείν, θα μπορούσαν να δικαιούνται άδεια, γιατί χρειάζεται να σηκώσουν το πρώτο; Ε, αφού αυτό δεν συμβαίνει πουθενά παγκοσμίως και όταν γράφεται επαπειλούμενη, δεν νομίζω ότι κάποιος γιατρός υπογράφει ότι τη χορηγεί γιατί υπάρχει μεγαλυτερο παιδάκι...

 

Πράγματι, είναι σταγόνα στον ωκεανό των μαϊμού παροχών και επιδομάτων, δεν παύει όμως να ήταν και αυτό μια μαϊμουδιά... Όσο και να μην αρέσει.

 

Εγώ είχα γνωστές και στον ιδιωτικό που τη χρησιμοποίησαν πάντως. Λίγες σχετικά με το σύνολο, αλλά αρκετές. Και όταν τη χρησιμοποίησαν, φαίνεται ότι χρειαζόταν. Ήταν όλες μεγάλης ηλικίας και με διάφορα προβληματα, γονιμότητας και άλλα, όπως αποβολές σε μεγάλη ηλικία κύησης. Τώρα η άλλη μαϊμουδιά ότι ξαναγυρνάνε στη δουλειά οι επαπειλούμενες στον 7ο, για να μην τους φάνε την άδεια λοχείας, άλλη εφεύρεση... Όταν η αρχή και το τέλος της εγκυμοσύνης έχουν τα περισσότερα προβλήματα. Μου το πρότεινε το δικό μας γραφείο προσωπικού! Μόνο τα γέλια δεν έβαλα. Εγώ σε εκείνη τη φάση ντους έκανα κάθε μια εβδομάδα και αυτό καθιστή, λόγω συσπάσεων και φαίνεται ότι οι υπόλοιπες επαπειλούμενες συχνότατα με ένα μαγικό τρόπο συνέρχονται στον 7ο και επιστρέφουν! Το θυμήθηκα γιατί γράφτηκε και για την άλλη παραπάνω που γιατρεύτηκε στον 7ο. Μου είπαν από το προσωπικό ότι μπορούσα να επιστρέψω και καλά για 1-2 μέρες και μετά κάπως θα τα μαγείρευαν για να μη χάσω από την άδεια λοχείας. Δεν πάνε καθόλου καλά, κοροϊδεύουν όλοι όλους! Τουλάχιστον τότε, που ήταν τα πράγματα πιο λάσκα, καθώς φαίνεται.

 

Εκεί κάπου κολλάει αυτό το παράξενο που τελικά η ΠΗΤ είναι άλλη από αυτή που φαινόταν αρχικά, αλλά ήταν too much για τον εγκέφαλό μου να καταλάβω πώς το κάνουν ακριβώς. Από την αρχή δηλώνουν άλλη ΠΗΤ, κάτι σχετικό με αυτό το 7μηνο, για να μη χάσουν μια ημέρα άδειας από την άδεια ανατροφής-πως-τη-λένε. Γιατί κανονικά μετά τον 7ο, αρχίζει να αφαιρείται από το αρχικό 4μηνο της άδειας λοχείας.

 

Επίσης, ο γιατρός μου όταν ήταν να γράψει άδεια με ρωτούσε με έναν μυστηριώδη τρόπο σε ποιο ταμείο ανήκω, γιατί ποιος ξέρει τι ρόλο έπαιζε για αυτόν...

Link to comment
Share on other sites

Το νηπιαγωγείο πάντως και τους παιδικούς σταθμούς δεν τα θεωρώ ασφαλεις χώρους για εγκυμονούσες. Εγώ είχα εκπαιδευτική άδεια τότε στην εγκυμοσύνη μου, αλλά νομίζω ότι έχουν ένα βαθμό επικινδυνότητας περισσότερο από ό,τι ένας υπάλληλος γραφείου.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

και θα συμφωνήσω για τη μαϊμουδιά..και στον ιδ. τομέα βεβαίως..γι' αυτο μίλησα για νοοτροπία..αφού πήγα στον γυναικολόγο του ικα να μου γράψει τι διάστημα των δύο μηνών λοχείας..και μου λέει "είσαι η μόνη έγκυος εργαζόμενη τόσα χρόνια που δεν μου ζήτησε άδεια να καθίσει" ..τι να λέμε τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Η νοοτροπία που εξαπλώνεται τα τελευταία χρόνια είναι όποια φοβάται μην προκαλέσει την τύχη της και ανησυχεί για την έκβαση της εγκυμοσύνης, να μην ανακοινώνει την εγκυμοσύνη της, πόσο μάλλον στο χώρο της δουλειάς... Αυτό δεν κολλάει πολύ με την έννοια της επαπειλούμενης για όλη την εγκυμοσύνη, ή υπάρχει και το παράδοξο να αρχίσει να γραφεται επαπειλούμενη μετά το 1ο τρίμηνο, που είναι και το πιο επίφοβο. Έχω ακούσει πάντως και το άλλο, από φίλη μου, ότι αν έμενε εγκυος και είχε αίμα, θα συνέχιζε τη ζωή της κανονικά, σαν να μην τρέχει τίποτα! Αφενός είχε δει εμένα σε ημίτρελη κατάσταση μετά από όλο αυτό το κλείσιμο, αφετέρου ζούσε σε μικρό μέρος και φαντάζομαι πολύ λιγότερο σε περίπτωση μη πραγματικών προβλημάτων δεν θα ήθελε να παρει επαπειλούμενη και να την βλέπουν έξω κανονικά. Οπότε δεν ήθελε το κλείσιμο και την επιβάρυνση που αυτό σημαίνει, με τίποτα. Δηλαδή θα πρέπει πράγματι να βαριέται κανείς πολύ τη δουλειά του ή δεν ξέρω τι... Αν δεν έχει πρόβλημα και χρειάζεται να μείνει πράγματι μέσα, εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Tα στοιχεία...

"Ο μέσος όρος παγκοσμίως των επαπειλούμενων κυήσεων προσδιορίζεται στο 15% όταν στην Ελλάδα και ειδικά στην Εκπαίδευση φτάνει σχεδόν το 50%. Από τις συνολικά 5.542 κυήσεις που καταγράφηκαν το 2012-13 οι 2.662 (ποσοστό 48%) χαρακτηρίστηκαν επαπειλούμενες κυήσεις. Το ποσοστό αυτό, μάλιστα, για την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση φτάνει το 56% ενώ για τη Δευτεροβάθμια το 35%.

 

Σε ορισμένες περιοχές τα ποσοστά που καταγράφονται είναι ακόμη πιο αυξημένα, όπως για παράδειγμα στην Α’ Αθήνας Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης. Φαίνεται πως το περσινό έτος δόθηκαν άδειες για 273 κυήσεις εκ των οποίων οι 180 χαρακτηρίστηκαν επαπειλούμενες. Αντίστοιχα, στα σχολεία της Ανατολικής Αττικής από τις 286 εγκυμοσύνες οι 205 ήταν επαπειλούμενες κυήσεις."

Ας ΜΗΝ κρυβομαστε πίσω από το δάκτυλό μας...κάθε μαϊμού "τυφλός" βλάπτει τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΑΠΗΡΟ...

Κάθε εργαζόμενη που παίρνει αναίτια "επαπειλούμενη" βλάπτει την ξαδέλφη της, την αδελφή της , την φίλης της που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θα την χρειαστεί... ΑΣ ΜΗΝ ΔΙΝΟΥΜΕ "ΠΑΤΗΜΑ" ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΣ... ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ/???

Link to comment
Share on other sites

Tα στοιχεία...

"Ο μέσος όρος παγκοσμίως των επαπειλούμενων κυήσεων προσδιορίζεται στο 15% όταν στην Ελλάδα και ειδικά στην Εκπαίδευση φτάνει σχεδόν το 50%. Από τις συνολικά 5.542 κυήσεις που καταγράφηκαν το 2012-13 οι 2.662 (ποσοστό 48%) χαρακτηρίστηκαν επαπειλούμενες κυήσεις. Το ποσοστό αυτό, μάλιστα, για την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση φτάνει το 56% ενώ για τη Δευτεροβάθμια το 35%.

 

Σε ορισμένες περιοχές τα ποσοστά που καταγράφονται είναι ακόμη πιο αυξημένα, όπως για παράδειγμα στην Αʼ Αθήνας Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης. Φαίνεται πως το περσινό έτος δόθηκαν άδειες για 273 κυήσεις εκ των οποίων οι 180 χαρακτηρίστηκαν επαπειλούμενες. Αντίστοιχα, στα σχολεία της Ανατολικής Αττικής από τις 286 εγκυμοσύνες οι 205 ήταν επαπειλούμενες κυήσεις."

Ας ΜΗΝ κρυβομαστε πίσω από το δάκτυλό μας...κάθε μαϊμού "τυφλός" βλάπτει τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΑΠΗΡΟ...

Κάθε εργαζόμενη που παίρνει αναίτια "επαπειλούμενη" βλάπτει την ξαδέλφη της, την αδελφή της , την φίλης της που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θα την χρειαστεί... ΑΣ ΜΗΝ ΔΙΝΟΥΜΕ "ΠΑΤΗΜΑ" ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΣ... ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ/???

 

 

α. Τα στοιχεια που δινεις, ειναι μονο για την Αθμια και Βθμια εκπαιδευση. Ενω παραπανω διαβασαμε γενικευσεις-στερεοτυπα τυπου "ΟΛΟΙ οι ΔΥ παιρνουν επαπειλουμενη"...."δεν ξερω καμμια ΔΥ που να μην εχει παρει" κλπ. Πιστευω οτι δεν ειναι ορθο να κανουμε τετοιες γενικευσεις. Ιδιως οταν παιζονται δικαιωματα.

 

β. Δεν σου φαινεται περιεργο, που δινουν στοιχεια για εκπαιδευτικους, σημερα, με οσα γινονται στην εκπαιδευση? Καθολου? Σκεφτειτε λιγακι παιδια....μην τρωτε το χαπι....

 

γ. Καμμια, σε κανενα ποστ, δεν ειπε ουτε μια θετικη φραση για οσες παιρνουν επαπειλουμενη χωρις λογο, ουτε κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας.

 

Ομως να πω και κατι τελευταιο (ΧΩΡΙΣ και παλι να τις υποσηριζω)? Οταν ημουν Αγγλια, ΠΟΣΕΣ Αγγλιδες εμεναν εγκυος, για να παρουν επιδομα και εκαναν διαφορες καταχρησεις επιδοματων? Και παλι η Ελληνιδα φταιει. Γενικα, εμεις οι Ελληνες βρε παιδια, παντου φαουλ.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μίλησα για κατάχρηση..αυτα τώρα για τις Αγγλίδες θα σου πως ένα.. συνάδελφος γιατρός πήρε κατά τους 9 μηνες ανατροφής μόνο το 50% του μισθου της! Τυχαίο δεν είναι ότι βγαίνουν τώρα τα στοιχεία αλλά είναι λογικό 205 από τις 283 κυησεις μια περιφερειας να είναι επαπειλούμενες/? Εγω δεν τρωω κανενα "χάπι" αλλά και δεν στρουθοκαμηλίζω...προφανώς υπάρχει η διάθεση να "κοπουν προνομια" αλλα και το να δίνουμε εμεις οι ίδιοι λαβη το βρισκω φρικτο...

Και όσοι περναν μαιμου επιδόματα που οδηγησαν? Στο να γινουν πιο αυστηρα τα κριτήρια χορήγησης για να ξεχωρίσει η ήρα από το σταρι...και τωρα ταλαιπωρουνται οι πραγματικα ανάπηροι...

Ο ΑΤΟΜΙΚΙΣΜΟΣ μας οδηγησε εδώ που φτασαμε σε συνδυασμό με την κρίση...με τη δική σου λογική να πούμε οκ και για τους μαιμου ανάπηρους...και για τις μαιμου συνταξεις και για όλα τα κακως κείμενα...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μίλησα για κατάχρηση..αυτα τώρα για τις Αγγλίδες θα σου πως ένα.. συνάδελφος γιατρός πήρε κατά τους 9 μηνες ανατροφής μόνο το 50% του μισθου της! Τυχαίο δεν είναι ότι βγαίνουν τώρα τα στοιχεία αλλά είναι λογικό 205 από τις 283 κυησεις μια περιφερειας να είναι επαπειλούμενες/? Εγω δεν τρωω κανενα "χάπι" αλλά και δεν στρουθοκαμηλίζω...προφανώς υπάρχει η διάθεση να "κοπουν προνομια" αλλα και το να δίνουμε εμεις οι ίδιοι λαβη το βρισκω φρικτο...

Και όσοι περναν μαιμου επιδόματα που οδηγησαν? Στο να γινουν πιο αυστηρα τα κριτήρια χορήγησης για να ξεχωρίσει η ήρα από το σταρι...και τωρα ταλαιπωρουνται οι πραγματικα ανάπηροι...

Ο ΑΤΟΜΙΚΙΣΜΟΣ μας οδηγησε εδώ που φτασαμε σε συνδυασμό με την κρίση...με τη δική σου λογική να πούμε οκ και για τους μαιμου ανάπηρους...και για τις μαιμου συνταξεις και για όλα τα κακως κείμενα...

 

Μα καμμια επαναλαμβανω δεν τις προασπιζεται τις κυριες αυτες, ουτε τις συνταξεις μαιμου...

Απλα δεν λες να καταλαβεις οτι ολα αυτα εχουν παρει τη διασταση που εχουν παρει, ως αφορμη για κατι γενικοτερο, σκοτεινοτερο, το οποιο μας οδηγει σε μια καταφορη αδικια εις βαρος των πολιτων. Καταργουνται δικαιωματα που ειχαν θεσπιστει 100 χρονια τωρα, σκαβοντας και προβαλλοντας ο,τι βρεθει αρνητικο, οπως ενας που θελει να σε χωρισει και βρισκει ενα σωρο "κουσουρια" να σου συρει, αντι απλα να σου πει "δεν σε θελω"...οσο καλη και να εισαι, αν δεν σε θελει, κατι θα βρει.

Απλα λοιπον, θελουν να μας ισοπεδωσουν τα δικαιωματα.

 

Και στο προκειμενο, η δικη σου προθεση ποια ειναι? Να κανουμε τι? Δεν περιμενεις ελπιζω να υπαρξει θετικο αποτελεσμα απο ο,τι γινεται. Προφανως, θα κανουν ΤΟΣΟ δυσκολο το να παιρνεις επαπειλουμενη, που θα χαθουν μωρακια. Λυπαμαι πραγματικα που ειμαι τοσο ωμη αλλα αυτο παει να γινει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...