Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Χρειάζομαι την συμπαράστασή σας

Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια.

Χθες το πρωί πήγα και έκανα τον υπέρηχο Β' επιπέδου. Ο γιατρός, διέγνωσε μονήρης ομφαλική αρτηρία και μου συνέστησε να με δει εμβρυοκαρδιολόγος και να κάνω αμνιοπαρακέντηση. Το απόγευμα με είδε ο εμβρυοκαρδιολόγος και παρατήρησε δύο λευκές κηλίδες, στην αριστερή και δεξία κοιλία της καρδιάς, χωρίς να υπάρχουν άλλες ανωμαλίες. Μου είπε ότι αυτά σε συνδυασμό με την μονήρη ομφαλική αρτηρία είναι δείκτες για χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Από χθες έχω χάσει την γη κάτω από τα πόδια μου. Δεν έχω κοιμηθεί, κλαίω, για το κοριτσάκι, που μπορεί να μην είναι καλά. Αύριο το πρωί, θα πάω να κάνω την αμνιοπαρακέντηση. Φοβάμαι, όχι για την εξέταση, αλλά για το τι μπορεί να δείξουν τα αποτελέσματα. Το θέμα είναι ότι στο πρώτο τρίμηνο η αυχενική σε συνδυασμό με τις αιματολογικές εξετάσεις έδειξαν για τρισωμία 21 1:10143 και για τρισωμίες 18 και 13 1:18160. Επίσης όλες οι υπόλοιπες μετρήσεις στον υπέρηχο Β' επιπέδου ήταν καλές.

Διαφημίσεις

• Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

rania_t δυστυχώς είναι δύσκολο να σου πει κάποιος κάτι! Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι σου ευχομαι καλά αποτελέσματα αύριο και μακάρι όλα αυτά να είναι απλά ενας λάθος συναγερμός!!!!!

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Ράνια υπομονή και κουράγιο. Μην κλαις, σκέψου ότι είμαστε τυχερές που ζούμε σε αυτήν την εποχή οπου μπορούν να διαγνωστουν τα προβλήματα (αν υπάχουν). Περίμενε να κάνεις την αμνιοπαρακέντηση και μην προδικάζεις τίποτα. Να είσαι δυνατή... σου εύχομαι τα αποτελέσματα να είναι καλά και το μωράκι σου να έρθει στον κόσμο γερό και δυνατό.

Rania, εύχομαι να πάνε όλα καλά!!! Καταλαβαίνω ότι το σοκ είναι πολύ μεγάλο... Ας περιμένουμε τα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης. Ίσως όλα να είναι καλά!

tcyDp3.png

Δεν ξέρω τι να σου πω δεν έχω γνώσει αλλά η θετική σκέψη πάντα βοηθάει μην κλαις συνέχεια γιατί μπορεί άθελά σου να κάνεις κακό στο μωρό σου η καλή ψυχολογία φέρνει καλά αποτελέσματα δεν λένε? τις καλύτερες και θερμότερες ευχές μου περιμένω τα ΚΑΛΑ αποτελέσματα φιλιά. Υ.Γ. κάνε άλλα πράγματα για να μην το σκέφτεσαι και κολλάει το μυαλό σου εκεί. Μην αφήνεις χώρο στο μυαλό σου κενό.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Διαφημίσεις

Guest ΜΑΡΤΗΑ

ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.Η ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΘΑ ΤΑ ΔΕΙΞΕΙ ΟΛΑ.ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ Κ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΕΣ.ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ.

Κορίτσι μου, η αλήθεια είναι ότι δεν έχω προσωπική εμπειρία από το πρόβλημα, αλλά έχω διαβάσει αρκετές περιπτώσεις στο site με παρόμοιο πρόβλημα και στην συντριπτική τους πλειοψηφία δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα στο μωράκι. ύμφωνα μάλιστα με τα αποτελέσματα της αυχενικής σου που ήταν πολύ καλά, οι πιθανότητες είναι εντελώς με το μέρος σου!

Προσπάθησε να ηρεμίσεις λιγάκι, μη μου κλαις, γιατί αυτό κάνει πιο πολύ κακό στο -είμαι σίγουρη- υγειέστατο μωράκι σου και όλα θα πάνε καλά, θα δεις!! Υπομονή και αισιοδοξία!!

:D:D

Φιλάκια!

Evolve or Dissolve

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

ρανια μου ευχομαι να πανε ολα καλα πολλες κοπελες στο φορουμ περασανε τα ιδια και τελικα τα αποτελεσματα διεψευσαν τους γιατρους και κρατανε στην αγκαλια τους υγιεστατα μωρακια!!

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Εύχομαι να μην είναι τίποτα. Από τη μια είναι καλό που υπάρχουν όλες αυτές οι εξετάσεις και προλαβαίνεις καταστάσεις, από την άλλη είσαι σε ένα διαρκές άγχος για τα αποτελέσματα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Διαφημίσεις

Ράνια ψυχραιμία. Πριν προδικάζεις κανένα αποτέλεσμα. Κουράγιο και κράτα την ψυχραιμία σου μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα. Εύχομαι το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα

Ευχομαι ολοψυχα να μην ειναι τιποτα (και μενα ειχαν βρει υπερηχογενες εστια εκανα αμνιο και τελικα δεν ηταν κατι).

Θετικη σκεψη. Να σκεφτεσαι οτι τουλαχιστον σε λιγες μερες θα ξερεις.

Περιμενουμε νεα σου.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Ράνια δες το και από την άλλη μεριά. Έμαθες κάτι έγκυρα. Η επιστήμη σήμερα κάνει πραγματικά θαύματα. Είμαι σίγουρη οτι οι γιατροί σε τέτοιες σοβαρές περιπτώσεις γίνονται άνθρωποι και σε βοηθάνε με όλα τα μέσα. Κάνε λίγο υπομονή και μην χάνεις την πίστη σου.

Διαφημίσεις

Δεν μπορώ να σου πω κάνε αυτό ή το άλλο...

Εύχομαι μόνο ολόψυχα ο γιατρός σου να σου δώσει την πιο ακριβής εικόνα του τι ακριβώς γίνεται και τι να περιμένεις, ουτως ώστε να δείτε τι θα κάνετε στην συνέχεια.

Ελπίζω μέσα από την καρδιά μου να σου πάνε όλα καλά και το μωράκι σου να βγει γερό και δυνατό!

κουκλίτσα?

κι εμένα ο μαγκάκος μου διεγνώσθει με μονήρη ομφαλική αρτηρία κι έκανα άμνιο και όλα μια χαρά!!

μη στεναχωριέσαι!!!! όλα θα πάνε καλά .. να ξέρεις όμως ότι δεν είσαι η μόνη με τέτοια διάγνωση .. κλάψε λίγο για να ξεσπάσεις αλλά μετά όλα να δείς ότι θα πάνε καλά!!

συμπαράσταση έχεια απο όλες μας!!!! :wink::wink::wink:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Nanouka, διάβασα και τις άλλες περιπτώσεις των κοριτσιών στο forum, με μονήρη ομφαλική αρτηρία, απλά υπάρχει και ο συνδυασμός με τις δύο λευκές κηλίδες στην καρδιά, και αυξάνονται οι πιθανότητες για χρωμοσωμικές ανωμαλίες.

δεν έχω ανάλογη εμπειρία αλλά αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι κι εγώ θα τα είχα κάνει επάνω μου.

Μήπως λέω μήπως... να παιρνες και καμιά άλλη γνώμη; Να το έψαχνες και σε άλλους;

Κουράγιο, αφού και οι υπόλοιποι που είχαν τέτοια περιπέτεια λένε ότι όλα θα πάνε καλά.

Είμαστε μαζί σου! :wink::D

Blessed with a child!

ράνια μου σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά. Είναι δύσκολο να είσαι ήρεμη αυτή την στιγμή, όμως προσπάθησε το λίγο και για σένα και για το μωράκι σου...Θα περιμένουμε με αγωνία τα νέα σου.

η μεγάλη μου κόρη είχε μία λευκή κουκίδα στην καρδιά, ο γιατρός μας είπε ότι λέγεται golf ball και είναι δείκτης χρωμοσωματικη΄ς ανωμαλίας, ωστόσο από αυτούς που δεν θεωρουνται πολλοί σοβαροί. Δεν χρειάστηκε αμνιοπαρακέντηση και όλα πήγαν τέλεια, είναι υγιέστατο. το σημαδάκι όμως το έχει ακόμα. ολα να σου πάνε καλά!!!!!!!!!!!!!!