Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν κάθεται στο καθισματάκι αυτοκινήτου!


Recommended Posts

Η μικρή μου είναι 4,5 μηνών και έχω μεγάλο πρόβλημα με τις μετακινήσεις με αυτοκίνητο. 7 στις 10 φορές κλαίει χωρίς σταματημό όταν μπαίνει στο καθισματάκι...όταν έχει άτομο δίπλα της ενδέχεται να μείνει λίγο ήρεμη αλλά υπάρχουν φορές που αρχιζει να κλαίει με λυγμούς μέχρι καποιος να την πάρει αγκαλια...αυτό δεν το θέλω διοτι είναι επικίνδυνο...αλλά κλαίει μερικές φορές τοσο γοερά που δεν βρίσκω λύση...μόλις την πάρουμε αγκαλιά ηρεμεί...

Το χειρότερο απ΄όλα είναι όταν είμαστε μόνες στο αυτοκίνητο...είναι στο πίσω κάθισμα διοτι εχω πάρει βάση isofix που δεν μπαίνει στη θεση συνοδηγου..της τραγουδάω συνεχεια για να με ακουει...στα φανάρια την χαιδευω...τιποτα...κλαιει και δεν αντεχω και κάθε λιγο σταματαω την κανακεύω και ξανασυνεχίζουμε...3 στασεις για απόσταση διάρκειας 20 λεπτών...ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ???? ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΜΑΣΤΕ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αααααχ! Πολύ πονεμένη ιστορία... Άσε, είναι στο παιδί. Ακούω φίλους που λένε ότι το μωρό τους, με το που μπαίνει στο κάθισμα, κοιμάται, και απλά τους μισώ! :P

 

.Εμείς, ακριβώς για το λόγο αυτό, περιορίσαμε φοβερά τις μετακινήσεις. Αλλά, αν δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς, ασ'την να κλαίει. Εννοώ να μην την πάρεις αγκαλιά εν κινήσει. Επίσης, γιατί δεν τη βάζεις μπροστά, χωρίς isofix; Από ό,τι έχω καταλάβει, το isofix εξασφαλίζει τη σωστή τοποθέτηση του καθίσματος, αλλά αν η απλή ζώνη μπει σωστά, το κάθισμα είναι εξίσου ασφαλές.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο να την αφήσω να κλαιει? Στα δεκα λεπτά εχω καταρρευσει...φοβάμαι μην τρακάρω κιόλας...κανω σταση, ηρεμει και μετα ξανα τα ιδια...η μεγιστη διαδρομή που κανουμε είναι 30 λεπτα...δεν μιλάμε για ταξιδι....μήπως φταιει που στο σπιτι είναι συνεχεια αγκαλια??? Ερχονται πολλα ατομα στο σπιτι και μόλις πάει να κλάψει κάποιος τρεχει...δεν θελω να την αφηνω να κλαίει,,,απο την άλλη θηλάζω....αν δεν την παρω μαζι μου πως θα φαει??? Σκέφτομαι τις 1-2 φορες την εβδομαδα που θα λειπω από το σπιτι για 1-2 ώρες να δωσω συμπλήρωμα αλλά με εκνευριζει να χαλάσω το θηλασμο για τον λόγο των μετακινήσεων!!Από την άλλη, όμως, θα είμαστε συνεχεια κλεισμενες σπίτι?? Να μην την παω μια βόλτα στην παραλία??

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο με σένα αναρωτιόμουν: αν φταίει η αγκαλιά. Αλλά η ανιψιά μου, που ήταν ανέκαθεν πολύ ανεξάρτητη, τα ίδια κάνει.

Αν τη βάζεις στο κάθισμα για να την πας βόλτα και όχι γιατί έχεις δουλειά, πηγαίντε κάπου με τα πόδια. Τι να την κανείς την παραλία, αν είναι να πλαντάζει; Για το μπιμπερό που είπες, μήπως να έβγαζες δικό σου γάλα; Δε θα χαλάσει ο θηλασμός έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Αααααχ! Πολύ πονεμένη ιστορία... Άσε, είναι στο παιδί. Ακούω φίλους που λένε ότι το μωρό τους, με το που μπαίνει στο κάθισμα, κοιμάται, και απλά τους μισώ! :P

 

.Εμείς, ακριβώς για το λόγο αυτό, περιορίσαμε φοβερά τις μετακινήσεις. Αλλά, αν δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς, ασ'την να κλαίει. Εννοώ να μην την πάρεις αγκαλιά εν κινήσει. Επίσης, γιατί δεν τη βάζεις μπροστά, χωρίς isofix; Από ό,τι έχω καταλάβει, το isofix εξασφαλίζει τη σωστή τοποθέτηση του καθίσματος, αλλά αν η απλή ζώνη μπει σωστά, το κάθισμα είναι εξίσου ασφαλές.

 

επειδή αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο ακριβώς, είσαι σίγουρη ότι μπορούμε να βάλουμε το καθισματακι στη θέση του συνοδηγου; Επιτρεπεται; Επίσης τα καθισματάκια με isofix ειναι πολύ δύσκολο να βγουν και να ξαναμπούν στη θέση τους πάλι αν χρειαστεί. Και τελικά ειναι στα παιδια; Αν τα αφήσουμε να κλαίνε,(πολύ δύσκολο),μήπως τελικά το πάρουν απόφαση και κάτσουν; Η ασφάλεια τους πάνω απο όλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδή αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο ακριβώς, είσαι σίγουρη ότι μπορούμε να βάλουμε το καθισματακι στη θέση του συνοδηγου; Επιτρεπεται; Επίσης τα καθισματάκια με isofix ειναι πολύ δύσκολο να βγουν και να ξαναμπούν στη θέση τους πάλι αν χρειαστεί. Και τελικά ειναι στα παιδια; Αν τα αφήσουμε να κλαίνε,(πολύ δύσκολο),μήπως τελικά το πάρουν απόφαση και κάτσουν; Η ασφάλεια τους πάνω απο όλα.

 

Κορίτσια εγω γνωριζω οτι δεν επιτρέπεται να εχουμε τα παιδια στην θεση του οδηγου... Γιατι δεν δοκιμαζετε να τουσ δωσετε το αγαπημενο τουσ παιχνιδακι εκεινη την ωρα; Πανω απο ολα η ασφαλεια..

Link to comment
Share on other sites

Ένα παιχνιδάκι με μουσική που της αρέσει, ίσως. Εμάς, κάποιες φορές που έκλαιγε στην αρχή, είχαν βοηθήσει πολύ οι λακούβες;) αποκοιμιόταν σχεδόν αμέσως. Επίσης, αν έχει μόλις θηλάσει πριν μπείτε στο αυτοκίνητο, ενδέχεται να είναι πιο ήρεμη. υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ΚΑΘΕΤΗ και σκύλα με το συγκεκριμένο θέμα. Και το δικό μου παιδί δεν ήθελε και πολλές φορές δε θέλει ακόμα να καθίσει στο κάθισμα αλλά δεν ξεκινούσα αν δεν καθόταν. Δεν την έβγαζα απ το κάθισμα όσο κι αν έκλαιγε και δε με ενδιαφέρουν τα πείσματα παρά μόνο η ασφάλεια.

Δεν οδηγούσα ποτέ εγώ και αν δεν ήταν διαθέσιμος ο μπαμπάς απλά πηγαίναμε βόλτα με το καρότσι.

Έχω γείτονες που κάνουν ΤΑΞΙΔΙΑ με το μωρό (τότε, 3χρονο πλέον) αγκαλιά στη μαμά στο ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ κάθισμα. Μια μέρα, τάχα μου δήθεν για να πείσουν το παιδί να καθίσει στο κάθισμα του είπαν "κάθισε γιατί ο τάδε γείτονας είναι αστυνομικός και θα σε πάρει μέσα (Jesus δηλαδή...)". Δεν άντεξα και φώναξα "ΕΣΑΣ θα πάει μέσα ο τάδε γιατί είστε απαράδεκτοι!" Δεν με νοιάζει να μη μου μιλάει άνθρωπος. Συμπεριφορές τέτοιες είναι εγκληματικές.

Ως μαμά που ΑΚΟΜΑ παλεύω για το αυτονόητο με την 5χρονη κόρη μου, εμμένω στην άποψή μου. Τα παιδιά στα καθίσματά τους και πουθενά αλλού... Χωρίς ασφάλεια δεν είναι βόλτα, είναι ο γύρος του θανάτου...

Επίσης α). τα καθίσματα μπαίνουν μπροστά ΜΟΝΟ αν έχει απενεργοποιηθεί ο αερόσακος συνοδηγού (με ότι αυτό συνεπάγεται βεβαίως) και β). Τα καθίσματα isofix εκτός από πολύ ασφαλή είναι και τα πιο εύκολα να τα μετακινείς από θέση σε θέση και από αυτοκίνητο σε αυτοκίνητο.

Αν πάλι με ρωτάτε, η θέση των παιδιών είναι στο πίσω κάθισμα...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

"Ποια άλλα οφέλη προσφέρει το ISOfix εκτός από τη σωστή τοποθέτηση;

 

Είναι πιο βολικό. Ειδικά στο βρεφικό γκρουπ (0/0+, 0-13 κιλά), που το κάθισμα συνήθως λειτουργεί και σαν πορτ μπεμπέ, εάν δεν έχετε βάση ISOfix, θα πρέπει κάθε φορά που το βγάζετε και το ξαναβάζετε στο αυτοκίνητο, να το δένετε κάθε φορά με τη ζώνη. Με τη βάση ISOfix με ένα απλό κλικ έχετε τελειώσει και ξέρετε ότι το έχετε κάνει σωστά, καθότι υπάρχουν πράσινες ενδείξεις που σας το επιβεβαιώνουν και κόκκινες όταν κάτι δεν έχει γίνει σωστά."

 

"Μπορώ να τοποθετήσω ένα παιδικό κάθισμα στη θέση του συνοδηγού , ενώ το αυτοκίνητό μου έχει αερόσακκο;

 

Εάν το παιδικό κάθισμα είναι στραμμένο ανάποδα, επιτρέπεται η τοποθέτησή του στη θέση του συνοδηγού, ΜΟΝΟΝ όταν ο αερόσακκος του συνοδηγού είναι απενεργοποιημένος. Για την απενεργοποίηση του αερόσακκου απευθυνθείτε στο εγχειρίδιο χρήσης του κατασκευαστή του αυτοκινήτου.

 

Εάν το παιδικό κάθισμα είναι στραμμένο να κοιτά μπροστά, επιτρέπεται μεν η τοποθέτησή του στη θέση του συνοδηγού, αλλά γενικώς δε συνιστάται. Εάν χρησιμοποιηθεί εκεί, σας συμβουλεύουμε να πάτε το κάθισμα του συνοδηγού όσο πιο πίσω γίνεται, ώστε να υπάρχει αρκετός χώρος για τον αερόσακκο."

 

Από το http://anapodakathismata.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω λέω να την βάλεις μπροστά απλα απενεργοποιησε τον αεροσακο

Εντελως νόμιμο σε πολλές χώρες υποθέτω και ελλαδα

Μια άλλη λύση ειναι να πάρεις αυτα τα βίντεο που τα κόλλας στο πισω μέρος της θέσης και το μωρο το βλέπει οσο κάθεται πισω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι ΚΑΘΕΤΗ και σκύλα με το συγκεκριμένο θέμα. Και το δικό μου παιδί δεν ήθελε και πολλές φορές δε θέλει ακόμα να καθίσει στο κάθισμα αλλά δεν ξεκινούσα αν δεν καθόταν. Δεν την έβγαζα απ το κάθισμα όσο κι αν έκλαιγε και δε με ενδιαφέρουν τα πείσματα παρά μόνο η ασφάλεια.

Δεν οδηγούσα ποτέ εγώ και αν δεν ήταν διαθέσιμος ο μπαμπάς απλά πηγαίναμε βόλτα με το καρότσι.

Έχω γείτονες που κάνουν ΤΑΞΙΔΙΑ με το μωρό (τότε, 3χρονο πλέον) αγκαλιά στη μαμά στο ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ κάθισμα. Μια μέρα, τάχα μου δήθεν για να πείσουν το παιδί να καθίσει στο κάθισμα του είπαν "κάθισε γιατί ο τάδε γείτονας είναι αστυνομικός και θα σε πάρει μέσα (Jesus δηλαδή...)". Δεν άντεξα και φώναξα "ΕΣΑΣ θα πάει μέσα ο τάδε γιατί είστε απαράδεκτοι!" Δεν με νοιάζει να μη μου μιλάει άνθρωπος. Συμπεριφορές τέτοιες είναι εγκληματικές.

Ως μαμά που ΑΚΟΜΑ παλεύω για το αυτονόητο με την 5χρονη κόρη μου, εμμένω στην άποψή μου. Τα παιδιά στα καθίσματά τους και πουθενά αλλού... Χωρίς ασφάλεια δεν είναι βόλτα, είναι ο γύρος του θανάτου...

Επίσης α). τα καθίσματα μπαίνουν μπροστά ΜΟΝΟ αν έχει απενεργοποιηθεί ο αερόσακος συνοδηγού (με ότι αυτό συνεπάγεται βεβαίως) και β). Τα καθίσματα isofix εκτός από πολύ ασφαλή είναι και τα πιο εύκολα να τα μετακινείς από θέση σε θέση και από αυτοκίνητο σε αυτοκίνητο.

Αν πάλι με ρωτάτε, η θέση των παιδιών είναι στο πίσω κάθισμα...

καθισματακια με isofix δεν είναι αυτά με τη βαση,αλλά αυτά που δένουν με ιμάντες πίσω,στο χώρο του πόρτ παγκαζ. Επίσης, οταν ενα μωρό κλαίει ασταμάτητα οταν είναι στο καθισματακι του,δεν το αγνοουμε και συνεχίζουμε το ταξίδι μας,αλλά οφείλουμε να δούμε τι άλλο μπορει να θελει εκτός από αγκαλιά.

Link to comment
Share on other sites

emma c. Ξέρω πολύ καλά τι εστί isofix και ΣΑΦΩΣ οφείλεις να τσεκάρεις το παιδί σου όταν κλαίει. Γονείς είμαστε, όχι βόδια...

αφού ξέρεις, τότε πως μετακινείται τοσο εύκολα από θεση σε θεση και απο αυτοκίνητο σε αυτοκινητο;

Link to comment
Share on other sites

αφού ξέρεις, τότε πως μετακινείται τοσο εύκολα από θεση σε θεση και απο αυτοκίνητο σε αυτοκινητο;

 

Emma μου βάση ειναι που αν οποιοδήποτε αυτοκίνητο ειναι συμβατό με isofix απλα το τοποθετείς πανω στην θέση (το αυτοκίνητο πρεπει στο πισω μέρος της θέσης να εχει κατι σαν γαντζακια)...

Αν δεν μιλάμε για το ιδιο πράγμα παςο :-)

Link to comment
Share on other sites

Emma μου βάση ειναι που αν οποιοδήποτε αυτοκίνητο ειναι συμβατό με isofix απλα το τοποθετείς πανω στην θέση (το αυτοκίνητο πρεπει στο πισω μέρος της θέσης να εχει κατι σαν γαντζακια)...

Αν δεν μιλάμε για το ιδιο πράγμα παςο :-)

ναι, μπορεί να είναι ξεχωριστή θεση ή ενσωματωμένη στο ιδιο το κάθισμα, αλλά η τοποθέτηση της είναι αρκετά δύσκολη και επομένως δεν είναι εύκολο να μετακινείται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι, μπορεί να είναι ξεχωριστή θεση ή ενσωματωμένη στο ιδιο το κάθισμα, αλλά η τοποθέτηση της είναι αρκετά δύσκολη και επομένως δεν είναι εύκολο να μετακινείται

 

Εξαρτάται πως το βλέπεις - όντως δεν ειναι και το πιο εύκολο, δεν θα το εκανα και καθημερινά δηλαδη αλλα γίνεται παντως αν χρειαστεί

Δεν ειναι ομως όπως αυτες οι θέσεις των μεγαλύτερων παιδιων που ειναι παλούκι :-)

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου είναι 4,5 μηνών και έχω μεγάλο πρόβλημα με τις μετακινήσεις με αυτοκίνητο. 7 στις 10 φορές κλαίει χωρίς σταματημό όταν μπαίνει στο καθισματάκι...όταν έχει άτομο δίπλα της ενδέχεται να μείνει λίγο ήρεμη αλλά υπάρχουν φορές που αρχιζει να κλαίει με λυγμούς μέχρι καποιος να την πάρει αγκαλια...αυτό δεν το θέλω διοτι είναι επικίνδυνο...αλλά κλαίει μερικές φορές τοσο γοερά που δεν βρίσκω λύση...μόλις την πάρουμε αγκαλιά ηρεμεί...

Το χειρότερο απ΄όλα είναι όταν είμαστε μόνες στο αυτοκίνητο...είναι στο πίσω κάθισμα διοτι εχω πάρει βάση isofix που δεν μπαίνει στη θεση συνοδηγου..της τραγουδάω συνεχεια για να με ακουει...στα φανάρια την χαιδευω...τιποτα...κλαιει και δεν αντεχω και κάθε λιγο σταματαω την κανακεύω και ξανασυνεχίζουμε...3 στασεις για απόσταση διάρκειας 20 λεπτών...ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ???? ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΜΑΣΤΕ???

Είναι μικρούλα ακόμα, για αυτό το κάνει αυτό. Φανταζομαι δεν κάθεται ακόμα, οπότε στο καθισματάκι "σωριάζεται" προς τα κάτω και την ενοχλεί. Επίσης εφόσον έχεις το καθισματάκι να κοιτάει προς τα πίσω δεν έχει και τίποτα να δει να ξεχαστεί. Και μένα τα ίδια έκανε μέχρι 6 μηνών που καθόταν πλέον κανονικά και που γύρισα και το καθισματάκι να κοιτάει προς τα μπροστά. Με το που έγινε αυτό σταμάτησε το γοερό κλάμα, ευτυχώς γιατί είχα φρικάρει. Εγώ δεν είχα βρει άλλη λύση από να τον παίρνω αγκάλια στο πίσω κάθισμα, ενώ οδηγούσε ο άντρας μου.

Link to comment
Share on other sites

Με πολλά μικράκια συμβαίνει, και με το δικό μου. Η αλήθεια είναι πως κι εγώ περιόριζα όσο μπορούσα τις μετακινήσεις με το αυτοκίνητο ή τουλάχιστον την διάρκειά τους, αλλά φυσικά δεν γίνεται να μην μπεις στο αυτοκίνητο. Επουδενί δεν έβγαζα παιδί απο το κάθισμα ενώ το αυτοκίνητο ήταν σε κίνηση. Αυτό το βρίσκωα τραγικό, καλύτερα να κλάψει το μικρό παρά να γίνει κάτι σοβαρό και να κλαίμε μετά οαμδικώς. Συνήθως αν η διαδρομή ήταν μεγάλη και ήμουν μόνη σταματούσα κάθε κάποια ώρα να ελέγξω, να ηρεμήσω κλπ. Πραγματικά μεγαλώνοντας συνήθως περνάει αυτό, ειδικά όταν αρχίσουν και κοιτάζουνε προς τα μπροστά. Δεν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις, κανένα παιχνιδάκι, δοκίμασε τον καθρέφτη που βάζουνε για να ελέγχει ο οδηγός το μικρό και το μικρό βλέπει τον εαυτό του, μουσικούλα, τραγουδάκια κλπ. Επίσης το δικό μου έκλαιγε πιο πολύ όταν νύσταζε (δεν κοιμάται με τίποτε στο αμάξι) οπότε προσπαθούσα να μετακινούμαστε σε ώρα που ήταν πιο ξεκούραστο κλπ. Τώρα, 8,5 μηνών, είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα αλλά όχι ότι δνε κλαίει και καθόλου. Πάντως δεν φταίει η αγκαλιά..πιστεύω πως απλώς έτσι είναι τα παιδάκια μας. Κουράγιο, θα περάσει.

Link to comment
Share on other sites

αφού ξέρεις, τότε πως μετακινείται τοσο εύκολα από θεση σε θεση και απο αυτοκίνητο σε αυτοκινητο;

 

 

 

AN το αυτοκίνητο υποστηρίσει σύστημα isofix και ΑΝ το υποστηρίσει σε περισσότερες από μια θέσεις και ΑΝ είσαι διατεθειμένος να ασχοληθείς, μετακινείται εύκολα. ΑΝ δεν έχεις ιδέα και δεν ενδιαφέρεσαι και να μάθεις ακόμα και η εγκατάσταση απλού παιδικού καθίσματος φαντάζει σχέδιο εκτόξευσης πυραύλου από μανάβη...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

AN το αυτοκίνητο υποστηρίσει σύστημα isofix και ΑΝ το υποστηρίσει σε περισσότερες από μια θέσεις και ΑΝ είσαι διατεθειμένος να ασχοληθείς, μετακινείται εύκολα. ΑΝ δεν έχεις ιδέα και δεν ενδιαφέρεσαι και να μάθεις ακόμα και η εγκατάσταση απλού παιδικού καθίσματος φαντάζει σχέδιο εκτόξευσης πυραύλου από μανάβη...

 

τα καινουρια αυτοκίνητα υποστηρίζουν σύστημα isofix στις πίσω θέσεις. Άρα μιλάμε για 1 ακόμα θεση και όχι για περισσότερες. Οι γονείς για τα παιδια ειναι διατεθειμένοι να κάνουν ο,τι μπορούν, αλλά το να αλλάζουν θέση συχνά πυκνά στα καθίσματα αυτού του είδους ειναι μόνο για την ταλαιπωρία τους. Επίσης, η εκτόξευση πυραύλου ειναι αδύνατη απο την πλειοψηφία του κόσμου και όχι μόνο απο το μανάβη.

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι μου θύμησες! Τα ίδια κι εμεις...Δεν τον έβγαλα ποτε βέβαια απο το κάθισμα για λόγους ασφαλείας...κάναμε στάσεις...Θυμαμαι στο πρωτο μας ταξίδι(ηταν λιγο μεγαλύτερος απο την μικρη σου) 2 ώρες με το αυτοκινητο έκλαιγε 1 ωρα ασταμάτητα αλλα ηταν αδύνατον να σταματήσουμε γιατι μας ακολουθούσαν άλλοι...ήξερα βέβαια οτι ηταν η αντίσταση του να κοιμηθεί στο αυτοκίνητο τίποτε άλλο.Κοιμηθηκε λοιπόν ...και στο γυρισμο παρακαλώ δεν ακουστικέ Κιχ!!Μετα κάποιες φορές γκρίνιαζε λιγο αλλα δεν έδινα σημασία και σταματούσε γρηγορα.Τωρα δεν εχει κανένα προβλημα ισα ισα του αρεσει κι ολας να χαζεύει απο το παράθυρο..

Link to comment
Share on other sites

Ενα μονο μπορω να πω... ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!

Η μικρη μου ειναι 14 μηνων και ακομα γκρινιαζει σαν τρελλη στο αυτοκινητο! Απο μωρο εκλαιγε σπαρακτικα για πολληηηηη ωρα μεχρι καποια στιγμη αποκαμωμενη να την παρει ο υπνος. Τι τραγουδακια, τι παιχνιδακια... Τιποτα! Κλαααααααμα!!!! Α! Και μια φορα εκανε και εμετο απο το πολυ της ζορι!! Και μιλαμε για αποστασεις maximum 40'! Μεχρι τωρα δεν εχουμε επιχειρησει να παμε πουθενα με το αυτοκινητο για πανω απο 1 ωρα (δεν συζητω για ταξιδι...). Τι να πω. Ειναι λιγο να αγανακτεις αλλα τι να κανεις? Δεν μπορουμε και να μην μετακινηθουμε. Ισως αυτο με κανενα tablet και τα παιδικα κατι να γινεται αλλα δεν θελω ακομα...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω σε αναρτήσεις ότι γυρίσατε το κάθισμα μπροστά κτλ. Σύμφωνα με τις νέες οδηγίες, το κάθισμα πρέπει να κοιτάει ΠΙΣΩ ως την ηλικία των 2 ετών! Το πότε θα γυρίσει το παιδί μπροστά δεν είναι αναπτυξιακό ορόσημο, για να το γιορτάζουμε! Όσο περισσότερο κάθεται προς τα πίσω το παιδί, τόσο μεγαλύτερη η ασφάλεια. Υπάρχουν στην Ελλάδα καθίσματα που κοιτούν πίσω ως τα 18 κιλά, ενώ η Britax έβγαλε και μέχρι τα 36 κιλά! Η Σουηδία, με τους λιγότερους θανάτους παιδιών σε τροχαία παγκοσμίως, υποχρεώνει όλα τα καθίσματα να κοιτούν ανάποδα ως τα 4 έτη. Η Νορβηγία ως τα 2,5.

 

Τα επιχειρήματα ζαλίζεται/κλαίει/κάνει εμετό/δε χωρούν τα πόδια του είναι άστοχα. Η εναλλακτική είναι να υποστεί πολύ σοβαρούς-ως θανατηφόρους- τραυματισμούς η σπονδυλική στήλη του παιδιού. Τελεία και παύλα.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως, χωράνε μια χαρά τα ποδαράκια του δίχρονου! Το ξέρω καλά από προσωπική εμπειρία!

 

ΥΓ: δεν εννοούσα ότι τα επιχειρήματα που προβάλλονται είναι ψεύτικα, απλώς ωχριούν μπροστά στο ενδεχόμενο να πάθει ζημιά το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...